مهمترین مراقبت‌های مناسب بعد از عمل لیپوساکشن

 1. خانه
 2. /
 3. لیپوساکشن
 4. /
 5. مهمترین مراقبت‌های مناسب بعد...
فهرست مطالب

لیپوساکشن دومین جراحی زیبایی محبوب به شمار می‌رود. لیپوساکشن درمانی است که در آن چربی‌های اضافی را از بدن خارج می‌کنند. لیپوساکشن معمولا در شکم، باسن، پهلوها، و ران‌ها انجام می‌شود. اگر قصد دارید لیپوساکشن را امتحان کنید در این مقاله به نکاتی که باید درباره این عمل بدانید اشاره کرده ایم از جمله مدت زمانی که طول می‌کشد تا بهبودی پس از عمل حاصل شود و نکاتی که به شما کمک می‌کند تا این بهبودی سریعتر به دست آید. اگر قصد دارید عمل لیپوساکشن را انجام دهید باید به جراحی مجرب و ماهر مراجعه کنید که به روند درمان و مدیریت عوارض آن آشنایی کامل دارد. این کار خطر بروز عوارض جانبی را کاهش می‌دهد و زمان لازم برای بهبودی پس از درمان را کوتاه‌تر می‌کند.

مراحل بهبودی پس از عمل لیپوساکشن


مراحل بهبودی پس از عمل لیپوساکشن

بلافاصله پس از عمل لیپوساکشن

پس از لیپوساکشن برای اعمال فشار به نواحی که لیپوساکشن شده‌اند از لباس فشرده سازی (Compression Garment)  استفاده می‌شود. جراح حین عمل از محلولی حاوی مواد بی‌حس کننده استفاده می‌کند بنابراین اولین بار که لباس‌های فشرده سازی را به تن می‌کنید، احساس ناخوشایندی ندارید.

چند ساعت بعد از عمل لیپوساکشن

پس از اینکه اثر داروی بی حس کننده از بین برود معمولا احساس ناراحتی متوسطی تجربه می‌کنید. میزان درد به این بستگی دارد که عمل لیپوساکشن در کدام نواحی از بدنتان انجام شده است. توصیه می‌شود پس از عمل یک شب در بیمارستان بستری شوید تا پزشکتان هرگونه تغییر در مایعات بدن و کم آب شدن بدنتان را بررسی کند و اقدامات لازم را انجام دهد.

۴۸ الی ۷۲ ساعت بعد از عمل لیپوساکشن

 • پس از عمل لیپوساکشن کاملا طبیعی است اگر تا ۲۴ – ۷۲ ساعت روی لباس و ملحفه تشک و پتو مایعات خونی مشاهده کنید. پیش از عمل لیپوساکشن جراح به ناحیه تحت درمان این مایع را تزریق می‌کند تا خارج کردن چربی‌ها از بدن ایمن‌تر انجام شود.
 • لباس‌های فشرده‌سازی را به جز زمانی که می‌خواهید دوش بگیرید باید همیشه به تن داشته باشید. این لباس‌ها کمک می‌کنند میزان ورم در ناحیه تحت درمان کاهش یابد و بهبودی سریعتر حاصل شود. جراح پلاستیک به شما خواهد گفت که از چه زمانی دیگر به پوشیدن این لباس ها نیازی ندارید.
 • هر ۲ ساعت یک بار کمی راه بروید تا از ایجاد لخته خون جلوگیری کنید. علاوه بر این، راه رفتن به حرکت مایعات در بدن و کاهش تورم نیز کمک می‌کند.
 • برخی از جراحان پلاستیک معتقدند که پس از گذشت ۲۴ ساعت از عمل لیپوساکشن میتوانید دوش بگیرید. حتما در این باره با جراح خود صحبت کنید زیرا ممکن است لازم باشد تا ۲ – ۳ روز پس از عمل، لباس فشرده سازی را به تن داشته باشید و بعد از آن مجاز به دوش گرفتن باشید. هنگام دوش گرفتن میتوانید از آب و صابون با ملایمت استفاده کنید ولی نباید به نواحی تحت درمان فشاری وارد کنید. نواحی درمان شده را به آرامی با یک حوله تمیز خشک کنید. تا ۲ هفته پس از جراحی بدنتان را در آب ساکن (غیر جاری) قرار ندهید. منظور از آب ساکن مواردی همچون نشستن در وان آب، استخر، جکوزی، دریاچه، اقیانوس و … است.
 • اغلب بیماران در چند ساعت اول پس از عمل لیپوساکشن دردی متوسط تجربه می‌کنند. جراح برایتان داروهای مسکن و ضد درد فراهم می‌کند. در این فاصله بیمار باید از لباس های فشرده سازی استفاده کند، استراحت کند و از انجام فعالیت های بدنی اجتناب کند.

