تزریق چربی به سینه: ماندگاری، عوارض، هزینه

 1. خانه
 2. /
 3. تزریق چربی
 4. /
 5. تزریق چربی به سینه:...
فهرست مطالب

در صورتی که تمایل دارید اندازه سینه را افزایش داده و یا ظاهر آن را بهبود ببخشید، روش‌های متعدد بزرگ کردن سینه برای شما وجود دارد. با وجود اینکه استفاده از پروتزهای سینه، یکی از متداول‌ترین روش‌های مورد استفاده جهت بزرگ کردن سینه است، اما این روش برای همه افراد مناسب نیست. اگر تمایل به استفاده از یک جسم خارجی برای انجام اینکار ندارید، روش بزرگ کردن سینه با تزریق چربی، روش جایگزین کاملاً طبیعی است که نتایج درخشانی را فراهم می‌کند.

در این روش با استفاده از لیپوساکشن از یک ناحیه اهدا کننده در بدن، چربی برداشت می‌شود (که این ناحیه معمولاً شکم، پهلوها، کمر یا ران‌ها است). سپس این چربی تصفیه شده و به سینه تزریق می‌شود تا ظاهر دلخواه بدست آید. بزرگ کردن سینه با تزریق چربی نتایجی را به همراه دارد که بسیار طبیعی به نظر می‌رسد. با این وجود، باید بدانید که این روش می‌بایست توسط یک پزشک متخصص و باتجربه که با شرایط شما آشناست، انجام شود و عوارض جانبی کاهش یابد.

مزایا و عوارض تزریق چربی در سینه


مزایا و عوارض تزریق چربی در سینهمزایای تزریق چربی شامل:

 • به جای استفاده از پروتز از بافت طبیعی بدن شخص استفاده می‌شود.
 • چربی از قسمت‌هایی از بدن برداشته می‌شود که به آن نیازی نیست.
 • بسیاری از زنان بیان کردند که احساس نرمی در سینه با وجود تزریق چربی، درست شبیه به احساس نرمی در سینه بازسازی نشده است.
 • تزریق چربی به سینه ظاهر و حسی طبیعی خواهد داشت.
 • روند انجام عمل کاملاًً بی‌خطر خواهد بود.
 • این روش باعث لاغر شدن در اندام‌هایی خواهد شد که از آنها، چربی برای بزرگ کردن سینه برداشته شده است.
 • در مقایسه با دیگر روش‌های بزرگ کردن سینه، جای زخم بسیار کمی ایجاد خواهد شد.
 • خطر ایجاد ناهمواری یا لاغر شدن سینه بسیار کم است.

عوارض تزریق چربی در سینه


عوارض تزریق چربی در سینهعوارض تزریق چربی عبارتند از:

 • بررسی‌های پزشکی گسترده همراه با نتایج تکمیلی طولانی مدت در روش تزریق چربی انجام نشده است؛ گرچه بررسی‌های محدود نتایج مؤثری را نشان می‌دهند، اما نمی‌توان با اطمینان بیان کرد که این روش برای همه زنان مناسب است و همچنین نمی‌توان اعلام کرد که نتیجه این روش تا چه مدت ماندگاری خواهد داشت.
 • براساس اینکه کدام جراح این روش را انجام می‌دهد، لازم است که از دستگاه سیلیکونی براوا یا دیگر دستگاه‌های بزرگ کننده بافت به مدت 4 هفته یا بیشتر، قبل از تزریق چربی و چندین هفته پس از آن استفاده کنید.
 • ممکن است برای دریافت نتیجه دلخواه به 4 تا 6 جلسه درمان جداگانه نیاز داشته باشید.
 • چربی تزریق شده ممکن است توسط بدن جذب شود و مقداری از چربی یا تمام حجم سینه با گذشت زمان از بین برود.
 • از آنجایی که برخی از سلول‌های چربی می‌توانند رشد سلول‌ها را تحریک کنند، برخی از پزشکان درباره این موضوع که تزریق چربی به ناحیه سینه ممکن است موجب رشد سلول‌های نهفته سرطانی در سینه شوند، اظهار نگرانی کرده‌اند؛ لازم است تحقیقاتی درباره صحت این موضوع انجام شود.
 • برخی از چربی‌های تزریق شده به ناحیه سینه، ممکن است از بین برود، که به آن نکروز یا مردگی بافت می‌گویند. علائم مردگی بافت ممکن است شامل درد و خونریزی، تغییر رنگ پوست به آبی تیره یا سیاه، بی‌حسی، تب و زخم‌هایی که ترشحات یا چرک بدبو از آن خارج می‌شود، باشد.
 • اگر تزریق چربی نتیجه مطلوب نداشته باشد، در بازسازی آتی ممکن است نیاز به تخلیه منبع بافت اصلی باشد.

