آیا بارداری بعد از ابدومینوپلاستی امکان‌پذیر است؟

  1. خانه
  2. /
  3. ابدومینوپلاستی
  4. /
  5. آیا بارداری بعد از...
فهرست مطالب

بسیاری از خانم‌ها نمی‌دانند که برای جراحی تامی‌تاک (ابدومینوپلاستی) باید صبر کنند تا بچه‌دار شوند یا نیازی نیست. آن‌ها مطالبی زیادی در این باره می‌خوانند که بارداری بعد از ابدومینوپلاستی هم برای مادر و هم برای جنین خطرناک خواهد بود. اما همانطور که مشخص است، همه‌ی بارداری‌ها برنامه‌ریزی شده نیستند و ممکن است افراد ناگهان بخواهند فرزندان بیشتری داشته باشند. بنابراین باید اطلاع داشته باشیم که آیا بارداری پس از ابدومینوپلاستی برای مادر و جنین کاملاً ایمن است یا خیر. در این مقاله با زمان مناسب باردار شدن بعد از جراحی ابدومینوپلاستی آشنا خواهید شد و همچنین درمی‌یابید که آیا بعد از بارداری می‌توان جراحی ابدومینوپلاستی انجام داد یا خیر.

آیا بارداری بعد از ابدومینوپلاستی ایمن است؟

آیا بارداری بعد از ابدومینوپلاستی ایمن است؟

ابتدا باید بدانید که جراحی ابدومینوپلاستی اصلاً باعث افزایش احتمال بارداری ناموفق یا سخت نخواهد شد؛ تنها مشکلی که ممکن است با آن مواجه شوید این است که احساس خواهید کرد شکمتان در این بارداری نسبت به بارداری‌هایی که قبل از جراحی داشته‌اید، سفت‌تر و کوچکتر است؛ اما این امر باعث ناراحتی و درد شدید نخواهد شد.

بدن شما بعد از جراحی ابدومینوپلاستی هم به اندازه قبل از این جراحی، توانایی باردار شدن خواهد داشت. اما اگر بخواهید جراحی ابدومینوپلاستی انجام دهید و در جلسه‌ مشاوره هستید، جراح زیبایی شما می‌پرسد که آیا قصد بارداری دارید یا خیر. دلیل این پرسش این نیست که در آینده نمی‌توانید بارداری شوید، بلکه به خاطر این است که مشخص شود آیا جراحی دیگری، مانند سزارین، نیز روی شکمتان انجام خواهد شد یا خیر.

در برخی موارد حاملگی بعد از جراحی ابدومینوپلاستی باعث تغییر شکل بدن بعد از بارداری نخواهد شد. با این حال، احتمال بروز عوارض و مشکلات وجود دارد و احتمال وجود پوست اضافی در اطراف شکم بعد از زایمان در شما بیشتر خواهد بود. این مشکل به احتمال کم به سن شما و بارداری‌های قبلی شما بستگی خواهد داشت. اگرچه این مورد باعث مشکلات پزشکی نخواهد شد، اما ممکن است بخواهید جراحی ابدومینوپلاستی مجددی داشته باشید اما این امر به معنای این است که باید مجدداً برای این جراحی هزینه کنید، وقت صرف کنید و باز زیر تیغ جراحی بروید. بهترین کار این است که صبر کنید تا بعد از بچه‌دار شدن، جراحی ابدومینوپلاستی را انجام دهید.

چه مدت بعد از جراحی ابدومینوپلاستی می‌توان باردار شد؟

چه مدت بعد از جراحی ابدومینوپلاستی می‌توان باردار شد؟

همانطور که می‌دانید بارداری بسیار دشوار است و تأثیراتی هم روی بدن خواهد داشت. اگر بدنتان به تازگی تحت عمل جراحی پلاستیک قرار گرفته است، وارد کردن چنین فشار و سختی به آن بدون صبر کردن، کار درستی نیست. زیرا باعث افزایش خطر عدم تکمیل یک بارداری سالم برای شما و جنین خواهد شد.

اگر هنوز بچه‌دار نشده‌اید و جراحی در اطراف شکم داشته‌اید، بهتر است که برای بارداری تا 6 ماه بعد از جراحی صبر کنید. افرادی که عضلات و پوست شکمشان جراحی شده است، به این 6 ماه استراحت نیاز دارند تا بهبود یابند. البته اگر عمل با مشکلات و عوارض همراه بوده باشد، زمان بیشتری برای بهبودی لازم است. برای اطمینان می‌توانید قبل از باردار شدن با جراح متخصصتان مشورت کنید.