۳ الی ۵ روز اول پس از عمل لیپوساکشن

در این مدت لازم است برای در آوردن لباس های فشرده سازی به پزشک مراجعه کنید تا او برش‌های کانولا را معاینه نماید. بسته به نظر جراحتان، می‌توانید ۲۴ – ۷۲ ساعت پس از جراحی، پانسمان خارجی را از محل لیپوساکشن خارج کنید. ممکن است جراح برش های شما را باز نگه دارد یا آنها را بخیه کند. اگر روی برش های ایجاد شده نوار های استری قرار داده اند نباید به آنها دست بزنید. این نوارها باید به حال خود رها شوند تا خود به خود بیفتند یا جراح در مطب برایتان آن را بردارد. حتما از لباس های گشاد و راحت استفاده کنید. لباس های تنگ روی زخم ها و برش ها ساییده میشوند و آن ها را تحریک میکند. این مانع از بهبودی برش ها میشود.

هفته اول و پس از آن

پس از گذشت یک هفته از عمل لیپوساکشن جراح از شما می‌خواهد که برای حرکت مایع انباشته شده و صاف کردن ناحیه درمان شده، ماساژ ملایمی بر روی آن ناحیه انجام دهید. سپس در چند هفته آینده انتظار میرود که ورم ناحیه درمان شده به مرور زمان و به صورت تدریجی کاهش پیدا کند.

۱ الی ۲ هفته پس از عمل لیپوساکشن

در دو هفته نخست پس از عمل لیپوساکشن ممکن است همچنان کمی احساس درد و ناراحتی داشته باشید. اکثر بیماران درصورتی که از انجام فعالیت های سنگین بدنی خودداری کنند میتوانند به کار های روزمره خود بازگردند، اما همچنان لازم است لباس های فشرده سازی را به تن داشته باشید و به طور منظم برش هایتان را بررسی کنید و ترشحات را تخلیه کنید.

۲ الی ۵ هفته پس از جراحی

در این مدت احتمالا دردتان به طور کامل فروکش کرده و نتایج عملتان نیز قابل مشاهده است و برش‌هایی که حین عمل ایجاد شده اند التیام یافته اند. در برخی از افراد، نواحی تحت درمان ممکن است همچنان دارای کبودی و ورم باشند. اکثر بیماران میتوانند پس از گذشت ۳ – ۴ هفته ورزش با شدت متوسط را از سر بگیرند. تا زمانی پزشک تایید نکرده است نباید به انجام تمرینات ورزشی سنگین و فشرده بپردازید.

۶ هفته و بیشتر پس از عمل لیپوساکشن

معمولا پس از گذشت ۶ هفته از عمل لیپوساکشن دیگر اثری از ورم و کبودی دیده نمی‌شود و بیمار می‌تواند نتایج درمان خود را ببیند. همچنین دیگر به پوشیدن لباس های فشرده سازی نیازی خواهد بود و اکثر بیماران میتوانند به تمرینات ورزشی بپردازند. به یاد داشته باشید که روند بهبودی در افراد مختلف و بسته به نوع لیپوساکشنی که انجام شده است متفاوت خواهد بود.

مراقبت های پس از عمل لیپوساکشن


در ادامه نکاتی درباره مراقبت‌های پس از عمل لیپوساکشن آورده شده است. این نکات به شما کمک می‌کند تا دوران نقاهت راحت تری را تجربه کنید و سریعتر بهبود یابید.

استفاده از لباس فشرده سازی

پوشیدن لباس‌های فشرده سازی پس از عمل موجب افزایش راحتی و تسریع روند بهبودی‌تان می‌شود. استفاده از این نوع لباس ها در ۷۲ ساعت نخست پس از عمل لیپوساکشن باعث می‌شود که مایع بی هوشی سریعتر از بدن تخلیه شود و بهبودی نیز سریعتر حاصل شود. همچنین سبب می‌شود درد کمتری تجربه کنید و ورم و کبودی کمتری در ناحیه تحت درمان ایجاد شود. جراح توصیه میکند که از لباس های فشرده سازی به مدت زمان مشخصی استفاده کنید. این مدت معمولا در حدود ۴ – ۶ هفته است. پوشیدن لباس فشرده سازی به مدت ۴ – ۶ هقته از ایجاد کبودی جلوگیری میکند و به پوست ناحیه درمان شده کمک میکند تا فرم جدید خود را بهتر حفظ کند و دچار افتادگی نشود.

