برگشت شکم بعد از ابدومینوپلاستی و راه‌های جلوگیری از آن

  1. خانه
  2. /
  3. ابدومینوپلاستی
  4. /
  5. برگشت شکم بعد از...
فهرست مطالب

یکی از رایج‌ترین دلایلی که بیماران به دنبال جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی هستند، اصلاح عوارض جانبی ناشی از بارداری و یا کاهش وزن است. ضروری است که اگر داوطلب انجام عمل جراحی شکم هستید، بدانید که این روش به عنوان یک روش برداشتن دائمی چربی شکم نمی‌باشد و امکان رشد مجدد چربی در ناحیه شکم وجود دارد. در این مقاله این روش، درمان‌ها و تکنیک‌های جایگزین برای این بیماری معرفی خواهد شد.

آیا امکان بازگشت چربی دور شکم، بعد از انجام ابدومینوپلاستی وجود دارد؟

آیا امکان بازگشت چربی دور شکم، بعد از انجام ابدومینوپلاستی وجود دارد؟

هنگامی که بیماران با انتظار کاهش وزن شدید، اقدام به جراحی شکم می‌کنند، ممکن است از نتایج خود نا امید شوند. چرا که ممکن است احساس کنند که چربی شکم برگشته حتی اگر اینطور نباشد. بیماران باید بدانند که این نوع جراحی، روشی برای از بین بردن چربی اضافی شکم نیست.

در طی این روش، فقط پوست اضافی برداشته می‌شود و ماهیچه‌های داخلی به هم بخیه شده و در اصل فرایند حذف چربی وجود ندارد. یکی از ضروری‌ترین کارهایی که بیماران می‌توانند برای حفظ نتایج جراحی خود انجام دهند، جلوگیری از افزایش وزن در آینده است. در حالی که نتیجه جراحی شکم می‌تواند برای مدت نامحدودی ماندگاری داشته باشد، افزایش وزن پس از جراحی به طور قطع می‌تواند نتایج شما را به خطر بیندازد و نیاز به درمان مجدد پیدا کند.

تکنیک‌های لیپوساکشن برای افرادی که می‌خواهند چند کیلوگرم وزن کم کنند، گزینه مناسبی می‌باشند و ممکن است از درمان‌های لیپوساکشن با تکنیک‌های مختلف مانند لیزر لیپولیز، لیپوماتیک و تامسنت سود بیشتری ببرید. انجام تکنیک‌های لیپوساکشن بعد از ابدومینوپلاستی، شکم را بسیار لاغر می‌کند و نتیجه چشمگیری را به همراه خواهد داشت. با این حال، بیماران باید بدانند که هنگامی که لیپوساکشن با برداشتن سلول‌های چربی از ناحیه شکم همراه شود، افزایش وزن در آینده می‌تواند باعث رشد سلول‌های چربی جدید شود. سلول‌های چربی جدید، می‌توانند در تمام نواحی بدن، از جمله نواحی تحت درمان ایجاد شوند. بنابراین، از آنجایی که تولید سلول‌های چربی جدید به طور معمول در سراسر بدن به صورت یکنواخت اتفاق می‌افتد، چربی اغلب در مناطق تحت درمان، در مقایسه با مناطق درمان نشده، کمتر تجمع می‌یابد.

بسیاری از داوطلبان لیپوساکشن که وزن قابل توجهی پس از عمل اضافه می‌کنند، نسبت به زمانی که لیپوساکشن نکرده بودند، ظاهر بهتری دارند. به همین دلیل، زنانی که قصد انجام ابدومینوپلاستی را دارند، بسیار تشویق می‌شوند که جراحی را تا زمانی که بچه‌دار شوند به تعویق بیاندازند، زیرا افزایش وزن مرتبط با بارداری نیز می‌تواند بر نتایج حاصله تأثیر منفی بگذارد.

یکی از روش‌های ساده برای اطمینان از اینکه عمل جراحی شکم درستی را انتخاب کرده‌اید، صحبت با پزشک است. یک جراح پلاستیک خوب می‌تواند روش صحیح را به شما توصیه کند. وی به شما اطلاع می‌دهد که بعد از عمل چه نوع افزایش یا کاهش وزنی را ممکن است تجربه کنید. همچنین روش‌های جایگزین درمانی را به شما توصیه خواهند کرد.

