عمل زیبایی پیکرتراشی ساعت شنی

 1. خانه
 2. /
 3. پیکرتراشی
 4. /
 5. عمل زیبایی پیکرتراشی ساعت...
فهرست مطالب

اگر شما از معدود افراد خوش شانسی که اندام ساعت شنی دارند نیستید، با روش های درمانی موجود می توانید یک بدن ساعت شنی داشته باشید. انواع مختلفی از روش های جراحی پلاستیک وجود دارد که به شما اندامی گرد و منحنی، کمر کوچک تر، باسن و سینه گردتر و ران های جذاب تر می دهد. جراحی پلاستیک به شما کمک می کند تا با داشتن اندام ساعت شنی بدنی زنانه تر داشته باشید. روش های جراحی ساعت شنی برای زنانی مناسب است که نه تنها می خواهند شکم خود را صاف کنند بلکه می خواهند اندام خود را تغییر دهند تا حالت طبیعی ساعت شنی داشته باشند. این روش ها به شما کمک می کند تا دورکمر باریک تر و شکمی صاف تر داشته باشید و اندام شما با زنانی که بدن ساعت شنی دارند برابری کند. میزان صاف شدن شکم شما با این روش ها کاملا به اهداف، نیازهای شخصی و خواسته های شما بستگی دارد. در این مقاله با مزایا، کاندیدها، روند آماده سازی، روش ها، بهبودی و عوارض جانبی چراحی ساعت شنی آشنا خواهید شد. دقت کنید که هر زمان تصمیم گرفتید بدن ساعت شنی داشته باشید باید به یک پزشک باتجربه و ماهر که با روش های درمانی و نحوه کنترل عوارض آشنا است مراجعه کنید تا خطرات، عوارض جانبی و زمان بهودی بعد از جراحی را کاهش دهید.

مزایای جراحی ساعت شنی


مزایای جراحی ساعت شنی

مزایای جراحی ساعت شنی عبارتند از:

کاهش چربی بدن

هدف از جراحی ساعت شنی تقویت عضلات شل شده شکم، اصلاح فتق ناف و برداشتن پوست اضافی است. به این معنی که اگر بیمار لایه چربی قابل توجهی روی شکم و پهلوها داشته باشد هنگام انجام جراحی، بدن به هر طریقی تحت تاثیر قرار میگیرد. علاوه بر این نمی توان بدن بیمار را با چربی های اضافه شکم که حالت مربع دارند باقی گذاشت. با جراحی ساعت شنی چربی کمتری در بدن به خصوص در ناحیه میانی و شکم باقی می گذارد چون لیپوساکشن دقیقا برای همین منظور انجام می شود.

ظاهر بهتر بدن

بیمارانی که تحت عمل جراحی ساعت شنی قرار می گیرند قرار نیست حالت مکعبی داشته باشند. جراحی ساعت شنی با ترکیب لیپوساکشن و انتقال چربی به باسن برای ایجاد فرمی عالی برای بدن، نقص های روش سنتی  را اصلاح می کند. پیکر تراشی بدن با لیپوساکشن و انتقال چربی می تواند به بدن بیمار حالت ساعت شنی بدهد که در آن کمر بسیار کوچکتر از باسن است و منحنی های بدن بسیار جذاب هستند. ساعت شنی یک فرم بدن زنانه است که بسیاری از افراد معروف این جراحی را انجام می دهند.

اصلاح تمام عیب ها ناحیه میانی بدن

هدف از جراحی ساعت شنی اصلاح تمام عیب های دیواره شکم و ناحیه خط میانی بدن است. این روش باعث می شود پهلوها ظاهری زیباتر و جذاب تر داشته باشند.

جراحی ساعت شنی برای چه کسانی مناسب است؟


جراحی ساعت شنی برای مردان و زنانی که می خواهند عیب های شکم خود را اصلاح کنند مناسب است. جراحی ساعت شنی بیشتر برای زنانی که می خواهند بدنی جذاب و منحنی یا اندام ساعت شنی داشته باشند مناسب است. اولین شرطی که برای داشتن بدن ساعت شنی مهم است، داشتن سلول های چربی اضافی در شکم و پهلوها است چون در غیر این صورت پیوند چربی به باسن که بخش مهمی از داشتن اندام ساعت شنی است، امکان پذیر نیست.