برای بهبودی‌تان برنامه ریزی کنید.

منظور از برنامه ریزی برای بهبودی تنها آگاهی یافتن از نحوه مراقبت از پانسمان نیست و فراتر از آن است. هنگام برنامه ریزی باید سوالات ریز را از خودتان بپرسید:

در دوره بهبودی قرار است چه بخورم؟

اگر قصد ندارید در این دوره از بیرون غذا سفارش دهید پیش از عمل لیپوساکشن به اندازه چند وعده غذا درست کنید تا در دوره نقاهت‌تان مجبور به آشپزی کردن نباشید. از قبل وعده های غذایی تان را برنامه ریزی کنید.

درصورت نیاز به کمک با چه کسی تماس میگیرید؟

لازم است یکی از دوستان نزدیک یا کسی که با او احساس راحتی میکنید همراهتان باشد یا بتوانید با او تماس بگیرید. پس از عمل به حمایت خانواده یا دوستانتان نیاز دارید. حتما پیش از عمل به یک نفر اطلاع دهید که قصد انجام لیپوساکشن را دارید تا صورت نیاز به کمک از شما حمایت کند.

آیا میدانید بعد از عمل قرار است چه بپوشید؟

افرادی که ۳ – ۶ ماه پس از عمل به طور مداوم لباس های فشرده سازی را به تن داشته اند بهترین نتیجه ممکن را از عمل لیپوساکشن دریافت کرده اند. درصورتی که قصد دارید در ناحیه شکم عمل لیپوساکشن را انجام دهید بهتر است تعدادی لباس بلند در کمدتان داشته باشید تا لباس های فشرده سازی که باید به تن میکنید بپوشاند.

چطور قرار است خودتان را تمیز کنید در حالی که نباید زخم ها و لباس های فشرده سازی تان خیس شود؟

پس از عمل لیپوساکشن تا ۴۸ ساعت اول نباید دوش بگیرید. همچنین به مدت ۷ روز (یا به مدتی که جراحتان توصیه کرده است) نباید دوش بگیرید. پس لوازم بهداشتی را که برای دوش گرفتن در این  شرایط نیاز دارید (همچون اسفنج نرم) از قبل تهیه کنید.

تغذیه سالم و آبرسانی به بدن

تغذیه سالم و آبرسانی به بدن

مصرف غذای سالم، مایعات،‌ ویتامین و مواد مغذی باعث میشود بهبودی تان سریعتر اتفاق بیافتد. همچنین در دوره بهبودی وجود التهاب باعث ایجاد درد و فشار بیشتر در بدن می‌شود.

برای کاهش ناراحتی در دوره بهبودی لازم است تنها غذاهای ضدالتهابی مصرف کنید. بیمارستان یا جراح راهنمای کامل و لیستی از غذاهایی که در دوره بهبودی پس از عمل باید مصرف کنید به شما خواهد داد. آن را به دقت مطالعه کنید. در ادامه به چند نمونه از غذاها و خوراکی های خوشمزه ای که میتوانید در این دوره میل کنید اشاره شده است:

 • شکلات تلخ
 • ماهی قزل آلا، یا هر ماهی پرچرب دیگر
 • سبزیجات برگ سبز مانند بروکلی یا کلم پیچ
 • انواع توت
 • زردچوبه
 • گردو
 • چای سبز

این نوع غذاها بدن شما را به درستی تغذیه میکنند تا توان لازم برای بازسازی پس از عمل را داشته باشد. در واقع تغذیه سالم شامل مصرف مایعات سالم نیز می‌شود. بهترین نوشیدنی آب است. بدن همواره به آب نیاز دارد و این نیاز پس از عمل دو چندان می‌شود.

چه انتظاری از قبل و بعد از عمل لیپوساکشن باید داشته باشید؟

در طول عمل، جراح در ناحیه مورد نظر برش‌های ظریفی ایجاد میکند و از طریق آنها یک لوله ظریف و تو خالی را وارد بدن بیمار میکند. این لوله همزمان با حرکت زیر پوست، شروع به مکیدن چربی ها میکند. به این ترتیب چربی های اضافی از ناحیه تحت درمان خارج میشوند. عمل لیپوساکشن برای بیشتر بیماران حدودا ۱ ساعت یا بیشتر طول می‌کشد. ممکن است پس از عمل کمی احساس لرز در بدنتان داشته باشید. به طور کلی تنها ۱ ساعت پس از عمل در بیمارستان استراحت میکنید. همزمان که شما در حال استراحت هستید کادر درمان مراقب هرگونه علائمی (حالت تهوع، سرگیجه و…) در بدن شما خواهند بود.

