لیپوساکشن اولتراسونیک برای حذف چربی بدن: مزایا و مراقبت‌های بعد آن + هزینه

 1. خانه
 2. /
 3. لیپوساکشن
 4. /
 5. لیپوساکشن اولتراسونیک برای حذف چربی بدن:...
فهرست مطالب

لیپوساکشن اولتراسونیک نوعی لیپوساکشن است که عمدتاً برای کاهش چربی ناحیه‌های دور از دسترس بدن، مانند چانه، گردن، زانو، ساق پا و مچ پا کاربرد دارد. لیپوساکشن به روش اولتراسونیک بهترین روش برای بیمارانی است که به پیکرتراشی دقیق‌تری نیاز دارند. تکنیک لیپوساکشن اولتراسونیک، امواج صوت و فراصوت را در عمل لیپوساکشن به کار می‌گیرد. لیپوساکشن اولتراسونیک انرژی را برای تجزیه سلول‌های چربی موضعی به کار می‌برد. انرژی صوتی با شدت بالا، سلول‌ها را به مایع تبدیل می‌کند تا خارج کردن آنها از بدن با کانولا بسیار راحت‌تر شود. از لیپوساکشن اولتراسونیک، برخلاف دیگر گونه‌های لیپوساکشن، می‌توان برای بیمارانی بهره گرفت که اضافه وزن دارند یا می‌خواهند مقدار قابل‌توجهی چربی را از بدن‌شان خارج کنند. این کاربردهای لیپوساکشن اولتراسونیک به دلیل اثری است که بر پوست دارد، لیپوساکشن اولتراسونیک غالباً پوستی را سفت می‌کند که خاصیت کشسانی‌اش قبلاً کم شده است. به‌علاوه لیپوساکشن اولتراسونیک به کاهش سلولیت پس از جراحی کمک می‌کند. ویژگی‌ها و عملکرد لیپوساکشن اولتراسونیک را در این مقاله به تفصیل برایتان توضیح خواهیم داد.

مزایای لیپوساکشن اولتراسونیک

مزایای لیپوساکشن اولتراسونیک

جراح در عمل لیپوساکشن اولتراسونیک بر ماده‌ای که قرار است از بدن خارج کند، کنترل بیشتری دارد (منبع). سلول‌های چربی با استفاده از امواج صوتی به مایع تبدیل می‌شوند و در نتیجه راحت‌تر می‌توان آنها را از بدن خارج کرد. به‌علاوه از کبودی و خونریزی غیرضروری جلوگیری می‌شود، چون بافت‌های اطراف سالم و بدون آسیب باقی می‌ماند. همچنین جراح می‌تواند عمل لیپوساکشن اولتراسونیک را به صورت کاملاً ویژه انجام دهد، ناحیه‌هایی را که نیاز به تخلیه چربی دارد، به دقت تعیین کند و پیکرتراشی را به روشی کارآمدتر پیش ببرد. دوران نقاهت لیپوساکشن اولتراسونیک به دلیل آسیب کمتری که به بدن می‌زند، بسیار کوتاه‌تر از روش قدیمی لیپوساکشن است و می‌تواند نتایج بهتری را نیز حاصل کند. از همه مهم‌تر ثابت شده است که لیپوساکشن اولتراسونیک به بازیابی خاصیت کشسانی پوست کمک می‌کند و از افزایش سلولیت جلوگیری می‌کند. بنابراین لیپوساکشن اولتراسونیک برای بیمارانی بهتر است که می‌خواهند مقدار زیادی چربی اضافی را از بدن خارج کنند و می‌توان آن را جایگزین جراحی‌های دیگری مانند ابدومینوپلاستی (جراحی لاغری شکم) کرد که نیاز به برداشتن پوست دارند.

