روش‌های لاغری پس از زایمان و ارائه بهترین روش‌ها

 1. خانه
 2. /
 3. لاغری
 4. /
 5. روش‌های لاغری پس از...
فهرست مطالب

بارداری و به دنیا‌ آوردن فرزند، یکی از زیباترین دوران‌های زندگی یک زن است؛ اما تغییرات فراوان و عوارض جانبی ناخواسته‌ای که به همراه دارد، می‌تواند بدن مادر را در دوران بارداری و همچنین بعد از آن زمان، تحت تاثیر قرار دهد. یکی از چیزهایی که در دوران بارداری، به شدت دستخوش تغییر می‌شود، شکل ظاهری بدن زنان باردار است، بیشتر زنان، در دوران بارداری، وزن زیادی اضافه می‌کنند (بعضی از آنها فقط در ناحیه شکم خود افزایش سایز پیدا می‌نمایند و بعضی دیگر اضافه وزن را در سراسر بدن خود، تجربه می‌کنند). این اضافه وزن، می‌تواند اثرات نامطلوبی بر سلامت مادر داشته باشد و حتی بر روی اعتماد به نفس و سلامت روان او نیز تأثیر منفی بگذارد. با اینکه به نظر می‌رسد، برطرف کردن تمام تغییرات ایجاد شده در بدن و بازگشتن به ظاهری که قبلاً داشتید، یک کار دشوار است، روش‌ها و نکات زیادی وجود دارند که می‌توانند در این مسیر به شما کمک کنند. از انواع رژیم‌های غذایی گرفته تا فعالیت‌های بدنی و روش‌های پزشکی آزمایش شده و واقعی.

واقع بین باشید.

واقع بین باشید.

اولین چیزی که باید بدانید این است که، در مورد کاهش وزن بعد از بچه دار شدن، هیچ فرمول “طبیعی” وجود ندارد. همه انسان‌ها متفاوت هستند و عوامل مختلفی در کاهش وزن پس از زایمان نقش دارند؛ مانند نوع زایمان و سرعت بهبودی بدن شما.

وقتی صحبت از کاهش وزن می‌شود، به خاطر داشته باشید که بسیار مهم است که واقع بین باشید. البته ممکن است که بی‌ربط به نظر برسد؛ اما داشتن اهداف واقع بینانه به شما کمک می‌کند تا ذهنیت بهتری داشته باشید و دیدگاه مثبت‌تری نسبت به مراحل کار و قدم‌هایی که در جهت کاهش وزن برمی‌دارید، داشته باشید. بازگشتن به وزن مناسب بدن، پس از بارداری، احتمال بروز خطر را در بارداری‌های بعدی شما را کاهش می‌دهد و همچنین سلامت طولانی مدت بدن شما را تضمین می‌کند.

تغییرات سبک زندگی برای کاهش وزن پس از زایمان

تغییرات سبک زندگی برای کاهش وزن پس از زایمان

همانطور که گفته شد، کم کردن وزن، پس از جراحی، فقط یک فعالیت در جهت زیبایی نیست که برای بالا بردن اعتماد به نفس شما انجام بشود؛ بلکه برای سلامت کلی بدن شما نیز بسیار مفید است و باید در اولویت قرار بگیرد. راه‌های مختلفی برای کاهش وزن اضافی و ( تاثیرات دراز مدت بارداری بر روی پوست و ناحیه شکم) وجود دارند؛ اما به طور کلی، این مسیر، از خودتان و سبک زندگی شما شروع می‌شود.

با تغذیه مناسب و تمرینات ورزشی ملایم، ممکن است بتوانید هرهفته ۵۰۰ گرم وزن کم کنید. این مقدار، ممکن است زیاد به نظر نرسد، اما صبور باشید. اولین چیزی که مهم است این است که با تغذیه درست و ورزش، از بدن خود مراقبت کنید. ممکن است ماه‌ها طول بکشد تا به وزن قبل از بارداری خود برگردید.

رژیم غذایی مبتنی بر کالری

رژیم غذایی مبتنی بر کالری

احتمالاً حدس زده‌اید که این اولین قدم در بدست‌ آوردن سلامتی و کم کردن مقداری از وزن در فرآیند پس از زایمان است؛ مانند هر برنامه کاهش وزن دیگری که ممکن است در طول زندگی انجام دهید. با اینکه غذا خوردن با رعایت یک رژیم غذایی برنامه ریزی شده، فواید زیادی دارد. شما باید مراقب میزان کالری و مواد مغذی دریافتی باشید [به خصوص اگر به بچه، شیر می‌دهید]؛ تا بتوانید از کمبودها و عوارض جدی‌تر جلوگیری کنید.

