لیپوساکشن بازو: مزایا و نحوه انجام آن

 1. Home
 2. /
 3. لیپوساکشن
 4. /
 5. لیپوساکشن بازو: مزایا و...
فهرست مطالب

فارغ از میزان ورزش‌های بازویی که انجام می‌دهید، شل شدن بازو موضوعی بسیار رایج است و حتی اگر قادر به قوی کردن عضلات جلو و پشت بازوی خود باشید، باز هم لایه‌ای از چربی این عضلات را خواهد پوشاند. بازوها به صورت ژنتیکی محل ذخیره چربی هستند و رژیم غذایی و ورزش تقریبا هیچ تاثیری در مبارزه با این لایه یا ذخیره چربی و شل شدن پوست ندارند. علاوه بر ژنتیک، سن و جنسیت نیز از سایر عللی هستند که منجر به انباشته شدن چربی در بازو می‌شوند. لیپوساکشن بازو توسط یک پزشک کاملا حرفه‌ای روشی برای مبارزه با چربی در این ناحیه است.

مزایا


مزایا

مزایای متعدد لیپوساکشن بازو عبارتند از:

 • احیای اعتمادبنفس
 • اطمینان از ظاهر متناسب بازوها
 • جراحی کارآمد برای شکل‌دهی به بدن بیماران
 • حذف میزان قابل کنترل چربی
 • نتیجه دقیق و بهتر
 • عمل شکل‌دهی دقیق
 • ایمن و قابل اطمینان بودن
 • بهبود سریع
 • حداقل زمان نقاهت

کاندیدهای لیپوساکشن بازو


کاندیدهای لیپوساکشن بازو

انتخاب بیمار برای دستیابی به نتایج مناسب بسیار مهم است. لیپوساکشن بازو باید فقط برای افرادی انجام شود که قبلا سعی کرده‌اند از طریق رژیم غذایی و ورزش از شر چربی خلاص شوند. جای تاکید دارد که این عمل به هیچ وجه جایگزینی برای ورزش و کنترل رژیم غذایی محسوب نمی‌شود. لیپوساکشن بازو می‌تواند برای همه افراد دچار سنگینی بازو مفید باشد و اگر بازوی فرد ظاهری نامتناسب یا برجسته داشته باشد، او می‌تواند به سراغ لیپوساکشن بازو برود. به علاوه، پوست باید از کشسانی کافی برخوردار باشد تا پس از عمل لیپوساکشن به صورت شل و آویزان درنیاید. در صورت شل بودن پوست ممکن است نیاز به لیفت بازو پس از لیپوساکشن وجود داشته باشد. در افرادی که بازویشان بسیار بزرگ است، بهترین نتیجه از ترکیب لیپوساکشن و لیفت بازو به دست خواهد آمد.

آماده‌سازی


جهت اطمینان از مناسب بودن بیمار برای جراحی، او باید از طریق بررسی سابقه پزشکی، معاینه فیزیکی و چندین آزمایش ارزیابی شود. این آزمایش‌ها شامل آزمایش خون و نوار قلب جهت ارزیابی شرایط قلبی می‌شوند.

عمل جراحی


عمل جراحی

جراحی لیپوساکشن عملی تهاجمی است ولی آنچنان سخت نیست و احتمالا در مطب پزشکتان انجام خواهد شد. مطمئن باشید که پزشکی که انتخاب می‌کنید از نظر تخصص و نتایج حرفه‌ای شناخته‌شده باشد. پیش از عمل لیپوساکشن، پزشک نواحی که قرار است عمل شوند را مشخص کرده و سپس عمل جراحی را آغاز می‌کند. در حین عمل، احتمالا فقط از بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود. بر خلاف بیهوشی عمومی، داروی بی‌حسی فقط در ناحیه تحت عمل جراحی اعمال می‌شود.

دو برش در بازو ایجاد می‌شود: یک برش در نزدیک مفصل آرنج، و برشی دیگر در پشت قسمت زیرین بازو. این کار امکان حذف چربی نامطلوب را در حین حفظ کنترل لاغرسازی بازو فراهم می‌کند. به محض ایجاد برش‌ها، پزشک یک کانولا، یک لوله استیل مورد استفاده در عمل‌های لیپوساکشن، را وارد بازو می‌کند. پزشک با جلو و عقب کردن آهسته کانولا در زیر پوست از کانولا برای شکستن سلول‌های چربی استفاده می‌کند که پس از آن توسط لوله به خارج از بدن کشیده می‌شوند.

ریکاوری


ریکاوری

این عمل آسیبی به پوست، مویرگ‌ها، اعصاب و عضلات وارد نمی‌کند و در نتیجه، هم ریکاوری و هم اسکار تا جای ممکن کاهش می‌یابند. به همین دلیل، در روز جراحی می‌توانید به خانه برگردید. با این حال، خاطرنشان می‌شود که بهتر است از دوست یا همسر خود بخواهید شما را به خانه برساند زیرا بازوهای شما به شدت ورم کرده و کبود خواهند شد. پس از رسیدن به خانه، استراحت بسیار مهم و ضروری است. احتمالا به مدت 2 الی 3 روز احساس درد خواهید داشت.

برش‌های کوچک ایجادشده به شکل عمدی باز گذاشته می‌شوند تا امکان تخلیه داروی بی‌حسی از بازوها فراهم باشد. مایع خروجی ممکن است حاوی کمی خون باشد. پیچیدن باند و لباس‌ کشی به دور بازو به شکل‌گیری پوست به حالت جدید خود و کاهش کبودی یا تورم کمک می‌کند. باند و لباس را باید به مدت 3 الی 6 هفته و 24 ساعت شبانه‌روز به تن داشته باشید. پس از دو روز می‌توانید حمام کنید. داروی مسکن، آنتی‌بیوتیک و ضدتهوع به همراه دستورالعمل مصرف برای بیمار تجویز می‌شود.

