سکس پس از پروتز سینه (رابطه جنسی پس از ایمپلنت سینه)

  1. خانه
  2. /
  3. جراحی زیبایی سینه
  4. /
  5. سکس پس از پروتز...
فهرست مطالب

یکی از فعالیت‌های طبیعی که ضامن سلامتی در زندگی ماست؛ رابطه جنسی می‌باشد و اکثر بیماران می‌خواهند بدانند که چه زمانی پس از عمل جراحی پروتز سینه، می‌توانند رابطه جنسی داشته باشند. ممکن است که بعضی از افراد از پرسیدن این سؤالات خجالت بکشند؛ اما پاسخ این سؤالات به نوع روش درمانی شما و میزان بهبودی شما بستگی زیادی دارد. به استثنای تعداد معدودی، بقیه زنان می‌توانند پس از گذشت چند هفته بدون داشتن نگرانی، رابطه جنسی داشته باشند. برای اینکه از زمان درست برقراری رابطه جنسی پس از عمل جراحی بزرگ کردن سینه بیشتر آگاه شوید، این مقاله را مطالعه نمائید. توجه داشته باشید که اگر خواستید سینه‌های خود را با پروتز، بزرگ کنید، باید به یک پزشک مجرب و ماهر که به روش‌های درمانی و مدیریت عوارض جانبی کاملاً آگاه باشد مراجعه نمائید، زیرا یک پزشک ماهر می‌تواند خطرات هر روش درمانی، عوارض جانبی و حتی طول مدت دوره نقاهت را کاهش دهد.

اهمیت بهبودی قبل از برقراری رابطه جنسی


عمل جراحی بزرگ کردن سینه یک راه عالی برای تغییر اندازه و شکل نیمرخ بدن یک زن است. ایجاد حجم‌ها و خطوط منحنی جدید باعث افزایش اعتماد به نفس در زنان می‌شود. پس از عمل جراحی بزرگ کردن سینه، بیماران مشتاق بازگشت به زندگی طبیعی‌ و به ویژه رابطه جنسی هستند. با این وجود، داشتن رابطه جنسی بلافاصله پس از جراحی بزرگ کردن سینه،‌ مانند هر جراحی دیگری به صلاح نیست. حتی اگر بیماران احساس کنند که آماده برقراری رابطه جنسی هستند، بهبودی پس از عمل باید در اولویت باشد.

ممکن است بعضی بیماران از پرسیدن سؤال در مورد برقراری رابطه جنسی قبل و یا بعد از عمل، خجالت بکشند؛ اما این یک سؤال طبیعی است و جراحان آماده پاسخ دادن به این سؤالات هستند. هرگونه فعالیت بدنی باید در طول دوران نقاهت، به ویژه در هفته اول پس از جراحی، به حداقل برسد؛ زیرا احتمال پارگی بخیه‌ها یا جابجایی پروتز پس از عمل وجود دارد. دلایل کلیدی دیگری نیز وجود دارد که چرا شما باید رابطه را به تعویق بیاندازید.

اکنون عمل بزرگ کردن سینه با تکنیک‌های ایمن‌تر و برش‌های کوچکتری انجام می‌شود. با اینکه این به معنای حصول بهبودی سریع‌تر است، اما بازهم مدتی دوران نقاهت وجود خواهد داشت؛ بنابراین جراح به بیمار، یک بازه زمانی متوسط برای حصول بهبودی توصیه می‌نماید. این بازه زمانی در مورد هر بیمار متفاوت است. بیماران سالم‌تری که از رژیم‌های غذایی سالم پیروی می‌کنند، سریع‌تر بهبود می‌یابند؛ با این وجود، محل برش‌ها و بخیه‌ها همچنان مستعد خونریزی، ایجاد لخته خون و عفونت کردن هستند. هنگامی که جراح روند پیشرفت بهبودی را بررسی کرد، به بیمارخواهد گفت که آیا برقراری رابطه جنسی، امکان پذیر است یا خیر.