بهتر است که قبل از شروع چنین رژیمی با پزشک و متخصص تغذیه مشورت کنید. آنها می‌توانند بر اساس مشخصات بدنی شما و نیا‌زهای منحصر به فردتان، به شما بگویند که بدن شما به چه مقدار کالری نیاز دارد.

بدون مواد غذایی فرآوری شده، بدون شکر، بدون کربوهیدرات

بدون مواد غذایی فرآوری شده، بدون شکر، بدون کربوهیدرات

توجه به میزان مصرف غذا بیشتر از رژیم کالری شمار، موثر است. همچنین باید به نوع غذایی که مصرف می‌کنید هم توجه زیادی داشته باشید. تحقیقات انجام شده، مصرف بالای قند اضافه شده به موادغذایی و کربوهیدرات‌های تصفیه شده را با افزایش وزن، دیابت، بیماری‌های قلبی، بعضی از انواع سرطان‌ها و حتی زوال عقل مرتبط می‌داند. مؤسسه ملی بهداشت (NIH)، غذاهای فرآوری شده را نیز یکی از عوامل افزایش وزن می‌داند.

اجتناب از این سه مورد و رعایت یک رژیم غذایی سالم، به شما کمک می‌کند تا با سرعت بسیار بیشتری وزن کم کنید و در عین حال، مواد غذایی مقوی و لازم را برای سلامتی شما و کودکتان، تامین می‌نماید.

در صورت امکان از شیر مادر به کودکتان بدهید.

در صورت امکان از شیر مادر به کودکتان بدهید.

شیردهی به کودک، ممکن است به کاهش وزن زنان، بعد از زایمان کمک کند. در یک تحقیق در سال ۲۰۱۴ محققان، تأثیرات شیردهی را بر کاهش وزن زنان، پس از زایمان بررسی کردند. زنانی که کودکان خود را به مدت حداقل ۳ ماه، به طور انحصاری با شیر مادر تغذیه کرده‌ بودند،۲/۳ پوند بیشتر از زنانی که به کودک، شیر مادر نداده یا شیرمادر را با شیر خشک ترکیب کرده بودند، وزن کم کردند.

برنامه خواب صحیح و منظم

برنامه خواب صحیح و منظم

کمبود خواب، می‌تواند بر روی وزن بدن شما تأثیر منفی بگذارد. یک بررسی و تحقیق نشان داد که کمبود خواب، با از دست ندادن اضافه وزن پس از بارداری مرتبط است. این ارتباط به طور کلی می‌تواند در مورد همه بزرگسالان نیز صادق باشد. بررسی نتایج ۱۱ تحقیق، ارتباط معنی داری بین کم خوابی و چاقی، نشان داده است. برای زنانی که تازه مادر شده‌اند، داشتن خواب کافی ممکن است که مشکل باشد. درخواست کمک از افراد خانواده و دوستان و محدود کردن مصرف کافئین، روش‌هایی است که ممکن است در این امر، کارساز باشد.

فعالیت بدنی

فعالیت بدنی

 کالج آمریکایی زنان و زایمان (ACOG)، انجام فعالیت بدنی را در تمام مراحل زندگی از جمله در دوران بارداری و بعد از آن توصیه می‌کند. به طور کلی، زنان باید تا شش هفته پس از زایمان و بعد از گذراندن معاینات پزشکی خود، برای آغاز فعالیت‌های ورزشی خود، صبر کنند. در این مدت، پیاده‌روی و انجام حرکات کششی ملایم یا یوگا می‌تواند به شما کمک کند تا به تدریج به برنامه ورزشی خود در قبل از بارداری بازگردید.

زمان بازگشت به برنامه عادی شما، به چند عامل بستگی دارد، از جمله نوع زایمان شما. بعضی از زنانی که زایمان طبیعی بدون مشکل داشته‌اند؛ می‌توانند در عرض چند روز پس از زایمان، ورزش را آغاز نمایند. اما اگر سزارین شده باشید، محدودیت‌های بیشتری خواهید داشت. هنگامی که به اندازه کافی احساس سلامتی کردید و پزشک به شما اجازه داد، می‌توانید دوباره ورزش را شروع کنید.

