لیپوماتیک بدون بیهوشی: مزایا، معایب و هزینه

 1. Home
 2. /
 3. لیپوماتیک
 4. /
 5. لیپوماتیک بدون بیهوشی: مزایا،...
فهرست مطالب

لیپوماتیک یکی از جدیدترین روش‌های لاغری موضعی است که در مقایسه با روش‌های سنتی لیپوساکشن، نتایج بهتر، عوارض کمتر و روشی آسان را ارائه می‌دهد. این درمان به طور کلی مانند لیپوساکشن سنتی عمل می‌کند، اما تغییرات خاصی در این روش وجود دارند که آن را به انتخاب بهتری تبدیل می‌کنند. به طور کلی، برای این درمان تحت بیهوشی عمومی قرار نخواهید گرفت و به جای آن، تحت بی‌حسی موضعی قرار خواهید گرفت. بدین صورت، احتمال اثرات نامطلوب بیهوشی عمومی را بر بدن شما از بین می‌برد.

لیپوماتیک چیست؟

لیپوماتیک چیست؟

لیپوماتیک یک دستگاه پیشرفته و دارای تاییدیه FDA است که برای افزایش راحتی بیماران و پزشکان در لیپوساکشن طراحی شده است. با حرکت ارتعاشی سه بعدی کانولا، امواج مادون صوت (کمتر از 20 هرتز) تولید شده که باعث ایجاد بی‌حسی طبیعی در بدن در حین و بعد از عمل می‌شود. با این حرکت ارتعاشی می‌توان چربی‌ها را شکست و به راحتی از بین برد، بدون اینکه به بافت اطراف (عروق خونی و اعصاب) آسیبی وارد شود. بنابراین، دفعات کبودی و درد بعد از جراحی به شدت کاهش می‌یابد. این روش درمانی کم تهاجمی است و نیازی به بیهوشی عمومی ندارد، مگر اینکه پزشکتان تشخیص دهد که فواید آن بیشتر از عوارض است و شما را تحت بیهوشی عمومی قرار دهد. لازم به یادآوری است که اگرچه لیپوماتیک می‌تواند به کاهش وزن شما کمک کند، اما نباید آن را یک درمان کاهش وزن تلقی کرد و باید بدانید که بهترین نتیجه زمانی حاصل می‌شود که شما در محدوده وزن طبیعی خود باشید؛ به عبارتی نه خیلی لاغر باشید و نه خیلی چاق.

کاندیداهای لیپوماتیک

کاندیداهای لیپوماتیک

درمان لیپوماتیک را می‌توان بر روی طیف وسیعی از بیماران انجام داد، اما بهترین کاندیداها چاق نیستند و در محدوده وزن طبیعی خود قرار دارند. افراد مبتلا به چربی‌های کهنه که با روش‌های دیگر از بین نمی‌روند، می‌توانند تا حد زیادی از این درمان سود ببرند. کاندید درمان لیپوماتیک باید حداقل 18 سال سن داشته باشد. توجه به ماهیت این روش درمانی که نیازی به بیهوشی عمومی ندارد، باعث می‌شود تا بیمارانی که به داروی بیهوشی حساسیت دارند و یا از بیهوشی عمومی ترس دارند از این روش درمانی سود زیادی ببرند. اگر این درمان بر روی افرادی انجام شود که پوست بسیار شلی دارند یا دارای BMI بالای 30 هستند، به احتمال زیاد بعد از آن با افتادگی شدید پوست مواجه خواهند شد که به وضوح مانع از دستیابی به نتیجه مطلوب می‌شود و شما را از لذت بردن از بدن جدید خود باز می‌دارد. جدا از عدم داشتن سلامت عمومی، سیگاری بودن و الکل مصرف کردن، برخی شرایط پزشکی نیز می‌تواند شما را به کاندیدای بدی برای این درمان تبدیل کند. اگر پزشک شما به این نتیجه برسد که به دلیل وزن یا هر عامل دیگری کاندید مناسبی برای این درمان نیستید، روش‌های جایگزینی را برای کمک به شما در دستیابی به نتایج دلخواه و بهبود ظاهر بدنیتان پیشنهاد می‌کند.

