آیا چربی بعد از لیپوماتیک قابل برگشت است؟ راه های جلوگیری از آن چیست؟

 1. خانه
 2. /
 3. لیپوماتیک
 4. /
 5. آیا چربی بعد از...
فهرست مطالب

نتایج لیپوماتیک لیپوساکشن تقریباً آنی است، لیپوماتیک چربی‌های اضافی را که در ناحیه‌های خاصی از بدن جمع شده اند، از بین می‌برد تا اندامی ایده‌آل خلق شود. بسیاری از افرادی که قصد انجام عمل لیپوماتیک را دارند، علاوه بر چشمگیر و رضایت‌بخش بودن نتایج اولیه، دغدغه ماندگاری نتایج را نیز دارند. در واقع یکی از پرتکرارترین پرسش‌هایی که متخصصان زیبایی درباره لیپوماتیک لیپوساکشن می‌شنوند، این است که «ممکن است چربی بعد از لیپوماتیک دوباره برگردد؟»

در این مقاله به پرسش بالا پاسخ می‌دهیم و راه‌هایی را برای جلوگیری از برگشت‌پذیری چربی بعد از لیپوماتیک توضیح می‌دهیم. نکته مهم این است که اگر می‌خواهید چربی‌های مقاوم بدنتان را به کمک لیپوماتیک لیپوساکشن از بین ببرید، باید به جراح باتجربه و ماهری مراجعه کنید که روش‌های درمان و مدیریت عوارضشان را به خوبی می‌شناسد. به‌این‌ترتیب عوارض جانبی و خطرهای احتمالی کاهش می‌یابد و دوران نقاهت کوتاه می‌شود.

چربی چگونه در بدن ذخیره می‌شود؟


 

ذخیره چربی در بدن

دو نوع چربی در بدن وجود دارد که شناختنشان هنگام صحبت درباره ذخیره چربی پس از لیپوماتیک بسیار مهم است؛ این دو نوع عبارتند از: چربی احشایی و چربی زیرپوستی. چربی زیرپوستی چربی لرزانی است که می‌توان آن را بین انگشتان فشار داد و دقیقاً زیر پوست قرار دارد. چربی زیرپوستی معمولاً بدون‌خطر است، اما ظاهر زیبایی ندارد. چربی احشایی پس از لیپوماتیک درون حفره شکمی جمع می‌شود و از نظر ظاهری سفت و محکم است.

جراح چربی زیرپوستی را در عمل لیپوماتیک برمی‌دارد. چربی احشایی محکم درون حفره شکمی جای می‌گیرد و نمی‌توان آن را با نیروی مکش تخلیه کرد. افزایش وزن پس از لیپوماتیک موجب افزایش چربی احشایی در بدن می‌شود، ضمناً چربی زیرپوستی ممکن است در بخش‌های دیگری از بدن ذخیره شود.

تمام سلول‌های چربی هورمون‌هایی را آزاد می‌کنند، اما چون چربی احشایی پس از لیپوماتیک در نزدیکی اندام‌ها ذخیره می‌شود، احتمال این که بازگشت چربی پس از لیپوماتیک عملکرد اندام‌ها را مختل کند و موجب ابتلا به بیماری‌های خطرناکی مانند دیابت و سکته مغزی شود، بیشتر است.

بر اساس یک قاعده کلی اگر خانم یا آقایی عمل لیپوماتیک بر رویش انجام شده باشد و دور کمرش پس از افزایش وزن بیشتر از 102 سانتی‌متر (برای آقایان) یا 89 سانتی‌متر (برای بانوان) باشد، در آن صورت چربی اضافی به تدریج سلامتی‌اش را به خطر می‌اندازد؛ حال اگر فرد مزبور از سلامت مناسبی برخوردار نباشد، دیگر نمی‌تواند متقاضی انجام لیپوماتیک ثانویه باشد.

ماندگاری نتایج لیپوماتیک لیپوساکشن


نتایج لیپوماتیک لیپوساکشن مادام‌العمر است و چربی تخلیه‌شده در طول عمل قابل برگشت نیست. بااین‌حال باید مواظب باشید که وزنتان بعد از عمل لیپوساکشن بیشتر از 5 کیلوگرم اضافه نشود، چون افزایش وزن بیشتر اثر نامطلوبی بر نتایج پیکرتراشی لیپوماتیک خواهد داشت. اگر افزایش وزن قابل توجهی پس از لیپوماتیک داشته باشید، احتمال جمع شدن چربی در ناحیه‌های درمان‌نشده بیشتر از درمان‌شده خواهد بود.

