علت کوچکی سینه در زنان چیست؟ + روش‌های بزرگ کردن سینه

  1. خانه
  2. /
  3. بدون دسته بندی خاص
  4. /
  5. علت کوچکی سینه در...
فهرست مطالب

اندام و فرم بدن هرکس منحصر به فرد است و همین امر باعث تفاوت ما از هم و جذابیت ما می‌شود. برخی از افراد ذاتاً درشت‌تر و برخی ظریف‌تر هستند و جثه‌ کوچک‌تری دارند؛ تا وقتی که سالم هستید این موارد مهم نیستند. برای زنان اندازه و شکل سینه‌ها مهم بوده و ممکن است بنا به دلایل مختلفی از آن‌ها راضی نباشند. کوچک بودن سینه‌ها می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد، اما در صورتی که تمایل داشته باشید راه‌های مختلفی هم برای بزرگ کردن آنها وجود دارند. ما این که چرا این مورد اتفاق می‌افتد، آیا کوچک بودن سینه‌ها امری نگران‌کننده است یا خیر و راه‌هایی که می‌توانند سایز سینه را افزایش دهند را بررسی می‌کنیم.

چرا برخی از افراد سینه‌های کوچکی دارند؟

چرا برخی از افراد سینه‌های کوچکی دارند

در مورد سینه‌ها باید بگوییم که شکل و اندازه‌های مختلفی دارند که همگی طبیعی هستند. ژنتیک، همانطور که روی قد فرد تأثیر دارد، مهم‌ترین عامل تأثیرگذار در اندازه‌ سینه است. استخوان‌بندی بدن هم نقش مهمی در بزرگ یا کوچک بودن سینه‌ها دارد؛ در نتیجه سینه‌هایی که در بدن یک فرد قد بلند با استخوان‌بندی درشت یا چهارشانه کوچک به نظر می‌رسند، در بدن زنی که جثه‌ ریزی دارد بسیار بزرگ به نظر خواهند رسید.

اندازه‌ سینه‌ها در طول دوران زندگی زنان چندین بار، اغلب به دلیل بارداری، شیردهی یا کاهش وزن، تغییر خواهد کرد. هر یک از این موارد می‌توانند دلیل کوچک بودن سینه در زنان باشند. هورمون‌ها نیز تأثیر مهمی روی اندازه‌ سینه دارند؛ مثلاً ممکن است سینه‌های زنی دقیقاً قبل از قاعدگی موقتاً کمی بزرگ‌تر شوند. سینه‌ها در دوران یائسگی با کاهش میزان استروژن، کوچک می‌شوند.

کم‌کاری تیروئید (هیپوتیروئیدیسم)، که در اثر کم‌کاری غده‌ تیروئید که هورمون کافی تولید نمی‌کند ایجاد می‌شود، می‌تواند باعث تأخیر در بلوغ شده و در نتیجه رشد سینه‌ها نیز به تعویق افتد. با این حال این مشکل را می‌توان با مصرف قرص هورمونی به صورت روزانه برطرف کرد.

اما یکی دیگر از دلایل کوچک بودن سینه می‌تواند میکروماستی باشد، که یک اصطلاح پزشکی برای سینه‌هایی است که بعد از بلوغ رشد نکرده‌اند. در چنین مواردی ممکن است بافت پستان کم یا ناموجود باشد و بسته به دلیل اصلی و ریشه‌ای ممکن است نوک سینه نیز تحت تأثیر قرار بگیرد. میکروماستی ممکن است یک یا هر دو سینه را درگیر کند.

دلایل مادرزادی میکروماستی عبارتند از:

  • سندرم اولنا-پستانی: نوعی سندرم نادر ژنتیکی که روی رشد قسمت‌های مختلف بدن، از جمله اندام‌ها، تأثیر می‌گذارد.
  • سندرم لهستان: وضعیتی که در آن کودک با عضلات سینه‌ای رشد نیافته یا ناموجود متولد می‌شود.
  • سندرم ترنر: مشکل ژنتیکی که در آن دختر یکی از هورمون‌های جنسی خود را ندارد.
  • هیپرپلازی مادرزادی آدرنال: نوعی اختلال ژنتیکی که غدد فوق کلیوی (آدرنال) را درگیر می‌کند.

