پروتز سینه آریون و منتور: بهترین مارک پروتز سینه چیست؟

  1. خانه
  2. /
  3. جراحی زیبایی سینه
  4. /
  5. پروتز سینه آریون و منتور: بهترین...
فهرست مطالب

بزرگ کردن سینه یک تصمیم بسیار مهم است. این کار به یک جراحی بزرگ احتیاج دارد، نتیجه ی آن تضمینی نیست و گاهی می‌تواند خطراتی را در پی داشته باشد. در طی این جراحی با قراردادن پروتز به درون سینه باعث بزرگ‌تر شدن، تغییر حالت و قرینه‌تر شدن سینه می‌شوند. انواع مختلفی از پروتزهای سینه وجود دارند که  می‌توان از آن‌ها در پروسه ی بزرگ نمودن سینه استفاده نمود. دو نوع از بهترین پروتزهای سینه پروتز آریون و پروتز منتور هستند که هر دو در جراحی بزرگ کردن سینه استفاده می‌شوند.

در این مقاله به ساختار؛ مزایا، انواع مختلف و همچنین تفاوت‌های پروتز آریون و منتور پرداخته شده است. درصورتی‌که شما تصمیم به انجام پروتز سینه دارید باید حتماً با پزشکی که در این زمینه تخصص کافی دارد و به پیچیدگی‌های آن واقف است مشاوره کنید. این کار خطرات احتمالی و عوارض جراحی را کاهش داده و دوره نقاهت را کوتاه می‌کند.

مزایای پروتز آریون


مزایای پروتز آریون

از مزایای پروتز آریون در مقایسه با دیگر پروتزها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

جنس بسیار نرم

این پروتزها از ژل سیلیکونی بسیار منسجمی ساخته شده‌اند و ساختاری شبیه به غده‌های پستانی دارند که به این معنا است که بعد از جراحی ظاهری بسیار طبیعی و نرم خواهند داشت.

کمترین درصد احتمال پارگی

شکل ظاهری و همچنین استفاده از ژل‌های غیر مایع بسیار منسجم از این پروتز در مقابل پارگی محافظت می‌کند. روکش محافظ مخصوص پروتزهای آریون نیز از پاره شدن آن‌ها جلوگیری می‌کند. روکش محافظ این پروتزها به‌ صورت یک‌تکه ساخته شده است و دو لبه ی آن به‌صورت خودجوش به هم متصل می‌شود. (مونو بلاک یعنی تشکیل شده از 1 قطعه). برای ساخت دیگر پروتزها معمولاً لبه ی روکش را به قسمت دیگر می‌چسبانند. قسمت چسبیده ممکن است از هم باز شده و خطر پارگی پروتز را افزایش دهد.

مقاوم و قابل‌ اعتماد

روکش الاستومری پروتزهای آریون به طور قابل‌ توجهی مقاوم و نازک است، به‌ طوری‌که به‌سختی قابل تشخیص می‌باشد. این پروتزها با قابلیت کشسانی 950% که در پروسه ی ساخت آن ثبت شده است بسیار مقاوم و قابل‌ اعتماد هستند.

 جای زخم کوچک

به دلیل خاصیت کشسانی بالای این پروتزها (950%) می‌توان آن‌ها را از طریق سیستم تزریق درون سینه جای‌گذاری کرد. برای این کار می‌توان با ایجاد یک بریدگی بسیار کوچک درون قسمت هاله، سینه پروتز را به داخل سینه فرستاد. با گذشت چند هفته جای زخم جراحی به طور کامل از بین می‌رود. به طور معمول در طی جراحی یک بریدگی دیگر نیز در زیر سینه ایجاد می‌شود.