اگرچه بارداری پس از ابدومینوپلاستی کاملاً ایمن است، اما جراحان پیشنهاد می‌کنند که هروقت مطمئن شدید که دیگر نمی‌خواهید باردار شوید جراحی ابدومینوپلاستی را انجام دهید؛ این کار منطقی‌تر است زیرا هزینه و نیاز به جراحی ترمیمی بعد از بارداری، کاهش می‌یابد.

آیا بارداری نتیجه‌ ابدومینوپلاستی را خراب خواهد کرد؟

آیا بارداری نتیجه‌ ابدومینوپلاستی را خراب خواهد کرد؟

جراحی ابدومینوپلاستی قبل از بارداری کار معقولی نیست. اگرچه همچنان می‌توانید بارداری و نوزاد سالمی داشته باشید، اما ممکن است بعد از بارداری مجدداً نیازمند جراحی ابدومینوپلاستی باشید. اگر بعد از جراحی زیبایی شکم باردار شوید، احتمال کشیده شدن و آویزان شدن پوستتان، جدا شدن عضلات شکم و باقی ماندن چربی در شکم زیاد است.

باید بدانید که به همان میزان که بارداری بدنتان را تحت تأثیر قرار می‌دهد، در دوران نقاهت بعد از زایمان و مراقبت از فرزندتان هم بدنتان تغییرات زیادی خواهد کرد. هرگونه اسکار مربوط به زایمان برای بهبود نیاز به زمان دارد. هورمون‌های بدنتان باید با این عضو جدید خانواده‌تان تطبیق پیدا کنند. اگر نوزاد از شیر خودتان تغذیه می‌کند، کل بدنتان تغییر خواهد کرد. در نتیجه باید قبل از اقدام برای جراحی مجدد، کمی صبر کنید.

به طور کلی اگر شکم زیاد بزرگ نشود نیازی به جراحی ترمیمی ابدومینوپلاستی نخواهد بود، ولی افرادی که پوست شکم و عضلات شکمشان در بارداری خیلی کشیده شده (مثلاً در بارداری دوقلو)، ممکن است نیازمند جراحی مجدد باشند. توصیه می‌شود که قبل از اقدام برای جراحی ابدومینوپلاستی مجدد بعد از بارداری، حداقل 12 ماه صبر کنید. از آنجایی که بدن‌ها در واکنش به بارداری متفاوت عمل می‌کنند، باید برای اقدام به بارداری با جراح زیبایی و متخصص زنان و زایمان مشورت کنید.

اگر بعد از ابدومینوپلاستی لازم باشد عمل سزارین انجام شود چه می‌شود؟

اگر بعد از ابدومینوپلاستی لازم باشد عمل سزارین انجام شود چه می‌شود؟

مهم‌ترین نگرانی درباره‌ سزارین بعد از ابدومینوپلاستی به خاطر اسکار آن است. باید بدانید که سزارین بعد از ابدومینوپلاستی، همانند داشتن چندین عمل سزارین است. متخصص زنان و زایمان از همان جای برش قبلی استفاده خواهد کرد، خواه مربوط به عمل سزارین قبلی باشد و یا مربوط به عمل ابدومینوپلاستی. اما باید حتماً به متخصص زنان و زایمان خود اطلاع دهید که عمل ابدومینوپلاستی انجام داده‌اید، چون گاهی اوقات اسکار آن مشخص نیست.

یکی از مشکلات موجود این است که ممکن است متخصص زنان و زایمان نتواند برش سزارین را به ظرافت جراح زیبایی بخیه بزند و این امر باعث اسکار بد خواهد شد. گاهی اوقات افراد می‌خواهند که همراه با سزارین خود، جراحی ابدومینوپلاستی مجدد هم داشته باشند و این امر قطعاً امکان‌پذیر نیست، به این علت که دوران نقاهت آن طولانی خواهد بود و مادر نمی‌تواند در زمان شیردادن و مراقبت از کودک، درد زیاد آن را تحمل کند.

حفظ نتایج ابدومینوپلاستی بعد از بارداری

حفظ نتایج ابدومینوپلاستی بعد از بارداری

در حالی که بسیاری از افرادی که بعد از ابدومینوپلاستی باردار می‌شوند، نیازمند جراحی مجدد یا ترمیمی خواهند بود، اما در برخی از موارد هم نیازی به این کار نیست. برای اینکه بتوانید نتایج ابدومینوپلاستی را بعد از بارداری حفظ کنید، باید افزایش وزنتان را کنترل کنید، اما این کار باید حتماً با روش‌های سالم و تحت نظر متخصص زنان و زایمان شما انجام شود. اگر بعد از ابدومینوپلاستی باردار هستید یا قصد بارداری دارید، جراح پلاستیک‌تان می‌تواند نکات لازم برای کاهش تأثیر بارداری بر نتایج عملتان را به شما بگوید. البته همواره توصیه می‌شود که افراد قبل از جراحی ابدومینوپلاستی مطمئن باشند که دیگر نمی‌خواهند باردار شوند.

