جراحی لیپوماتیک برای چه کسانی ممنوع است؟

 1. خانه
 2. /
 3. لیپوماتیک
 4. /
 5. جراحی لیپوماتیک برای چه...
فهرست مطالب

کاهش مقدار کمی وزن و حذف چربی موضعی به منظور خوش فرم‌تر شدن بدن یا دستیابی به فرم مناسب با کمی تغییر، به نظر رویایی است که به واقعیت تبدیل شده است. مهم نیست کدام یک رویای شماست، در سال‌های اخیر، رویکردهای پزشکی زیبایی به منظور برآوردن نیازهای شما تکامل یافته‎‌اند.

یکی از جدیدترین روش‌ها و زیر شاخه‌های لیپوساکشن، لیپوماتیک است. نوع پیشرفته لیپو درمانی، نتایج عالی با عوارض جزئی را ارائه می‌دهد. گرچه این درمان برای کاهش وزن نیست و نباید برای مبتلایان به چاقی مفرط استفاده شود، اما نتایج عالی را در مورد کاهش وزن موضعی و پیکرتراشی به همراه دارد. قطعاً این موضوع که می‌توان خیلی سریع وزن را کم کرد وسوسه انگیز است، اما آیا جراحی لیپوماتیک برای همه انتخاب مناسبی است؟

ما افراد مناسب و نامناسب برای دریافت این درمان را در این مقاله بررسی می‌کنیم، اگر این درمان انتخابی مناسب برای شما است، می‌توانید به مطالعه آن ادامه دهید.

لیپوماتیک برای چه افرادی مناسب است و چه افرادی نباید آن را انجام دهند؟

لیپوماتیک برای چه افرادی مناسب است

لیپوماتیک می‌تواند وزن اضافی را از بدن شخصی که کمی اضافه وزن دارد حذف کند و بدن را متناسب کند. اما اگر وزن مناسبی دارید و می‌خواهید تناسب عضلانی خود را مقداری افزایش دهید یا آن را تقویت کنید نیز به شما کمک می‌کند. هرچند هر دو مورد مناسب هستند، اما بهترین نتایج زمانی بدست می‌آیند که این درمان برای بهبود استفاده شود و درمانی برای چاقی مفرط نباشد. افراد چاق، بعد از درمان، با پوست به شدت افتاده و حتی سلولیت مواجه می‌شوند، پس این درمان گزینه مناسبی برای آنها نیست.

با این حال، فرد مناسب برای انجام این درمان باید ویژگی‌های خاصی داشته باشد. در اینجا مهمترین معیارها بیان می‌ش‍وند و اگر تمایل به انجام این درمان دارید باید شرایط لازم آنرا نیز  داشته باشید.

وضعیت سلامت عمومی

وضعیت سلامت عمومی قبل از انجام جراحی لیپوماتیک

همانند دیگر درمان‌ها، داشتن سلامت عمومی مناسب، ضروری است. بدن شما باید بتواند این درمان را تحمل کرده و بعد از آن به خوبی بهبود یابد. اگر مشکلات سلامتی دارید، باید قبل از شروع درمان آنها را رفع کنید. اگر بیماری شما قابل درمان نباشد، باید با پزشک مشورت کرده تا دیگر روش‌ها را بررسی کنید.

وضعیت پوست

وضعیت پوست قبل از انجام جراحی لیپوماتیک

برای شروع باید پوست شما سالم و عاری از هرگونه بیماری پوستی باشد. به‌علاوه، پوست شما نباید بیش از حد شل و پر چین و چروک باشد، زیرا می‌تواند نتایج را نامشهود کند. زمانی که چربی از دست می‌دهید، پوست افتاده می‌شود، بنابراین به وضوح می‌توان متوجه شد که چگونه پوست شل شده روی نتایج تأثیر می‌گذارد.

شاخص BMI

شاخص BMI را قبل از جراحی لیپوماتیک بررسی کنید

همانطور که گفته شد، این درمان راه حلی برای چاقی مفرط نیست، برای افرادی با وزن بیش از حد بالا نیز مناسب نمی‌باشد. به عنوان قانون کلی، اگر می‌خواهید این درمان را انجام دهید، BMI (شاخص توده بدنی) شما باید کمتر از 30 باشد. اگر BMI شما بالای 30 باشد، قبل از انجام درمان زیبایی لیپوماتیک، باید مقداری وزن کم کنید.

دامنه سنی

دامنه سنی برای انجام جراحی لیپوماتیک

سن باعث نامناسب بودن این درمان برای شما نمی‌شود، مگر اینکه به طریقی روی سلامت شما تأثیر بگذارد. محدودیت سنی برای انجام این درمان وجود دارد: باید حداقل بالای 18 سال باشید تا بتوان این درمان را روی شما انجام داد.

