آیا درمان خانگی برای درمان افتادگی شکم مناسب است؟

 1. خانه
 2. /
 3. بدون دسته بندی خاص
 4. /
 5. آیا درمان خانگی برای درمان افتادگی...
فهرست مطالب

پوست شکم اضافی و افتاده مایه شرمساری و خجالت بسیاری از افراد است. مشکل افتادگی پوست شکم حتی پس از لاغری شدید نیز پیش می‌آید. اکثر افراد سعی می‌کنند روشی ساده، ارزان و راحت را برای درمان افتادگی پوست شکم پیدا کنند.

روش‌های مختلفی برای رفع افتادگی پوست شکم وجود دارد که شامل درمان‌های خانگی و تکنیک‌های جراحی و غیرجراحی می‌شود. اما تضمینی نیست که تمام روش‌ها بهترین نتیجه ممکن را به دست بدهند. به‌علاوه اثربخشی و کارآمدی تمام روش‌ها به یک اندازه نیست. بعضی روش‌ها صرفاً راه‌حلی موقتی‌اند و بعضی مشکل افتادگی شکم را برای همیشه درمان می‌کنند.

اگر به دنبال مؤثرترین روش برای گرفتن بهترین نتیجه از لیفت شکم می‌گردید، حتماً در ادامه با ما همراه باشید. در این مقاله برای‌تان خواهیم گفت که درمان‌های خانگی برای لیفت پوست شکم مفیداند، سپس ویژگی‌های روش‌های جراحی و غیرجراحی لیفت شکم را به دقت برای‌تان شرح می‌دهیم تا درمان مناسب را آگاهانه انتخاب کنید. لازم است بدانید که برای درمان افتادگی پوست شکم باید به پزشک مجرب و ماهری مراجعه کنید که از روش‌های درمان و مدیریت عوارض اطلاع کامل دارد. به این ترتیب عوارض جانبی و خطرهای احتمالی درمان افتادگی شکم کاهش می‌یابد و دوران نقاهت درمان کوتاه‌تر می‌شود.

درمان‌های خانگی برای رفع افتادگی پوست شکم


امروزه روش‌ها و محصولات مختلفی برای لیفت و سفت کردن پوست شکم تبلیغ می‌شود، اما بعضی از این روش‌ها محدودیت‌هایی برای صاف‌تر کردن بافت پوست و محکم‌تر و کشیده‌تر کردن پوست شکم دارند.

حرکات ورزشی برای درمان افتادگی پوست شکم

حرکات ورزشی برای درمان افتادگی پوست شکم

حرکات ورزشی در کنار تغذیه سالم می‌تواند کمک مؤثری به سفت کردن و بالا بردن پوست افتاده شکم بکند. ورزش ظاهر پوست شل و افتاده را بهتر می‌کند، اما میزان مؤثر بودن ورزش تا حد زیادی به نوع بدن، ژنتیک و منظم بودن برنامه ورزشی بستگی دارد. پوست قابلیت منقبض شدن را به مرور زمان از دست می‌دهد و ورزش به تنهایی نمی‌تواند راه‌حلی برای رفع مشکل شلی و افتادگی پوست، به‌ویژه پس از لاغری شدید باشد.

لوازم آرایشی برای رفع افتادگی پوست شکم

لوازم آرایشی برای رفع افتادگی پوست شکم

بازار لوازم آرایشی از لوسیون‌ها و کرم‌های سفت‌کننده پوستی اشباع شده است که نوید می‌دهند پوست شل و افتاده شکم را به روشی معجزه‌آسا و جادویی سفت خواهند کرد. متأسفانه مردم پول فراوانی را برای امتحان کردن محصولات مختلف به باد می‌دهند و نتایج ناامیدکننده‌ای هم می‌گیرند.

کرم‌ها و لوسیون‌های سفت‌کننده، بهبودی موقتی و بسیار جزئی را ایجاد می‌کنند و به نظر می‌رسد که پوست صاف و هموار شده است، اما لوازم آرایشی برای سفت کردن پوست شل شکم مؤثر نیستند. کرم از نظر علمی نمی‌تواند پوست شکم را به اندازه درمان‌های موضعی سفت کند و بالا بکشد، چون درمان‌های موضعی در عمقی از پوست نفوذ می‌کنند که برای ایجاد تفاوتی واقعی و محسوس کافی است.

