عدم تقارن سینه: علت و روش‌های درمان آن

 1. Home
 2. /
 3. جراحی زیبایی سینه
 4. /
 5. عدم تقارن سینه: علت...
فهرست مطالب

در اکثر موراد سینه‌های خانم‌ها از لحاظ اندازه و شکل تاحدی متفاوتند. عدم تقارن سینه باعث باعث میشود یک سینه اندازه یا شکلی متفاوت نسبت به دیگری داشته باشد. تفاوت سینه‌ها مسئله نگران کننده‌ای نیست. اما اگر بافت یا تراکم سینه  تا حد زیادی نامتقارن باشد، باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه میشود. انجام جلسات منظم ماموگرافی میتواند مشکلات یا تغییرات بافت سینه را نشان دهد. ما در این مقاله به علت‌ها و نحوه تشخیص نامتقارن بودن سینه‌ها، طبیعی بودن و زمان مراجعه به پزشک میپردازم. در این مقاله همچنین اطلاعاتی درباره نتایج ماموگرافی ناشی از نامتقارن بودن سینه‌ها در اختیار شما قرار دهده خواهد شد.

عدم تقارن سینه چیست؟

عدن تقارن سینه به این معنی است که دو سینه شبیه به یکدیگر نیستند و ظاهر متفاوتی دارند. عدم تقارن سینه یک وضعیت کاملاً طبیعی است. در واقع اکثر زنان سینه‌های نامتقارنی دارند. اما مشکل زمانی رخ میدهد که یک سینه اندازه، شکل یا حجم متفاوت از دیگری داشته باشد.  این وضعیت یک بیماری بسیار شایع است که بیش از نیمی از زنان را درگیر میکند.

انواع مختلف عدم تقارن سینه

انواع مختلف عدم تقارن سینه

پنج نوع عدم تقارن سینه وجود دارد:

آنیزوماستیا (Anisomastia)

در این حالت سینه‌ها از لحاظ حجم و اندازه تفاوت زیادی دارند.

آنیزوتلیا (Anisothelia)

در این حالت شما متوجه تفاوت عمده بین نوک پستان و آرئول (ناحیه تیره اطراف نوک پستان) خواهید شد.

عدم تقارن ترکیبی

این حالت ترکیبی از آنیزوماستیا و آنیزوتلیا است.

سینه‌های لوله‌ای

همانطور که از نام آن پیداست سینه‌ها شبیه به لوله هستد و ظاهری مخروطی با انتهای کوچک، نوک سینه و آرئول بزرگ دارند. سینه‌های لوله‌ای یک مشکل رشدی نسبتاً شایع است که در دوران بلوغ رخ میدهد و عمدتاً زنان جوان را تحت تأثیر قرار میدهد. در این حالت ممکن است یک سینه یا هر دو سینه را درگیر کند. رشد اولیه سینه‌ها محدود است که منجر به ظاهر غیر عادی، کوچک، افتادگی و عدم تقارن سینه‌ها میشود. اصطلاحات مختلفی برای توصیف این ناهنجاری استفاده میشود که عبارتند از توبروس سینه یا هیپولازی سینه.

سندرم پولاند

سندرم پولاند (که به آن سینداکتیلی پولاند هم گفته میشود) یک نقص مادرزادی است. سندرم پولاند افراد را به طور متفاوتی تحت تأثیر قرار میدهد، اما نشانه اصلی آن رشد نکردن عضله قفسه سینه (پکتورالیس) و در نتیجه رشد نکردن سینه است. در این وضعیت ممکن است یک مشکل رشدی زمینه‌ای در دنده‌ها یا استخوان سینه (استرنوم) هم وجود داشته باشد. دست سمت آسیب دیده بدن اغلب ممکن است کوچکتر باشد و انگشتان دست به هم چسبیده باشند.

علت‌های عدم تقارن سینه

علت عدم تقارن سینه

در دوران بلوغ، سینه چپ و راست اغلب با سرعت متفاوتی رشد میکنند. سینه‌ها ممکن است تا زمانی که رشدشان به پایان نرسد نامتقارن به نظر برسند. یا ممکن است برای همیشه شکل و اندازه‌های متفاوتی داشته باشند.