نواحی تحت درمان تا ۴۸ ساعت پس از عمل لیپوساکشن

بهبودی پس از عمل لیپوساکشن نسبتا راحت است،‌ اما در ۴۸ ساعت نخست پس از عمل احتمالا دردی خفیف یا متوسط تجربه خواهید کرد. جراح احتمالا برای مدیریت این درد دارو های ضد درد تجویز کند. همچنین میتوانید از مسکن های بدون نسخه همچون استامینوفن کمک بگیرید. اگر پس از گذشت ۲ روز از عمل دردتان فروکش نکرد با جراحتان تماس بگیرید.

احتمالا در روز اول پس از جراحی از برش‌هایی که در پوستتان ایجاد شده مایع خارج میشود. این کاملا طبیعی است و نیازی به نگرانی ندارد. احتمالا نزدیک این برش‌ها نیز کبود شده باشد. همه مواردی که گفته شد باید در عرض ۱ یا ۲ هفته پس از عمل برطرف شوند.

دو هفته اول پس از عمل لیپوساکشن را برنامه ریزی کنید.

در ۲ هفته اول پس از عمل باید بیشترین دقت را به کار ببرید. حتما لباس فشرده سازی تان را در تمام ساعات شبانه روز به تن داشته باشید. همچنین هر چند ساعت یک بار بلند شوید و کمی راه بروید. راه رفتن به کاهش ورم بدن کمک میکند و از تشکیل لخته خون نیز جلوگیری می‌کند. در این مدت نباید در وان آب بنشینید. پس از گذشت ۷ – ۱۰ روز از عمل میتوانید دوش بگیرید.

پس از ۷ روز یک جلسه ملاقات با جراحتان خواهید داشت. اگر از نظر جراحتان همه چیز به خوبی پیش رفته باشد میتوانید لباس فشرده سازی تان را در بیاورید و دوش بگیرید. البته در ۱ و نیم هفته پیش رو باید در تمام زمان هایی که در حال دوش گرفتن نیستید لباس فشرده سازی را به تن داشته باشید.

یک ماه آینده‌تان را برنامه ریزی کنید.

پس از گذشت ۲ هفته از عمل، می‌توانید به اکثر کار های روزمره خود بازگردید. اگرچه در این مدت همچنان باید روزانه ۱۲ ساعت لباس های فشرده سازی را به تن داشته باشید. در این مدت می‌توانید مطابق توصیه جراحتان برنامه ورزشی سبکی همچون پیاده روی و حرکات کششی دنبال کنید. یک ماه پس از عمل لیپوساکشن میتوانید به فعالیت های معمول تان در طول روز بپردازید.

ممکن است پس از عمل تا چند ماه همچنان ناحیه تحت درمان دچار ورم باشد. تا زمانی که ورم این ناحیه برطرف نشده نتایج درمانتان قابل مشاهده نخواهد بود. در این مدت باید سبک زندگی سالمی را دنبال کنید تا کمک کند نتایجی که از عمل لیپوساکشن به دست آورده اید حفظ شود و به بدن ایده آل تان دست یابید.

دردتان را مدیریت کنید.

دردتان را مدیریت کنید.

پس از عمل لیپوساکشن برای مدیریت و تسکین درد بهترین کاری که میتوانید بکنید این است که داروهایتان را به موقع مصرف کنید. مدیریت درد پس از عمل بسیار مهم است زیرا هنگامی که بدنتان درد میکند نمیتوانید به خوبی استراحت کنید و بهبودی تان نیز به تاخیر میفتد. داروهای مسکنی را که برایتان تجویز شده سر ساعت مصرف کنید. باید داروها را به طور کامل مصرف کنید حتی زمانی که دیگر دردی ندارید.

هر درمانی معمولا با درد و ناراحتی همراه است اما این درد نباید خیلی شدید و غیر قابل تحمل باشد. اگر داروها دردتان را تسکین نمیدهند یا دردتان خیلی شدید است، با جراحتان موضوع را درمیان بگذارید. ممکن است مشکلی وجود داشته باشد که نیاز به رسیدگی دارد.

استفاده از پانسمان و لباس مناسب

استفاده از پانسمان و لباس مناسب

پوشیدن لباس‌های فشرده سازی در روز های نخست پس از عمل لیپوساکشن ممکن است با احساس ناراحتی همراه باشد. مهم است که این لباس ها را مطابق توصیه جراحتان به تن کنید. پوشیدن لباس های فشرده سازی به کاهش ورم و کبودی کمک میکند و به روند بهبودی تان سرعت می‌بخشد. همچنین این لباس ها کمک می‌کند تا فرم ایده آلی که از عمل لیپوساکشن حاصل شده حفظ شود.

