تفاوت های لیپوساکشن و ابدومینوپلاستی (جراحی لاغری شکم)

 1. خانه
 2. /
 3. لیپوساکشن
 4. /
 5. تفاوت های لیپوساکشن و...
فهرست مطالب

ابدومینوپلاستی و لیپوساکشن دو روش متفاوت جراحی برای تغییر وضعیت ظاهری بخش میانی بدن محسوب می‌شوند. از هر دو روش برای سفت و کوچک کردن شکم استفاده می‌شود. ابدومینوپلاستی (جراحی لاغری) و لیپوساکشن توسط جراح پلاستیک انجام شده و جزو عمل‌های زیبایی به شمار می‌روند؛ در نتیجه تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرند. تفاوت بین لیپوساکشن و ابدومینوپلاستی به نوع جراحی، زمان بهبودی و عوارض پس از جراحی مربوط می‌شود. در این مقاله تفاوت لیپوساکشن و ابدومینوپلاستی شرح داده می‌شود.

شباهت‌های بین لیپوساکشن و ابدومینوپلاستی


از روش ابدومینوپلاستی یا جراحی لاغری برای رفع چربی شکم و پوست اضافی و همچنین ترمیم عضلات دیواره شکم استفاده می‌شود. این روش همچنین به برداشتن پوست اضافی و بهبود ظاهری شکم کمک می‌کند. لیپوساکشن نیز یک روش جراحی است که برای خارج کردن چربی از قسمت‌های مورد نظر بدن به کار برده می‌شود. با وجود این که تکنیک مورد استفاده در این روش‌ها متفاوت است، هر دو روش برای خارج کردن چربی اضافه استفاده می‌شوند. ابدومینوپلاستی و لیپوساکشن هر دو به زمان بهبودی پس از جراحی نیاز دارند.

کاندیدای مناسب برای ابدومینوپلاستی و لیپوساکشن


کاندیدای مناسب برای ابدومینوپلاستی و لیپوساکشن

افراد معمولا برای اهداف مشابهی از ابدومینوپلاستی یا جراحی لاغری و لیپوساکشن استفاده می‌کنند. ولی بایستی به تفاوت بین جراحی لاغری و لیپوساکشن اشاره شود:

 • لیپوساکشن: این روش برای افرادی که به خارج کردن مقادیر کمی از ذخیره چربی تمایل دارند مناسب می‌باشد. ذخیره چربی معمولا در قسمت لگن، ران‌ها، باسن یا شکم وجود دارد. لیپوساکشن یا رفع چربی در ناحیه مورد نظر، سبب کاهش برآمدگی و بهبود ظاهر بدن می‌شود. ولی نباید از لیپوساکشن به عنوان روشی برای کاهش وزن استفاده شود. افراد چاق نباید از این روش استفاده کنند.
 • ابدومینوپلاستی: این روش علاوه بر خارج کردن چربی اضافه شکم، برای برداشتن پوست اضافی نیز استفاده می‌شود. بارداری یا تغییر قابل توجه وزن می‌تواند سبب کشیدگی پوست اطراف شکم شود. از ابدومینوپلاستی برای بهبود ظاهر بخش میانی بدن استفاده می‌شود. در روش ابدومینوپلاستی عضلات شکمی که در اثر بارداری دچار کشیدگی شده‌اند به حالت اولیه باز گردانده می‌شوند. در موارد زیر بایستی به دقت گزینه ابدومینوپلاستی را مورد ارزیابی قرار داده و با پزشک مشورت کنید.
 • دارای شاخص توده بدنی بالای 30 هستید.
 • در آینده قصد باردار شدن دارید.
 • به طور مستمر سعی در کاهش وزن خود دارید.
 • به یک عارضه مزمن قلبی مبتلا هستید.

روش انجام ابدومینوپلاستی و لیپوساکشن


لیپوساکشن و ابدومینوپلاستی توسط جراح پلاستیک انجام شده و به برش جراحی و بی‌حسی یا بیهوشی عمومی نیاز دارند.

 • لیپوساکشن: ممکن است در روش لیپوساکشن ، از ماده آرام‌بخش داخل وریدی استفاده شود. در برخی از موارد، جراح از ماده بی‌حسی موضعی در قسمت شکم استفاده خواهد کرد.

