ورم و آب آوردن شکم بعد از ابدومینوپلاستی و راه‌های درمان آن

 1. خانه
 2. /
 3. ابدومینوپلاستی
 4. /
 5. ورم و آب آوردن...
فهرست مطالب

پس از عمل ابدومینوپلاستی، ورم کردن و آب آوردن شکم طبیعی است؛ زیرا بدن در حال بهبودی است. این اتفاق ممکن است برای تمام کسانی که این عمل را انجام داده‌اند، رخ دهد. بیشتر ورم در 4 هفته نخست پس از جراحی از بین می‌رود اما ممکن است حدود 1 سال زمان لازم باشد تا این ورم کاملا از بین برود؛ با این حال ورم شکم اصلا خوشایند نیست و ممکن است باعث شود شما چاق به نظر برسید. احتمالا زمانی که تصمیم به انجام این عمل جراحی گرفتید، انتظار چنین نتیجه‌ای را نداشتید. برای بسیاری از بیماران سوال است که چگونه می‌‎توان ورم شکم را پس از ابدومینوپلاستی کاهش داد. خوشبختانه روش‌هایی برای کاهش این ورم وجود دارد. در این مقاله درباره اقداماتی که می‌توان برای کاهش ورم شکم پس از عمل ابدومینوپلاستی انجام داد صحبت خواهیم کرد.

آیا ورم و آب آوردن شکم پس از ابدومینوپلاستی طبیعی است؟

آیا ورم و آب آوردن شکم پس از ابدومینوپلاستی طبیعی است؟

پس از جراحی، ورم و آب آوردن شکم کاملا طبیعی و قابل پیش‌بینی است. عروق خونی و لنفاوی در شکم وظیفه تخلیه مایعات را بر عهده دارند که حین عمل ابدومینوپلاستی این عروق، برش می‌خورند. به همین خاطر بدن در این ناحیه، بسیار کند مایعات را تخلیه می‌کند و تجمع این مایعات منجر به ورم کردن شکم می‌شود.

بیشترین میزان ورم شکم معمولا در 2 ماه نخست پس از عمل جراحی ایجاد می‌شود، البته طول این مدت در افراد مختلف ممکن است متفاوت باشد. همزمان که بدن مشغول ترمیم عروق خونی و لنفاوی در ناحیه جراحی شده است، ورم شکم نیز در حال فروکش کردن است. از بین رفتن ورم به طور کامل، ممکن است تا 1 سال یا بیشتر طول بکشد.

میزان ورم ایجاد شده پس از عمل ابدومینوپلاستی بسته به روش جراحی به کار رفته متفاوت می‌باشد. پس از برخی از جراحی‌های ابدومینوپلاستی، ورم کمتری در شکم ایجاد می‌شود. از سوی دیگر، در صورتی که در کنار ابدومینوپلاستی لیپوساکشن هم انجام شود، احتمالا در سایر بخش‌های بدن نیز ورم ایجاد شود.

پس از اینکه ورم شروع به کاهش کرد و بخش زیادی از آن برطرف شد، ورم جزئی باقی‌مانده ممکن است تا چند وقت ادامه داشته باشد و پرداختن شما به فعالیت‌های روزمره، آن را تحت تاثیر قرار دهد. دلیل این مسئله این است که نیروی جاذبه در روند بهبودی اختلال ایجاد می‌کند. به عنوان مثال ایستادن برای مدت طولانی ممکن است ورم شکم را بیشتر کند. البته این ورم پس از یک خواب خوب و عمیق تا میزان زیادی برطرف میشود. در صورتی که ورزش را از سر بگیرید ممکن است متوجه افزایش ورم شکمتان شوید.

نکاتی درباره کاهش ورم شکم پس از ابدومینوپلاستی

روند بهبودی پس از جراحی زیبایی شکم در افراد مختلف متفاوت است. عوامل بسیاری بر بهبودی تاثیر می‌گذارند مانند: سبک زندگی، مصرف دخانیات، وضعیت سلامت عمومی فرد، سن و پاسخ سیستم ایمنی بدن فرد، همگی در سرعت بهبودی فرد دخیل هستند. برای تسریع بهبودی، بهترین راه پیروی از توصیه‌های پزشک‌تان است. با این کار بهبودی سریع‌تر حاصل می‌شود و ورم شکم به حداقل میزان ممکن می‌رسد. خبر خوب این است که در ادامه نکاتی که پزشکان برای کمک به کاهش ورم شکم تایید کرده‌اند را آورده‌ایم تا دوره نقاهت راحت‌تری را تجربه کنید.

