لیپوماتیک بهتر است یا اسلیو معده

 1. Home
 2. /
 3. لیپوماتیک
 4. /
 5. لیپوماتیک بهتر است یا...
فهرست مطالب

افراد دارای اضافه‌وزن یا چاقی موضعی معمولاً برای کاهش وزن به دنبال جراحی و رویکردهای پزشکی هستند. لیپوماتیک که یکی از شاخه‌های لیپوساکشن است و جراحی اسلیو معده دو نوع از این رویکردها می‌باشند، که به افراد کمک می‌کنند تا بدون هیچ خطری به وزن ایده‌ال برسند.

در این مقاله ما به بررسی این دو رویکرد پرداخته‌ایم و این دو را از نظر مزایا، دوام، نتیجه، روش انجام، دوران نقاهت، خطرات، مراقبت‌های لازم و هزینه با هم مقایسه نموده‌ایم.

لیپوماتیک

لیپوماتیک

برخلاف لیپوساکشن‌های قدیمی، لیپوماتیک توسط دستگاه‌های ارتعاشی انجام می‌شود. در این پروسه با خارج‌کردن توده‌های چربی به کمک لوله و دستگاه مکش، به بدن فرم داده می‌شود. این روش به‌صورت موضعی انجام می‌شود و برای کاهش وزن کلی و کاهش سایز کامل بدن مناسب نمی‌باشد. رایج‌ترین نواحی که تحت جراحی لیپوماتیک قرار می‌گیرند شامل سینه‌ها، شکم، باسن، پهلوها، ساق پا، زانو، مچ پا، قسمت داخلی ران، چانه و غبغب، گونه‌ها و گردن می‌شوند.

جراحی لیپوماتیک بدون درد است و دارای تأییدیه سازمان غذا و دارو می‌باشد. این دستگاه یکی از قابل‌ اطمینان‌ترین دستگاه‌ها در زمینه خارج‌کردن حجم عظیمی از چربی در سراسر بدن می‌باشد. این جراحی با برداشتن چربی‌های اضافه و فرم دادن به بدن به یکی از مؤثرترین جراحی‌های زیبایی تبدیل شده است.

لیپوماتیک بیش از یک جراحی زیبایی است؛ اما درعین‌حال نباید آن را به‌عنوان درمانی برای چاقی در نظر گرفت، چرا که به‌صورت موضعی عمل کرده و بر روی کاهش سایز قسمت‌های مختلف بدن تمرکز دارد. اما جراحی‌هایی مانند بالن معده، اسلیو و بای‌ پس به کاهش وزن و درمان چاقی کمک می‌کنند.

جراحی اسلیو

جراحی اسلیو

ممکن است تا کنون روش‌های مختلفی را برای کاهش وزن امتحان کرده باشید؛ ولی هیچ‌کدام موفقیت‌آمیز نبوده باشند. در این حالت می‌توانید از درمان‌ها و رویکردهای پزشکی استفاده کنید. این روش‌ها برخلاف جراحی‌های زیبایی به درمان بنیادی اضافه‌وزن و چاقی می‌پردازد.

جراحی اسلیو معده، یک جراحی برای کاهش وزن است. این جراحی معمولاً به‌صورت لاپاراسکوپی انجام می‌شود و در طول آن دستگاه‌های کوچکی از طریق بریدگی‌های ریز وارد قسمت بالایی حفره شکمی می‌شوند. در طول این جراحی نزدیک به 80% معده از بدن خارج می‌گردد و معده به شکل یک موز درمی‌آید.

کوچک کردن اندازه معده باعث می‌شود میزان غذایی مصرفی کاهش یابد. علاوه بر این، جراحی اسلیو باعث تولید هورمون‌هایی می‌شود که به کاهش وزن کمک می‌کنند. این تغییرات هورمونی باعث می‌شوند تا بیماری‌های مرتبط با اضافه‌وزن مانند فشارخون بالا و بیماری‌های قلبی نیز درمان شوند.

کاهش وزن بعد از جراحی اسلیو معده به درمان بیماری‌هایی نظیر دیابت نوع 2، آسم و فشارخون کمک کرده و باعث بهبود سلامت قلب می‌شود.

