جابجایی، لغزش و حرکت پروتز سینه

 1. خانه
 2. /
 3. جراحی زیبایی سینه
 4. /
 5. جابجایی، لغزش و حرکت...
فهرست مطالب

گاهی اوقات ممکن است پروتز سینه بلغزد یا جابجا شود و دیگر در جای مناسب خود در سینه قرار نداشته باشد. این مشکل ممکن است برای یکی از سینه‌ها یا هر دو سینه پیش آید و دلایل مختلفی دارد که عبارتند از: خطا در جایگذاری اولیه‌ی پروتز، انتخاب پروتزهایی که خیلی بزرگ هستند، جاذبه و مشکلات مربوط به پوست سینه.

در این مقاله با علائم، دلایل و درمان جابجایی پروتز سینه بیشتر آشنا خواهید شد. باید توجه داشته باشید که هرگاه بخواهید حرکت و جابجایی پروتز سینه را درمان کنید، باید به جراح ماهر و مجربی مراجعه کنید که با درمان این مشکل و کنترل مشکلات و عوارض آشنایی دارد؛ این امر باعث کاهش خطر بروز عوارض جانبی و کاهش طول دوران نقاهت خواهد شد.

انواع مختلف جابجایی پروتز سینه


جابجایی پروتز سینه

به گفته‌ی پزشکان، پروتز سینه می‌تواند در جهت‌های مختلفی جابجا شده و ممکن است این مشکل در یک سینه یا هر دو سینه رخ دهد. انواع حرکت پروتز سینه عبارتند از:

جابجایی جانبی

در جابجایی جانبی پروتز سینه، پروتز سینه به سمت زیر بغل می‌لغزد و باعث ایجاد ناراحتی برای فرد خواهد شد.

پایین آمدن

همانطور که قبلاً ذکر شد، کاملاً طبیعی و محتمل است که پروتز سینه بعد از جراحی بزرگ کردن سینه کمی دچار افتادگی شود؛ اما اگر پروتز سینه پایین بیاید به این معناست که بیش از حد انتظار دچار افتادگی شده و نوک پستان روی لبه‌ی بالایی پروتز قرار می‌گیرد.

بالا بودن

بسیاری از زنانی که جراحی بزرگ کردن سینه انجام می‌دهند، در ابتدا به دلیل سفتی عضله‌ی سینه‌ای (پکتورال) و کشیدگی پوست پروتزهایشان بالا هستند؛ اما اگر چند ماه بعد از جراحی پروتز کمی پایین نیاید، پروتز دچار مشکل بالا بودن است و قسمت بالای سینه به طور غیر عادی پر و برجسته خواهد بود.

سیماستیا (یکی شدن دو پستان)

سیماستیا (سیماستی) یا یکی شدن وضعیتی است که در آن فاصله‌ی بین دو پستان به خاطر برش بیش از حد یا استفاده از پروتز خیلی بزرگ دچار مشکل می‌شود و یا ناپدید می‌گردد و ظاهراً انگار تنها یک پستان بزرگ دارید.

انقباض کپسولی

انقباض کپسولی به وضعیتی گفته می‌شود که در آن اسکاری بزرگ در اطراف یک یا هر دو پروتز باعث می‌شود که سینه‌هایتان بدشکل و نامتقارن شوند. ممکن است یک یا هر دو پستان به طور غیرعادی سفت باشند.

علائم جابجایی پروتز سینه


علائم جابجایی پروتز سینه

افتادگی خفیف پروتز سینه بعد از جراحی بزرگ کردن سینه کاملاً طبیعی است؛ این امر نشانه‌ی این است که بدنتان در حال سازگار شدن با شرایط جدید می‌باشد. با این حال جابجا شدن پروتزها بیش از حد انتظار، طبیعی نیست. پروتزها ممکن است در جهات مختلفی حرکت کنند و این مشکل می‌تواند در یک سینه یا در هر دو سینه رخ دهد. علائمی که نشان می‌دهند که پروتز سینه‌ی شما جابجا شده است و سینه‌هایتان باید معاینه شوند عبارتند از:

 • ظاهراً سمت چپ و راست سینه‌ی شما متفاوت است یا وقتی سینه را لمس می‌کنید این تفاوت را احساس می‌کنید.
 • سینه‌هایتان بعد از جراحی متقارن بودند اما اکنون اینگونه نیست.
 • نوک سینه‌هایتان از بالای تاپ یا سوتین بیرون می‌زند. ترکیب نیپل-آرئولا بالاتر یا پایین‌تر از حد معمول بوده و باعث می‌شود نوک سینه به طور غیر طبیعی بیرون زده باشد.
 • سینه‌هایتان در زمان دراز کشیدن یا ایستادن باعث ناراحتی شما می‌شوند.
 • سینه‌هایتان خیلی بالا یا خیلی پایین هستند.
 • گاهی اوقات لغزش پروتز سینه باعث می‌شود احساس شود که اسکار بالا یا پایین رفته است. پروتز یا پروتزهایی که دچار افتادگی شده‌اند، زیر چین طبیعی سینه قرار خواهند گرفت و باعث می‌شوند که اسکار بالاتر رفته و چین جدیدی روی قفسه‌ی سینه به وجود آید.
 • راه‌های دیگر برای تشخیص افتادگی پروتز سینه عبارتند از: درد، ناراحتی، کشیدگی پوست، از بین رفتن چین سینه و نازک شدن پوست زیر (پایین) سینه.

دلایل جابجا شدن پروتز سینه


دلایل جابجا شدن پروتز سینه

لغزش پروتز سینه زمانی رخ می‌دهد که پروتز سینه به زیر قسمت پایینی سینه جابجا شده و خیلی پایین قرار گیرد. این مشکل ممکن است به مرور زمان و تدریجی باشد یا بلافاصله بعد از جراحی پروتز سینه رخ دهد. این مشکل بیشتر در زنانی رخ می‌دهد که پروتز سینه‌ی آن‌ها نسبت به بافت طبیعی سینه خیلی بزرگ است، اما ممکن است زمانی که پاکت سینه بیش از حد بریده شود یا ساختارهای حمایتی زیر سینه بریده شوند نیز رخ دهد. پایین آمدن پروتز سینه اغلب به دلایل زیر رخ می‌دهد:

 • گرانش
 • تغییرات وزنی
 • بارداری
 • سوتین نامناسب
 • افزایش سن
 • تروما

آماده شدن برای درمان جابجایی پروتز سینه


درمان جابجایی پروتز سینه

به منظور درمان جابجایی پروتز سینه، باید قبل از جراحی ترمیمی دلیل این مشکل مشخص شود. سؤالات زیر باید پاسخ داده شوند:

 1. آیا تغییر شکل به دلیل کشیدگی سینه است و چین سینه در جای خود قرار دارد (پارگی پاکت درست است)؟
 2. آیا تغییر شکل به خاطر کنار رفتن جانبی چین سینه به طرف پشت قفسه‌ی سینه است (پارگی پاکت درست نیست)؟
 3. در آخر اینکه آیا تغییر شکل به خاطر ترکیبی از هر دو مورد 1 و 2 است؟

برخلاف کشش قسمت پایینی سینه که در آن چین سینه تغییری نمی‌کند و مشکل زیاد ایجاد نمی‌شود، اما کششی که در آن چین سینه تغییر نکند می‌تواند در زمان دراز کشیدن به پشت (طاق‌باز خوابیدن) باعث حرکت پروتز سینه به طرفین شده و خانم‌ها را نگران کند. این مشکل در زمانی که فرد صاف ایستاده مشخص نخواهد بود.

جابجایی پروتز سینه و تغییر چین سینه باعث تغییر شکلی خواهد شد که روی زیبایی سینه تأثیر می‌گذارد و به احتمال زیاد برای اصلاح نیازمند جراحی خواهد بود.