انواع مختلف پروتزهای سینه آریون


شرکت تولید پروتز آریون دو محصول عمده دارد: سیلیکون مونو بلاک و پروتز سینه سیلیکونی مونو بلاک که دارای مشخصات و ویژگی‌های متفاوتی است. پروتزهای سینه آریون در 5 قسمت با هم تفاوت دارند. به‌ طور کلی پروتزهای سینه از یک روکش الاستومری ساخته شده‌اند که درون آن به‌وسیله ی ماده‌ای ژلاتین مانند پر شده است. ویژگی‌های پروتزهای سینه شامل موارد زیر می‌شود:

  • سایز
  • حالت پروتز
  • بافت قسمت روکش
  • نوع مواد پرکننده
  • نمایه یا ظاهر

اندازه پروتز سینه

اندازه پروتز سینه

اولین نکته که باید در خصوص سایز و اندازه ی پروتز سینه بدانیم این است که سایز پروتز به وسیله سانتی متر مکعب اعلام می‌شود. انتخاب صحیح سایز پروتز در نتیجه نهایی جراحی بسیار موثر است. حجم نهایی پروتز توسط سه عامل: عرض پروتز، طول پایه و ضخامت آن سنجیده می‌شود.

استفاده از یک پروتز بزرگ به معنای بزرگ‌تر دیده‌شدن سینه‌ها نمی‌باشد بلکه به‌ظاهر و جثه ی فرد نیز بستگی دارد. جراح متخصص تنها کسی است که می‌تواند مناسب‌ترین اندازه پروتز را بسته به نیازهای شما انتخاب نماید.

حالت پروتز سینه

حالت پروتز سینه

پروتزهای سینه در دو حالت گرد و آناتومیک یا قطره اشکی عرضه می‌شوند که هرکدام ویژگی‌های خاص خود را دارند.

پروتزهای گرد

پروتزهای گرد

اثر جاذبه باعث کاهش برجستگی قسمت بالایی سینه می‌شود و به سینه ظاهری مسطح و توخالی می‌بخشد. این نوع پروتزها با پرکردن غده‌های پستانی آن‌ها را حجیم‌تر کرده و به سینه ظاهری گنبدی شکل می‌دهند.

پروتزهای آناتومیک یا قطره اشکی

پروتزهای آناتومیک یا قطره اشکی

این نوع پروتزها ظاهر طبیعی تری دارند به شکل برجستگی‌های طبیعی بدن هستند. این پروتز با پرکردن غده‌های پستانی به قسمت بالایی سینه حجمی نامحسوس داده و قسمت پایینی سینه را حجیم‌تر و بزرگ‌تر می‌کند.

بافت پوششی پروتزهای سینه

بافت پوششی پروتزهای سینه

پروتزهای سینه می‌توانند نرم، زبر و یا نیمه زبر باشند.

برای ایجاد بافتی ناهموار بر روی پروتز که به چسبندگی بیشتر آن به بافت سینه کمک می‌کند پروسه خاصی لازم است. این چسبندگی‌ها از چرخیدن پروتزهای آناتومیک جلوگیری کرده و بر روی ایجاد انقباض کپسولی تأثیر می‌گذارند. برای جای‌گذاری پروتزهای دارای بافت به بریدگی بزرگ‌تری احتیاج است چرا که جای‌گذاری این نوع پروتزها سخت‌تر از دیگر انواع آن می‌باشد. گاهی این مسئله باعث می‌شود تا جراح برای واردکردن پروتز فشار بیشتری به آن وارد کند که این باعث افزایش خطر آسیب‌دیدگی پروتز شده و از عمر آن می‌کاهد.

عواملی همچون سایز پروتز، محل قرارگیری آن و همچنین حجم بافت و پوستی که بر روی آن قرار گرفته است می‌توانند بر میزان احساس‌کردن آن در هنگام لمس کردن سینه تأثیر بگذارند. برای مثال پروتزهای پری پکتورال در مقایسه با پروتزهای رتروپکتورال قابل‌لمس‌تر هستند.

ماده ی پرکننده پروتز سینه

پروتزهای سینه آریون توسط مواد مختلفی پر می‌شوند.

