درمان چاقی موضعی شکم با جراحی لیپوساکشن

 1. خانه
 2. /
 3. لیپوساکشن
 4. /
 5. درمان چاقی موضعی شکم...
فهرست مطالب

تجمع چربی اضافی بدن در نواحی‌ای مانند شکم و پهلوها، می‌تواند به مرور و با افزایش سن، به امری آزاردهنده تبدیل شده و منجر به کاهش زیبایی اندام به دلیل چاقی موضعی شکم شود. از این‌رو، اکثر افراد به دنبال راهی برای لاغری و دستیابی به اندامی جذاب‌تر هستند. کسانی که به دنبال رهایی از شر چربی موضعی شکم خود هستند، می‌توانند بوسیله جراحی پلاستیک به این هدف و اندامی زیبا دست پیدا کنند. هم مردان و هم زنان به طور یکسان می‌توانند در زمانی که رعایت رژیم غذایی و ورزش کردن در رهایی از چربی این نواحی کارساز نباشد، از مزایای لیپوساکشن در ایجاد شکمی صاف و بدون چربی اضافی بهره‌مند شوند. به همین دلیل در این مقاله به توضیح کامل در رابطه با لیپوساکشن برای درمان چاقی موضعی شکم پرداخته‌ایم.

مزایای لیپوساکشن برای درمان چاقی موضعی شکم

مزایای لیپوساکشن برای درمان چاقی موضعی شکم

هدف اصلی این جراحی کمک به لاغری و کاهش وزن فرد است که بوسیله حذف مستقیم چربی بدن، به عنوان یک راه حل فوری برای کاهش وزن عمل می‌کند. با اینکه شاید نام لیپوساکشن را زیاد شنیده باشید، اما افراد معدودی از مزایای این روش درمانی مطلع هستند.

کاهش سلول‌های التهابی

لیپوساکشن توانایی کاهش سلول‌های التهابی بدن را دارد. به طور متوسط، لیپوساکشن می‌تواند تا 11 درصد، سلول‌های التهابی بدن را کاهش دهد. سلول‌های التهابی با بیماری‌های قلبی و عروقی مرتبط بوده و اگر تعداد آنها در بدن کاهش یابد، در نتیجه احتمال ابتلا به بیماری قلبی نیز کمتر می‌شود. کاهش سلول‌های التهابی می‌تواند خطر ابتلا به سایر بیماری‌های مشابه را نیز کاهش دهد.

کاهش میزان چربی خون

افرادی که برای لیپوساکشن مراجعه می‌کنند، عمدتا قبل از جراحی سطح تری‌گلیسرید خون بالایی دارند که می‌توانند بعد از جراحی از کاهش 43 درصدی سطح تری‌گلیسیرید بهره‌مند شوند.

زندگی سالم‌تر

حفظ وزن متعادل و سالم، نیازمند رعایت رژیم غذایی مناسب و ورزش کردن منظم است. از طرفی، یکی از بزرگترین مزایای لیپوساکشن، کمک به داشتن زندگی سالم‌تر است. این جراحی می‌تواند به کاهش وزن فوری موجب شده و در واقع فرد را به حفظ وزن پایین برای داشتن زندگی سالم‌تر ترغیب می‌کند. این جراحی با تاثیر مثبتی که بر ظاهر و اندام فرد دارد، موجب ایجاد انگیزه کافی برای حفظ وزن سالم می‌شود.

بهبود اعتماد به نفس

اعتماد بنفس و عزت نفس، رابطه مستقیمی با اندام و ظاهر ما دارند. افراد چاق و افرادی که دچار اضافه وزن هستند، اعتماد بنفس پایینی دارند. این دسته از افراد، حس خوبی نسبت به ظاهر خود نداشته و تداوم اضافه وزن می‌تواند باعث شود که آنها اعتماد به نفس خود را از دست بدهند. لیپوساکشن به بهبود ظاهر و اندام کمک کرده و نتیجه نهایی این عمل موجب بهبود اعتماد بنفس فرد می‌شود. تاثیرات مثبت ناشی از این جراحی، می‌توانند در سایر جنبه‌های زندگی شخص نیز تاثیرگذار باشند.