تجمع چربی پس از لیپوماتیک


 

تجمع چربی پس از لیپوماتیک

اگر بیمار پس از جراحی لیپوماتیک افزایش وزن قابل توجهی (5 کیلوگرم یا بیشتر) داشته باشد، بدن به‌طور بالقوه چربی بیشتری تولید خواهد کرد و این چربی باید به ناحیه‌های مختلفی از بدن برود. چربی جدید معمولاً متناسب با تعداد سلول‌های چربی در هر منطقه، در ناحیه‌های مختلفی از بدن انباشته خواهد شد.

در نتیجه ناحیه‌های درمان‌شده به روش لیپوماتیک، چربی کمتری جمع خواهد کرد، اما در ناحیه‌هایی که عمل لیپوماتیک بر رویشان انجام نشده است، چربی بیشتری جمع خواهد شد.

برای مثال اگر بیمار پس از انجام عمل لیپوماتیک بر مفصل‌های ران، بخش بیرونی ران و شکم، افزایش وزن شدید داشته باشد، چربی جدید بیشتر در ناحیه‌هایی مانند گردن، کمر، بالای بازوها، پاها، صورت و سینه‌ها انباشته خواهد شد.

روش‌های پیشگیری از افزایش چربی پس از لیپوماتیک


لیپوماتیک لیپوساکشن چربی‌ اضافی بدنتان را از بین می‌برد و اندام دلخواهتان را خلق می‌کند. سؤال این‌جاست که از این پس چطور می‌توانید شکمتان را صاف و بازوها را خوش‌فرم نگه دارید و به چربی‌ها اجازه برگشت ندهید. در این بخش پنج توصیه را می‌خوانید که کمکتان می‌کند اندامتان را پس از لیپوماتیک متناسب و عاری از چربی‌های شل و آویخته نگه دارید.

نوشیدن آب

نوشیدن آب

با نوشیدن مقدار بیشتری آب می‌توانید وزنتان را ثابت نگه دارید یا حتی وزنتان را کم کنید. برای این‌که به بهترین نتیجه ممکن برسید، توصیه می‌کنیم هر روز دو لیتر آب بنوشید تا وزنتان کم شود و بتوانید از افزایش وزن جلوگیری کنید. نوشیدن آب به روش‌های زیر کاهش وزن را تسهیل می‌کند:

 • آب به بدن کمک می‌کند تا کالری بیشتری را از طریق انرژی مصرفی در حال استراحت بسوزاند. کاهش وزن افراد بزرگسال عموماً پس از نوشیدن آب سرد، 24 تا 30 درصد بیشتر می‌شود.
 • کوچک کردن جثه: نوشیدن آب نه تنها به کاهش وزن کمک می‌کند، بلکه شاخص توده بدن (BMI)، دور کمر و چربی بدن را نیز کم می‌کند. بنابراین اگر عمل لیپوماتیک را برای از بین بردن چربی بدن انجام داده‌اید، نوشیدن آب از برگشت‌پذیری چربی بعد از لیپوماتیک جلوگیری خواهد کرد.
 • اگر آب را دقیقاً قبل از صرف غذا بنوشید، احساس سیری بیشتری می‌کنید و اشتهایتان کم می‌شود. این قاعده به‌ویژه درباره بزرگسالان 40 سال به بالا صادق است.
 • به‌جای نوشیدنی‌ها و نوشابه‌های دارای کالری، آب بنوشید تا اندامتان متناسب بماند و وزنتان اضافه نشود.

برنامه ورزشی منظم

برنامه ورزشی منظم

دلیل اکثر افراد برای انجام دادن لیپوماتیک این است که قبلاً وزن کم کرده‌اند، اما هنوز توده‌های چربی مقاوم در ناحیه شکم و پهلو دارند. این افراد سخت‌کوش به احتمال قریب به یقین می‌دانند که ورزش چقدر برای لاغر شدن و ثابت نگه داشتن وزن مهم است.

تقریباً یک تا دو هفته پس از جراحی می‌توانید مانند گذشته به صورت کامل ورزش کنید. هرچه زودتر برنامه ورزشی منظمی را برای خود طراحی کنید، تضمین گرفتن بهترین نتیجه از لیپوساکشن ساده‌تر می‌شود. البته حواستان باشد که توصیه‌های جراح زیبایی درباره ورزش‌های مجاز در دوران پس از جراحی را به دقت رعایت کنید.

ورزش‌های ایروبیک

به احتمال زیاد جراح پلاستیک توصیه می‌کند چهل و هشت ساعت پس از عمل لیپوماتیک بلند شوید و ورزش را شروع کنید. در سه هفته پس از جراحی حتماً به پیام‌های بدنتان درباره زمان کافی بودن ورزش گوش کنید. ورزش‌های سنگین مانند دو و ایروبیک تقریباً تا دو هفته پس از جراحی ممنوع است. ورزش دوباره را به آهستگی و به تدریج شروع کنید تا به مرور قوی‌تر شوید و با ورزش مناسب بتوانید نتایج را پس از لیپوساکشن حفظ کنید.

