شلی و افتادگی پوست بعد از جراحی لیپوماتیک

  1. خانه
  2. /
  3. لیپوماتیک
  4. /
  5. شلی و افتادگی پوست...
فهرست مطالب

برخی از افراد برای کاهش وزن به درمان‌های پزشکی نیاز دارند و روش‌های زیادی هم برای کمک به آن‌ها وجود دارند. یکی از جدیدترین روش‌های پیشرفته مورد استفاده در زمینه زیبایی، “عمل جراحی لیپوماتیک” است که نوین بوده و در آن، از روش‌های لیپوساکشن استفاده می‌شود. ثابت شده است که لیپوماتیک، یکی از بهترین روش‌ها برای کاهش وزن موضعی و شکل دادن به بدن است.

ممکن است پس از انجام لیپوماتیک با افتادگی پوست مواجه شوید. در حالی که این امر به ندرت اتفاق می‌افتد، اما برای افراد دارای اضافه وزن یا کسانی که پوست شلی دارند، یک احتمال رایج است.

راهکارهایی برای مقابله با شلی و افتادگی پوست بعد از جراحی لیپوماتیک وجود دارند که بسته به شدت بیماری شما می‌تواند از تغییر سبک زندگی و ورزش تا مداخلات پزشکی و جراحی‌های تهاجمی در موارد شدید باشد. برای آشنایی بیشتر با تمامی روش‌های موجود برای مقابله با شل‌شدگی پوست بعد از انجام جراحی لیپوماتیک، به خواندن این مطلب بپردازید.

آیا پوست من بعد از انجام جراحی  لیپوماتیک شل می‌شود؟

شلی پوست بعد از انجام جراحی لیپوماتیک

پاسخ هم بله و هم نه است. این در واقع به خاصیت ارتجاعی پوست شما و میزان کلاژن و الاستین تولید شده توسط بدن شما بستگی دارد، و اینکه آیا شما از این درمان برای بهبود ظاهر فیزیکی خود استفاده کرده‌اید یا نه، یا درمان را برای کاهش چربی استفاده کرده‌اید.

برای کاهش وزن به طور طبیعی، زمانی که افراد مایلند این عمل را برای نمایان کردن عضلات خود استفاده کنند، با شلی پوست مواجه نمی‌شوند، اما افراد دارای اضافه وزن (یا کسانی که جراحی لیپوماتیک برایشان مناسب نیست) احتمالاً با این عارضه مواجه خواهند شد.

به طور کلی، جراحی لیپوماتیک، برای ایجاد شلی پوست بسیار کمتر در مقایسه با روش‌های سنتی لیپوساکشن بهینه شده است، با این حال، هنوز احتمال افتادگی پوست پس از انجام آن وجود دارد. در حالی که مقدار چربی برداشته شده نقش اساسی در شلی پوست دارد، اما افتادگی پوست شما، بیشتر به خاصیت ارتجاعی پوستتان بستگی دارد. با این حال، حتی اگر بعد از درمان لیپوماتیک، پوستتان شل شد، نگران نباشید؛ زیرا راه‌های زیادی وجود دارند که می‌تواند به شما کمک کند استحکام پوست ایده‌آل خود را بازگردانید، چه از طریق روش‌های طبیعی و چه با کمک علم پزشکی.

افتادگی پوست را به طور طبیعی درمان کنید

اگر پوست شما پس از انجام جراحی لیپوماتیک افتادگی دارد، ابتدا باید سعی کنید با روش‌های ساده و در عین حال مؤثری که خودتان می‌توانید آن را بهبود دهید. در حالی که این روش‌ها، ممکن است کمکی نکنند یا اثر آن‌ها ممکن است محدود باشد در مواردی که شلی پوست بیش از حد است، استفاده از آن‌ها ضروری بوده و می‌تواند در موارد خفیف تا متوسط ​​کمک کننده باشد. همچنین باید توجه داشت که درمان‌های طبیعی فهرست‌شده در اینجا، زمان زیادی طول می‌کشد تا اثرات خود را نشان دهند. و این واقعیت نیز وجود دارد که اگرچه اعتقاد بر این است که این رویکردها برای افتادگی پوست مفید هستند، شواهد بالینی کمی برای حمایت از این ادعاها وجود دارد.

