دلایل لاغر نشدن (چرا لاغر نمیشم؟)

  1. Home
  2. /
  3. لاغری
  4. /
  5. دلایل لاغر نشدن (چرا...
فهرست مطالب

لاغر شدن سخت است. عامل‌های بسیار بیشتری بر کاهش وزن اثر می‌گذارند که از آن جمله می‌توان به ژنتیک، محیط، عادت‌های خواب و توده عضلانی اشاره کرد. مدیریت وزن بسیار پیچیده است. بنابراین اگر به توقف وزنی رسیده‌اید و نمی‌توانید وزن بیشتری کم کنید، راه‌حل‌های تهاجمی و غیرتهاجمی متعددی وجود دارند که کمکتان می‌کنند به بهترین نتیجه برسید. اگر فقط چند کیلوگرم دیگر تا وزن ایده‌آل فاصله دارید، اما به توقف وزنی رسیده‌اید یا زمان ندارید و می‌خواهید به سرعت لاغر شوید، روش‌هایی برای رسیدن به خواسته‌تان وجود دارند که از آن جمله می‌توان به لیزر لیپولیز، کرایولیپولیز، لیپوساکشن، ابدومینوپلاستی و جراحی پیکرتراشی اشاره کرد. تمام این عمل‌ها کمکتان می‌کنند تا به اندام دلخواهتان برسید.

چرا با ورزش و رژیم لاغر نمی‌شوم؟

چرا با ورزش و رژیم لاغر نمی‌شوم؟

نخستین گام برای کاهش وزن پایدار این است که از رژیم‌های مد روز زودگذر دوری کنید. در عوض با متخصص تغذیه مشورت کنید تا راهکارهای کل‌نگری را برایتان طراحی کنند که کمکتان کند تا تعادل سالمی را بین کالری‌هایی که مصرف می‌کنید و می‌سوزانید، پیدا کنید.

غذا خوردن را بیش از حد به تأخیر می‌اندازید.

غذا خوردن را بیش از حد به تأخیر می‌اندازید.

وقتی بین وعده‌های غذایی‌تان بیش از حد فاصله می‌اندازید، متابولیسم کند می‌شود و نمی‌تواند تمام کالری‌های مصرفی در وعده بعدی را بسوزاند. کالری‌های اضافی در نهایت دردسر اضافه وزن را برایتان درست می‌کند. ضمناً چون بدنتان بی‌غذایی کشیده است، ممکن است به خاطر گرسنگی پرخوری کنید. پس سعی کنید تعداد وعده‌های غذایی را بیشتر و حجم‌شان را کمتر کنید.

آب کافی نمی‌نوشید.

نوشیدن یک لیوان آب قبل از غذا خوردن به لاغری کمک می‌کند. در یک مطالعه‌ کاهش وزن دوازده‌ هفته‌ای، افرادی که نیم ساعت قبل از غذا نیم لیتر آب نوشیدند، 44% بیشتر از افرادی که این کار را نکردند، وزن کم کردند. پس سعی کنید در طول روز آب فراوان بنوشید.

بیش از حد ورزش می‌کنید.

بیش از حد ورزش می‌کنید.

کالری سوزاندن از طریق ورزش گاهی منجر به لاغری نمی‌شود، یکی از دلایل بی‌تأثیر بودن ورزش تقلای بیش از حد یا التهاب بدن است. اگر هر روز به شدت ورزش کنید، التهاب بدن افزایش می‌یابد. تمام این التهاب‌های اضافی روی هم جمع می‌شود و باعث می‌شود وزنتان به جای این که کمتر بشود، بیشتر هم بشود.  در نهایت بدنتان خود را با رژیم ورزشی تطبیق می‌دهد و به این شکل پویاتر می‌شود که کالری‌های کمتری می‌سوزاند و پیشرفت روند لاغری را آهسته می‌کند. به این حالت فلات کاهش وزن یا استپ وزنی می‌گویند که مانع از لاغری می‌شود.

غذاهای خوبی انتخاب نمی‌کنید.