تغییرات هورمونی در هر مقطعی از زندگی میتواند باعث تغییر یک یا هر دو سینه شود. به عنوان مثال:

 • در تاریخ خاصی از چرخه قائدگی.
 • در دوران یائسگی یا نزدیک به آن.
 • در دوران بارداری یا شیر دهی.
 • هنگام استفاده از داروهای ضد بارداری هورمونی مانند قرص های ضد بارداری.

تغییر شکل یا اندازه ناشی از تغییرات هورمونی اغلب به حالت طبیعی بازمیگردند. تغییرات هورمونی همچنین میتواند باعث ایجاد توده در سینه‌ها یا از دست دادن چربی و بافت سینه شود. اما اگر تغییرات سینه به حالت اولیه بازنگشت بهتر است به پزشک مراجعه کنید. برخی از بیماری‌های زمینه‌ای که میتوانند روی اندازه و شکل سینه تأثیر بگذارند عبارتند از: سینه‌های لوله‌ای، آماستیا یا آمازیا و سندرم پولاند. سایر عوامل میتواند شامل موارد زیر باشد:

 • برخورد ضربه به سینه.
 • استفاده از داروهای ضد بارداری هورمونی.
 • شیر دهی.
 • سرطان سینه.

چه زمانی باید به پزشک برای درمان عدم تقارن سینه مراجعه کرد؟

مراجعه به پزشک برای درمان عدم تقارن سینه

در بیشتر موارد تغییر در اندازه سینه‌ها ناشی از تغییرات هورمونی است که خود به خود و به طور طبیعی بهبود میابد. اما اگر این تغییرات از بین نرفت یا اگر هر یک از علائم زیر را تجربه کردید برای تشخیص علت آن باید به پزشک مراجعه کنید:

 • تورم در یکی از سینه‌ها.
 • درد در ناحیه قفسه سینه.
 • ترشح از نوک پستان.
 • تغییرات غیر طبیعی در نوک پستان.
 • ظاهر شدن ناگهانی توده در یک طرف سینه.
 • تفاوت زیاد در اندازه سینه‌ها.
 • پوست اطراف سینه، قرمز، خارش دار، پوسته پوسته یا سفت و کبود میشود.
 • بافت اطراف سینه یا بازو سفت یا ضخیم به نظر میرسد.

عدم تقارن سینه و سرطان سینه

عدم تقارن سینه و سرطان سینه

عدم تقارن سینه معمولاً مشکل نگران کننده‌ای نیست. اما برای اینکه هر گونه مشکلی در مراحل اولیه تشخیص داده شود باید ماموگرافی انجام دهید. تحقیقات انجام شده در سال 2015 نشان داد زنانی که اندازه سینه‌هایشان بیش از 20 درصد متفاوت است ممکن است بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه قرار داشته باشند. هر گونه تغییر غیر عادی در سینه باید توسط پزشک معاینه شود. تغییراتی که باید به آنها توجه کنید عبارتند از:

 • وجود توده داخل یا اطراف سینه.
 • وجود توده زیر بازو.
 • بافتی نزدیکی سینه یا زیر بازو قرار که ضخیم یا سفت احساس میشود.
 • تغییر در اندازه یا شکل سینه.
 • تغییراتی در نوک پستان مانند حرکت پستان به سمت داخل پستان.
 • ترشح از نوک پستان.
 • قرمزی، خارش یا پوسته پوسته شدن اطراف پستان.
 • پوست فرورفته یا چروکیده.

آزمایشات لازم برای عدم تقارن سینه

آزمایشات لازم برای عدم تقارن سینه

پس از اینکه پزشک سینه‌ها را معاینه کرد، از شما میخواهد که برای تشخیص دقیق بیماری آزمایشاتی را انجام دهید. یکی از بهترین روش‌ها برای تشخیص مشکلات پستان ماموگرافی است. اگر ماموگرافی عدم تقارن سینه‌های شما را نشان دهد پزشک برای تشخیص طبیعی یا غیرطبیعی بودن عدم تقارن به آزمایشات بیشتری نیاز دارد. اولین مرحله این است که تصاویر ماموگرافی قبلی و فعلی شما مقایسه شوند. اگر تا پیش از این سینه‌های شما نامقارن نبوده‌اند یا اگر عدم تقارن سینه‌های شما به مرور زمان افزایش یافته است شما باید آزمایشات بیشتری انجام دهید.

