لیپوساکشن شکم و پهلو: نحوه انجام و مراقبت های لازم

 1. Home
 2. /
 3. لیپوساکشن
 4. /
 5. لیپوساکشن شکم و پهلو:...
فهرست مطالب

لیپوساکشن شکم و پهلو سلول‌های چربی را از ناحیه شکم برداشته و شکل بدن را به طور دائمی بازسازی می‌کند. پس از لیپوساکشن شکم و پهلو، بدن شما نسبت به گذشته سلول‌های چربی کمتری در شکم خواهد داشت (حدود 70 درصد کمتر). یک جراح پلاستیک باتجربه به شما کمک می‌کند تا بهترین گزینه درمانی را برای حصول بهترین نتیجه ممکن و داشتن شکم و پهلوی کاملا صاف تعیین کنید.

چند نوع چربی داریم؟


چند نوع چربی داریم؟

 • چربی زیرجلدی: در خارج از دیواره شکمی تشکیل می‌شود و می‌تواند با لیپوساکشن برطرف شود.
 • دیواره شکمی: عضله و بافتی که چربی زیرجلدی و احشاء شکم را از هم جدا می‌کند.
 • چربی احشایی: در اطراف اندام‌های داخلی شکل می‌گیرد که فقط با رژیم غذایی و ورزش از بین می‌رود.

قبل از هر چیز باید در مورد انواع چربی در ناحیه شکم خود که می‌خواهیم با لیپوساکشن شکم و پهلو از بین ببریم، صحبت کنیم. همه چربی‌ها مانند هم نیستند؛ به طور کلی، دو نوع چربی وجود دارد که اهمیت ویژه‌ای دارند:

 • چربی زیر جلدی: چربی زیر جلدی، نوعی چربی است که تکان می‌خورد، درست در زیر پوست قرار دارد و می‌توانید آن را بین دو انگشت خود بگیرید. به طور کلی این نوع چربی بی ضرر است، اما از نظر زیبایی می‌تواند نامطلوب باشد. لیپوساکشن شکم و پهلو فقط می‌تواند این نوع چربی‌ها را از بین ببرد.
 • چربی احشایی: چربی احشایی در داخل حفره شکمی ذخیره می‌شود و حدود 10 درصد از کل چربی بدن ما را تشکیل می‌دهد. ضرر این نوع چربی برای سلامت کلی ما بسیار بیشتر از چربی زیر پوستی است. چربی احشایی را نمی‌توان ساکشن کرد. داشتن چربی احشایی زیاد لزوماً مانع از انجام لیپوساکشن نمی‌شود، اما بر نوع نتایجی که می‌توانید از این عمل انتظار داشته باشید تأثیر می‌گذارد.

لازم به ذکر است که تمام سلول‌های چربی هورمون ترشح می‌کنند، اما از آنجایی که چربی احشایی در کنار اندام‌های شما ذخیره می‌شود، احتمال ایجاد تداخل در عملکرد اندام‌ها وجود دارد که می‌تواند منجر به مقاومت بیشتر به انسولین (دیابت نوع 2)، فشار خون بالا و افزایش سطح کلسترول بد (LDL) در جریان خون شما شده و خطر بیماری قلبی و سکته مغزی را افزایش دهد.

مزایا


لیپوساکشن شکم و پهلو مزایای زیادی برای بیماران دارد که عبارتند از:

 • یک جراحی نسبتا ساده
 • عمل سرپایی
 • ریکاوری آسان
 • راهی مطمئن برای حذف چربی از بدن
 • حذف دائمی سلول‌های چربی
 • از بین بردن چربی‌هایی که حتی رژیم غذایی و ورزش نیز نمی‌توانند آن را از بین ببرند
 • بهبود سلامت فرد
 • بهبود ظاهر شما
 • افزایش عزت نفس
 • کمک به کاهش سلولیت و تقویت موثر خطوط شکم
 • تحریک رشد کلاژن و بدون چین و چروک و سفت نگه داشتن پوست

