لیپوساکشن تامسنت چگونه است و چه مزایا و معایبی دارد؟

 1. خانه
 2. /
 3. لیپوساکشن
 4. /
 5. لیپوساکشن تامسنت چگونه است...
فهرست مطالب

لیپوساکشن توده‌های چربی مقاوم در برابر ورزش و رژیم لاغری را از ناحیه‌های مختلف بدن خارج می‌کند تا اندامی خوش‌تراش به دست بیاید. لیپوساکشن تامسنت پرطرفدارترین نوع لیپوساکشن و رایج‌ترین عمل زیبایی در سراسر جهان است. لیپوساکشن تامسنت ایمن‌تر و مؤثرتر از لیپوساکشن قدیمی است، با درد کمتری همراه است و دوران نقاهت کوتاه‌تری نیز دارد. لیپوساکشن تامسنت عملی سرپایی است و به بیهوشی عمومی نیاز ندارد.

با استفاده از تامسنت لیپوساکشن می‌توان چربی‌های انباشته‌شده در تمام بخش‌های بدن، از جمله صورت، گردن، چانه، سینه، شکم، لگن، پهلو، باسن، کمر، بخش داخلی و خارجی ران، زانو، ساق و مچ پا را تخلیه کرد. لیپوساکشن تامسنت برای خارج کردن لیپوم یا تومورهای چربی خوش‌خیم و درمان تعریق شدید زیربغل و درمان بزرگی سینه مردان و زنان کاربرد دارد.

در این مقاله با مزایا، متقاضیان ایده‌آل، آمادگی قبل از درمان، مراحل عمل، عوارض جانبی و خطرهای احتمالی لیپوساکشن تامسنت آشنا می‌شوید. برای از بین بردن چربی‌های اضافی به روش لیپوساکشن تامسنت باید به پزشک ماهر و مجربی مراجعه کنید که به خوبی از اصول عمل لیپوساکشن و مدیریت عوارض جراحی اطلاع دارد. تامسنت لیپوساکشن عوارض جانبی و خطرهای احتمالی را کاهش می‌دهد و دوران نقاهت درمان را نیز کوتاه‌تر می‌کند.

مزایای لیپوساکشن تامسنت


مزایای لیپوساکشن تامسنت

اگر می‌خواهید مقدار کمی چربی را از بین ببرید، لیپوساکشن تامسنت می‌تواند جایگزینی برای جراحی‌های گسترده‌تر باشد.

روش تامسنت به‌طور متوسط سه تا پنج لیتر چربی را تخلیه می‌کند که نسبت به هشت تا ده لیتر قابل‌تخلیه در لیپوساکشن قدیمی کمتر است. به همین دلیل دوران نقاهت لیپوساکشن تامسنت کوتاه‌تر است. اکثر بیماران معمولاً می‌توانند عملی را که با خارج کردن سه لیتر چربی و مایع همراه است، به خوبی تحمل کنند. براساس قانون بعضی ایالت‌ها در عمل‌های سرپایی نمی‌توان بیش از 5 لیتر چربی را از بدن خارج کرد؛ اگر مقدار چربی بیشتر از 5 لیتر باشد، بیمار باید شب در بیمارستان بستری شود و فشار خون و دیگر علائم حیاتی‌اش تحت نظر گرفته شود.

این نوع جراحی زیبایی به این دلیل «تامسنت» نامیده می‌شود که تزریق سرم سالین باعث ورم کردن پوست می‌شود و درنتیجه سلول‌های چربی با دقت بیشتری خارج می‌شود. به‌علاوه آدرنالین موجود در این محلول مانند وازوکانستریکتور یا تنگ‌کننده عروق عمل می‌کند و خطر خونریزی را کاهش می‌دهد.

استفاده از لیدوکائین به‌جای داروی بیهوشی خطر بروز عوارض جانبی مرتبط را کاهش می‌دهد، از جمله عوارض بیهوشی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • حالت تهوع یا استفراغ؛
 • درد عضلانی؛
 • هیپوترمی؛
 • گلودرد؛
 • سردرد و
 • هذیان.

