علت فاصله زیاد بین سینه‌ها در زنان چیست؟

 1. خانه
 2. /
 3. جراحی زیبایی سینه
 4. /
 5. علت فاصله زیاد بین...
فهرست مطالب

گاهی داشتن فاصله زیاد بین سینه زنان باعث کاهش اعتمادبه‌نفس آن‌ها می‌شود. زیاد بودن این فاصله در بیشتر موارد علت جدی ندارد و بسیار طبیعی می‌باشد. اما در برخی مواد، می‌تواند بنابر عوامل مختلفی ایجاد شود. میزان این فاصله در زنان مختلف متفاوت است و به‌وسیله سینه‌ها، دیواره قفسه سینه و ماهیچه اطراف آن مشخص می‌گردد.

دلایل فاصله زیاد بین سینه‌ها

زیاد بود فاصله بین سینه‌ها دلایل بسیاری دارد که برخی از آن‌ها به شرح زیر می‌باشند:

آناتومی بدن فرد

اصلی‌ترین و تأثیرگذارترین عامل، آناتومی فرد می‌باشد. میزان فاصله بین سینه‌ها در زنان متفاوت می‌باشد و به این که ماهیچه پکتورالیس (سینه‌ای) در کجا به استخوان جناغ سینه متصل شده است، برمی‌گردد. حالت قفسه سینه در زنان یکسان نیست و شامل موارد زیر می‌شود:

 • قفسه سینه صاف و فلت
 • قفسه سینه برجسته یا سینه کبوتری
 • برجستگی کمتر و سینه قیفی شکل
 • نامتقارن

درصورتی‌که فاصله زیاد سینه‌ها به دلیل آناتومی باشد، تغییر دادن کامل آن مشکل خواهد بود. برای مثال، در صورتی‌ که فرد بخواهد فاصله میان سینه‌های خود را کمتر کند به جراحی‌های پیچیده‌تری نیاز خواهد داشت.

پروتز سینه

پروتز سینه

گاهی ممکن است فاصله زیاد بین سینه‌ها نتیجه جراحی پروتز سینه باشد. عرض ایمپلنت‌ها باید با عرض پایه سینه فرد مطابقت داشته باشد. پروتزهای بسیار باریک یا بیش از حد برجسته می‌توانند باعث بیشتر شدن شکاف بین سینه‌ها شوند.

امروزه، پروتزهای مختلفی با عرض و برجستگی‌های متفاوت در دسترس افراد است. پروتزهای جدیدتر کمک می‌کنند تا فاصله بین سینه‌ها در افرادی که سینه‌های باریکی داشته و یا فاصله میان سینه‌های آن‌ها زیاد است، کمتر و طبیعی‌تر شود. مهارت جراح و اندازه‌گیری دقیق سینه‌ها و پروتز کمک می‌کند تا فرد بهترین نتیجه را از جراحی خود به دست آورد.

تکنیک‌های اشتباه در جراحی

تکنیک‌های استفاده شده در طول جراحی پروتز سینه نقش مهمی را در میزان نهایی شکاف سینه ایفا می‌کند. اشتباهاتی که در ادامه به آن‌ها اشاره شده است، همگی می‌توانند باعث زیادشدن فاصله بین سینه‌ها شود:

 • ایجاد شکاف در زیر سینه
 • آزاد نکردن کامل اتصال عضله سینه‌ای پایین
 • نداشتن پوست محکم و کشیده در قسمت زیر سینه

علاوه‌بر پروتز انتخابی، میزان تجربه جراح و شناخت او از آناتومی‌های مختلف بدن زنان نقش مهمی را در رسیدن به شکاف سینه‌ای زیبا و طبیعی بازی می‌کند.

دلایل دیگر فاصله زیاد بین سینه‌ها

برای زیاد بودن فاصله بین سینه‌ها دلایل دیگری نیز وجود دارند؛ اما هنوز ثابت نشده است که این عوامل به‌ تنهایی منجر به زیاد شدن این فاصله می‌شوند.