ورزش‌های مقاومتی

اکثر جراحان پلاستیک در هفته دوم پس از لیپوماتیک به بیمارانشان اجازه می‌دهند تا ورزش‌های مقاومتی را شروع کنند. البته در ابتدا نباید ورزش‌های درگیرکننده ناحیه جراحی را انجام بدهید. وقتی ناحیه جراحی به حالت عادی برگشت، می‌توانید حرکات عضلات شکم یا زیربغل را شروع کنید؛ نکته مهم این است که ورزش را به آهستگی شروع کنید و میزان تلاشتان را به تدریج بیشتر کنید. کش ورزشی و وزنه‌های سبک ابزار فوق‌العاده‌ای برای عادت کردن به تمرین‌های مقاومتی منظم هستند که ورزش کردن با آنها خیلی وقتتان را نمی‌گیرد.

اجتناب از بی‌تحرکی و سبک زندگی پشت‌میزنشینی

بی‌تحرکی

علاوه بر ورزش‌های ایروبیک و هدفمند باید سطح کلی فعالیتتان را نیز افزایش دهید تا فعال بمانید و تناسب اندامتان حفظ شود. نشستن طولانی‌مدت برای سلامتی‌تان مفید نیست و باعث جمع شدن چربی در ناحیه‌هایی می‌شود که دوست دارید آنها را صاف نگه دارید.

توصیه‌های زیر را برای غلبه بر سبک زندگی بی‌تحرک رعایت کنید:

 • تقریباً هر 20 تا 30 دقیقه بایستید و پاها را تکان بدهید. حتی اگر فقط مدت کوتاهی می‌توانید این کار را بکنید، حتماً آن را انجام بدهید. در دفتر کارتان و راهرو راه بروید. اکثر ساعت‌های هوشمند یادآور و یا زنگ ورزشی دارند که کمکتان می‌کند زمان بلند شدن از پشت میز را فراموش نکنید.
 • کارتان را ایستاده انجام بدهید. یک میز ایستاده تهیه کنید.
 • گفتگوهای تلفنی را ایستاده انجام بدهید.
 • به‌جای استفاده کردن از بالابر از پله‌ها بالا و پایین بروید.
 • وقتی حین تماشای تلویزیون تبلیغات پخش می‌شود، از پای تلویزیون بلند شوید و کاری انجام بدهید. زمان پخش تبلیغات فرصت فوق‌العاده‌ای برای انجام دادن ورزش‌های مقاومتی اشاره‌شده است.
 • زمان تماشای تلویزیون و استفاده تفریحی از رایانه را کمتر کنید.

یک تنبل خوره تلویزیون نباشید. کار سختی نیست که هر از گاه بلند شوید و کمی حرکت کنید تا پس از لیپوماتیک خوش‌اندام بمانید و از از برگشت‌پذیری لیپوماتیک جلوگیری کنید.

تغذیه سالم و انتخاب غذاهای مناسب

تغذیه سالم

لیپوماتیک لیپوساکشن ناحیه‌های چاق و برآمده بدن را صاف می‌کند. درست نیست عادت‌های غذایی بدتان را پس از لیپوماتیک دوباره ازسربگیرید و اندام صافتان را مجدداً با توده‌های چربی نامتناسب کنید. یکی از راه‌های جلوگیری از برگشت‌پذیری چربی این است که برنامه غذایی سالم و حاوی مقدار کمی چربی، مواد قندی و غذاهای فرآوری‌شده داشته باشید. خبر خوب این است که سلول‌های چربی حذف‌شده با عمل لیپوماتیک دوباره برنمی‌گردند. اما اگر رژیم غذایی پرچرب و پرکالری داشته باشید، سلول‌های چربی جدیدی در ناحیه‌های نامناسب ایجاد می‌شود و وزنتان بالا می‌رود.  برای داشتن تغذیه سالم لازم است غذاهای بدون چربی و با چربی کم و سرشار از پروتئین، سبزی، میوه و گوشت قرمز کم‌چربی انتخاب کنید که چربی قابل‌مشاهده‌اش برداشته شده باشد. مطمئن شوید که برنامه غذایی‌تان سرشار از فیبر است و به‌جای سرخ کردن یا استفاده از کره و روغن فراوان روی دیگر روش‌های آشپزی مانند آب‌پز و کباب کردن تمرکز کنید.

اگر غذاهای سالم انتخاب کنید، حفظ نتایج لیپوماتیک بسیار آسان خواهد بود.

کاهش استرس

کاهش استرس

استرس یکی از دلایل اصلی افزایش وزن است. به بیان دیگر برای جلوگیری از افزایش وزن باید یاد بگیرید که چگونه خود را آرام کنید.