ژل سیلیکونی مورد استفاده در پروتزهای سیلیکونی مونو بلاک حالت چسبناکی دارد و به حالت مایع نیست به همین دلیل  حتی در صورت پاره شدن شکل و حالت خود را حفظ می‌کند. خاصیت منسجم و چسبناک این ژل، آن را از لحاظ ساختاری به بافت غده‌های پستانی شبیه کرده است.

ژل مایعی که در ساخت پروتزهای سینه مونو بلاک هیدروژلی استفاده شده‌اند از جنس سلولوز و نرمال سالین می‌باشند. این پروتزها محلول در آب و به‌صورت شفاف هستند که باعث می‌شود معاینه و تشخیص بیماری‌های سینه بعد از استفاده از آن‌ها راحت‌تر شود. همچنین خاصیت منسجم این نوع ژل آن را از لحاظ ساختاری به بافت غده‌های پستانی شبیه کرده است.

ظاهر و برجستگی پروتز

ظاهر و برجستگی پروتز-

ظاهر و برجستگی پروتز سینه به میزان ارتفاع و جلو آمدن آن از دیواره سینه بستگی دارد. پروتزهای سیلیکونی مونو بلاک گرد در سه نوع با برجستگی کم، برجستگی متوسط و برجستگی زیاد عرضه می‌شوند. پروتزهای قطره اشکی نیز برای داشتن ظاهری طبیعی با میزان برجستگی‌های مختلفی ارائه می‌شوند. پروتزهای مونو بلاک هیدروژلی نیز در دو حالت با برجستگی کم و برجستگی متوسط در بازار موجود هستند.

مزایای پروتز منتور


مزایای پروتز منتور

پروتزهای منتور به دلیل کیفیت و سلامت بالایی که دارند به طور گسترده در جراحی‌های زیبایی و پلاستیک استفاده می‌شوند.

حس کردن پروتز سینه منتور

پروتزهای سینه منتور مزایای زیادی دارند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به حس کردن پروتز اشاره کرد. به دلیل این که این پروتزها با 3 نوع ژل با انسجام‌های متفاوت در بازار ارائه می‌شوند می‌توانند در انتها نتیجه‌های مختلفی در پیش رو داشته باشند و خواسته ی بیمار را بهتر برآورده کنند. تمامی پروتزهای سینه منتور، بافتی شبیه به بافت طبیعی سینه دارند.

حالت؛ اندازه و برجستگی‌های پروتز سینه منتور

جدای از بافت سازنده، حالت و اندازه و برجستگی پروتزهای سینه منتور نیز بسیار طبیعی هستند و شکل واقعی سینه را تداعی می‌کنند. برای مثال فردی که از پروتز سینه ی اشکی شکل با برجستگی کم استفاده می‌کنده سینه‌ای بسیار طبیعی خواهد داشت.

ژل پروتزهای سینه منتور

کمپانی منتور با استفاده از تکنولوژی ژل مموری در تولید پروتزهای خود دست به اقدامی نوآورانه زده است. این نوع ژل استحکام بالایی دارد و ظاهری بسیار طبیعی به سینه می‌بخشد و در عین حالت سلامت بیمار را نیز تضمین می‌نماید.

انواع پروتزهای منتور

پروتزهای منتور بر اساس جنس پروتز به سه نوع عمده تقسیم می‌شوند. همچنین یک نوع دیگر از پروتزهای منتور وجود دارد که در موارد خاص و بیشتر برای بازسازی بافت سینه افرادی که دچار سرطان سینه بوده‌اند استفاده می‌شود.

پروتز سینه گرد منتور

پروتز سینه گرد منتور

پروتزهای سینه گرد مموری ژل منتور پروتزهایی هستند که توسط نوعی ژل منسجم پر شده و به بافت اصلی سینه شباهت دارند. ژل استفاده شده در این پروتزها نوعی ژل سیلیکونی است که دارای انسجام بالایی است و به همین دلیل شبیه به بافت اصلی سینه می‌باشد.