ناحیه تحت درمان با لیپوماتیک

ناحیه تحت درمان با لیپوماتیک

روش لیپوماتیک را می‌توان تقریباً در هر ناحیه‌ای مانند کمر، شکم، زیر چانه، بازو و ساق پا اعمال کرد. با این حال، شایع‌ترین نواحی عبارتند از: لگن، قسمت داخلی ساق پا، بازو، سینه و شکم. پزشک در طول جلسه مشاوره، بدن شما را بررسی کرده و به شما اطلاع می‌دهد که آیا این درمان می‌تواند نتایج مورد نظر شما را در ناحیه مدنظرتان ارائه دهد یا اینکه باید به دنبال درمان جایگزین باشید.

مزایای لیپوماتیک بدون بیهوشی

مزایای لیپوماتیک بدون بیهوشی

لیپوماتیک مزایای زیر را دارد:

 • یکنواختی چربی زیر پوست و چربی زیر جلدی افزایش نمی‌یابد.
 • جراحی زمان زیادی طول نمی‌کشد و بهبودی پس از آن نیز زیاد نیست.
 • در این عمل از بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود (بیهوشی عمومی نیز در صورت صلاحدید پزشک امکان پذیر است).
 • تورم در این عمل بسیار کم است.
 • احتمال عفونت بسیار کم است.
 • نیازی به بستری شدن در بیمارستان نخواهد بود و پس از درمان مرخص خواهید شد (مگر اینکه بیهوشی عمومی دریافت کرده باشید، در این صورت احتمالاً شب را خواهید ماند).
 • این جراحی نسبت به سایر جراحی‌ها مناسب‌تر است، زیرا آسیب کمتری به بدن وارد می‌شود.
 • اگر بیهوشی عمومی دریافت می‌کنید، ممکن است برخی از واکنش‌های آلرژیک یا عوارض مربوط به ماده بیهوشی مورد استفاده، در شما رخ دهد، که در صورت استفاده از بی‌حسی موضعی این مشکل به احتمال زیاد وجود نخواهد داشت.

روش لاغری با لیپوماتیک بدون بیهوشی

روش لاغری با لیپوماتیک بدون بیهوشی

لاغری با لیپوماتیک عمدتاً تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود و شما در طول درمان هوشیار خواهید بود. با این حال، در صورتی که این روش در یک منطقه بزرگتر یا در ترکیب با روش‌های دیگر انجام شود یا در مواردی که بیمار ترس شدید یا نیاز به بیهوشی عمومی دارد، بیهوشی عمومی توصیه می‌شود. این روش کم و بیش شبیه لیپوساکشن است. لیپوماتیک، برای شکستن سلول‌های چربی از فناوری صدای زیر صوت، ارتعاش و نوتاسیون (حرکت چرخشی) استفاده می‌کند.

لوله کانولا به بافت چربی نفوذ کرده و با چرخش و ارتعاش آن را از بین می‌برد. این حرکات به عروق خونی یا سلول‌های چربی آسیب نمی‌رسانند. استفاده از این فناوری به شما امکان ساکشن سلول‌های چربی بدون آسیب به سلامت بدنتان می‌دهد. لیپوماتیک، سلول‌های چربی را سست کرده و آن را آماده تزریق به سایر نقاط بدن (در صورت نیاز می‌کند). در این صورت می‌توانید این چربی‌ها را به سایر قسمت‌های بدن مانند سینه، ران، صورت و غیره تزریق کنید. از آنجایی که این روش با لیپوساکشن متفاوت است، از دست دادن خون و کبودی در این روش به حداقل می‌رسد. به‌علاوه، زمان کمتری برای بهبودی لازم است. همچنین برخلاف لیپوساکشن، نیازی به بستری شدن در بیمارستان در صورت استفاده از بی‌حسی موضعی نیست و معمولاً بیمار بلافاصله پس از عمل مرخص می‌شود.