در ادامه به سایر شرایط لازم برای جراحی ساعت شنی اشاره می کنیم:

 • فردی که افتادگی بیش از حد پوست قسمت تحتانی شکم او به طور کامل یا تا حدی ناحیه تناسلی را می پوشاند.
 • فردی که ناحیه بیرون زده شکم او صاف و سفت نیست.
 • فردی که مبتلا به دیاستاز رکتیک است یعنی وضعیتی که با شکاف ایجاد شده بین عضلات چپ و راست شکم دو دوارن بارداری مشخص می شود.
 • فردی که عضلات شکمی شلی دارد.
 • فردی که بافت چربی اضافه در دیواره شکم و پهلو دارد.
 • فردی که باسن باریکی دارد.

علاوه بر این شرایط عوامل دیگری هم وجود دارد که هنگام بررسی وضعیت شما توسط جراح پلاستیک مورد توجه قرار می گیرد. اگر در آینده قصد بارداری مجدد دارید باید این موضوع را با جراح پلاستیک در میان بگذارید چون ممکن است به شما توصیه کند جراحی را تا زمانی که دیگر قصد بچه دار شدن ندارید به تعویق بیاندازید.

یک کاندید خوب برای جراحی ساعت شنی کسی است که بتواند وزن ثابتی را برای مدت طولانی حفظ کند. نواسانات وزن می تواند نتایج درمان را تغییر دهد. به همین دلیل بهتر است که از رژیم های غذایی سخت و افزایش وزن خودداری کنید. یک کاندید خوب برای جراحی ساعت شنی می داند که جای زخم ها دائمی نخواهد بود. ظاهر زخم ها در طول سال اول بهتر می شود اما هر گز به طور کامل ناپدید نمی شود.

نکته مهم دیگر این است که  با خطرات و عوارض جانبی و نقش آنها در رسیدن به بهترین نتیجه آشنا باشید. هر عمل جراحی خطراتی دارد که جراحی ساعت شنی هم از این خطرات مستنثنی نیست. مهمترین کاری که بیمار می تواند برای به حداقل رساندن این خطرات انجام دهد این است که برای جراحی به یک جراح پلاستیک با مجوز و با تجربه مراجعه کند.

تکنیک های جراحی ساعت شنی برای فرم دادن به بدن


تکنیک های جراحی ساعت شنی که برای فرن دادن بدن استفاده می شوند عباتند از:

بزرگ کردن سینه

بزرگ کردن سینه

یکی از مهم ترین مولفه ها برای داشتن بدن ساعت شنی تناسب کامل سینه و کمر است. نسبت سینه به کمر بسیار مهم است چون سینه های بزرگتر می تواند خط کمر را باریک تر نشان دهد. جراحی بزرگ کردن سینه می تواند به بیماران کمک کند تا با بزرگ کردن سینه هایشان اندام ساعت شنی داشته باشند. در روش سنتی بزرگ کردن برای افزایش اندازه و شکل سینه های کوچک و خالی از ژل سیلیکون یا پروتز سالین استفاده می شود.

زنانی که می خواهند اندکی سینه های خود را بزرگتر کنند، می توانند از روش انتقال چربی استفاده کنند. این روش شامل برداشتن چربی اضافی از یک ناحیه بدن (به عنوان مثال شکم، پشت، کمر یا ران) و تزریق مجدد آن به سینه ها است. زنانی که می خواهند اندام ساعت شنی داشته باشند می توانند چربی های کمر را بردارند تا قسمت میانی بدن آنها کوچکتر شود و سینه های بزرگتری داشته باشند. جراح پلاستیک قبل از مشخص کردن برنامه جراحی وضعیت کلی سلامت، اهداف و خواسته های شما از این عمل را بررسی می کند تا مطمئن شود که این جراحی برای شما مناسب است.

لیفت باسن برزیلی

لیفت باسن برزیلی

باسن های گردتر و منحنی تر یکی دیگر از بخش های مهم جراحی ساعت شنی است. اگر باسن جذابی ندارید روش بزرگ کردن باسن می تواند به شما کمک کند. باسنی پر و خوش فرم، انحنای زیبا در پایین تنه ایجاد می کند که مکمل کمر باریک و سینه های بزرگ است. بزرگ کردن باسن قطعا باعث می شود شما اندام ساعت شنی داشته باشید.