سازوکار عملکرد لیپوساکشن


سازوکار عملکرد لیپوساکشنتامسنت لیپوساکشن چربی‌ها را به دو روش از بین می‌برد:

 1. خارج کردن سلول‌های چربی با استفاده از نیروی مکش و
 2. آسیب دیدن سلول‌های چربی به دلیل جلو و عقب بردن کانولا هنگام عمل.

چه کسانی می‌توانند متقاضی عمل لیپوساکشن تامسنت باشند؟


چه کسانی می‌توانند متقاضی عمل لیپوساکشن تامسنت باشند؟متخصص تعیین می‌کند که آیا عمل لیپوساکشن تامسنت برای‌تان مناسب است یا خیر. در حالت ایده‌آل باید غیرسیگاری باشید و به بیماری‌های زمینه‌ای جدی مبتلا نباشید. سیگار کشیدن و ابتلا به بیماری‌های زمینه‌ای التیام پس از جراحی را به تأخیر می‌اندازد.

به‌علاوه انجمن جراحان پلاستیک امریکا توصیه می‌کند که متقاضیان هر نوع عمل لیپوساکشن حدوداً سی درصد با وزن ایده‌آلشان فاصله داشته باشند. تنوس عضلانی و خاصیت ارتجاعی پوست نیز باید در حد خوبی باشد تا نتایج بهتری به دست بیاید.

از سوی دیگر افرادی که می‌خواهند لاغر شوند و وزن کم کنند، متقاضی لیپوساکشن تامسنت به شمار نمی‌آیند. هیچ نوع لیپوساکشنی درمان لاغری محسوب نمی‌شود و نباید چنین استفاده‌ای از آن کرد. همچنین تامسنت لیپوساکشن سلولیت را درمان نمی‌کند.

کدام مشکلات زیبایی را می‌توان با لیپوساکشن تامسنت درمان کرد؟


کدام مشکلات زیبایی را می‌توان با لیپوساکشن تامسنت درمان کرد

 1. خوش‎فرم کردن شکم: به کمک لیپوساکشن تامسنت می‌توان چربی‌های مقاوم شکم را کاهش داد.
 2. شکل و اندازه بازو: لیپوساکشن تجمع چربی بخش فوقانی پشت بازو را کاهش می‌دهد.
 3. شکل و اندازه باسن: کم کردن توده‌های چربی مقاوم در ناحیه باسن.
 4. چربی اضافی بدن: بدن پس از خارج کردن سلول‌های چربی‌ اضافی خوش‌‎تراش می‌شود.
 5. تأیید جنسیت: می‌توان پیکرتراشی را از طریق لیپوساکشن راهبردی انجام داد تا بدن زیباتر و متناسب‌تر با جنسیت شود. هر دو نوع عمل از مرد به زن (MTF) و از زن به مرد (FTM) از طریق لیپوساکشن تامسنت ممکن است.
 6. شکل و اندازه پا: لیپوساکشن تامسنت تجمع چربی را در بالای ران کاهش می‌دهد.
 7. پیکرتراشی پس از زایمان: لیپوساکشن می‌تواند بدن بانوان را مانند دوران قبل از زایمانشان خوش‎فرم کند و توده‌های چربی مقاوم در برابر ورزش و رژیم لاغری را خارج کند.
 8. خوش‌فرم کردن گردن و فک: خارج کردن چربی‌های اضافی از گردن و فک باعث خوش‎فرم و زاویه‌دار شدن فک و گردن می‌شود.

آمادگی پیش از لیپوساکشن تامسنت


آمادگی پیش از لیپوساکشن تامسنتاگر درصدد انجام عمل لیپوساکشن تامسنت هستید، باید برای صحبت کردن درباره اهداف زیبایی‌تان به متخصص پوست یا جراح پلاستیک مراجعه کنید تا ایشان تعیین کنند که آیا لیپوساکشن تامسنت با توجه به نیازهای‌تان، بهترین رویکرد برای شما محسوب می‌شود یا خیر. جراح پوست و ناحیه‌های مورد نظر برای پیکرتراشی را معاینه می‌کند و معاینه بالینی کامل را انجام می‌دهد. عکس‌های قبل و بعد از عمل نیز گرفته می‌شود.

