ورم سینه بعد از پروتز و راه های از بین بردن آن

 1. خانه
 2. /
 3. جراحی زیبایی سینه
 4. /
 5. ورم سینه بعد از پروتز و...
فهرست مطالب

بسیاری از ورم‌هایی که بعد از جراحی پروتز سینه تجربه می‌کنید بعد از گذشت سه هفته اول از بین می‌روند و مابقی ظرف شش هفته از بین می‌روند. البته شایان ذکر است که این کاهش تورم در هر بیمار متفاوت است. بنابراین، در حالیکه ممکن است یک نفر تنها برای چند هفته ورم قابل توجهی داشته باشد، ممکن است شخص دیگری چندین ماه طول بکشد تا تورمش کاهش یابد. در اینجا، کمی عمیق‌تر به آنچه می‌توانید در رابطه با ورم سینه بعد از پروتز سینه انتظار داشته باشید، از جمله مدت زمان ورم سینه، بهترین نکات برای کاهش تورم و راه‌های از بین بردن آن پس از پروتز سینه و زمان مراجعه اورژانسی به پزشک، خواهیم پرداخت.

مدت زمان ورم سینه پس از پروتز سینه

ایجاد ورم سینه بعد از پروتز، طبیعی است. این، پاسخ طبیعی بدن شما به عمل جراحی است. برای اکثر بیماران، ورم و ناراحتی ناشی از پروتز سینه، در 3 روز اول، به طور معمول به اوج خود می‌رسد و سپس به تدریج شروع به فروکش کردن می‌کند. قسمت عمده ورم سینه نیز معمولاً در 6 هفته اول کاهش یافته و سپس طی چند ماه دیگر کم می‌شود. 3 تا 4 ماه پس از عمل، ورم جزئی ممکن است همچنان وجود داشته باشد، اما به قدری نیست که نتوانید نتیجه عمل خود را مشاهده کنید. مهارت و تکنیک‌های جراح شما می‌تواند تفاوت قابل توجهی در میزان ضربه به بافت‌های شما در طول جراحی ایجاد کند، بنابراین بهترین راهکار شما در برابر عدم ورم بیش از حد، انتخاب یک جراح پلاستیک با تجربه و دارای بورد تخصصی است. اگر بعد از جراحی پروتز سینه، افزایش سریع ورم را تجربه کردید، در اسرع وقت با جراح خود تماس بگیرید.

ورم طبیعی بعد از پروتز سینه

تورم طبیعی بعد از پروتز سینه

سینه‌های شما پس از انجام پروتز، احساس سفت شدن می‌کنند و ورم سینه حدود سه تا چهار روز بعد به اوج خود می‌رسد. با این حال، ممکن است تا سه ماه پس از جراحی، همچنان کمی ورم داشته باشید و تا شش ماه طول بکشد تا این پروتز‌ها به طور کامل در جای خود قرار گیرند.

در صورت داشتن شرایط زیر، می‌توانید انتظار داشته باشید که ورم بیشتری داشته باشید:

 • در زیر عضله قفسه سینه خود پروتز گذاشته باشید: زیرا این کار شامل ایجاد برش در عضله قفسه سینه و همچنین بافت سینه و پوست است، بنابراین بافت بیشتری وجود دارد که باید بهبود یابد.
 • پروتز‌های بزرگ دارید: این می‌تواند به این معنی باشد که سینه و بافت عضلانی کشیده شده‌اند.
 • سیگار می‌کشید: سیگار می‌تواند روند بهبودی را آهسته کند.
 • برخی از بیماری‌ها را مانند دیابت داشته باشید.

نکاتی برای کاهش ورم سینه بعد از پروتز

ورم سینه، به طور قطع بخشی طبیعی از روند بهبودی پس از جراحی پروتز سینه است، اما می‌تواند ناراحت‌کننده نیز باشد. بیشتر بیماران به دنبال راهکارهایی برای کاهش ورم خود هستند، بنابراین در اینجا نکاتی برای کاهش ورم سینه بعد از پروتز بیان خواهیم کرد:

گن مخصوص بپوشید

گن مخصوص

شما بلافاصله پس از جراحی باید گن مخصوص بعد از پروتز سینه را به تن کرده و آن را برای چند روز بپوشید. پس از این، پزشک از شما می‌خواهد که یک سوتین ورزشی محکم (بدون کاپ یا فنر) بپوشید تا سینه‌های خود را در جای خود محکم نگه دارید. این لباس‌ها را به طور منظم و طبق دستور پزشک بپوشید، زیرا به کاهش سریع‌تر ورم سینه شما کمک می‌کنند.

