مقایسه جراحی لیپوماتیک با لیپوساکشن (لیپوماتیک بهتر است یا لیپوساکشن)

 1. خانه
 2. /
 3. لیپوماتیک
 4. /
 5. مقایسه جراحی لیپوماتیک با...
فهرست مطالب

طی سال‌های اخیر، متخصصان راه‌های مختلفی را برای بهبود ظاهر افراد پیدا کرده‌اند. گزینه‌هایی که امروزه برای تغییر و بهبود ظاهرمان در دسترس داریم آنقدر زیاد هستند که گاهی اوقات برای انتخاب روش مناسب دچار سردرگمی می‌شویم. یکی از زیرشاخه‌های جراحی زیبایی که با تلاش دانشمندان و جراحان پیشرفت زیادی کرده است، حوزه‌ی برداشت چربی و فرم‌دهی بدن است. در حال حاضر، چند تکنیک وجود دارد که با بهره‌گیری از جدیدترین و ایمن‌ترین فن‌آوری‌ها چربی‌های بدن را به راحتی برمی‌دارند. یکی از این روش‌ها، لیپوساکشن است.

لیپوساکشن راه حل بی‌نظیری برای برداشتن چربی‌هایی است که به راحتی حذف نمی‌شوند. به علاوه، لیپوساکشن هم مثل اکثر فن‌آوری‌های دیگر، در سال‌های گذشته پیشرفت‌های زیادی داشته است. اگر شما هم به استفاده از روش‌هایی مثل لیپوساکشن علاقه‌مند هستید، توصیه می‌کنیم لیپوساکشن لیپوماتیک (یا به اختصار لیپوماتیک)، که با استفاده از یکی از پیشرفته‌ترین فن‌آوری‌های حال حاضر انجام می‌شود را مد نظر قرار بدهید. لیپوماتیک یک روش انقلابی است که شکل بدنتان را تغییر داده و پوستتان را بهبود می‌بخشد. دو تکنیک لیپوساکشن و لیپوماتیک یک سری تفاوت‌ها دارند که در این مقاله به مقایسه آن‌ها می‌پردازیم. البته، مهمترین چیزی که می‌بایست در اینجا مورد توجه قرار بگیرد این است که این جراحی‌ها باید توسط یک پزشک باتجربه و آموزش دیده انجام شوند.

کاندیداهای مناسب برای لیپوماتیک و لیپوساکشن


کاندیداهای مناسب برای لیپوماتیک و لیپوساکشن

غالباً افرادی که به لیپوماتیک و لیپوساکشن علاقه نشان می‌دهند اهداف زیبایی مشابهی دارند. این تکنیک‌ها برای چربی‌هایی استفاده می‌شوند که نمی‌توان با ورزش و رعایت یک رژیم تغذیه‌ای سالم از آن‌ها خلاص شد. البته، این دو تکنیک تفاوت‌های مهمی هم دارند.

 • لیپوساکشن: لیپوساکشن، برای برداشتن چربی‌های کوچک، گزینه خوبی است. چنین چربی‌هایی معمولاً در اطراف ناحیه لگن، ران‌ها، باسن یا شکم وجود دارند. این تکنیک چربی را از نواحی مورد نظر برداشته و با کاهش برجستگی‌ها، فرم بدن را بهبود می‌دهد. بنابراین، لیپوساکشن برای کاهش وزن توصیه نمی‌شود. پس اگر دچار چاقی مفرط هستید، نباید از لیپوساکشن استفاده کنید.
 • لیپوماتیک، که برای حذف چربی‌های بزرگ کاربرد دارد را می‌توان برای تمام افراد بالای 18 سال که از سلامت عمومی خوبی برخوردار هستند استفاده کرد. این تکنیک برای افرادی که شاخص توده بدنی (BMI) بالاتری دارند تأثیر بیشتری دارد. لیپوماتیک، که به بیهوشی عمومی نیاز ندارد، گزینه ایده‌آلی برای مردان است. عموماً، مردان مبتلا به ژنیکوماستی (عارضه‌ی بزرگ شدن بیش از حد پستان مردان) را می‌توان در مدت کمی با لیپوماتیک درمان کرد. با این تکنیک می‌توان بافت‌های غده‌ای موجود در سینه را برداشت، که این باعث می‌شود مردان از این بابت هم از درمان خود احساس رضایت کنند. این عمل روی شکم، گردن، بازوها، قفسه سینه، پاها، ناحیه لگن و پهلو‌ها به خوبی جواب می‌دهد. به لطف حساسیت بالای دستگاه مورد استفاده در این عمل، حذف چربی‌ها همیشه به خوبی و با موفقیت انجام می‌شود.