استراحت

استراحت

در هفته‌های نخست پس از جراحی، داشتن خواب به میزان کافی بسیار مهم است. همزمان که در حال استراحت هستید، سیستم ایمنی بدن نیز مشغول کار است. استراحت به بدن اجازه می‌دهد تا تمرکز و انرژی خود را صرف بهبود و ترمیم بافت‌های آسیب‌دیده کند.

خواب به تنهایی کافی نیست بلکه محدود کردن فعالیت‌های بدنی در طول روز بسیار مهم است. ممکن است در این مدت که کاری ندارید به جای استراحت کردن وسوسه شوید به فرزندتان در انجام تکالیف مدرسه کمک کنید یا کارهای سبک منزل را انجام دهید. با اینکه بستری شدن در بیمارستان در دوره نقاهت الزامی نیست، بهتر است از انجام کارهای اضافه خودداری کنید و انرژی‌تان را برای بهبودی سریع‌تر ذخیره کنید. فعالیت زیاد روند بهبودی را کند می‌کند و باعث می‌شود بافتی که در حال بهبودی است، تحریک شود و بدن تحت استرس و فشار قرار گیرد و در نهایت ورم و التهاب بدن افزایش پیدا کند.

توصیه می‌شود در هر ساعت چند دقیقه پیاده روی آرام داشته باشید. فعالیت بدنی سبک با فعال نگه‌داشتن گردش خون، احتمال ایجاد لخته و تجمع مایعات را کاهش می‌دهد.

پوشیدن لباس‌های فشرده‌سازی

پوشیدن لباس‌های فشرده‌سازی

برای کاهش ورم پس از عمل ابدومینوپلاستی باید دقیقا مطابق دستورالعمل‌های پزشک، لباس‌های فشرده‌سازی را به تن کنید. این لباس‌ها با اعمال فشاری ملایم به شکم در دوره بهبودی، ورم شکم و تجمع مایعات را کاهش می‌دهند.

همچنین با پوشیدن لباس‌های فشرده‌سازی کبودی کاهش می‌یابد، از زخم‌های جراحی در برابر عفونت محافظت می‌شود، بهبودی سریع‌تر حاصل می‌شود،‌ احساس درد و ناراحتی کاهش پیدا می‌کند و به حفظ فرم جدید شکم کمک می‌شود. حتی در برخی موارد گزارش شده است که استفاده از لباس‌های فشرده‌سازی به کاهش خطر ایجاد اسکار کلوئیدی کمک می‌کند.

هرچه جراحی سنگین‌تر باشد، باید برای مدت طولانی‌تری از لباس‌های فشرده‌سازی استفاده شود. معمولا تا 4 – 6 هفته پس از عمل جراحی پوشیدن این لباس‌ها ضروری است. با این حال اگر عمل جراحی شکم کمتر تهاجمی باشد، ممکن است پوشیدن این لباس‌ها تا 2 هفته نیز کافی باشد.

تخلیه مایعات و مراقبت‌های لازم

تخلیه مایعات، بسیار مهم و مفید است. در جدیدترین روش‌های عمل ابدومینوپلاستی، ورم به صورت جزئی ایجاد می‌شود؛ طوری که به تخلیه مایعات نیازی نیست. در روش‌های قدیمی‌تر، ممکن است همچنان پس از عمل لازم باشد از درن استفاده شود. امروزه بسیاری از جراحان زیبایی استفاده از درن را لازم می‌دانند. درن لوله‌ای نازک است که در پوست قرار داده می‌شود تا از طریق آن خون و مایعات اضافه‌ای که در محل جراحی تجمع یافته است، تخلیه شود.

متاسفانه این درن‌ها، نیاز به مراقبت و نگهداری دارند. بسیار مهم است که آنها را تمیز نگه‌دارید. جراح درباره نحوه مراقبت از درن به شما توصیه‌های لازم را خواهد کرد. به طور معمول باید در روز 3 بار درن را تخلیه کنید.

با بررسی میزان مایعی که هربار تخلیه شده است، جراح تشخیص می‌دهد که چه زمانی می‌توان درن را برداشت. پس از جراحی معمولا تا 3 – 7 هفته (و گاهی بیشتر) باید از درن استفاده شود. معمولا در مدتی که بیمار از درن استفاده می‌کند، باید آنتی‌بیوتیک‌هایی که پزشک تجویز کرده است را مصرف کند.