ممکن است برش های ایجاد شده حین عمل را پاسنمان کنند. در اینصورت لازم است به توصیه های جراحتان درباره استفاده از پانسمان و تعویض آن عمل کنید. از جراحتان بپرسید که تا چه زمانی باید زخم ها را پاسنمان کنید و تا کی به پوشیدن لباس های فشرده سازی نیاز دارید. برای کنار گذاشتن این لباس ها نباید عجله کنید.

عجله نکنید.

بسیار مهم است که به بدنتان زمان بدهید تا کاملا بهبود یابد. درست است که عمل لیپوساکشن نسبتا غیرتهاجمی است اما باز هم یک روش جراحی به حساب می آید. به همین خاطر باید پیش از بازگشتن به زندگی روزمره به بدنتان فرصت بدهید تا کاملا بهبود پیدا کند.

لازم است پس از عمل تا چند روز از محل کارتان مرخصی بگیرید. همچنین بهتر است سایر وظایف روزانه همچون کارهای منزل و رانندگی را موقتا به شخص دیگری بسپارید. جراح به شما خواهد گفت که چه زمانی برای برگشتن به روال معمول زندگی و پرداختن به فعالیت های ورزشی آماده هستید. از جراحتان بپرسید که از چه زمانی میتوانید به کارهای معمول همچون رانندگی و فعالیت جنسی بپردازید. اصلا نباید عجله کنید و لازم است به بدنتان فرصت دهید تا بتواند کاملا بهبود پیدا کند.

مراقبت از نواحی جراحی شده

تا زمانی که کاملا بهبود پیدا میکنید باید هنگام استراحت مراقب برش ها و زخم های عمل خود باشید. هر برشی که در عمل لیپوساکشن ایجاد شده است این امکان را دارد که عفونی شود بنابراین باید از این زخم ها با دقت مراقبت کنید. عفونت میتواند به یک عارضه جدی و خطرناک تبدیل گردد. طبق دستورالعملی که جراح به شما داده باید آنتی بیوتیک هایی که برایتان تجویز شده مصرف کنید. هرچه جای زخم های عمل لیپوساکشن تان را تمیز تر نگه دارید زودتر محو میشود و کمتر قابل مشاهده خواهند بود. در چند روز نخست پس از جراحی که از برش ها مایع بیرون میزد پس باید به دقت مراقب برش ها و زخم هایتان باشید. به توصیه های جراحتان درباره نحوه تمیز کردن زخم ها،‌ پوشیدن لباس، محافظت از زخم ها و برش ها و تخلیه مایعات عمل کنید.

اگر جای برش های عمل لیپوساکشن قرمز شد یا ورم کرد، شروع به خونریزی کرد، دهانه زخم ها باز شد یا بیش از حد مایع از آن بیرون زد فورا با جراح تان تماس بگیرید.

مراقب عارضه‌های احتمالی باشید.

مراقب عارضه‌های احتمالی باشید.

پس از لیپوساکشن احتمال بروز برخی از عوارض وجود دارد. خطرناک ترین عارضه ها ایجاد عفونتی است که میتواند به سپسیس (Sepsis) تبدیل شود و دیگری ایجاد لخته خونی است که ممکن است به آمبولی ریه تبدیل گردد. این عارضه ها گرچه به ندرت ایجاد میشود اما بسیار جدی هستند. درصورت مشاهده هریک از علائم زیر موضوع را با جراح خود در میان بگذارید:

 • تب
 • دردی که با گذشت زمان شدیدتر می‌شود.
 • ورم شدیدتر از حد انتظار
 • تنگی نفس
 • درد در قفسه سینه
 • پا درد
 • ورم کردن یا قرمزی پاها

علائم بالا می‌توانند نشان دهنده بروز عفونت،‌ تشکیل لخته خون یا آمبولی ریه باشند. در صورت بروز این علائم به مراقبت های پزشکی فوری نیاز خواهید داشت.

برای جلوگیری از ایجاد اسکار دستورالعمل های پس از جراحی را رعایت کنید.

با توجه به اینکه حین عمل لیپوساکشن در بدن بیمار برش هایی ایجاد می‌شود، بسیاری میخواهند بدانند که آیا پس از عمل جای زخم و اسکار بر بدنشان باقی می ماند یا خیر. اگر قرار است پس از عمل جای زخم ها باقی بماند آیا عمل لیپوساکشن اصلا ارزشش را دارد؟ پس از عمل لیپوساکشن معمولا جای زخمی باقی نمی ماند و احتمال ایجاد اسکار پس از این عمل بسیار ضعیف است.