تفاوت بزرگ لیپوماتیک با اسلیو معده

تفاوت بزرگ لیپوماتیک و اسلیو معده

بزرگ‌ترین و واضح‌ترین تفاوت این دو روش این است که هرکدام نتایجی متفاوت دارند و برای نیازهای متفاوتی استفاده می‌شوند. از جراحی اسلیو معده برای درمان چاقی و کاهش وزن استفاده می‌شود درحالی‌که لیپوماتیک نوعی جراحی زیبایی محسوب می‌شود و بیشتر به‌صورت موضعی و برای ازبین‌بردن چربی‌های قسمتی از بدن و فرم دادن به آن کاربرد دارد. علاوه بر این که این دو روش دو هدف مجزا از هم دارند، در دیگر زمینه‌ها نیز با هم متفاوت هستند. در ادامه به برخی از بزرگ‌ترین تفاوت‌های این دو جراحی اشاره شده است که به شما درک بهتری از آن‌ها می‌دهد.

درصورتی‌که با وزن ایده‌ال خود فاصله زیادی ندارید، پوست شما الاستیک و سفت است و سلامتی کامل دارید و می‌خواهید قسمتی از بدن خود را فرم داده و یا کوچک کنید، گزینه خوبی برای لیپوماتیک محسوب می‌شوید. اما در صورت داشتن اضافه‌وزن شدید و یا مصرف سیگار نمی‌توانید از این روش استفاده نمایید. داشتن پوست شل و آویزان، نوسانات وزن و بیماری‌های زمینه‌ای  نیز از دیگر مواردی هستند که مانع انجام لیپوماتیک می‌شوند.

جراحی اسلیو معده زمانی انجام می‌شود که شما روش‌های دیگر مانند رژیم غذایی و ورزش‌کردن را امتحان کرده و نتیجه لازم را به دست نیاورده باشید. به‌صورت کلی درصورتی‌که BMI شما بالا 40 باشد (چاقی شدید) و یا بین 35  تا 39.9 باشد (چاقی) و درگیر بیماری‌های مرتبط با اضافه‌وزن مانند دیابت نوع 2، فشارخون بالا و آپنه شدید خواب باشید می‌توانید از جراحی اسلیو استفاده نمایید. در برخی موارد درصورتی‌که BMI  شما بین 30 تا 34 باشد و سلامت شما به دلیل بیماری‌های ناشی از اضافه‌وزن به خطر بیافتد نیز می‌توانید از برخی جراحی‌های کاهش وزن استفاده کنید.

جراحی اسلیو معده در بازهٔ سنی 16 تا 70 سالگی انجام می‌شود؛ اما گاهی در برخی شرایط خاص استثنا نیز وجود دارد. اما در لیپوماتیک سن مناسب جراحی از 18 سالگی شروع شده و تا زمانی که فرد سلامت کافی و شرایط انجام این جراحی را داشته باشد می‌تواند تحت جراحی قرار گیرد.

مقایسه مزایای این دو روش

اگرچه این دو روش از اساس با هم متفاوت هستند؛ اما برخی از مزایای آن‌ها با هم یکسان است. بالارفتن اعتمادبه‌نفس و بهبود سلامت عمومی از جمله این مزایا می‌باشند.

از مزایای انحصاری لیپوماتیک می‌توان به درد کم، دوران نقاهت کوتاه‌تر و کبودی و تورم و خون‌ریزی کم‌تر اشاره کرد.

اما در مقایسه با لیپوماتیک، جراحی اسلیو معده نتیجهٔ بسیار بزرگ‌تری در پی دارد و دوام آن نیز بسیار بالا می‌باشد، علاوه بر این به دلیل کوچک شدن حجم معده دیگر نمی‌توان به‌اندازه قبل غذا خورد.