مراقبت‌های لازم و بهبودی

مراقبت‌های لازم و بهبودی

مانند بسیاری از روش‌های درمانی لیپواسکالپچر، پس از عمل جراحی و قوانینی که باید رعایت شود، بیمار باید به نکاتی توجه کند. پزشک اطلاعات دقیقی در این مورد به شما می‌دهد. توجه به این واقعیت که معمولاً بیهوشی عمومی در کار نیست، شما مجبور نیستید با حالت تهوع و سایر علائم مرتبط با بیهوشی مقابله کنید و به احتمال زیاد می‌توانید در خانه خود استراحت کنید. فقط ممکن است برای چند روزی درد خفیف و کبودی را تحمل کنید، اما این علائم معمولاً خود به خود از بین می‌روند. به خاطر داشته باشید که در صورت احساس هر گونه عارضه جانبی یا عارضه غیرطبیعی با پزشک خود تماس بگیرید.

برخی از افراد پس از چند روز تا یک هفته کاملا بهبود یافته و می‌توانند به سر کار بازگردند؛ ولی این امر، به فیزیک شما و نیز نوع شغلی که دارید بستگی دارد. سایر افراد ممکن است تا دو هفته یا بیشتر طول بکشد تا بتوانند به سر کار بازگردند. بسته به تعداد و اندازه نواحی تحت درمان، ممکن است لازم باشد تا سه تا شش هفته قبل از انجام هرگونه فعالیت سنگین صبر کنید. درست مانند درمان سنتی لیپوماتیک، پس از انجام این درمان نیز باید چند هفته از گن‌های مخصوص استفاده کنید. این لباس‌ها هم پوست شما را سفت نگه می‌دارند و هم شلی پوست را به حداقل می‌رسانند و هم به تخلیه مایعات از بدن برای جلوگیری از بروز عوارض کمک می‌کنند.

نتایج و طول عمر

نتایج و طول عمر

لاغری موضعی با لیپوماتیک می‌تواند نتایج بسیار خوبی برای افرادی که چاق نیستند و فقط می‌خواهند فرم بدن خود را بهبود بخشند و چربی‌های نواحی از بدن خود را از دست بدهند، ارائه دهد. پس از انجام درمان، باید مدتی صبر کنید تا تمام تورم‌ها و کبودی‌ها برطرف شوند تا بتوانید نتایج نهایی را تجربه کنید. حفظ یک سبک زندگی سالم بسیار مهم است زیرا لیپوماتیک به طور موثر چربی را (تا حدی) از بین می‌برد، اما نمی‌تواند از تشکیل در ناحیه تحت درمان جلوگیری کند و اگر سبک زندگی ناسالم دارید و از عادات غذایی بد پیروی می‌کنید، می‌توانید در همان ناحیه از نو چاق شوید.

عوارض و خطرات احتمالی

این درمان به طور کلی بی‌خطر است و مورد تایید FDA است، اما این بدان معنا نیست که عوارض و خطرات جانبی خاصی ایجاد نمی‌شود. در اینجا شایع‌ترین عوارضی که ممکن است بعد از لیپوماتیک با آن مواجه شوید، آورده شده است. سوراخ شدن زخم‌ها یا جراحات سایر اندام‌ها، عوارض بیهوشی، سوختگی ناشی از تجهیزاتی مانند پروب‌ اولتراسوند، آسیب عصبی و شوک. اگر پوست شما فاقد کیفیت ارتجاعی است، ممکن است پس از انجام این درمان، دچار افتادگی پوستی شوید که نیاز به مراقبت‌های پزشکی مناسب دارد.

هزینه لیپوماتیک بدون بیهوشی

هزینه‌های لیپوماتیک برای هر فرد متفاوت خواهد بود و هیچ قیمت ثابتی برای این درمان وجود ندارد. عوامل خاصی مانند تعداد مناطق مورد نظر و وسعت ناحیه تحت درمان، تخصص پزشک، شهرت کلینیک، موقعیت جغرافیایی شما، هزینه‌های بیهوشی (که در صورت بیهوشی عمومی به شدت افزایش می‌یابد) و هزینه‌های بالینی بر هزینه نهایی لیپوماتیک تأثیر می‌گذارد. یک جلسه مشاوره رزرو کنید تا پزشک، قیمت دقیقی را بر اساس مشخصات و محدودیت‌های بدن به شما بدهد. همچنین لازم به ذکر است که لیپوماتیک یک درمان انتخابی است و نمی توان انتظار پوشش بیمه‌ای را داشت.