تروما، مانند رادیوتراپی یا جراحی در دوران کودکی نیز می‌تواند باعث کوچک بودن سینه‌ها شود. اما اکثر اوقات اندازه‌ سینه‌ها به دیدگاه شخصی فرد بستگی دارد. ممکن است زنی اندازه‌ سینه‌های خود را با دیگران، مثلاً سلبریتی‌ها یا اینفلوئنسرهای شبکه‌های اجتماعی مقایسه کند و به این نتیجه برسد که سینه‌های او خیلی کوچک هستند. این مورد می‌تواند تأثیر منفی روی اعتماد به نفس و عزت نفس وی داشته باشد و دلیلی باشد برای اینکه بسیاری از زنانی که سینه‌های کوچکی دارند به دنبال بزرگ کردن سینه‌های خود باشند.

تنها راه بزرگ کردن سینه که به طور بالینی اثبات شده است، جراحی آگمنتیشن سینه یا عمل تزریق چربی می‌باشد. در حالیکه برخی از افراد ادعا می‌کنند که راه‌های طبیعی، مثلاً ماساژهای مختلف برای بزرگ کردن سینه وجود دارند، اما هیچ مدرک بالینی وجود ندارد که نشان دهد این راه‌ها مؤثر هستند.

با همه‌ اطلاعاتی که کسب کرده‌اید، ممکن است هنوز هم تشخیص اینکه چه روشی برای شما مناسب است ساده نباشد. در این مقاله ما کمک می‌کنیم با پروسه و مراحل بزرگ کردن سینه بیشتر آشنا شوید و برخی از روش‌های طبیعی و تأثیر آن‌ها را نیز بررسی می‌کنیم.

آیا کوچکی سینه در زنان نگران‌کننده است؟

آیا کوچکی سینه در زنان نگران‌کننده است؟

هیپوماستیا اصطلاحی پزشکی برای سینه‌هایی است که رشد نکرده‌اند (هیپوپلازی سینه یا هیپوپلازی پستان نیز نامیده می‌شود). هیپوماستیا به سینه‌ای با حجم 200 میلی‌گرم (میلی‌لیتر) یا کمتر از آن در یک زن بالغ گفته می‌شود، که نشانه‌ کمبود بافت سینه نسبت به اندازه‌ استاندارد سینه که برای سن و میزان رشد در نظر گرفته شده است، می‌باشد. (The Breast (Fifth Edition), 2018)

برخی از دلایل مادرزادی عبارتند از: سندرم اولنا-پستانی (اختلال ارثی نادر)، سندرم لهستان، سندرم ترنر و عدم تعادل هورمونی. اگر چنین مشکلی داشته باشید، ممکن است پزشکتان شما را به ژنیکولوژیست یا متخصص زنان و زایمان (متخصصی که در زمینه‌ مشکلات باروری از جمله هورمون‌های جنسی فعالیت دارد) یا اندوکرینولوژیست یا متخصص غدد درون‌ریز (متخصصی که به مشکلات هورمونی می‌پردازد) ارجاع دهد.

سندرم لهستان، اختلالی است که در آن طبق NIH، “افراد معمولاً قسمتی از عضلات اصلی سینه به نام پکتورالیس ماژور یا عضله‌ سینه‌ای بزرگ را ندارند.” همچنین ممکن است اختلالات دیگری وجود داشته باشد که دست‌ها و ستون فقرات را درگیر کند. علاوه‌براین موارد، کوچک بودن سینه‌ها یک مشکل پزشکی نبوده و بیشتر یک مشکل زیبایی است.

راه‌های طبیعی بزرگ کردن سینه

راه‌هایی برای بزرگ کردن سینه بدون نیاز به جراحی وجود دارند. در حالیکه ممکن است این روش‌ها نتایج عالی داشته باشند، اما تضمینی وجود ندارد که برای همه‌ افراد مؤثر باشند یا نتایجی دلخواه شما داشته باشند. در اینجا به روش‌های طبیعی که می‌توانید برای بزرگ کردن سینه از آن‌ها کمک بگیرید، می‌پردازیم.