کاندیدای مناسب برای تزریق چربی به سینه


کاندیدای مناسب برای تزریق چربی به سینهکاندیدای مناسب برای بزرگ کردن سینه با تزریق چربی عبارتند از:

 • از سلامت عمومی خوبی برخوردار باشد.
 • انتظارات واقع بینانه از نتایج درمان داشته باشد.
 • تمایل به افزایش متوسط سایز سینه داشته باشد
 • چربی اضافی به مقدار کافی در دیگر نواحی بدن وجود داشته باشد تا برای انجام این روش برداشت شود.

درک این موضوع که بزرگ کردن سایز سینه با استفاده از روش تزریق چربی با محدودیت همراه است، اهمیت دارد. اگر به دنبال تغییر سایز بسیار زیاد در سینه‌ها هستید، استفاده از پروتز روش مناسب‌تری است. علاوه بر این، بزرگ کردن سینه با تزریق چربی مشکل افتادگی سینه را برطرف نمی‌کند.

آمادگی برای تزریق چربی در سینه


آمادگی برای تزریق چربی در سینههنگام آمادگی برای بزرگ کردن سینه به روش طبیعی یا هر روش جراحی تهاجمی که مدنظر دارید، باید مصرف تمامی داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین و ایبوپروفن، داروهای گیاهی و ویتامین‌ها را از دو هفته قبل از جراحی قطع کنید. لازم است که از مصرف سیگار به مدت حداقل دو هفته قبل و پس از جراحی خودداری شود. سرانجام اینکه، توصیه می‌شود نوشیدنی الکلی را به مدت 2 هفته قبل از جراحی مصرف نکنید. اگر سن بیمار بیش از 45 سال باشد، باید ابتدا توسط پزشک شخصی از نظر پزشکی مورد بررسی قرار بگیرد.

روند تزریق چربی به سینه


روند تزریق چربی به سینهمراحل اصلی تزریق چربی به سینه شامل:

 • تزریق مایع متورم برای کنترل خونریزی به ناحیه اهداکننده چربی( شکم یا ران)
 • چربی توسط یک سرنگ از طریق یک برش بسیار کوچک و مخفی ( کوچکتر از 1 سانتی‌متر) در شکم یا ران‌ها بیرون کشیده می‌شود.
 • چربی با روشی خاص تصفیه می‌شود
 • با بکارگیری چندین سرنگ کوچک 1 میلی‌لیتری، چربی قابل استفاده در مقادیر مساوی به آرامی به زیر پوست در سینه تزریق می‌شود.
 • نواحی تزریق در سینه در قسمت هاله آن بخوبی مخفی می‌ماند.
 • مدت زمان انجام این روش، براساس پیچیدگی آن، حدود یک و نیم تا 3 ساعت است.