پزشک پرونده پزشکی‌تان، شامل سابقه انجام جراحی و مشکلات و بیماری‌های پیشین را بررسی می‌کند، همچنین لازم است فهرستی از تمام داروها، مکمل‌ها، مواد مغذی و ویتامین‌هایی را که در حال حاضر مصرف می‌کنید یا قبلاً مدتی  مصرف کرده‌اید، در اختیار پزشک معالجتان بگذارید.

چنانچه تصمیم به انجام عمل لیپوساکشن تامسنت بگیرید، پزشک دستورات خاصی را برای آمادگی قبل از جراحی به شما می‌دهد. همچنین پزشک داروهایی را که مدام مصرف می‌کنید، از جمله ویتامین‌ها و مکمل‌ها را بررسی می‌کند و می‌گوید که مصرف داروها را از چند روز قبل از جراحی باید قطع کنید.

دیگر توصیه‌های مربوط به آمادگی قبل از جراحی شامل موارد زیر می‌شود:

 • اگر سیگاری هستید، سیگار کشیدن را از حداقل دو هفته قبل از جراحی ترک کنید، چون مصرف دخانیات فرایند التیام زخم را مختل می‌کند.
 • برای جلوگیری از بروز مشکل موی درون‌روییده نباید موهای نزدیک ناحیه درمان را روز جراحی با تیغ اصلاح کنید یا به روش دیگری از بین ببرید.
 • از نیمه‌شب قبل از جراحی باید ناشتا باشید. اگر لازم است دارویی مصرف کنید که پزشک مصرفش را قبل از جراحی تأیید کرده است، دارو را با یک جرعه کوچک آب ببلعید.
 • لباس راحت و گشادی بپوشید که جلوباز باشد یا رد کردنش از سر آسان باشد.

لیپوساکشن تامسنت، بسته به ضخامت چربی‌های موضعی درنظر گرفته شده برای درمان، تقریباً 30 ـ 45 دقیقه برای هر ناحیه طول می‌کشد.

مراحل عمل لیپوساکشن تامسنت


مراحل عمل لیپوساکشن تامسنتروش تامسنت، نیز مانند هر نوع لیپوساکشن دیگری مستلزم ایجاد چند برش کوچک روی موضع درمان است و سپس سلول‌های چربی از راه این برش‌ها تخلیه می‌شود. برش‌های لیپوساکشن تامسنت کوچک‎تر است و به همین دلیل دوران نقاهتش نیز کوتاه‌تر است.

لیپوساکشن تامسنت معمولاً طی مراحل زیر انجام می‌شود:

 1. ابتدا جراح زیبایی محلول آدرنالین ـ لیدوکائین ـ سالین را در ناحیه درمان تزریق می‌کند. سپس 10 ـ 15 دقیقه صبر می‌کند تا بدن محلول را کاملاً جذب کند. این مرحله در کل 90 دقیقه طول می‌کشد.
 2. سپس جراح برش‌های کوچکی را روی پوست ایجاد می‌کند. بسته به موضع درمان ممکن است چهار تا هشت برش لازم باشد، طول هر برش یک تا سه میلی‌متر است.
 3. در مرحله بعد جراح فرایند تخلیه چربی را با لوله کوچکی به نام کانولا شروع می‌کند. جراح در تکنیک تامسنت از کانولای بسیار کوچک‌تری به نام میکروکانولا استفاده می‌کند.
 4. جراح باندهای کشی اعمال‌کننده فشار را پس از اتمام عمل دور موضع درمان می‌بندد. بستن برش‌های کوچک لیپوساکشن تامسنت، برخلاف لیپوساکشن قدیمی به بخیه نیاز ندارد.

در مجموع انتظار می‌رود که کل عمل سه تا چهار ساعت طول بکشد، حال آن‌که زمان مورد نیاز برای لیپوساکشن به روش قدیمی دو تا سه ساعت است. اگر عمل تحت بیهوشی عمومی انجام شود، مدت بیشتری زمان می‌برد.