رژیم غذایی و سایز سینه

رژیم غذایی و سایز سینه

رژیم غذایی می‌تواند به طور مستقیم یا غیرمستقیم روی اندازه‌ سینه تأثیر بگذارد. مثلاً در یک آزمایش کنترل‌شده، نشان داده شد که یک رژیم غذایی پر کربوهیدرات و کم‌چرب، باعث کاهش اندازه‌ی سینه و مساحت سینه خواهد شد (منبع). از طرف دیگر رژیم پرچرب، می‌تواند باعث بزرگ شدن سینه‌ها شود، البته اگر دریافت کالری کنترل نشود ممکن است باعث افزایش وزن کلی بدن شود.

مدارکی وجود دارند که نشان می‌دهند وزن بدن با اندازه‌ سینه در زنانی که با مصرف قرص‌های جلوگیری از بارداری تحت هورمون‌درمانی قرار نگرفته‌اند، ارتباط مستقیمی دارد (منبع). طبق یک تحقیق دیگر، غذاهای سرشار از ایزوفلاون‌ها (گروهی از فیتواستروژن‌ها)، می‌توانند باعث افزایش میزان فاکتور رشد شبه انسولین 1 (IGF-1) شوند (منبع). افزایش میزان IGF-1 باعث افزایش حجم سینه در زنان می‌شود (منبع).

پمادها و کرم‌های بزرگ کننده سینه

پمادها و کرم‌های بزرگ کننده سینه

پمادها و کرم‌های بزرگ کننده‌ سینه‌ زیادی در بازار وجود دارند و همه‌ آن‌ها ادعا می‌کنند که طی چند هفته یا چند ماه سینه‌ها را بزرگتر خواهند کرد. با این حال اکثر این محصولات مورد بررسی قرار نگرفته‌اند و به صورت بالینی هم ثابت نشده که تأثیرگذار باشند.

تحقیقی نشان داده که محصولات زیبایی می‌توانند باعث شوند که سینه‌ها بزرگ‌تر و سفت‌تر شوند، اما این مورد مربوط به محصولات زیبایی است و همه‌ محصولات بازار را در بر نمی‌گیرد (منبع). برخی از آن‌ها ممکن است گیاهان مفید و ترکیبات استروژنی داشته باشند که برای پوست اطراف سینه مؤثر باشند، اما مدارک کافی وجود ندارد که نشان دهد این موارد باعث افزایش سایز سینه می‌شوند.

وکیوم

وکیوم

وکیوم سینه (پمپ بزرگ کننده سینه) با مکش باعث افزایش رشد بافت می‌شود. مکش مداوم سینه با پمپ دستی یا الکتریکی بافت را کشیده و مجبور به رشد می‌کند و در نتیجه باعث بزرگ شدن سینه خواهد شد. این امر به این معناست که وکیوم سینه مؤثر است، اما محدودیت‌هایی دارد (منبع). افزایش سایز کم خواهد بود و نیازمند پایبندی و صرف وقت (حدود روزانه 10-12 ساعت و بیشتر از 18 هفته) است. مکش مداوم ممکن است باعث تورم (ادم) نیز شود، که وقتی برطرف شود کمی از حجم اضافه شده‌ سینه کم خواهد شد.

ورزش سینه

ورزش سینه

یکی از بهترین راه‌ها برای بزرگ کردن طبیعی سینه، ورزش کردن است. ورزش کردن نه‌ تنها باعث سلامت و تناسب اندام شما می‌شود، بلکه راهی مؤثر و ارزان برای بزرگ کردن سینه نیز هست. برای این منظور باید روی عضلات پکتورال (عضلات سینه‌ای) تمرکز کنید. عضلات پکتورال دقیقاً در زیر سینه‌های شما و روی استخوان قفسه‌ سینه قرار دارند. ورزش دادن این عضلات باعث سفت‌تر شدن و برجسته‌تر شدن سینه‌ها می‌شود.

ماساژ سینه

ماساژ سینه

ماساژ دادن راه دیگری برای بزرگ کردن سینه است. ماساژ دادن سینه‌ها باعث افزایش جریان خون در سینه شده و سلامت کلی سینه‌ها را بهیود می‌بخشد. این کار نه‌تنها باعث بزرگ شدن سینه‌ها می‌شود، بلکه برای پوست نیز مفید خواهد بود. روش درست ماساژ دادن سینه‌ها مالیدن روغن (می‌توانید از روغن شنبلیله استفاده کنید) یا کرم سینه روی سینه‌ها و ماساژ دادن آن‌ها به شکل دایره‌وار است. حرکت دستان شما باید از بیرون به طرف وسط بدن باشد. روزانه حداقل 15 دقیقه سینه‌هایتان را ماساژ دهید.