 • افزایش سن: با افزایش سن زنان، رباطی که سینه‌ها را محکم نگه داشته شل شده و خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد. به همین دلیل و با ازدست‌رفتن بافت چربی و عضله‌ای زیر سینه‌ها، میزان برجستگی و پر بودن سینه‌ها کاهش می‌یابد. این تغییرات در دوران یائسگی قابل تشخیص خواهند بود.
 • کشش گرانشی: کشش جاذبه در طی سال‌های متمادی باعث شل‌شدن سینه‌ها می‌شود. به‌خصوص در زنانی که سینه‌های بزرگ‌تری دارند.
 • استفاده از سوتین نامناسب: پوشیدن سوتین مناسب برای داشتن سینه‌هایی خوش حالت ضروری می‌باشد.
 • سیگار کشیدن: مواد سرطان‌زا موجود در دود سیگار باعث شکسته‌شدن الاستین در درون بدن می‌شود. الاستین، مسئول حفظ حالت ارتجاعی پوست در بدن می‌باشد.
 • آفتاب‌سوختگی: آفتاب‌سوختگی نیز باعث آسیب‌دیدن پوست و ازبین‌رفتن الاستین آن می‌شود.
 • اضافه‌وزن: نوسانات زیاد وزن باعث کشیدگی بیش از اندازه سینه‌ها می‌شود. داشتن وزن مناسب به جلوگیری از کشیدگی غیرضروری بافت‌های بدن کمک می‌نماید.

علاوه‌براین، تغییرات هورمونی و بارداری نیز می‌توانند باعث زیاد شدن فاصله بین سینه‌ها شوند.

راه‌های کم‌ کردن فاصله زیاد بین سینه‌ها

درصورتی‌که از ظاهر سینه‌های خود راضی نیستید، می‌توانید به کمک روش‌های مختلفی ظاهر آن‌ها را بهبود ببخشید.

روش‌های غیرجراحی شامل موارد زیر می‌شوند:

استفاده از سوتین‌های محکم و مناسب

استفاده از سوتین‌های محکم و مناسب

سوتین نمی‌تواند حالت سینه‌ها را تغییر دهد اما می‌تواند آن‌ها را محکم و نزدیک به هم نگه دارد. پوشیدن سوتین مناسب باعث می‌شود تا سینه‌ها در زیر لباس خوش حالت به نظر برسند. بسیاری از افراد سایز دقیق سوتین خود را نمی‌داند. این سایز می‌تواند به‌مرورزمان تغییر کند. در برخی از فروشگاه‌ها، فروشندگان متخصص می‌توانند با اندازه‌گیری سینه‌ها، سایز دقیق سوتین شما را مشخص نمایند. علاوه‌براین، توصیه می‌شود در زمان ورزش‌کردن از سوتین ورزشی مناسب استفاده کنید.

انجام حرکات ورزشی مختص بالاتنه

بافت سینه‌ها بیشتر از چربی و مجاری پستانی تشکیل شده است و ورزش‌کردن باعث افزایش یا کاهش میزان بافت سینه‌ها نخواهد شد. در زیر سینه‌ها بافت ماهیچه‌ای قرار دارد؛ کارکردن بر روی این ماهیچه‌ها، شانه‌ها و قسمت بالایی بازو باعث تقویت و خوش حالت‌تر شدن آن‌ها می‌شود و کمک می‌کند سینه‌ها در قسمت بالاتری از دیوار قفسه سینه قرار بگیرند.

روش‌های جراحی برای کم‌کردن فاصله بین سینه‌ها

روش‌های جراحی برای کم‌کردن فاصله بین سینه‌ها

برای کم‌کردن فاصله در افرادی که فاصله میان سینه‌های آن‌ها بیش از اندازه زیاد است، باید از جراحی استفاده نمود. در طول این جراحی، یک پروتز با سایز مناسب درون سینه قرار داده می‌شود و یا بافت چربی که از دیگر قسمت‌های بدن گرفته شده به درون سینه تزریق می‌گردد. در بسیاری از موارد، به طور معمول این دو روش با هم ادغام می‌شوند.

گاهی ممکن است بعد از جراحی پروتز سینه، فاصله بین سینه‌ها بسیار کم شده و یا به طور کامل از بین بروند. این عارضه سیماستیا نام دارد و برای ترمیم آن به یک جراحی بسیار پیچیده نیاز است. در طول این جراحی برای بیشتر کردن فاصله بین سینه‌ها باید بافتی که پروتز سینه بر روی آن قرار گرفته است را کوچک نمود.