لیپوساکشن شکم و پهلو برای چه کسانی مناسب است؟


لیپوساکشن شکم و پهلو برای چه کسانی مناسب است؟

به عنوان یک قاعده کلی، اگر مردی هستید با دور کمر بیش از 40 اینچ، یا زنی با دور کمر بیش از 35 اینچ، چربی احشایی شما ممکن است بر روی سلامت شما تاثیر بگذارد. لیپوساکشن شکم و پهلو می‌تواند یک راه حل عالی برای این مشکل باشد. با این حال، اگر از سلامتی کامل برخوردار نباشید، ممکن است دیگر کاندیدای مناسبی برای لیپوساکشن نباشید. برخی از افراد (بیشتر مردان) چربی زیادی در خود شکم (پشت عضلات) دارند و نه در جلو. این افراد گزینه مناسبی برای لیپوساکشن نیستند. اما با این حال، این عمل هنوز هم می‌تواند تا حدی برای آن‌ها سودمند باشند.

افرادی که دارای برآمدگی یا پانوس بسیار بزرگی هستند ممکن است ابدومینوپلاستی برای آن‌ها تاثیر بهتر و بیشتری داشته باشد. لازم به ذکر است که ابدومینوپلاستی یک عمل جراحی زیبایی است که برای کوچک‌تر و سفت‌تر کردن شکم با برداشتن پوست و چربی اضافی از قسمت میانی و پایین شکم استفاده می‌شود.

افرادی که باردار هستند یا دارای مشکلات شدید قلبی یا اختلالات انعقادی خون هستند نباید لیپوساکشن انجام دهند. زیرا ممکن است در معرض عوارض و خطرات تهدید کننده زندگی مانند خونریزی شدید قرار بگیرند. مقدار چربی قابل برداشت به حجم موجود برای شروع بستگی دارد، اما به طور کلی حدود 70 درصد حجم موجود برداشته می‌شود. بنابراین نتیجه نهایی عمل شما شکمی بسیار کوچکتر خواهد بود. در جلسه مشاوره، پزشک درباره چربی احشایی شما صحبت می‌کند، و اگر کاندیدای مناسبی برای لیپوساکشن شکم و پهلو باشید، در مورد نوع نتایجی که می‌توانید از این عمل انتظار داشته باشید صحبت خواهد کرد.

آماده سازی


اگر قصد دارید مقدار زیادی چربی را از شکم و پهلوی خود حذف کنید، به شما توصیه می‌شود که از مکمل‌های آهن حدود یک هفته قبل از عمل جراحی استفاده کنید. بیمارانی که قرار است تحت عمل لیپوساکشن قرار بگیرند، باید به وزن بدن مورد نظر خود نزدیک باشند. بهترین کار این است که در زمان انجام لیپوساکشن به وزن ثابتی رسیده باشید که احساس می‌کنید بعد از انجام عمل نیز می‌توانید آن را حفظ کنید.

روند درمان


روند درمان

در همه انواع تکنیک‌های لیپوساکشن، برش‌های کوچکی در نواحی مورد نظر برای برداشت چربی ایجاد می‌شود. متداول‌ترین روش مورد استفاده لیپوساکشن تامسنت است. روش تامسنت لیپوساکشن شکم و پهلوها شامل پر کردن ناحیه چربی بین پوست و حفره شکم با مایع تامسان است (مخلوطی از سالین و اپی‌نفرین و بی‌کربنات سدیم).

اگر پزشک شما لیپوساکشن شکم و پهلو را با استفاده از بی‌حسی موضعی انجام می‌دهد، لیدوکائین (یک عامل بی‌حس کننده) را نیز به این مخلوط اضافه می‌کند. این کار به پزشکان اجازه می‌دهد بدون بیهوش کردن بیماران، لیپوساکشن را انجام دهند و خطرات ناشی از بیهوشی عمومی را کاهش دهند که در کل این عمل جراحی را ایمن‌تر می‌کند. ابتدا یک کانول در محل برش قرار داده می‌شود تا به لایه‌های چربی برسد. سپس مایع تامسان به زیر پوست شما تزریق می‌شود. پس از اینکه مایع تاثیر خود را گذاشت، سلول‌های چربی سرسخت با استفاده از پمپ خلاء از طریق کانولا مکیده می‌شوند.