داروهای ضدالتهاب

داروهای ضدالتهاب

ایجاد التهاب و ورم، پاسخ طبیعی بدن پس از عمل جراحی است. مصرف داروهای ضدالتهاب از سریعترین راه‌های کاهش ورم بدن است. با این حال پیش از مصرف اینگونه داروها، حتما با پزشک خود این موضوع را درمیان بگذارید. حتی برای مصرف داروهای بدون نسخه نیز تایید پزشک الزامی است.

رایج‌ترین داروهای ضدالتهاب بدون نسخه عبارتند از:‌ ایبوپروفن،‌ ناپروکسن و آسپرین. برخی از داروهای ضدالتهاب خون را رقیق می‌کنند و در تشکیل لخته در محل زخم اختلال ایجاد می‌کنند. به همین خاطر باید درباره نحوه مصرف این داروها حتما با پزشک خود صحبت کنید.

مصرف داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی که با نام اختصاری NSAID نیز شناخته می‌شوند، باعث کاهش پروستاگلاندین‌ها (مواد شیمیایی داخل بدن که باعث ایجاد التهاب می‌شوند)‌ در بدن می‌شود. این داروها، درد و التهاب بدن را به سرعت کاهش می‌دهند اما نباید برای مدتی طولانی مصرف شوند. همچنین می‌توانند باعث خونریزی شوند، به همین خاطر بسیار مهم است که بلافاصله پس از جراحی مصرف نشوند. جراح به شما توضیح خواهد داد که پس از گذشت چه مدت از عمل جراحی مجاز به مصرف داروهای NSAID هستید.

توجه داشته باشید که پیروی از توصیه‌های جراح، بسیار مهم است. دنبال نکردن دستورالعمل‌های جراح می‌تواند عوارضی جدی به دنبال داشته باشد.

از مصرف هرگونه مکملی که ممکن است در تعادل مایعات بدن اختلال ایجاد کند پرهیز کنید، از جمله:

 • داروهای ادرارآور (دیورتیک)
 • قرص کافئین
 • مکمل سیر

رژیم غذایی سالم و نوشیدن آب کافی

رژیم غذایی سالم و نوشیدن آب کافی

غذا سوخت بدن است و داشتن رژیم غذایی سالم برای بهبود یافتن ضروری است. پس از جراحی، بدن برای اینکه بتواند هرچه سریعتر بهبود پیدا کند به ویتامین ها و مواد مغذی نیاز دارد و بهترین منبع برای دریافت آنها غذا است. اگر می‌خواهید برای بهبودی سریع از مکمل‌های ویتامین کمک بگیرید، باید این موضوع را پزشک خود درمیان بگذارید تا مطمئن شوید هیچ اختلالی در روند بهبودی‌تان ایجاد نمی‌شود. به عنوان مثال مصرف مکمل ویتامین E پس از جراحی، خون را رقیق می‌کند و باعث خونریزی می‌شود.

روز قبل از جراحی، یخچال را از میوه و سبزیجات پر کنید. غلات کامل و مواد فیبردار نیز گزینه‌های مناسبی هستند. از مصرف خوراکی‌های شیرین، شور یا فرآوری‌شده پرهیز کنید؛ زیرا باعث احتباس مایعات در بدن می‌شوند. نوشیدن آب زیاد برایتان مفید است؛ زیرا نوشیدن آب سموم بدن را دفع می‌کند و بدن را هیدراته نگه می‌دارد که هردو برای التیام زخم‌های جراحی و کاهش التهاب مفید هستند. روزانه حداقل 2 لیتر آب بنوشید تا بدنتان کاملا هیدراته بماند. می‌توانید از یک بطری که ظرفیت آن را می‌دانید استفاده کنید تا بتوانید میزان آب مصرفی خود را پیگیری کنید.

کاهش مصرف سدیم

کاهش مصرف سدیم

 مصرف نمک باعث می‌شود بدن آب را در خود نگه دارد و در نتیجه ورم کند. بهتر است مصرف نمک را کاهش دهید اما نباید آن را به طور کامل از رژیم غذایی‌تان حذف کنید؛ زیرا سلامتی‌تان را به خطر می‌افتد. از طرفی اگر نمک را به مقدار خیلی کم و آب را بیش از حد مصرف کنید، ممکن است به بیماری خطرناک هایپرناترمی مبتلا شوید.