مقایسه نحوه انجام جراحی لیپوماتیک با اسلیو معده

پروسه انجام جراحی اسلیو معده به شرح زیر می‌باشد:

 1. این جراحی تحت بیهوشی کامل و به‌صورت لاپاراسکوپی انجام می‌شود. بعد از بیهوشی جراح بر روی قسمت بالایی شکم چند بریدگی کوچک ایجاد می‌نماید. سپس لاپاراسکوپ و تجهیزات کوچک جراحی را از طریق این بریدگی‌ها وارد حفره شکمی می‌کند.
 2. سپس متخصص بیهوشی یک لوله را از طریق دهان وارد معده کرده و جراح به کمک یک استپلر لاپاراسکوپی شروع به بریدن و کوچک کردن معده می‌نماید تا معده به شکل یک موز یا آستین کوچک در آید. قسمت بریده‌شده معده از طریق بریدگی‌ها از شکم خارج می‌شود. بعد از این، جراح برای بررسی هرگونه نشتی در معده از نوعی مایع رنگی و یا آندوسکوپی استفاده می‌کند.
 3. جراحی لیپوماتیک بین 2 تا 4 ساعت زمان می‌برد. در حقیقت زمان دقیق این جراحی به تعداد نواحی که قرار است تحت جراحی قرار گیرند بستگی دارد.

برای این پروسه جراح پلاستیک از یک لوله مکنده باریک به نام کانولا استفاده می‌کند.

پروسه انجام لیپوماتیک به شرح زیر است:

 • تزریق بی‌حسی موضعی و اپی‌نفرین به چربی‌ها
 • ایجاد یک بریدگی کوچک بر روی پوست
 • قراردادن کانولا درون بریدگی برای مکش چربی‌ها

درصورتی‌که بخواهید تزریق چربی انجام دهید، جراح چربی‌های خارج شده و تصفیه کرده و دوباره به نواحی موردنظر شما تزریق می‌نماید.

مقایسه دوام و نتیجه جراحی لیپوماتیک با اسلیو معده

بعد از جراحی لیپوماتیک چندین هفته طول می‌کشد تا تورم ناشی از آن به طور کامل برطرف شود. با گذشت زمان، بدن بیشتر با تغییرات جدید خو میگیرد و به فرم دلخواه می‌رسد. درصورتی‌که بعد از جراحی، سبک زندگی سالم و رژیم غذایی متعادلی داشته باشید می‌توانید برای همیشه به‌تناسب اندام برسید.

بعد از جراحی اسلیو معده در طی 1 تا 2 سال بین 25 تا 30 درصد از وزن خود را از دست خواهید داد. برای مثال درصورتی‌که قبل از جراحی 136 کیلوگرم داشتید، بعد از جراحی 45 کیلوگرم آن را از دست خواهید داد. بسته به عادات غذایی و سبک زندگی بعد از جراحی ممکن است این کاهش وزن بیشتر و یا کمتر شود. برخی از افراد ممکن است دوباره کمی افزایش وزن داشته باشند؛ اما به‌صورت کلی این کاهش وزن بین 25 تا 30 درصد بعد از جراحی تا 5 سال ثابت خواهد بود.

به‌صورت کلی نتایج لیپوماتیک سریع‌تر از اسلیو معده قابل‌مشاهده خواهند بود و بعد از 6 ماه می‌توان نتیجه نهایی آن را مشاهده نمود. درحالی‌که در جراحی اسلیو معده فرد تا 2 سال بعد از جراحی همچنان کاهش وزن خواهد داشت. با این‌ حال در طولانی‌مدت نتایج جراحی اسلیو معده بسیار آشکارتر و شدیدتر از جراحی لیپوماتیک خواهد بود. زمان دقیق برای دیدن نتایج کامل جراحی به نحوه بهبودی بدن شما و همچنین مراقبت‌های بعد از جراحی بستگی دارد.

مهم‌ترین نکته این است که وزن خود را ثابت نگه داشته و ورزش را وارد زندگی خود نمایید. درصورتی‌که بعد از جراحی از بدن خود به‌خوبی مراقبت نکنید، احتمال بازگشت دوباره وزن بعد از مدتی بالا خواهد بود، چرا که بدن دوباره شروع به جذب چربی می‌کند.

مقایسه دوران نقاهت و مراقبت‌های لازم بعد از جراحی لیپوماتیک با اسلیو معده

جراحی اسلیو معده یک جراحی تهاجمی است و بعد از انجام آن برای یک تا 2 شب در بیمارستان بستری خواهید شد، چرا که پزشک برای جلوگیری از بروز هرگونه عوارض جانبی شما را از نزدیک زیر نظر می‌گیرد. بعد از مرخص شدن از بیمارستان باید برای 1 تا 2 هفته به‌صورت کامل استراحت نمایید، بیشتر بیماران بعد از 2 تا 4 هفته فعالیت‌های خود را از سر می‌گیرند و می‌توانند به کار باز گردند.

