عوارض و خطرات احتمالی لیپوماتیک و پیکرتراشی

  1. Home
  2. /
  3. لیپوماتیک
  4. /
  5. عوارض و خطرات احتمالی...
فهرست مطالب

لیپوماتیک یک عمل جراحی زیبایی برای از بین بردن چربی های اضافی بدن است. این جراحی زیبایی را می توان در کلینیک، سرپایی انجام داد. در یک جلسه مقدار زیادی چربی از بدن خارج می شود. طی این جراحی، پوست بیمار شل نمی شود. لیپوماتیک بدن را نیز تقویت می کند. نکته حائز اهمیت در این نوع جراحی این است که کاهش سایز برای مدت طولانی ادامه دارد. در این جراحی چربی به صورت فیزیکی کاملاً از بین رفته و با حرکات ارتعاشی لیپیدها آزاد می شوند و سپس این چربی ها از بدن خارج می شوند. در هر حال، مانند هر عمل جراحی، لیپوماتیک دارای خطرات و عوارض جانبی است که ممکن است حین  عمل جراحی یا حتی در حین مراقبت های بعد از عمل رخ دهند.

در این مقاله شما با خطرات و عوارض جانبی لیپوساکشن از نوع لیپوماتیک به طور مفصل آشنا خواهید شد. باید بدانید هر زمان که تصمیم به انجام عمل لیپوماتیک گرفتید باید به یک پزشک مجرب و ماهر مراجعه کنید که درمان ها  را می شناسد و می تواند عوارض ناشی از آن را مدیریت کند. رعایت این نکته می تواند خطرات و عوارض جانبی و همچنین مدت زمان بهبودی پس از درمان را کاهش دهد.

خطرات و عوارض جانبی لیپوماتیک


جراحی لیپوماتیک نوعی جراحی زیبایی است که اغلب بر روی شکم، ران، باسن، گردن، چانه، قسمت فوقانی و پشت بازوها، ساق پا و پشت بدن استفاده می شود. میزان خطرناک بودن عوارض معمولاً به حجم عمل و همچنین مهارت‌ها و تخصص جراح بستگی دارد. در ادامه با خطرات، عوارض جانبی ناخوشایند یا عوارضی آشنا خواهید شد که هنگام عمل لیپوماتیک ممکن است رخ دهند.

خستگی پزشک و احتمال اشتباه

خستگی پزشک

جراحی لیپوماتیک به زمان نیاز دارد و هنگام عمل نیز دقت زیادی می طلبد. ممکن است برخی افراد تصور کنند که جراح  حین جراحی خسته شود و اشتباه کند. اما باید گفت که جراحی لیپوماتیک اگرچه به زمان زیادی نیاز دارد اما به یکباره و بدون استراحت انجام نمی شود. هنگام عمل زمانی برای استراحت متخصص در نظر گرفته می شود. ضمن اینکه اگر عمل بیمار به زمان زیادی نیاز داشته باشد، پزشک چندین جلسه برای او ترتیب می دهد و تمام جراحی را در یک جلسه انجام نمی دهد.

آسیب به عروق بدن

اساس کار دستگاه لیپوماتیک ویبره ای است که در آن ارتعاشات لازم برای تجزیه چربی ایجاد می شود. این موضوع باعث شده برخی تصور کنند که ضربات ناشی از لرزش سیستم لیپوماتیک می تواند آسیب جدی به قسمت هایی از بدن از جمله رگ های خونی وارد کند. در حالی که کانولا به صورت هوشمند طراحی شده است. این قسمت از دستگاه دارای حسگرهایی است که هنگام تماس با رگ های خونی، ماهیچه ها و سایر قسمت های حساس بدن به طور خودکار متوقف می شود. این ویژگی از وارد شدن هر گونه آسیب به بدن بیمار جلوگیری می کند.

خونریزی

خونریزی در حین جراحی لیپوماتیک زمانی رخ می دهد که بیمار توصیه های پزشک قبل از عمل را نادیده بگیرد. به عنوان مثال، مصرف برخی داروها مانند آسپرین و وارفارین دو هفته قبل از جراحی می تواند باعث خونریزی شدید هنگام عمل شود. اگر بیمار به هر دلیلی به توصیه های پزشک عمل نکند، پزشک داروهای دیگری مانند اپی نفرین را برای جلوگیری از خونریزی تجویز می کند.

کبودی شدید

ممکن است تا چند هفته ادامه داشته باشد.

التهاب

ممکن است 6 ماه طول بکشد تا تورم برطرف شود و تراوش مایعات ناشی از بریدگی های جراحی ادامه داشته باشد.