برش هایی که حین عمل لیپوساکشن در بدن بیمار ایجاد می‌شود به پهنای ناخن انگشت کوچک تان است. معمولا این برش ها را در ناحیه ای ایجاد میکنند که قابل دیدن نباشد. درصورتی که به توصیه های جراحتان پس از عمل به خوبی عمل کنید با کمترین جای زخم ممکن بهبود پیدا خواهید کرد.

برای دیدن نتیجه لیپوساکشن صبر کنید تا ورم بدنتان بخوابد.

برای دیدن نتیجه لیپوساکشن صبر کنید تا ورم بدنتان بخوابد.

پس از عمل لیپوساکشن احتمالا میخواهید زودتر بدن جدیدتان را ببینید. همانطور که قبلتر نیز اشاره شد ممکن است چند ماه طول بکشد تا ورم بدنتان به طور کامل از بین برود. اگر بلافاصله پس از عمل لیپوساکشن نتیجه دلخواهتان را مشاهده نکردید ناامید نشوید.

پس از لیپوساکشن بیشتر ورم بدن در یک ماه نخست یا کمی بیشتر برطرف میشود، خصوصا اگر به توصیه های جراحتان درباره پوشیدن لباس های فشرده سازی عمل کرده باشید. در طول این مدت به مرور نتیجه درمان قابل مشاهده خواهد شد اما احتمالا همچنان نتیجه نهایی درمانتان را نتوانید مشاهده کنید. نتیجه نهایی عمل لیپوساکشن از ۳ ماه پس از عمل قابل مشاهده خواهد بود.

پس از لیپوساکشن از مصرف دخانیات و مشروبات الکلی خودداری کنید.

پس از لیپوساکشن از مصرف دخانیات و مشروبات الکلی خودداری کنید.

جراحان توصیه کرده اند قبل و بعد از عمل لیپوساکشن از مصرف دخانیات و مشروبات الکلی اجتناب کنید. برای دستیابی به بهترین نتیجه ممکن از عمل لیپوساکشن توصیه میشود ۴ – ۶ هفته پیش از عمل از کشیدن سیگار پرهیز کنید. همچنین پس از عمل نباید حداقل تا ۴ هفته سیگار بکشید. در صورت رعایت این نکات سرعت بهبودی تان بیشتر میشود و احتمال بروز عوارض پس از عمل نیز کاهش میابد. کشیدن سیگار احتمال بروز عفونت را افزایش میدهد زیرا سبب کاهش جریان خون در بدن میگردد.

مصرف الکل پوست را خشک میکند و این یعنی جراح هنگام بخیه زدن دچار مشکل میشود و در نتیجه اسکار ایجاد شده وسیع تر میشود زیرا پوست به اندازه کافی خاصیت ارتجاعی ندارد. نوشیدن الکل ترکیب شیمیایی خون را تغییر میدهد. درصورتی که به تازگی الکل مصرف کرده باشید جراح هنگام تعیین دوز مناسب داروی آرام بخش برای عمل جراحی به مشکل بر میخورد. در چنین شرایطی برخی جراحان ممکن است از پذیرفتن شما به عنوان بیمار امتناع ورزند. بنابراین از چند هفته پیش از عمل و تا چند هفته پس از آن باید از مصرف مشروبات الکلی و دخانیات پرهیز کنید. این کار به بهبودی شما پس از عمل لیپوساکشن کمک بسیاری می‌کند.

بدنتان را در آب ساکن غوطه ور نکنید.

بدنتان را در آب ساکن غوطه ور نکنید.

پس از گذشت چند روز از عمل لیپوساکشن می‌توانید دوش بگیرید اما توجه داشته باشید که نباید بدنتان را در آب ساکن همچون وان آب و استخر غوطه ور کنید. حتی اگر برش ها و زخم هایتان خیلی کوچک و جزئی است هنوز هم امکان عفونی شدنشان وجود دارد. پیش از اینکه بخواهید در وان آب بنشینید اجازه دهید زخم هایتان کاملا بهبود یابد، این کار علاوه بر اینکه بهبودی تان را سرعت میبخشد باعث میشود پس از بهبودی جای زخم ها باقی نماند.

پس از عمل لیپوساکشن چه کارهایی نباید انجام دهید؟


پس از عمل نباید به خودتان و بدنتان فشار زیادی وارد کنید. استراحت بسیار مهم است به ویژه در ۳ روز نخست پس از عمل که دهانه برش ها برای تخلیه مایع بیهوشی باز گذاشته میشود.