امکان فعالیت و تحرک راحت‌تر

لیپوساکشن نوعی عمل جراحی است که باعث کاهش چربی نواحی مختلف بدن می‌شود. تجمع چربی در برخی نواحی می‌تواند تحرک فرد را محدود کند. برداشتن این چربی‌ها موجب می‌شود تا فرد امکان فعالیت و تحرک راحت‌تری داشته باشد. بسته به میزان چربی برداشته شده، تحرک در نواحی‌ای مثل زانوها، ران و باسن بهبود پیدا می‌کند. افزایش تحرک و فعالیت نیز از طرفی موجب بهبود اندام و وضعیت کلی بدن می‌شود.

تقویت میل جنسی

یکی دیگر از مزایای مهم لیپوساکشن، تقویت و افزایش میل جنسی فرد است. طبق تحقیقات، افرادی که اضافه وزن دارند،‌ به طور مداوم خستگی را تجربه می‌کنند. همچنین، این تحقیقات نشان می‌دهند که اضافه وزن با کاهش میل جنسی رابطه مستقیم دارد.

پیشگیری از ایجاد مشکلات جدی برای سلامتی

اضافه وزن و چاقی با انواع بیماری‌های کشنده مرتبط بوده و می‌تواند به طور جدی سلامتی فرد را تهدید کند. از این‌رو، لیپوساکشن از ساییدگی زودرس تاندون‌ها و مفاصل جلوگیری کرده و در نتیجه از بروز گردن‌درد و کمردرد مزمن پیشگیری می‌کند.

انواع روش های لیپوساکشن برای درمان چاقی موضعی شکم

انواع روش های لیپوساکشن برای درمان چاقی موضعی شکم

برای از بین بردن چربی‌های موضعی شکم، لیپوساکشن به چند روش مختلف انجام می‌شود که عبارتند از:

لیپوساکشن تامسنت (تزریق مایع)

لیپوساکشن تامسنت، رایج‌ترین تکنیک لیپوساکشن بوده که طی آن یک محلول دارویی برای حذف چربی به نواحی مدنظر تزریق می‌شود. گاها ممکن است به تزریق 3 برابری محلول، برای حذف میزان چربی مدنظر نیاز باشد. این محلول، مخلوطی از آب نمک، بی حس کننده موضعی (لیدوکائین) و داروی اپی‌نفرین است که به صورت داخل وریدی تزریق شده و باعث انقباض رگ‌های خونی می‌شود. لیدوکائین به بی‌حس شدن ناحیه در حین و بعد از جراحی کمک می‌کند و تنها داروی بی‌حسی مورد استفاده در این عمل است. اپی‌نفرین نیز به کاهش احتمال خونریزی، کبودی و تورم کمک می‌کند. مخلوط آب نمک نیز به حذف راحت‌تر چربی کمک می‌کند و به همراه چربی ساکشن می‌شود. این تکنیک معمولا بیشتر از سایر روش‌های لیپوساکشن طول می‌کشد.

لیپوساکشن لیپوماتیک

در این روش از امواج اولتراسونیک (فراصوت) برای ذوب کردن سلول‌های چربی استفاده می‌شود. لیپوماتیک در زیر سطح پوست بوسیله یک کانولای کوچک و گرم شده انجام می‌شود. این تکنیک برای حذف چربی از نواحی متراکم و پر از فیبر بدن نیز موثر است. گاها از تکنیک تامسنت نیز به همراه لیپوساکشن لیپوماتیک استفاده می‌شود. این روش معمولا مدت زمان بیشتری نسبت به سایر تکنیک‌ها طول می‌کشد.

لیپولیز یا لیپوساکشن با لیزر

در این روش، جراح با استفاده از اشعه لیزر، سلول‌های چربی را به حالت مایع در می‌آورد. سپس، چربی ذوب شده بوسیله دستگاه مکش یا از طریق لوله‌های کوچک تخلیه می‌شود. از آنجایی که کانولا (لوله) مورد استفاده در لیپولیز، لیزری بسیار کوچکتر از لوله‌های مورد استفاده در لیپوساکشن سنتی هستند، به همین دلیل جراحان ترجیح می‌دهند تا از روش لیپولیز لیزری برای نواحی‌ای از بدن که امکان دسترسی محدودتری دارند، استفاده کنند. مزیت روش لیپولیز لیزری نسبت به سایر روش‌های لیپوساکشن این است که در این روش، انرژی حاصل از لیزر موجب تحریک تولید کلاژن نیز می‌شود که این امر به حفظ ساختار پوست و همچنین جلوگیری از شل شدگی و افتادگی پوست بعد از لیپوساکشن نیز کمک می‌کند.