خلاصه

نگران بودن برای عمل ابدومینوپلاستی یا تامی‌تاک طبیعی است. همه‌ زنان نگران تأثیراتی که عمل جراحی نه‌تنها بر بدنشان بلکه بر توانایی گسترش خانواده‌شان در آینده خواهد داشت، هستند. اگر تنها نگرانی شما برای جراحی تامی‌تاک یا ابدومینوپلاستی توانایی شما برای بارداری در آینده است، خیالتان راحت باشد. تنها مشکلی که افراد با آن مواجه خواهند شد، آویزان شدن پوست و کمی ناراحتی به خاطر کشش است. با این حال می‌توان این مورد را نیز با جراحی ابدومینوپلاستی مجدد در آینده برطرف کرد. خیلی خوب است که قبل از انجام این عمل، مطمئن باشید که دیگر نمی‌خواهید باردار شوید.

سؤالات متداول

آیا ابدومینوپلاستی باعث سقط جنین می‌شود؟

از دیدگاه تخصصی و پزشکی، ابدومینوپلاستی یک عمل زیبایی است، در نتیجه تأثیری بر توانایی بارداری فرد نخواهد داشت. زن سالمی که سن مناسبی برای بارداری دارد، بعد از جراحی ابدومینوپلاستی به اندازه‌ قبل از آن قادر به بارداری خواهد بود.

آیا اگر بعد از ابدومینوپلاستی باردار شوم بی‌خطر است؟

در صورتی که بارداری هیچ خطری برایتان نداشته باشد، بله ایمن است. زنان می‌توانند بعد از جراحی ابدومینوپلاستی، بارداری و زایمان ایمنی داشته باشند؛ فقط باید مطمئن شوید که بدنتان بعد از این جراحی کاملاً بهبود یافته است.

آیا شکمم می‌تواند بعد از ابدومینوپلاستی با بزرگ شدن رحم تطابق پیدا کند؟

بدن انسان شگفت‌انگیز است و خوشبختانه دیواره‌ شکم خانم‌ها به گونه‌ای است که به طور طبیعی کش آمده و با جنینی که در حال بزرگ شدن است، تطبیق پیدا کند. ابدومینوپلاستی این کشش طبیعی ناحیه‌ شکم را تحت تأثیر قرار نمی‌دهد.

آیا نتایج ابدومینوپلاستی بعد از زایمان هم ماندگار خواهد بود؟

ممکن است تصور کنید که نتایج ابدومینوپلاستی بعد از زایمان از بین خواهند رفت؛ اما اکثر زنان گزارش داده‌اند که نتایج ابدومینوپلاستی آن‌ها بعد از زایمان باقی خواهند ماند. ممکن است به منظور نتیجه‌گیری کامل بخواهید جراحی ترمیمی انجام دهید؛ اما نتایج اصلی ابدومینوپلاستی، در صورتی که فرد سالم باشد، بعد از زایمان هم ماندگار خواهند بود. به یاد داشته باشید که افراد باهم متفاوت هستند و در نتیجه عمل شما به نوع بدن و میزان ترمیم عضلات در جراحی ابدومینوپلاستی اول شما و میزان صاف شدن شکمتان بعد از زایمان بستگی دارد.

آیا بلافاصله بعد از بارداری می‌توانم ابدومینوپلاستی انجام دهم؟

بارداری تأثیراتی بر بدن زن خواهد داشت؛ بنابراین فرد نباید بلافاصله بعد از زایمان، ابدومینوپلاستی انجام دهد. حتماً قبل از اقدام برای جراحی زیبایی تهاجمی مانند ابدومینوپلاستی، مطمئن شوید که بدنتان بعد از بارداری کاملاً بهبود یافته است. همانطور که اشاره شد، بهتر است که حداقل 1 سال صبر کنید و بعد این عمل را انجام دهید.

آیا اسکار ابدومینوپلاستی بعد از بارداری مشهود خواهد بود؟

در جراحی ابدومینوپلاستی عمل جراحی روی شکمتان انجام خواهد شد، در نتیجه برش کوچکی زیر شکم ایجاد می‌شود. اسکار بعد از جراحی ابدومینوپلاستی در این ناحیه خواهد بود و از همان ابتدا مخفی خواهد بود. با این حال بارداری باعث کشیده شدن پوست شکم شده و ممکن است اسکار نمایان شود.

آیا می‌توان دوبار ابدومینوپلاستی انجام داد؟

ابدومینوپلاستی را می‌توان تکرار کرد. قسمتی از عمل ابدومینوپلاستی یا همه‌ آن، از جمله: برداشتن پوست اضافی، سفت کردن دیواره‌ شکم و لیپوساکشن چربی‌های اضافی را می‌توان تکرار کرد.