بهترین راه برای کاهش مصرف نمک به میزان کافی این است که از مصرف غذاهای فرآوری شده مانند سس‌ها، غذاهای کنسرو شده، چیپس و دیگر تنقلات دارای نگهدارنده خودداری کنید.

پانسمان کردن زخم

پانسمان کردن زخم

امروزه جراحان به انواع پیشرفته پانسمان زخم دسترسی دارند. برخی از این پانسمان‌ها حتی می‌توانند ورم شکم پس از جراحی را نیز کاهش دهند.

پانسمان‌های دارای فشار منفی بهترین گزینه هستند. این پانسمان‌ها از مکش ایجاد شده به وسیله نیروی باتری برای تخلیه مایعات اضافه از محل زخم استفاده می‌کنند. این پانسمان ها بسیار نرم و راحت هستند و علاوه‌بر کاهش ورم برای بدن فواید دیگری نیز دارند؛ آنها از زخم در مقابل باکتری‌ها محافظت می‌کنند و مانع از زشت شدن ظاهر زخم‌های جراحی می‌شوند.

مراجعات بعدی به پزشک را از دست ندهید.

مراجعات بعدی به پزشک را از دست ندهید.

بسیار مهم است که پس از جراحی در تاریخ‌های تعیین شده به مطب پزشک مراجعه کنید تا پزشک شما بتواند روند بهبودی‌تان را بررسی کند. اگر سوال یا نگرانی خاصی درباره ورم و آب آوردن شکم‌تان دارید، در این جلسات می‌توانید موضوع را با پزشک در میان بگذارید.

در این جلسات، جراح تاثیر پوشیدن لباس‌های فشرده‌سازی را بررسی می‌کند. این لباس‌ها نباید خیلی تنگ یا خیلی گشاد باشند. از آنجا که ممکن است بیمار نداند میزان تنگی مناسب برای لباس فشرده‌سازی چقدر است، با پوشیدن این لباس‌ها هنگام حضور در جلسات هرگونه عدم اطمینان در این زمینه برطرف می‌شود.

فعال ماندن

فعال ماندن

پس از عمل جراحی از انجام فعالیت‌های بدنی سنگین باید خودداری کنید، با این حال بسیار مهم است که در طول روز بدون وارد کردن فشار به بدن فعال بمانید. این کار علاوه بر کاهش ورم شکم پس از جراحی، احتمال ایجاد لخته خون و تجمع مایعات را نیز کمتر می‌کند. سعی کنید روزانه کمی پیاده روی سبک داشته باشید. می‌توانید از جراحتان بخواهید چند حرکت ورزشی مناسب به شما آموزش دهد. پس از عمل ابدومینوپلاستی از انجام موارد زیر خودداری کنید:

 • بلند کردن اجسام سنگین
 • بردن دست‌ها تا بالای سر
 • خم شدن بیش از حد
 • انجام دراز نشست یا حرکت کرانچ

ماساژ

ماساژ

افزایش گردش خون روشی فوق‌العاده برای کاهش ورم پس از عمل جراحی است و ماساژ راهی ایده‌آل برای این کار است. پیش از امتحان کردن ماساژدرمانی باید صبر کنید تا زمانی برسد که دیگر به پوشیدن لباس های فشرده سازی نیازی نداشته باشید. در دوره ای که لباس های فشرده سازی را باید به صورت تمام وقت به تن داشته باشید ماساژ درمانی نمی‌تواند تاثیر خود را بگذارد. برای ماساژ دادن باید در جهت عقربه های ساعت و به صورت دایره‌هایی مارپیچی و رو به بیرون بافت را ماساژ دهید. مطمئن شوید که هیچ فشار مستقیمی به شکم وارد نمی‌شود. انجام ماساژ روزی 2 – 3 بار و هر بار به مدت 10 دقیقه می‌تواند درد و ورم را تا حد زیادی تسکین دهد. همچنین ماساژ می‌تواند احتمال ایجاد اسکار پس از جراحی را کاهش دهد.

نتیجه‌گیری

بسیار مهم است که به تمام توصیه‌های پزشک خود عمل کنید. این کار بهترین راه برای کاهش ورم شکم پس از عمل جراحی ابدومینوپلاستی است. استراحت کنید، غذاهای سالم بخورید، آب بنوشید، از لباس‌های فشرده‌سازی استفاده کنید و برای دستیابی به بهترین نتیجه ممکن به طور منظم برای انجام معاینات لازم به مطب پزشک مراجعه کنید.