کدام دسته از افراد کاندیدای مناسبی برای لیپوساکشن چربی موضعی شکم هستند؟

کدام دسته از افراد کاندیدای مناسبی برای لیپوساکشن چربی موضعی شکم هستند؟

تقریبا تمامی افراد می‌توانند از مزایای لیپوساکشن بهره‌مند شوند؛ اما بهترین کاندیدای این عمل افرادی هستند که با وجود داشتن وزن ایده‌آل، در بخش‌هایی از بدن خود چربی اضافی دارند. بیمارانی که علیرغم رعایت رژیم غذایی و ورزش کردن نتوانسته‌اند به نتیجه دلخواه خود برسند نیز کاندیدای مناسبی برای این عمل هستند. چنانچه به دنبال رفع چربی ناحیه شکم هستید، این روش برای شما بسیار موثر خواهد بود.

اما باید به خاطر داشته باشید که این عمل روش مناسبی برای لاغری یا کاهش وزن نیست؛ چرا که تنها مقدار مشخصی از چربی طی این عمل برداشته می‌شود. از این‌رو، باید قبل از درمان، تا حد امکان وزن کم کنید. سپس، انجام لیپوساکشن میتواند با از بین بردن هر گونه چربی سرسخت ناحیه، به کانتورینگ و ایجاد اندامی جذاب‌تر کمک کند. لیپوساکشن با حذف چربی اضافی ناحیه، باعث کاهش برآمدگی‌های ناحیه و زاویه‌سازی می‌شود. اگر بیش از حد چاق هستید، این روش کمک چندانی به شما نخواهد کرد.

مشاوره برای عمل لیپوساکشن چربی موضعی شکم

مشاوره برای عمل لیپوساکشن چربی موضعی شکم

قبل از شروع عمل، جراح به طور کامل سابقه پزشکی، بیماری و داروهای مصرفی و جراحی‌های قبلی بیمار به عنوان کاندیدای عمل لیپوساکشن را بررسی می‌کند. از این‌رو، جراح احتمال هرگونه خطر مرتبط با مشکلات ریوی، عروقی مغزی یا قلبی عروقی (تداخلات دارویی) و احتمال بروز هرگونه واکنش یا آلرژی به داروی بیهوشی را به دقت ارزیابی می‌کند. بیمار نیز باید درصورت وجود سابقه هرگونه تشنج، درد قفسه سینه یا آنژین، حمله قلبی، نارسایی قلبی، یا اختلال در عملکرد کبد، جراح را از قبل مطلع سازد. این روند معمولا با معاینه فیزیکی (ارزیابی وضعیت کلی بیمار و نواحی که برای کانتورینگ به لیپوساکشن نیاز دارند) دنبال می‌شود. در طول معاینه فیزیکی نیز جراح ضخامت لایه چربی قسمت‌های بدن بیمار را ارزیابی می‌کند. در طول این معاینه، جراح میزان خاصیت کشسانی پوست بیمار را ارزیابی می‌کند؛ این ارزیابی با کشش دستی پوست بررسی شده و می‌تواند در ایجاد نتایج مطلوب تاثیرگذار باشد. در حین این روند ارزیابی پوست، جراح به نقاطی که برای دست‌یابی به نتیجه مطلوب به انجام بیش از یک تکنیک نیاز دارند نیز توجه خواهد داشت. از این‌رو، شل شدگی و افتادگی بیش از حد پوست ممکن است از طریق روش‌هایی مانند لیفت ران و شکم یا ابدومینوپلاستی اصلاح شوند.

سوالاتی که جراح ممکن است بپرسد.

ممکن است جراح برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر، سوالات زیر را بپرسد:

 • جزئیات مربوط به تغییراتی که می‌خواهید در بدن خود ایجاد کنید.
 • وزن فعلی و طول مدت زمانی که این وزن را حفظ کرده‌اید.
 • آیا اخیراً افزایش یا کاهش وزن قابل توجهی داشته‌اید؟
 • عادات فعلی مربوط به رژیم غذایی و فعالیت ورزشی
 • استفاده از داروها یا مکمل‌های مخصوص کاهش وزن
 • سابقه انجام عمل لیپوساکشن
 • اینکه آیا بنا به مسئولیت‌های شخصی یا کاری، زمان کافی مورد نیاز برای بهبودی را دارید؟

سوالاتی که بیمار باید از پزشک خود بپرسد.