به هنگام خواب، زیر سر خود را بالا بیاورید

زیر سر خود را بالا بیاورید

خوابیدن با سینه و بالاتنه کمی بالاتر از سطح بدن نیز می‌تواند به کاهش ورم سینه کمک کند. این وضعیت گردش خون را بهبود بخشیده و هیچ فشاری بر سینه شما وارد نمی‌کند. شما باید چند ماه پس از پروتز سینه به پشت بخوابید، هم برای جلوگیری از فشار به جای بخیه‌ها و هم برای کمک به کاهش ورم سینه بعد از پروتز. اگر به طور معمول به پهلو یا شکم می‌خوابید، قبل از عمل تمرین کنید طاق باز بخوابید، از بالشت‌های اضافی برای حمایت از بازوها، شانه‌ها و پهلوها استفاده کنید تا از چرخش شما در هنگام خواب جلوگیری کند. به طور معمول، محدودیت در پوزیشن خوابیدن، پس از حدود دو ماه برداشته می‌شود. پس از آن، جوری بخوابید که برای شما راحت تر است.

بدن را پرآب یا هیدراته نگه دارید

بدن را هیدراته نگه دارید

اگرچه ممکن است غیرقابل درک به نظر برسد، اما نوشیدن مقدار زیادی آب و سایر مایعات در دوران نقاهت، به بهبودی و نیز کاهش ورم سینه شما کمک می‌کند.

اجتناب از فعالیت بدنی شدید

اجتناب از فعالیت بدنی شدید

برای اینکه ورم داخل و اطراف سینه شما از بین برود، مهم است که استراحت کنید و از فشار آوردن به بدن خود اجتناب کنید. تحرک بیش از حد، در واقع می‌تواند روند بهبودی را آهسته کند، بنابراین فقط در چند هفته اول پس از عمل، ورزش‌های ملایم انجام دهید. همچنین، حمل اشیای سنگین یا داشتن حرکات سریع بدنی، می‌توانند بافت سینه و ماهیچه‌های شما را تحریک کرده و ورم را بدتر کند. سخت نگیرید. قدم زدن آرام در اطراف خانه برای چند روز اول مشکلی ندارد، اما خیلی زود وارد انجام فعالیت‌های بدنی نشوید، در غیر این صورت خطر طولانی‌تر شدن ورم و به خطر انداختن نتایج خود را خواهید داشت.

به مدت دو هفته چیزی را به بالای سر خود بلند نکنید

چیزی را به بالای سر خود بلند نکنید

از هر حرکتی که فشار غیر ضروری به ناحیه سینه وارد می‌کند خودداری کنید. قبل از اعمال فشار، کشش یا بلند کردن اجسام، اجازه دهید جای بخیه‌های شما بهبود یابد. جراحی پروتز سینه، به طور معمول، یا زیر غده‌ای، زیر بافت سینه یا به صورت زیر عضلانی، زیر ماهیچه سینه می‌باشد. اگر پروتز زیر عضله سینه شما قرار داده شود، زمان بهبودی کمی بیشتر طول خواهد کشید. برای شستن و خشک کردن موهایتان، پوشیدن پیراهن، یا برداشتن اجسام، به کمک یک دوست یا شریک زندگی نیاز دارد. مهم است که در این مدت به خود فشار نیاورید.

نداشتن رابطه جنسی

نداشتن رابطه جنسی

شما باید حداقل 3 تا 4 هفته پس از جراحی از انجام  فعالیت‌های شدید از هر نوع، از جمله رابطه جنسی اجتناب کنید. داشتن رابطه جنسی فشار خون شما را افزایش می‌دهد و افزایش فشار خون پس از عمل، خطر خونریزی داخلی را افزایش داده، بر محل بخیه‌ها فشار آورده و می‌تواند منجر به عوارضی شود که به سلامت شما آسیب برساند و نتایج شما را به خطر بیندازد. هنگامی که جراح پلاستیک شما گفت که از سرگیری رابطه جنسی بی‌خطر است، ابتدا به آرامی شروع کنید و از انجام هر فعالیتی که به سینه شما فشار وارد می‌کند خودداری کنید. یک قانون سرانگشتی خوب در اینجا هست، اگر کاری که می‌کنید دردناک است آن را انجام ندهید!