لیفت باسن برزیلی یک روش پیوند چربی است و اغلب برای زنانی که می خواهند اندام ساعت شنی داشته باشند مناسب است. برای بزرگ شدن باسن از چربی های اضافه سایر قسمت های بدن استفاده می شود. این روش تمام سلول های چربی اضافه را از نواحی مختلف بدن شما مانند ناحیه شکم، پهلو ها و ران ها برداشته و سپس به باسن تزریق می کند. لیفت معمولی باسن برای داشتن اندام ساعت شنی کافی نیست، بنابراین برای انتقال چربی به باسن نباید لیپوساکشن انجام دهید. موفقیت آمیز بودن جراحی می تواند باسن شما را بزرگتر و گردتر و منحنی تر کند. لیفت باسن برزیلی به دلیل مزایای کانتورینگ بدن اغلب به عنوان یک روش 2 در 1 درنظر گرفته می شود. جراح پلاستیک روش درمان مناسب شما را بر اساس شکل فعلی بدن، انتظارات و خواسته های شما تعیین می کند.

تامی تاک

تامی تاک

تامی تاک(ابدومینوپلاستی) یکی دیگر از روش های جراحی پلاستیک است. این روش برای صاف تر کردن ناحیه شکم است که با از بین بردن چربی های اضافه، ظاهر بهتری به شما می دهد. شکم صاف و محکم می تواند برجستگی سینه و باسن شما را بشتر نشان دهد.

ممکن است در اثر بارداری، رژیم های کاهش وزن چشمگیر یا سایر عوامل پوست شکم شما دچار افتادگی بیش از حد شده باشد. این مسئله، برداشتن طبیعی پوست شکم را دشوار می کند. در نتیجه تامی تاک برای افراد مشهور جذابیت زیادی دارد چون پوست افتاده و چین خورده را از بین می برد و به بدن حالت ساعت شنی می دهد. علاوه بر این تامی تاک ماهیچه های شکم شما را سفت می کند و آثار کشش پوست به ویژه پوست پایین شکم را از بین می برد.

عمل جراحی به تنهایی ممکن است در برخی موارد برای داشتن اندام ساعت شنی کافی نباشد، بنابراین این احتمال وجود دارد که برخی افراد نیاز به ترکیبی از تامی تاک و لیپوساکشن داشته باشند. زنانی که برای داشتن اندام ساعت شنی از چند تکنیک استفاده می کنند معمولا نسبت به افرادی که فقط یک روش را انجام می دهند نتایج راضی کننده تری می گیرند.

لیپوساکشن

لیپوساکشن

خط کمر مشخصه ویژگی کلاسیک ساعت شنی است. به همین دلیل بسیاری از درمان های زیبایی با هدف دستیابی به شکل ساعت شنی از لیپوساکشن استفاده می کنند. لیپوساکشن هنوز یکی از شناخته شده ترین روش های جراحی کلاسیک است که افراد مشهور به آن علاقه دارند. لیپوساکشن می تواند به شما کمک کند تا با از بین بردن چربی های سر سخت در قسمت های مختلف بدن که با رژیم غذایی و ورزش از بین نرفته اند، اندام ساعت شنی داشته باشید. لیپوساکشن را می توان برای قسمت میانی، پهلو، شکم، گردن، زیر بغل، فک و ران انجام داد. جراحان می توانند از تکنیک های مختلف لیپوساکشن برای پیکر تراشی کمر استفاده کنند.

لیپوساکشن سلول های چربی را با استفاده از یک کانول فلزی از بدن خارج می کند. جراح پلاستیک با ایجاد یک برش و وارد کرددن کانولا در قسمت های خاصی از بدن چربی های اضافه را خارج می کند. اگر در شکم و پهلو ها چربی های سرسختی دارید برای رسیدن به هدف نهایی خود باید در آن قسمت ها هم لیپوساکشن انجام دهید.

جراح شما از بیهوشی موضعی یا عمومی برای این عمل استفاده می کند. پس از جراحی بهتر است تا چند هفته لباسی بپوشید که به قسمت های خاصی از بدن فشار وارد نکند. شما باید توصیه های جراح را جدی بگیرید حتی اگر لازم باشد باید کمر بند بپوشید. علیرغم این واقعیت که خطرات و پیچیدگی های احتمالی لیپوساکشن بسیار غیر معمول است اما با مرجعه به یک جراح باتجربه و ماهر نتایج بهتری به دست خواهید آورید. به این نکته دقت کنید که لیپوساکشن پوست شل را درمان نمی کند بنابراین زنانی که می خواهند پوست شل و عضلات جدا شده شکم خود را صاف کنند، می توانند از ترکیب لیپوساکشن و تامی تاک بهره ببرند.