سوالاتی که بیمار باید از پزشک خود بپرسد عبارتند از:

 • کدام تکنیک یا روش لیپوساکشن را برای من توصیه می‌کنید و چرا؟
 • با تکنیک مدنظر چه میزان درد، تورم و کبودی خواهم داشت؟
 • چه اقداماتی برای بعد از عمل باید انجام دهم؟
 • برای بهبودی به چه مدت استراحت نیاز خواهم داشت؟
 • آیا به بخیه، باند و پانسمان هم نیاز خواهد بود؟ پانسمان هر چند وقت یکبار باید عوض شود؟ بخیه جذبی خواهد بود یا نیاز به برداشته شدن خواهد داشت؟
 • احتمال برجا ماندن جای زخم چقدر است؟ آیا راهی برای به حداقل رساندن این امر وجود دارد؟
 • احتمال بروز عوارض حین یا بعد از جراحی چقدر است؟ برای به حداقل رساندن یا جلوگیری از این موارد چه باید کرد؟
 • آیا به جلسات بعدی هم نیاز خواهد بود؟
 • اگر از نتایج عمل راضی نباشم، امکان انجام مجدد عمل خواهد بود؟ و اینکه هزینه بیشتری باید بپردازم؟

چگونه باید برای عمل جراحی لیپوساکشن چربی موضعی شکم آماده شویم؟

چگونه باید برای عمل جراحی لیپوساکشن چربی موضعی شکم آماده شویم؟

برای دست‌یابی به بهترین نتیجه، عمل لیپوساکشن نیز مانند سایر جراحی‌ها به آماده‌سازی قبلی نیاز دارد. این موارد عبارتند از:

 • طبق توصیه جراح، باید قبل از عمل مصرف برخی داروها مانند آسپرین یا مکمل گیاهی را قطع کنید.
 • تا دو هفته قبل از عمل، سیگار را ترک کنید.
 • تا چند روز ابتدایی پس از عمل لیپوساکشن، داروی مسکن و ضد التهاب مصرف کنید.
 • از کار خود مرخصی بگیرید و با شخصی از دوستان یا بستگان برای کمک به شما بعد از عمل در امورات روزانه هماهنگ کنید.
 • بوسیله مشاوره دقیق با جراح، از بهترین تکنیک لیپوساکشن که مناسب شماست، مطلع شوید.
 • جراح را از هر مشکل و بیماری زمینه‌ای که دارید مطلع سازید تا با انجام اقدامات لازم، خطرات مربوط به لیپوساکشن را کاهش دهد.

روش انجام عمل لیپوساکشن چربی موضعی شکم چگونه است؟

عمل لیپوساکشن توسط جراح پلاستیک انجام می‌شود و نیاز به برش جراحی و بیهوشی دارد. ممکن است حتی داروی آرامبخش داخل وریدی نیز تزریق شود. در برخی موارد، جراح از بی‌حسی موضعی نیز استفاده می‌کند. پس از تاثیر بی‌حسی، جراح برش‌های کوچکی در ناحیه تجمع چربی ایجاد می‌کند. کانولا (لوله نازک) به زیر پوست وارد می‌شود تا سلول‌های چربی را شل کند. سپس، بوسیله مکش،‌ چربی تخلیه می‌شود. ممکن است چندین جلسه لیپوساکشن برای دست‌یابی به نتیجه دلخواه نیاز باشد.

چه انتظاراتی از عمل لیپوساکشن چربی موضعی شکم می‌توان داشت؟

چه انتظاراتی از عمل لیپوساکشن چربی موضعی شکم می‌توان داشت؟

با اینکه ماندگاری نتایج لیپوساکشن دائمی و طولانی مدت است، اما افزایش وزن بعد از عمل می‌تواند بر این نتایج تاثیر منفی داشته باشد. افرادی که عمل لیپوساکشن چربی موضعی شکم انجام می‌دهند، می‌توانند شکمی صاف و تراشیده داشته باشند. این نتایج می‌توانند دائمی باشند اما یک مطالعه انجام شده نشان می‌دهد که تا یک سال پس از عمل در صورت اضافه کردن وزن، چربی می‌تواند نه در ناحیه لیپوساکشن شده بلکه در ناحیه دیگری از بدن ظاهر شود.

