ورزش مناسب بعد از عمل لیپوماتیک

  1. خانه
  2. /
  3. لیپوماتیک
  4. /
  5. ورزش مناسب بعد از...
فهرست مطالب

در جراحی لیپوماتیک، چربی اضافی از طریق برشی کوچک از بدن خارج می‌شود و پوست و عضلات پس از لیپوماتیک ضعیف می‌شوند. بنابراین بسیار مهم است که بیماران به پوست‌شان فرصت کافی بدهند تا بعد از جراحی لیپوماتیک به خوبی التیام پیدا کند. برای به دست آوردن بهترین نتیجه ممکن لازم است بیماران بعد از لیپوماتیک ورزش کنند، البته باید در ورزش کردن حد اعتدال را رعایت کنند و شدت فعالیت‌های ورزشی بعد از لیپوماتیک را آهسته و به تدریج افزایش بدهند. اما اگر در شروع ورزش بعد از لیپوماتیک عجله کنید، دچار عوارضی مانند درد، کبودی و حتی سروما خواهید شد. در این مقاله توضیح می‌دهیم که چه زمانی باید ورزش را بعد از لیپوماتیک شروع کنید تا هم برایتان ایمن باشد، هم از نتایج به دست آمده محافظت کنید و آنها را حفظ کنید.

بهترین زمان شروع مجدد فعالیت ورزشی بعد از لیپوماتیک

بهترین زمان شروع مجدد فعالیت ورزشی بعد از لیپوماتیک

ممکن است بیمارانی که جراحی لیپوماتیک یا دیگر عمل‌های پیکرتراشی را انجام می‌دهند، درباره اثر ورزش بر نتایج عمل نگران باشند. درعین‌حال که رعایت برنامه ورزشی منظم پس از انجام دادن جراحی لیپوماتیک مهم است، به بیماران توصیه می‌شود که فعالیت‌های سنگینی مانند ایروبیک یا پیاده‌روی قدرتی پربرخورد را تا شش هفته پس از عمل انجام ندهند.

رعایت این توصیه احتیاطی از خونریزی شدید، هماتوم، باقی ماندن جای زخم، کبودی، درد، سروما، اختلال در التیام یافتن زخم، عفونت، آبسه یا استومای فتق مختنق جلوگیری می‌کند. البته این نکته را نباید فراموش کنید که دوران نقاهت تمام بیماران با هم یکسان نیست. بنابراین بیش از حد به خودتان فشار نیاورید، اگر حین ورزش دچار درد شدید، کمی بیشتر برای آغاز ورزش بعد از لیپوماتیک صبر کنید.

زمان‌بندی ورزش بعد از لیپوماتیک

زمان‌بندی ورزش بعد از لیپوماتیک

زمان‌بندی خاصی درباره زمان و نحوه فعالیت ورزشی بعد از عمل لیپوماتیک وجود دارد که رعایت کردن آن، دوران نقاهت پس از جراحی را تسهیل و تسریع می‌کند.

دو هفته اول پس از جراحی: استراحت نکته کلیدی است.

بلافاصله پس از تمام شدن جراحی لیپوماتیک مرخص می‌شوید و جراح از شما می‌خواهد که در خانه استراحت کنید و بقیه روز فعالیتی نداشته باشید. جز برای رفتن به سرویس بهداشتی یا راه رفتن‌های کوتاه در خانه نباید کار دیگری بکنید و باید حداقل تا دو هفته پس از جراحی لیپوماتیک به خوبی استراحت کنید. اگر به بدن‌تان فشار بیاورید یا ضربان قلب‌تان را در دوره نقاهت اولیه افزایش دهید، ممکن است دچار عوارضی جدی بشوید که می‌تواند بر نتایج اثر بگذارد و روند پیشرفت التیام یافتن بعد از عمل لیپوماتیک را مختل کند.

هفته‌های دوم تا سوم پس از جراحی: پیاده‌روی‌های کوتاه

انتظار می‌رود که جراح در هفته‌های دوم تا سوم بعد از لیپوماتیک اجازه بدهد مسافت پیاده‌روی‌هایتان را بیشتر کنید. پیاده‌روی به دلیل کمکی که به گردش و جریان خون می‌کند، مهم است، چرا که گردش خون مناسب برای به خوبی التیام یافتن زخم‌ها ضروری است. سعی کنید مسافت و زمان هر پیاده‌روی را نسبت به پیاده‌روی قبلی کمی بیشتر کنید تا به این ترتیب استقامت‌تان بیشتر شود. ممکن است راه رفتن با سرعت معمولی در این زمان هنوز برای‌تان سخت باشد. اشکالی ندارد. این که به حرف بدن‌تان گوش بدهید و به خودتان سخت نگیرید، بهتر از این است که بیش از حد به خودتان فشار بیاورید و به خودتان آسیب بزنید.