بیمار در حالت ایستاده بررسی می‌شود. اگر چین سینه تغییر کرده باشد نظر بیمار برای محل فعلی و محل مناسب چین سینه پرسیده می‌شود. برخلاف کشش قسمت پایینی سینه، که در آن می‌توان پوست اضافی را برداشت و برش را در چین سینه مخفی کرد، امکان برداشتن بافت اضافی در کناره‌های سینه وجود ندارد، چون اسکار جدید ایجاد خواهد شد که خیلی واضح خواهد بود. ترمیم انجام می‌شود و چین سینه کمی به سمت داخل کشیده می‌شود.

روند عمل جراحی ترمیمی پروتز سینه


عمل جراحی ترمیمی پروتز سینه

در جراحی، برشی در امتداد اسکار قبلی ایجاد می‌شود و پروتز خارج شده و کنار گذاشته می‌شود. در سطح داخلی پاکت سینه اسکار کپسول بافتی باریکی ایجاد شده است. لبه‌ی دیگر پاکت سینه باید به دیواره‌ی قفسه‌ی سینه وصل شود. برای بستن قسمتی از پاکت سینه و اتصال و بخیه زدن کپسول به دیواره‌ی قفسه‌ی سینه از کپسولورافی کمک گرفته می‌شود. گاهی اوقات بافت کپسولی نازک است و تحمل نگه داشتن بخیه‌ها را ندارد و در نتیجه ترمیم مؤثر نخواهد بود. گاهی اوقات فِلَپی از بافت کپسولی از قفسه‌ی سینه جدا شده و بلند می‌شود و به قسمت زیرین کنار سینه بخیه زده می‌شود. تور گالافلکس (Galaflex) روی ناحیه‌ی ترمیم شده بخیه زده می‌شود تا باعث ثبات در زمان بهبودی شود. ماندگاری تور Galaflex حدود 2-3 سال است و در طول این مدت بدن بافت سه میلی‌متری در محل تور گالافلکس ایجاد خواهد کرد که باعث ماندگار شدن نتایج ترمیمی خواهد شد. بعد از جذب شدن تور گالافلکس توسط بدن، این بافت جدید ایجاد شده همیشه ماندگار خواهد بود. این کار راهی برای تولید طبیعی بافت جدید و کاهش خطر شکست عمل ترمیمی است.

کپسولورافی جانبی می‌تواند قسمتی از کپسول جانبی را ببندد، اما بستن قسمتی از کپسول جانبی راه حلی دائمی برای کشش بافت یا کشیده شدن بخیه‌ها، مخصوصاً در قسمت‌هایی که بافت نازک است نخواهد بود. استفاده از تور گالافلکس به عنوان روکش توصیه می‌شود تا از روند ترمیم پاکت محافظت کند. چون بافت آسیب دیده است تضمینی برای نتیجه گرفتن وجود ندارد.

بستن پاکت به میزان کمی باعث جابجایی پروتز به سمت داخل خواهد شد. این نتیجه ماندگار نخواهد بود. در بستن قسمتی از پاکت باید موقتاً یا همیشه نامتوازن بودن کناره‌های سینه را تحمل کنید.

احتمال اینکه کپسولورافی باعث درمان جابجایی پروتز سینه شود، کم است و دلیل آن ویژگی‌های بافت‌های بدن شما (هرچه بافت آسیب‌دیده‌تر و نازک‌تر باشد، میزان موفقیت ترمیم کمتر خواهد بود) می‌باشد. باید بپذیرید که ممکن است بعد از کپسولورافی جانبی مجدداً دچار کشیدگی بافت یا جابجایی پروتز در زمان دراز کشیدن شوید.

جلوگیری از جابجایی پروتز سینه


جلوگیری از جابجایی پروتز سینه

حتی در مواردی که احتمال خطر کم است هم ممکن است عوارض و مشکلات بروز کنند. با این حال اقداماتی وجود دارند که می‌توانید برای کاهش خطر بروز عوارض جانبی بزرگ کردن سینه انجام دهید. برخی از راه‌های مؤثر برای جلوگیری از جابجایی پروتز سینه عبارتند از:

 • انتخاب پروتز با سایز مناسب
 • انتخاب جراح پلاستیک ماهر، معتبر و مجرب
 • قرار دادن پروتز در زیر عضله
 • پیروی از دستورات بعد از عمل
 • پوشیدن لباس زیر محافظ و مناسب، مخصوصاً حین ورزش
 • سیگار نکشیدن

چون بیشتر عوارض و مشکلات جراحی بزرگ کردن سینه مربوط به قبل از عمل یا خطاهای حین عمل است، انتخاب جراح پلاستیک معتبر و ماهر و مجرب در درصد موفقیت و ایمنی عمل نقش بسیار مهمی دارد.