پروتز سینه قطره اشکی منتور

پروتز سینه قطره اشکی منتور

پروتزهای قطره اشکی منتور نیز با ژل سیلیکونی مخصوصی که انسجام بلایی دارد و شکل پروتز را در طولانی‌مدت حفظ می‌کند پر شده است. این ویژگی باعث می‌شود تا پروتز حالت خود را حفظ کرده و بعد از جای‌گذاری درون سینه نچرخد. از دیگر مزایای ژل سیلیکونی داخل این پروتز این است که می‌توان به کمک آن شکل سینه را تغییر داد و نتیجه مطلوب‌تری به دست آورد. طراحی‌های پروتزهای منتور بی‌نظیر است.

پروتزهای قطره اشکی منتور مانند دیگر پروتزهای این شرکت ایمن و تأثیرگذار هستند. میزان ایمنی و تأثیرگذاری این پروتزها توسط کلینیک‌های تحقیقاتی پزشکی مختلفی بررسی شده است.

پروتزهای سینه آب نمکی منتور

پروتزهای سینه آب نمکی منتور

پروتزهای سینه آب نمکی منتور توسط پوشش سیلیکونی ولکانیزه الاستومری احاطه شده‌اند که از جنس پلی دی متیل سلیوکسان می‌باشد. این پوشش سپس توسط مایع آب نمکی استریلی پر شده و بعداً درون سینه قرار می‌گیرد.

پروتزهای آب نمکی قابل تغییر اندازه منتور نیز مانند پروتز آب نمکی از پوشش سیلیکونی ولکانیزه تشکیل شده است. تنها تفاوت این پروتز با پروتز آب نمکی معمول همان‌طور که از اسمش پیداست در این است که این پروتز را می‌توان هم قبل از جای‌گذاری درون سینه و هم بعد از جای‌گذاری درون سینه پر نمود. این کار انعطاف‌پذیری پروتز در زمان جای‌گذاری را افزایش می‌دهد. ایمنی و استقامت هر دوی این پروتزها در کلینیک‌های تحقیقاتی پزشکی مورد بررسی قرار گرفته است.

به‌علاوه هر دو این پروتزها قبل از جای‌گذاری در بافت سینه از نظر یکپارچگی بافت تست می‌شوند.

پروتزهای آب نمکی منتور دارای تکنولوژی خودجوشی هستند که از نشت کردن و پاره شدن پروتز بعد از جای‌گذاری جلوگیری می‌کند و به جراح این اجازه را می‌دهد تا آن را به طور کامل پر نماید. این پروتزها در سایزها و برجستگی‌های متنوعی ارائه می‌شوند و بیمار می‌تواند مناسب‌ترین گزینه را برای خود انتخاب کند.

گسترش‌دهنده‌های بافتی منتور

گسترش‌دهنده‌های بافتی منتور

گسترش‌دهنده‌های بافت پروتزهای توخالی موقتی هستند که به مدت کمتر از 6 ماه و برای باز کردن فضا برای جای‌گذاری پروتز اصلی در طول دوران بازسازی سینه استفاده می‌شوند. گسترش‌دهنده ی بافت در طول دوران بازسازی سینه درون آن جای‌گذاری می‌شود و جراح به‌ آرامی و به‌ مرور زمان درون آن را با محلول نمکی پر می‌کند تا بافت سینه را گسترش دهد. این پروسه در طی 6 ماه انجام می‌شود و بعد  از آن بافت سینه به‌ اندازه‌ای گسترش‌یافته است که بتوان پروتز اصلی را درون آن جای‌گذاری نمود.