متقاضیان لیپوساکشن اولتراسونیک

متقاضیان لیپوساکشن اولتراسونیک

بیماران باید شرایط خاصی داشته باشند تا بتوانند عمل لیپوساکشن اولتراسونیک را انجام بدهند. بعضی از نشانه‌های مناسب بودن این عمل به شرح زیر است:

 • متقاضی لیپوساکشن اولتراسونیک باید بافت آدیپوز اضافی موضعی در ناحیه‌های خاص داشته باشد، حتی اگر وزنش در حد ایده‌آل یا کمتر باشد.
 • عمل لیپوساکشن اولتراسونیک می‌تواند برای بیماران دارای اضافه وزن نیز مفید باشد، اما بیماران دچار چاقی عمومی نمی‌توانند این عمل را انجام بدهند، چون در حوزه زیباسازی قرار نمی‌گیرند.
 • متقاضیان لیپوساکشن اولتراسونیک باید سالم باشند، پوستشان خاصیت کشسانی خوبی داشته باشد و توده‌های چربی اضافی موضعی در بدن داشته باشند.
 • بیماران با ناحیه‌های فیبروز بزرگ‌تر یا بیشتر را می‌توان به روش لیپوساکشن اولتراسونیک درمان کرد.
 • لیپوساکشن اولتراسونیک برای بیمارانی مناسب است که درمان را با هدف زیباسازی انجام می‌دهند.
 • بیمارانی که خواهان اصلاح ناهنجاری‌ها هستند.
 • بیمارانی که می‌خواهند ساق پا را از طریق کاهش و تغییر موقعیت چربی بخش داخلی زانو بلندتر کنند، ران را با کم کردن و تغییر شکل دادن چربی دور باسن بلندتر کنند، چربی را از ناحیه‌های بسیار ظریفی مانند مچ پا، ساق پا و صورت تخلیه کنند و پیکرتراشی کل بدن را انجام بدهند.
 • درمان ناحیه‌های مقاوم در برابر رژیم لاغری، ورزش یا برنامه‌های تناسب اندام
 • مناسب برای بدنسازانی که می‌خواهند «سیکس پک» شکم داشته باشند.

کدام ناحیه‌های بدن را می‌توان با لیپوساکشن اولتراسونیک درمان کرد؟

کدام ناحیه‌های بدن را می‌توان با لیپوساکشن اولتراسونیک درمان کرد؟

لیپوساکشن اولتراسونیک به تجزیه چربی فیبری سفت در ناحیه‌های مختلفی از بدن، مانند صورت، مچ پا، ساق پا و … کمک می‌کند که از بین بردن‌شان به روش قدیمی لیپوساکشن دشوار است. چربی پاها برای لیپوساکشن اولتراسونیک ایده‌آل است، چون این روش پاها را بلندتر و زیباتر می‌کند.

ناحیه‌های زیر را می‌توان با لیپوساکشن اولتراسونیک درمان کرد:

 • صورت و گردن: گونه‌ها و غبغب
 • شکم: شکم یکی از ناحیه‌هایی است که بانوان و آقایان بسیاری برای لاغری آن به کلینیک‌های زیبایی مراجعه می‌کنند. فاسیا شکم را به دو بخش تحتانی و فوقانی با ساختار چربی کالبدشناختی متفاوت تقسیم می‌کند. در بخش پایینی شکم لازم است که جراح لایه سطحی بسیار نازکی از چربی را باقی بگذارد. چربی دور ناف شکل کروسان است و از منظر کالبدشناختی، ساختار چربی سطحی مجزایی به شمار می‌آید که یک فاسیا آن را از بقیه چربی شکم جدا می‌کند و باید جداگانه درمان شود. درمان بالای شکم به پیکرتراشی ماهرانه‌ای نیاز دارد تا فرورفتگی‌های نرمال و سیکس پک بدنسازان حفظ شود.
 • لیپوساکشن اولتراسونیک بالای بازو بهترین نتیجه را در زمینه سفت کردن پوست به دست می‌دهد.
 • لیپوساکشن اولتراسونیک سینه‌های بانوان و چربی موضعی ناحیه دکلته، موجب زیباتر شدن اندام بانوان می‌شود و معمولاً به دلیل کاهش وزن بافت و جمع شدن قابل‌توجه پوست با لیفت سینه متوسطی همراه است.
 • درمان سودوژنیکوماستی یا بزرگ شدن کاذب سینه آقایان که نتیجه تجمع چربی است. درمان سودوژنیکوماستی در کنار کاهش چربی شکم، پهلو، ناحیه شرمگاهی و غبغب پرکاربردترین ناحیه‌هایی است که آقایان برای درمان آنها به روش لیپوساکشن اولتراسونیک به کلینیک‌های زیبایی مراجعه می‌کنند.
 • بخش خارجی ران ناحیه‌ای است که دستیابی به نتایج یکنواخت در آن‌جا بسیار دشوار است و کاهش چربی حداکثری به راحتی ممکن است باعث ایجاد ناهنجاری و بی‌نظمی شود.
 • لیپوساکشن اولتراسونیک بخش داخلی و خارجی ران و زانوی داخلی: لیپوساکشن اولتراسونیک زیباترین و چشمگیرترین نتیجه را بر روی پا به دست می‌دهد و پاها را آشکارا بلندتر و صاف‌تر و متناسب با بدن می‌کند.
 • باسن: لیپوساکشن اولتراسونیک باسن با لیفت، کاهش چربی، گرد و خوش‎فرم شدن باسن‌ها همراه است. درنتیجه پاها بلندتر دیده می‌شود و تناسب اندام بهتر می‌شود.
 • جراحان به کمک لیپوساکشن اولتراسونیک ساق و مچ پاهایی بسیار زیباتر را خلق می‌کنند. چربی موضعی این ناحیه‌ها ارثی است و به‌طور ژنتیکی تعیین می‌شود و در برابر رژیم لاغری و ورزش مقاوم است. چربی موضعی ساق پا عموماً از کنار کم می‌شود و غالباً مستلزم تزریق چربی به بخش داخلی است.

همچنین ناحیه‌هایی که قبلاً با لیپوساکشن درمان شده است و به پیکرتراشی بیشتری نیاز دارد، واکنش بسیار خوبی به لیپوساکشن اولتراسونیک نشان می‌دهد.

مشاوره و ارزیابی قبل از عمل

مشاوره و ارزیابی قبل از عمل

جراح وضعیت سلامتی بیمار را در جلسه مشاوره اولیه ارزیابی می‌کند که شامل بررسی پرونده پزشکی بیمار، معاینه بالینی و ارزیابی روانی می‌شود. تمام بیماری‌های تشخیص‌ داده‌ شده باید توسط متخصص مربوطه به طور جداگانه درمان شود. جراحی لیپوساکشن اولتراسونیک بر روی هیچ بیماری انجام نمی‌شود، مگر آن‌که ابتدا متخصصان اجازه عمل را بدهند. بیماری‌های فعلی، مانند سابقه مشکلات قلبی، فشار خون بالا، دیابت، حساسیت به داروها، مشکلات ریوی، سیگار کشیدن، مصرف الکل و سوءمصرف مواد مخدر، باید قبل از لیپوساکشن اولتراسونیک بررسی و تحت کنترل درآورده شود. در صورت لزوم و در مواردی که احتمال بروز واکنش آلرژیک یا سابقه دیابت کنترل‌نشده وجود داشته باشد، جراح از پزشک مشاور می‌خواهد که در جراحی حضور داشته باشد و عارضه را قبل از عمل مدیریت کند و همچنین متخصص بیهوشی در طول جراحی همواره در اتاق عمل حاضر است. جراحان از تزریق درون‌وریدی و کنترل‌شده داروی آرام‌بخش و مسکن علاوه بر بی‌حسی تامسنت موضعی استفاده می‌کنند.