دوران نقاهت پس از لیپوساکشن تامسنت


دوران نقاهت پس از لیپوساکشن تامسنتدوران نقاهت لیپوساکشن تامسنت بسیار کوتاه‌تر از جراحی‌های قدیمی است. در واقع برآورد می‌شود که بیماران بتوانند ظرف یک تا سه روز در محل کارشان حاضر شوند؛ حال آن‌که پس از لیپوساکشن قدیمی استراحتی چندروزه تا چندهفته‌ای لازم بود.

ممکن است پس از لیپوساکشن تامسنت در ناحیه درمان احساس درد داشته باشید. البته درد ناشی از لیپوساکشن تامسنت، در مقایسه با لیپوساکشن قدیمی، به‌طور متوسط فقط 24 ساعت طول می‌کشد.

ضمناً اگر تامسنت لیپوساکشن تحت بیهوشی عمومی انجام شده باشد، درد یا ناراحتی پس از عمل قابل‌مقایسه با عمل‌های لیپوساکشن معمولی خواهد بود. با توجه به موضع درمان و تحمل درد فردی خودتان ممکن است حتی به مسکن نیاز نداشته باشید.

یکی از مزایای اصلی تکنیک تامسنت سریع بودن دوران نقاهت به دلیل استفاده از بی‌حسی موضعی به‌جای بیهوشی عمومی است. توصیه می‌کنیم راه رفتن را به محض آن‌که پس از جراحی توانش را پیدا کردید، به ویژه از فردای روز عمل شروع کنید؛ اکثر بیماران روز بعد از عمل احساس می‌کنند آن‎قدر حالشان خوب است که بتوانند راه بروند یا رانندگی کنند. در واقع بیماران گزارش می‌دهند که وقتی مرتب حرکت می‌کنند، حالشان بهتر از زمانی است که مدتی طولانی می‌نشینند یا دراز می‌کشند. ورزش‌های سبک نیز یک هفته پس از جراحی یا گاهی زودتر توصیه می‌شود؛ البته ورزش‌های سنگین به مدت یک یا دو هفته اکیداً ممنوع است. فعالیت‌هایی که فشار شدیدی را به ناحیه‌های درمان وارد می‌کند، می‌تواند باعث کبودی یا ناراحتی شود. تجربه نشان داده است که اکثر بیماران ظرف چند روز به محل کارشان برمی‌گردند و فعالیت‌های روزمره معمولشان را ازسرمی‌گیرند. برخی بیماران گزارش می‌دهند که سرعتشان تا مدتی کمی آهسته‌تر از قبل شده است.

عوارض جانبی احتمالی


عوارض جانبی احتمالیهرچند عوارض جانبی لیپوساکشن تامسنت شدید و قابل‌توجه نیست، احتمال بروز عوارض زیر وجود دارد:

 • سوزش ملایم در زمان تزریق داروی بی‌حسی؛
 • احساس درد در موضع درمان؛
 • ناراحتی خفیف؛
 • خونریزی خفیف؛
 • خونریزی؛
 • درد و ناراحتی؛
 • کبودی؛
 • مواج شدن پوست پس از جراحی.

مقایسه لیپوساکشن استاندارد و لیپوساکشن تامسنت


مقایسه لیپوساکشن استاندارد و لیپوساکشن تامسنتهدف نهایی هر دو درمان لیپوساکشن استاندارد و لیپوساکشن تامسنت یکسان و عبارت است از تخلیه سلول‌های چربی اضافی که به روش‌های متعارف ورزش و رژیم لاغری واکنش نشان نمی‌دهند.

بااین‌حال چون لیپوساکشن استاندارد چربی بیشتری را تخلیه می‌کند و انجامش مستلزم بیهوشی است، لازم است به تفاوت‌های بین این دو روش توجه کنید. خلاصه‌ای از تفاوت‌های لیپوساکشن تامسنت و استاندارد را در جدول زیر آورده‌ایم:

لیپوساکشن تامسنت

لیپوساکشن استاندارد

ناحیه‌های درمان

مقدار کمتری چربی، حداقل سه لیتر تخلیه می‌شود.

