مراقبت های بعد از جراحی کوچک کردن سینه

 1. خانه
 2. /
 3. جراحی زیبایی سینه
 4. /
 5. مراقبت های بعد از...
فهرست مطالب

در جراحی کوچک کردن سینه، چربی، بافت و پوست اضافه سینه برداشته می‌شود. عمل کوچک کردن سینه به لیفت و تغییر دادن شکل سینه ها و بهبود موقعیت نوک سینه کمک می‌کند. جراحی کوچک کردن سینه یک عمل سنگین به حساب می آید و پس از عمل تا دستیابی به بهبودی کامل باید برخی نکات را برای مراقبت از خود رعایت کنید. در این مقاله با نحوه مراقبت بعد از عمل جراحی کوچک کردن سینه و پیشگیری از عوارض این عمل آشنا خواهید شد. اگر قصد دارید عمل کوچک کردن سینه را انجام دهید باید حتما به جراحی مجرب و ماهر مراجعه کنید که در انجام این عمل جراحی و نحوه مدیریت عوارض آن تخصص دارد. به این ترتیب خطرات و عوارض جانبی پس از درمان کاهش می‌یابد و زمان بهبودی پس از عمل تا حد ممکن کوتاه تر می‌شود.

مراقبت‌های پس از عمل کوچک کردن سینه در روز اول


مراقبت‌های پس از عمل کوچک کردن سینه در روز اول

احتمالا همان روزی که عمل کوچک کردن سینه انجام میشود، می‌توانید به منزل برگردید و دوران نقاهت‌تان نیز از همین روز شروع می‌شود. این عمل به صورت سرپایی و تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود. پس از اینکه بعد از عمل کم کم به هوش می‌آیید باید به پرستاران درباره هرگونه علائم درد یا حالت تهوع اطلاع دهید تا اطمینان حاصل کنند مشکلی وجود ندارد و اقدامات لازم را برای برطرف کردن دردتان انجام دهند.

پس از اینکه به اندازه کافی هشیار شدید، توضیحات لازم درباره نحوه مراقبت پس از عمل در منزل به شما داده می‌شود. این نکات ممکن است شامل مراقبت از برش های جراحی، محدودیت در انجام فعالیت‌های بدنی و استفاده از داروهایی که برایتان تجویزه شده است باشد. هر سوالی که دارید حتما مطرح کنید. سپس می‌توانید مرخص شوید و فردی که به عنوان همراه با خود آورده اید شما را به منزلتان می‌رساند.

پس از عمل برش‌هایتان را پانسمان می‌کنند و احتمالا باید از سوتین مخصوص فشرده کننده سینه که به شما داده می‌شود، استفاده کنید. زمانی که به هوش می‌آیید بلافاصله می‌توانید تشخیص دهید که سینه هایتان کمی ورم کرده اما نسبت به قبل از عمل کوچک تر شده‌اند. احتمالا فعلا نتوانید برش ها را ببینید چون رویشان با گاز استریل پوشیده شده است. پس از عمل بدن شما شروع به بهبودی و التیام زخم ها میکند. برای اینکه روند بهبودی تان را سرعت ببخشید تنها کاری که باید بکنید این است که استراحت کنید.

مراقبت های پس از عمل کوچک کردن سینه در هفته اول


مراقبت های پس از عمل کوچک کردن سینه در هفته اول

بهترین کار این است که از قبل برای ۱ یا ۲ هفته پس از عمل از محل کارتان مرخصی بگیرید. همچنین از کسی بخواهید دیگر وظایف روزمره تان را موقتا بر عهده بگیرد. در چنین شرایطی می‌توانید پس از عمل استراحت کنید و زودتر بهبود پیدا کنید. برخی بیماران پس از گذشت ۳ یا ۴ روز از عمل توانسته اند به سرکارشان برگردند به ویژه کسانی که دارای شغل ادارای هستند و اکثر ساعات کاری شان را پشت میز می‌نشینند. پس از عمل باید تغذیه ای مفید و مغذی داشته باشید،‌ مایعات فراوان بنوشید و اجسام سنگین بلند نکنید. همچنین از انجام فعالیت‌های بدنی سنگین اجتناب کنید.