ترکیب تامی تاک و لیپوساکشن

هر دو این روش ها میتوانند مشکلات بدن فرد را بهبود بخشند. با این حال برای بسیاری از بیماران هیچ یک از روش ها به تنهایی به اندازه ترکیب دو روش در ایجاد اندام ساعت شنی موثر نیستند.

تامی تاک شکم را صاف میکند اما لزوما باعث ایجاد اندام ساعت شنی نمی شود. برای داشتن اندام ساعت شنی بیماران به لیپوساکشن هدفمند نیاز دارند. ترکیبی از تامی تاک و لیپوساکشن هدفمند معمولا به عنوان تامی تاک ساعت شنی شناخته می شود و مزایای هر دو روش را برای بیماران فراهم می کند.

تامی تاک ساعت شنی پوست های اضافه بدن را از بین می برد و شکم را صاف می کند. به علاوه سلول های چربی قسمت های مشخصی از بدن از جمله شکم، پهلو ها و کمر را هم از بین میرد. هدف از این درمان داشتن کمری کوچک و مشخص تر است.

سپس چربی برداشته شده خالص می شود و به باسن بیمار تزریق می شود تا ظاهری گردتر و منحنی تر داشته باشد. نسبت کمر به باسن ایجاد شده ویژگی اصلی یک اندام ساعت شنی است. با استفاده از تامی تاک ساعت شنی بیماران کمر مشخص تر، شکمی صاف تر و باسن زیباتری خواهند داشت و به اندام ساعت شنی جذابی که می خواستند، می رسند.

ریکاوری بعد از جراحی ساعت شنی


ریکاوری بعد از جراحی ساعت شنی

دوره نقاهت بعد از جراحی ساعت شنی برای سلامتی و رسیدن به نتایج مورد نظر درمان بسیار مهم است. شما پس از جراحی برای جلوگیری از  هر گونه عوارض احتمالی به مراقبت های پزشکی مدوام نیاز دارید. حتما از قبل در مورد خطرات مربوط به جراحی ساعت شنی با جراح صحبت کنید. مراقبت های بعد از عمل عبارتند از:

 • استفاده از لباس فشاری: پس از جراحی ساعت شنی بیماران باید لباس های فشار بپوشند. این لباس ها برای محافظت از کانتور بدن، کاهش تورم و جلوگیری از عفونت است.
 • سیگار نکشید: سیگار برای سلامتی خطرناک است. بنابراین برای افرادی که جراحی ساعت شنی انجام داده اند مصرف سیگار خطرناک است. سیگار حاوی نیکوتین، قطران و مونوکسید کربن است که روند بهبودی را کند میکند.
 • از انجام فعالیت های سنگین خودداری کنید: انجام فعالیت های بدنی پس از جراحی پلاستیک میتواند منجر به کند شدن بهبودی زخم، خونریزی، عفونت، جابجایی مواد تزریق شده و ایجاد اسکار شود. بهتر است پس از جراحی ساعت شنی استراحت کامل داشته باشید و از انجام فعالیت های سنگین خودداری کنید.
 • خواب، استراحت و نشستن: اگر پس از جراحی ساعت شنی نسبت به خواب، نشستن واستراحت بی توجه باشید ممکن است با مشکل موجه شوید. اگر پس از کاشت باسن بلافاصله شروع به نشستن کنید ممکن است دچار خونریزی و عفونت شوید.

بیمار باید از خوابیدن و نشستن روی ناحیه جراحی شده خودداری کند زیرا فشار میتواند باعث باز شدن زخم ها شود و در نتیجه بیمار دچار خونریزی میشود  و روند بهبودی زخم ضعیف می شود. دوران نقاهت بعد از جراحی ساعت شنی بسیار مهم است. دوران نقاهت بلافاصله بعد از جراحی شروع میشود. بهبودی اولیه 2 تا 3 روز بعد از جراحی اتفاق می افتد. بهبودی کامل پس از جراحی حداقل 6 هفته طول می کشد.