روند ریکاوری و بهبودی پس از عمل لیپوساکشن چربی موضعی شکم چگونه است؟

روند ریکاوری و بهبودی پس از عمل لیپوساکشن چربی موضعی شکم چگونه است؟

روند بهبودی به اینکه چند ناحیه تحت عمل جراحی قرار گرفته‌ و اینکه آیا به جلسات اضافی لیپوساکشن نیاز دارید یا خیر، بستگی خواهد داشت. ممکن است موارد زیر را تجربه کنید:

 • تورم در محل برداشت چربی
 • خروج ترشحات و خونریزی در محل برش

ممکن است جراح به منظور کاهش تورم و کمک به التیام یکنواخت پوست، پوشیدن لباس مخصوص فشرده سازی را توصیه کند. از آنجایی که لیپوساکشن یک عمل سرپایی است، می‌توانید نسبتا سریع فعالیت روزمره خود را از سر بگیرید. شما بعد از گذشت ۴۸ ساعت معمولا قادر به انجام فعالیت‌های روزمره خود خواهید بود. با این حال، تا زمانی که پزشک انجام تمرینات ورزشی سنگین و تمرین با وزنه را توصیه نکند، باید از انجام آنها خودداری کنید.

لیپوساکشن چربی موضعی شکم چه عوارضی می‌تواند به دنبال داشته باشد؟

لیپوساکشن چربی موضعی شکم چه عوارضی می‌تواند به دنبال داشته باشد؟

با اینکه احتمال بروز عوارض جانبی در لیپوساکشن کم است، اما این عمل نیز مانند هر جراحی دیگری خطرات متفاوتی را به همراه دارد که باید از آنها مطلع باشید. اگر جراح بر روی ناحیه بزرگتری کار کند، احتمال بروز عارضه بیشتر خواهد بود. انجام چند تکنیک به صورت همزمان طی یک جلسه نیز می‌تواند احتمال بروز عوارض را افزایش دهد.

عوارض جانبی شایع

عوارض و خطرات احتمالی شایع این عمل عبارتند از:

 • بی‌حسی: ممکن است در ناحیه تحت درمان، احساس بی‌حس بودن داشته باشید. این عارضه در اغلب موارد موقتی است اما می‌تواند دائمی نیز باشد.
 • بی‌نظمی بافت پوست:. برداشتن لایه چربی می‌تواند باعث ایجاد یک اثر مواج یا ناهموار در لایه بالایی پوست شود. این امر موجب می‌شود که پوست غیر صاف دیده شود.
 • تجمع مایع: سروما در واقع تجمع خونابه‌ای است که ممکن است بعد از جراحی در زیر پوست جمع شود. پزشک باید سروما را تخلیه کند.

عوارض جانبی نادر

عوارض جانبی نادر عبارتند از:

 • عفونت: ممکن است محل برش لیپوساکشن عفونی شود.
 • آسیب دیدن یا سوراخ شدن اندام داخلی: اگر کانول خیلی عمیق نفوذ کند، ممکن است اندام داخلی را سوراخ کند.
 • آمبولی چربی: آمبولی چربی در اثر ورود بافت چربی به داخل جریان خون و حرکت آن به سمت ریه‌ها یا مغز رخ می‌دهد.

هزینه لیپوساکشن چربی موضعی شکم

عوامل متعددی اعم از میزان تخصص و دستمزد جراح و متخصص بیهوشی، موقعیت جغرافیایی مطب جراح، پیچیدگی مورد یا مشکل، سطح امکانات مطب یا کلینیک و هزینه ابزار بعد از عمل مانند لباس فشرده‌سازی و آزمایشگاه می‌توانند در تعیین هزینه لیپوساکشن چربی موضعی شکم نقش داشته باشند. با این حال، اکثریت جراحان تسهیلاتی را برای نحوه پرداخت هزینه این عمل برای بیماران خود در نظر می‌گیرند که در این مورد می‌توانید با متخصص خود مشورت کنید.

