رفع شلی و افتادگی سینه: روش های جراحی و روش های خانگی

  1. خانه
  2. /
  3. جراحی زیبایی سینه
  4. /
  5. رفع شلی و افتادگی...
فهرست مطالب

سینه‌ها می توانند از یک شخص تا شخص دیگر متفاوت باشند اندازه شکل و رنگ ویژگی هایی هستند که از ژن ها به صورت موروثی منتقل می شوند، اما در طول سال های زندگی یک زن سینه هایش دائماً تغییر و رشد می کند. بافت سینه از سلول های چربی بافت غده ای و از ربات هایی ساخته شده که از استخوان ترقوه تا زیر بغل کشیده شده و تا مرکز سینه ادامه دارد. غده ای به نام لوبول در سینه زنان، شیری را که برای تغذیه کودکان مورد نیاز است تولید می کند.

این موضوع طبیعی است که با گذشت زمان شکل سینه ها تغییر کرده، خاصیت ارتجاعی خود را از دست بدهد و در نهایت دچار افتادگی شود. این موضوع یک مسئله خیلی عادی است ولی می‌تواند باعث ایجاد اضطراب در زنان شود. در حقیقت افتادگی سینه (پتوز) یکی از شایعترین شرایطی است که توسط جراحان پلاستیک قابل درمان است. انواع مختلفی از راه های درمانی در جراحی پلاستیک وجود دارد که شما میتوانید برای پیشگیری یا اینکه اثرات افتادگی سینه را به حداقل برسانید از آنها استفاده کنید.

در این مقاله شما در مورد علائم افتادگی سینه، عللی که باعث افتادگی سینه می‌شوند، روش های درمان افتادگی سینه و همچنین پیشگیری از افتادگی سینه اطلاعات ارزشمندی به دست خواهید آورد. خیلی مهم است  که برای درمان افتادگی سینه‌تان حتماً باید به پزشک با تجربه و ماهری مراجعه کنید که علاوه بر تسلط بر روش‌های درمانی، توانایی مدیریت عوارض احتمالی را هم داشته باشد. توجه به این نکته می‌تواند خطرات مربوط به عوارض جانبی وهمچنین مدت زمان درمان را کاهش دهد.

علل افتادگی سینه


 

علل افتادگی سینه

رایج ترین علت افتادگی سینه ها گذشت زمان است. صرف نظر از اینکه شما چه کسی هستید و چه چیزی میپوشید، زمان و جاذبه، چیزهایی هستند که پوست شما را ضعیف تر کرده و خاصیت ارتجاعی آن را کاهش میدهند.

 با این حال ممکن است حتی زنان جوان هم دچار افتادگی سینه شوند. حتی اگر موضوع زمان را هم در نظر نگیریم دلایل دیگری هم باعث میشود که افتادگی سینه رخ دهد.

اولین دلیل چند قلو زایی است که باعث می شود ربات هایی که باعث بالا نگه داشتن و به نوعی هل دادن سینه های شما به سمت بالا می شوند کشیده شده و توان استقامت در برابر وزن بچه ی شما را نداشته باشند.

دلیل بعدی کشیدن سیگار است که باعث از دست رفتن انعطاف و استحکام پوست می شود.

دلیل بعدی داشتن سینه های بزرگ تر و سنگین تر است که این نوع سینه ها تمایل بیشتری به افتادگی در طول زمان پیدا می کنند.

موضوع بعدی کاهش وزن شدید است که می‌تواند ظاهر و شکل سینه را به شدت تغییر دهد.

موضوع دیگر داشتن اضافه وزن زیاد است که باعث کشیدگی و افتادگی پوست و در ادامه بافت سینه میشود.

اگر زیر تابش اشعه ماورای بنفش خورشید هم قرار بگیرید دلیل دیگری خواهد بود که باعث تجزیه کلاژن و الاستین در سینه میشود که درنهایت افتادگی سینه را به همراه دارد.

یائسگی هم دلیل دیگری است که باعث تغییرات هورمونی شده و در نتیجه در خاصیت ارتجاعی پوست تاثیر می گذارد.

دلیل دیگر می تواند بیماری های خاصی مثل سرطان سینه و سل باشد که در اثر آن بافت سینه ضعیف میشود.

علائم افتادگی سینه


حوالی ۳۰ سالگی سینه های یک زن شروع به از دست دادن چربی می کند که باعث کاهش سایز و میزان پر شدگی سینه می شود. یکی از اولین علائم افتادگی سینه جابجایی هاله ی قهوه ای روی سینه به قسمت پایینی سینه است.