منتور دو نوع گسترش‌دهنده ی بافت اصلی دارد: گسترش‌دهنده ی بافت بکر و گسترش‌دهنده ی CPX4. گسترش‌دهنده ی پروتز بکر به جراح اجازه می‌دهد تا سایز آن را بسته به خواسته ی مشتری کوچک یا بزرگ نماید. درون این پروتز توسط سالین یا همان محلول نمکی پر می‌شود. همچنین برای ورود و خروج مواد، یک درگاه بر روی آن تعبیه شده است.

گسترش‌دهنده ی بافت CPX4 از روکشی با جنس سیلیکون الاستومر ساخته شده است تا بتواند به کشیدگی پوست کمک نماید. روکش این پروتز دارای بافت بوده که باعث تحریک کلاژن‌سازی می‌شود. پروتز CPX4 دارای یک قسمت حائل بوده و از خاصیت خودجوشی استفاده می‌کند. این ویژگی‌ها باعث می‌شود تا گسترش‌دهنده  ژل سیلیکونی را درون خود نگه دارد و دیگر نیازی به درگاه نداشته باشد. به‌علاوه خاصیت خودجوشی آن از پاره شدن و نشت مواد پروتز حتی در صورت برخورد با سوزن جلوگیری می‌کند.

برای جلوگیری از جابه‌جایی و چرخش، گسترش‌دهنده‌ها را می‌توان به بافت سینه متصل نمود. باید به‌خاطر داشته باشید که گسترش‌دهنده ی CPX4 دارای یک قفل مغناطیسی است و بعد از جای‌گذاری آن درون سینه فرد نمی تواند ام آر آی انجام دهد.

مقایسه انواع مختلف پروتزهای منتور


پروتز گرد مموری ژلپروتز قطره اشکی پروتزهای آب نمکی
ماده پرکننده پروتز
به‌وسیله ی ژل منسجم مخصوصی پر شده است که به‌صورت یکنواخت پخش شده است و شبیه به بافت طبیعی سینه می‌باشد.توسط ژل منسجم مخصوصی پر شده است که به حفظ حالت آن کمک می‌کند.توسط محلول آب نمکی که به‌صورت طبیعی در بدن انسان وجود دارد پر شده است.
حجم پروتز
دارای حجم‌های مختلف برای درجه‌ها متفاوت سختیحجم پروتز به گونه ای قابل پیشبینی طراحی شده است.دارای حجم متغیر که میتوان آن را در طول جراحی و یا بعد از آن تغییر داد.
برجستگی پروتز
برجستگی کم,برجستگی متوسط, برجستگی زیاد, برجستگی شدید و برجستگی خیلی شدید.ارتفاع زیاد با برجستگی کم, ارتفاع متوسط با برجستگی کم، ارتفاع کم با برجستگی کم؛ ارتفاع زیاد با برجستگی متوسط، ارتفاع متوسط با برجستگی متوسط، ارتفاع کم با برجستگی متوسط، ارتفاع زیاد با برجستگی زیاد، ارتفاع متوسط با برجستگی زیاد، ارتفاع کم با برجستگی زیادبرجستگی کم، متوسط و زیاد
نوع بافت روکش
بافت نرم یا سیلیکونیسیلیکون با بافت ریز که باعث می‌شود پروتز در جای خود ثابت بماند.بافت پوشش نرم

سؤالات متداول


بهترین برند پروتز سینه کدام است؟

بهترین برند پروتز به نوع پروتز انتخابی شما و سایز و برجستگی آن بستگی دارد. بر این‌ اساس می‌توانید تصمیم بگیرید که کدام برند پروتز برای شما مناسب تر است. برند پروتز منتور داری پروتزهایی در انواع سایز، حالت و میزان برجستگی می‌باشد علاوه بر این ها این برند به دلیل ایمنی و سلامت، دوام بالا و تأثیر گذاری قابل قبول، از بهترین برند های تولید کننده پروتز محسوب می‌شود.