نحوه انجام لیپوماتیک و لیپوساکشن


نحوه انجام لیپوماتیک و لیپوساکشن

لیپوساکشن و لیپوماتیک هر دو توسط یک جراح پلاستیک انجام شده و نیازمند ایجاد یک سری برش و استفاده از بی‌حسی هستند.

 • لیپوساکشن: برای این عمل معمولاً از آرام‌بخشی داخل وریدی استفاده می‌شود. گاهی اوقات، روی ناحیه تحت درمان یک کرم بی‌حسی موضعی مالیده می‌شود. موقعی که ناحیه مورد نظر بی‌حس شد، جراح اطراف آن ناحیه یک سری برش‌های کوچک ایجاد می‌کند. یک لوله باریک (کانولا) زیر پوست حرکت داده می‌شود تا سلول‌های چربی را جدا کند. جراح از یک دستگاه مکش طبی برای بیرون کشیدن لایه‌های چربی جدا شده استفاده می‌کند. ممکن است برای رسیدن به نتیجه مطلوب به چند جلسه درمان نیاز باشد.
 • لیپوماتیک: عمل لیپوماتیک هم با استفاده از نوع بی‌حسی مناسب (بی‌حسی موضعی، آرام بخشی داخل وریدی یا بیهوشی عمومی) شروع می‌شود. در اینجا قبل از انجام لیپوساکشن، با روش متورم کردن و تحت بی‌حسی موضعی، به زیر پوست محل مورد نظر محلول سالین تزریق می‌شود. سپس، یک لوله نازک توخالی (کانولا) که به یک دستگاه مکش متصل است از طریق یک برش کوچک وارد لایه‌های چربی زیر پوست می‌شود. در لیپوماتیک از یک کانولای خاص استفاده می‌شود که به سرعت می‌لرزد و از خود انرژی مافوق صوت منتشر می‌کند. چربی‌ها به وسیله امواج مافوق صوت منتشر شده از کانولا حل شده و به مایع تبدیل می‌شوند. چربی‌ها، بعد از مایع شدن از طریق یک کانولای کوچک به بیرون مکیده می‌شوند. ویژگی‌های ممتاز لیپوماتیک باعث شده که بسیاری از عوارض جانبی لیپوساکشن سنتی حذف شوند.

نتایج لیپوماتیک و لیپوساکشن


نتایج لیپوماتیک و لیپوساکشن

اگرچه ادعا می‌شود که نتیجه لیپوماتیک و لیپوساکشن دائمی است، اما بعد از عمل، امکان اضافه وزن قابل توجه هم وجود دارد.

 • لیپوساکشن: افرادی که تحت لیپوساکشن قرار می‌گیرند، معمولاً بعد از بهبودی، شکم تخت‌تر و میان تنه‌ی متناسب‌تری دارند. توسعه دهندگان این روش ادعا می‌کنند که این نتایج دائمی خواهند بود. اما حداقل یک تحقیق عکس این موضوع را نشان داده است. مطابق این تحقیق، تا حدود یک سال بعد از عمل، لایه‌های چربی دوباره ظاهر می‌شوند، هرچند که ممکن است این بار در جای دیگری از بدن قرار داشته باشند. افزایش وزن باعث می‌شود که چربی‌ها دوباره در بدن جمع شوند، اگرچه عموماً تجمعشان در نواحی لیپوساکشن شده نخواهد بود.
 • لیپوماتیک: غالباً بعد از درمان با لیپوساکشن، پوست ناحیه‌ی درمان شده، به خاطر نحوه جدا شدن سلول‌های چربی شل و افتاده می‌شوند. اما درمان لیپوماتیک پوست نواحی درمان شده را سفت کرده و به شکل قابل توجهی بهبود می‌دهد. لیپوساکشن سنتی، گاهی اوقات باعث ایجاد برآمدگی‌ها و ناهمواری‌هایی در پوست و همچنین موج‌دار شدن آن می‌شود. چرا که در اینجا سلول‌های چربی برداشته شده و دیگر نمی‌توانند دوباره برگردند و زیر پوست را پر کنند. در عین حال، تکنیک لیپوماتیک یک راه حل طولانی مدت است که شکل بدن را متناسب کرده و فرمی جذاب به آن می‌دهد. البته، از هیچ یک از تکنیک‌های لیپوساکشن به عنوان وسیله‌ای برای کاهش وزن استفاده نمی‌شود. برای حفظ نتیجه باید یک سبک زندگی سالم داشته باشید. این تکنیک بهترین گزینه برای فرم دادن به ناحیه‌هایی از بدن است که چربی‌های آن نسبت به ورزش و رژیم تغذیه‌ای مقاوم هستند.