در هفته اول پس از عمل مقداری درد خواهید داشت، البته شدت این درد در بیماران مختلف متفاوت است. هرچند اکثر بیماران معتقدند شدت این درد کمتر از چیزی است که انتظارش را داشته‌اند. پس از عمل بیشتر احساس فشار و تنگی در ناحیه سینه تجربه می‌کنید و به آن صورت درد شدیدی نخواهید داشت. با این حال مهم است که به خوبی استراحت کنید، به ویژه در طول ۳-۵ روز اول پس از عمل، تا دردتان شدت پیدا نکند. لازم است داروهای ضد درد و مسکن که برایتان تجویز شده طبق برنامه‌ای که پزشک به شما می‌دهد، مصرف کنید. در صورت نیاز به مصرف داروهای بدون نسخه این مسئله با پزشکتان در میان بگذارید.

در این هفته خوب است دقایقی را صرف مرور نکاتی که دکتر به شما گوشزد کرده است، کنید. اطمینان حاصل کنید که به تمام توصیه‌های پزشک عمل می‌کنید و طبق برنامه او پیش می‌روید. درصورتی که سوالی دارید یا مسئله‌ای شما را نگران کرده است با پزشکتان تماس بگیرید. بهترین راه برای دستیابی به بهترین نتیجه ممکن از عمل، پیروی از دستورات پزشکتان است. توصیه‌های پزشک ممکن است شامل مراقبت از برش‌های جراحی و پانسمان‌هایتان باشد تا از ایجاد عفونت و مشکلات دیگر جلوگیری شود. اینترنت منبع خوبی برای جمع آوری اطلاعات درباره نحوه مراقبت پس از عمل جراحی است. البته نکاتی که در مقالات اینترنتی می‌خوانید ممکن است با توصیه‌های پزشکتان فرق داشته باشد. از آنجا که نویسندگان این مقاله‌ها، مسئولیت جراحی شما را برعهده نداشته‌اند، احتمالا نمی‌توانند درباره مراقبت های پس از عمل شما را به خوبی راهنمایی کنند.

درست است که پس از عمل به استراحت نیاز دارید اما نباید تمام هفته اول پس از عمل را در رختخواب بمانید. در دوره بهبودی‌تان باید تایمی را به فعالیت‌های سبک همچون پیاده روی اختصاص دهید. همچنین اگر از مدتی پیش از عملتان سیگار را ترک کرده اید، پس از عمل تسلیم وسوسه نشوید که سیگار بکشید. سیگار مانع بهبودی‌تان می‌شود.

مراقبت‌های پس از عمل کوچک کردن سینه در ماه اول


مراقبت‌های پس از عمل کوچک کردن سینه در ماه اول

در ماه اول پس از عمل، تغییراتی باورنکردنی ایجاد می‌شود. برش‌هایتان بهبود می‌یابد و سرحال می‌شوید. همچنین مزایای داشتن سینه کوچک را تجربه می‌کنید، همچون کاهش درد در گردن و شانه و می‌توانید لباس‌هایی که قبلا برایتان تنگ بود به تن کنید و آزادی بیشتری در حرکت کردن داشته باشید. مزایای عمل تا حد زیادی به این بستگی دارد که در وهله اول انگیزه‌تان برای انجام عمل کوچک کردن سینه چه بوده است.

می‌توانید از مزیت هایی که پس عمل نسیبتان شده لذت ببرید اما نباید فراموش کنید که هنوز در مراحل اولیه بهبودی تان هستید و فعلا نمی‌توانید به تمام فعالیت‌های معمول بپردازید. اگر نمی‌دانید که چه فعالیت‌هایی به بدنتان فشار وارد می‌کند از پزشکان سوال کنید. پس از یک هفته از عمل معمولا می‌توانید با موافقت جراحتان به سرکارتان برگردید البته این به شغل شما نیز بستگی خواهد داشت، احتمالا در این دوره دیگر مجاز هستید پشت فرمان بنشینید. در اواخر ماه اول پس از عمل ممکن است پزشکتان اجازه دهد به فعالیت های ورزشی سبک بپردازید.