ترومبوفلبیت

یک لخته خون در رگ تشکیل می شود که باعث التهاب و عوارض دیگر می شود.

بی حسی

ممکن است ناحیه آسیب دیده دچار بی حسی موقت یا دائمی شود. احتمال تحریک موقت عصبی نیز وجود دارد.

عفونت ها

عفونت ها

به ندرت ممکن است پس از جراحی لیپوساکشن عفونت پوستی رخ دهد. گاهی اوقات برای درمان به جراحی نیاز است، که در این صورت ممکن است اسکار ایجاد شود. در صورت شدید بودن عفونت پوست ممکن است جان بیمار به خطر بیفتد.

بی نظمی خطوط

بی نظمی خطوط

پوست شما ممکن است ناهموار، موج دار یا چروکیده به نظر برسد که این مسئله به علت حذف ناهموار چربی، خاصیت ارتجاعی ضعیف پوست و بهبودی غیر معمول رخ می دهد. این تغییرات ممکن است دائمی باشند. لوله ی نازک کانولا ممکن است حین لیپوماتیک به بافت زیر پوست آسیب رسانده و به پوست ظاهری خالدار دهد.

سوراخ شدن اندام داخلی

این مورد بسیار نادر است. اگر کانولا بیش از حد عمیق به بدن نفوذ کند ممکن است اندام داخلی را سوراخ نماید. به طوری که به جراحی اضطراری نیاز باشد.

مشکلات کلیوی یا قلبی

با توجه به اینکه حین لیپوماتیک مایعات در حال تزریق و یا ساکشن هستند، تغییر در سطح مایعات بدن ممکن است باعث مشکلات کلیوی یا قلبی گردد.

آمبولی ریه

تکه‌های چربی شل شده ممکن است جدا شده و در یک رگ خونی گیر کرده و در ریه‌ها جمع شوند یا به مغز بروند و گردش خون در ریه ها را مسدود کنند. این مسئله می تواند تهدید کننده ی زندگی باشد. آمبولی چربی یک مورد اورژانسی در پزشکی به حساب می آید.

ادم ریوی

گاهی اوقات وقتی مایع به بدن تزریق می شود، در ریه ها تجمع می یابد.

تجمع مایع

ممکن است زیر پوست مایعاتی انباشته شود که سروما نام دارد و نیاز باشد با سوزن تخلیه شود.

واکنش آلرژیک

واکنش آلرژیک

بیمار ممکن است به داروها یا موادی که در حین جراحی استفاده می شود حساسیت داشته باشد.

سمی بودن لیدوکائین

لیدوکائین یک بی حس کننده است که اغلب در کنار مایعات تزریق شده هنگام  لیپوساکشن برای کمک به مدیریت درد تجویز می شود. اگرچه به طور کلی بی خطر است، اما در شرایط نادر، ممکن است لیدوکائین سمی شود و باعث ایجاد مشکلات جدی قلب و سیستم عصبی مرکزی گردد.

سوختگی پوست

حرکت کانولا ممکن است باعث سوختگی اصطکاکی پوست یا اعصاب شود.

مرگ

بیهوشی ممکن است با کمی خطر مرگ همراه باشد. معمولاً افرادی از نتایج راضی هستند که مزایا و معایب را از قبل به دقت بررسی می کنند، از آنچه انتظار می رود مطلع می شوند، جراح واجد شرایط و با تجربه ای را انتخاب می کنند و جزئیات را به دقت با جراح خود در میان می گذارند.

چه زمانی با پزشک صحبت کنیم؟


 

چه زمانی با پزشک صحبت کنیم؟

پزشک شما باید در تماس نزدیک با شما باشد تا به ریکاوری شما کمک کند. این شامل برنامه ریزی برای قرار ملاقات در چند روز اول و برقراری ارتباط نزدیک در هفته های بعد می باشد. همچنین در صورت مشاهده هر یک از عوارض فوق باید از پزشک خود کمک بگیرید.

مهم نیست چقدر بزرگ یا کوچک، شما باید هر گونه نگرانی را با مراکز درمانی مورد نظر در میان گذاشته و آن را برطرف کنید.

نکته مهم


لیپوماتیک یک عمل جراحی پلاستیک است که چربی های ناخواسته را از بدن فرد خارج می کند. اما به عنوان یک جراحی بزرگ، مراحل و اقدامات مهمی وجود دارد که باید برای اطمینان از ریکاوری بی دردسر انجام شود و جانب احتیاط رعایت گردد.