جراحی پروتز سینه

جراحی پروتز سینه یک جراحی زیبایی محبوب برای افزایش یا کاهش شکاف بین سینه‌ها می‌باشد. اما برای رسیدن به نتیجه دلخواه باید این جراحی نزد یک جراح معتبر انجام شود. جراح پلاستیک متخصص کلینیک ما آقای دکتر باقری با استفاده هم‌زمان از جراحی پروتز سینه و تزریق چربی به سینه‌ها کمک می‌کند که ظاهر نهایی سینه‌ها بسیار طبیعی و خوش حالت شوند.

جراحی لیفت سینه

جاذبه باعث می‌شود تا به‌مرورزمان سینه‌ها از روی دیواره قفسه سینه پایین آمده و ظاهری شل و آویزان به خود بگیرند و در نتیجه فاصله بین آن‌ها زیاد شود. در طول جراحی لیفت سینه، جراح کمک می‌کند تا سینه‌ها به جایگاه قبلی خود بازگشته و خوش حالت تر شوند.

تزریق چربی به سینه

یکی دیگر از روش‌های کاهش فاصله میان سینه‌ها تزریق چربی به درون سینه است. فاصله بین سینه‌ها در برخی از زنان به طور طبیعی زیاد است و باعث می‌شود نتوانند به‌ظاهر دلخواه خود برسند. تزریق چربی با افزایش حجم سینه‌ها به کاهش فاصله بین آن‌ها کمک می‌کند. این پروسه به طور معمول هم‌زمان با جراحی پروتز سینه انجام می‌شود.

علاوه‌براین در پروسه تزریق چربی، بخشی از بافت بدن فرد دوباره به وی تزریق می‌شود و به دلیل این که چربی تزریق شده مصنوعی نمی‌باشد، بیش از نیمی از آن برای همیشه در بدن باقی‌مانده و تأثیری دائمی خواهد داشت. در حقیقت به دلیل این که چربی سلول‌های بنیادی زیادی دارد می‌تواند باعث تولید رگ‌های خونی شده و در جایگاه جدید خود به طور دائمی باقی بماند.

سؤالات متداول

فاصله طبیعی بین نوک پستان‌ها چقدر است؟

درصورتی‌که فاصله بین نوک پستان‌ها بیش از 9.5 سانتی‌متر باشد شکاف بین سینه زیاد است و درصورتی‌که این فاصله کمتر از 7.3 سانتی‌متر باشد شکاف بین سینه‌ها باریک می‌باشد.

آیا می‌توان از زیادشدن فاصله بین سینه‌ها در پیری جلوگیری کرد؟

با رعایت‌کردن برخی نکات می‌توان روند پیرشدن سینه‌ها را کند نمود. سبک زندگی بر روی تمامی قسمت‌های بدن تأثیر می‌گذارد. داشتن سبک زندگی که به داشتن ظاهری شاداب‌تر و جوان‌تر کمک می‌کند بر روی سینه‌ها نیز تأثیر می‌گذارد.

هیچ رژیم غذایی نمی‌تواند روند افزایش سن و پیری پوست را متوقف کرده و یا اثر جاذبه را خنثی نماید. اما خوردن غذاهایی سالم و سرشار از آنتی‌اکسیدان برای سلامت پوست سراسر بدن ضروری می‌باشد. میوه‌ها و سبزیجات سرشار از آنتی‌اکسیدان می‌باشند. نوشیدن مایعات فراوان به هیدراته بودن بدن کمک کرده و باعث بهبود ظاهر پوست می‌شود.

درصورتی‌که فاصله بین سینه‌ها زیاد بود آیا باید در طول خواب نیز از سوتین استفاده کرد؟

بله بهتر است در طول خواب از سوتین‌های محکم و مناسب استفاده نمود.

بهترین روش برای رفع فاصله زیاد بین سینه‌ها چیست؟

پزشک متخصص بعد از انجام معاینات لازم و با درنظرگرفتن آناتومی بدن شما بهترین روش بزرگ کردن سینه را به شما پیشنهاد خواهد داد.

آیا می‌توان با تزریق چربی فاصله زیاد بین سینه‌ها را بر طرف کرد؟

بله درصورتی‌که بافت چربی اهدایی کافی داشته باشید می‌توانید با تزریق آن به سینه‌ها، فاصله میان آن‌ها را کاهش دهید.