بعد از عمل


 • پس از انجام عمل، به مدت 3 تا 4 هفته به شما یک کرست الاستیک یا بانداژ فشاری داده می‌شود. این کار به کاهش تورم و کبودی کمک می‌کند و باید به طور مداوم تا چند هفته پس از عمل آن را بپوشید.
 • ممکن است لازم باشد بلافاصله بعد از عمل آنتی بیوتیک مصرف کنید تا خطر عفونت کاهش یابد.
 • اکثر افراد برای کاهش درد و تورم از مسکن‌های خفیف استفاده می‌کنند.
 • باید حدود یک هفته بعد از جراحی مکمل آهن مصرف کنید.

ریکاوری


ریکاوری

 • اگر عمل شما تحت بیهوشی عمومی انجام شده باشد، شخصی باید شما را به خانه برساند و در 24 ساعت اول بعد از عمل با شما بماند.
 • بانداژ یا کرست را می‌توان هنگام دوش گرفتن بردارید.
 • بخیه‌ها بعد از حدود یک هفته برداشته می‌شوند (مگر اینکه بخیه‌های جذبی داشته باشید).
 • نتایج این روش همیشه تا زمان کاهش تورم قابل توجه نیست. ممکن است تا 6 ماه طول بکشد تا نتیجه درمان کامل قابل مشاهده باشد.
 • مدت زمانی که بتوانید به سر کار خود بازگردید به عوامل متعددی بستگی دارد، مانند نوع شغلی که انجام می‌دهید و اینکه چه مقدار از بدن شما تحت درمان قرار گرفته است. به طور معمول، این دوران نقاهت حدود 3-4 هفته است. همین امر در مورد مدت زمانی که بتوانید رانندگی کنید نیز صدق می‌کند. شما باید این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.
 • شما باید تا 4 تا 6 هفته از انجام فعالیت‌های شدید خودداری کنید (اما پیاده‌روی و حرکت عمومی می‌تواند خوب باشد).
 • باید بتوانید ورزش‌های تماسی یا فعالیت‌های شدیدی را که به طور معمول انجام می‌دهید، در هفته‌های 4 تا 6 بعد از عمل از سر بگیرید.

عوارض جانبی


پس از لیپوساکشن شکم و پهلو معمولاً عوارض و خطراتی میتواند به همراه داشته باشد:

 • کبودی و تورم که ممکن است تا 6 ماه طول بکشد.
 • بی‌حسی که باید طی 6 تا 8 هفته از بین برود.
 • جای زخم
 • التهاب ناحیه تحت درمان یا وریدهای زیرین
 • مایعی که از بریدگی‌ها بیرون می‌آید.

اگر به یک پزشک متخصص مراجعه کنید، این عوارض به درستی درمان شده و به زودی برطرف می‌شوند.

خطرات


خطرات

 • آسیب به ساختارهای عمیق‌تر مانند اعصاب، رگ‌های خونی، ماهیچه‌ها، ریه‌ها و اندام‌های شکمی
 • درد، که ممکن است ادامه دار باشد.
 • واکنش‌های آلرژیک نسبت به داروها
 • تشکیل لخته‌های خون یا لخته‌های چربی، که ممکن است به ریه‌ها منتقل شوند.

هزینه درمان


هزینه این روش به مناطقی بستگی دارد که نیاز به درمان دارند و اینکه آیا مناطق دیگری نیز همراه با این ناحیه درمان می‌شوند یا خیر. هنگامی که یک برگه هزینه در جلسه مشاوره جراحی به شما تحویل داده می‌شود، احتمالاً موارد زیر در آن ذکر شده است:

1- هزینه جراحی: این تنها بخشی است که جراح شما می‌گیرد. اگر پزشک متخصص ماهری باشد، هزینه آن بیشتر خواهد بود.

2- هزینه تسهیلات: این هزینه برای زمان حضور در مرکز جراحی یا بیمارستانی است که جراحی شما در آن انجام می‌شود.

3- هزینه بیهوشی: اگر عمل شما تحت بیهوشی انجام نشود یا فقط از یک آرامبخش خفیف برای شما استفاده شود، این مورد اعمال نخواهد شد.

4- سایر موارد: این ممکن است شامل هزینه کرم اسکار برای بعد از جراحی باشد.