شدت تمرینات ورزشی، باید به تدریج افزایش یابد تا از هر گونه عارضه‌ای جلوگیری شود؛ بنابراین بهتر است تا زمانی که پزشک به شما دستور واضحی بدهد، زیر نظر پزشک خود بمانید تا بتوانید به تمرینات معمولی که قبل از بارداری انجام می‌دادید بازگردید.

در اینجا بعضی از بهترین ورزش‌هایی که می‌توانید برای خوش اندام شدن و سلامتی و تحرک کل بدن خود پس از زایمان استفاده کنید، ذکر شده است. این تمرینات باعث ایجاد درد نمی‌شوند و فشار زیادی بر شما وارد نمی‌کنند. زمانی که پزشک به شما اجازه داد می‌توانید با خیال راحت این ورزش‌ها را شروع کنید.

تمرینات کف لگن (کگل)

اگر در دوران بارداری از دستورات پزشک خود پیروی کرده باشید، این احتمال وجود دارد که بدن شما از قبل به نحوه انجام تمرینات کگل، عادت داشته باشد. ادامه این تمرینات در دوران پس از زایمان، می‌تواند به تقویت عضلات کف لگن کمک کند.

 1. عضلات کف لگن خود را سفت کنید (آنهایی که برای جلوگیری از جریان ادرار استفاده می‌شوند).
 2. به مدت ۱۰ ثانیه در این حالت نگه دارید.
 3. در طول روز، این تمرین را تکرار کنید.

تنفس دیافراگمی

تنفس دیافراگمی یا عمیق، تمرینی است که می‌توانید آن را در چند روز اول پس از زایمان شروع کنید. صرف چند دقیقه در روز برای تمرکز، می‌تواند به شما کمک کند تا آرامش داشته باشید و استرس را کاهش دهید؛ همچنین می‌تواند ثبات مرکز ثقل شما را بهبود بخشد و سرعت تنفس شما را کاهش دهد. این تمرین تنفسی را می‌توانید در حالت نشسته یا دراز کشیده انجام دهید.

 1. روی یک تشک یوگا روی زمین دراز بکشید.
 2. بدن خود را رها کنید و بر کاهش تنش از انگشتان پا تا بالای سر تمرکز کنید.
 3. یک دست را روی سینه ودست دیگر را روی شکم خود بگذارید.
 4. از طریق بینی نفس عمیق بکشید. این کار شکم شما را بالا می‌برد، اما قفسه سینه شما باید نسبتاً ثابت بماند. ۲  تا ۳  ثانیه نفس بکشید.
 5. در حالی که یک دست را روی سینه و یکی را روی شکم نگه داشته‌اید، به آرامی بازدم کنید.
 6. این تنفس را چند بار به مدت ۲ تا ۳ دقیقه تکرار کنید.

(حرکت سگ-پرنده روی توپ)

 1. این ورزش به ثبات بدن، بهبود وضعیت بدنی و کاهش کمردرد، که پس از زایمان بسیار رایج است؛ کمک می‌نماید. برای انجام این حرکت به یک توپ بدنسازی نیاز دارید.
 2. در بالای توپ دراز بکشید، به طوری که تمام بالاتنه شما، روی توپ قرار بگیرد. باید بدن شما در یک خط مستقیم قرار بگیرد، کف دست‌های شما صاف روی زمین و انگشتان پا با زمین تماس داشته باشند.
 3. در حالیکه به زمین نگاه می‌کنید، همزمان پای چپ و دست راست خود را بالا ببرید. یک تا ۲ ثانیه نگه دارید.
 4. به حالت اولیه برگردید و طرف دیگر را انجام دهید.
 5. در کل، تمرین را به طور متناوب برای ۲۰ بار تکرار نمائید.

کشش گربه-گاو

کشش گربه-گاو، یک حرکت یوگای ابتدایی است که به حمایت از عضلات پشت کمک می‌کند، مرکز ثقل بدن را تقویت می‌کند و باعث تحرک بیشتر ستون فقرات می‌شود. گنجاندن این حرکت در تمرینات پس از زایمان می‌تواند به کاهش کمردرد، تقویت آرامش و بهبود گردش خون کمک کند.