در زیر، مهم‌ترین این شیوه‌های درمان شل‌شدگی پوست را آورده‌ایم:

ورزش کنید

ورزش برای درمان افتادگی پوست بعد از جراحی لیپوماتیک

فعالیت بدنی و انجام تمرینات ورزشی (مخصوصاً اگر وزنه یا دمبل دارید) از بسیاری جهات برای شما مفید خواهد بود. این می‌تواند به شما کمک کند تا نتایجی را که از لیپوماتیک به دست آورده‌اید حفظ کنید، سالم‌تر بمانید و پوست شما را تا حدی سفت کند. اگر پس از دریافت درمان، پوست شما کمی شل شده است، حتی ممکن است بتوانید با برنامه‌های ورزشی مناسب و تقویت عضلات و در عین حال افزایش سفتی پوست، آن را به طور کامل درمان کنید. (منبع)

مراقب رژیم غذایی خود باشید

مراقب رژیم غذایی خود بعد از جراحی لیپوماتیک

این کار نه تنها در ثابت نگه داشتن وزن و جلوگیری از عوارض نتایج مهم است، بلکه رژیم گرفتن به این معنی است که می‌توانید مواد غذایی را که وارد بدنتان می‌شود را کنترل کرده و مصرف برخی مواد غذایی و مکمل‌ها را افزایش دهید. رژیم غذایی مملو از فیبر، پروتئین بدون چربی و مقدار زیادی ویتامین و مواد معدنی، به حفظ نرمی و سلامت پوست کمک می‌کند و آن را قادر می‌سازد تا پس از شل شدن، استحکام خود را حفظ کند. به طور کلی، اگر صبر زیادی دارید و وضعیت شما بسیار خفیف است، این کار می‌تواند کمک کننده باشد.

بدنتان را هیدراته نگه دارید

بعد از جراحی لیپوماتیک بدنتان را هیدراته نگه دارید

نوشیدن آب زیاد نه تنها مفید است، بلکه برای ما انسان‌ها برای داشتن عملکرد مناسب بدنی ضروری است. علاوه بر فواید فراوان، نوشیدن آب زیاد به معنای آبرسانی به پوست است و پوست هیدراته، به معنای عملکرد بهتر آن است. هنگامی که پوست شما به اندازه کافی آب دارد، کیفیت الاستیک آن افزایش یافته و در واقع می‌تواند به راحتی جمع شده و استحکام خود را حفظ کند. ولی به یاد داشته باشید که هیدراته ماندن، حتی اگر در از بین بردن شلی پوست مؤثر باشد، نباید انتظار داشته باشید که نتایج حاصله، چشمگیر باشد.

گن مخصوص بپوشید

بعد از جراحی لیپوماتیک گن مخصوص بپوشید

لباس‌هایی در بازار موجوداند که محکم به دور بدن شما می‌پیچند و پوستتان را محکم نگه می‌دارند، آن را به عقب برمی‌گردانند و به شکل اصلی آن بازمی‌گردند. مدل‌ها و برندهای زیادی از این گن‌های مخصوص در دسترس هستند و اگر می‌خواهید بهترین نتیجه را ببینید، باید آن‌ها را هفته‌ها بپوشید. پوشیدن این گن‌ها همچنین باعث تسریع بهبود ورم (که به احتمال زیاد خواهید داشت) می‌شوند و به شما این امکان را می‌دهند که با سرعت بیشتری به نتایج نهایی خود برسید. پزشک در مورد نحوه استفاده از چنین گن‌هایی به شما آموزش خواهد داد.

ماساژ بگیرید

بعد از جراحی لیپوماتیک ماساژ بگیرید

ماساژ، نه تنها می‌تواند به آرامش شما کمک کند و برای سلامت روان مفید باشد، بلکه می‌تواند گردش خون را در ناحیه تحت درمان افزایش دهد، به بهبودی سریع‌تر کمک کند و خاصیت ارتجاعی پوست را نیز افزایش دهد. همین امر می‌تواند به بازگرداندن سفتی پوست پس از جراحی لیپوماتیک کمک کند.  با این حال، نباید انتظار داشته باشید که ماساژ نتایج چشمگیری به همراه داشته باشد، زیرا بیشتر به عنوان یک راهکار کمکی برای سایر گزینه‌های درمانی عمل می‌کند.

درمان‌های پزشکی

گاهی اوقات، حتی اگر از نظر بدنی فعال هستید، مراقب رژیم غذایی خود هستید و هر دستورالعملی را که پزشک به شما می‌دهد دنبال می‌کنید، ممکن است پوست شما همچنان شل به نظر برسد. با این حال، نیازی نیست نگران باشید، هنوز برخی از گزینه‌های موجود هستند که می‌توانند به طور مؤثری وضعیت شما را درمان کنند. در اینجا بهترین روش‌های پزشکی موجود برای سفت کردن پوست پس از جراحی لیپوماتیک آورده شده است.

هشدار ایمنی: به یاد داشته باشید که قبل از تصمیم‌گیری در مورد هر یک از این درمان‌ها، حتماً با پزشک خود مشورت کنید، زیرا ممکن است بدن شما آمادگی لازم را نداشته و با عوارض جدی روبرو شود.