نتیجه گیری


نتیجه گیری

لیپوساکشن شکم و پهلو یک سرمایه گذاری در بدن شماست و مانند هر سرمایه گذاری دیگری نیاز به حفظ و نگهداری دارد. لیپوساکشن شکم و پهلو مانع از افزایش وزن در شکم و پهلو نمی‌شود و مطمئناً مانع افزایش وزن شما نیز نخواهد شد.

اگر وزن اضافه کنید، شکم شما همچنان لاغرتر از قبل خواهد بود! به یاد داشته باشید که لیپوساکشن شکم و پهلو یک راه حل کاهش وزن نیست و نباید برای این مورد از آن استفاده شود. اگر بعد از لیپوساکشن شکم و پهلو اضافه وزن پیدا کنید، بدن شما همان مقدار چربی را در همان مکان‌هایی که قبلا درمان کرده‌اید، ذخیره می‌کند.

سوالات متداول


1- برای لیپوساکشن شکم و پهلو به چند روز مرخصی نیاز داریم؟

به طور کلی باید به مدت ۲ تا ۳ روز یا بیشتر از محل کار خود مرخصی بگیرید. حدود 3 تا 4 هفته طول می کشد تا فعالیت‌های ورزشی معمولی یا آهسته دویدن را شروع کنید.

2- عمل چقدر طول می‌کشد؟

اکثر روش‌های لیپوساکشن شکم تقریباً 90 دقیقه طول می‌کشند. بسته به اندازه ناحیه تحت درمان، باید حدود 5 ساعت خود را در روز عمل آزاد بگذارید. لیپوساکشن معمولاً به عنوان یک روش سرپایی انجام می‌شود، به این معنی که می‌توانید در روز جراحی خود به خانه بروید.

3- آیا اسکار یا تغییری در حس بیمار ایجاد خواهد شد؟

تقریباً 5 سوراخ روی شکم شما ایجاد می‌شود که هر کدام 5 میلی‌متر عرض دارند. برخی در لبه پایین شکم و در ناف پنهان می‌شوند. این سوراخ‌ها پس از عمل بخیه شده و اساساً پس از چند هفته محو می‌شوند.

4- با لیپوساکشن شکم و پهلو چقدر می‌توان وزن کم کرد؟

می‌توانید انتظار داشته باشید که حداکثر 0.5 تا 4.5 کیلوگرم چربی را از دست بدهید. اگر منطقه چربی بزرگتری داشته باشید، به طبع میزان وزنی که از دست می‌دهید نیز بیشتر خواهد بود. اما در نظر داشته باشید که این کار خطر عوارض عمل را افزایش می‌دهد. بنابراین اکثر جراحان پلاستیک میزان برداشت چربی را به 5 کیلوگرم محدود می‌کنند.

5- نتایج چه مدت بعد از لیپوساکشن شکم و پهلو قابل مشاهده خواهد بود؟

بسته به میزان چربی برداشته شده، می‌توانید انتظار داشته باشید که نتایج نهایی را بین 1 تا 3 ماه پس از عمل مشاهده کنید.

6- آیا بعد از لیپوساکشن شکم و پهلو پوست شل خواهد شد؟

لیپوساکشن شکم باعث افتادگی پوست نمی‌شود. کاری که لیپوساکشن انجام می‌دهد این است که با از بین بردن بافت چربی اضافی، حجم زیر پوست را از بین می‌برد. اما وقتی این کار انجام می‌شود، اگر پوست حالت کشسانی خوبی نداشته باشد، به اندازه‌ای که بیمار دوست دارد جمع نمی‌شود و ممکن است شل شود.

7- ناحیه پهلو برای لیپوساکشن کدام قسمت است؟

لیپوساکشن پهلو ناحیه بین پایین قفسه سینه و بالای کمر را هدف قرار می‌دهد.

8- لیپوساکشن شکم و پهلو چقدر طول می‌کشد؟

در لیپوساکشن برش‌های کوچکی در مکان‌های کاملاً پنهان ایجاد می‌شود. این برش‌ها به لوله کانولای نازک اجازه می‌دهد تا سلول‌های چربی سرسخت پهلو و شکم را به صورت مایع درآورده و از بین ببرد. بسته به میزان حذف چربی مورد نیاز، کل این پروسه معمولاً 1 تا 4 ساعت طول می‌کشد.