شما به سرعت می‌توانید به سر کار و فعالیت‌های سبک برگردید، ولی برای دو هفته ابتدایی از بلند کردن اجسام سنگین (بیش از 5 کیلوگرم) پرهیز کنید. در صورت نیاز، امکان تجویز مسکن وجود دارد. بهترین نتایج طی 1 الی 2 ماه به دست می‌آیند. تورم و کبودی امری طبیعی و مشاهده فرورفتگی و ناهمواری در سطح پوست برای چند هفته کاملا عادی است. این موضوع با تطبیق بدن در طی دوره ریکاوری حل می‌شود.

عوارض جانبی


عوارض و خطرات احتمالی لیپوساکشن، خصوصاً لیپوساکشن بازو عبارتند از:

 • آثار نامطلوب ناشی از بی‌حسی می‌تواند شامل واکنش آلرژیک، بی‌حسی، رعشه، و حتی تشنج و ریتم قلبی غیرعادی شوند
 • آمبولی چربی، که کمی چربی وارد رگ خونی شده و آن را مسدود می‌کند. آمبولی چربی می‌تواند منجر به جوش، مشکلات تنفسی شدید و علائم عصب‌شناسی ملایم شود
 • کاهش دمای بدن که می‌توان با استفاده از وسایل گرمایشی، نوشیدن مایعات گرم و حفظ دمای مناسب اتاق از آن جلوگیری کرد
 • ناهنجاری‌های زیبایی مانند ناهماهنگی سطحی، فرورفتگی، برآمدگی و پوست شل
 • عفونت، به ویژه اگر احتیاط‌های استریل رعایت نشود
 • آسیب به عصب زند زبرین بازو

هزینه‌ها


هزینه‌ها

هزینه عمل لیپوساکشن برای هر فرد و طبق نواحی نیازمند جراحی، میزان چربی که باید حذف شود و تعداد نواحی که باید مورد جراحی قرار گیرند متغیر است. پزشک ممکن است داروهای آنتی‌بیوتیک و مسکن تجویز کند. به علاوه، بیمار باید از آستینک‌های کشی استفاده کند. لیپوساکشن بازو یک عمل زیبایی محسوب شده و در نتیجه، مورد پوشش بیمه قرار نمی‌گیرد.

سؤالات متداول


آیا پس از عمل اسکار به وجود می‌آید؟

دو نقطه دسترسی کوچک به اندازه 5 میلی‌متر در قسمت زیرین بازو ایجاد می‌شود که پس از عمل بخیه شده و پس از چند هفته محو می‌شوند.

عمل جراحی چه مدت طول می‌کشد؟

اکثر عمل‌های کاهش حجم بازو بین 60 الی 90 دقیقه طول می‌کشند.

چه مدت باید مرخصی بگیرم؟

در کل، احتمالا دو هفته پس از عمل به سر کار برمی‌گردید و پس از 3 هفته می‌توانید فعالیت‌های ورزشی یا پیاده‌روی خود را از سر بگیرید.

آیا می‌توانم پس از لیپوساکشن بازو رانندگی کنم؟

رانندگی کردن برای چندین روز پس از عمل جراحی غیرممکن خواهد بود.

آیا پس از لیپوساکشن بازو پوست شل باقی می‌ماند؟

با اینکه این عمل باعث خلاص شدن سریع از چربی ناخواسته می‌شود، امکان باقی‌ماندن پوست شل و آویزان پس از عمل وجود دارد. بر اساس میزان چربی برداشته‌شده و شرایط پوستتان، ممکن است بیشتر از قبل از عمل نسبت به خود وسواس داشته باشید.

امکان برداشتن چه میزان چربی از طریق لیپوساکشن بازو وجود دارد؟

حداکثر 5 لیتر چربی، حدود 5/4 الی 5 کیلوگرم، را می‌توان در یک عمل لیپوساکشن به صورت ایمن و مؤثر برداشت. برداشتن چربی بیشتر می‌تواند خطر پیچیدگی‌های بعدی را افزایش دهد.

نتیجه لیپوساکشن بازو چه زمانی قابل مشاهده است؟

بر اساس میزان چربی برداشته‌شده، می‌توانید بین 1 الی 3 ماه پس از عمل نتایج آن را ببینید.

آیا بازوها پس از لیپوساکشن آویزان می‌شوند؟

احتمال آویزان شدن پوست پس از لیپوساکشن بسیار کم است، مگر اینکه مقدار زیادی چربی برداشته شود و پوست شل باشد.

در طی عمل لیپوساکشن بازو چه اتفاقی می‌افتد؟

چند سوراخ کوچک برای عبور کانولا و آب کردن چربی و ساکشن آن ایجاد می‌شود. اسکار حاصل، در صورت وجود، بسیار کوچک بوده و در طی زمان از بین می‌رود. در اغلب مواقع، لیپوساکشن بازو جهت لاغر کردن نیم‌تنه بالا و متناسب‌سازی اندازه آن همراه با لیپوساکشن کمر انجام می‌شود.

چند روز پس از لیپوساکشن بازو می‌توانم حمام کنم؟

24 الی 48 ساعت پس از جراحی و با رضایت پزشکتان می‌توانید حمام کنید. می‌توانید در زمان حمام کردن، لباس کشی را درآورید. محل برش‌ها را با ضربات آهسته خشک کنید.