 1. چهار دست و پای خود را روی زمین بگذارید. پشت خود را صاف نگه دارید، ستون فقرات به حالت خنثی باشد و به زمین نگاه کنید. مچ دست‌های شما مستقیماً زیر شانه‌ها و زان‌ها زیر باسن قرار می‌گیرند.
 2. نفس عمیق بکشید. هنگام بازدم، ستون فقرات خود را به سمت سقف گرد کنید. سر، و دنبالچه شما به هم نزدیک‌تر می‌شوند.
 3. تا یک الی دو ثانیه در وضعیت گربه بمانید. سپس، نفس بکشید، پشت خود را گود کنید و دنبالچه خود را بالا بیاورید و سر خود را به سمت آسمان ببرید، در حالی که شکم خود را به سمت زمین شل می‌کنید تا به حالت بدن گاو درآید.
 4. این کار را به طور مداوم حدود ۶۰ ثانیه انجام دهید.

(حرکت پل باسن روی توپ)

تمرین پل باسن روی توپ، برای تثبیت کف لگن و مرکزثقل بدن عالی است و ماهیچه‌های شکم، باسن، چهارسر ران و همسترینگ را تقویت می‌کند. برای انجام این حرکت به یک توپ بدنسازی نیاز دارید.

 1. به پشت روی زمین صاف دراز بکشید، زانوها را خم کنید و توپ را جلوی پاهایتان قرار دهید.
 2. کف پاهای خود را صاف روی توپ قرار دهید، پاشنه‌ها را فشار دهید و باسن خود را به سمت بالا ببرید. از عضلات باسن و همسترینگ خود برای کمک استفاده کنید. باید شانه‌ها و قسمت بالایی پشت شما در تماس با زمین باقی بماند و بدن شما باید در یک خط مستقیم قرار بگیرد.
 3. چند ثانیه باسن را بالا نگه دارید و در حالی که توپ را ثابت نگه داشته‌اید؛ سپس به حالت اول بازگردید.
 4. سه تا ۴ بار، و هر بار ۱۰ تا ۲۰ تکرار این حرکت را داشته باشید.

پلانک پس از زایمان (یا پلانک استاندارد)

پلانک استاندارد یک تمرین عالی برای کل بدن است که مغز را دوباره آموزش می‌دهد، ماهیچه‌های قسمت بالایی بدن شما را تقویت می‌کند و عضلات باسن را به خوبی بالا می‌برد. اگر که زایمان طبیعی بدون مشکل داشته باشید، می‌توانید یک پلانک استاندارد را در چند هفته اول پس از زایمان انجام دهید.

 1. روی شکم دراز بکشید و ساعدها را روی زمین بگذارید و آرنج‌ها را زیر شانه‌ها قرار دهید. انگشتان پاهای خود را روی زمین قرار دهید.
 2. عضلات باسنی و مرکزی بدن خود را درگیر کنید و روی انگشتان پا بلند شوید به طوری که فقط ساعد و انگشتان پا با زمین تماس داشته باشند. بدن شما باید در یک خط مستقیم قرار بگیرد و چند اینچ از زمین فاصله داشته باشد.
 3. عضلات عمقی شکم خود را منقبض کنید، ناف خود را به سمت ستون فقرات به داخل ببرید و باسن و بالاتنه خود را سفت کنید. عادی نفس بکشید و ۳۰ ثانیه نگه دارید.
 4. این حرکت را یک تا ۲ بار تکرار کنید. هنگامیکه قوی‌تر شدید، زمان نگهداری در این حالت را افزایش دهید.

بلند کردن پاها، پلانک جانبی

پلانک جانبی با بلند کردن پاها، نوعی از پلانک استاندارد است؛ اما پیشرفته‌تر است، بنابراین بهتر است که این حرکت را بعد از گذشت ۶ تا ۸ هفته پس از زایمان انجام دهید. این تمرین عضلات باسن، مایل و تا حدی عضلات شانه را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

 1. روی شکم دراز بکشید و ساعدها را روی زمین بگذارید و آرنج‌ها را زیر شانه‌ها قرار دهید. انگشتان پاهای خود را روی زمین قرار دهید.
 2. روی یک ساعد تکیه کنید وبدن را به پهلو بچرخانید.
 3. بدن خود را از روی زمین بلند کنید تا به حالت پلانک جانبی قرار بگیرید.
 4. پای بالایی خود را بالا بیاورید و آن را به مدت ۲۰ تا ۳۰  ثانیه در هوا نگه دارید یا به طور مکرر پا را به بالا و پائین حرکت دهید.
 5. یک تا ۲ بار، در هر طرف انجام دهید.