بهبودی در روش تزریق چربی به سینه


بهبودی در روش تزریق چربی به سینهپس از انجام روش طبیعی تزریق چربی به سینه، ممکن است بیماران دچار عارضه جانبی شوند، اما همه آنها معمولاً توسط داروهای تجویز شده کنترل می‌شوند. در ابتدا سینه کمی بزرگتر از اندازه مورد نظر به نظر می‌رسد، با این حال، با گذشت زمان که ورم سینه فروکش می‌کند و مقداری از سلول‌های چربی تزریق شده، توسط بدن جذب می‌شوند، این مشکل برطرف می‌شود. اکثر بیماران می‌توانند پس از هفت تا ده روز از انجام این جراحی، به محل کار خود بازگردند یا فعالیت‌های کم تحرک خود را از سربگیرند. از انجام ورزش‌های وزنه برداری و دیگر فعالیت‌های شدید به مدت چندین هفته تا زمان اطمینان از بهبودی کامل، خودداری کنید.

خطرات و عوارض جانبی تزریق چربی به سینه


خطرات و عوارض جانبی تزریق چربی به سینهتزریق چربی به سینه یک روش درمانی کاملاً بی‌خطر در نظر گرفته می‌شود. با این وجود، این روش نیز مانند همه انواع جراحی‌ها، خطراتی را به همراه دارد. سه خطر اصلی تزریق چربی برای بزرگ کردن سینه، شامل موارد زیر است:

 • بافت مردگی چربی: بافت مردگی چربی به معنای مردن سلول‌های چربی است. این موضوع مهم‌ترین خطر تزریق چربی در سینه است و هنگامی رخ می‌دهد که چربی، مقدار کافی خون حاوی اکسیژن در طول روند انتقال دریافت نمی‌کند، که منجر به مرگ سلول‌های چربی می‌شود. مرگ سلول‌های چربی می‌تواند حباب‌هایی تشکیل دهد و در بافت سینه برجستگی بوجود می‌آید. این اتفاق باعث بروز چندین علائم ناخوشایند می‌شود که شامل:
  • برجستگی‌های دردناک
  • ترکیبی از برجستگی‌های کیستی و توده کلسیم
  • قرمزی و کبودی در اطراف برجستگی
  • بافت جای زخم
  • تغییر رنگ پوست
  • تغییر در شکل و ظاهر سینه
 • عفونت: خطر عفونت از تزریق چربی به سینه نسبتاً کم است. با این حال، تمامی روش‌های جراحی، مقداری خطر عفونت را به همراه دارند.
 • بازجذب چربی: چربی یک ماده طبیعی است که بدن انسان برای عملکرد خود از آن استفاده می‌کند. بدن از چربی تزریق شده به سینه، مانند چربی دیگر قسمت‌های بدن استفاده می‌کند. به این معنا که بدن می‌تواند چربی بکار گرفته شده در تزریق چربی به سینه را دوباره جذب کند. در واقع، تصور بر این است که تا 50 درصد از چربی تزریق شده، توسط بدن جذب می‌شود. این مسئله موجب می‌شود تا کسب نتیجه دلخواه شخص، بخصوص با گذشت زمان به سختی برآورده شود.
 • خطرات احتمالی بیشتر: روش تزریق چربی به سینه می‌تواند خطرات بیشتری نیز به همراه داشته باشد. به عنوان مثال، این روش احتمالاً با استفاده از بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. در بیشتر افراد، بی‌حسی موضعی بی‌خطر است و روشی مطمئن در نظر گرفته می‌شود.  با این وجود، این احتمال وجود دارد که عوارض جانبی مانند، تاری دید، سرگیجه، سردرد، ضعف عضلات و بی‌حسی ایجاد شود.