سؤالات متداول


چه چیزی باعث جابجایی پروتز سینه می‌شود؟

در اکثر جراحی‌های بزرگ کردن سینه، پروتز زیر عضله‌ی قفسه‌ی سینه قرار می‌گیرد. حرکت عضلات سینه می‌تواند باعث جابجایی پروتز شود. این حالت دفورمیتی حرکتی سینه نامیده می‌شود، اما نگران نباشید چون خطری ندارد.

آیا ممکن است پروتز سینه از زیر عضله خارج شود؟

افتادگی خفیف پروتز سینه بعد از جراحی اولیه‌ی پروتز سینه، کاملاً طبیعی است. این امر نشانه‌ی این است که بدنتان در حال سازگار شدن با وضعیت و مواد جدید است. اما جابجایی پروتز بیش از حد انتظار طبیعی نیست.

چرا وقتی خم می‌شوم پروتزهای من جابجا می‌شوند؟

فراموش نکنید که پروتز زیر عضله قرار دارد و وقتی خم می‌شود عضله‌ی پکتورال به آن فشار وارد می‌کند. این عضله موقتاً فشار کمی بر پروتز وارد می‌کند و منجر به جابجایی موقت پروتز و ایجاد چین موقتی روی آن می‌شود.

اگر پروتز سینه بچرخد چه اتفاقی می‌افتد؟

وقتی که پروتز سینه می‌چرخد، قسمت پشتی پروتز (که اکثراً قسمت صاف آن است)، به سمت جلو خواهد چرخید و باعث می‌شود که سینه صاف شود. علاوه بر این که سینه‌هایتان ظاهر عجیب و غیرعادی پیدا خواهند کرد، باعث می‌شود که سینه‌ها نامتقارن شده و لبه‌های پروتز از کناره‌های سینه‌هایتان بیرون بزند و نمایان شود.

پروتز سینه را بعد از چند وقت باید تعویض کرد؟

اکثر پروتزهای سیلیکونی و سالینی (نمکی)، تا 10-20 سال مورد تأیید FDA هستند، اما این امر به ای معنا نیست که باید هر 10-20 سال آن‌ها را تعویض کنید. می‌توانید بیشتر از این مدت هم به طور ایمن از آن‌ها استفاده کنید و اکثر افراد در طول عمر خود ممکن است تنها 1 یا 2 بار پروتزهایشان را تعویض کنند.

وقتی که پروتز دچار افتادگی شود چه احساسی خواهیم داشت؟

این مورد باعث احساس کشش و تنگی مخصوصاً در زمان تنفس عمیق خواهد شد و در قسمت بالای شکم نیز احساس ناراحتی خواهید داشت. برای کنترل درد و ناراحتی داروهای مسکن تجویز خواهد شد. کبودی و تورم در اطراف پروتز طبیعی بوده و تا زمانی که تورم برطرف نشود پروتز مشخص نخواهد بود.

آیا ممکن است که پروتز سینه از پاکت سینه خارج شود؟

پروتز سینه هم ممکن است داخل پاکت جابجا شود و هم ممکن است از کپسول ایجاد شده بیرون بزند. اکثراً پاکت تغییر کرده و پروتز به سمت زیر بغل یا پایین چین سینه جابجا می‌شود. هر دوی این مشکل‌ها نیازمند ترمیم پاکت سینه هستند.

آیا چرخش پروتز درد دارد؟

پروتزها ممکن است پشت و رو شوند و یا مانند چرخی داخل پاکت پروتز بچرخند و باعث بدشکلی سینه و یا درد شوند. این مشکل زمانی که پاکت دور پروتز بزرگتر از پروتز است یا زمانی که آسیب شدیدی به قفسه‌ی سینه وارد می‌شود رخ می‌دهد.