در این دوره ممکن است وسوسه شوید لباس‌هایی که قبلا برایتان تنگ بوده به تن کنید اما چیزی که بدنتان در این دوره نیاز دارد احساس راحتی و استراحت است پس بهتر است فعلا از لباس‌های گشاد و راحت استفاده کنید تا به برش ها و زخم های عمل فشاری وارد نشود. احتمال دارد پس از التیام زخم هایتان جراح توصیه کند کرم یا نوارهای سیلیکونی مخصوص را روی زخم هایتان بگذارید. این کار باعث میشود در بلند مدت جای زخم های جراحی محو شود.

در ماه اول پس از عمل کوچک کردن سینه، بدنتان در تلاش است تا التیام و بهبود پیدا کند. این روند در ماه های بعد نیز ادامه خواهد داشت. ممکن است ۱۲-۱۸ ماه طول بکشد تا نتیجه نهایی عمل کوچک کردن سینه مشخص شود همچنین در این مدت مشخص میشود که ظاهر جای زخم های جراحی چگونه خواهد بود. اینکه با چه دقتی به توصیه های پزشکتان عمل میکنید و از خودتان مراقبت میکنید تاثیر بسیار زیادی بر نتیجه عملتان می‌گذارد.

نحوه مراقبت پس از عمل کوچک کردن سینه


نکاتی که در ادامه آورده شده است می‌تواند به شما در مراقبت پس از عمل کوچک کردن سینه کمک کند.

برش‌های ایجاد شده حین جراحی

پس از عمل کوچک کردن سینه، برش ها بخیه می‌شوند. اگر برش‌ها را با بخیه قابل حل ببندند، نخ بخیه به طور خود به خود حل می‌شود و نیازی به کشیدن ندارد. اگر برش ها را با بخیه غیرقابل حل ببندند پس از گذشت ۲ هفته از عمل جراحی نخ های بخیه را جراح برایتان در می آورد.

ممکن است جراح روی برش ها قطعه های کوچکی از نوار مخصوص قرار داده باشد. این نوار ها به طور خود به خود پس از مدتی خواهند افتاد. همچنین یک پاسنمان گازی روی برش هایتان گذاشته شده میشود که برش ها را میپوشاند. این پانسمان را سوتین مخصوص ثابت نگه میدارد. این پانسمان را در صورت نیاز (همچون مواقعی که کثیف یا خیس می‌شود یا زمانی که بیش از حد مایع تخلیه می‌شود) و پس از دوش گرفتن می‌توانید عوض کنید.

تخلیه آب و خون از قسمت جراحی شده

تخلیه آب و خون از قسمت جراحی شده

بعد از عمل جراحی زمانی که به هوش می‌آیید یک پانسمان بزرگ می‌بینید که به سینه‌تان چسبانده شده و در هر سمت آن یک درن (Drain) قرار دارد. تا چند روز پس از عمل ممکن است کمی خون از برش‌ها بیرون بزند. این کاملا طبیعی است. احتمالا تخلیه مایع بیشتری نیز داشته باشید به ویژه پس از دوش گرفتن. درن ها تا زمانی که تخلیه آب و خون از برش ها به زیر ۲۰ میلی لیتر در روز برسد باید سرجایشان بمانند. پانسمان ها هم پس از عمل تا ملاقات بعدی با پزشک باید باقی بمانند. پس از برداشتن پانسمان ها میتوانید بدون هیچ مشکلی دوش بگیرید. البته باید تا ۵ هفته دیگر نیز از سوتین مخصوص استفاده کنید مگر اینکه توصیه پزشک چیز دیگری باشد.

اگر مایعی که از طریق برش ها تخلیه می‌شود با فشار زیاد، به رنگ قرمز روشن و خونی است یا اگر سینه تان به طور ناگهانی سفت یا متورم شده است با پزشکتان فورا تماس بگیرید. زخم پایین سینه ها (جایی که برش ها به هم می‌رسند) ممکن است در مقایسه با دیگر برش ها دیرتر التیام پیدا کند.

درن جکسون-پرات

ممکن است پس از عمل زمانی که به منزل میروید درن جسکون-پرات داشته باشید. درن جسکون-پرات یک ظرف کوچک تخم مرغ شکل است که به لوله ای که داخل سینه شما کار گذاشته شده متصل است. این درن مایع را از ناحیه جراحی شده تخلیه می‌کند. اگر درن جسکون-پرات دارید جراحتان توضیحات لازم را درباره آن به شما میدهد. همچنین به شما یاد میدهد که چگونه باید از این درن مراقبت کنید و آن را در جایش نگه دارید.