نحوه حفظ نتایج جراحی ابدومینوپلاستی

برخی از عوامل تاثیر منفی بر نتایج عمل شما می‌گذارند و می‌توانند منجر به تولید سلول‌های چربی در ناحیه شکم شما شوند، از جمله بارداری بعد از عمل و افزایش وزن. مهم است بدانید که بین افزایش وزن و تغییر عدد ترازو تفاوت وجود دارد. وزن شما به دلیل احتباس آب، مصرف سدیم، تغییرات هورمونی و سایر عوامل و شرایط، ممکن است روزانه در نوسان باشد. فقط به این دلیل که وزن شما نوسان می‌کند به این معنی نیست که وزن اضافه می‌کنید؛ افزایش وزن زمانی اتفاق می‌افتد که شما بیش از نیاز بدن خود غذا بخورید و کالری اضافی را نسوزانید. تکنیک‌های آسانی وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید تا اطمینان حاصل کنید که بعد از عمل ابدومینوپلاستی، اضافه وزن پیدا نمی‌کنید. از جمله این تکنیک‌ها عبارتند از:

حواستان به رژیم غذایی‌تان باشد.

حواستان به رژیم غذایی‌تان باشد.

برای داشتن یک سبک زندگی سالم مجبور نیستید از یک رژیم غذایی مد روز و محدود پیروی کنید. بهترین رژیم غذایی آن است که معتدل باشد. اجتناب از مصرف غذاهای فرآوری شده، چرب و پر کربوهیدرات، یک رژیم غذایی نیست. این یک نوع انتخاب سبک زندگی است که می‌تواند به شما کمک کند پس از عمل شکم، وزن اضافه نکنید. وقتی روی خوردن مقادیر مناسب غذاهای سالم در زمان‌های مناسب در طول روز تمرکز می‌کنید، می‌توانید اطمینان حاصل کنید که وزن مشخص خود را در دراز مدت حفظ می‌کنید.

چه بخوریم؟

شما باید روی خوردن مقدار زیادی سبزیجات، چربی‌های سالم مانند آووکادو، آجیل و روغن زیتون و پرهیز از غذاهای فرآوری شده و نمک و شکر اضافی تمرکز کنید. همچنین باید پروتئین‌های بدون چربی را در برنامه غذایی هفتگی خود بگنجانید، از جمله ماهی سفید، ماهی آزاد، مرغ  و تکه‌های گوشت گاو بدون چربی. برخی از افراد ترجیح می‌دهند اکثر کربوهیدرات‌ها را از رژیم غذایی خود حذف کنند و در عوض پروتئین‌های بدون چربی و چربی‌های سالم را با سبزیجات فراوان مصرف کنند. افزایش مصرف آب برای حفظ نتایج مهم است؛ آب نه تنها به شستشوی سیستم شما کمک می‌کند بلکه بدن را هم سم‌زدایی می‌کند و راه مهمی برای جلوگیری از پرخوری است. اگر طرفدار نوشیدن آب ساده نیستید، روش‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید برای طعم بهتر آب از آنها استفاده کنید. لیمو، خیار و میوه‌های تکه‌شده را می‌توان به آب اضافه کرد تا لذت‌بخش‌تر شود تا بتوانید مقدار لازم آب را به صورت روزانه مصرف کنید. هر چیزی که برای شما مفید است، شما را سیر نگه می‌دارد و به شما کمک می‌کند از انتخاب‌های غذایی اشتباه اجتناب کنید. افرادی که دائماً احساس محدودیت می‌کنند، در نهایت سقوط می‌کنند و به روش قبلی خود بازمی‌گردند و وزن اضافه می‌کنند. وقتی روی پیروی از یک برنامه غذایی تمرکز کنید که شما را سیر نگه داشته و در عین حال به شما کمک کند از افزایش و کاهش قندخون جلوگیری کنید، آن یک رژیم غذایی مناسب است.

چه نخوریم؟

حذف کامل قند می‌تواند به جلوگیری از افزایش وزن کمک کند؛ زیرا شکر مانند یک ماده مخدر و همچنین اعتیاد آور است. وقتی به طور کلی آن را از رژیم غذایی خود حذف کنید، بدن شما دیگر هوس شکر نخواهد کرد، بنابراین به طور خودکار طرز فکر خود را تغییر خواهید داد.

به اندازه کافی ورزش کنید.

به اندازه کافی ورزش کنید.