در خصوص جراحی لیپوماتیک، نیازی به بستری شدن نمی‌باشد و می‌توانید بعد از اتمام جراحی به خانه بازگردید. به طور معمول توصیه می‌شود تا بیمار بعد از جراحی یک هفته مرخصی داشته باشد و به طور کامل استراحت نماید و سپس فعالیت‌های روزانه خود را از سر گیرد. اما برای انجام فعالیت‌های سنگین‌تر باید زمان بیشتری را صبر نمود. در طول این مدت توصیه می‌شود برای کاهش تورم از گن‌های فشاری استفاده کنید.

واضح است که لیپوماتیک در مقایسه با اسلیو معده دوران نقاهت کوتاه‌تری دارد و مراقبت‌های بعد از جراحی آن نیز کمتر می‌باشد. اما تفاوت ذاتی و بنیادی این دو روش که یکی  نوعی جراحی زیبایی محسوب می‌شود و دیگری یک جراحی تهاجمی برای درمان چاقی، خود بیان‌کننده این تفاوت در دوران نقاهت می‌باشد.

مقایسه خطرات و عوارض جانبی جراحی لیپوماتیک با اسلیو معده

احتمال داشتن درد، خون‌ریزی، تورم و کبودی بعد از هر دو جراحی رایج می‌باشد. همچنین ممکن است در محل بریدگی‌ها دچار عفونت شوید. با این‌ حال این دو روش عوارض جانبی و خطرات خاص خود را نیز دارند.

رایج‌ترین عارضه در خصوص لیپوماتیک موج‌دار شدن و برآمده شدن پوست می‌باشد. لخته‌های خونی، تغییر دائمی رنگ پوست، ایجاد جای زخم بر روی پوست و تغییر حس لامسه پوست، از دیگر عوارض این جراحی هستند که با وجود نادر بودن باز هم احتمال رخ‌دادن آن‌ها وجود دارد.

در جراحی اسلیو معده احتمال دارد معده از میان خط منگنه‌ها دچار نشتی شود. علاوه بر این ممکن است بلافاصله بعد از جراحی دچار حالت تهوع، استفراغ و یبوست شوید. یکی از اصلی‌ترین عوارض این جراحی این است که تا مدتی نمی‌توان برخی مواد غذایی را استفاده نمود و بدن با آن‌ها سازگار نیست. همچنین ممکن است بعد از جراحی دچار کمبود مواد مغذی شوید و به همین دلیل باید برای همیشه ویتامین و مکمل مصرف نمایید.

ممکن است بعد از جراحی اسلیو عوارض بیشتری را تجربه کنید، با این‌ حال همچنان این جراحی یک گزینه بی‌خطر و کارآمد محسوب می‌شود. در مقابل لیپوماتیک یک جراحی کم تهاجمی است و به همین دلیل دوران نقاهت آن کوتاه‌تر می‌باشد.

مقایسه هزینه‌های جراحی لیپوماتیک با اسلیو معده

به‌هیچ‌عنوان نمی‌توان تا قبل از معاینه بدن هزینه دقیق جراحی لیپوماتیک را تخمین زد. چرا که نواحی‌ای که نیاز به جراحی دارند اصلی‌ترین عاملی هستند که بر میزان هزینه‌ها تأثیر می‌گذارند. عوامل دیگر شامل دستمزد جراح، مکانی که زندگی می‌کنید، هزینه‌های بیمارستان و … می‌شود. علاوه بر این، جراحی لیپوماتیک تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرد.

در مقابل هزینه‌های جراحی اسلیو معده را راحت‌تر می‌توان تخمین زد، چرا که یک جراحی ثابت است. با این‌ حال عواملی چون دستمزد جراح، بیمارستانی که جراحی در آن انجام می‌شود، شهری که در آن زندگی می‌کنید و بیمه‌ای که تحت پوشش آن قرار دارید می‌توانند بر روی آن تأثیر بگذارند. به دلیل این که این جراحی بیشتر از زیبایی نوعی جراحی درمانی محسوب می‌شود، امکان دارد که تحت پوشش بیمه قرار گیرد.