دوش گرفتن

دوش گرفتن

پس از عمل تا ۴۸ ساعت نباید دوش بگیرید. پس از این مدت احتمالا مشکلی در دوش گرفتن نداشته باشید یا می‌توانید تنها نیمه پایین بدنتان را بشویید. به توصیه های پزشک درباره نحوه دوش گرفتن عمل کنید.

بعد از اینکه درن هایتان را درآوردند نباید تا ۲۴-۴۸ ساعت دوش بگیرید. البته پس از این مدت می‌توانید در صورت نیاز دوش بگیرید. درباره مدت زمانی که باید پیش از دوش گرفتن صبر کنید از پزشک خود سوال کنید. زمانی که دیگر قادر به دوش گرفتن بودید لازم است هر روز دوش بگیرید تا برش‌های ایجاد شده در جراحی را تمیز نگه دارید.

پیش از ورود به حمام سوتین مخصوص و پد گازی که روی برش هایتان قرار داده شده را بردارید. دمای آب را با دست یا پشت تان بررسی کنید زیرا ناحیه جراحی شده به علت بی حسی ممکن است دمای آب را به درستی حس نکند. با آب گرم و صابون ملایم و بدون عطر دوش بگیرید. برش های بالایی و محل ورود درن‌ها را به آرامی بشویید. نباید جریان آب دوش به طور مستقیم به سینه‌تان برسد و بهتر است جریان آب به پشت یا بازویتان برسد و بعد به آرامی روی سینه‌ها جاری شود. برش های جراحی را به آرامی با یک حوله تمیز خشک کنید. حواستان باشد که حوله را روی برش ها نکشید و تنها روی پوستتان قرار دهید تا رطوبت را به خود جذب کند و سپس بردارید.

تا زمانی که برش ها به طور کامل التیام نیافته‌اند نباید در وان آب بنشینید زیرا قرار گرفتن در آب ممکن است خطر عفونت را افزایش دهد. احتمالا پس از گذشت ۶-۸ هفته از عمل کوچک کردن سینه بتوانید داخل وان آب بنشینید اما بهتر است قبل از انجام این کار با پزشکتان مشورت کنید. پیش از استفاده از اسپری دئودورانت،‌ لوسیون یا کرم در نزدیکی برش های جراحی حتما با جراحتان صحبت کنید.

پوشش مناسب پس از عمل

پس از عمل کوچک کردن سینه تا ۶ هفته باید هنگام خواب از یک سوتین مخصوص مشابه آن که پس از جراحی پرستار در اختیارتان قرار داد استفاده کنید. زمانی که می‌خواهید دوش بگیرید میتوانید سوتین را در بیاورید. تا زمانی که برش ها کاملا التیام نیافته اند نباید از سوتین فنر دار استفاده کنید.

دارو

دارو

پس از جراحی پزشک برای مدیریت درد برایتان داروهای ضد درد تجویز میکند. معمولا بعد از عمل، بیمار دچار نفخ و یبوست میشود. درصورت نیاز میتوانید از Coloxyl و Senna استفاده کنید. از مصرف آسپرین و ایبوپروفن اجتناب کنید مگر اینکه پزشک برایتان تجویز کرده باشد، زیرا این قرص ها خونریزی شما را طولانی تر میکنند. داروی بیهوشی و داروهای مسکن میتوانند باعث یبوست شوند زیرا باعث میشوند روده کمتر از حد طبیعی حرکت کند.

فعالیت بدنی

پس از جراحی تا ۶ هفته از بلند کردن، هل دادن یا کشیدن اجسام سنگین تر از ۲ و نیم تا ۵ و نیم کیلوگرم اجتناب کنید. این نکته را هنگام خرید، بلند کردن کودکان یا شستن لباس ها به یاد داشته باشید. همچنین تا ۶ هفته پس از عمل از انجام ورزش هایی که به بدن فشار وارد میکند مانند دویدن یا پریدن خودداری کنید.