روش‌های پزشکی به عنوان‌ آخرین راه

روش‌های پزشکی به عنوان‌ آخرین راه

این امکان وجود دارد که حتی پس از گرفتن رژیم غذایی سخت، توجه به تمام نکات و دستورات و تحرک بدنی، باز هم مقداری اضافه وزن (چه موضعی و چه کلی) داشته باشید یا با چالش‌هایی مانند افتادگی پوست درگیر شوید.

اینجاست که درمان‌های پزشکی واقعاً می‌توانند به شما کمک کنند تا یک بار دیگر به شکل دلخواه بدن خود برسید. روش‌های مختلفی وجود دارند و شما باید بر اساس نیازهای خود و دستورات پزشک، بهترین روش را انتخاب کنید. در اینجا درمان‌های پزشکی وجود دارند که می‌توانند در ساخت اندام ایده‌آل شما کمک کننده باشد:

لیپوساکشن

لیپوساکشن

لیپوساکشن در واقع یک روش کاهش وزن موضعی است و انواع مختلفی برای این روش وجود دارند مانند لیپوماتیک، لیپوساکشن (مرطوب) ، لیپوساکشن با کمک اولتراسوند (UAL)، لیپوساکشن با کمک قدرت (PAL) و غیره. در حالی که تمام این روش‌ها، چربی‌های موضعی را هدف قرار می‌دهند، می‌توانند مناطق کوچک را درمان کنند و چربی را از بین ببرند ولی در جزئیات متفاوت هستند. هدف از این درمان آب کردن (یا شکستن) و مکیدن چربی از بدن شما است.

بیشتر جراحان توصیه می‌کنند که حداقل ۳ تا ۴ ماه برای انجام لیپوساکشن بعد از بارداری صبر کنید و بعضی از جراحان، زمانی در حدود ۶ تا ۹ ماه را توصیه می‌نمایند چون که میزان بهبودی پس از زایمان در زنان متفاوت است و عوامل متعددی وجود دارند که می‌توانند بر مدت زمان انتظار برای انجام لیپوساکشن بعد از بارداری، تأثیر بگذارند.

این یک روش برای کاهش وزن نیست و باید به عنوان یک عمل زیبایی در نظر گرفته شود، زیرا فقط می‌تواند مناطق کوچکی را هدف قرار دهد و مقدار محدودی چربی را استخراج کند.

ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی

عمل تامی تاک، که به نام ابدومینوپلاستی نیز شناخته می‌شود، یک عمل جراحی زیبایی برای بهبود شکل و ظاهر شکم است. در حین انجام این عمل، پوست و چربی اضافی از شکم برداشته می‌شود. بافت پیوندی در شکم (فاسیا)، معمولاً با بخیه نیز سفت می‌شود.

هر جراح پلاستیک معتبری از شما می‌خواهد که حداقل شش ماه بعد از زایمان، برای انجام هر نوع جراحی پلاستیک تهاجمی صبر کنید. این کار به بافت شکم شما فرصت می‌دهد تا قبل از انجام عمل جراحی شکم، به طور کامل بهبود یابد. ابدومینوپلاستی ترمیمی بعد از بارداری، ماهیچه‌ها و پوست شکم که کشیده شده است را ترمیم می‌کند.

جراحی کاهش وزن

جراحی کاهش وزن

اگر همه روش‌های موجود را امتحان کرده‌اید و همچنان اضافه وزن دارید، شاید بهتر باشد به جراحی کاهش وزن، فکر کنید. پس از زایمان، وزن شما اغلب در نوسان است، ممکن است در حال شیردهی باشید و خطر عوارض جانبی جراحی در شما افزایش یابد. حداقل تا ۱۸ ماه پس از بارداری یا زمانی که به وزن مناسب و ثابتی رسیده‌ باشید، برای انجام عمل جراحی کاهش وزن صبر کنید.

عمل بای پس معده و سایر جراحی‌های کاهش وزن، که در مجموع به عنوان جراحی کاهش وزن شناخته می‌شوند، شامل ایجاد تغییراتی در سیستم گوارش شما برای کمک به کاهش وزن هستند. جراحی کاهش وزن، در بیمارستان و با استفاده از بیهوشی عمومی انجام می‌شود. این بدان معنی است که شما در طول عمل، بیهوش هستید.