به‌طورکلی در مقایسه با لیپوماتیک، هزینه‌های جراحی اسلیو معده بیشتر می‌باشند، چرا که یک جراحی پیچیده است و به تجهیزات بیشتری احتیاج دارد و دوران نقاهت آن طولانی‌تر می‌باشد. این به معنی آن نیست که لیپوماتیک جراحی ارزانی محسوب می‌شود؛ بلکه در مقایسه با اسلیو معده هزینه کمتری در بر دارد.

خلاصه‌ای از مقایسه جراحی لیپوماتیک با اسلیو معده

خلاصه‌ای از مقایسه لیپوماتیک و اسلیو معده

داشتن تناسب‌ اندام می‌تواند از روش‌های مختلفی به دست آید. گاهی برای رسیدن به فرم بدنی که آرزوی آن را داشتید فقط به یک کمک کوچک احتیاج دارید و گاهی ممکن است برای مقابله با چاقی و اضافه‌وزن و عوارض جانبی ناشی از آن به کمک پزشکی احتیاج پیدا کنید.

روش‌های بسیار زیادی برای کاهش وزن و فرم دادن به بدن وجود دارند که هرکدام برای درمان مشکلی خاص طراحی شده‌اند و مزایا و معایب خاص خود را دارند. ما در این مقاله به بررسی جراحی لیپوماتیک و اسلیو معده پرداختیم و این دو روش را از زوایایی گوناگون مقایسه نمودیم تا به شما کمک کنیم راحت‌تر و بهتر تصمیم‌گیری کنید.

با این‌ حال باید بدانید برای تصمیم‌گیری در خصوص مناسب‌ترین روش کاهش وزن حتماً باید توسط پزشک متخصص و دارای تجربه معاینه شوید و بر اساس تشخیص وی تصمیم بگیرید. قبل از تصمیم‌گیری در خصوص یک روش حتماً با پزشک مشورت نمایید.

سؤالات متداول

آیا لیپوماتیک بی‌خطر است؟

دستگاه لیپوماتیک تاییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا را دارد و به شما کمک می‌کند با کمترین عوارض و خطرات چربی‌های اضافه را بدن خود خارج کرده و به آن فرم دهید.

آیا جراحی اسلیو معده بی‌خطر است؟

به طور خلاصه بله. جراحی اسلیو معده یک رویکرد جراحی است و همان عوارض مربوط به‌تمامی جراحی‌ها را در پی دارد بااین‌حال یک جراحی ایمن و بی‌خطر محسوب می‌شود که برای سالیان طولانی مورد استفاده بود و نتایج شگفت‌انگیزی در پی داشته است.

کدام روش برای من بهتر است؟ لیپوماتیک یا اسلیو معده؟

در حقیقت این به‌ سلامت جسمانی شما و مشکلی که در پی درمان آن هستید بستگی دارد. اگر به دنبال تغییر فرم کوچک در بدن خود هستید لیپوماتیک گزینه مناسبی برای شما است؛ اما درصورتی‌که درگیر چاقی و اضافه‌وزن شدید هستید باید از روش‌هایی مانند اسلیو معده استفاده کنید.

آیا لیپوماتیک باعث کاهش وزن می‌شود؟

لیپوماتیک روشی برای کاهش وزن نیست. بلکه روشی است برای در هم شکستن و خارج‌کردن توده‌های چربی مقاوم که با رژیم غذایی و ورزش از بین نمی‌روند.

مزایای لیپوماتیک چیست؟

لیپوماتیک چربی‌های مقاومی را که حتی به وجود رژیم غذایی و ورزش از بین نمی‌روند مورد هدف قرار می‌دهد و بعد از جراحی شما ظاهری لاغر و عضلانی‌تر خواهید داشت.

چه زمانی از جراحی اسلیو معده استفاده می‌شود؟

جراحی اسلیو معده بر روی افراد دارای چاقی مفرط و اضافه‌وزن شدید که از دیگر روش‌های لاغری نتیجه‌ای نگرفته‌اند انجام می‌شود. بر اساس قانون، جراحی اسلیو معده فقط بر روی افرادی با شاخص BMI بالای 35 انجام می‌شود.