هفته‌های سوم تا ششم: ورزش با ضرب‌آهنگ متوسط

احتمالاً پس از گذشت سه تا شش هفته، جراح اجازه می‌دهد که برنامه ورزشی معمول‌تان را دوباره شروع کنید؛ البته جراح توصیه خواهد کرد که ورزش را در حد متوسط انجام بدهید. همچنین جراح براساس ارزیابی‌اش از روند پیشرفت التیام، درباره ورزش‌های خاصی که می‌توانید انجام بدهید و مدت زمان انجام‌شان راهنمایی‌تان خواهد کرد.

هفته‌های ششم تا هشتم: شروع مجدد برنامه ورزشی عادی

به اکثر بیماران اجازه داده می‌شود که شش تا هشت هفته پس از جراحی لیپوماتیک مانند همیشه ورزش کنند و به سطح فعالیتی عادی‌شان برگردند. البته سرعت التیام یافتن بیماران با هم متفاوت است. اگر ناراحتی یا دردی را هنگام ورزش احساس کردید، ضرب‌آهنگ ورزش کردن را آهسته کنید و با جراح معالج‌تان تماس بگیرید.

توصیه‌هایی برای آغاز ورزش بعد از لیپوماتیک

در این بخش نکته‌های مهمی را برای‌تان توضیح می‌دهیم که باید درباره ورزش کردن بعد از لیپوماتیک بدانید.

25% در ابتدا مناسب است.

در روزهای نخست پس از جراحی باید تحرک داشته باشید. توصیه می‌شود که سطح فعالیت‌تان به میزان فقط 25% فعالیت معمول قبل از عمل باشد. ورزش‌های ملایمی مانند راه رفتن آهسته روی تردمیل را انجام بدهید. اگر به تردمیل دسترسی ندارید، در خانه راه بروید یا حتی اگر حال‌تان خوب است، در محله قدم بزنید. وقتی میزان ورزش کردن را در سطحی حداقلی نگه دارید، فرایند طبیعی التیام‌بخشی بدن را مختل نمی‌کنید. به‌علاوه ورزش‌های ملایمی مانند پیاده‌روی از لخته شدن خون جلوگیری می‌کند.

تا وقتی برای روز بزرگ آماده نشده‌اید، ورزش‌های سبک انجام بدهید.

پیاده‌روی را در روزهای پس از جراحی لیپوماتیک فراموش نکنید و برنامه ورزشی معمول را زودتر از دو تا چهار هفته بعد از عمل شروع نکنید. بدن هر فرد با دیگری متفاوت است، پس به حرف بدن‌تان و خواسته‌هایش گوش بدهید. ورزش مجدد را سبک شروع کنید و در ابتدا فقط چند دقیقه بدوید تا ببینید که بدن‌تان چه میزان ورزش را می‌تواند تحمل کند. اگر برای دویدن آماده نیستید، ایروبیک را امتحان کنید، فعالیت ورزشی را به محض خسته شدن متوقف کنید. به خودتان فشار نیاورید و ورزش بعد از لیپوماتیک را فوراً با فعالیت‌های ورزشی سنگین شروع نکنید. آهسته و پیوسته پیش بروید، در غیر این صورت ممکن است به شدت آسیب ببینید. در نهایت می‌توانید برنامه ورزشی‌تان را به طور کامل دوباره آغاز کنید.

در برابر تمرین‌های مقاومتی، مقاومت نکنید.

تمرین‌های مقاومتی را یک هفته پس از جراحی لیپوماتیک می‌توانید شروع کنید. اگر وزنه ندارید از قوطی کنسرو استفاده کنید. مانند هر ورزش دیگری پس از عمل آهسته پیش بروید. سعی نکنید حرکت را همان ابتدا 20 بار تکرار کنید. حرکت را 5 بار انجام بدهید و سپس کمی استراحت کنید. شاید به نظر برسد که پنج بار شنا یا جلو بازو زیاد نیست، نباید یادتان برود که تازه جراحی کرده‌اید و ضرورتی ندارد زیاده‌روی کنید.

مراقب باشید وزن‌تان زیاد نشود.

