رفع سلولیت در افراد چاق با لیپوماتیک

 1. خانه
 2. /
 3. لیپوماتیک
 4. /
 5. رفع سلولیت در افراد...
فهرست مطالب

سلولیت، یک عارضه پوستی بسیار شایع و بی‌خطر است که باعث ایجاد گودی‌ها و ناصافی‌هایی بر روی سطح ران‌ها، باسن و شکم می‌شود. این عارضه، بیشتر در زنان شایع است. بسیاری از افراد، سعی می‌کنند که ظاهر پوست خود را از طریق کاهش وزن، ورزش، ماساژ و کرم‌هایی که به عنوان برطرف کننده سلولیت، به بازار عرضه می‌شوند، بهبود بخشند و تاحدودی نیز موفق هستند. روش درمانی لیپوماتیک، به عنوان یکی از پرطرفدارترین روش‌های کاهش چربی و فرم دادن به بدن شناخته شده است، اما آیا این روش، برای درمان سلولیت نیز گزینه کارآمدی است؟ ما در این مقاله به این سوال، پاسخ می‌دهیم و به دیگر گزینه‌های موجود برای خلاص شدن از شر سلولیت می‌پردازیم.

آیا لیپوماتیک می‌تواند سلولیت را درمان کند؟

برای پاسخ به این سوال باید یادآوری کرد که لیپوماتیک و همه انواع لیپوساکشن درمانی‌ها به رفع چربی‌ها می‌پردازند و نتایج خوبی در از بین بردن سلولیت، گودی، یا ترک‌های پوستی از خود، نشان نداده‌اند. لیپوماتیک بهترین روش برای رفع چاقی موضعی و شکل دادن به بدن است و نباید فقط به عنوان یک درمان برای سلولیت در نظر گرفته شود.

اما چرا لیپوماتیک نمی‌تواند سلولیت را درمان کند؟ زیرا چربی بیش از حد می‌تواند باعث شود که سلولیت، بدتر به نظر برسد؛ اما علت واقعی، این نیست. انجام عمل لیپوساکشن، روی ران و باسن، در بهترین حالت می‌تواند، سلولیت‌ها را تا حدودی رفع نماید. بسیاری از افراد معتقدند که سلولیت، بوسیله جراحی زیبایی لیپوساکشن، درمان می‌شود، به این دلیل که سلولیت، یک چربی زیر پوستی است که معمولاً روی ران‌ها، شکم و پهلو‌ها، یافت می‌شود.

باید بدانید که، به این آسانی‌ها هم نیست. زیرا این لایه‌های سطحی چربی، توسط رشته‌های محکمی به لایه‌های زیرین پوست متصل شده‌اند. در اصل، سلولیت مشکل وجود چربی اضافی نیست، بلکه مشکلی است که در ساختار پوست رخ می‌دهد. روش‌های جدیدتر لیپوساکشن، مانند روش جراحی لیپوماتیک، ممکن است ظاهر سلولیت را در بعضی از بیماران کمی بهبود بخشد، اما نمی‌تواند آن را به طور کلی برطرف نماید.

اگر لیپوماتیک، در بیمارانی که دارای چاقی مفرط هستند، سلولیت قابل توجهی دارند، پوستشان خاصیت ارتجاعی و رنگ ضعیفی دارد، انجام شود در واقع می‌تواند گودی‌ها و بی‌نظمی‌های پوست را بعد از عمل برداشتن چربی، شدیدتر نماید. رفع مسئله سلولیت، به حمایت از پوست مربوط است. هنگامی که فردی با شرایط نامناسبی مانند چاقی و شلی پوست با لیپوماتیک تحت درمان قرار می‌گیرد، حمایت موجود از پوست برداشته می‌شود، پوست را کم حجم می‌نماید و این امر می‌تواند سلولیت را به شدت بدتر کند.

بنابراین می‌توان به طور خلاصه گفت که عمل لیپوماتیک، درمان خوبی برای رفع چربی موضعی بدن می باشد؛ البته زمانی که پوست خوبی داشته باشید و نباید آن را به عنوان یک درمان برای سلولیت در نظر بگیرید. زیرا این احتمال وجود دارد که نه تنها تاثیری نداشته باشد، بلکه در صورت چاق شدن یا افتادگی پوست، ساختار پوست شما را بیشتر تخریب نماید.