مقایسه لیپوساکشن با سایر روش‌های غیرجراحی

برای برداشتن چربی موضعی شکم، روش‌های غیرجراحی متعددی مانند لیپولیز لیزری، آر اف، کرایولیپولیز و تکنیک اولتراسونیک (فراصوت) وجود دارند که هرکدام از این روش‌ها، مزایا و معایب خاص خود را دارند. این روش‌ها در مقایسه با تکنیک‌های لیپوساکشن، هم زمانبر بوده و هم در دراز مدت پر هزینه‌تر هستند؛ چرا که در تعداد جلسات بیشتری انجام می‌شوند. از این‌رو، برای برداشتن چربی موضعی شکم، لیپوساکشن یک روش مقرون به صرفه است و اگر وزن اضافه نکنید، نتایج آن ماندگاری طولانی مدتی خواهند داشت. لیپوساکشن در یک جلسه انجام می‌شود و چربی بیشتری نیز طی این جلسه برداشته می‌شود. با این حال،‌ لیپوساکشن دوره نقاهت طولانی‌تری نیز نسبت به روش‌های غیرجراحی دارد.

سوالات متداول

کدام نوع چربی‌ها را می‌توان با لیپوساکشن چربی موضعی شکم از بین برد؟

در بدن اکثریت افراد، تقریبا 80 درصد از چربی بدن، چربی احشایی بدن است که به عنوان “چربی پنهان” هم شناخته می‌شود. اگر به دنبال راهی برای خلاصی از این چربی زیر پوستی هستید، می‌توانید آن را با لیپوساکشن برطرف کنید.

لیپوساکشن تامسنت چه عوارضی می‌تواند داشته باشد؟

همانند هر جراحی دیگری، لیپوساکشن تامسنت نیز مزایا و خطرات خاص خود را دارد. عوارض ناشی از این عمل معمولا نادر و خفیف هستند. شایع‌ترین عوارض لیپوساکشن تامسنت عبارتند از بی نظمی بافت پوست، ایجاد برآمدگی پوستی، گودی، شل شدگی پوست، بی حسی، عفونت و جای زخم. در صورت بروز این موارد میتوان در اکثریت مواقع آنها را به راحتی درمان یا اصلاح کرد.

حداقل وزن مناسب برای عمل لیپوساکشن چقدر است؟

برای دریافت لیپوساکشن، وزن مشخصی وجود ندارد اما برای دستیابی به بهترین نتیجه ممکن توصیه میشود که در وزن ایده آل خود باشید. وزن ایده آل برای جراحی لیپوماتیک با ارزیابی شاخص حجم بدن و متناسب با وزن و قد فرد مشخص می‌شود.

آیا لیپوساکشن چربی موضعی شکم درد دارد؟

ممکن است در محل درمان احساس درد داشته باشید اما این احساس درد تنها ۲۴ ساعت طول میکشد. چنانچه این عمل تحت بیهوشی عمومی انجام شود، با از بین رفتن تاثیرات داروی بیهوشی مقداری درد در محل درمان خواهید داشت.

مدت زمان لازم برای بهبودی پس از لیپوساکشن چربی موضعی شکم چقدر است؟

ممکن است 5 الی 7 روز طول بکشد تا بتوانید به سر کار بازگردید و 4 الی 6 هفته نیز طول بکشد تا بتوانید فعالیت‌های ورزشی خود را از سر بگیرید. بهبودی در طولانی‌ترین حالت معمولا 3 ماه طول خواهد کشید. در طول این مدت، تورم بتدریج کاهش پیدا میکند.

آیا بعد از لیپوساکشن امکان برگشت چربی وجود دارد؟

متأسفانه، اگر موارد بعد از عمل و بویژه کنترل وزن را رعایت نکنید، نتایج مطلوبی نگرفته و امکان برگشت چربی نیز وجود خواهد داشت.

عمل لیپوساکشن چه مقدار از چربی را می‌تواند از بین ببرد؟

به طور کلی، حداکثر مقدار چربی که می‌توان با لیپوساکشن از بین برد، 5 لیتر است. وزن حداکثر چربی برداشته شده در روی ترازو 5 کیلوگرم است.

بعد از عمل لیپوساکشن چه فعالیت‌هایی را نباید انجام داد؟

بعد از عمل لیپوساکشن، باید از استراحت مطلق (بی حرکت ماندن)،‌ مصرف داروهای رقیق کننده خون، فعالیت ورزشی سنگین و استحمام طولانی مدت خودداری کرد. نکته مهم دیگر این است که باید بدن خود را هیدراته نگه‌دارید (آب زیادی بنوشید) و تا حد امکان از لباس فشاری استفاده کنید.