مقدار بیشتری چربی، تا ده لیتر تخلیه می‌شود

نوع بی‌حسی مورداستفاده

بی‌حسی موضعی

بیهوشی عمومی

برش‌ها

طول یک تا سه میلی‌متر

طول 1 تا 5/1 سانتی‌متر

مواد تزریق

لیدوکائین، سالین و آدرنالین پیش از جراحی در سلول‌های چربی تزریق می‌شود.

هیچ چیز

مدت زمان جراحی

سه تا چهار ساعت

دو تا سه ساعت

عوارض جانبی احتمالی

درد، سوزش و خونریزی خفیف

خطر درد، کبودی و خونریزی بیشتر و در حد متوسط است. مواج شدن پوست و خطرات مرتبط با بیهوشی نیز ممکن است بروز یابد.

طول دوران بهبود

چند روز

چند روز یا چند هفته

ضروریات پس از جراحی

احتمالاً مصرف موقت مسکن

مسکن، بخیه و احتمالاً تزریق خون

هزینه لیپوساکشن تامسنت


هزینه لیپوساکشن تامسنتلیپوساکشن تامسنت نیز مانند هر عمل زیبایی دیگری تحت پوشش بیمه قرار ندارد.

هزینه کلی لیپوساکشن تامسنت به عامل‌های متعددی از قبیل موارد زیر بستگی دارد:

 • مکان زندگی؛
 • حق‌الزحمه پزشک؛
 • هزینه آزمایش‌ها؛
 • هزینه مرکز جراحی یا کلینیک؛
 • ناحیه یا ناحیه‌های تحت درمان و
 • داروها یا گن‌های فشرده‌کننده‌ای که پس از درمان باید پوشیده شود.

لیپوساکشن موضعی که در آن فقط از مایع تامسنت استفاده می‌شود، معمولاً به بستری نیاز ندارد و به صورت سرپایی انجام می‌شود، البته به شرطی که مقدار متوسطی مایع و چربی تخلیه شده باشد. بستری نشدن هزینه نهایی را کاهش می‌دهد. اما اگر برای انجام عمل بیهوش شوید، باید بستری شوید و طبعاً هزینه بیشتری پرداخت کنید.

بسیار مهم است که پیش از موافقت با انجام عمل از تمام هزینه‌ها اطلاع داشته باشید تا هنگام تسویه شگفت‌زده نشوید. از پزشک معالجتان درباره امکان پرداخت قسطی سؤال کنید.

جمع‌بندی


روش تامسنت فقط یکی از انواع لیپوساکشن است؛ لیپوساکشن تامسنت با استفاده از بی‌حسی موضعی و با برش‌هایی کوچک‌تر انجام می‌شود. به‌علاوه خطرهای احتمالی تامسنت لیپوساکشن کمتر است و دوران نقاهتش کوتاه‌تر است.

در مجموع چنانچه می‌خواهید سلول‌های چربی مقاوم ناحیه کوچک‌تری را از بین ببرید، لیپوساکشن تامسنت ترجیح داده می‌شود. جراح پلاستیک روش‌های ممکن درمان را برای‌تان توضیح می‌دهد و تعیین می‌کند که آیا متقاضی خوبی برای لیپوساکشن تامسنت به شمار می‌آیید یا خیر.

پرسش‌های متداول


خونریزی حین لیپوساکشن تامسنت چقدر است؟

تکنیک تامسنت چنان در به حداقل رساندن خونریزی کارآمد است که اکثریت قریب به اتفاق بیماران تقریباً 15 ـ 30 میلی‌لیتر (یک یا دو قاشق غذاخوری) خون را هنگام لیپوساکشن حجم بالایی از چربی و مایع از دست می‌دهند. این حجم خون معادل خونی است که برای آزمایش‌های روتین قبل از عمل در آزمایشگاه از شما گرفته می‌شود. وقتی هنوز لیپوساکشن تامسنت ابداع نشده بود، بزرگ‌ترین خطر لیپوساکشن خونریزی شدید حین جراحی بود. در واقع بسیاری از جراحان قبل از عمل از بیماران می‌خواستند که چند هفته قبل از عمل خون بدهند تا خون خودشان حین جراحی به آنان تزریق شود. با ابداع تکنیک تامسنت نیاز به تزریق خون در زمان جراحی لیپوساکشن برطرف شده است.