سپس جراح برش‌های کوچکی در اطراف ناحیه ذخایر چربی ایجاد می‌کند. جهت شل کردن سلول‌های چربی یک لوله نازک (کانولا)  زیر پوست حرکت داده می‌شود. جراح از وکیوم مخصوص برای خارج کردن ذخایر چربی استفاده می‌کند. ممکن است جهت دستیابی به نتیجه مورد نظر به چندین جلسه لیپوساکشن نیاز باشد.

 • ابدومینوپلاستی: در این روش از بی‌هوشی عمومی استفاده می‌شود. سپس جراح یک برش در زیر پوستی که بر روی دیواره شکمی قرار دارد، ایجاد می‌کند. در صورتی که عضلات داخل دیواره شکمی دچار کشیدگی شده باشند، جراح این عضلات را به هم بخیه می‌زند. سپس جراح پوست را روی شکم کشیده، پوست اضافی را خارج کرده و برش را با بخیه می‌بندد. جراحی لاغری شکم در یک جلسه انجام می‌شود. کل روند جراحی معمولا به دو تا سه ساعت زمان نیاز دارد.

نتایج ابدومینوپلاستی و لیپوساکشن


نتایج ابدومینوپلاستی و لیپوساکشن

اگر چه لیپوساکشن و ابدومینوپلاستی باعث دستیابی به نتایج دائمی می‌شوند، افزایش قابل توجه وزن پس از جراحی می‌تواند بر نتیجه درمان تاثیر بگذارد.

 • لیپوساکشن: افرادی که از روش لیپوساکشن استفاده می‌کنند، پس از بهبود شاهد تناسب اندام خود در ناحیه شکم خواهند بود. این نتایج ظاهرا بایستی دائمی باشند. ولی بر طبق برخی از تحقیقات انجام شده، یک سال پس از جراحی ذخایر چربی دوباره ظاهر می‌شوند (البته ممکن است این ذخایر در قسمت‌های دیگر بدن نمایان شوند). در صورت افزایش وزن، چربی دوباره در بدن تجمع پیدا خواهد کرد. معمولا چربی در قسمت‌هایی از بدن که ساکشن در آن انجام شده تجمع پیدا نمی‌کند.
 • ابدومینوپلاستی: انتظار می‌رود که نتایج درمان پس از ابدومینوپلاستی دائمی باشند. پس از درمان دیواره شکمی دارای ثبات و پایداری بیشتری خواهد بود. پوست اضافی که برداشته شده است، دوباره ایجاد نخواهد شد مگر این که تغییرات وزنی و یا بارداری مجدد سبب کشیدگی ناحیه مورد نظر شود.

عوارض ابدومینوپلاستی و لیپوساکشن


عوارض ابدومینوپلاستی و لیپوساکشن

در هر دو روش، امکان بروز عوارض وجود دارد و متقاضی باید از این عوارض اطلاع داشته باشد.

لیپوساکشن

در روش لیپوساکشن، در صورتی که جراحی بر روی قسمت وسیعی انجام شود، خطر بروز عوارض افزایش پیدا می‌کند. همچنین انجام چندین جراحی در یک جلسه درمانی نیز باعث افزایش احتمال بروز عوارض خواهد شد. عوارض لیپوساکشن عبارتند از:

 • بی‌حسی: امکان دارد در ناحیه تحت درمان بی‌حسی ایجاد شود. البته این حالت معمولا موقتی است ولی امکان دارد به عارضه‌ای دائمی تبدیل شود.
 • ناهموار شدن سطح پوست: در برخی از موارد، خارج کردن چربی ظاهر نامنظم و ناهموار بر روی لایه فوقانی پوست ایجاد خواهد کرد.
 • تجمع مایع: امکان دارد تجمع مایع (سروما) زیر پوست ایجاد شود. تخلیه مایع توسط پزشک انجام می‌شود.

به ندرت امکان دارد عوارض زیر ایجاد شوند:

 • عفونت: امکان دارد در ناحیه برش لیپوساکشن، عفونت ایجاد شود.
 • سوراخ شدن اعضای داخلی بدن: در صورتی که کانولا به میزان زیادی در ناحیه مورد نظر نفوذ کند، امکان دارد سبب سوراخ شدن اعضای داخلی بدن شود.
 • آمبولی چربی: آمبولی زمانی ایجاد می‌شود که تکه‌های جدا شده چربی در یک رگ خونی گیر کرده و به طرف ریه‌ها یا مغز حرکت کنند.

ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی نسبت به دیگر جراحی‌های زیبایی دارای عوارض بیشتری است. تحقیقات نشان می‌دهند که 5/8 درصد از افرادی که از این روش استفاده کرده‌اند، در اثر بروز عوارض به بیمارستان مراجعه می‌کنند. شایع‌ترین این موارد، عوارض مربوط به زخم و عفونت می‌باشند. دیگر عوارض ابدومینوپلاستی عبارتند از:

 • بی‌حسی: امکان دارد تغییر وضعیت بافت شکمی بر اعصاب حسی سطحی در این قسمت و در قسمت فوقانی ران‌ها، اثر بگذارد. ممکن است در این قسمت‌ها بی‌حسی ایجاد شود.
 • تجمع مایع: امکان دارد مایع زیر پوست تجمع پیدا کند. تخلیه مایع توسط پزشک انجام می‌شود.
 • نکروز بافت: امکان دارد در برخی از مواقع بافت چربی زیر ناحیه شکم دچار آسیب‌دیدگی شود. چنانچه بافت بهبود پیدا نکند یا از بین برود، بایستی توسط جراح خارج شود.

روند بهبودی پس از ابدومینوپلاستی و لیپوساکشن


روند بهبودی پس از ابدومینوپلاستی و لیپوساکشن

روند بهبود برای هر روش متفاوت می‌باشد.

لیپوساکشن: روند بهبود به تعداد قسمت‌های تحت درمان و همچنین نیاز به جلسات اضافی برای لیپوساکشن بستگی دارد. پس از درمان امکان دارد موارد زیر بروز کنند:

 • ورم در ناحیه خارج شدن چربی
 • ترشح و خونریزی در ناحیه ایجاد برش

امکان دارد جراح استفاده از لباس ویژه فشرده‌سازی را برای کمک به کاهش ورم و بهبود پوست به بیمار توصیه کند. لیپوساکشن یک روش درمانی سرپایی است و شخص می‌تواند فعالیت‌های روزانه را پس از درمان ادامه دهد. 48 ساعت پس از جراحی متقاضی می‌تواند تقریبا تمامی فعالیت‌های خود را از سر بگیرد. البته بایستی از بلندکردن اشیاء سنگین و تمارین هوازی دشوار تا زمانی که پزشک اجازه دهد خودداری شود.

ابدومینوپلاستی: پس از جراحی، برش پانسمان شده و این پانسمان بایستی چندین بار تعویض شود. جراح استفاده از لباس ویژه فشرده‌سازی را به بیمار توصیه می‌کند. پس از یک روز بیمار بایستی جهت جلوگیری از ایجاد لخته خونی برخاسته و با استفاده از کمک شخص دیگر، راه برود. امکان دارد برای تسکین هر گونه درد و کاهش احتمال بروز عفونت، از داروی مُسکن و آنتی‌بیوتیک استفاده شود. ممکن است نیاز باشد تا درن جراحی برای مدت دو هفته در ناحیه مورد نظر استفاده شود. اولین مرحله بهبود ابدومینوپلاستی به شش هفته زمان نیاز دارد و بیمار بایستی برای ارزیابی بهبود برش جراحی، به طور منظم به پزشک مراجعه کند. در طول این مدت بایستی از قرارگیری در هر گونه وضعیتی که شامل کشیدگی در قسمت کمر و یا خم شدن به طرف عقب می‌باشد خودداری شود چرا که می‌تواند باعث ایجاد کشش در ناحیه برش جراحی شود. همچنین بایستی از انجام هر گونه فعالیت جسمانی سنگین یا ورزش تا زمان تایید پزشک خودداری شود.

تفاوت بین هزینه ابدومینوپلاستی و لیپوساکشن


هزینه ابدومینوپلاستی معمولا به اندازه ناحیه تحت درمان بستگی دارد. در صورتی که ناحیه تحت درمان کوچک باشد، هزینه درمان کمتر خواهد بود. ولی انجام جراحی بر روی چندین ناحیه می‌تواند سبب افزایش هزینه شود. ممکن است لیپوساکشن در قسمت‌ تحتانی شکم زیر ناف، کمر و قسمت پایین کمر انجام شود. جراحی ابدومینوپلاستی پیچیده‌تر از لیپوساکشن می‌باشد و به بیهوشی عمومی نیاز دارد. همین مطلب سبب افزایش هزینه درمان می‌شود. بسته به نوع تکنیک مورد استفاده در ابدومینوپلاستی، هزینه جراحی متفاوت می‌باشد.