چرا نباید بعد از عمل بزرگ کردن سینه رابطه جنسی‌ زود هنگام داشت؟


 

رابطه جنسی بعد از عمل بزرگ کردن سینه

زمان برقراری رابطه جنسی سوال مهمی است که بسیاری از بیماران، پس از انجام عمل جراحی پروتز سینه می‌پرسند؛ زیرا اکثر زنان برای اینکه جذاب تر به نظر برسند، جراحی بزرگ کردن سینه را انجام می‌دهند و معمولاً پس از اینکه تحت عمل جراحی قرار می‌گیرند؛ تمایل آنها به رابطه جنسی افزایش می‌یابد. آنها پس از عمل، ظاهر و احساس بهتری دارند و می‌خواهند آن را با شریک زندگی خود به اشتراک بگذارند. اما آیا رابطه جنسی زودهنگام بعد از جراحی بزرگ کردن سینه بی خطر است؟

نتایج نهایی جراحی بزرگ کردن سینه، ممکن است مدتی طول بکشد تا خود را نشان دهند. این بدان معناست که در هفته‌های اول پس از جراحی، سینه‌های شما ممکن است که بهترین شکل خود را نداشته باشند؛ علاوه بر این، شریک زندگی شما باید بداند که از انواع فشار بر روی قفسه سینه باید جلوگیری شود؛ زیرا کشیدن سینه یا مالش شدید آن ممکن است که درد ایجاد نماید. علاوه بر این، فشار وزن همسرتان برروی بدن شما، می‌تواند باعث ایجاد ناراحتی و حتی بروز عوارض احتمالی (مانند جابجایی پروتز) گردد.

در طول رابطه جنسی، به دلیل تحریک شدن، سینه‌ها ممکن است متورم شوند. زمانی که این تحریک‌ها خیلی زود پس از جراحی اتفاق بیفتند، می‌توانند بسیار دردناک و ناراحت کننده باشد. به همین دلایل، باید در اولین رابطه جنسی پس از جراحی با احتیاط عمل کنید. در صورت تمایل می‌توانید یک یا دو هفته پس از جراحی، رابطه جنسی آرام و ملایمی داشته باشید. فعالیت‌های بدنی شدیدتر باید حداقل تا یک یا دو ماه پس از انجام عمل جراحی به تعویق بیفتند.

چه زمانی می‌توانیم بعد از جراحی پروتز سینه رابطه جنسی داشته باشیم؟


 

چه زمانی می‌توانیم بعد از جراحی پروتز سینه رابطه جنسی داشته باشیم

بیماران، هنگام انجام یک عمل جراحی زیبایی، زمان و پول زیادی سرمایه گذاری می‌کنند، اما این سرمایه‌گذاری با مرخص شدن از بیمارستان تمام نمی‌شود. پیروی از تمام دستورالعمل‌های بعد ازعمل در چند هفته پس از جراحی، بسیار مهم است، و نتیجه رعایت آن‌ها این است که جراحی شما هیچگونه عارضه جانبی نداشته باشد. جراحان مختلف، احتمالاً دستورالعمل‌ها و چارچوب‌های زمانی خاص خود را در مورد این موضوع خاص خواهند داشت، بنابراین مطمئن شوید که با راهنمای خود مشورت کنید. برای از سرگیری فعالیت جنسی شروع آرام و رفتارعاقلانه بسیار کلیدی است. وارد آمدن فشار یا وزن بیش از حد روی بافت سینه ممکن است باعث آسیب رسیدن‌ به سینه‌ها شود.

در دو هفته اول از رابطه جنسی اجتناب کنید

شما پول زیادی برای جراحی سینه‌های خود پرداخت کرده‌اید و مهم است که تا آنجا که ممکن است استراحت نمائید تا به بدن خود اجازه بهبودی بدهید. داشتن رابطه جنسی در دو هفته اول پس از جراحی بزرگ کردن سینه ممکن است منجر به عواقب بسیار جدی شود.