درمان طبیعی سلولیت

درمان طبیعی سلولیت

در اینجا چند راه طبیعی، برای مبارزه با سلولیت ذکر شده است:

کلاژن بیشتری مصرف کنید.

بافت‌های پیوندی، مانند لایه‌های پوست، از کلاژن تشکیل شده‌اند. هنگامی که پوست مستحکم باشد، سلولیت کاهش می‌یابد. کلاژن، فراوان‌ترین پروتئین موجود در بدن انسان است و برای ایجاد خاصیت ارتجاعی، جوانسازی و استحکام پوست مورد نیاز است. یکی از بهترین راه‌ها برای دریافت کلاژن بیشتر، مصرف آبگوشت همراه با استخوان است که حاوی اسیدهای آمینه‌ای مانند گلوتامین می‌باشد. بر اساس یک تحقیق که در سال ۲۰۱۵ در مجله غذاهای دارویی منتشر شده، دریافتند بیمارانی که ۲.۵ گرم پپتیدهای کلاژن فعال زیستی (BCP) مصرف می‌کنند، کاهش قابل توجهی در میزان سلولیت و موج‌دار شدن پوست، بر روی ران‌ها را تجربه کرده‌اند.

مکمل‌های ضدسلولیت مصرف کنید.

بعضی از مکمل‌ها و مواد مغذی می‌توانند به حفظ شکل پوست شما کمک نمایند:

 • بروملین و آنزیم‌های پروتئولیتیک: این آنزیم‌های سیستمیک، با موفقیت زیادی برای مبارزه با التهاب و حل کردن تجمعات بافت سلولی، مورد استفاده قرار گرفته‌اند. بر اساس یافته‌های منتشر شده در مجله تحقیقات بیوتکنولوژی نشان داده‌اند که بروملین، فعالیت‌های فیبرینولیتیک، ضد ادماتوز، ضد ترومبوتیک و ضد التهابی را نشان می‌دهد.
 • کولا: این عصاره، موضوع بسیاری از مطالعات در جهت رفع سلولیت بوده است و نتایج مثبتی را از خود نشان داده است. کولا، یک گیاه بدون کافئین است که خاصیت آرامش بخشی دارد و می‌توان آن را قبل از خواب مصرف نمود. مصرف این گیاه، در جهت بهبود خاصیت ارتجاعی پوست و در عین حال، ضخیم‌تر کردن آن نیز مفید می‌باشد.

به طور منظم ورزش کنید.

اگرچه ورزش‌های هوازی در درازمدت می‌توانند در افزایش متابولیسم بدن و کمک به پیشگیری از چاقی مفید باشند، انجام تمرینات اینتروال (که به عنوان تمرین پشت سر هم شناخته می‌شود)، بسیار موثرتر خواهد بود. این به آن دلیل است که تمرینات اینتروال، موجب افزایش عضله در بدن شما می‌شود و به شما کمک می‌کند که بدنتان را به طور کلی تقویت کنید.

در سال ۲۰۱۱، گزارشی در مجله چاقی اظهار داشت: “تحقیقات نوظهور که ورزش متناوب با شدت بالا (HIIE) را بررسی می‌کنند، نشان می‌دهند که این نوع تمرینات، در کاهش چربی زیر پوستی و چربی شکم، نسبت به انواع دیگر ورزش‌ها موثرتر می‌باشد“.

سایر درمان‌های سلولیت

سایر درمان‌های سلولیت

با اینکه عمل لیپوماتیک، ممکن است نتواند از نظر حذف سلولیت، نتایجی را که می‌خواهید به شما بدهد؛ اما روش‌های دیگری وجود دارند که در مبارزه با این مزاحمان زیر پوستی، به شما کمک می‌نمایند. بیایید نگاهی کوتاه به روش‌هایی که در واقع کارساز است، بیندازیم. این روش‌های پزشکی، می‌توانند به طور موثری به شما در درمان سلولیت کمک کنند و مزایای آنها از طریق مطالعات بالینی به اثبات رسیده است. اما در حال حاضر این روش‌ها در کلینیک ما ارائه نمی‌شوند.

سلولاز

سلولاز

سلولاز، دستگاه لیزری است که از طریق برش‌های بسیار کوچک، به چربی و ساختار سلولیت دسترسی پیدا می‌کند. انرژی لیزر، هم رسوبات چربی را که بین نوارهای بافت پیوندی گیر کرده‌اند، کوچک می‌کند و هم خود نوارها را از بین می‌برد و در این فرآیند به پوست خاصیت ارتجاعی می‌بخشد. برای دستیابی به بهترین نتایج، سلولاز تنها به یک جلسه درمان و فقط به یک یا ۲ روز استراحت نیاز دارد.