هزینه نهایی هر گونه جراحی پلاستیک به عوامل مختلفی شامل نیازهای ویژه هر بیمار و تکنیک جراحی مورد استفاده بستگی دارد. تنها روش اطلاع از میزان دقیق هزینه مورد نیاز برای جراحی، مشاوره با جراح می‌باشد. جراح نیازهای متقاضی را ارزیابی کرده و برنامه درمانی مناسب برای دستیابی به نتیجه مورد نظر را طرح‌ریزی خواهد کرد.

بارزترین تفاوت بین جراحی لاغری و لیپوساکشن


اگرچه هدف هر دو روش لیپوساکشن و جراحی لاغری یا ابدومینوپلاستی بهبود وضعیت ظاهری قسمت میانی بدن می‌باشد، نتیجه مورد نظر و نحوه انجام هر روش متفاوت می‌باشد. لیپوساکشن باعث بروز عوارض کمتری شده و به زمان بهبود کمتری نیاز دارد. ابدومینوپلاستی یک روش جراحی پیچیده در نظر گرفته می‌شود. جراح یا پزشک در تعیین گزینه مناسب درمانی به متفاضی کمک خواهند کرد.

سوال‌های رایج در ارتباط با تفاوت جراحی لاغری و لیپوساکشن


آیا جراحی لیپوساکشن دشوارتر و سنگین‌تر از ابدومینوپلاستی می‌باشد؟

لیپوساکشن باعث بروز عوارض کمتری شده و به زمان بهبود کمتری نیاز دارد. ابدومینوپلاستی یک روش جراحی پیچیده‌تر و سنگین‌تر به شمار می‌رود.

آیا به استفاده از لیپوساکشن به همراه ابدومینوپلاستی نیاز می‌باشد؟

استفاده از لیپوساکشن به همراه ابدومینوپلاستی، لیپوابدومینوپلاستی نام دارد و چنانچه هدف متقاضی از بین بردن چربی و سفت کردن عضلات دیواره شکم باشد، بهترین گزینه درمانی محسوب می‌شود. در این روش، ابتدا از لیپوساکشن برای رفع چربی اضافی استفاده خواهد شد.

هزینه ابدومینوپلاستی بیشتر است یا لیپوساکشن؟

لیپوساکشن یک روش مناسب و مکمل برای ابدومینوپلاستی به شمار می‌رود چرا که نسبت به ابدومینوپلاستی، قادر به رفع مقادیر بیشتری از چربی می‌باشد. هزینه لیپوساکشن معمولا کمتر از ابدومینوپلاستی می‌باشد. با این حال، استفاده از لیپوساکشن به همراه ابدومینوپلاستی سبب صرفه‌جویی در هزینه‌ درمان می‌شود.

بهترین نوع جراحی برای از بین بردن چربی شکم، چه روشی می‌باشد؟

لیپوساکشن به منظور رفع چربی در پاها، شکم، کمر، بازوها، صورت و گردن موثر می‌باشد. این روش نسبت به سایر روش‌های غیر تهاجمی کاهش چربی سبب دستیابی به نتایج قابل توجهی می‌شود. البته پس از لیپوساکشن به دوره بهبودی طولانی‌تری (حدود شش هفته) نیاز می‌باشد و هزینه آن نسبت به دیگر روش‌های مشابه، بیشتر می‌باشد.

آیا ابدومینوپلاستی شامل لیپوساکشن نیز می‌شود؟

روش ابدومینوپلاستی سبب بهبود وضعیت ظاهری در قسمت شکم می‌شود. استفاده از لیپوساکشن به همراه ابدومینوپلاستی، لیپوابدومینوپلاستی نام دارد و چنانچه هدف متقاضی از بین بردن چربی و سفت کردن عضلات دیواره شکم باشد، بهترین گزینه درمانی محسوب می‌شود. در این روش، ابتدا از لیپوساکشن برای رفع چربی اضافی استفاده خواهد شد.

چگونه می‌توان از انتخاب گزینه مناسب بین لیپوساکشن یا ابدومینوپلاستی اطمینان حاصل کرد؟

استفاده از لیپوساکشن بر روی قسمت‌هایی که دچار افتادگی پوست می‌باشند، باعث شل شدن و افتادگی بیشتر پوست می‌شود. جهت رفع چربی اضافی و همچنین بهبود وضعیت پوست و دیواره شکم، بایستی از ابدومینوپلاستی استفاده شود.