 ربات ها و بافت های پیوند دهنده در سینه های زنان به آنها شکل می دهد و برای اینکه سینه ها خاصیت کشسانی خود را حفظ کنند به استروژن نیاز دارند. به مرور زمان که عمر یک زن افزایش پیدا می کند مقدار استروژن بدن او هم کاهش می یابد و این تاثیر منفی روی خاصیت کشسانی پوست  می گذارد و در نتیجه باعث افتادگی سینه ها میشود.

تشخیص افتادگی سینه


 

تشخیص افتادگی سینه

یک پزشک عمومی یا یک جراح پلاستیک می‌تواند با استفاده از مقیاس پتوز(افتادگی سینه)، شدت افتادگی سینه را با توجه به قرارگیری موقعیت نوک پستان نسبت به خط زیر سینه‌ها ارزیابی کند. رایج ترین مقیاس پتوز، مقیاس رگنو است که در زیر آمده است:

پتوز خفیف ( درجه 1): در پتوز خفیف نوک پستان همسطح خط  زیر پستان است.

پتوز متوسط (درجه ۲):  در حالت پتوز متوسط نوک پستان پایین تر از سطح خط زیر پستان است ولی نوک پستان از نیمه پایینی سینه بالاتر قرار گرفته است.

پتوز پیشرفته (درجه ۳): در این حالت نوک پستان از خط زیرین سینه پایین تر است و در سطح حداکثر برآمدگی سینه قرار دارد.

پتوز شدید (درجه ۴): در این حالت نوک پستان از خط زیر سینه خیلی پایین تر است و همچنین از پایین ترین قسمت برآمدگی پایین سینه پایین تر است.

درمان افتادگی سینه


کلا دو نوع درمان برای افتادگی سینه وجود دارد: جراحی و درمان های خانگی. سابقه نشان می دهد که اولی نتایج عالی و طولانی مدتی را به همراه داشته است درحالی‌که دومی بهبودی جزئی را به همراه داشته که بیشتر اوقات هم بعد از جراحی سینه استفاده میشود.

بالا کشیدن سینه با جراحی

بالا کشیدن سینه با جراحی

وقتی که شما جراحی لیفت سینه یا همان بالا کشیدن سینه را انجام می دهید خود به خود سینه شما دوباره سفت میشود. جراحی لیفت سینه بعد از دوران پیری یا دوران شیردهی می تواند انتخاب خوبی باشد. علاوه بر این اگر افتادگی سینه های شما به دلیل افزایش یا کاهش وزن اتفاق افتاده باشد می توانید آن را با جراحی لیفت سینه برطرف کنید.

کلا این جراحی مزایای زیادی دارد که اصلی ترین مزیت لیفت سینه تغییری است که در شکل، اندازه، خطوط سینه و همچنین احساسی که  به سینه دارید ایجاد میکند.

زمانی که سینه های شما جوانتر و سرحال تر باشند، شما هم احساس جوانی بیشتری خواهید کرد. وقتی که در جمعی حضور پیدا می کنید اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت. همچنین در یک محیط صمیمی یا در خلوت خود با شریکتان احساس بهتری خواهید داشت. مورد دیگری که تغییر می کند لباس های شماست که به احتمال زیاد بعد از جراحی لیفت سینه با پوشیدن لباس های تنگ تر احساس بهتری خواهید داشت تا اینکه بخواهید به پوشیدن همان لباس های گشاد قدیمی ادامه دهید!

شاید عجیب باشد ولی جراحی لیفت سینه و یا همان بالا کشیدن سینه روی سلامت شما هم تاثیر مثبت می گذارد. چون سنگینی حاصل از افتادگی سینه ممکن است تأثیر زیادی در کمر درد یا گردن درد شما بگذارد که در این صورت بعد از جراحی لیفت سینه احساس بهتری در این نواحی خواهید داشت و درد حاصل از آنها را کاهش میدهد. علاوه بر همه اینها پوست زیر سینه شما هم کمتر تحریک می شود.

چهار نوع جراحی لیفت سینه وجود دارد که در زیر به آن می پردازیم:

لیفت هلالی شکل

ساده ترین روش لیفت سینه لیفت هلالی است که در این حالت یک برش هلالی شکل از پوست در بالای نوک پستان برداشته می شود تا موقعیت مکانی نوک پستان بهبود یابد.

لیفت بنلی یا طرفین

این لیفت برای اینکه عدم تقارن جزئی در نوک پستان را رفع کنید، بهترین گزینه است. به این صورت که یک برش در اطراف نوک پستان به صورت دونات زده شده تا بافت آن برداشته و در نتیجه پوست سینه کشیده و سفت شود.