در این مدت از قرار دادن بدنتان در آب ساکن خودداری کنید و اجازه دهید دهانه برش ها به طور کامل بسته شود که معمولا ۷ – ۱۰ روز زمان میبرد.

ورزش کردن و انجام فعالیت های بدنی سنگین در دوران نقاهت اصلا توصیه نمیشود. با این حال پیاده روی برایتان مفید است زیرا باعث میشود خون در بدنتان راحتتر جریان یابد.

علاوه بر فعالیت های سبکی همچون پیاده روی پس از گذشت ۲۴ ساعت از عمل لیپوساکشن میتوانید فعالیت های زیر را نیز از سر بگیرید:

 • رانندگی
 • کارهای منزل همچون تمیز کردن و نظافت
 • کارهای نشستنی (پشت میز)
 • دوش گرفتن

حتی اگر احساس ناراحتی زیادی ندارید جراحان توصیه میکنند که فعالیت های روزمره را خیلی زود از سرنگیرید و کمی بیشتر به استراحت بپردازید.

لیپوساکشن یک درمان جراحی است بنابراین مراقب باشید که خیلی زود به کارهای پرتحرک نپردازید زیرا به ورم و ناراحتی بیشتر منتهی خواهد شد.

چه زمانی با جراح صحبت کنیم؟


چه زمانی با جراح صحبت کنیم؟

لازم است با جراح خود در ارتباط نزدیک باشید تا در روند بهبودی تان به شما کمک کند. پس از گذشت چند روز از عمل لیپوساکشن جراحتان باید دوباره شما را ویزیت کند و در طی هفته های بعد شما با او در تماس باشید. ذهمچنین درصورت بروز هر یک عارضه هایی که قبلتر اشاره شد باید بتوانید با جراح تان موضوع را درمیان بگذارید. هرچند هم عارضه خفیف باشد لازم است بتوانید برای رفع آن از جراحتان کمک بگیرید.

نکات مهم


لیپوساکشن یک جراحی پلاستیک است که به قصد خارج کردن چربی های اضافه بدن انجام می‌شود. برای اطمینان از بهبودی راحت پس از عمل لیپوساکشن لازم است به یک سری نکات توجه شود. رعایت مواردی همچون پرهیز از انجام فعالیت های شدید در هفته های اول، استفاده از پانسمان های فشار دهنده و انجام فعالیت های ورزشی سبک مانند پیاده روی بسیار به بهبودی راحت پس از عمل کمک می‌کند. همچنین باید با جراحتان در تماس باشید تا درصورت بروز هر عارضه ای بتوانید موضوع را با او در میان بگذارید و از عوارض درمان پیش گیری کنید. جراح تان میتواند به نیاز ها و سوالات شما پیش و پس از عمل پاسخ دهد.

سوالات متداول


بایدها و نبایدها پس از عمل لیپوساکشن چیست؟

پس از عمل لیپوساکشن از بی تحرکی، مصرف داروهای رقیق کننده خون، فعالیت های ورزشی سنگین و نشستن در وان حمام پرهیز کنید. نکات دیگری که باید به خاطر داشته باشید این است که پس از عمل باید بدن خود را هیدراته نگه دارید و از لباس های فشرده سازی استفاده کنید.

بهبودی پس از عمل لیپوساکشن چقدر طول می‌کشد؟

پس از عمل لیپوساکشن ممکن است ۵-۷ روز زمان ببرد تا بتوانید به سرکارتان برگردید و حداقل ۴-۶ هفته زمان لازم است تا بتوانید دوباره به فعالیت های ورزشی بپردازید. بهبودی کامل پس از عمل لیپوساکشن ۳ ماه طول میکشد. در این مدت بدن فرصت پیدا میکند تا کاملا بهبود پیدا کند و ورم بدن نیز کاهش می یابد.

پس از عمل لیپوساکشن باید از چه چیزهایی اجتناب کرد؟‌

پس از عمل لیپوساکشن باید از خوردن این غذاها پرهیز کنید:

 • غذاهای سرخ شده
 • خوراکی های پخته شده
 • نوشابه
 • فست فود
 • خوراکی های شکر دار
 • گوشت های فرآوری شده همچون هات داگ و…
 • غلات تصفیه شده همچون نان سفید، پاستا، برنج و بیسکویت

آیا میتوان لباس فشرده سازی را شب ها در آورد؟

این لباس ها را باید در تمام ساعات شبانه روز حتی زمان خواب به تن داشته باشید. تنها زمانی که میخواهید دوش بگیرید مجازید لباس های فشرده سازی را در بیاورید. بهتر است دو دست از این لباس ها تهیه کنید تا بتوانید به راحتی پس از دوش گرفتن لباس تمیز را به تن کنید. حتما لباس فشرده سازی با کیفیتی خریداری کنید زیرا این لباس ها تاثیر بسیار مهمی بر نتیجه درمان لیپوساکشن میگذارند.

