پروتز سینه گرد و اشکی چه تفاوتی دارند و کدام برای شما مناسب است؟

 1. Home
 2. /
 3. جراحی زیبایی سینه
 4. /
 5. پروتز سینه گرد و...
فهرست مطالب

تصمیم به انجام جراحی حجم دهنده سینه موردی کاملاً شخصی است. بانوان اغلب برای داشتن ظاهری پرتر جراحی پروتز سینه را انجام می‌دهند، اما برخی دیگر برای اصلاح تقارن سینه‌ها این کار را می‌کنند. به‌علاوه، بانوان ممکن است به دلایل پزشکی نیز پروتز سینه را انتخاب کنند. مثلاً، ممکن است ماسککتومی انجام داده باشند، یا بخواهند حجم از دست رفته سینه را برگردانند یا به شکل قبل از بارداری باز گردانند.

انتخاب بهترین ایمپلنت برای حجم دهی سینه تصمیمی بزرگ و سوالی است که در نهایت به سلیقه شخصی و ویژگی‌های فعلی سینه شما بستگی دارد.

خوشبختانه در این مورد شما باید تصمیم بگیرید. جراح پلاستیک در مورد انتظارات و گزینه‌های دست یابی به خواسته شما، پروتز‌هایی که برای دست یابی به ظاهر جدید سینه‌ها بعد از جراحی نیاز دارید، صحبت خواهد کرد. پروتز سینه گرد و اشکی شکل دو نوع از رایج‌ترین پروتز سینه‌های مورد استفاده هستند که در این مقاله به تفاوت‌های آن‌ها، مزایا و معایب هرکدام و اینکه کدام یک مناسب شما هستند خواهیم پرداخت.

اشکال پروتز سینه و تفاوت‌های آنها

اشکال پروتز سینه و تفاوت‌های آنها

هرچند عمدتاً می‌دانیم پروتز‌ها در اندازه‌ها و مواد مختلف (سالینی و سیلیکونی) وجود دارند، اما کمتر بیان شده که پروتز‌ها ممکن است گرد/مدور یا شکل دار باشند. پزشک می‌تواند در مورد تصمیم گیری بر اساس انتظارات خاص شما به شما کمک کند.

پروتز سینه گرد معمولاً سطح بیرونی صاف‌تری دارند و می‌توانند با سالین یا سیلیکون پر شود. از سوی دیگر، پروتزهای اشکی معمولاً با سیلیکون پر می‌شوند که ظاهری باثبات‌تر را ایجاد می‌کنند. ایمپلنت‌های اشکی سالینی نیز وجود دارند که ممکن است گزینه خوبی برای برنامه درمانی باشند.

یکی از تفاوت‌های مشهود بین دو نوع ایمپلنت در حالت خوابیده و دراز کشیده است. پروتزهای گرد، مخصوصا آنهایی که با سالین پر شده‌اند، به مایع داخل پوشش خود اجاز می‌دهند تا ته نشین شده و ظاهری گرد مانند را نشان دهند. از سوی دیگر، پروتز‌های سیلیکونی اشکی کمتر تغییر حالت می‌دهند و ظاهر اشکی شکل طبیعی سینه‌ها را حفظ می‌کنند.

پروتز سینه گرد یا مدور

پروتز سینه گرد یا مدور

همانطور که از اسم آن پیداست، پروتز گرد به صورت دایره است و آناتومیک در نظر گرفته نمی‌شود. ظاهری شبیه ماه نیمه دارد و در سایزهای متفاوت موجود است.

پروتز‌های گرد با برجستگی‌های متفاوت (مقداری که پروتز گرد بیرون زدگی دارد)، از کم (مسطح)، کمی مسطح یا برجسته (بیشترین برجستگی را دارند) متفاوت هستند. پروتز‌های گرد به صورت سالینی و سیلیکونی موجود هستند.

پروتز سینه اشکی شکل

پروتز سینه اشکی شکل

پروتز‌های شکل دار آناتومیک در نظر گرفته می‌شوند، زیرا، همانند قطره؛ در پایین پرتر و در بالا باریک‌تر می‌شوند.