کارشناسان تغذیه مدت‌هاست می‌دانند که رژیم غذایی مملو از غذاهای کامل مانند میوه، سبزی، غلات و پروتئین بیش از رژیم انباشته از غذاهای فرآوری‌شده مانند غلات صبحانه، بیسکوئیت و غذاهای آماده به کاهش وزن کمک می‌کند.

تمام روز می‌نشینید.

تمام روز می‌نشینید.

کار پشت‌میزنشینی یا علاقه مفرط‌تان به تماشای تلویزیون، از دست دادن وزن اضافی را سخت‌تر می‌کند. وقتی اکثر روز می‌نشینید، بدن دیگر نمی‌تواند تشخیص بدهد که چه زمانی بیش از حد غذا خورده‌اید؛ در نتیجه پرخوری می‌کنید و وزنتان زیاد می‌شود. حتی ورزش‌های کوتاه در طول روز نیز برای سالم ماندن مفید است. پس در طول یک روز کاری یا بین نمایش برنامه‌های محبوبتان سه بار از جایتان بلند شوید و هر بار 10 دقیقه راه بروید.

برنامه خواب مناسبی ندارید.

اگر شب‌ها بیش از 9 ساعت می‌خوابید، شاید دوستانتان به شما حسادت کنند، اما پرخوابی یا کم‌خوابی (کمتر از 5 ساعت خواب شبانه) می‌تواند موجب اضافه وزن شود. هر دو حالت در تولید هورمون‌های کنترل‌کننده اشتها و گرسنگی اختلال ایجاد می‌کند. علاوه‌براین، اگر احساس کنید به قدر کافی استراحت نکردید، تنبلی می‌کنید و برنامه ورزشی‌تان را پشت گوش می‌اندازید.

روش‌های لاغری بعد از استپ وزنی (توقف وزنی)

اگر که رژیم غذایی سالم و مناسب خود را رعایت می‌کنید، خواب و ورزش منظم دارید اما همچنان وزن کم نمی‌کنید، ممکن است علت خاصی برای این مسئله وجود داشته باشد؛ لذا می‌توانید در اسرع وقت با پزشک خود مشورت نمایید. اما روش‌های دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند به سرعت وزن شما را کاهش داده و شما را به اندامی ایده آل برسانند.

رژیم غذایی‌تان را با دقت انتخاب کنید.

رژیم غذایی‌تان را با دقت انتخاب کنید.

با متخصص تغذیه مشورت کنید تا رژیم غذایی لاغری ایده‌آلی را برای بدنتان تهیه کنند. برای شروع لازم است به میزان مصرف روزانه پروتئین‌ها، چربی‌ها و کربوهیدرات‌ها توجه کنید. برای تکمیل این رژیم غذایی متعادل باید مطمئن شوید این سه گروه از منابع ارگانیک و کامل تأمین می‌شود.

به اندازه مناسب ورزش کنید.

به اندازه مناسب ورزش کنید.

تمام گونه‌های ورزشی مانند هم نیست. بعضی ورزش‌ها مضر هستند و باعث التهاب بدن می‌شوند. التهاب مازاد نه تنها به متابولیسم بدن فشار می‌آورد، بلکه ترشح هورمون‌های استرس مانند کورتیزول را نیز برمی‌انگیزد. این وضعیت موجب شروع زنجیره‌ای از واکنش‌ها می‌شود که به دلیل افزایش ناگهانی قند خون چاقی را به دنبال دارد. برای مقابله با این وضعیت هر چند وقت یک‌بار در برنامه ورزشی سنگین‌تان وقفه ایجاد کنید، به خود استراحت بدهید و برنامه‌ورزشی‌تان را با اضافه کردن ورزش‌های ملایم‌تر با شدت کمتر مانند یوگا متعادل کنید.