خطرات و عوارض جانبی جراحی ساعت شنی


خطرات و عوارض جانبی جراحی ساعت شنی

برخی خطرات ناشی از جراحی ساعت شنی عبارتند از:

 • سروما احتمالی
 • ترومبو آمبولی: ترمبو آمبولی ریوی به دلیل انسداد شریان ریوی رخ می دهد.
 • عفونت
 • آمبولی چربی
 • کم خونی
 • هماتوم
 • پارگی پوست
 • فیبروز (ضخیم شدن یا زخم شدن بافت)
 • ظاهر نامناسب
 • عدم تقارن
 • بهبودی ضعیف یا کند

هزینه های جراحی ساعت شنی


هزینه های جراحی ساعت شنی

جراحی ساعت شنی شامل چندین روش مانند عمل شکم ساعت شنی، روش ساعت شنی باسن و غیره است. هزینه جراحی ساعت شنی بدن بستگی به روشی دارد که جراح برا داشتن یک اندام ساعت شنی توصیه می کند. عوامل موثر بر هزینه جراحی ساعت شنی عبارتند از:

 • تجربه پزشک
 • تکنیک بدون نیاز به جراحی
 • شهری که در آن عمل جراحی انجام می دهید.
 • بیمارستان
 • پیچیدگی جراحی
 • تجهیزات مورد استفاده در جراحی

هزینه متوسط جراحی ساعت شنی به تعدا عمل هایی که به عنوان بخشی از جراحی ساعت شنی انجام می دهید بستگی دارد.

سوالات پرتکرار


چه چیزی باعث ایجاد اندام ساعت شنی می شود؟

اندام ساعت شنی معمولا شامل یک کمر کوچکتر است که در کنار سینه و باسن بزرگتر متعادل می شود. یعنی سه قسمت (بالاتنه و کمر) از بدن هدف درمان هستند و باید روی آنها بیشتر کار کرد تا شما اندام ساعت شنی داشته باشید.

برای داشتن اندام ساعت شنی باید چه نوع جراحی پلاستیکی انجام داد؟

پس از بارداری یا کاهش وزن قابل توجه، روش تامی تاک می تواند ماهیچه های زیرین شکم را سفت کرده و کمر را کوچک تر کند و درنهایت شما یک اندام ساعت شنی خواهید داشت. با توجه به اینکه تامی تاک روشی تهاجمی تر از لیپوساکشن است بنابراین ممکن است دوران نقاهت طولانی تری داشته باشید.

روش ساعت شنی باسن چیست؟

روش انتقال چربی به باسن مانند سایر روش های انتقال چربی شامل مراحل گرفتن سلول های چربی و تزریق آنها به باسن است. هدف از این درمان داشتن پایین تنه ای زیبای تر و به اصطلاح اندام ساعت شنی است.

آیا لیپوساکشن می تواند باعث ایجاد اندام ساعت شنی شود؟

برای برخی از زنان جراحی لیپوساکشن میتواند باعث ایجاد اندام ساعت شنی شود. اما برخی دیگر از زنان  ممکن است نیاز به روش های اضافه به عنوان درمان مکمل لیپوساکشن داشته باشند تا نتیجه کامل تری از درمان بگیریند.

چه روشی باعث کوچک تر شدن کمر می شود؟

برای کسانی که میخواهند تغییر بیشتری در خط کمر خود ایجاد کنند جراحی تامی تاک همچنان یک روش موثر است. این روش با برداشتن پوست اضافی و سفت کردن ماهیچه های زیرین شکم خط کمر را اصلاح میکند.

آیا جراحی پلاستیک می تواند باعث ایجاد کمر کوچکتر شود؟

بدون شک لیپوساکشن اولین روش کانتورینگ بدن برای افرادی است که میخواهند کمر کوچکتر داشته باشند. جراحان از طریق لیپوساکشن میتوانند توده های چربی سرسخت را از قسمت های مختلف بدن از جمله پهلو، شکم، ران و پشت حذف کنند.

بعد از جراحی ساعت شنی چگونه باید بخوابم؟

 در هفته اول پس از جراحی هر گونه اعمال فشار روی باسن باعث مرگ سلول های جربی تزریق شده میشود. ممکن است یک ماه طول بکشد تا سلول های چربی منتقل شده شبکه خون جدیدی به دست آورند تا بقای آنها را در قسمت جدید تضمین کند بنابراین در این مدت از نشستن یا خوابیدن روی باسن و پهلو خودداری کنید. همچنین بعد از جراحی ساعت شنی شکم از خوابیدن روی شکم خودداری کنید بنابراین دقت کنید که فقط به پشت بخوابید و ترجیحا کمی به جلو خم شوید و زانو ها را هم خم کنید.