سفت کردن پوست با لیزر

سفت کردن پوست با لیزر بعد از جراحی لیپوماتیک

همانطور که از نام آن پیداست، سفت کردن پوست با لیزر، با استفاده از لیزر نور مادون قرمز برای نفوذ به زیر پوست عمل می‌کند. لیزر گرم است (تقریباً همان دمای ماساژ با سنگ داغ) و کلاژن زیر پوست را گرم می‌کند و باعث می‌شود این کلاژن منقبض شده و پوست سفت‌تر به نظر برسد. شما باید بلافاصله پس از اولین جلسه سفت کردن پوست با لیزر، مشاهده کنید که پوستتان تا حدی مستحکم شده است.

نتایج بیشتر، با هر جلسه درمانی که می‌گذرد بیشتر مشهود می‌شود. از آنجایی که هیچ برشی در این روش ایجاد نمی‌شود (کل این روش با لیزر انجام می‌شود) به زمان بهبودی زیادی نیاز نخواهید داشت. البته ممکن است تا چند روز بعد از عمل مقداری تورم یا قرمزی جزئی مشاهده کنید که طبیعی است و باید خود به خود برطرف شود.

در حالی که این درمان غیر تهاجمی است و گزینه‌ای امن به نظر می‌رسد، باید در نظر داشته باشید که زمان زیادی طول خواهد کشید تا بتوانید نتایجی نهایی را مشاهده کنید، و بدانید که در نهایت، نتایج محدود خواهد بود. همچنین بدانید که این روش درمانی، روشی با نتایج 100 درصدی برای مقابله با افتادگی شدید پوست نمی‌باشد.

درمان RF (رادیوفرکانسی)

درمان RF (رادیوفرکانسی)

سفت کردن پوست با فرکانس رادیویی یا درمان RF، یک روش غیرتهاجمی است که برخی از پزشکان در مطب خود انجام می‌دهند. پزشک از یک پروب استفاده می‌کند که به دستگاهی متصل است که امواج رادیویی ایجاد می‌کند. وی این پروب را از روی بدن شما عبور داده تا امواج رادیویی را روی پوست شما اعمال کند. امواج گرمایی تولید شده، پوست شما را وادار می‌کنند تا کلاژن و الاستین بیشتری تولید کند. این درمان همچنین چرخش سلولی را سرعت می‌بخشد، بنابراین پوست به مرور زمان سفت‌تر و ضخیم‌تر می‌شود. بسته به وسعت پوستی که تحت درمان قرار است، این فرآیند می‌تواند تقریباً 30 تا 90 دقیقه طول بکشد. همچنین، حداقل ناراحتی را تجربه خواهید کرد. به یاد داشته باشید که از این روش نباید انتظار نتایج سریع داشته باشید و اگر مقدار زیادی از پوست شما دچار شلی شده است، گزینه خوبی برای شما نیست. (منبع)

اولتراپی

اولتراپی

لیفت صورت به کمک جراحی، تنها راهی نیست که می‌توانید از شر پوست شل و افتاده روی صورت خلاص شوید. اولتراپی، یک درمان مبتنی بر انرژی اولتراسوند است که کلاژن را در پوست افزایش داده و پوستی را که در طول سال‌ها خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده است، سفت و جوان می‌کند.

اولتراسوند، تولید کلاژن در پوست را به دو طریق تحریک می‌کند:

  1. با تولید گرما و افزایش جریان خون به سلول‌ها
  2. با آسیب جزئی به سلول‌ها، ایجاد مکانیسم درمانی که شامل افزایش تولید کلاژن است.

در طول درمان، ممکن است کمی گرما یا سوزن سوزن شدن را تجربه کنید، اما درد نخواهید داشت. بسته به اندازه ناحیه تحت درمان، می‌توانید انتظار داشته باشید که بین 30 تا 90 دقیقه را در مطب بگذرانید.

همچنین بد نیست بدانید که این شیوه درمانی، زمان زیادی طول می‌کشد تا نتایج نهایی را آشکار کند و ممکن است برای افرادی که پوست بسیار شل و افتاده‌ای دارند، رویکرد خوبی نباشد.

ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی

تامی تاک که به نام ابدومینوپلاستی نیز شناخته می‌شود، یک عمل جراحی زیبایی برای بهبود شکل و ظاهر شکم است. در حین انجام این عمل، پوست و چربی اضافی از شکم برداشته می‌شود. بافت همبند در شکم (فاسیا) معمولاً با بخیه نیز سفت می‌شود. سپس پوست باقیمانده برای ایجاد ظاهری زیباتر، جمع می‌شود. در حالی که با ابدومینوپلاستی، می‌توان چربی را نیز از بین برد، شما می‌توانید فقط پوست اضافی را حذف کنید.