ویژگی‌های جراحی شما، به وضعیت فردی شما، نوع جراحی کاهش وزن و اقدامات بیمارستان یا پزشک بستگی دارد. بعضی از جراحی‌های کاهش وزن، به روش سنتی با ایجاد برش‌های بزرگ در شکم انجام می‌شود. این عمل به عنوان یک جراحی باز شناخته می‌شود.  امروزه اکثر انواع جراحی‌های کاهش وزن، به روش لاپاراسکوپی انجام می‌گردد

اقدامات احتیاطی و ملاحظات

اقدامات احتیاطی و ملاحظات

راه‌های زیادی را به شما نشان دادیم که از طریق آنها می‌توانید وزن کم کنید و یک مادر سالم باشید. همه این روش‌ها می‌توانند کاربردی باشند و خواهند بود، اما ممکن است همه آنها، انتخاب خوبی برای شما نباشند. اقدامات احتیاطی زیر را برای کاهش وزن پس از زایمان باید رعایت کنید:

 • کاهش وزن خیلی سریع، برای شما و کودکتان خوب نیست. کاهش وزن بیش از حد، پس از زایمان می‌تواند باعث ایجاد احساس خستگی و فرسودگی در شما شود. همچنین ممکن است در نهایت، شیر شما کم شود و یا شیر شما فاقد مواد مغذی مورد نیاز کودک، باشد.
 • صبر داشته باشید و یک روش کاهش وزن تدریجی را انتخاب نمائید تا به آرامی شکل ظاهری بدنی را که می‌خواهید، بدست آورید. از دست دادن امید و تسلیم شدن فقط باعث می‌شود که چاق‌تر شوید و شما را از دستیابی به هیکل یک مادر بی‌نقص باز می‌دارد.
 • به سلامت روان خود نیز توجه کنید، خود را بپذیرید و دوست داشته باشید. ما می‌دانیم که ممکن است برای بعضی از افراد سخت باشد که بپذیرند، فرم و زیبایی بدنی خود را پس از بارداری از دست داده‌اند، اما بدانید که شما همچنان یک مادر دوست داشتنی هستید. روی کودک خود و تمام چیز‌های خوبی‌ که با خود به ارمغان می‌آورد، تمرکز نمائید و اجازه ندهید که سطح سلامت روانی شما پایین بیاید. در صورت نیاز، با یک مشاوره صحبت کنید.

جمع بندی

جمع بندی

افزایش وزن، بخشی طبیعی از یک بارداری سالم است. با این حال، بعضی از زنان، ممکن است برای بازگشت به وزن قبل از بارداری خود، مشکل داشته باشند. نگهداری وزن مناسب، قبل از بارداری، در هنگام بارداری و بعد از آن، می‌تواند به طور قابل توجهی خطر ابتلا به عوارض نامطلوبی مانند چاقی، دیابت نوع ۲ و بیماری‌های قلبی_عروقی را کاهش دهد. استفاده از یک رژیم غذایی سالم، ورزش منظم و شیردهی می‌توانند باعث کاهش وزن پایدار، پس از زایمان شوند. با این حال، روش‌های پزشکی نیز وجود دارند که می‌توانند به عنوان روش‌های نهایی کاهش وزن، کمک کنند.

سوالات متداول

سریع‌ترین راه برای کاهش وزن بعد از بارداری چیست؟

به نظر می‌رسد که یک رژیم غذایی سالم همراه با ورزش منظم، بهترین راه برای کاهش وزن است. با این حال، برای رسیدن به نتایج مطلوب، به صرف زمان زیادی نیاز است. اگر زمان ندارید، باید سعی کنید تکنیک دیگری برای کاهش وزن خود پیدا کنید. روش‌های زیادی وجود دارند که از نظر پزشکی به شما کمک می‌کنند تا چربی‌های سرسخت و اضافه وزن موضعی را کاهش دهید.

مادران شیرده، چه زمانی بیشترین کاهش وزن را دارند؟

مادران شیردهی که وزن توصیه شده ۱۱.۵ تا ۱۶ کیلوگرم را در دوران بارداری اضافه کرده‌اند، باید بتوانند این وزن را در ۶ تا ۸ ماه اول پس از زایمان کاهش دهند. با این وجود، برای بسیاری از مادران شیرده، زمانی بیش از این طول می‌کشد تا وزن خود را کاهش دهند.