9- آیا پس از لیپوساکشن شکم و پهلو، چربی برمی‌گردد؟

هنگامی که سلول‌های چربی از بدن خارج شدند، نمی‌توانند دوباره رشد کنند و سلول‌های چربی جدیدی ایجاد نمی‌شوند. اما آنچه می‌تواند با افزایش وزن بعد از لیپوساکشن اتفاق بیفتد این است که سلول‌های چربی باقی مانده بزرگتر شوند. به همین دلیل است که باید مراقب حفظ وزن خود بعد از لیپوساکشن باشید.

10- بعد از عمل لیپوساکشن شکم و پهلو چگونه باید بخوابیم؟

اگر به پهلو بخوابید، نیروی جاذبه به برش‌های شما فشار وارد می‌کند. ما به شدت توصیه می‌کنیم که سه هفته اول بعد از عمل به پشت بخوابید. اما اگر چربی شکم و پشت یا باسن خود را برداشته‌اید، خوابیدن به پهلو مشکلی ندارد.

11- درد بعد از لیپوساکشن شکم و پهلو چقدر طول می‌کشد؟

عمل لیپوساکشن شما تحت بیهوشی یا بی‌حسی موضعی انجام خواهد شد، بنابراین نباید در طول جراحی احساس درد داشته باشید. بعد از عمل نیز احتمالاً تا 3 روز درد متوسطی خواهید داشت.

12- آیا لیپوساکشن شکم و پهلو باعث افتادگی پوست می‌شود؟

لیپوساکشن باعث افتادگی پوست نمی‌شود. کاری که لیپوساکشن انجام می‌دهد این است که با از بین بردن بافت چربی اضافی، حجم زیر پوست را از بین می‌برد. اما بعد از اتمام عمل، اگر پوست قدرت کشسانی مناسبی نداشته باشد، ممکن است به اندازه‌ای که بیمار انتظار دارد جمع نشود.

13- چند روز بعد از شکم و پهلو می‌توانم استحمام کنم؟

24 تا 48 ساعت پس از جراحی، در صورت اجازه پزشک، می‌توانید دوش بگیرید. هنگام دوش گرفتن می‌توانید بانداژهای فشرده سازی را بردارید. برش‌ها (زخم‌ها) را خشک کنید. در 2 هفته اول یا تا زمانی که پزشک به شما بگوید، از حمام کردن خودداری کنید.

14- بعد از لیپوساکشن شکم و پهلو چقدر طول می‌کشد تا پوست ترمیم شود؟

در بسیاری از موارد، 12 هفته ممکن است طول بکشد. بدن شما پس از لیپوساکشن در حال ساختن شکل جدید خود است. اگرچه احتمالاً احساس خوبی دارید و می‌توانید نتایج خود را فقط چند روز پس از عمل مشاهده کنید، اما هنوز اتفاقات بیشتری در راه است.

15- قبل از لیپوساکشن شکم و پهلو چه کارهایی را نباید انجام داد؟

 • قبل از جراحی از مصرف نیکوتین خودداری کنید.
 • قبل از جراحی خود دارو مصرف نکنید.
 • اصلاح نکنید.
 • خودتان رانندگی نکنید.
 • لباس‌های تنگ نپوشید.

16- شب قبل از لیپوساکشن شکم و پهلو چه بخورم؟

غذاهایی که می‌توانید مصرف کنید، غذاهای سرشار از آنتی اکسیدان و آب هستند، مانند:

 • انواع توت‌ها از جمله زغال اخته، شاه توت
 • کرفس
 • خیار
 • روغن‌های سالم مانند روغن زیتون و گردو
 • اسیدهای چرب امگا 3
 • کدو ، مانند کدو حلوایی و کدو سبز
 • برخی ادویه‌ها، از جمله دارچین و زردچوبه

جراحی زیبایی

لیپوساکشن در مردان

یکی از رایج ترین تصورات غلطی که درباره جراحی زیبایی وجود دارد، اینست که مردان لیپوساکشن انجام نمی دهند، اما این درست نیست. اگر بخش

مطالعه کنید