پروتزهای منتور چقدر دوام دارند؟

پزشکان توصیه می‌کنند تا بعد از انجام پروتز سینه با مشاهده ی هرگونه تغییر سایز، تغیر حالت و یا حس سینه سریعاً به پزشک مراجعه نمایید. همچنین بهتر است پروتزهای سینه حتی بدون وجود نشانه آسیب‌دیدگی هر 10 سال یک بار معاینه شوند تا بتوان از سلامت آن‌ها اطمینان حاصل کرد. پروتزهای سینه فقط در صورت وجود مشکل و بیماری و  یا درخواست تغییرحالت و اندازه سینه توسط بیمار تعویض می‌شوند.

آیا پروتز سینه منتور با پروتز سینه آلرگان یکسان می‌باشد؟

کمپانی منتور و آلرگان دو کمپانی کاملاً مجزا از یکدیگر هستند و هر دو به دلیل کیفیت بالای پروتزهای تولدیشان شناخته می‌شوند. هر دوی این کمپانی ها پروتزهای سینه با کیفیتی تولید می‌کنند که در پروسه های بزرگ کردن و یا بازسازی بافت سینه استفاده می‌شوند.

آیا پروتزهای زبر منتور ایمن هستند؟

پروتزهای زبر منتور قبل از تأیید نهایی و تولید انبوه توسط مراکز تحقیقاتی پزشکی متعددی بررسی شده‌اند تا از ایمن بودن آن‌ها اطمینان حاصل شود. گاهی استفاده از پروتز دارای بافت احتمال ابتلا به سرطان سینه را افزایش می‌دهد اما بر اساس گزارشات بیشتر افرادی که بعد از پروتر به سرطان سینه مبتلا شده‌اند از پروتز سینه آلرگان استفاده نموده اند. علاوه بر این پزشکان از خطرات احتمالی ابتلا به سرطان سینه مطلع هستند و با توجه به درخواست بیمار از پروتز دارای بافت استفاده می‌کنند. پروتزهای داری بافت منتور از ایمن ترین و مؤثرترین پروتزها شناخته شده و به سینه، ظاهری بسیار طبیعی می بخشند.

طبیعی ترین نوع پروتز کدام است؟

پروتزهای گامی بیر یک پروتز سیلیکونی ساخته شده از نوعی ژل منسجم پایدار می‌باشد. ژل پرکننده ی مخصوص این پروتز و همچنین ظاهر اشکی شکل آن؛ آن را تبدیل به طبیعی‌ترین پروتز سینه کرده است.

از بین پروتزهای قطره اشکی و پروتزهای گرد کدام یک مناسب‌تر است؟

پروتزهای گرد باعث پرشدن و برجسته شدن قسمت بالایی و پایینی سینه می‌شوند درحالی‌که پروتزهای قطره اشکی به گونه ای طراحی شده‌اند که تداعی کننده ظاهر طبیعی سینه باشند. این نوع پروتزها بیشتر برای بانوانی که می خواهند حجم قسمت پایینی سینه شان افزایش یابد استفاده می‌شود.

نرم ترین پروتز سینه کدام است؟

پروتزهای سیلیکونی نرم با اختلاف نرم‌ترین پروتزهای سینه موجود در بازار می‌باشد. به همین دلیل در صورتی‌ که در طول جراحی پروتز همه چیز به‌خوبی پیش برود، فرد به هیچ گونه مشکلی برنخواهد خورد.

از بین پروتزهای پر شده با ژل و پروتزهای آب‌نمکی کدام یک ایمن‌تر است؟

درصورتی‌که جراحی پروتز سینه توسط جراح متخصص متبحر انجام شود هر دو نوع پروتزهای سیلیکونی و آب نمکی ایمنی بالایی دارند. برخی بر این باورند که پروتزهای آب نمکی ایمنی بیشتری دارند چراکه در صورت پارگی پروتز بیشتر مایع درون آن توسط بدن جذب می‌شود.