مصرف مکمل‌های آرنیکا

مکمل های آرنیکا

مکمل‌های آرنیکا را می‌توان برای درمان ورم و کبودی پوست استفاده کرد. با این حال، باید با جراح خود در مورد مصرف آن‌ها صحبت کنید، زیرا ممکن است به آنها حساسیت داشته باشید.

صبور بودن

اگر حدود سه ماه پس از جراحی همچنان بالای سینه‌های شما متورم به نظر می‌رسد، این می‌تواند خود پروتز شما باشد. ممکن است شش ماه یا بیشتر طول بکشد تا پروتزها به طور کامل در جای خود قرار گیرند.

در صورت نیاز از کمپرس سرد استفاده کنید

از کمپرس سرد استفاده کنید

برای رفع درد و ورم، بیماران می‌توانند در صورت لزوم از کمپرس یخ در اطراف سینه‌ها استفاده کنند. از گذاشتن کمپرس به طور مستقیم روی سینه‌ها یا فشار دادن آن به سینه‌ها خودداری کنید؛ زیرا این امر می‌تواند بر محل بخیه و بهبودی تأثیر بگذارد. کیسه یخ را حدود 20 دقیقه بگذارید و سپس آن را برداشته و به مدت 20 دقیقه صبر کنید. برای اطمینان از دستیابی به نتایج مطلوب، در صورت نیاز این کار را تکرار کنید.

چک کردن درن‌های جراحی

درن‌های جراحی

یه طور معمول، پس از جراحی‌های سنگین کانتورینگ سینه و بدن، برای کمک به حذف مایع تجمع یافته در محل جراحی، درن‌ها (کیسه‌های جمع‌کننده مایعات) در بدن قرار می‌گیرند. به خاطر داشته باشید که حتماً بر اساس دستور جراح خود بر سالم بودن این درن‌ها نظارت کنید. مایع اضافی را از بدن خارج کنید و مطمئن شوید و هرگونه مورد مشکوکی در رابطه با این مایعات و ترشحات دیدید، یادداشت کرده و به جراح خود اطلاع دهید.

از حمام و دوش آب گرم خودداری کنید

حمام و دوش آب گرم

حمام و دوش آب گرم می‌تواند ورم و التهاب سینه‌ها را افزایش دهد. هنگام استحمام بدون آب (تمیز کردن خود با حوله خیس و مواد بهداشتی)، حتماً از آب گرم استفاده کنید و با بازگشت به روتین حمام معمولی، به استفاده از آب گرم، اما نه داغ ادامه دهید. همچنین باید از سونا و جکوزی به مدت چند هفته در حین بهبودی خودداری کنید.

کاهش ورم شکم بعد از جراحی پروتز سینه

کاهش تورم شکم بعد از جراحی پروتز سینه

پس از عمل، جاذبه می‌تواند ورم بافت سینه را به سمت پایین به سمت شکم منتقل کند.

در این حالت، شما می‌توانید با انجام موارد زیر به کاهش ورم شکم خود کمک کنید:

 • نوشیدن آب فراوان
 • به محض اینکه احساس کردید می‌توانید راه بروید، شروع به قدم زدن کنید.
 • اگر نفخ شدید دارید، داروی مسکن را قطع یا تعویض کنید. مسکن‌های مخدردار می‌توانند باعث یبوست شوند، و مهم است که قبل از ایجاد هر گونه تغییر در داروی مسکن خود با جراح خود صحبت کنید. اگر هم یبوست باعث نفخ معده شده‌ است، با جراح خود در مورد مصرف مسهل روده صحبت کنید.

تورم شکم کاملاً طبیعی است و باید در عرض چند روز برطرف شود. با این حال، تجربه نفخ برای مدتی طولانی‌تر نیز طبیعی است، زیرا اثرات دارو و عدم تحرک می‌تواند هضم را کند کرده و باعث یبوست شود.