بعد از زایمان برای کاهش وزن چه بخورم؟

انتخاب‌های عاقلانه در مواد غذایی مصرفی، می‌تواند باعث کاهش وزن صحیح بعد از بارداری شود. روی میوه‌ها، سبزیجات، چربی‌های تک غیراشباع و غلات کامل تمرکز کنید. غذاهای سرشار از فیبر، مانند میوه‌ها، سبزیجات، آجیل و غلات کامل، بسیاری از مواد مغذی مهم را در اختیار شما قرار می‌دهند و در عین حال به شما کمک می‌نمایند که برای مدت طولانی‌تری احساس سیری کنید. وعده‌های غذایی کوچکتر، مصرف کنید

چرا بعد از زایمان نمی‌توانم وزن کم کنم؟

بسیاری از زنان، در دوران بارداری وزن زیادی اضافه می‌کنند؛ و بعد از تولد نوزاد، شما زمان کمتری برای ورزش و خواب مناسب خواهید داشت؛ به علاوه بدن شما همچنان در حال بهبودی از بارداری و زایمان است.

آیا پوست شل شده، بعد از بارداری سفت می‌شود؟

با اینکه پوست شما، می‌تواند تا حدی از طریق ورزش و سبک زندگی سالم بهبود یابد، پوست شل شده، ممکن است هرگز بدون درمان پزشکی، ظاهر قبل از بارداری خود را به دست نیاورد. میزان بهبودی بستگی به وزن و سن یک زن، قبل از بارداری و همچنین توانایی بهبود پوست آنها دارد. ابدومینوپلاستی یک تکنیک جراحی است که می‌تواند به مادران، در برداشتن پوست اضافی، کمک کند.

چه مدت بعد از بارداری، می‌توانم جراحی‌های پلاستیکی مانند ابدومینوپلاستی یا لیپوساکشن انجام دهم؟

به طور کلی، اکثر جراحان پلاستیک توافق دارند که، زنان باید حداقل شش ماه پس از زایمان، برای انجام جراحی زیبایی صبر کنند. با این حال، مشورت با پزشک برای تعیین زمان مناسب جراحی، ضروری است.

آیا در حین انجام جراحی شکم، چربی را از بین می‌برند؟

بله. در حین انجام این عمل، پوست و چربی اضافی از شکم برداشته می‌شود؛ سپس پوست بر روی خطوطی که به تازگی تغییر موقعیت داده‌اند، قرار می‌گیرد تا ظاهری صاف تر و لطیف‌تر ایجاد کند. عمل تامی تاک، که به نام ابدومینوپلاستی نیز شناخته می‌شود، یک عمل جراحی زیبایی برای بهبود شکل و ظاهر شکم است.

آیا چربی، بعد از عمل شکم، باز می‌گردد؟

در طی روش‌های کانتورینگ بدن، مانند تامی تاک، سلول‌های چربی از بدن حذف می‌شوند و دیگر نمی‌توانند برگردند. اما باید بعد از جراحی زیبایی شکم وزن را ثابت نگه داشت تا سلول‌های چربی باقی مانده بزرگتر نشوند.  و سلول‌های چربی جدید در محل درمان شده تجمع نکنند.

چه تعداد جراحی شکم، می‌توانیم داشته باشیم؟

اگر در حال حاضر، وزن زیادی از دست داده‌اید؛ و هیچ برنامه‌ای برای بارداری ندارید؛ می‌توانید دومین تامی تاک شکم را نیز، انجام دهید. با این حال بهتر است که یک بار تامی تاک شکم را انجام دهید. اگر ماهیچه‌ها یک بار ترمیم شده باشند، ممکن است که خوب باقی بمانند.

چقدر طول می‌کشد تا بعد از عمل تامی تاک، بدن بهبود یابد؟

هفته‌ها طول می‌کشد تا بدن پس از جراحی زیبایی بهبود یابد. تورم در محل جراحی، ممکن است تا چند هفته طول بکشد، اما اکثر بیماران، در عرض سه ماه یا کمتر از آن، به طور کامل بهبود می‌یابند. در این مرحله، شروع تمرینات ورزشی و از سرگیری فعالیت‌های عادی زندگی، بی ضرر است.