این روش برای افرادی که افتادگی شدید پوستی دارند بسیار مفید است. همچنین کل این فرایند، در یک بیمارستان یا یک مرکز جراحی به صورت سرپایی انجام می‌شود. در حین انجام آن، شما تحت بیهوشی عمومی قرار خواهید گرفت، که باعث میشود درد را احساس نکنید. در برخی موارد، ممکن است به شما یک داروی مسکن داده شود تا حدی در خواب باشید.

لیفت بدن

لیفت بدن

این شیوه، تهاجمی‌ترین روش در بین همه موارد ذکر شده در این مقاله است. لیفت بدن که به عنوان جراحی پلاستیک بدن نیز شناخته می‌شود، با از بین بردن پوست اضافی و چربی‌های زیرین، شکل کلی بدن را بهبود می‌بخشد. افزایش بیش از حد چربی و افتادگی پوست تا حدی به دلیل خاصیت ارتجاعی ضعیف پوست ایجاد می‌شود. همچنین پوست ممکن است در نتیجه کشیدگی طولانی مدت شل شود و خاصیت ارتجاعی خود را از دست بدهد و اغلب به اندازه و شکل قبلی خود باز نمی‌گردد. علاوه بر این، پوست اضافی می‌تواند تحرک را محدود کند و منجر به بثورات و زخم‌های دیگری شود که ممکن است خود منجر به عفونت شود.

جراحی لیفت بدن شامل ایجاد یک برش در ناحیه کمر یا کمی زیر آن و برداشتن پوست اضافی و سپس بستن پوست تحت فشار است. طول برش و الگوی آن، بستگی به وسعت و محل پوست اضافی دارد که باید برداشته شود. در بیشتر موارد، لیفت بدن هم شکم و هم ناحیه کمر را درمان می‌کند.

خلاصه نکات

در این مقاله ثابت کردیم که اگر پوست شما بعد از انجام جراحی لیپوماتیک شل به نظر برسد یا خیر، به فیزیک و خاصیت ارتجاعی پوست شما بستگی دارد. اگر از درمان برای تغییرات جزئی استفاده کرده‌اید و پوستی الاستیک دارید، مشکلی نباید وجود داشته باشد و نیز بعد از انجام این عمل، نباید هیچ گونه افتادگی پوستی وجود داشته باشد. اما اگر از لیپوماتیک، برای از خارج کردن مقادیر زیادی چربی استفاده کرده‌اید و پوست شما خاصیت ارتجاعی خوبی ندارد، شل شدن پوست یک احتمال قوی است.

کارهای زیادی برای درمان شلی پوست می‌توان انجام داد، از روش‌های طبیعی گرفته تا مداخلات پزشکی غیرجراحی و جراحی. به یاد داشته باشید که پس از درمان با پزشک خود مشورت کنید تا بتواند ارزیابی کند که آیا شما برای هر یک از رویکردهای ذکر شده در این مقاله مناسبید یا خیر.

سؤالات متداول

آیا افتادگی پوست به خودی خود بهبود می‌یابد؟

واقعاً نه، در حالی که برخی از افتادگی‌ها ممکن است پس از کاهش تورم شما برطرف شوند، افتادگی پوست عارضه‌ای است که باید درمان شود و به خودی خود از بین نمی‌رود.

آیا می‌توان پوست شل‌شده را به طور طبیعی درمان کرد؟

اگر افتادگی پوست بسیار شدید باشد، بعید است که با روش‌های طبیعی درمان شود، اما روش‌های طبیعی برای درمان پوست‌های شل و افتادگی خفیف تا متوسط ​​بسیار مفید هستند.

آیا روش پزشکی برای درمان شلی پوست وجود دارد؟

بله، برای کمک به رفع شلی پوست روش‌های پزشکی زیادی وجود دارند (چه جراحی و چه غیرجراحی). به یاد داشته باشید که قبل از انجام هر یک از این روش‌ها، با پزشک خود مشورت کنید.

آیا افتادگی پوست درمان شده قابل برگشت است؟

هنگامی که پوست شما کیفیت ارتجاعی خود را حفظ می‌کند و جمع می‌شود، احتمالاً در جای خود باقی می‌ماند، مشروط بر اینکه دوباره وزن اضافه نکنید، زیرا در صورت تجمع چربی، پوست شما به طور طبیعی یک بار دیگر کشیده می‌شود.

آیا این درمان‌های ذکر شده برای افتادگی پوست، بی‌خطر هستند؟

بله، تمام روش‌های ذکر شده در این مقاله بی‌خطر و مؤثر هستند، با پزشک خود مشورت کنید و بهترین روش موجود را برای خود انتخاب کنید.