خلاصه نکات

خلاصه نکات

لیپوماتیک – یا به عبارت دقیق‌تر لاغری با لیپوماتیک – یک روش لیپوساکشن مورد تایید FDA است که می‌تواند برای افرادی که می‌خواهند اندکی اندام خود را تغییر دهند و در محدوده وزنی طبیعی قرار دارند، بسیار سودمند باشد. این درمان معمولاً نیازی به بیهوشی عمومی ندارد و در مقایسه با لیپوساکشن سنتی یا انواع دیگر، عوارض و خطرات کمتری دارد و نتایج بسیار خوبی را ارائه می‌دهد. در حالی که این درمان می‌تواند باعث کاهش حجم چربی‌ها شود، نباید آن را یک درمان کاهش وزن در نظر گرفت و افراد چاق کاندیدای مناسبی برای انجام لیپوماتیک نیستند. اگر افراد با BMI بالای 30 یا افرادی که پوست شل دارند این درمان را دریافت کنند، پس از آن با افتادگی پوست مواجه می‌شوند و ممکن است برای دستیابی به بهبودی مشکل‌ پیدا کنند. این روش اگرچه بی‌خطر و موثر است، اما عوارض احتمالی ممکن است در اثر درمان لیپوماتیک وجود داشته باشد. ولی پزشک شما را از تمام عوارض احتمالی که ممکن است مجبور به مقابله با آن باشید آگاه خواهد کرد. مهم است که توجه داشته باشید که حفظ یک سبک زندگی سالم پس از انجام لیپوماتیک بسیار مهم است زیرا احتمال افزایش وزن مجدد و از بین رفتن نتایج حتی پس از حذف چربی و شکل دادن به بدن از طریق لیپوماتیک وجود دارد.

سوالات متداول

آیا لیپوماتیک بی‌خطر است؟

درمان لیپوماتیک مورد تایید FDA و ایمن است، عوارض احتمالی در این روش وجود دارد، اما به طور کلی بدون هیچ مداخله‌ای خود به خود بهبود می‌یابند.

آیا لیپوماتیک دردناک است؟

خیر، شما تحت بیهوشی موضعی یا عمومی خواهید بود و در حین دریافت درمان دردی حس نخواهید کرد. فقط ممکن است تا مدتی بعد از درمان احساس حساسیت و ناراحتی کنید.

آیا لیپوماتیک بدون بیهوشی عمومی انجام می‌شود؟

در بیشتر موارد، نیازی به بیهوشی عمومی نیست و بی‌حسی موضعی کافی است، اما ممکن است پزشک تشخیص دهد که بیهوشی عمومی انتخاب بهتری است.

آیا طول نقاهت زیادی در لیپوماتیک وجود دارد؟

زمان بهبودی برای هر بیمار متفاوت است. این امکان وجود دارد که به مدت چند روز به زندگی روزمره خود بازگردید، اما به احتمال زیاد باید برای چند هفته محتاط باشید تا بتوانید فعالیت‌های شدید خود را از سر بگیرید.

آیا لیپوماتیک را می‌توان با درمان‌های دیگر ترکیب کرد؟

بله، می‌توان این درمان را با روش‌های دیگر همراه کرد. یکی از ترکیبات رایج ابدومینوپلاستی و لیپوماتیک است که تضمین کننده دستیابی به نتایج مطلوب می‌باشد. تنها ممکن است لازم باشد قبل از انجام درمان تکمیلی مورد نظرتان مدتی صبر کنید.

آیا لیپوماتیک نتیجه دائمی دارد؟

این درمان از افزایش وزن جلوگیری نمی‌کند و در صورت چاق شدن مجدد، این چربی در ناحیه تحت درمان شما مجددا تجمع خواهد یافت.

آیا می‌توان لیپوماتیک را تکرار کرد؟

اگر پزشک تشخیص دهد که نیاز به نوبت دوم این درمان دارید، امکان انجام لیپوماتیک برای بار دوم وجود دارد. با این حال، باید بنابر تشخیص پزشک انجام شود.