وضعیت روحی و انتظارات از جراحی لیپوماتیک

انتظارات از عمل لیپوماتیک

نکته مهم دیگر این است که قبل از تصمیم گیری باید توسط پزشک بررسی شود که آیا این درمان مناسب شما است یا خیر، سلامت روحی شما چگونه است و انتظارات شما در مورد این درمان چیست. بیماری‌های روحی جدی مانند افسردگی شدید، نفرت از خود و غیره منجر به بروز مشکلاتی می‌شوند. این امر در مورد بیماری که انتظارات نامعقولی دارد که به شدت روی سلامت روان او بعد از درمان تأثیر می‌گذارد نیز صادق است.

مصرف داروها

مصرف هرگونه دارو را قبل از جراحی لیپوماتیک به پزشک اطلاع دهید

این مورد به روش درمانی لیپوماتیک یا دیگر درمان‌های مشابه محدود نمی‌شود. در حقیقت، بهتر است پیشینه کاملی از داروهایی که قبل از درمان مصرف می‌کردید، به پزشک بدهید (مخصوصاً اگر جراحی داشته‌اید). این امر به این دلیل است که برخی داروها می‌توانند عوارض منفی بسیاری روی شما داشته باشند، مثلاً داروی رقیق کننده خون در بهبود زخم مشکلاتی ایجاد می‌کند.

حساسیت

حساسیت پوستی را قبل از جراحی لیپوماتیک بررسی کنید

به طور کلی در مورد سابقه حساسیت به داروها یا مواد طبیعی دیگر با پزشک صحبت کنید. گرچه آلرژی‌هایی که قبلاً داشتید ممکن است به نظر نامرتبط با لیپوماتیک باشند، اما ممکن است در طی درمان عوارضی ایجاد کنند. قبل از انجام این درمان با پزشک مشورت کنید.

بیماری‌های خاص

بررسی بیماری‌های خاص قبل از جراحی لیپوماتیک

برخی بیماری‌ها، مثلاً دیابت و بیماری‌های قلبی، ممکن است انجام لیپوماتیک را برای شما نامناسب کنند. این موضوع به خاطر قرار گرفتن شما در معرض خطرات بیشتر در هنگام انجام جراحی است. فشار خون بالا بیماری دیگری است که می‌تواند این درمان را برای شما نامناسب کند. حتماً در مورد بیماری‌های خاص خود با پزشک مشورت کنید تا بررسی شود که آیا موردی برای منع انجام جراحی وجود دارد یا خیر.

وضعیت بارداری

بارداری و تأثیر آن در جراحی لیپوماتیک

نیازی به گفتن نیست که لیپوماتیک برای بانوان باردار انجام نمی‌شود. بنابراین، اگر باردار هستید، باید تا بعد از زایمان  صبر کنید. اگر می‌خواهید به زودی باردار شوید، احتمالاً باز هم باید منتظر بمانید. در مواردی که زایمان داشته‌اید، پزشک می‌تواند در مورد زمان مناسب انجام درمان مشورت بدهد، این چارچوب زمانی برای هر شخص متفاوت است.

مصرف الکل و مواد دخانی

مصرف مواد دخانی را قبل از جراحی لیپوماتیک کنار بگذارید

افراد سیگاری و افرادی که الکل مصرف می‌کنند در میان بیماران پرخطر هستند، زیرا این مواد مضر می‌توانند به طور مستقیم و غیر مستقیم روی هر درمانی که انجام می‌دهید تأثیر بگذارند. هر دوی این موارد می‌توانند مانع از بهبود زخم شوند، میزان بهبودی را کاهش داده و ممکن است حتی باعث بروز عفونت و دیگر عوارض نیز شوند. بنابراین، مادامی که این مواد را مصرف می‌کنید یا نمی‌توانید چندین هفته از مصرف آنها پرهیز کنید، این درمان مناسب شما نمی‌باشد.

دیگر ملاحظات قبل از انجام لیپوماتیک

ملاحظات قبل از انجام لیپوماتیک

اگر می‌خواهید عمل لیپوماتیک را انجام دهید، موارد دیگری را نیز باید در نظر بگیرید:

 • روش لیپوماتیک مختص جنسیت نیست، بنابراین می‌توانید صرف نظر از جنسیت خود آن را انجام دهید.
 • بعد از جراحی لیپوماتیک، چند هفته زمان می‌برد تا ورم رفع گردد. هر روز بدن به حالت جدید خود عادت کرده و حالت می‌گیرد.
 • وزن خود را ثابت نگه دارید و اگر می‌خواهید نتایج ماندگار شوند، سبک زندگی خود را با انجام مقدار کافی ورزش تغییر دهید.
 • پزشک مشهور و حرفه‌ای را برای انتخاب در نظر بگیرید، جراحی توسط پزشکان بدون تجربه می‌تواند منجر به ایجاد نتایج نامطلوب و عوارض جدی گردد.
 • لیپوماتیک نوعی جراحی زیبایی است، بنابراین هزینه‌های آن را بیمه پوشش نمی‌دهد.
 • تا زمانی که وزن شما بالا نرود و سلول‌های چربی جمع نگردند، نتایج ماندگار هستند.
 • هرچند این درمان بی‌خطر است، اما احتمال بروز عوارض جانبی و مشکلاتی وجود دارد. اگر این موارد ماندگار شدند یا بعد از چند روز بدتر شدند، به پزشک مراجعه کنید.

کلام آخر

لیپوماتیک روشی خلاقانه برای خارج کردن چربی‌های سرسخت و ناخواسته بدن است. ایده کلی همانند لیپوساکشن کلاسیک است، البته پیشرفت و تغییرات بسیار زیادی در آن ایجاد شده است. این درمان برای افرادی که می‌خواهند اندامی مناسب داشته باشند، عالی است و برای افرادی که کمی اضافه وزن دارند نیز قابل استفاده است.

اگر بخواهید این درمان مناسب شما باشد، معیارهای خاصی وجود دارند که باید رعایت شوند. اگر واجدالشرایط نباشید، یا باید مشکل را برطرف کنید، یا پزشک از انجام عمل لیپوماتیک برای شما خودداری می‌کند.

سؤالات پرتکرار

اگر اضافه وزن داشته باشید، لیپوماتیک مؤثر است؟

افرادی که چربی‌های بدنشان به صورت موضعی بیرون زده و وزن آنها طبیعی است، مطلوب‌ترین نتایج را بدست می‌آورند. اما افرادی که مقدار کمی اضافه وزن دارند نیز می‌توانند از لیپوماتیک سود ببرند. این روش برای افراد مبتلا به اضافه وزن مفرط مناسب نیست.

بالاترین BMI برای انجام لیپوماتیک چیست؟

این درمان برای افراد با وزن بیش از حد زیاد مناسب نیست، یعنی اگر BMI شما بالای 30 باشد، این درمان احتمالاً برای شما مناسب نباشد، در وزن‌های بالاتر خطر جراحی بالاتر بوده و نتایج نهایی به خاطر افتادگی بیش از حد، پوست نیز تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

آیا برای انجام لیپوماتیک باید در وزن ایده‌آل خود باشیم؟

برای انجام لیپوماتیک می‌توانید مقدار کمی اضافه وزن داشته باشید، اما اگر وزن ایده‌آل داشته باشید یا کمی فرم بدنی مناسب داشته باشید (مثلاً عضلات شما مشهود باشند)، از این درمان بیشترین بهره را خواهید برد.

آیا بارداری روی عمل لیپوماتیک تأثیر دارد؟

بارداری به طور دائم نتایج لیپوماتیک را تغییر نمی‌دهد. اگر خانمی پس از عمل لیپوماتیک باردار شود، وزن اضافه کند، پس از زایمان وزن اضافه دوره بارداری را کم کند، نتیجه لیپوماتیک اولیه که قبل از بارداری داشت را دوباره بدست می‌آورد. با این حال، بعد از زایمان، ممکن است با افتادگی پوست مواجه شوند که می‌توان آن را با روش‌های دیگر رفع کرد.

آیا لیپوماتیک را می‌توان برای نتایج بهتر دوباره انجام داد؟

هرچند امکان تکرار این روش بعد از چند ماه وجود دارد (برای هر شخص متفاوت است)، اما بهتر است وزن خود را تا حدود وزن مورد نظر کاهش دهید و سپس درمان را انجام دهید تا نیازی به دیگر درمان‌ها نداشته باشید. پزشک تصمیم می‌گیرد که آیا شما برای تکرار درمان آماده هستید یا خیر.

آیا لیپوماتیک خطرناک است؟

اگر در مورد انجام این عمل محدودیتی دارید، اما باز هم آن را انجام می‌دهید، احتمال زیادی وجود دارد که عوارض جانبی خطرناک یا مشکلاتی ایجاد گردند. با پزشک خود مشورت کنید.

آیا بعد از جراحی‌های دیگر می‌توان لیپوماتیک را انجام داد؟

بهتر است چند هفته بعد از جراحی کاهش وزن و پیکرتراشی صبر کنید و سپس درمان دیگری را انجام دهید، با این حال، پزشک در این مورد بهتر شما را راهنمایی می‌کند و می‌تواند یک چارچوب زمانی برای شما ترسیم کند.