هر چند پشتکار، تعهد و تغییرات رفتاری برای لاغر شدن ضروری است، متعهد بودن به برنامه کاهش وزن گاهی کافی نیست و لازم است عمل‌های دیگری را برای رسیدن به بهترین نتیجه انجام بدهید. گاهی فقط چند قدم با وزن ایده‌آل‌ خود فاصله دارید، اما نمی‌توانید بیشتر ورزش کنید یا رژیم کم‌ کالری را ادامه بدهید. در این بخش چند روش مؤثر برای لاغری را معرفی می‌کنیم. در کنار اصلاح رژیم غذایی و برنامه ورزشی، می‌توانید از برخی روش‌های کلینیکی برای سرعت بخشیدن به روند لاغری و کاهش وزن خود کمک بگیرید.

لیزر لیپولیز

لیزر لیپولیز

لیزر لیپولیز نوعی جراحی زیبایی کم‌تهاجمی است که برای از بین بردن چربی اضافی بدن طراحی شده است. چربی اضافی ناحیه هدف مانند ران، شکم، بازو، گردن و بخش‌های مختلف صورت در این روش با لیزر به سرعت آب می‌شود. میزان کاهش وزن به تعداد جلسات لیزر لیپولیز بستگی دارد. به کمک درمان لیزر لیپولیز می‌توانید 5 تا 11 کیلوگرم لاغر شوید.

آزمایش‌هایی بر روی لیزر لیپولیز انجام شده و ایمنی و مؤثر بودن این درمان ثابت شده است. مزایای خاص لیزر لیپولیز نسبت به دیگر منابع لیزردرمانی عبارت است از:

  • جذب نسبتاً پایین آب
  • گرم کردن مستقیم بیشترین حجم از بافت زیرپوستی
  • کمترین اثر حرارتی نامطلوب بر بافت پوستی مجاور

کرایولیپولیز

کرایولیپولیز

کرایولیپولیز تکنیکی غیرجراحی برای کاهش چربی موضعی است. این روش از بین بردن چربی، استانداردی برای پیکرتراشی غیرتهاجمی به شمار می‌آید. افراد بسیاری علی‌رغم این‌که به اندازه کافی برای عمل‌های تهاجمی‌تر سالم هستند، کرایولیپولیز را انتخاب می‌کنند.

به خاطر داشته باشید که هر جلسه کرایولیپولیز 20 تا 80 درصد سلول‌های چربی ناحیه تحت درمان را از بین می‌برد. اگرچه میزان چربی زیرپوستی در یک ناحیه بر مقدار چربی قابل‌حذف اثر می‌گذارد، مهم‌ترین عاملی که مقدار چربی قابل‌حذب را تعیین می‌کند، بزرگی ناحیه است.

بنابراین اگر 25% سلول‌های چربی یک ناحیه پس از یک جلسه از بین برود، می‌توانید انتظار داشته باشید که در جلسه بعدی تقریباً با 25% از سلول‌های چربی باقی‌مانده خداحافظی کنید.

کرایولیپولیز سلول‌های چربی موضعی را از بین می‌برد، اما انتظار نداشته باشید که به کاهش وزن واقعی منجر شود. اگر 5/4 کیلوگرم چربی در شکم داشته باشید و 26% سلول‌های چربی ناحیه درمان از بین برود، می‌توانید توقع داشته باشید که 2/1 کیلوگرم چربی را در یک جلسه از دست بدهید. بااین‌حال لازم به ذکر است که نباید انتظار داشته باشید عدد روی ترازو بلافاصله پس از جلسه کرایولیپولیز تغییر کند.

حتی اگر سلول‌های چربی موضع درمان در طول جلسه کرایولیپولیز تا سر حد مرگ منجمد شود، سلول‌های منجمد و مرده از بدن بیرون کشیده نمی‌شود. این سلول‌ها یک تا سه ماه در بدن باقی می‌ماند تا سیستم لنفاوی آن‌ها را به عنوان پسماند از بدن دفع کند. بنابراین اگر فقط یک جلسه کرایولیپولیز انجام بدهید، باید انتظار داشته باشید که وزنتان به مدت تقریباً سه ماه هر ماه کمتر از 450 گرم کم شود.

