خطرات و عوارض احتمالی ابدومینوپلاستی

 1. Home
 2. /
 3. ابدومینوپلاستی
 4. /
 5. خطرات و عوارض احتمالی...
فهرست مطالب

بعد از زایمان یا کاهش وزن شدید، معمولاً داشتن شکمی تخت و صاف به خاطر شل و آویزان بودن پوست این قسمت، مشکل است. ابدومینوپلاستی می‌ تواند با برداشتن پوست اضافی و چربی‌ های سرسخت شکمی، باعث بهبود ظاهر شکم شود. این عمل باعث می‌ شود که شکم ظاهری صاف‌ تر و سفت‌ تر پیدا کند. وقتی که به جراحی ابدومینوپلاستی فکر می‌ کنید، باید حواستان به عوارض دوران نقاهت آن باشد. در این مقاله، عوارض جانبی رایج ابدومینوپلاستی، کاملاً توضیح داده می‌ شود. هر زمان که بخواهید چنین عوارض جانبی را درمان کنید، باید به پزشک ماهر و مجربی مراجعه کنید که با درمان و کنترل عوارض آشنایی دارد. این امر باعث کاهش خطر عوارض جانبی و مشکلات شده و طول دوران نقاهت را نیز کاهش خواهد داد.

عوارض جانبی جراحی ابدومینوپلاستی


بعد از جراحی تامی‌تاک که ابدومینوپلاستی نیز نامیده می‌ شود، بیماران باید بدانند که احتمال بروز برخی عوارض جانبی وجود دارد. رایج‌ترین عوارض جانبی جراحی شکم (تامی‌تاک) عبارتند از: درد، تورم و کبودی. این عوارض جانبی موقت بوده و با بهبود بدن و با گذشت زمان برطرف خواهند شد. اگرچه کمی درد و تورم طبیعی است، اما اگر هر کدام از این موارد بدتر شد، ممکن است نشانه‌ عفونت یا مشکلات دیگر باشد و باید فوراً به پزشک اطلاع داده شود.

درد و ناراحتی

یکی از رایج‌ ترین عوارض جانبی جراحی ابدومینوپلاستی، درد و ناراحتی است. بیماران باید بدانند که ممکن است شکم نه تنها در قسمت برش جراحی بلکه در قسمت‌ های مجاور و در جاهایی که بافت بدن دست‌ کاری شده، متورم باشد. درد و ناراحتی در روزهای ابتدایی بعد از جراحی بیشتر هستند، اگرچه بیماران به مرور زمان متوجه بهبودی درد و ناراحتی در دوران نقاهت خواهند شد. خوشبختانه، درد را می‌ توان به کمک مسکن‌ های بدون نیاز به نسخه‌ ای (OTC) که پزشک تأیید کرده یا داروهای تجویزی دیگر تسکین داد. مصرف منظم مسکن در روزهای ابتدایی دوران نقاهت باعث کمک به بیمار برای مقابله با درد خواهد شد. درد باید با گذشتن هر هفته از دوران نقاهت بهتر شده و به مرور زمان کاملاً برطرف شود. اگر درد ماندگار باشد یا بدتر شود، به پزشکتان اطلاع دهید.

تورم

تورم

افرادی که جراحی ابدومینوپلاستی انجام داده‌ اند باید بعد از جراحی علاوه بر درد انتظار کمی تورم هم داشته باشند. میزان تورم در افراد مختلف متفاوت است و به نوع ابدومینوپلاستی انجام شده و استعداد فرد برای تورم بستگی دارد. افرادی که مینی ابدومینوپلاستی انجام داده‌ اند نسبت به افرادی که ابدومینوپلاستی گسترده انجام داده‌ اند، شاهد تورم کمتری خواهند بود.

چون ممکن است تجمع مایعات رخ دهد، غالباً از لوله‌ های تخلیه در اطراف برخی بریدگی‌ ها استفاده می‌ شود تا مایعات از بدن جدا شوند و تورم به حداقل برسد. استفاده از باند فشاری دور شکم توصیه می‌ شود چون باعث کاهش تورم و همچنین حمایت از بافت‌ های آن ناحیه در دوران نقاهت خواهد شد.

همانند درد و تورم هم با بهبود یافتن شکم برطرف خواهد شد. با برطرف شدن تورم، نتایج نهایی جراحی ابدومینوپلاستی مشخص خواهند شد؛ اما اکثر بیماران، بلافاصله بعد از عمل هم متوجه بهتر شدن شکمشان خواهند شد. بیشتر تورم ها معمولاً در طول یک ماه برطرف می‌ شود ولی کمی تورم تا چندین ماه باقی خواهد ماند.

کبودی

کبودی

کبودی یکی دیگر از عوارض جانبی متداول جراحی ابدومینوپلاستی است که ممکن است در بیماران رخ دهد. میزان کبودی مانند تورم بسته به وسعت جراحی و استعداد فرد برای کبودی، متغییر است. کبودی بعد از جراحی رایج است چون رگ‌ها تحت تأثیر برش‌ها و تغییرات شکم قرار گرفته‌ اند. کبودی معمولاً به رنگ بنفش تیره است و به مرور زمان زرد شده و کاملاً محو خواهد شد. در اکثر بیماران بعد از گذشت دو هفته از جراحی، کبودی برطرف می‌ شود.