هزینه تزریق چربی به سینه


هزینه تزریق چربی به سینههزینه تزریق چربی به سینه عمدتاً براساس تعداد نواحی از بدن که لیپوساکشن روی آن انجام شده و حجم کلی چربی تزریق شده، محاسبه می‌گردد. برای داشتن تصور واضح‌تر از هزینه کلی، می‌توانید در نظر بگیرید که این مبلغ شامل چندین متغیر است که شامل دستمزد پزشک، داروهای تجویز شده، هزینه بیمارستان و بی‌حسی است. برای تخمین هزینه شخص که نیازها و تمایلات بیمار را در نظر می‌گیرد، پزشک توصیه می‌کند که یک جلسه مشاوره با آنها داشته باشید. این روش درمانی تحت پوشش بیمه سلامت قرار نمی‌گیرد.

سوالات متداول


ماندگاری تزریق چربی به سینه چقدر است؟

 نتیجه تزریق چربی به صورت، چندین سال ( 2-8 سال) دوام دارد و در بسیاری از موارد، دائمی خواهند بود. هنگامی که چربی به بافت صورت انتقال داده می‌شود، مدت زمان طولانی در آنجا باقی می‌ماند. یک درمان ثانویه نیز برای حفظ نتیجه درمان می‌توان انجام داد، اما اینکار عمدتاً انجام نمی‌گیرد.

نتیجه تزریق چربی به سینه پس از چه مدت قابل مشاهده است؟

درمان فوراً نتیجه خود را نشان خواهد داد. با این حال، در هفته اول یا پس از آن، ورم زیادی ایجاد می‌شود ( حدود یک هفته یا بیشتر، سینه متورم به نظر می‌رسد) . برخی از افراد اعلام کردند که ورم آنها به مدت چهار تا شش هفته پس از درمان بطور کامل برطرف نشده است.

آیا می‌توان چربی تزریق شده را خارج کرد؟

چربی تزریق شده مانند چربی طبیعی بدن، تقریباً در هر ناحیه‌ای از بدن که قرار گرفته باشد، قابل برداشت است. تنها مکانی که برداشتن چربی از آن چالش‌برانگیز است، هنگامی است که چربی بطور سطحی قرار گرفته و برآمدگی قابل مشاهده در لایه میانی پوست ایجاد کرده است.

آیا تزریق چربی به سینه دردناک است؟

این روش تحت بی‌حسی موضعی با لیدوکائین 2% انجام می‌شود. فقط 2-4 محل ورود  سوزن/ کانولا در نظر گرفته می‌شود. درد مداوم پس از جراحی وجود دارد اما بطور کلی منجر به محدودیت در زندگی اجتماعی یا فعالیت جسمانی نمی‌شود.

آیا پس از تزریق چربی باید آب بنوشید؟

سلول‌های چربی بطور طبیعی توسط سیستم لنفاوی آزاد و تحلیل می‌روند، که به همین دلیل پزشکان همیشه توصیه می‌کنند که پس از درمان مقدارکافی آب بنوشید و از مصرف نوشیدنی الکلی بپرهیزید. راحتی شما همیشه در اولویت قرار دارد و هنگام انجام تزریق چربی، احساس ناراحتی زیادی نخواهید داشت.

آیا می‌توان پس از تزریق چربی به سینه به حمام رفت؟

به مدت 5 روز از حمام با آب داغ ( فقط آب گرم) استفاده نکنید.

تزریق چربی روش درمانی مناسبی است؟

هنگامی که روش تزریق چربی به درستی انجام شود، بکارگیری چربی بدن به عنوان یک ماده برجسته کننده سینه، بسیار کارآمد و ماندگار است. تا اینجا، این یکی از مزایای دیگر تزریق چربی به سینه است. بسیاری از جراحان هنوز این روش را دائمی می‌دانند.

آیا پس از تزریق چربی به سینه، باید آن را ماساژ داد؟

پزشکان توصیه می‌کنند که روزانه ناحیه درمان را ماساژ دهید تا به سیستم دفع بدن کمک کند، سلول‌های غیرقابل حل چربی را دفع کند. هنگامی که ناحیه درمان بسیار متورم است، توصیه می‌شود که از انجام فعالیت شدید و دمای بالا مانند سونا یا حمام  بخار خودداری کنید.