استرس میزان کورتیزول را در بدن افزایش می‌دهد که به نوبه خود باعث می‌شود برای انواع غذاهای ناسالم ولع داشته باشید. حتی بعضی مطالعات حکایت از آن دارند که افزایش میزان کورتیزول تعداد کالری‌هایی را که بدن می‌سوزاند، کاهش می‌دهد. این کاهش می‌تواند پیامد خوردن غذاهای ناسالم در دوره‌های پراسترس و ناراحت‌کننده باشد که باعث افزایش میزان انسولین می‌شود. بالا رفتن میزان انسولین ذخیره چربی را افزایش می‌دهد، ذخیره‌ای که باید پس از لیپوماتیک از ایجاد شدنش جلوگیری کنید.

رعایت توصیه‌های زیر از افزایش وزن بعد از لیپوماتیک جلوگیری می‌کند و میزان استرس را کاهش می‌دهد. یکی از بهترین راه‌ها برای دوری از استرس و کاهش وزن یا حفظ وزن این است که سعی کنید برنامه روزانه ثابتی داشته باشید. برای کاهش استرس به توصیه‌های زیر عمل کنید:

 • برنامه روزانه ثابت و قابل ‌پیش‌بینی داشته باشید.
 • مثبت‌اندیش باشید.
 • در جنبه معنوی وجودتان به کند و کاو بپردازید.
 • هر روز زمانی را به مدیتیشن اختصاص بدهید، برای مثال صحنه آرامش‌بخشی را تصور کنید و به تنفستان توجه کنید.
 • عادت نشستن در وان آب داغ را در خود ایجاد کنید.
 • شکرگزار و قدردان نعمت‌های زندگی‌تان باشید.

خواب کافی

خواب کافی

افرادی که خواب راحت کافی و پرآسایش ندارند، معمولاً گرایش بیشتری به پرخوری دارند و به سختی انگیزه ورزش کردن پیدا می‌کنند. رعایت بهداشت خواب موجب می‌شود که همواره خواب خوبی داشته باشید و همان‌طور که می‌دانید خواب راحت برای برخوردار بودن از سلامت عمومی خوب ضروری است. استفاده نکردن از گوشی تلفن همراه یا رایانه در اتاق خواب و حداقل سه ساعت قبل از خوابیدن غذا نخوردن، از جمله اقدامات مهم برای رعایت بهداشت خواب هستند.

پرسش‌های متداول


می‌توانم عمل لیپوماتیک لیپوساکشن را بیش از یک بار انجام بدهم؟

اگر توده‌های چربی بیشتری در بدنتان ایجاد شود، می‌توانید عمل لیپوماتیک دوم را انجام بدهید. البته از آن‌جا که لیپوماتیک عملی برای لاغری نیست، توصیه می‌کنیم ابتدا حتی‌الامکان به وزن دلخواه نهایی‌تان نزدیک شوید و سپس عمل لیپوماتیک دوم را انجام بدهید.

ممکن است وزنم بعد از لیپوساکشن زیاد شود؟

اگر وزنتان چند کیلوگرم زیاد شود، نتایج لیپوماتیک فوراً ناپدید می‌شوند؛ البته احتمال افزایش وزن پس از جراحی پیکرتراشی همچنان وجود دارد. درهرحال چربی در ناحیه‌هایی که لیپوماتیک بر رویشان انجام شده است، آهسته‌تر از ناحیه‌های درمان‌نشده جمع می‌شود؛ البته ناگفته نماند که ناحیه‌های درمان‌شده هم در امان نیستند.

سلول‌های چربی پس از لیپوماتیک رشد می‌کند؟

وقتی چربی با عمل لیپوساکشن از بین برده می‌شود، توده‌ها و سلول‌های چربی برای همیشه از بدنتان بیرون می‌رود. اما اگر در دوران نقاهت پس از لیپوماتیک یا پس از آن، افزایش وزن چشمگیری داشته باشید، سلول‌های چربی باقی‌مانده در ناحیه‌های درمان‌شده و دیگر نقاط بدن، به‌ویژه در ناحیه‌های درمان‌نشده‌ای تغییر می‌کند که تعداد سلول‌های چربی‌شان کم نشده است.

نتایج لیپوماتیک دائمی است؟

لیپوماتیک لیپوساکشن تعداد سلول‌های چربی را در یک ناحیه خاص کمتر می‌کند. میزان چربی تخلیه‌شده به ظاهر ناحیه و حجم چربی بستگی دارد. اثرات پیکرتراشی ایجادشده معمولاً دائمی است، البته به شرطی‌که وزنتان را ثابت نگه دارید.

لیپوماتیک باعث تغییرشکل اندام می‌شود؟

شکل جدید بدن پس از جراحی زیبایی لیپوماتیک کمابیش دائمی خواهد بود. حتی اگر وزن بیمار پس از عمل در حد متوسطی اضافه شود، اندامش صرفاً کمی بزرگ‌تر از شکل جدید خواهد شد.