آزمایش‌های خون و ادرار قبل از جراحی لیپوساکشن اولتراسونیک شامل ارزیابی شیمی خون (CBC، زمان پروترومبین یا زمان ترومبوپلاستین نسبی فعال‌شده، زمان خونریزی و شیمی عمومی) برای غربالگری بیماری‌‌های کلیوی، خونی یا کبدی قبل از عمل می‌شود. از بیماران مسن و در صورت لزوم از بیماران جوان‌تر باید نوار قلب (ECG) گرفته شود. جراح و متخصص بیهوشی و در صورت لزوم پزشکان مشاور باید نتایج تست‌ها را با هم تفسیر کنند. وضعیت سلامت بیمار باید یک بار دیگر قبل از جراحی بررسی شود. یک‌ بار دیگر از بیماران خواسته می‌شود که مصرف داروهای ممنوع قبل از لیپوساکشن اولتراسونیک را متوقف کنند. از دو هفته قبل از عمل تا دو هفته پس از عمل هیچ‌گونه داروی ضدانعقاد، آنتی‌پلاکت، هورمونی و داروهای غیراستروئیدی ضدالتهاب (NSAIDs) نباید مصرف شود. همچنین بیماران از چهار ساعت قبل از عمل باید ناشتا باشند تا از آسپیراسیون و برگشت مایعات که می‌تواند موجب ابتلا به برونکوپنومونی بعد از عمل شود، جلوگیری شود.

سیگار کشیدن نیز قبل از جراحی لیپوساکشن اولتراسونیک ممنوع است، چون نیکوتین گردش خون را مختل می‌کند و به هیپوکسمی (افت اکسیژن خون) و از بین رفتن بافت دامن می‌زند. بیماران باید از دستورالعمل آمادگی قبل از جراحی، مراحل عمل و مراقبت بعد از عمل اطلاع داشته باشند و توصیه‌ها را به دقت رعایت کنند. همچنین نتایج زیبایی موردانتظاری که موجب ارتقاء اعتماد به نفس، عزت نفس و زیبایی بیماران می‌شود، باید به اطلاعشان رسانده شود. برای انجام لیپوساکشن اولتراسونیک نیز مانند لیپوساکشن قدیمی لازم است بدن بیمار در حالت ایستاده علامت‌گذاری شود تا ناحیه‌هایی که قرار است چربی از آنها تخلیه شود، مشخص شود. جراحان فقط لبه‌های خارجی توده‌های چربی و لبه‌های فرورفتگی را علامت می‌زنند و این نکته را به خاطر می‌سپارند که چربی در موقعیت افقی حداقل 2 الی 5 سانتی‌متر به سمت پایین حرکت خواهد کرد.

مراحل عمل لیپوساکشن اولتراسونیک

مراحل جراحی لیپوساکشن اولتراسونیک را در این بخش برایتان توضیح می‌دهیم.

بی‌حسی

بی‌حسی

جراحی لیپوساکشن اولتراسونیک با استفاده از بی‌حسی موضعی انجام می‌شود که روش بسیار خوبی برای کمک به بیماران و جراحان است. بی‌حسی موضعی همراه با آرام‌بخش، روشی معقول به‌ویژه در جراحی‌های سرپایی و عمل‌های کوتاه به شمار می‌آید. دوران نقاهت کوتاه‌تر، کاهش هیپوکسی پس از عمل و پایین آمدن نرخ حالت تهوع و استفراغ پس از عمل از مزایای بی‌حسی موضعی تامسنت محسوب می‌شود. انفیلتراسیون باید به درستی و به طور یکنواخت در توده چربی انجام شود تا نتایج پس از تخلیه چربی با مکش یکنواخت باشد.