لیفت معروف به آبنبات چوبی

این لیفت برای زنان دارای سینه های آویزان با شدت کم  استفاده می‌شود و به این صورت است که یک برش به شکل آبنبات چوبی و به صورت عمودی از نوک پستان تا خط سینه ایجاد و بافت آن برداشته می شود.

لیفت لنگر مانند

این لیفت تهاجمی ترین حالت لیفت است و برای زنانی که  شدت افتادگی سینه آنها زیاد است و یا اینکه فاصله نوک تا خط سینه آنها طولانی است بسیار موثر می باشد. لیفت لنگر دقیقاً مثل لیفت آبنبات چوبی انجام میشود با این تفاوت که برشی که به انتهای خط سینه می رسد در این حالت امتداد یافته و حالتی لنگری شکل ایجاد میکند.

جراحی کاشت سینه یا بزرگ کردن سینه

جراحی کاشت سینه

زنانی که نسبت به سینه های خود احساس خوبی ندارند می توانند با عمل کاشت سینه که یک روش بسیار موثر است به هدف خود برسند. مهم نیست که دلیل کوچکی سینه های شما این باشد که به درستی رشد نکرده باشند یا اینکه پس از بارداری یا به علت کاهش وزن دچار کوچکی سینه شده باشید، به هر حال ممکن است ساعت های زیادی در مورد آن فکر کرده باشید یا اینکه از گوشه و کنار نظرات مختلفی در مورد آن شنیده باشید. بسیار هم مهم است که در مورد مزایا و معایب بزرگ کردن سینه اطلاعات کافی داشته باشید و احتمالا همینکه در حال خواندن این مقاله هستید این موضوع را تایید می‌کند. عمل کاشت سینه معمولاً برای حجم دهی و تغییر سایز استفاده می شود و بعد از کاشت، سینه شما سینه های طبیعی تر و سفت تری را تجربه خواهید کرد.

زنانی که با عمل کاشت سینه، سینه هایشان را بزرگ تر کرده اند در مورد اتفاقات و احساساتی که بعد از عمل برایشان ایجاد میشود  نظرات مشابهی دارند:

احساس جذابیت بیشتری می کنند.

احساس می‌کنند اعتماد به نفس شان زیاد شده است.

احساس می‌کنند از لحاظ جنسی جذاب تر به نظر می رسند.

احساس می‌کنند که بعد از مدتها حالا از خریدن لباس لذت می برند.

روابطشان با شریک زندگی شان بهتر شده است.

با اعتماد به نفس بیشتر به راحتی می توانند فرصت های جدید را شناسایی و یا قبول کنند.

احساس شادی بیشتری دارند و در کل راضی ترند.

لازم به توضیح است که در زمان جراحی، جراح پلاستیک ابتدا سینه ها را علامت گذاری میکند و بعد متخصص بیهوشی شما را بیهوش میکند تا اصلاً از این عمل چیزی متوجه نشوید؛ بنابراین در قدم اول اصلا جای نگرانی نیست. در این جراحی ایمپلنت های سینه در جلو یا به صورت مورب پشت عضله هلالی شکل سینه قرار می گیرند که جراح پلاستیک در جلسات مشاوره این موضوع، یعنی محل قرارگیری ایمپلنت ها را با شما مطرح خواهد کرد. برای جاگذاری ایمپلنت ها لازم است که زیر خط سینه یک برش کوچک ایجاد شود تا ایمپلنت‌ها از طریق آن وارد سینه شوند. بعد از ورود ایمپلنت ها پوست بخیه زده میشود؛ اما باید بدانید که این بخیه ها لازم نیست که در آینده کشیده شوند، چون جنس آنها طوری است که با به مرور زمان با پوست ترکیب می شوند و نیازی به کشیدن آنها نیست. بنابراین نگران این موضوع هم نباشید. ضمنا اگر لازم باشد و یا جراح پلاستیک صلاح بداند یک باند گچی روی سینه ها زده میشود. بعد از عمل بزرگ کردن سینه می توانید در همان روز و با اجازه جراح ‌و زیر نظر او به خانه بروید.