ماساژ برای رفع افتادگی پوست شکم

ماساژ برای رفع افتادگی پوست شکم

ماساژ دادن پوست شل شکم جریان خون را افزایش می‌دهد و واکنش ضدافتادگی را برمی‌انگیزد. فقط یک مطالعه اثرات ماساژ پوست را در ترکیب با استفاده از کرم سفت‌کننده پوست بررسی کرده است. نتایج این مطالعه حکایت از آن دارد که ماساژ منظم با ابزار ماساژ دستی نوسانی، اثرات مثبت کرم را تقویت می‌کند. بااین‌حال لازم است پژوهش‌های بیشتری درباره اثر ورزش و ماساژ بر درمان افتادگی پوست شکم انجام شود.

چرا روش‌های غیرجراحی برای درمان افتادگی پوست شکم مناسب‌اند؟


چرا روش‌های غیرجراحی برای درمان افتادگی پوست شکم مناسب‌اندکلاژن و الاستین دو پروتئینی هستند که به سفت، صاف و جوان ماندن پوست کمک می‌کنند؛ اما تولید این پروتئین‌ها به موازات بالاتر رفتن سن، آهسته‌تر می‌شود و درنتیجه پوست شکم شل و افتاده می‌شود. اگر از شل شدن پوستتان ناراحت هستید، درمان‌های غیرجراحی سفت کردن پوست می‌تواند این فرایند را موقتاً متوقف کند و پوست را جوان‌تر، محکم‌تر و صاف‌تر کند. به‌علاوه پس از درمان‌های غیرجراحی نیازی به استراحت کردن ندارید یا دوران نقاهت بسیار کوتاه است.

مزایای درمان‌های غیرجراحی برای لیفت شکم

 • کشیدن و سفت کردن پوست شکم با شلی خفیف تا متوسط، بدون باقی گذاشتن اسکار یا جای زخم جراحی؛
 • بسیاری از درمان‌ها اثر «لیفت» قابل‌توجهی را ایجاد می‌کنند؛
 • بدون نیاز به استراحت پس از درمان یا با دوران نقاهت بسیار کوتاه؛
 • چنانچه درمان غیرجراحی توسط پزشک مجرب انجام شود، احتمال بروز عوارض جانبی بسیار پایین است؛
 • درمان را می‌توان در مطب، معمولاً ظرف یک ساعت یا کمتر انجام داد و
 • نتایج تا یک سال ماندگاری دارد.

محدودیت‌های درمان‌های غیرجراحی رفع افتادگی پوست شکم

 • نتایج به مرور زمان ظرف چند هفته یا چند ماه مشخص می‌شود؛
 • ممکن است لازم باشد که درمان چند بار تکرار شود تا نتیجه دلخواه به دست بیاید؛
 • درمان باید به طور دوره‌ای تکرار شود تا نتایج به‌دست آمده حفظ شود و
 • روش‌های غیرجراحی برای درمان موارد افتادگی شدیدتر پوست شکم، مانند پوست شل و کشیده پس از بارداری یا کاهش وزن، مؤثر نیستند.

انواع روش‌های غیرجراحی برای درمان افتادگی پوست شکم


در این بخش با متداول‌ترین درمان‌ها و فناوری‌های غیرجراحی مورد تأیید FDA برای درمان افتادگی پوست شکم آشنا می‌شوید.

اولتراسوند برای سفت کردن پوست

اولتراسوند برای سفت کردن پوست

در بعضی درمان‌ها برای رفع افتادگی پوست شکم از انرژی اولتراسوند (مافوق صوت) متمرکز استفاده می‌شود که پوست را در عمق خاصی (تا 5 میلی‌متر) گرم می‌کند، فرایند تولید کلاژن را برمی‌انگیزد و پوست را محکم‌تر می‌کند. متخصص سری دستگاه را روی پوست می‌کشد تا امواج اولتراسوند از طریق سطح پوست به بدن منتقل شود. عوارض جانبی معمولاً خفیف است و شامل بی‌حسی، کبودی و سرخی موقتی پوست می‌شود. نتایج ظرف دو تا سه ماه مشخص می‌شود و چنانچه در خانه به خوبی از پوستتان مراقبت کنید، نتایج به‌دست‌آمده تا یک سال ماندگاری خواهد داشت. بنابراین اثر اولتراسوند برای درمان افتادگی شکم، موقتی است.