استفاده کوتاه‌مدت از اولتراسونیک

استفاده کوتاه‌مدت از اولتراسونیک

جراح، پروب اولتراسونیک انتخابی را پس از انفیلتراسیون ناحیه‌های درمان وارد موضع خاص بدن می‌کند و توان انتخابی مناسبی را به کار می‌برد، پروب برای هر 200 میلی‌لیتر بافت آدیپوز بیش از 4 الی 6 دقیقه به کار برده نمی‌شود. جراح باید پروب را به آهستگی روی تمام توده چربی حرکت بدهد. وقتی جراح نرم شدن (مایع شدن) چربی را احساس کرد، استفاده از پروب را متوقف می‌کند. جراح هرگز از پروب اولتراسونیک توخالی برای اثرگذاری امواج فراصوت و مکش هم‌زمان استفاده نمی‌کند. لیپوساکشن اولتراسونیک باید بر روی بافت چربی عمقی، زیر فاسیای زیرپوستی سطحی انجام شود. انتخاب صحیح توان اولتراسوند و پروب مهم است.

تخلیه چربی مایع با فشار پایین

تخلیه چربی مایع با فشار پایین

پس از آن‌که چربی به مایع تبدیل شد، جراح چربی مایع را با مکش با فشار پایین تخلیه می‌کند. تخلیه چربی به راحتی انجام می‌شود. مکش با فشار پایین مایعات را می‌توان با مکش نوشیدن آب‌میوه با نی مقایسه کرد؛ چون آسیبی بسیار جزئی به بافت وارد می‌شود و بیمار تقریباً خونریزی ندارد. زمانی‌که رنگ مایع تخلیه‌شده از زرد به قرمز مایل به صورتی تغییر کند، جراح لیپوساکشن را تمام می‌کند. ناحیه گذار بین موضع درمان و ناحیه‌های اطراف باید کاملاً هموار باشد؛ خلق ناحیه گذار هموار بین دو ناحیه بسیار مهم است. جراح در این لحظه باید مطمئن شود که تمام چربی عمقی به صورت یکنواخت تخلیه می‌شود و ضخامت لایه چربی سطحی مشابه ضخامتش در ناحیه‌های درمان‌نشده اطراف است. حتی اگر چند ناحیه در یک جلسه درمان شود، متوسط خونریزی بیماران در طول کل درمان بیشتر از 100 الی 250 میلی‌لیتر نیست.

تعداد ناحیه‌های تحت درمان در هر جلسه

تعداد ناحیه‌های تحت درمان در هر جلسه

تعداد ناحیه‌های قابل‌درمان در هر جلسه محدود است، اولین و مهم‌ترین دلیل محدودیت این است که حداکثر مقدار لیدوکائین مجاز براساس وزن بیمار به کیلوگرم تعیین می‌شود. صرف‌نظر از کم بودن مقدار خونریزی، ارزیابی وضعیت و سلامتی بیمار در زمان عمل، تعداد ناحیه‌های قابل‌درمان در یک جلسه و حداکثر مقدار لیدوکائین مورداستفاده را تعیین می‌کند.

دوران نقاهت پس از لیپوساکشن اولتراسونیک

با توجه به گستردگی عمل لیپوساکشن اولتراسونیک، بیماران عموماً می‌توانند دو تا سه روز پس از عمل در محل کار حاضر شوند. درد در 48 ساعت نخست پس از عمل معمولاً با داروهای بدون نسخه یا تجویزی کنترل می‌شود. کبودی ظرف چند روز تا چند هفته برطرف می‌شود و ورم نیز به مرور فروکش می‌کند. فعالیت‌های معمول را نیز می‌توان پس از دو تا سه روز ازسرگرفت. نتیجه لیپوساکشن اولتراسونیک حتی در اولین روز پس از عمل نیز مشخص است، البته نتیجه پس از شش ماه که پوست سفت می‌شود و ورم از بین می‌رود، بسیار واضح‌تر می‌شود. سفت شدن پوست یکی از مزایای لیپوساکشن اولتراسونیک است که تا شش ماه پس از جراحی ادامه دارد. کاهش وزن در 6 ماه اول نیز عادی است و یکی دیگر از مزایای جانبی لیپوساکشن اولتراسونیک به شمار می‌آید. سلول‌های چربی تخریب‌شده و مکیده‌شده برای همیشه از بین می‌روند، بااین‌حال بیماران باید تعادل مناسبی را بین مصرف کالری و برنامه ورزشی ایجاد کنند. زیاد شدن مصرف کالری در این تعادل، بزرگ شدن سلول‌های چربی سراسر بدن را به دنبال خواهد داشت.