اگرچه لیپوماتیک راه‌حلی ایده‌آل برای از بین بردن سلول‌های چربی است، اما راه‌حلی برای کاهش وزن نیست. اگر مراقب نباشید، ممکن است وزن‌تان در سال‌های بعد از جراحی لیپوماتیک افزایش پیدا کند. برای حفظ اندام جدیدی که پس از لیپوماتیک به دست می‌آورید، بسیار مهم است که برنامه ورزشی منسجمی را رعایت کنید. همچنین باید تغذیه متعادلی داشته باشید و از خوردن غذاهای چرب، قندی و فرآوری‌شده پرهیز کنید. بدون رعایت برنامه ورزشی مناسب و تغذیه سالم، نتایج بلندمدت لیپوماتیک حفظ نخواهد شد. پیش از انجام دادن هر گونه فعالیت ورزشی در هفته‌های پس از جراحی لیپوماتیک با جراح مشورت کنید. قبل از رفتن به باشگاه باید به بدن‌تان زمان کافی برای التیام یافتن بدهید.

چه نوع ورزش‌هایی به حفظ نتایج لیپوماتیک کمک می‌کنند؟

انجام دادن ورزش‌های زیر در دوران نقاهت بعد از لیپوماتیک به پیشرفت فرایند التیام کمک می‌کنند.

فعالیت سبک و پیاده‌روی

فعالیت سبک و پیاده‌روی

فعالیت‌های سبک شامل کارهای معمول خانه و پیاده‌روی ملایم می‌شود. انجام دادن این فعالیت‌های سبک در یک تا دو روز پس از جراحی لیپوماتیک برای جلوگیری از لخته شدن خون مهم است. جراحان معمولاً توصیه می‌کنند که در مرحله نخست دوران نقاهت 25% از فعالیت‌های ورزشی معمول‌تان را انجام بدهید.

پیاده‌روی سبک روش فوق‌العاده‌ای برای به جریان انداختن خون است که روند بهبود را سریع‌تر می‌کند. جراحان توصیه می‌کنند پیاده‌روی سبک را در اولین فرصتی که پس از جراحی لیپوماتیک احساس کردید آمادگی‌اش را دارید، شروع کنید. این زمان می‌تواند هر زمانی از چند ساعت تا چند روز پس از عمل لیپوماتیک باشد. نکته مهم این است که در چند روز اول پس از جراحی لیپوماتیک به ندای بدن‌تان گوش بدهید.

ورزش‌های ایروبیک

ورزش‌های ایروبیک

ایروبیک بخش مهمی از برنامه تناسب اندام است که به حفظ وزن در حد سالم کمک می‌کند. اکثر بیماران باید حداقل چهار هفته صبر کنند و سپس ورزش‌های ایروبیک با شدت بالا مانند دو یا پروانه را انجام بدهند. هنگام شروع این فعالیت‌های سنگین نیز عجله نکنید، آهسته پیش بروید و برنامه ورزشی را به تدریج سنگین‌تر کنید.

ورزش‌های مقاومتی یا وزنه‌برداری

ورزش‌های مقاومتی یا وزنه‌برداری

تمرین‌های مقاومتی و وزنه‌برداری بدن را پس از لیپوماتیک سفت و محکم نگه می‌دارد. مانند هر ورزش با شدت بالای دیگری باید فرصت کافی برای التیام یافتن را به بدن‌تان بدهید. جراحان به برخی بیماران توصیه می‌کنند که پیش از ورزش دادن عضله‌های دور ناحیه درمان، مدت بیشتری صبر کنند. وقتی زخم‌ها التیام یافت و کبودی‌ها رو به محو شدن گذاشت، می‌توانید تمرین‌های مقاومتی دور ناحیه درمان را شروع کنید.

آن دسته از ورزش‌های مقاومتی را که بر ناحیه جراحی‌شده اثر نمی‌گذارد، می‌توان دو هفته پس از گذشت جراحی شروع کرد. ورزش‌های مقاومتی را نیز مانند ورزش ایروبیک باید به تدریج شروع کنید و شدت‌شان را با احتیاط و توجه به واکنش‌های بدن‌تان افزایش دهید. اگر در اثر انجام دادن ورزش‌های مقاومتی دچار درد و ناراحتی شدید یا زخم‌تان ترشح داشت، به پزشک مراجعه کنید. وقتی زخم‌ها التیام یافت و کبودی‌ها کم‌رنگ‌تر شد، یعنی تقریباً شش هفته بعد از جراحی لیپوماتیک، می‌توانید ورزش‌های مقاومتی را با توجه به میزان تحمل ناحیه جراحی‌شده دوباره شروع کنید.