استراحت

استراحت

پس از جراحی می‌توانید به منزل بروید و استراحت کنید. تا ۷ روز بعد از عمل باید هنگام خواب از ۲-۳ بالش استفاده کنید. پس از جراحی جوراب های سفیدی به پایتان میکنند که به حفظ گردش خون در پاها و جلوگیری از لخته شدن خون در سیاهرگ ها کمک میکند. این جوراب ها را باید تا ۳ روز پس از جراحی بپوشید. بسیار مهم است که تا ۶ هفته پس از عمل به بدنتان فشار خاصی وارد نکنید و استراحت کنید. نباید تا ۷-۱۰ روز بعد از عمل پشت فرمان بنشینید.

فعالیت ورزشی

تا ۶ هفته بعد از جراحی نباید هیچگونه فعالیت ورزشی داشته باشید. با این حال میتوانید پس از گذشت ۲ هفته از عمل جراحی پیاده روی آرام را از سر بگیرید. در ۲ هفته اول نباید رابطه جنسی داشته باشید و تا ۴ هفته پس از عمل نباید نوک سینه ها تحریک شود.

خونریزی

پس از عمل ممکن است از پانسمان ها کمی آب و خون تراوش کند. این کاملا طبیعی است و تنها تا چند روز پس از عمل ادامه دارد. اگر سینه تان به طور ناگهانی متورم و سفت شده است ممکن است هماتوم (Hematoma) داشته باشید و باید فورا به پزشکتان اطلاع دهید.

جای زخم

چسباندن نوار مخصوص به خط بخیه به مدت ۳ ماه به درمان جای زخم کمک میکند و باعث میشود که برش های جراحی خیلی کشیده نشوند. نوار Micropore بهترین نوع نوار است زیرا تنها یک بار در هفته نیاز به تعویض دارد و هنگام دوش گرفتن لازم نیست آن را بردارید. درصورتی که جای زخم ها ضخیم، قرمز و یا برآمده شدند حتما موضوع را به پزشکتان اطلاع دهید.

عفونت

درصورتی که دردتان شدید شد،‌ قرمزی ناحیه جراحی شده گسترش پیدا کرد یا فشار تخلیه مایع شدت یافت حتما با پزشکتان تماس بگیرید زیرا ممکن است زخم‌هایتان عفونت کرده باشد و به آنتی بیوتیک نیاز داشته باشید.

چه زمانی باید با جراح خود تماس بگیرید؟


چه زمانی باید با جراح خود تماس بگیرید؟

در صورت داشتن هریک از شرایط زیر با جراحتان تماس بگیرید:

 • تب ۳۸ درجه یا بالاتر
 • قرمزی، گرمی یا افزایش درد یا ورم در سینه ها
 • لرز داشتن
 • تخلیه زیاد، به رنگ قرمز روشن و خونی از برش های جراحی
 • سفت شدن یا ورم کردن ناگهانی سینه ها

سوالات متداول


سریعترین راه بهبودی پس از عمل کوچک کردن سینه چیست؟

 1. در ۲۴-۴۸ ساعت نخست پس از عمل یکی از دوستان یا اعضای خانواده تان را به عنوان همراه درکنارتان داشته باشید.
 2. به اندازه کافی استراحت کنید و بخوابید.
 3. تا ۲ هفته از بلند کردن اجسام سنگین اجتناب کنید.
 4. با نوشیدن آب زیاد بدنتان را هیدراته نگه دارید.
 5. غذاهای التهاب آور که حاوی نمک یا شکر هستند مصرف نکنید.

پس از عمل کوچک کردن سینه چه مدت استراحت نیاز است؟

پس از عمل کوچک کردن سینه به ۲ تا ۶ هفته استراحت نیاز دارید تا بهبود پیدا کنید. البته در ۷ روز اول پس از عمل تا حد زیادی سرحال میشوید و بدنتان انرژی اش را بازیابی میکند. پس از عمل احتمالا به یک هفته مرخصی از محل کارتان نیاز دارید البته این مدت به ماهیت شغلتان نیز بستگی دارد. در دوران استراحت پس از عمل باید تا جای ممکن فعالیت هایتان را محدود کنید.

بهبود یافتن پس از عمل کوچک کردن سینه چقدر دشوار است؟

در دوره نقاهت پس از جراحی حداقل باید تا ۱ ماه انجام فعالیت های بدنی را متوقف کنید. پس از جراحی به احتمال زیاد احساس خستگی و درد در سینه هایتان خواهید داشت. جراح برای تسکین دردتان در چند روز اول پس از عمل داروی ضد درد تجویز میکند. همچنین پس از عمل تا زمانی که بهبودی کامل حاصل نشده است نباید اجسام سنگین بلند کنید.