ماموگرافی

معمولاً سینه‌ها اندازه ‌های متفاوتی دارند، اما از نظر تراکم و ساختار مشابه هستند. پزشکان برای بررسی ساختار داخلی از آزمایشی به نام ماموگارفی کمک میگیرند. ماموگرافی یک عکس رادیوگرافی از پستان است که میتواند هرگونه ناهنجاری و وجود توده را بررسی کند.

سونوگرافی پستان

ممکن است پزشک برای شما سونوگرافی پستان را تجویز کند. سونوگرافی به تشخیص مشکلات غیر طبیعی و مبهمی که در تصاویر ماموگرافی دیده شدده است کمک میکند. سونوگرافی سینه با استفاده از امواج صوتی تصاویری از بافت های داخلی سینه ارائه میدهد. تصاویر سونوگرافی میتواند به تعیین اینکه آیا مشکل بیمار ناشی از توده خوش خیم، کیست مایع یا یک تومو سرطانی است کمک کند. در برخی موارد یک توده میتواند هم سفت و هم پر از مایع باشد.

ام آر آی سینه

ام آر آی سینه، آزمایشی است که برای کمک به سرطان سینه یا سایر مشکلات انجام میشود. با وجود اینکه این آزمایش در برخی موارد پس از تأیید بیوپسی انجام میشود، اما ام آر آی سینه را میتوان در کنار ماموگارفی برای غربالگری سرطان سینه انجام داد.  این روش به طور ویژه برای زنانی که با خطر بالای احتمال ابتلا به سرطان سینه ژنتیکی قرار دارند انجام میشود.

بیوپسی

اگر نتایج آزمایش تصویربرداری شما غیر طبیعی باشد، یا اگر شما علائم سرطان را داشته باشید باید بیوپسی انجام دهید. در این روش بخشی از بافت سینه آسیب دیده برای آزمایش‌های بیشتر و بررسی سرطان برداشته میشود. اگر نتیجه بیوپسی منفی باشد برای بررسی هر گونه تغییر باید به طور منظم توسط پزشک معاینه شوید. اگر بیوپسی مثبت باشد باید برای روش‌های درمانی با پزشک صحبت کنید.

درمان عدم تقارن سینه

درمان عدم تقارن سینه

روش‌های زیادی برای درمان عدم تقارن سینه وجود دارد از جمله:

بزرگ کردن سینه با ایمپلنت

اگر عدم تقارن سینه های شما زیاد است میتوانید با عمل بزرگ کردن سینه (که در آن ایمپلنت سینه با جراحی در پشت بافت سینه شما قرار میگیرد تا بزرگتر شود) اعتماد به نفس خود را بالا ببرید. برای این عمل میتوانید از پروتز سیلیکونی یا نمکی استفاده کنید.

بزرگ کردن سینه با تزریق چربی

تزریق چربی میتواند عدم تقارن سینه‌ها را اصلاح کند. پیوند ساختاری چربی به طور خاص میتواند باعث لیفت سینه شود، ظاهر سینه را بهبود بخشد و حتی ایمپلنت‌های موجود را بپوشاند. در این روش، جراح از لیپوساکشن برای برداشتن سلول‌های چربی از قسمت‌های خاصی از بدن شما کمک میگیرد. سپس سلول‌های چربی تصفیه شده را به سینه‌های شما تزریق میکند. بزرگ کردن سینه با تزریق چربی خطرات کمتری نسبت به پروتز سینه دارد. شما همچنین میتوانید از این روش برای لیفت سینه‌های افتاده کمک بگیرید.

کوچک کردن سینه

شما میتوانید برای هم اندازه کردن سینه‌ها به جای بزرگ کردن سینه از روش کوچک کردن سینه یا بالا بردن سینه کوچکتر یا افتاده کمک بگیرید. این روش شامل برداشتن حجم اضافی، پوست و بافت غدد سینه است و میتواند به هر گونه ناراحتی مانند کمر درد کمک کند.

بزرگ کردن و لیفت سینه ترکیبی

در برخی موارد عدم تقارن سینه با ترکیب عمل لیفت سینه و بزرگ کردن سینه به بهترین شکل برطرف میشود. این روش میتواند باعث رفع افتادگی و افزایش حجم سینه شود. لیفت سینه یک عمل زیبایی است که افتادگی، شکل و اندازه سینه‌ها را بهبود میبخشد و ظاهری جوان تر و برجسته تر ایجاد میکند.