تأثیرات بیهوشی عمومی

یکی از عوارض جانبی مهم بعد از جراحی ابدومینوپلاستی، مربوط به بیهوشی عمومی است. بیمار بعد از به هوش آمدن، احتمالاً مشکل گرفتگی صدا، تهوع، سرگیجه و احساس خستگی داشته باشد. همه‌ این موارد طبیعی هستند و به همین دلیل است که فرد نباید تا 24 ساعت بعد از جراحی ابدومینوپلاستی(تامی‌تاک) رانندگی کند یا با دستگاه‌ های صنعتی کار کند.

کندی بهبود زخم

گاهی اوقات جای بخیه دیر خوب می‌ شود یا باز می‌ شود. شما باید در طول جراحی و بعد از آن برای جلوگیری از ابتلا به عفونت آنتی‌ بیوتیک مصرف کنید.

اسکار غیرعادی

اسکار غیرعادی

اسکار جای بخیه‌ ابدومینوپلاستی برای همیشه باقی خواهد ماند؛ اما معمولاً روی خط ناحیه‌ بیکینی برش زده می‌ شود تا مشخص نباشد. طول و نمایان بودن برش در افراد مختلف متفاوت خواهد بود.

آسیب بافتی

ممکن است بافت‌ های چربی پوست ناحیه‌ شکم در طول جراحی تامی‌تاک (ابدومینوپلاستی) آسیب ببینند یا بمیرند. بسته به وسعت ناحیه‌ درمان شده، یا بافت خود به خود ترمیم خواهد شد و یا نیازمند جراحی ترمیمی خواهد بود.

تغییر در احساس پوست

تغییرات ایجاد شده در بافت‌ های ناحیه‌ شکم در طول جراحی ابدومینوپلاستی، می‌ توانند روی اعصاب موجود در ناحیه‌ شکم یا ندرتاً ران، تأثیر بگذارند. احتمالاً حس این قسمت‌ ها کم شود و یا این نواحی بی‌ حس شوند. این مشکل چندین ماه بعد از جراحی برطرف خواهد شد.

بی‌ حسی

بعد از عمل جراحی ابدومینوپلاستی، نواحی اطراف محل بخیه ممکن است کمی بی‌حس باشند. بی‌ حسی نتیجه‌ قطع شدن عصب‌ های پوست در زمان ایجاد برش در ناحیه‌ شکم است. با بهبود عصب‌ ها و بافت‌ ها، بی‌ حسی برطرف خواهد شد. چندین ماه الی 1 سال طول می‌ کشد تا حس این ناحیه کاملاً برگردد. در موارد نادر، بی‌ حسی دائمی خواهد بود یا حس این ناحیه کامل باز نخواهد گشت.

خستگی

خستگی

در روزهای ابتدایی دوران نقاهت، ممکن است خسته و کسل باشید. این حالت بیشتر در صورتی رخ می‌ دهد که برای عمل از بیهوشی عمومی یا داروی خواب‌ آور استفاده شده باشد. به هر حال، باید 3-4 روز استراحت کنید و ریلکس باشید و فقط کمی راه بروید که گردش خون بهبود یابد.

عوارض جانبی ابدومینوپلاستی


یکی از خوبی‌ های عوارض جانبی این است که با وجود ناراحت کننده بودن، قابل کنترل هستند. جراح پلاستیک شما برای شما توضیح خواهد داد که انتظار چه مواردی را داشته باشید و مواردی که در بالا ذکر شد را چگونه کنترل کنید.

 • خستگی و کسالت طبیعی و محتمل هستند. در روزهای ابتدایی بعد از جراحی، حتماً خیلی استراحت کنید. با این وجود، جراحان توصیه می‌ کنند که بیماران هروقت توانستند کمی در خانه راه بروند تا گردش خون بهبود یابد و روند بهبودی تسریع شود.
 • ناراحتی موجود را می‌ توان با مسکن‌ های تجویز شده برطرف کرد. حتماً به همان میزان توصیه شده استفاده شود و بیشتر از این میزان مصرف نشود.
 • تورم هم به مرور زمان برطرف خواهد شد. بیشتر این تورم با استفاده از لباس فشاری(باند فشاری) که بیمار بعد از جراحی استفاده خواهد کرد، کنترل می‌ شود.
 • کبودی و قرمزی پوست با بهبود یافتن شما، برطرف خواهند شد. فقط مراقب سلامت و استراحت خود باشید.

چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟


چندین دلیل وجود دارد که باعث نیاز به مراجعه‌ مجدد به پزشک یا جراح خواهند شد؛ یکی از مهم‌ ترین آن‌ ها، افزایش وزن بعد از جراحی ابدومینوپلاستی است. بیماران به دلیل عادات و سبک زندگی خود، برخی هورمون‌ ها، استرس و تجمع مایع بعد از جراحی، با افزایش وزن مواجه می شوند. در طول عمل‌ های پیکرتراشی مانند ابدومینوپلاستی، سلول‌ های چربی از بدن جدا می‌ شوند و نمی‌ توانند بازگردند؛ به همین دلیل قسمت‌ های دیگر بدن بیمار، مانند: باسن، پاها، بازوها و سینه چاق خواهند شد. همچنین گاهی اوقات افراد در اطراف احشاء چاق خواهند شد و در این صورت نه عمل ابدومینوپلاستی می‌ تواند این سلول‌ های چربی را از بین ببرد و نه لیپوساکشن.

اگر تغییرات وزنی کمی داشته باشید می‌ توانید نتایج ابدومینوپلاستی را حفظ کنید؛ پس افزایش وزن 4.5-7 کیلوگرمی مشکل خاصی ایجاد نخواهد کرد. با این حال افزایش وزن خطرناک است و افزایش وزن زیاد حتماً روی نتایج تأثیر خواهد گذاشت. افزایش وزن بیشتر از 7کیلوگرم باعث کشیده شدن پوست و عضلات شکم و افتادگی شکم خواهد شد.

اگر افزایش وزن ادامه پیدا کند، باید جراحی ابدومینوپلاستی ترمیمی (ریویژن) انجام دهید. جراحی ترمیمی می‌تواند جراحی پیچیده‌تری باشد؛ در نتیجه جراحان توصیه می‌کنند که این بیماران سبک زندگی سالمی داشته باشند تا سالیان سال از نتایج خوب عمل خود لذت ببرند. نتایج ابدومینوپلاستی با رژیم غذایی مناسب و ورزش ماندگار خواهند شد.

نکته‌ دیگر این است که گاهی ممکن است جراحی‌ های زیبایی درست انجام نشوند و نتایجی که انتظار داشتید حاصل نشوند. اگر درد شدید یا هرگونه علائم غیرعادی داشتید فوراً با کلینیکی که جراحی را انجام داده تماس بگیرید. اگر ابدومینوپلاستی انجام داده‌اید و نتایج آن رضایت‌ بخش نیستند یا احساس می‌ کنید که عملتان درست انجام نشده است، باید با جراحتان صحبت کنید.

سؤالات متداول


آیا ابدومینوپلاستی باعث مشکلات شکمی خواهد شد؟

بیماران بعد از ابدومینوپلاستی دچار یبوست خواهند شد.

آیا عمل ابدومینوپلاستی عمل  سنگینی است؟

عمل تامی‌تاک (ابدومینوپلاستی) عمل سنگینی است که دوران نقاهت آن چندین هفته خواهد بود. در این روش برشی از یک ران تا ران دیگر ایجاد خواهد شد. بیماران باید بدانند که بهبودی آن‌ها 2-3 هفته طول خواهد کشید.

آیا ابدومینوپلاستی برای سلامتی مفید است؟

ابدومینوپلاستی باعث تقویت میان‌تنه، تقویت عضلات شکم و بهبود انعطاف‌پذیری کلی خواهد شد. همچنین عضلات شکمی قوی‌تر باعث تسکین درد پایین کمر شده و بهبود حالت بدن (پوسچر) هم کمک خواهد کرد.

شکم تا چند وقت بعد از جراحی ابدومینوپلاستی متورم خواهد بود؟

تورم بعد از یک هفته کم می‌شود و نگرانی شما هم کمتر خواهد شد. اکثر زنان تنها بعد از 2هفته سرپا می‌شوند و می‌توانند فعالیت‌های روزمره‌ی خود را از سر گیرند. بیماران ورزش را 4-6 هفته بعد از جراحی ابدومینوپلاستی شروع خواهند کرد. برخی افراد گزارش داده‌اند که حین ورزش کردن و یوگا عضلاتشان کمی تیر می‌کشد که کاملاً طبیعی است.

از کجا بدانم که عمل ابدومینوپلاستی من ناموفق بوده است؟

موارد زیر برخی از علائم ناموفق بودن ابدومینوپلاستی هستند:

 1. از شکل شکمتان ناراضی هستید. عمل ابدومینوپلاستی خوب باید باعث صاف‌تر و تخت شدن شکم شود.
 2. از شکل ناف یا جای آن ناراضی هستید.
 3. اسکار خیلی برجسته است.

ابدومینوپلاستی چقدر درد دارد؟

فرد بعد از ابدومینوپلاستی کمی درد خواهد داشت و شدیدترین درد و ناراحتی مربوط به هفته‌های ابتدایی بعد از عمل خواهد بود. میزان درد آن از 1-10، معمولاً در روزها و هفته‌های ابتدایی حدود 6-7 خواهد بود که در هفته‌ی دوم به 3-4 خواهد رسید.

آیا ممکن است بعد از جراحی ابدومینوپلاستی دچار هرنیا (فتق) شوم؟

به طور خلاصه، احتمال ابتلا به فتق بعد از ابدومینوپلاستی وجود دارد. ابتلا به فتق یکی از عوارض و خطرات عادی ابدوینوپلاستی است که البته نادر می‌باشد؛ به همین دلیل برخی از افراد فکر می‌کنند که این عمل باعث فتق خواهد شد.