رادیوفرکوئنسی (RF)

رادیوفرکوئنسی

از انرژی رادیوفرکوئنسی (RF) می‌توان برای گرم کردن پوست و تحریک تولید کلاژن استفاده کرد. آر اف برخلاف اولتراسوند بر روی لایه‌های اپیدرم متمرکز می‌شود تا پوست سفت‌تر و صاف‌تر شود. بنابراین آر اف می‌تواند افتادگی خفیف پوست شکم را درمان کند. در بعضی موارد لازم است که یک برش بسیار کوچک با استفاده از بی‌حسی موضعی روی پوست ایجاد شود. نتایج به تدریج آشکار می‌شود و ظرف چند ماه بهتر می‌شود. برای بهبود و حفظ نتیجه لازم است که درمان را تکرار کنید، درنتیجه مجبور به پرداخت هزینه‌های بالاتر می‌شوید و باید مدت بیشتری برای رسیدن به هدف نهایی‌تان صبر کنید.

درمان ترکیبی IPL/RF

درمان ترکیبی IPL

سومین طبقه از درمان‌های افتادگی پوست شکم، نور پالسی شدید (IPL) را با رادیوفرکوئنسی (RF) ترکیب می‌کند تا لایه‌های عمیق‌تری از پوست شکم، گرم و واکنش شفابخشی طبیعی بدن تحریک شود؛ این واکنش به نوبه خود موجب تولید کلاژن می‌شود. نتایج به تدریج و در پی تولید کلاژن جدید توسط پوست، آشکار می‌شود. توصیه می‌شود که درمان چند بار تکرار شود تا بهترین نتیجه به دست بیاید. بیماران معمولاً ناراحتی خفیفی را تجربه می‌کنند. IPL برای پوست‌های تیره‌تر یا برنزه مناسب نیست.

بازسازی با لیزر

بازسازی با لیزر

بازسازی با لیزر لایه‌های عمیق‌تری از پوست شکم را هدف می‌گیرد. پزشک ابتدا ناحیه درمان را به صورت موضعی بی‌حس می‌کند. دوران نقاهت به لیزر استفاده‌شده و بزرگی ناحیه درمان بستگی دارد و معمولاً 3 ـ 10 روز است. لازم است درمان چند بار تکرار شود تا نتیجه نهایی محسوسی به دست بیاید. نتایج چند سال ماندگاری دارد.

مزایای روش‌های جراحی برای درمان افتادگی پوست شکم

مزایای روش‌های جراحی برای درمان افتادگی پوست شکم

 • مشخص شدن خط کمر؛
 • بهبود آشکار؛
 • کاهش برجستگی‌های شکم و پوست اضافی؛
 • حذف ذخایر مقاوم چربی و چین‌های پوستی؛
 • خوش‌اندام‌تر به نظر رسیدن در لباس‌ها؛
 • ممکن شدن پوشیدن لباس‌های جذب‌تر؛
 • افزایش اعتمادبه نفس و عزت نفس؛
 • سفت شدن پوست شل شکم؛
 • تقویت عضلات مرکزی؛
 • بهبود حالت اندامی؛
 • بهتر حمایت کردن از ستون فقرات؛
 • کاهش کمردرد؛
 • آسان‌تر شدن ورزش کردن؛
 • بیشتر شدن انگیزه برای پایین نگهداشتن وزن؛
 • افزایش حس سیری؛
 • بهتر کنترل کردن ادرار و بهبود مشکل بی‌اختیاری ادرار و
 • کاهش خطراتی که سلامتی را تهدید می‌کند.

روش‌های جراحی برای درمان افتادگی پوست شکم


روش‌های جراحی برای درمان افتادگی پوست شکمدرمان‌های غیرجراحی افتادگی پوست شکم برای بسیاری از بیماران در حد رضایت‌بخشی مؤثر است. بااین‌حال برخی بیماران به درمان‌های غیرجراحی واکنش نشان نمی‌دهند یا پوستشان در حد زیادی آسیب دیده است، بنابراین بهترین روش این است که پوست آسیب‌دیده برداشته شود.

جراحی عملی رایج اما پرهزینه است که برای زیباتر کردن پوست شل و افتاده شکم انجام می‌شود، اما نتایجش صرفاً زمانی دائمی خواهد بود که بتوانید وزنتان را ثابت نگه دارید. درمان‌های تهاجمی مستلزم آن است که جراح برشی را برای برداشتن پوست اضافی، روی شکم ایجاد کند. جراحی بهبود چشمگیری را ایجاد می‌کند، اما فرایند طبیعی پیر شدن همچنان بر میزان سفتی پوست اثر می‌گذارد.