لیپوساکشن

لیپوساکشن

لیپوساکشن روش مطمئن و ایمنی برای حذف توده‌های چربی اضافی از بدن است. بااین‌حال، لیپوساکشن بهترین نتیجه را برای اهداف پیکرتراشی به دست می‌دهد و برای لاغری واقعی ایده‌آل نیست. برای مثال لیپوساکشن روش فوق‌العاده‌ای برای از بین بردن توده‌های چربی موضعی و مقاومی است که حتی پس از تلاش برای تغییر سبک زندگی و کاهش وزن نیز ناپدید نخواهد شد. دلیل انباشته شدن چنین توده‌هایی معمولاً ماهیتی ژنتیکی دارد. در حالت عادی می‌توانید 5 لیتر چربی را حین لیپوساکشن از دست بدهید، گاهی حتی می‌توان 8 لیتر چربی را نیز با لیپوساکشن از بدن خارج کرد. اما بیشتر از 8 لیتر خطرناک است و خطر بروز عوارض جانبی احتمالی را افزایش می‌دهد.

ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی

جراحی زیبایی شکم یا ابدومینوپلاستی شکم را از طریق سفت کردن و کشیدن عضلات شل و جداشده شکم صاف‌تر، محکم‌تر و خوش‎فرم‌تر می‌کند؛ شل شدن و جدا شدن عضلات شکم باعث برآمدگی شکم می‌شود. علاوه‌براین، جراح پوست و چربی اضافی شکم را نیز در عمل ابدومینوپلاستی برمی‌دارد. بنابراین جراحی زیبایی شکم نباید به عنوان روش اصلی لاغری در نظر گرفته شود. بااین‌حال، می‌توانید انتظار داشته باشید که وزنتان پس از جراحی کمی کمتر شود. همچنین ممکن است کاهش وزن به دلیل تغییرات سبک زندگی که جراحی آن‌ها را تسهیل می‌کند، در بلندمدت ادامه داشته باشد.

برداشتن پوست و چربی اضافی شکم در اکثر عمل‌ها منجر به 2 الی 5 کیلوگرم کاهش وزن می‌شود. ضمناً اندازه و شکل شکم پس از جراحی در حد چشمگیری بهتر می‌شود. بنابراین هرچند کاهش وزن ناشی از ابدومینوپلاستی حداقل است اما بدنتان طوری به نظر خواهد رسید که گویی لاغر شده‌اید.

پیکرتراشی

پیکرتراشی

پیکرتراشی درمانی زیبایی است که توده‌های چربی موضع موردنظر را از بین می‌برد تا به اندام دلخواه‌تان برسید. همچنین جراحی پیکرتراشی بر برداشتن و لیفت پوست اضافی یا بالا کشیدن ناحیه‌های مختلف متمرکز است. پیکرتراشی با هدف کمک به افرادی انجام می‌شود که وزن سالمی دارند، اما می‌خواهند کیسه‌های چربی‌ مقاوم در برابر ورزش و رژیم لاغری را از بین ببرند. به عبارت دیگر پیکرتراشی بر کاهش چربی، از طریق هدف گرفتن سلول‌های چربی ناحیه‌های خاصی از بدن متمرکز است. پیکرتراشی جراحی نسبتاً گسترده‌ای است و دوران نقاهت طولانی دارد. چربی خارج‌شده را می‌توان در باسن‌ها یا سینه‌ها تزریق کرد تا اندام زیبای دلخواه بیمار خلق شود.

جمع‌بندی

ممکن است زمانی که نزدیک به هدف نهایی کاهش وزن خود هستید، دچار استپ وزنی شوید که احتمالا به دلیل رژیم غذایی نادرست و برنامه ورزشی نامناسب شما باشد. لذا می‌توانید شرایط خود را کمی تغییر دهید تا دوباره به روال کاهش وزن خود بازگردید. اما اگر زمان و انرژی ورزش کردن را ندارید و رژیم‌های سرسختانه نیز روحیه شما را ضعیف کرده است و دنبال راهی هستید که سریع به نتیجه برسید، ما به شما انواع روش‌های جراحی و غیرجراحی کاهش وزن را معرفی کرده‌ایم و می‌توانید با مشورت پزشک خود مناسب‌ترین روش را انتخاب نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر و تعیین وقت مشاوره می‌توانید با شماره تلفن‌های ما در ارتباط باشید.