برقراری رابطه جنسی فشار خون و ضربان قلب شما را افزایش می‌دهد، و تحریک جنسی باعث شدت جریان خون در سینه‌ها می‌گردد و این ممکن است منجر به تورم بیش از حد و هماتوم (خونریزی) در حفره نصب پروتز شود و عوارض طولانی مدت آن ممکن است شامل انقباض کپسولی باشد.

فعالیت بدنی شدید می‌تواند به بخیه‌های داخلی آسیب برساند و پروتز را جابجا کند و آن را از موقعیت صحیح خود در داخل سینه خارج نماید. در موارد شدیدتر، حتی ممکن است که بخیه‌های سینه بیمار پاره شوند.

اگر از قرص ضد بارداری استفاده می‌کنید، آنتی‌بیوتیک‌هایی که بعد از جراحی برای شما تجویز می‌شود، در اثربخشی این قرص‌ها اختلال ایجاد می‌نماید، لازم است که محافظت بیشتری انجام دهید، زیرا ممکن است بلافاصله بعد از جراحی، باردار شوید.

پس از دو هفته

پس از این زمان رابطه جنسی ملایم مجاز است، اما سینه‌ها نباید زیاد لمس شوند.

پس از چهار هفته

شما و همسرتان می‌توانید لمس کردن ناحیه سینه را شروع کنید، اما مطمئن شوید که این کار به آرامی انجام شود. از تماس دهان با نوک پستان تا (حدود ۳ ماه) خودداری کنید به این دلیل که باکتری دهان همسرتان این پتانسیل را دارد که در مجاری نوک پستان حرکت کنند و باعث ایجاد عفونت در اطراف پروتز شوند.

به مدت ۱۲ هفته از حرکت به بالا و پائین خودداری کنید

در هنگام فعالیت جنسی، یک سوتین ورزشی محکم به تن کنید. پرش بیش از حد در حالی که پوست هنوز بهبود نیافته است می‌تواند باعث کشیدگی پروتز‌ها در پوست گردیده و این امر ممکن است منجر به افتادگی آن‌ها شود.

به زبان بدن خود گوش دهید، خود شما بهتر متوجه خواهید شد. اگر چیزی باعث می‌شود که احساس ناراحتی یا درد کنید، کاری را که انجام می‌دهید را متوقف نمائید. اطمینان حاصل کنید که یک رابطه ملایم و آرام با شریک زندگی خود برقرار می‌کنید و او مراقب سینه‌های جدید شما خواهد بود.

سؤالات متداول


چه مدت پس از عمل بزرگ کردن سینه می‌توان آن‌ها را لمس کرد؟

مراقب سینه‌های خود باشید، از حرکات شدید اجتناب نمائید و بین سینه‌‌هایتان و وزن بدن همسرتان کمی فاصله را حفظ کنید. اگرچه نوازش ملایم ضرری ندارد، اما توجه داشته باشید که سینه‌های شما تا  ۳ هفته پس از جراحی به لمس حساس خواهند بود.

چگونه با پروتز سینه رابطه جنسی داشته باشیم؟

به بدن خود گوش دهید و سعی کنید زیاد به خود فشار نیاورید. برای از سرگیری فعالیت جنسی، شروعِ آرام و رفتارعاقلانه بسیار کلیدی است. وارد آمدن فشار یا وزن بیش از حد روی بافت سینه ممکن است باعث آسیب رسیدن‌ به سینه‌ها شود. اگر احساس درد کردید، فوراً متوقف شوید یا موقعیت دیگری را امتحان کنید.

آیا داشتن پروتز سینه بر زندگی جنسی تأثیر می‌گذارد؟

حدود ۷۰ درصد از زنانی که عمل پروتز سینه انجام داده‌اند، حداقل ۳۴ درصد بهبودی کلی در زندگی جنسی خود داشته‌اند.