این موارد شامل:

  • اجتناب از فعالیت های شدید در چند هفته اول
  • استفاده از باندکشی فشاری
  • انجام ورزش های سبک، مانند پیاده روی

 همچنین باید با پزشک خود (پزشک دارای بورد تخصصی) برای رفع هرگونه نگرانی و جلوگیری از عوارض احتمالی در تماس باشید. آنها می توانند به رفع نیازهای خاص شما قبل و بعد از درمان کمک کنند.

سؤالات متداول


 عوارض جانبی لیپوماتیک چقدر طول می کشد؟

 تورم معمولاً در پایان هفته اول شروع به کاهش می کند، اما پوشیدن گن باید تا هفته چهارم یا طبق هر دستور دیگری که پزشک ارائه می دهد ادامه یابد.

درجاتی از تورم ممکن است تا شش هفته طول بکشد، اما در عرض چند روز، باید به اندازه کافی راحت باشید تا به شرایط قبل برگردید.

آیا لیپوماتیک بر اندام های شما تأثیر می گذارد؟

در حین لیپوماتیک امکان سوراخ شدن یا آسیب به اندام های داخلی وجود دارد. به عنوان مثال، ممکن است این اتفاق زمانی رخ دهد که روده ها در حین لیپوساکشن شکم سوراخ شوند. هنگامی که اندام ها آسیب می بینند، ممکن است برای ترمیم آنها نیاز به جراحی باشد. این سوراخ های درونی نیز ممکن است کشنده باشند.

آیا بعد از لیپوساکشن لیپوماتیک چربی می تواند برگردد؟

اگر بیمار وزن خود را پس از لیپوماتیک حفظ کند، چربی بر نمی گردد. به عنوان مثال، اگر وزن بیمار قبل از لیپوماتیک 59 کیلوگرم بود و در مجموع 3 کیلوگرم از طریق این عمل برداشته شود، اگر بیمار وزن خود را در 56 کیلوگرم یا کمتر از آن حفظ کند، چربی از بین می رود.

چه مدت بعد از لیپوماتیک معده سفت می شود؟

فرآیند درمان از همان لحظه ای که جراح شما برش را ایجاد می کند، شروع می شود. مراحل حاد انعقاد و التهاب می تواند چند دقیقه یا چند روز طول بکشد، در حالی که مراحل تکثیر و مدل سازی مجدد ممکن است روزها، هفته ها یا حتی بیشتر طول بکشد.

آیا لیپوماتیک به بدن شما آسیب می رساند؟

لیپوماتیک می تواند باعث تغییر رنگ پوست در ناحیه ی تحت درمان، تجمع مایع در ریه ها (ادم ریوی) از مایع تزریق شده به بدن، لخته شدن خون در شش ها (آمبولی ریه) شود و به اندام های داخلی در حین عمل آسیب برساند. این شرایط می تواند در حین یا بعد از عمل جراحی رخ دهد.

از بین رفتن توده های لیپوساکشن لیپوماتیک چقدر طول می کشد؟

اکثر توده های حاصل از لیپوماتیک به مرور زمان بهبود می یابند و اکثر آنها در عرض 6 ماه ناپدید می شوند. اگر یک توده پس از یک سال بهبودی همچنان باقی مانده یا آزاردهنده و دردناک باشد، ممکن است نیاز باشد جراح شما آن را بردارد. برآمدگی و ناهمواری پوست پس از یک سال ممکن است نیاز به بازبینی یا عمل برداشتن پوست مانند تامی تاک (جراحی زیبایی شکم) داشته باشد.

میزان مرگ و میر در لیپوماتیک چقدر است؟

میزان مرگ و میر برای جراحی سرپایی 0.25-0.50 در هر 100,000 عمل است. نرخ مرگ و میر امروزه برای لیپوساکشن لیپوماتیک 50,000:1,3 می باشد.

لیپوساکشن لیپوماتیک می تواند باعث لخته شدن خون شود؟

بر اساس یک مطالعه اخیر، لخته‌های خون بدترین عامل در ایجاد مرگ و میر ناشی از لیپوماتیک هستند و یک چهارم مرگ‌های بعد از جراحی را تشکیل می‌دهند. لخته ها معمولاً در حین انجام عمل و بی حرکت بودن بیمار بیهوش تشکیل می شوند.

لیپوماتیک چقدر دردناک است؟

عمل لیپوماتیک به خودی خود دردناک نیست. حین عمل از داروهای بیهوشی استفاده می شود و چنانچه عمل در یک مرکز جراحی معتبر توسط یک جراح پلاستیک دارای بورد تخصصی انجام شود، لیپوساکشن لیپوماتیک می تواند تجربه ای نسبتاً بدون درد باشد.