عوارض لیپوساکشن و لیپوماتیک


عوارض لیپوساکشن و لیپوماتیک

شاید تا به اینجا برای شما این سؤال پیش آمده باشد که از بین این دو تکنیک خطر کدام یک بیشتر است لیپوماتیک یا لیپوساکشن؟ در ادامه با مقایسه این دو تکنیک از لحاظ عوارض جانبی و ریسک‌ها به این پرسش پاسخ می‌دهیم:

لیپوساکشن: در مواردی که درمان با لیپوساکشن برای نواحی بزرگی از بدن انجام می‌شود، ریسک عوارض جانبی هم بالا می‌رود. انجام همزمان چند عمل در یک جلسه درمان هم می‌تواند احتمال بروز عوارض را افزایش بدهد. عوارض جانبی این تکنیک عبارتند از:

 • بی‌حسی: ممکن است ناحیه درمان شده بی‌حس شود. این حالت اگرچه غالباً موقتی است، اما امکان دائمی شدن آن وجود دارد.
 • ناهمواری پوست: گاهی اوقات برداشتن چربی‌ها باعث مواج و ناهموار شدن لایه بالایی پوست می‌شود. این حالت باعث می‌شود که پوست کلاً ظاهری ناصاف‌تر پیدا کند.
 • تجمع مایع: گاهی اوقات زیر پوست یک سری سروما (حفره‌های موقتی حاوی مایع) ایجاد می‌شود که پزشک آن‌ها را تخلیه می‌کند.

عوارض نادر این عمل هم عبارتند از:

 • عفونت: گاهی اوقات جای تزریق‌ها دچار عفونت می‌شود.
 • سوراخ شدن اندام‌های داخلی: اگر کانولا بیش از حد در بدن نفوذ کند امکان سوراخ شدن اندام‌های داخلی وجود دارد.
 • آمبولی چربی: آمبولی زمانی اتفاق می‌افتد که قطعه‌ای از چربی‌های جدا شده از جای خود حرکت کرده، در یکی از عروق خونی گیر می‌افتد و به ریه‌ها یا مغز می‌رود.

لیپوماتیک: استفاده از این تکنیک می‌تواند با ریسک‌ها و عوارض‌ جانبی ناخوشایندی همراه باشد، از جمله:

 • کبودی شدید: این مشکل می‌تواند تا چند هفته ادامه داشته باشد.
 • التهاب: گاهی اوقات ورم تا 6 ماه ادامه داشته و همچنان از جای برش‌ها، مایعاتی ترشح می‌شود.
 • ترومبوفلبیت: یک لخته خون در یک سیاهرگ شکل گرفته و باعث التهاب و عوارض بیشتری می‌شود.
 • ناهمواری‌های پوست: اگر پوست خاصیت ارتجاعی کمی داشته باشد، یا زخم‌ها به شکلی غیرطبیعی التیام پیدا کنند، و یا چربی از جاهایی کمتر و جاهای دیگری بیشتر برداشته شود، پوست ناحیه درمان شده چروکیده، مواج یا ناهموار می‌شود.
 • بی‌حسی: ناحیه درمان شده برای مدتی بی‌حسی می‌شود که البته معمولاً این حالت موقتی است.
 • عفونت: در موارد نادری، بعد از جراحی لیپوماتیک پوست دچار عفونت می‌شود. گاهی اوقات برای درمان این مشکل از جراحی استفاده می‌شود که آن هم با خطر ایجاد اسکار (جای زخم) همراه است.
 • سوراخ شدن اندام داخلی: چنین مشکلی بسیار به ندرت اتفاق می‌افتد.
 • مشکلات قلبی یا کلیوی: تزریق مایعات به بدن و/یا مکش آن‌ها از بدن، که در طول عمل انجام می‌شود، می‌تواند باعث مشکلات کلیوی یا قلبی شود.
 • اِدِم ریوی: گاهی اوقات، مایع تزریق شده به داخل بدن در ریه‌ها جمع می‌شود.
 • واکنش آلرژیک: ممکن است بیمار به داروها یا مواد مورد استفاده در طول جراحی حساسیت داشته باشد.
 • آسیب به سرخرگ‌ها: لرزش‌های شدید می‌توانند باعث آسیب به سرخرگ‌های بدن شوند.

پروسه بهبودی از لیپوساکشن و لیپوماتیک


پروسه بهبودی از هر یک از این دو عمل هم با یکدیگر تفاوت دارد.

لیپوساکشن: پروسه بهبود از این عمل به تعداد نواحی درمان شده و به تعداد جلسات لیپوساکشن باقی مانده بستگی دارد. بعد از عمل هم، ممکن است دچار عوارض زیر شوید:

 • ورم در محلی که از آن چربی برداشته شده
 • ترشح و خونریزی از برش‌های ایجاد شده

پزشکان توصیه می‌کنند که بیماران بعد از عمل از لباس‌های فشاری (گِن) استفاده کنند تا ورم کاهش یافته و پوست به طور یکنواختی التیام پیدا کند. از آنجا که لیپوساکشن یک عمل سرپایی است، بیمار بعد از مدت نسبتاً کمی می‌تواند دوباره به فعالیت‌هایش برگردد. به عبارت دیگر، معمولاً بیمار بعد از 48 ساعت می‌تواند فعالیت‌های روزمره‌اش را از سر بگیرد. البته، بیمار نباید تا زمانی که پزشک اجازه نداده اجسام سنگین بلند کند یا ورزش‌های شدید انجام بدهد.

لیپوماتیک: این عمل به پوست آسیب نمی‌رساند. دوره بهبودی از لیپوماتیک خیلی کوتاه‌تر از سایر عمل‌های مشابه است. معمولاً بیمار به استراحت بسیار کمی نیاز داشته و تنها چند روز مرخصی از کار، برای بهبودی‌اش کافی است. همچنین، در برخی موارد نیاز است که تا پنج روز از رانندگی اجتناب شود. معمولاً، بیماران می‌توانند بعد از دو روز فعالیت‌های روزمره و اجتماعی‌شان را از سر بگیرند. البته، باید تا زمانی که پزشک مشخص می‌کند لباس‌های فشاری (گِن) بپوشند. این کار باعث جلوگیری از افتادگی پوست می‌شود. برای بیمارانی که از راه دور یا کشور دیگری می‌آیند، 5 تا 7 شب اقامت در شهر محل انجام عمل کافی است. همچنین، می‌بایست حدود یک ماه از انجام فعالیت‌های شدید خودداری شود و توصیه می‌شود که در این مدت بیمار پیاده‌روی‌های کوتاه انجام داده یا فعالیت روزمره‌اش را از سر بگیرد.