لباس فشرده سازی باید چقدر تنگ باشد؟

لباس فشرده سازی باید یک فشار ملایم به بدن وارد کند و در واقع نقش حمایتی در سفت نگه داشتن بدن را دارد. بنابراین باید کاملا صاف روی پوست قرار بگیرد. به طول کلی یک لباس فشرده سازی مناسب تا حدی تنگ است که بتوانید همزمان که آن را به تن دارید یک دست خود را زیر آن ببرید.

پس از عمل لیپوساکشن به چند جلسه ماساژ نیاز دارم؟

توصیه شده است پس از این عمل ۳-۵ جلسه ماساژ داشته باشید اما برخی بیماران ممکن است تنها به ۱-۲ جلسه ماساژ نیاز داشته باشند. جراح پلاستیک میتواند به شما بگوید که پس از عمل لیپوساکشن آیا ماساژ لنفاوی برایتان مفید خواهد بود یا خیر.

اگر پس از عمل لیپوساکشن از لباس های فشرده سازی استفاده نکنید چه مشکلی پیش می آید؟

فشاری که لباس های فشرده سازی به بدن وارد میکند به تخلیه مایع از بدن کمک میکند. درصورت عدم استفاده از این لباس ها تورم پس از عمل برای مدت طولانی تری باقی میماند. این لباس ها کمک میکنند تا نتیجه عمل ظاهر بهتری داشته باشد. فشار این لباس ها به پوست کمک میکند فرم جدید خود را بهتر حفظ کند که در موفقیت آمیز بودن عمل لیپوساکشن بسیار حائز اهمیت است.

چه مدت پس از عمل لیپوساکشن میتوانم خم شوم؟

پس از عمل لیپوساکشن از خم شدن، بلند کردن اجسام و هر فعالیت بدنی غیر ضروری باید اجتناب کنید. با گذشت یک هفته از عمل عوارض جانبی درمان خفیفتر میشود و جابه جایی کار راحتتری خواهد بود. بسیاری از بیماران میتوانند در این دوره کارهای خود را از سر بگیرند و برخی ممکن است ترجیح بدهند یک هفته دیگر نیز استراحت کنند. در این دوره باید همچنان لباس های فشرده سازی را به تن کنید.

آیا پس از عمل لیپوساکشن می‌توان قهوه نوشید؟

 پس از عمل باید در کنار سایر مایعات دلخواهتان روزانه ۴-۶ لیوان آب بنوشید. حداقل تا ۳ روز بعد از عمل لیپوساکشن نباید مشروبات الکلی، چای، قهوه یا نوشابه های گازدار مصرف کنید. همچنین نباید نوشیدنی های ورزشی (Gatorade)، آبمیوه سبزیجات (V8) یا سایر نوشیدنی هایی که حاوی نمک زیادی هستند مصرف کنید زیرا نمک باعث ورم بدن میشود.

پس از عمل لیپوساکشن چگونه باید مایعات را از بدن تخلیه کرد؟ h3

جراحان اغلب توصیه میکند در مرحله بهبودی پس از لیپوساکشن برای تخلیه مایعات از بدن از ماساژ MLD (Manual lymphatic drainage) کمک بگیرید. این ماساژ تخصصی باعث میشود ورم بدن و جای زخم پس از جراحی کاهش پیدا کند و به این ترتیب زمان لازم برای بهبودی پس از عمل لیپوساکشن را کوتاه تر میکند و نتایج درمان را بهبود میدهد.

تا چه مدت پس از عمل لیپوساکشن تخلیه مایعات از بدن ادامه دارد؟

تخلیه مایعات پس از لیپوساکشن بسیار طبیعی است و معمولا تا ۲ روز پس از عمل شدت آن زیاد است. اما در روز چهارم یا پنجم پس از عمل معمولا متوقف میشود. مایعی که از بدن تخلیه میشود در واقع همان مایعی است که در ابتدای جراحی به چربی ها تزریق میکنند. این مایع در چربی هایی که در طول عمل از بدن خارج نشده اند همچنان باقی مانده و در چند روز اول پس از لیپوساکشن به مرور از بدن تخلیه میشود.