مراقبت پس از عمل لیپوساکشن اولتراسونیک

مراقبت پس از عمل لیپوساکشن اولتراسونیک

جراحان برای یک دوره 7 تا 10 روزه آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کنند. برای جلوگیری از سروما، به حداقل رساندن کبودی و کاهش ناراحتی در ناحیه‌های درمان ،لازم است که بیماران گن فشرده‌کننده کشی بر روی این ناحیه‌ها بپوشند. به بیماران اطلاع داده می‌شود که ممکن است مایع تامسنت تا چند روز پس از عمل از محل‌های برش نشت کند و چنین نشتی کاملاً عادی است.

حالت ایده‌آل این است که بیماران گن فشرده‌کننده را چهار تا شش هفته به صورت شبانه‌روزی ببندند؛ مدت زمان استفاده از گن به قرار داشتن در فصل تابستان یا زمستان و شل بودن پوست و بافت بستگی دارد. استفاده از گن فشرده‌کننده در تابستان برای یک ماه و در زمستان برای یک ماه و نیم توصیه می‌شود. پوشیدن گن ورم را کمتر می‌کند و به سریع‌تر آشکار شدن نتایج کمک می‌کند. به بیماران توصیه می‌شود که پس از جراحی در اولین فرصت ممکن راه بروند. ورزش دادن ناحیه‌های درمان‌شده تا یک ماه پس از جراحی ممنوع است. البته بیماران پس از دو تا سه روز اجازه دارند که کارهای روزمره را انجام بدهند و در محل کار حاضر شوند. بیماران به کمک ورزش منظم و تغذیه سالم می‌توانند اندام جدیدشان را حفظ کنند. ناحیه‌های درمان‌شده متورم به نظر می‌رسد، اما حجم چربی حتی در همان روز اول هم آشکارا کمتر خواهد بود. ورم در 7 تا 10 روز اول پس از عمل بیشتر می‌شود و در هفته‌های بعدی رو به کاهش می‌گذارد؛ در این زمان است که بیماران متوجه کوچک شدن سایز لباس‌شان می‌شوند.

خطرها و عوارض جانبی لیپوساکشن اولتراسونیک

اگرچه لیپوساکشن اولتراسونیک همراه با کمک (UAL) درمانی ایمن محسوب می‌شود، این درمان زیبایی با معایبی نیز همراه است. نقطه‌ضعف اول این است که خطر باقی ماندن جای زخم در این روش از لیپوساکشن همراه با کمک (SAL) بیشتر است. از بین رفتن پوست، سوراخ شدن شکم و آسیب عصبی نیز ممکن است. همچنین دقیقاً مانند هر جراحی دیگری خطر عفونت وجود دارد. تشکیل شدن سروما، خطر احتمالی دیگر است. سروما، کیسه مملو از مایعی است که ممکن است در محل انجام لیپوساکشن تشکیل شود. سروما نتیجه ترکیب شدن پلاسمای خون قدیمی و سلول‌های مرده‌ای است که پس از لیپوپلاستی در بدن باقی مانده‌اند.