تاکنون مرگی در اثر لیپوساکشن تامسنت با بی‌حسی موضعی گزارش شده است؟

تاکنون هیچ مرگی در اثر لیپوساکشن تامسنت که کاملاً با بی‌حسی موضعی انجام شده باشد، گزارش نشده است. تمام مرگ‌های مرتبط با لیپوساکشن پیامد شرایط زیر بوده است:

 1. انجام دادن چند عمل جراحی نامرتبط در یک روز، مانند لیفت صورت، بزرگ کردن سینه، هیسترکتومی و …؛
 2. تخلیه مقدار زیادی مایع و چربی طی عمل لیپوساکشن یا درمان کردن تعداد زیادی از ناحیه‌های بدن در یک روز و
 3. استفاده از بیهوشی یا آرام‌بخشی درون‌وریدی سنگین با داروهای مخدر. لیپوساکشن عملی کاملاً ایمن است، به شرط آن‌که بیمار در معرض آسیب جراحی شدید قرار نگیرد، مسکن‌های مخدر سنگین را در دز بالا دریافت نکند یا مدتی طولانی بیهوش نباشد.

آیا پوست برای پوشاندن اندام جدید منقبض می‌شود؟

میزان انقباض پوست پس از لیپوساکشن به همان اندازه‌ای است که پس از آب کردن مقدار مشابهی چربی با رژیم لاغری انتظار می‌رود. پوست اندام شگفت‌انگیزی است و توانایی انبساط و انقباض بسیار زیادی دارد. بارداری مثال فوق‌العاده‌ای است که خاصیت انعطاف‌پذیری و کشسانی پوست را نشان می‌دهد. پوست شکم اکثر بانوان مدت کوتاهی پس از زایمان به وضعیت اولیه برمی‌گردد.

در لیپوساکشن تامسنت از چه موادی استفاده می‌شود؟

لیپوساکشن تامسنت نوعی از لیپوساکشن است که گاهی می‌توان آن را بدون بیهوشی انجام داد. ترکیبی از آدرنالین، سالین و داروی بی‌حسی در این عمل پیش از تخلیه چربی تزریق می‌شود.

لیپوساکشن تامسنت دائمی است؟

لیپوساکشن تامسنت سلول‌های چربی را واقعاً از بدن خارج می‌کند و نتیجه‌ای دائمی را به دست می‌دهد. حتی اگر وزنتان پس از درمان افزایش پیدا کند، اضافه وزن به روشی یکسان توزیع نخواهد شد، چون سلول‌های چربی کمتری در موضع درمان خواهید داشت. شکم یکی از ناحیه‌هایی است که به روش لیپوساکشن تامسنت قابل‌درمان است.

تامسنت لیپوساکشن خیلی درد دارد؟

معمولاً فقط ناراحتی و دردی جزئی را حین تزریق حس خواهید کرد، شاید هم متوجه هیچ دردی نشوید. لیپوساکشن تامسنت، برخلاف روش‌های قدیمی‌تر لیپوساکشن نیازی به بیهوشی ندارد و تزریق درون‌وریدی داروهای مخدر یا آرام‌بخش به ندرت ضرورت می‌یابد.

بیمار هنگام عمل لیپوساکشن تامسنت هوشیار است؟

بیمار حین عمل لیپوساکشن تامسنت هوشیار است، اما درد ندارد. جراح کانولای باریکی را وارد بدن می‌کند، به لایه‌های چربی اضافی می‌رساند و در نهایت چربی را با نیروی مکش از بدن خارج می‌کند ـ بیمار فقط کمی فشار و حرکت را در ناحیه تخلیه چربی احساس خواهد کرد.