چه زمانی به پزشک جهت رفع ورم سینه بعد از پروتز مراجعه کنیم؟

چه زمانی به پزشک برای کاهش تورم بعد از جراحی پروتز سینه مراجعه کنیم

در حالیکه بسیاری از علائم بعد از جراحی پروتز سینه وجود دارند که عادی می‌باشند، مهم‌ترین نکته این است که بدانید کدام علائم ممکن است نگران‌کننده باشند و نیاز به رسیدگی دارند.

اگر هر یک از علائم زیر رخ داد، مهم است که دچار نگرانی نشده و به پزشک یا جراح خود مراجعه کنید:

 • اگر بعد از جراحی احساس سبکی سر می‌کنید، دچار سرگیجه، حالت تهوع یا استفراغ شده‌اید.
 • ورم ناهموار پس از پروتز سینه اغلب بخشی طبیعی از بهبودی است: به احتمال زیاد به دلیل بهبودی سینه‌ها می‌باشد. ورم باید طی هفته‌های بعد از جراحی برطرف شود. با این حال، هر گاه یکی از سینه‌های شما به طور ناگهانی ورم کرد و دچار علائم غیرعادی شد، ممکن است هماتوم داشته باشید. این ورم ممکن است با کبودی تیره بزرگ همراه باشد.
 • در صورت مشاهده تغییر رنگ در پاها یا بازوها به رنگ قرمز یا آبی و نیز اگر در پاهای خود متوجه گرفتگی یا درد همراه با تورم شدید.
 • اگر مشکل تنفسی دارید.
 • اگر در محل عمل، تجمع مایع (سروما) دارید.
 • اگر به پروتز حساسیت دارید، که باعث ورم می‌شود.

ورم ناهموار لزوماً به این معنی نیست که شما دچار این عوارض شده‌اید، اما اگر نگران هستید یا ورم با درد شدید همراه است، باید با جراح زیبایی خود تماس بگیرید. جراح شما می‌تواند علت تورم ناهموار را تعیین کند و در صورت بروز این عوارض، خون یا مایعات جمع شده را می‌توان تخلیه کرد.

سؤالات متداول

آیا پروتز سینه بعد از تورم کوچکتر می‌شود؟

بعید است پروتزها در صورت افتادن بزرگتر به نظر برسند، در واقع ممکن است با کاهش ورم کوچکتر به نظر برسند.

آیا طبیعی است که یک سینه بعد از جراحی پروتز سینه، بیشتر از دیگری متورم شود؟

ممکن است هوا یا مایع بیشتری در اطراف پروتز در سمت بزرگتر وجود داشته باشد، اما بدن به طور معمول در چند هفته اول آن را جذب می‌کند، بنابراین کمی به آن زمان بدهید. مطمئن شوید که لباسی را که جراح توصیه می‌کند بپوشید تا سینه‌ها را در جای خود محکم نگه دارید.

چرا بعد از جراحی پروتز سینه احساس چاقی می‌کنم؟

استرس مرتبط با یک عمل جراحی، همراه با بسیاری از داروهای تجویز شده در دوران نقاهت، ممکن است باعث شود بدن شما مایعات را در خود حفظ کند. این مایع اضافی می‌تواند بیشتر باعث احساس افزایش وزن شود.

چرا معده من بعد از جراحی سینه اینقدر نفخ دارد؟

در طول عمل، تزریقات داخل وریدی دریافت خواهید کرد تا سطح مایعات بدن کاهش نیافته و نیز سطح سدیم خون کنترل شود. این مایع تزریق شده داخل وریدی، اغلب دلیل نفخ است، زیرا بدن شما تلاش می‌کند سطح مایع خود را بعد از عمل تنظیم کند.

چرا پروتز سینه من متورم است؟

ورم می‌تواند به دلیل تجمع مایعات در اطراف پروتز یا عفونت باشد. گاهی اوقات ورم می‌تواند با ناهنجاری در بافت پستان همراه باشد که در این صورت نیاز به ارزیابی کامل دارد. توجه داشته باشید که ترشحات پوست سینه یا نوک سینه باید جدی گرفته شوند.