ماساژ لنفاوی

ماساژ لنفاوی

ماساژ لنفاوی پس از جراحی لیپوماتیک کمک می‌کند تا ورم به حداقل برسد. فراموش نکنید که تمرکز ماساژ لنفاوی باید بر سطح پوست باشد. درنتیجه پوست باید با لمس‌های ملایم ماساژ داده شود و از ماساژ بافت‌های عمقی باید اجتناب گردد.

پوست باید هنگام ماساژ لنفاوی پس از لیپوماتیک با ملایمت کشیده شود و از مالش دادن پوست باید خودداری شود. عروق لنفاوی زیر پوست را می‌توان به این روش تحریک کرد. ماساژ لنفاوی باید به آرامی در جهت جریان سیستم لنفاوی، از کمر تا شانه یا از مچ دست تا زانو انجام شود. درهرحال اگر محل ورم عفونی باشد، ماساژ لنفاوی نباید انجام شود.

نشانه‌های زیاده‌روی کردن در ورزش

بروز علائم زیر هنگام ورزش پس از جراحی لیپوماتیک نشان می‌دهد که به دردسر افتاده‌اید:

  • گرفتگی عضلات حین ورزش
  • احساس درد در ناحیه درمان
  • خونریزی زخم جراحی
  • ترشح داشتن زخم جراحی
  • احساس سرگیجه یا گیجی هنگام ورزش کردن

پرسش‌های متداول

چه مدت بعد از لیپوماتیک می‌توانم ورزش کنم؟

جراحی لیپوماتیک امروزی، کم‌تهاجمی‌تر از عمل لیپوماتیک سنتی است، بنابراین توصیه می‌شود که ورزش را دو تا چهار هفته بعد از لیپوماتیک شروع کنید. البته اگر احساس کردید راحت و آماده‌اید، می‌توانید ورزش بعد از لیپوماتیک را زودتر هم آغاز کنید.

چه مدت پس از لیپوماتیک می‌توانم راه بروم؟

بلافاصله پس از لیپوماتیک می‌توانید راه رفتن را شروع کنید. تحرک داشتن بعد از لیپوماتیک مفید است و هیچ ضرورتی برای استراحت مطلق وجود ندارد. به‌علاوه راه رفتن به فرایند بهبود کمک می‌کند.

راه رفتن به رفع ورم بعد از لیپوماتیک کمک می‌کند؟

راه رفتن به طور کلی فرایند بهبود را تسهیل می‌کند. بااین‌حال اگر عمل میکرولیپوماتیک را بر روی پاها انجام داده باشید، ممکن است راه رفتن ورم را در ابتدا تشدید کند، البته این وضعیت نگران‌کننده نیست و ورم خودبه‌خود برطرف می‌شود.

چه زمانی ورزش بعد از جراحی لیپوماتیک خطرناک می‌شود؟

اگر حال‌تان در اثر ورزش کردن بد شد یا ترشح زخم‌تان شروع شد، ورزش را متوقف کنید. چنانچه پس از انجام دادن ورزش‌های مقاومتی دچار درد، ناراحتی یا ترشح غیرعادی شدید، به پزشک مراجعه کنید. با جراح تماس بگیرید و اگر مورد اورژانسی تشخیص داده شد، با اورژانس تماس بگیرید یا به بیمارستان مراجعه کنید.

اگر در شروع ورزش بعد از لیپوماتیک عجله کنم، چه اتفاقی می‌افتد؟

تمام بیماران می‌خواهند دوران نقاهت‌شان را به حداقل برسانند، اما اگر در شروع مجدد ورزش‌های سنگین عجله کنید، مدت زمان استمرار ورم یا کبودی بیشتر می‌شود، زخم باز می‌شود، دچار عفونت می‌شوید یا احتمال تشکیل شدن بافت همبند جای زخم اضافی بیشتر می‌شود.

ورزش ورم بعد از لیپوماتیک را کم می‌کند؟

شروع برنامه ورزشی متوسط و رژیم غذایی ضدالتهاب 48 ساعت پس از لیپوماتیک می‌تواند ورم را کاهش دهد و دوران نقاهت را کوتاه‌تر کند.

نرمش‌های کششی پس از لیپوماتیک مفید است؟

انجام دادن نرمش‌های کششی ملایم و ماساژ دادن موضع درمان بسیار مفید است. واکنشی التهابی در بافت درمان‌شده رخ می‌دهد، تحریک کششی و ماساژ دادن به رفع این التهاب کمک می‌کند.