پرسش‌های پرتکرار

چرا وزنم ثابت مانده است؟

وقتی مقدار کالری مصرفی‌تان معادل مقدار کالری‌ می‌شود که می‌سوزانید، به فلات توقف وزن می‌رسید. برای لاغرتر شدن باید فعالیت بدنی‌تان را افزایش بدهید یا کالری کمتری مصرف کنید. استفاده از همان رویکردی که در ابتدا نتیجه‌بخش بوده است، باعث می‌شود در وزن جدیدتان بمانید، اما منجر به کاهش وزن بیشتر نمی‌شود.

چرا وزنم علی‌رغم ورزش کردن و تغذیه مناسب کم نمی‌شود؟

عضله متراکم‌تر از چربی است. اگرچه یک کیلوگرم چربی و عضله از نظر وزنی با هم تفاوتی ندارند، عضله تقریباً 18% فضای کمتری اشغال می‌کند. به‌علاوه عضله کالری می‌سوزاند، اما چربی کالری‌ها را ذخیره می‌کند. بنابراین اگر لاغر نمی‌شوید، اما لباس‌های‌تان دارد برای‌تان گشاد می‌شود، بدن‌تان احتمالاً در حال عضله‌سازی است.

چرا شکمم پس از لیپوساکشن هنوز چربی دارد؟

تکنیک‌های لیپوساکشن به سلول‌های چربی احشایی دسترسی ندارد. بنابراین اگر سلول‌های چربی عمقی دور اندام‌های داخلی وجود داشته باشند، این چربی‌ها پس از لیپوساکشن همچنان باقی خواهند ماند. در نتیجه شکم‌تان حتی پس از لیپوساکشن صاف نخواهد شد.

آیا کمرم بعد از جراحی زیبایی شکم باریک‌تر می‌شود؟

اگر جراحی زیبایی شکم به درستی انجام شود، دور کمرتان کمتر می‌شود. در نتیجه با خوش‌اندام‌تر شدن و زیباتر شدن انحناهای بدن اعتمادبه‌نفس بیشتری پیدا خواهید کرد.

چرا وزنم پس از لیپوساکشن تغییر نکرد؟

بخشی از چربی خارج‌شده مایع تزریق‌شده و آب موجود در سلول‌های چربی بوده است. آبی که می‌نوشید، جایگزین مقداری از آب موجود در سلول‌ها و بافت‌ها می‌شود. بنابراین متخصصان به بیماران می‌گویند که اندام‌شان متفاوت خواهد شد، اما وزن‌شان تغییری نخواهد کرد.

چند وقت بعد از لیپوساکشن لاغر می‌شوم؟

انتظار می‌رود نتایج نهایی لیپوساکشن تقریباً 4 ـ 12 هفته بعد از عمل مشخص شود. هر چه چربی اضافی بیشتری تخلیه شود، مدت بیشتری طول می‌کشد تا پوست خود را با انحناهای جدید تطبیق بدهد.

چرا وزن پس از پیکرتراشی سرد کمتر نمی‌شود؟

وقتی سلول‌های چربی موضع درمان تا سر حد مرگ منجمد می‌شوند، بدن آن‌ها را به عنوان پسماند دفع می‌کند. چون این فرایند چند هفته طول می‌کشد، لاغری تدریجی است. مطمئن باشید که عدد روی ترازو صبح روز پس از پیکرتراشی تغییر نخواهد کرد.

کرایولیپولیز باعث سوزاندن کالری می‌شود؟

گرمازایی فرایند تولید حرارت در ارگانیسم‌هاست. گرمازایی در بدن تمام جانوران خون‌گرم و حتی  بعضی گیاهان رخ می‌دهد. بدن انسان پس از قرار گرفتن در دمای بسیار پایین، چند ساعت پس از کرایوتراپی در تلاش برای گرم کردن خود، به سوزاندن چربی و کالری روی می‌آورد.