چه مدت باید از عمل کوچک کردن سینه بگذرد تا بتوانم دست هایم را بالا بیاورم؟

در این مرحله از دوره نقاهت عمل لیفت سینه بیماران به طور کلی مجازند به فعالیت های بدنی متوسط بپردازند. ممکن است قادر باشید فعالیت های بدنی سبک، تمرینات هوازی کم فشار و سایر تمرینات پایین تنه را انجام دهید. انجام تمرینات آرام بازو نیز میتواند برای شما مناسب باشد. حتما هنگام انجام تمرینات از سوتین مخصوص استفاده کنید.

چه مدت پس عمل کوچک کردن سینه میتوانم از سوتین فشرده کننده سینه استفاده نکنم؟

مراقب باشید جواهراتی که به گردن آویخته اید یا دکمه لباستان به زخم های جراحی گیر نکند. این نکته را به یاد داشته باشید: زمانی میتوانید از سوتین فشرده کننده سینه استفاده نکنید که حداقل ۶ هفته از عمل تان گذشته باشد.

بعد از عمل کوچک کردن سینه چند وقت یک بار باید دوش بگیرم؟

میتوانید ۲۴-۴۸ ساعت بعد از برداشتن درن ها دوش بگیرید. پزشکتان به شما خواهد گفت که از چه زمانی میتوانید دوش بگیرید. از زمانی که مجاز به دوش گرفتن شدید لازم است هر روز دوش بگیرید تا برش های جراحی تمیز باقی بمانند. پیش از ورود به حمام سوتین فشرده کننده مخصوص و پد گازی روی برش هایتان را بردارید.

پس از عمل کوچک کردن سینه تا چه مدت باید از سوتین مخصوص استفاده کنم؟

پس از جراحی باید تا ۶ هفته از سوتین مخصوص استفاده کنید. میتوانید این سوتین را هنگام دوش گرفتن در بیاورید اما در دیگر ساعات شبانه روز باید آن را به تن داشته باشید.

اگر بعد از عمل کوچک کردن سینه از سوتین فشرده کننده سینه استفاده نکنید چه اتفاقی می افتد؟

درصورتی که پس از کاشت پروتز سینه از سوتین فشرده کننده سینه استفاده نکنید یا زودتر از زمانی که باید، استفاده از آن را متوقف کنید ممکن است پروتز سینه جا به جا شود.

سوتین فشرده کننده چقدر باید تنگ باشد؟

بند سوتین باید به تن راحت باشد و خیلی گشاد یا خیلی تنگ نباشد. اگر سوتین چند ردیف قزن برای بستن دارد باید در حالی که آن را روی یکی از قزن های وسطی بسته اید به تنتان راحت باشد. به این ترتیب در صورت نیاز میتوانید پس از جراحی آن را گشاد تر یا تنگ تر کنید.

پس از عمل کوچک کردن سینه تا چه مدت باید به صورت نشسته بخوابم؟

پس از عمل باید حداقل تا ۲ هفته به صورت نشسته بخوابید.

بعد از عمل کوچک کردن سینه تا چه مدت باید از پد گازی استفاده کنم؟

در حین عمل کوچک کردن سینه از پدهای گازی و سوتین فشرده کننده سینه استفاده میشود. پانسمان ها ۱-۲ روز پس از عمل برداشته میشوند و پانسمان های تمیز جایشان گذاشته میشود و تا زمانی که درن ها (۴-۵ روز پس از عمل) برداشته شوند سرجایشان باید باقی بمانند.

آیا میتوانم پس از عمل کوچک کردن سینه به پهلو بخوابم؟

باید حداقل تا ۲-۴ هفته پس از عمل لیفت سینه به پشت بخوابید تا احتمال بروز عارضه و ناراحتی به حداقل برسد. برخی بیماران تنها پس از ۱-۲ هفته از عمل میتوانند به راحتی به پهلو بخوابند. البته خوابیدن به شکم احتمالا تا مدت طولانی تری برای بیماران با درد و ناراحتی همراه باشد.