روش درمانی سلولاز، بین یک ساعت تا یک ساعت و نیم طول می‌کشد تا جراح یک برش ایجاد کند؛ سپس یک لوله کوچک (کانولا) و یک فیبر لیزر مخصوص را در پوست قرار می‌دهد تا درمان‌ را تکمیل نماید. این فیبر لیزر، برای آزاد کردن نوا‌رهایی که باعث ظاهر شدن سلولیت می‌شوند، تحریک تولید کلاژن برای کمک به صاف کردن پوست و صاف کردن توده‌های چربی طراحی شده است. مناطق خاصی از بافت چربی ممکن است ذوب شده و سپس دفع شوند. (منبع)

سلفینا

سلفینا

در روش سلفینا، از برش‌های کوچک مانند روش‌های لیپوساکشن و لیپوماتیک استفاده می‌کند، اما عملکرد آن کمی متفاوت است. سلفینا، از یک تیغه بسیار کوچک برای بریدن نوارهای سلولیت استفاده می‌کند و نتایجی را ایجاد می‌نماید که نسبتاً سریع مشاهده می‌شوند و می‌توانند برای سال‌ها دوام داشته باشند.

روش درمانی سلفینا علت اصلی ساختاری سلولیت یعنی نوارهای بافت پیوندی که در سراسر چربی ران و باسن وجود دارند را درمان می‌کند. این نوارهای تنگ، پوست را به سمت پایین می‌کشند و باعث ایجاد چروکیدگی در سطح پوست می‌شوند. مشابه یک نوار لاستیکی که کشیده شده‌ است و سپس رها می‌شود؛ پوست درمان شده و پس از سه روز صاف می‌شود. این درمان سلولیت، در یک جلسه درمانی در مطب پزشک، در کمتر از یک ساعت انجام می‌گردد.

می‌توانید در طول درمان با سلفینا، انتظار موارد زیر را داشته باشید:

 • گودی‌های سطح پوست شما، با یک نشانگر پوست مشخص می‌شود و مایع بی‌حس کننده به پوست شما تزریق می‌گردد.
 • دستگاه دستی سلفینا، بر روی هر گودی اعمال می‌شود و با یک سوزن بسیار کوچک گودی‌ها را از بین می‌برد.
 • گودی‌ها به سمت بالا و به داخل دستگاه کشیده می‌شوند و به پوست شما اجازه می‌دهند تا تثبیت شود.
 • دستگاه، گودی را در عمق انتخاب شده، روی پوست شما رها می‌نماید.
 • سپس پزشک، به سراغ گودی سلولیت بعدی می‌رود.

موج درمانی آکوستیک

موج درمانی آکوستیک

مطالعات نشان داده‌اند که این روش درمانی می‌تواند سلولیت را کاهش دهد. برای مشاهده کاهش سلولیت‌ها، به چندین جلسه درمانی نیاز است. امواج صوتی (AWT) یک رویکرد منحصر به فرد برای درمان سلولیت است. روش AWT، از امواج فشاری استفاده می‌کند که بر هر دو علت اصلی سلولیت تأثیر می‌گذارد؛ یعنی  سپتوم‌های فیبری و فرورفتگی چربی به داخل پوست تحتانی.

درمان با امواج آکوستیک، یک موج فشاری تولید می‌کند که از پوست و چربی عبور می‌نماید و بر سپتوم‌های فیبری تاثیر می‌گذارد. فشار، کلاژن سپتوم را می‌شکند و پوست را آزاد می‌کند و اجازه می‌دهد که پوست، سطح صاف‌تری داشته باشد. (منبع)

کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی برای درمان سلولیت، حلقه‌های تیره زیر چشم و ترک‌های پوستی، مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش، پزشک، گاز دی اکسید کربن را از طریق سوزن به زیر پوست تزریق می‌نماید.