روش‌های پزشکی برای بزرگ کردن سینه

اگرچه ممکن است با افزایش وزن اندازه‌ سینه‌ها نیز افزایش یابد (چون سینه‌ها از چربی تشکیل شده‌اند)، یا با ورزش و روش‌های طبیعی این نتیجه حاصل شود، اما این روش‌ها کاملا باعث بزرگ شدن سینه نخواهند شد و در نتیجه مورد اعتماد همه‌ زنان نیستند. تنها راه مورد اعتماد برای افزایش سایز سینه‌ها جراحی آگمنتیشن سینه است. راه حل‌های پزشکی برای سینه‌های کوچک، مؤثرترین راه‌ها هستند. در اینجا به روش‌هایی که می‌توانید برای بزرگ کردن سینه از آن‌ها کمک بگیرید اشاره شده است.

پروتز سینه

پروتز سینه

روش متداول برای بزرگ کردن سینه استفاده از پروتز سیلیکونی است که ممکن است با ژل سیلیکون یا سالین پر شده باشد. این پروتزهای سینه، با کمک جراحی یا زیر عضله‌ پکتورال (پروتز زیر عضله‌ای) و یا زیر سینه (پروتز زیر پستانی) قرار می‌گیرند. چون این روش نیازمند جراحی است کمی استراحت لازم دارد که معمولاً حدود 2 هفته خواهد بود.

در حالیکه این پروتزها دائمی نیستند اما ماندگاری زیادی دارند و حدود 7-10 سال عمر خواهند کرد. در حالیکه عوارض جانبی احتمالی وجود دارد، اما اکثر موارد مشکلی ایجاد نمی‌کنند. بزرگ‌ترین مشکل آن‌ها این است که در اکثر موارد طبیعی به نظر نمی‌رسند.

فیلر سینه

پروتز سینه

فیلر سینه به تزریق هیالورونیک اسید به سینه که باعث بزرگ شدن سینه خواهد شد گفته می‌شود. هیالورونیک اسید زیست‌سازگار است و در واقع در بافت‌های بدن وجود دارد، در نتیجه احتمال پس زدن آن صفر است. تنها باعث بزرگ شدن سینه، معمولاً یک سایز بزرگ‌تر، خواهد شد و ظاهر و احساسی کاملاً طبیعی خواهد داشت.

فیلرها (پرکننده‌ها) به اندازه‌ی پروتز ماندگار نیستند؛ نهایتا حدود 1-3 سال ماندگار خواهند بود. چون این روش با تزریق انجام می‌شود و نیازمند جراحی نیست، نیازی به استراحت و نقاهت ندارد و هیچ اسکاری نیز نخواهد داشت. بعد از اتمام این کار، می‌توانید به زندگی روزمره‌ خود بازگردید. اگر از نتایج ناراضی بودید هم بدانید که این روش برگشت‌پذیر است.

بزرگ کردن سینه با تزریق چربی (لیپوفیل)

بزرگ کردن سینه با تزریق چربی (لیپوفیل)

بزرگ کردن سینه با تزریق چربی (لیپوفیل سینه) یک جراحی ساده برای بزرگ کردن سینه‌ها با استفاده از چربی بدن خودتان است. این روش با برداشتن چربی از قسمت‌هایی که چربی ناخواسته دارند، مانند شکم، پهلوها و ران‌ها شروع می‌شود و سپس این چربی به سینه‌ها تزریق می‌گردد.

این روش می‌تواند سینه‌ها را 1 الی 2 سایز بزرگتر کند. تأثیر آن به شرطی که کاهش وزن ناگهانی صورت نگیرد، تا 5 سال ماندگار خواهد بود. این روش رایج‌ترین روش است و بیشتر از 251 مورد این عمل انجام شده است.

خواه برای پروتز اقدام کنید یا فیلر، ابتدا پزشک زیبایی شما مشاوره‌ای انجام خواهد داد تا ببیند آیا مورد مناسبی برای این روش‌ها هستید یا خیر و سپس مشخص خواهد کرد که چطور می‌توانید به نتایجی که می‌خواهید دست پیدا کنید.