جراحی کوچک کردن سینه

جراحی کوچک کردن سینه

عمل کوچک کردن سینه روشی است که چربی های اضافی سینه یا بافت غده‌ای و پوست سینه برداشته می شود تا شکل و اندازه سینه به شکل دلخواه شما در آید و نگرانی شما را از بابت بزرگی بیش از اندازه سینه ها یا افتادگی سینه ها برطرف کند. درست است که جراحی کوچک کردن سینه معمولاً برای رفع مشکلات پزشکی انجام می‌شود اما اغلب زنانی هم که مسائل پزشکی ندارند ولی از اندازه سینه های خود ناراضی اند و دچار افتادگی سینه هستند این عمل را به عنوان یک عمل زیبایی انجام میدهند. افرادی که عمل کوچک کردن سینه را برای عمل زیبایی انجام می‌دهند معمولاً از دو ناحیه اذیت می شوند؛ یکی مربوط به مسائل و بازخورد هایی که در جامعه می بینند و دیگری به طور مستقیم مربوط به کمد لباس آنهاست!

کوچک کردن سینه برای بعضی از خانم ها حتی ممکن است سبک زندگی شخصی آنها را هم تغییر دهد. اگر شما قصد انجام جراحی سینه را دارید لازم است با هشت مزیتی که جراحی کوچک کردن سینه دارد آشنا شوید:

کاهش کمر دردهای مزمن، گردن درد و شانه درد.

بهبودی در وضعیت و استایل بدن.

کم شدن سوزش پوست سینه.

افزایش اعتماد به نفس.

انجام راحت تر فعالیت های بدنی.

داشتن خوابی راحت درست شبیه یک کودک.

بالا کشیده شدن سینه.

خریدن سوتین هایی که دوست دارید.

اما جراحی کوچک کردن سینه همراه با بیهوشی عمومی انجام می شود. در حین این عمل، قسمتی از بافت غده پستان و پوست آن برداشته می شود و یک سینه جدید و کوچکتر جایگزین آن می شود. ضمناً نوک پستان هم جابجا می شود.

تکنیک های متفاوتی برای کوچک کردن سینه وجود دارد.رایج‌ترین تکنیکی که مربوط به این نوع جراحی است، معمولاً به صورتی است که بعد از جراحی دو برش زخمی باقی می ماند که از نوک پستان تا زیر خط سینه در جهت عمودی قرار دارند.

 این زخم ها با بخیه های خیلی ریز دوخته می‌شوند که این بخیه ها هم خود به خود در پوست حل می شوند. نهایتا ممکن است یک زهکش یا فضایی برای خروج بهتر خون یا مایع زیر پوست قرار داده شود.

درمان های طبیعی(درمان‌های خانگی)

درمان های طبیعی

قبل از هر چیز باید به شما بگویم که شما اصلاً نمی توانید به صورت کامل سایز و اندازه اصلی و قدیمی سینه های خود را با این روش ها به دست آورید، اما میتوانید یکسری اقدامات را برای اینکه سینه های خود را سفت تر یا بالاتر نگه دارید انجام دهید که این اقدامات عبارتند از:

تمرین ورزشی

از آنجایی که اصولاً سینه ها عضله ای ندارند شما نمی توانید با ورزش کردن بافت سینه را سفت کنید؛ اما خبر خوب این است که در زیر سینه ها بافت های فیبری و ماهیچه هایی وجود دارند که می توانید با ورزش کردن آنها را تقویت کنید که در نهایت ممکن است کمی باعث استحکام سینه های شما شود. به این منظور می توانید این تمرینات را انجام دهید:

کشش عضلات به سمت بالا

شنای سوئدی

پرس نیمکت

جلو بازو

رژیم غذایی و تغذیه

سعی کنید که از یک رژیم متعادل برای تغذیه جسم و تقویت پوست خود استفاده کنید تا برای سال‌های پیش رو، سالم، قوی و انعطاف‌پذیر بمانید. همچنین این که بتوانید وزنتان را در یک حالت ایده آل و مطلوب قرار بدهید خیلی مهم است. عوامل مخربی مانند کشیدن سیگار یا استفاده از دخانیات، سلامت پوست و همینطور بدن شما را تهدید می کند که همانطور که گفته شد عامل مهمی در افتادگی سینه هاست. نکته بسیار مهم دیگر این است که حتماً در روز آب کافی مصرف کنید تا مطمئن شوید که بدنتان در حالت هیدراته باقی می ماند؛ چون آب به همه چیز در بدن نیرو می بخشد.

وضعیت یا استایل بدن

یک عامل بسیار مهم در بخش افتادگی سینه وضعیت و استایل بدن است. یک وضعیت بد مانند قوز کردن یا خمیدگی پشت می تواند باعث آویزان شدن سینه ها شود و وزن و فشاری که رو به پایین وارد می کند باعث تنش بیشتری به بافت سینه شود و افتادگی را تشدید کند. میتوانید با صاف نگه داشتن کمر و عقب نگه داشتن شانه ها یک وضعیت مناسب به بدن بدهید که وزن عضلات به طور مساوی در بدن تقسیم شود و در برابر افتادگی محافظت شود.