پژوهشگران عوارض جانبی دیگری را در مرور 660 لیپوساکشن اولتراسونیک یافتند. عوارض گزارش‌شده به شرح زیر بود:

 • سه مورد سروما
 • دو گزارش فشار خون پایین
 • سه مورد درماتیت تماسی (راش اگزما)
 • یک گزارش خونریزی (هموراژ)

هزینه لیپوساکشن اولتراسونیک

هزینه لیپوساکشن اولتراسونیک به عامل‌های بسیاری از قبیل موارد زیر بستگی دارد:

 • تخصص و تجربه پزشک
 • تخصص و تجربه متخصص بیهوشی
 • بیمارستان و امکانات
 • موقعیت جغرافیایی مطب پزشک
 • پیچیدگی درمان
 • ناحیه‌هایی که قرار است با لیپوساکشن اولتراسونیک درمان شود.
 • هزینه‌های پس از درمان شامل دارو، گن فشرده‌کننده و فیزیوتراپی.

هیچ کدام از شرکت‌های بیمه درمانی هزینه لیپوساکشن اولتراسونیک را پرداخت نمی‌کنند و باید تمام هزینه را خودتان تقبل کنید. البته بسیاری از جراحان بسته‌های اقتصادی را به بیماران ارائه می‌دهند؛ پس بدون خجالت از پزشک معالج‌ خود درباره هزینه درمان و روش پرداختش سؤال کنید.

پرسش‌های پرتکرار

ممکن است لیپوساکشن اولتراسونیک به اندام‌ها آسیب بزند؟

حرکت دستگاه اولتراسوند را حین درمان مانند یک ماساژ ملایم حس خواهید کرد. هرچند برخی بیماران حساسیت یا گزگزی را حس می‌کنند، لیپوساکشن اولتراسونیک بدون درد و کاملاً بدون ضرر است. بافت‌ها، سلول‌ها و اندام‌های اطراف کمترین آسیبی نمی‌بینند.

نتایج لیپوساکشن اولتراسونیک چربی دائمی است؟

نتایج لیپوساکشن اولتراسونیک، به شرط رعایت تغذیه سالم و ورزش دائمی است. اگر زندگی کم‌تحرکی داشته باشید، توده‌های چربی دوباره در ناحیه‌های درمان جمع خواهد شد.

لیپوساکشن اولتراسونیک برای کاهش چربی احشائی نیز مفید است؟

لیپوساکشن اولتراسونیک بافت چربی اضافی جمع‌شده در شکم را در حد چشمگیری کاهش داد و این نتیجه در دور کمر، حجم چربی احشائی و زیرپوستی شکم و افزایش نسبت کبد به طحال بازتاب یافت؛ به نحوی که درصد بهبود در گروه آزمایش از گروه شاهد بالاتر بود.

چه افرادی نباید لیپوساکشن اولتراسونیک انجام بدهند؟

این عمل به افراد زیر 18 سال توصیه نمی‌شود. بانوان باردار و بیماران مبتلا به صرع نیز نباید لیپوساکشن اولتراسونیک انجام بدهند. همچنین افراد مبتلا به عارضه‌هایی مانند فشار خون، دیابت و سرطان نباید تحت درمان لیپوساکشن اولتراسونیک قرار بگیرند.

پس از لیپوساکشن اولتراسونیک چه غذاهایی می‌توانم بخورم؟

مهم‌ترین توصیه برای مراقبت پس از لیپوساکشن اولتراسونیک این است که آب مورد نیاز بدن را تأمین کنید. به مدت 24 ساعت رژیم غذایی کم‌چرب و با قند و کربوهیدرات کم داشته باشید تا به متابولیسم چربی کمک کنید.

پس از لیپوساکشن اولتراسونیک چربی باید ورزش کنم؟

حداقل 20 دقیقه ورزش هوازی افزایش‌دهنده ضربان قلب پس از لیپوساکشن اولتراسونیک لازم است. بهترین کار این است که ورزش هوازی را بلافاصله پس از درمان تا سه روز انجام بدهید. ورزش برای این است که مطمئن شوید انرژی ذخیره‌شده‌ای را می‌سوزانید که در عمل لیپوساکشن اولتراسونیک آزاد شده است. اقدامات دیگری را می‌توان برای دستیابی به نتایج بهینه انجام داد.