سوالات متداول

آیا آب آوردن شکم پس از عمل ابدومینوپلاستی طبیعی است؟

ورم و آب آوردن شکم پس از عمل کاملا طبیعی است.

آیا طبیعی است که بدن 3 ماه پس از عمل ابدومینوپلاستی همچنان ورم داشته باشد؟

پس از ابدومینوپلاستی بیشترین ورم شکم در 3 ماه نخست برطرف می‌شود. البته ورم جزئی باقی مانده در شکم همچنان قابل مشاهده است. به مرور در طی 1 الی 1.5 سال پیش‌رو این ورم نیز از بین می‌رود.

پس از عمل ابدومینوپلاستی بیشترین تورم در کدام بخش از بدن ایجاد می‌شود؟

مانند هر روش جراحی دیگری، بیشترین ورم معمولا در ناحیه تحتانی شکم ایجاد می‌شود. اکثر بیماران با گذشت 3 هفته از جراحی، ورم شدیدی را در شکم خود تجربه می‌کنند. حتی ممکن است بافت اطراف ناف نیز سفت شود.

آیا مصرف ایبوپروفن ورم را کاهش می‌دهد؟

برخلاف استامینوفن، ایبوپروفن یک داروی ضدالتهاب است و مصرف آن التهاب و ورم بدن را کاهش می‌دهد.

آیا پیاده روی می‌تواند ورم بدن پس از عمل ابدومینوپلاستی را کاهش دهد؟

بیماران پس از عمل ابدومینوپلاستی در دوره بهبودی خود باید استراحت کافی داشته باشند، با این وجود داشتن پیاده‌روی سبک در طول روز بسیار مهم است. این کار به کاهش ورم و بهبود گردش خون کمک می‌کند و خطر ایجاد عوارض پس از عمل (مانند ایجاد لخته) را نیز کاهش می‌دهد.

چه مدت باید از عمل ابدومینوپلاستی بگذرد تا ورم شکم فروکش کند؟

در اکثر موارد ورم شکم تقریبا پس از 2 ماه برطرف می‌شود. حدودا 80 درصد از ورم شکم در این مدت از بین می‌رود. ورم جزئی باقی مانده معمولا تا 1 سال پس از جراحی ادامه دارد.

آیا قرص آب می‌تواند ورم شکم را پس از عمل ابدومینوپلاستی کاهش دهد؟

پس از جراحی به علت تغییر در برخی از هورمون‌های بدن (که مسئول ایجاد تعادل در سطح آب بدن هستند) شکم ورم می‌کند و آب می‌آورد. این مشکل در عرض 5 الی 7 روز یا بیشتر برطرف می‌شود. مصرف قرص آب برای کاهش ورم شکم اصلا توصیه نمی‌شود زیرا بدن را کم آب می‌کند و ورم را هم کاهش نمی‌دهد.

آیا نوشیدن آب می‌تواند ورم شکم را کاهش دهد؟

گرچه داروها و کرم های تجویزی میتوانند ورم شکم را برطرف کنند اما نوشیدن آب کافی همچنان مهم است. اگر بدن به اندازه کافی هیدراته نشود، مایعاتی را که از قبل دریافت کرده است در خود نگه‌می‌دارد تا کمبود آب دریافتی خود را جبران کند و این وضعیت، ورم بدن را بدتر می‌کند.

تجمع مایعات پس از عمل ابدومینوپلاستی چگونه است؟

معمولا در روزهای نخست پس از جراحی، در محل جراحی تجمع مایعات اتفاق می‌افتد. به این وضعیت سروما (Seroma) نیز گفته می‌شود. تجمع مایعات می‌تواند تا یک ماه پس از جراحی ادامه داشته باشد. در چنین شرایطی مایع تجمع یافته، ظاهری شبیه به یک توده یا کیست بزرگ دارد. برخی آن را به یک «ورم بالن مانند» تشبیه می‌کنند. ممکن است حرکت مایع تجمع یافته را در زیر پوستتان حس کنید.

چگونه می‌توان وجود ورم یا سروما را در شکم تشخیص داد؟

بهترین و سریع‌ترین راه برای تشخیص تفاوت میان ورم و سروما (تجمع مایعات) معاینه شدن توسط پزشک یا جراحتان است. ورم کردن شکم پس از جراحی کاملا طبیعی است و وجود آن در 17 روز نخست پس از جراحی شکم کاملا قابل انتظار است.