پشتیبانی

مورد بعدی که می‌تواند به شما کمک کند داشتن یک سینه بند با کیفیت و مناسب است که باعث کم شدن فشار روی بافت سینه ها و ماهیچه هایی که سینه ها را نگه می دارند شود. به این صورت اگر افزایش یا کاهش وزن داشتید دیگر نیازی به نگرانی نیست و می‌توانید تقریبا مطمئن شوید که دوباره اندام مناسبی خواهید داشت.

سوالات متداول


آیا من میتوانم تصمیم بگیرم که چه سایز سینه ای داشته باشم؟

در طول مشاوره با جراحتان، او درباره این موضوع که تا چه حد می‌تواند خواسته ی شما را در مورد اندازه دلخواه سینه‌تان برآورده کند صحبت خواهد کرد. جراح پلاستیک با توجه به اینکه فیزیک بدن شما به چه شکل است یا اینکه ساختار پوست و بافت غده موجود در سینه شما چگونه است، تعیین می‌کند که تا چه اندازه خواسته های شما قابل دسترسی است یا اینکه امکان آن وجود ندارد.

چه تفاوتی مابین ایمپلنت گرد و ایمپلنت آناتومیک در بزرگ کردن سینه وجود دارد؟

در مورد اینکه کدام یک از این عمل ها برای شما مناسب تر است باید بگویم که این موضوع را باید جراح به شما بگوید و با توجه به سایز سینه‌ای که همین الان دارید تصمیم بگیرد. در مورد تفاوت آنها این را در نظر بگیرید که ایمپلنت های گرد به قسمت بالایی سینه شکل گرد تری می دهند؛ اما ایمپلنت های آناتومیک به قسمت های پایین حجم بیشتری میدهند.

چه زمانی به جراحی بزرگ کردن سینه نیاز دارم؟

وقتی که افتادگی سینه های شما در درجه یک و دو قرار دارد؛ یعنی افتادگی جزئی را تجربه می کند می توانید جراحی بزرگ کردن سینه را انجام دهید؛ اما در غیر این صورت روش های دیگری مثل لیفت سینه  و کوچک کردن سینه حتما انتخاب های بهتری برای شما خواهد بود.

آیا اصلاً ارزش دارد که کوچک کردن سینه را انجام دهم؟

اتفاقاً بیمارانی که عمل کوچک کردن سینه را انتخاب می کنند معمولاً بیشترین رضایت را در بیماران جراحی پلاستیک دارند. چون برخی از این بیماران معمولاً علائمی دارند که برخی از آن علائم واقعا آنها را اذیت میکند و بعد از جراحی اثر مثبت آن را به چشم می بینند وبه وضوح احساس بهتری دارند.

آیا آیا کوچک کردن سینه درد هم دارد؟

هیچ عملی بدون درد نخواهد بود و قطعاً بعد از عمل شما تا دو سه روز احساس درد خواهید داشت که برای آن هم پزشک مسکن و داروهای ضد درد تجویز می کند و همچنین معمولا به شما توصیه می کند که از کیسه های یخ برای کاهش درد استفاده بکنید؛ به این صورت که به آرامی کیسه ی یخ را روی محل درد حرکت دهید تا اینکه بهبودی حاصل شود اما مطمئناً در حین عمل دردی را تجربه نخواهد کرد چون برای این عمل باید بیهوش شوید.

لیفت سینه چقدر درد دارد؟

وقتی که این جراحی را انجام می‌دهید احتمالا کمی ناخوشی را تجربه می‌کنید و بیمارانی که چنین عملی را تجربه کرده‌اند نیز این درد را متوسط توصیف می‌کنند، اما باید این را بدانید که قرار نیست به تنهایی این مسیر را طی کنید و با تجربه و آموزش حرفه‌ای ما، این مسیر برایتان راحت‌تر خواهد شد.

عمل لیفت سینه چقدر ماندگار است؟

 وقتی به عمل فکر می‌کنید این طبیعی است که نگران باشید که نتایج این عمل تا چند وقت برایتان ماندگار است. به طور کلی بیماران بعد از این عمل به مدت 10 تا 15 سال می‌توانند از نتایج آن لذت ببرند، با اینکه افراد زیادی هم هستند که سالهای بیشتری این ماندگاری را احساس می‌کنند.