مقایسه هزینه لیپوماتیک و لیپوساکشن


مقایسه هزینه لیپوماتیک و لیپوساکشن

قیمت لیپوماتیک به تخصص و تجربه کسی که درمان را انجام می‌دهد، روش درمان مورد استفاده، زمان و تلاشی که باید برای درمان صرف شود، و همچنین محل جغرافیایی مطب بستگی دارد. خیلی از جراحان گزینه پرداخت قسطی هزینه را هم در اختیار بیمارانشان قرار می‌دهند، پس حتماً در این مورد هم سؤال کنید. هزینه‌های لیپوماتیک می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • دستمزد جراح
 • هزینه‌های بیمارستان یا کلینیکی که عمل در آن انجام می‌شود.
 • هزینه‌های هوشبری
 • هزینه داروها

قیمت جراحی لیپوساکشن با قیمت لیپوماتیک تقریباً یکسان است. البته، لیپوماتیک کمی‌ گران‌تر است. بیمه‌های درمانی هیچ یک از این نوع عمل را پوشش نمی‌دهند. همانطور که گفته شد، بد نیست در مورد پرداخت قسطی هزینه‌های عمل هم سؤال کنید چراکه بسیاری از جراحان امکان این روش پرداخت را برای بیماران خود فراهم می‌کنند.

پرسش‌های متداول


لیپوماتیک بهتر است یا لیپوساکشن؟

مزایای لیپوماتیک نسبت به لیپوساکشن کاملاً واضح است: رضایت بالای بیماران تنها بعد از یک جلسه درمان. برداشتن راحت‌تر و دقیق‌تر لایه‌های بزرگ و کوچک چربی و اینکه به لطف قابلیت‌های بهتری که در زمینه فرم دادن به بدن دارد، فرم عضلانی را بیشتر نمایان می‌کند.

آیا بعد از لیپوساکشن چربی‌ها دوباره برمی‌گردند؟

اگر بیمار بتواند وزنی که بعد از لیپوساکشن به دست آورده را حفظ کند، چربی‌ها برنمی‌گردند. برای مثال، اگر بیمار قبل از لیپوساکشن 60 کیلوگرم وزن داشته باشد و از طریق عمل مجموعاً 3 کیلوگرم از وزنش کم شود، در صورتی که بتواند وزنش را در 60 کیلوگرم یا کمتر حفظ کند چربی‌ها بازنمی‌گردند.

آیا عمل لیپوماتیک به بافت‌ها آسیب می‌زند؟

عمل لیپوماتیک به بافت آسیب نمی‌زند چرا که وسیله مورد استفاده هنگامی که به عضله یا استخوان می‌رسد به طور خودکار متوقف می‌شود.

لیپوماتیک چه مزایایی دارد؟

در طول عمل یا بعد از آن بیمار هیچگونه ناراحتی یا دردی را احساس نمی‌کند. جای عمل باقی نمی‌ماند. بیمار می‌تواند همان روز عمل به زندگی اجتماعی‌اش برگردد. و پوست در زمان کوتاهی سفت می‌شود.

با لیپوساکشن چه مقدار وزن می‌توان کم کرد؟

در بهترین حالت 4 تا 5 کیلوگرم از چربی بدن برداشته می‌شود. اگرچه با برداشتن مقادیر بزرگتری از چربی می‌توان وزن بیشتری کم کرد اما این بیشتر شدن کاهش وزن می‌تواند با افزایش احتمال بروز عوارض جانبی همراه باشد که به همین خاطر اکثر جراحان پلاستیک بیش از 5 کیلوگرم از چربی‌های بیمار برنمی‌دارند.

آیا می‌توانم دو مرتبه لیپوساکشن انجام بدهم؟

اگر بدن بیمار دوباره لایه‌های چربی اضافه کند ممکن است به یک عمل دوم لیپوساکشن نیاز پیدا شود. البته، از آنجایی که لیپوساکشن وسیله‌ی کم کردن وزن نیست، توصیه می‌کنیم تا قبل از قرار گرفتن تحت عمل تا جایی که می‌توانید به وزن نهایی مطلوبتان نزدیک شوید.

چه مدت بعد از لیپوساکشن می‌توان نتایج را دید؟

بسته به مقدار چربی برداشته شده، بیمار می‌تواند انتظار داشته باشد که نتایج نهایی را بین 1 تا 3 ماه بعد از انجام عمل ببیند.

آیا می‌توانم بعد از لیپوساکشن تحت جراحی دیگری قرار بگیرم؟

لیپوساکشن یا لیپوماتیک را می‌توان در ترکیب با عمل دیگری مثل تامی تاک (Tummy Tuck) و لیفت باسن برزیلی انجام داد تا ظاهر بیمار به طور قابل توجهی تغییر کند.