افرادی که تحت این روش درمانی قرار می‌گیرند، در موارد زیر، بهبودی مشاهده می‌کنند:

 • خونرسانی به پوست
 • خاصیت ارتجاعی پوست
 • خطوط و چروک‌های ظریف

این درمان، همچنین به تولید کلاژن و از بین بردن رسوبات چربی کمک می‌کند. علاوه‌براین، می‌تواند با افزایش جریان خون به داخل پلک، به کاهش حلقه‌های زیر چشم کمک کند. بعضی از پزشکان، همچنین از این روش، برای درمان اختلال نعوظ، آرتروز حاد، سندرم رینود و آلوپسی ناشی از گردش خون ضعیف استفاده کرده‌اند. کربوکسی تراپی، یک روش سرپایی است و معمولاً تنها ۱۵ تا ۳۰ دقیقه طول می‌کشد تا انجام شود.

جمع بندی

سلولیت‌ها واقعاً می‌توانند بر اعتماد به نفس فرد تأثیر بگذارند، در حالی که خطری برای سلامتی ندارند، هیچ کس نمی‌خواهد آنها را روی پوست خود داشته باشد. برخلاف تصورات رایج، افراد دارای اضافه وزن تنها قربانیان این بیماری نیستند، زیرا این مشکل با بافت پیوندی زیرپوستی، چربی بدن و بافت‌های پایین‌تر پوست ارتباط دارد.

درمان‌ها و روش‌هایی برای درمان سلولیت وجود دارند، اما لیپوماتیک و سایر انواع لیپوساکشن نمی‌توانند درمان موثری برای سلولیت باشند، زیرا آنها بر حذف چربی تمرکز دارند و علت اصلی این عارضه را برطرف نمی‌کنند.

در برخی موارد، اگر پوست بیمار فاقد کیفیت ارتجاعی باشد و سلولیت‌هایی از قبل ایجاد شده باشد، لیپو درمانی حتی می‌تواند ظاهر سلولیت را در بیماران بدتر کند. با پزشک خود مشورت کنید تا بهترین روش برای خلاص شدن از شر این تشکیلات سرسخت زیر پوست شما را بیابید.

سوالات متداول

آیا سلولیت، فقط در افراد دارای اضافه وزن اتفاق می‌افتد؟

خیر. در حالی که اضافه وزن می‌تواند سلولیت را بسیار بدتر نشان دهد، این دلیل تشکیل سلولیت نیست و افرادی با تناسب اندام نیز ممکن است از این عارضه رنج ببرند.

آیا سلولیت وقتی تحت فشار است درد دارد؟

سلولیت پیشرفته در زنان مسن، ممکن است شروع به ایجاد ناراحتی فیزیکی کند، به ویژه در طول ماساژدرمانی یا نشستن برای مدت طولانی.

آیا می‌توانید بوسیله ماساژ، سلولیت را از بین ببرید؟

ماساژ درمانی برای درمان سلولیت کارساز نیست؛ اما ممکن است به طور موقت ظاهر پوست را بهبود بخشد و سلولیت را کمتر نمایان کند.. ماساژ فواید بسیاری برای سلامتی دارد، بنابراین ممکن است ارزش افزودن به برنامه کلی سلامت شما را داشته باشد

آیا سلولیت قابل درمان است؟

بله. روش‌های مختلفی برای از بین بردن سلولیت وجود دارد. در حالی که این گودی‌های بد شکل، سرسخت به نظر می‌رسند؛ اما می‌توانید حداقل تا حد قابل توجهی از شر آنها خلاص شوید.

آیا درمان دارویی برای سلولیت وجود دارد؟

بله، چندین روش درمانی موجود هستند که نشان داده‌اند برای رفع سلولیت مفید هستند، مانند سلولاز، سلفینا و امواج صوتی. روش‌های درمانی دیگری نیز وجود دارد که ادعا می‌کنند کارساز هستند؛ اما تاثیرات آن‌ها هنوز ثابت نشده است.

آیا می‌توانید سلولیت را به طور کامل از بین ببرید؟

هیچ راهی برای از بین بردن کامل سلولیت وجود ندارد. اگرچه بعضی از درمان‌ها در دسترس هستند که ممکن است ظاهر آن را کاهش دهند. برای دستیابی به بهترین نتایج، به یک پزشک معتبر مراجعه کنید تا تصمیم بگیرید که کدام درمان ممکن است برای شما مناسب باشد.

آیا لیپوماتیک می‌تواند باعث ایجاد سلولیت شود؟

اگر بیمار پوست شلی داشته باشد و میزان سلولیت‌های او شدید باشد، ممکن است لیپوماتیک وضعیت سلولیت را در بدن او بدتر کند، زیرا گودی‌های جدیدی در محل برداشتن چربی‌ها ایجاد می‌گردد.