روش های غیرجراحی

اگر سینه‌های شما نامتقارن هستند روش های غیرجراحی برای اصلاح این عدم تقارن وجود دارد. به عنوان مثال قرار دادن یک ژل داخل سوتین نه تنها به شما کمک میکند تا سینه‌هایتان ظاهر متقارنی داشته باشند بلکه هنگام پوشیدن لباس‌های خاص هم به شما اعتماد به نفس بیشتری میدهد.

نکات کلی

سینه‌هایی که تفاوت ظاهری کمی دارند خطر زیادی برای ابتلا به سرطان سینه ندارند. اگر اندازه سینه‌ها تفاوت زیادی داشته باشد ممکن است خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهد. سینه نامتقارن یک اصطلاح پزشکی است که برای سینه‌هایی با تراکم متفاوت استفاده میشود. این وضعیت میتواند یکی از عوامل خطر سرطان سینه باشد. کالج پزشکان آمریکا (ACP) توصیه میکند که افراد باید از 40 سالگی با پزشک خود درباره غربالگری سرطان سینه صحبت کنند. آنها به افراد با خطر متوسط توصیه میکنند که غربالگری معمولی را از سن 50 تا 74 سالگی انجام دهند، اما بهتر است غربالگری برای کسانی که در معرض خطر بالاتری هستند زودتر انجام شود. هر فردی که متوجه تغییرات غیر عادی سینه‌هایش میشود باید برای معاینه به پزشک مراجعه کند.

سؤالات پرتکرار

آیا عدم تقارن سینه باعث کمر درد میشود؟

اگر عدم تقارن سینه‌ها زیاد باشد، میتواند باعث درد کمر شود به خصوص اگر تفاوت قابل توجهی بین وزن دو طرف بدن وجود داشته باشد.

آیا بافت نامتقارن سینه، نشانه ابتلا به سرطان است؟

در بیشتر موارد عدم تقارن سینه، مشکل نگران کننده‌ای نیست. اما اگر تراکم سینه شما به طور ناگهانی تغییر کند یا تغییرات بین سینه‌ها خیلی زیاد باشد میتواند نشانه احتمالی سرطان باشد.

آیا کاهش وزن میتواند باعث عدم تقارن سینه شود؟

عدم تقارن سینه‌ها میتواند ناشی از کاهش وزن باشد. با توجه به اینکه پستان از مقدار مشخصی بافت چربی تشکیل شده است ممکن است اندازه آنها با سرعت‌های متفاوتی تغییر کند.

عدم تقارن سینه تا چه حد طبیعی است؟

اکثر زنان تا حدی عدم تقارن سینه را تجربه میکنند و در بیشتر موارد این یک وضعیت کاملا طبیعی است. اما اگر متوجه تغییر ناگهانی در شکل یا اندازه یک سینه شدید باید برای تشخیص علت آن به پزشک مراجعه کنید.

عدم تقارن سینه چقدر شایع است؟

عدم تقارن پستان یک وضعیت بسیار شایع است و حدوداً در 50 درصد اسکن‌های ماموگرافی دیده میشود.

آیا میتوان عدم تقارن سینه را برطرف کرد؟

عدم تقارن سینه یک وضعیت طبیعی است و ممکن است اندازه سینه‌های شما به دلایل مختلفی مانند تغییرات هورمونی و افزایش وزن تغییر کند. اگر نگران عدم تقارن سینه‌های خود هستید و این وضعیت بر اعتماد به نفس شما تأثیر میگذارد میتوانید از روش‌های درمانی مختلفی مانند جراحی سینه برای اصلاح آن کمک بگیرید.

آیا میتوان از عدم تقارن سینه جلوگیری کرد؟

با توجه به اینکه عدم تقارن سینه اغلب در دوران بلوغ و در حالی که سینه‌ها در حال رشد هستند یا در نتیجه عوامل ژنتیکی رخ میدهد، نمیتوان از آن جلوگیری کرد. برای شیر دادن به نوزاد خود به طور متناوب سینه‌ها را تغییر دهید. این کار ممکن است به جلوگیری از نامتقارن شدن سینه کمک کند.