هنگام تلاش برای جلوگیری از افزایش وزن پس از ابدومینوپلاستی، ورزش عامل مهمی می‌باشد. ورزش همراه با رعایت یک رژیم غذایی سالم، از افزایش وزن جلوگیری می‌کند. مهم است که توجه داشته باشید همیشه اعتدال را رعایت کنید، بنابراین وقتی روزانه ورزش می‌کنید و هم‌زمان از پرخوری اجتناب کنید، موفقیت شما تضمینی خواهد بود. برخی از تمرین‌هایی که می‌توانند به چربی‌سوزی کمک کنند عبارتند از: تمرینات ورزشی با شدت بالا، تمرینات کاردیو و تمرینات استقامتی. تمرینات کاردیو به همراه تمرینات استقامتی، به بدن شما در سوزاندن چربی در طول روز کمک می‌کنند. وقتی عضلات شما بیشتر از چربی بدن باشد، بدن شما به طور طبیعی کالری بیشتری را هر روز خواهد سوزاند، حتی در حالت استراحت. ورزش فقط در باشگاه اتفاق نمی‌افتد، شما می‌توانید بدون اینکه عرق کنید، همچنان مصرف کالری خود را افزایش دهید. بالا رفتن از پله‌ها، پارک کردن خودرو دورتر از فروشگاه و بلند شدن و حرکت کردن از پشت میز، همگی به شما کمک می‌کنند وزن مناسبی داشته باشید.

سطح استرس خود را کاهش دهید.

سطح استرس خود را کاهش دهید.

راه دیگر برای اطمینان از اینکه بعد از عمل جراحی شکم چاق نمی‌شوید، تمرکز بر مراقبت از روان خود است. هنگامی که بدن شما بیش از حد استرس دارد، مقادیر زیادی کورتیزول، هورمون استرس، تولید می‌کند که به خودی خود چیز بدی نیست. هنگامی که بدن بیش از حد این هورمون استرس را تولید کند، نه تنها بدن بلکه اهداف کاهش وزن شما را نیز تخریب می‌کند. سطوح کورتیزول اضافی در درازمدت می‌تواند بر هورمون‌های گرسنگی تأثیر گذاشته، باعث پرخوری شده و منجر به افزایش وزن شوند. مطالعه، چرت زدن، یوگا، پیاده‌روی و حتی رفتن به آرایشگاه، همگی می‌توانند به کاهش استرس و تمرکز مجدد شما کمک کنند. مهم است که در طول هفته زمانی را برای فعالیت‌های خودمراقبتی اختصاص دهید تا سطح استرستان کاهش یابد و در نتیجه وزن اضافه نکنید. به علاوه، زمانی که با استرس کمتری زندگی می‌کنید، کیفیت زندگیتان بهبود داده می‌شود.

سوالات متداول

چرا بعد از عمل جراحی ابدومینوپلاستی هنوز چربی دور شکمم وجود دارد؟

بلافاصله پس از جراحی متوجه تغییر خواهید شد، اما اگر در هفته‌های بعد از جراحی همچنان کمی شکم دارید، نگران نباشید. تورم ممکن است چندین هفته و تا یک سال طول بکشد تا به طور کامل برطرف شود. شما در کوتاه‌ترین زمان ممکن لاغری که آرزوی ان را دارید، خواهید رسید.

چگونه تورم بعد از عمل جراحی شکم را کاهش دهیم؟

همیشه گن مخصوص بپوشید، از کمپرس یخ استفاده کنید، مایعات فراوان بنوشید.

چرا بعد از ابدومینوپلاستی شکم من صاف نیست؟

گاهی اوقات افراد پس از ابدومینوپلاستی، شکم کاملا صافی ندارند، حتی اگر پوست و چربی اضافی برداشته شود؛ زیرا محتویات داخل شکمی همچنان دست نخورده باقی مانده و همچنان پشت عضلات سفت شده شکم قرار دارند.

آیا می‌توان وزن خود را پس از عمل شکم بازگردانید؟

نتایج ابدومینوپلاستی ماندگار هستند و سلول‌های چربی برداشته‌شده دوباره رشد نمی‌کنند، اما سلول‌های چربی باقی‌مانده ممکن است گسترش یافته و در صورت افزایش وزن، پوست دوباره کشیده شود.

آیا می‌توان 2 مرتبه عمل جراحی ابدومینوپلاستی انجام داد؟

بله کاملا امکان پذیر است. برخی از افراد در صورت باردار شدن در سنین پایین، برای ایجاد تغییرات قابل‌توجه، دومین عمل ابدومینوپلاستی را انجام می‌دهند.