لیفت سینه

لیفت سینه

اگرچه لیفت سینه باعث بزرگ شدن سینه نمی‌شود، اما باعث می‌شود که سینه‌ها ظاهراً بزرگتر به نظر برسند. هدف اصلی لیفت سینه درمان افتادگی سینه و اصلاح وضعیت نوک سینه برای داشتن سینه‌هایی با ظاهری جوان‌تر و برجسته‌تر است. در این روش پوست و بافت اضافی که باعث شلی و افتادگی سینه شده برداشته می‌شود و سپس وضعیت سینه اصلاح می‌شود.

خلاصه

خلاصه

انسان‌ها اندام مختلفی دارند و ممکن است اندازه‌ سینه در برخی کوچک و در برخی بزرگ باشد؛ این مورد مشکلی برای سلامتی زنان ایجاد نمی‌کند و می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. با این حال ممکن است از اندازه‌ سینه‌هایتان راضی نباشید و بخواهید آن‌ها را بزرگتر کنید.

راه‌های زیادی برای بزرگ کردن سینه به روش طبیعی یا با مداخلات پزشکی وجود دارند. در حالیکه روش‌های طبیعی، مزایای خاص خود را دارند و تا حدودی باعث بزرگ شدن سینه‌ها خواهند شد، اما روش‌های پزشکی نایج بهتری به همراه دارند و می‌توانند سینه‌های مورد علاقه‌ شما را به شما هدیه دهند.

در حالی که روش‌های طبیعی ایمن هستند، بهتر است قبل از انتخاب هرگونه روش پزشکی با پزشک خود مشورت کنید، چون باید معاینه شوید و بهترین روش برای شما بر اساس نیاز و محدودیت‌های شما انتخاب شود.

سؤالات متداول

داشتن سینه‌های کوچک به چه معناست؟

همه‌ ما تعریف و درک مختلفی از اندازه داریم، اما برخی از زنان سینه‌هایشان را کوچکتر از حد متوسط می‌دانند. سینه‌هایی که کوچکتر به نظر می‌رسند، ممکن است به دلیل عوامل ژنتیکی، کاهش وزن سریع، هورمون‌ها، بیماری‌ها، سوء تغذیه، بعد از زایمان یا فقدان رشد بافت سینه ایجاد شده باشند.

رشد سینه‌ها کی شروع شده و کی خاتمه می‌یابد؟

به طور کلی رشد سینه‌ها در سنین 8 الی 13 سالگی شروع می‌شود. سینه‌های دختران در سنین 17 یا 18 سالگی به طور کامل رشد کرده‌اند، با این حال ممکن است این رشد تا اوایل 20 سالگی نیز ادامه پیدا کند.

آیا با افزایش سن سینه‌ها بزرگتر می‌شوند؟

سینه‌ها به مرور زمان کوچکتر می‌شوند. با کاهش میزان استروژن، بافت پستان تغییر خواهد کرد. بافت سینه‌ها آب خود را از دست خواهند داد و دهیدراته می‌شوند و سینه‌ها حالت کشسانی قبل را نخواهند داشت. این امر می‌تواند باعث کاهش حجم شده و سینه‌ها 1 سایز کوچک‌تر شوند.

چه افرادی کاندید مناسبی برای جراحی بزرگ کردن سینه (آگمنتیشن) نیستند؟

به طور کلی هرکس که از نظر روانی و جسمی شرایط مناسبی دارد می‌تواند کاندید پروتز سینه باشد. با این حال ممکن است اگر باردار یا شیرده هستید، سرطان سینه دارید یا ماموگرافی مشکوکی داشته‌اید، کاندید مناسبی برای این جراحی نباشید.

ماندگاری نتایج جراحی بزرگ کردن سینه چقدر است؟

اگر از فیلر استفاده کنید می‌توانید انتظار داشته باشید که نتایج چندین ماه یا چندین سال ماندگار باشند که در افراد مختلف متفاوت خواهد بود؛ اما روش‌های جراحی مانند پروتز سینه و لیپوفیل (تزریق چربی به سینه) می‌توانند نتایجی داشته باشند که تا چندین سال ماندگار باشند.