جراحی‌های پیکرتراشی خاص شامل موارد زیر می‌شود:

مینی ابدومینوپلاستی

مینی ابدومینوپلاستی یا جراحی زیبایی شکم برای برداشتن پوست شلی انجام می‌شود که از ناحیه پایینی شکم یا همان ناف آویزان است. انحناهای بدن پس از برداشتن بافت چربی و پوست اضافی پایین شکم بهتر می‌شود و شل شدن و برجستگی پایین شکم کمتر می‌شود. معمولاً به عضلات شکم دست زده نمی‌شود و عضلات تحت درمان قرار نمی‌گیرد.

ابدومینوپلاستی قدیمی

عضلات شکم می‌تواند شکل فشرده طبیعی خود را به دلیل بارداری یا نوسانات وزن از دست بدهد و شل یا از هم جدا شود. به کمک جراحی زیبایی شکم معمولی می‌توان عضلات شکم را ترمیم کرد و بافت و پوست اضافی شکم را برداشت. جراح معمولاً ناف را پس از کشیدن پوست روی شکل جدید شکم جابه‌جا می‌کند. ابدومینوپلاستی قدیمی را می‌توان در کنار لیپوساکشن و یا پانکولکتومی انجام داد تا بهترین نتیجه ممکن به دست بیاید.

ابدومینوپلاستی گسترده

جراحی زیبایی شکم گسترده فقط بر روی بیمارانی انجام می‌شود که کاهش وزن شدیدی به دلیل جراحی لاغری شکم داشته‌اند و می‌خواهند انحناهای بدنشان را بسیار زیباتر و خوش‌فرم‌تر کنند. جراح بافت و پوست اضافی را از شکم و همچنین ران، باسن و کمر و پشت بدن برمی‌دارد. به‌علاوه عضلات کمر، پهلو و شکم را می‌توان ترمیم و تقویت کرد.

پرسش‌های متداول


ممکن است پوست اضافی پس از جراحی زیبایی شکم همچنان وجود داشته باشد؟

اگر شلی و افتادگی پوست در دیگر بخش‌های میانی بدن، مانند باسن، کمر و پهلو بسیار شدید باشد، برخی بانوان پوستشان پس از جراحی زیبایی شکم همچنان شل خواهد بود.

چگونه می‌توان پوست اضافی شکم را از بین برد؟

جراحی زیبایی شکم یا ابدومینوپلاستی عملی پیکرتراشی برای برداشتن چربی و پوست اضافی است. جراح ناف را جابه‌جا می‌کند و بافت‌های پوستی باقی‌مانده را دوباره روی شکم می‌کشد.

چقدر طول می‌کشد تا پوست بعد از جراحی شکم دوباره به بدن متصل شود؟

احساس سفت و منقبض بودن پس از جراحی در اکثر موارد ظرف 6 ـ 12 هفته برطرف می‌شود. بازیابی حس‌های عادی گاهی بیشتر طول می‌کشد، در این مدت عصب‌ها ارتباطاتشان را دوباره برقرار می‌کنند و بافت‌ها التیام می‌یابد و جا می‌افتد.

دو هفته پس از جراحی زیبایی شکم چه اتفاقی می‌افتد؟

ناحیه درمان پس از دو هفته هنوز متورم است، اما درد، کبودی و حس کشیدگی و انقباض رو به کاهش گذاشته است. بیماران همچنان باید گن فشرده‌کننده بپوشند.

چهار هفته پس از جراحی زیبایی شکم چه اتفاقی می‌افتد؟

بسیاری از بیماران در هفته چهارم پس از جراحی به نیمه راه می‌رسند. انتظار می‌رود که تا هفته چهارم بتوانید ورزش سبک را شروع کنید و برنامه غذایی معمولتان را ازسربگیرید. نتایج جراحی زیبایی شکم در این زمان تاحدی مشخص می‌شود.

چهار ماه پس از جراحی زیبایی شکم چه اتفاقی می‌افتد؟

بسیاری از بیماران هنوز ورم دارند. همچنین ممکن است بی‌حسی یا حس کشیدگی داشته باشید یا ناحیه شکمتان کبود باشد. زخم جراحی باید کاملاً جوش خورده و التیام یافته باشد، هرچند ممکن است جای زخم باقی‌مانده هنوز قرمزرنگ و برآمده باشد.