در مجموع پروتز‌های شکل دار بلندتر از عرض خود هستند و در بلندی و عرض‌های متفاوت موجود می‌باشند. این طرح در پایین پروتز در مقایسه با بالای آن، برجستگی بیشتری ایجاد می‌کند. به منظور حفظ شکل سینه‌ها، پروتز‌های شکل دار از سیلیکون منسجم‌تری ایجاد شده‌اند.

دیگر تغییرات پروتز سینه

دیگر تغییرات پروتز سینه

بافت و حس پروتز سینه

بافت پروتز‌های سینه می‌تواند روی ظاهر نتایج شما تاثیر بگذارد. پروتزهای اشکی از به شکل آناتومی بدن ساخته شده‌اند، که یعنی ظاهر طبیعی سینه‌ها را تقلید می‌کنند. پوسته بیرونی پروتز‌های آناتومیک دارای بافت است و به چسبیدن ایمپلنت به بافت‌های اطراف و احتمال چرخش آن را کاهش می‌دهند. در مجموع، پروتزهای اشکی طبیعی‌تر هستند و معمولاً منسجم‌تر بوده و کمتر تغییر شکل می‌دهند. با این حال، می‌توانند مقداری سفت‌تر از پروتزهای گرد باشند.

از سوی دیگر، پروتزهای گرد بافت هموار دارند. پروتزهای یکنواخت به اندازه پروتزهای بافتی ضخیم نیستند. آنها نرم‌تر و انعطاف پذیرتر هستند.

موقعیت برش پروتز سینه

پروتز‌های اشکی معمولاً با استفاده از برشی در زیر سینه قرار می‌گیرند. این نوع برش دسترسی کافی به کیسه داده و امکان قرار دادن دقیق پروتز را فراهم می‌کند. با این حال، این عمل می‌تواند منجر به ایجاد جای زخم مشهود گردد و دوره بهبودی را نیز طولانی‌تر کند.

پروتز گرد را می‌توان با استفاده از برش زیر سینه‌ای یا پری آرئولی قرار داد. برش پری آرئولی دور نوک سینه ایجاد می‌گردد و می‌تواند به کم کردن جای زخم کمک کند. با این حال، این نوع برش می‌تواند ایجاد تقارن را سخت کرده و منجر به بالا رفتن احتمال انقباض کپسولی گردد.

هزینه‌های پروتز سینه

هیچ هزینه ثابتی برای پروتز سینه وجود ندارد. اما در کل معمولاً پروتز‌های اشکی گرانتر از نوع گرد هستند. علاوه بر مواد مصرف شده، قرار دادن پروتزهای اشکی اغلب چالش برانگیز است و منجر به بالا رفتن هزینه جراحی می‌گردد. برخلاف پروتز‌های گرد، پروتزهای اشکی به صورت سالینی وجود ندارند و فقط می‌توانند با ژل سیلیکونی پر شوند.

حجم دادن به سینه برای چه افرادی مفید است؟

حجم دادن به سینه

بزرگ کردن سینه‌ها تصمیمی کاملا شخصی است و باید خود شما در مورد آن تصمیم بگیرید نه شخص دیگری، حتی اگر آن شخص پیشنهاد پرداخت هزینه جراحی شما را داده باشد. زمانی که خود بیمار روش درمان را انتخاب می‌کند، رضایت مندی بیشتر است.

اگر موارد زیر را داشته باشید، ممکن است حجم دهی سینه برای شما مناسب باشد:

 • از نظر جسمانی سالم بوده و باردار یا شیرده نباشید.
 • انتظارات به جا داشته باشید.
 • سینه‌های شما کاملاً رشد کرده باشند.
 • کوچکی سینه‌ها شما را اذیت کند.
 • در مورد از دست دادن شکل سینه بعد از بارداری، کاهش وزن یا بالا رفتن سن ناراحت باشید.
 • در مورد خالی بودن بخش بالایی سینه خود ناراحت باشید.
 • سینه‌های شما تقارن نداشته باشند.
 • یکی یا هر دو سینه به طور طبیعی رشد نکرده یا شکل کشیده دارند.

کدام یک را باید انتخاب کنید؟

کدام پروتز سینه را باید انتخاب کنید

وقتی تصمیم خود را در مورد انجام جراحی بزرگ کردن سینه گرفتید، تصمیم بعدی در مورد نوع پروتزی است که می‌خواهید.

توجه کنید که تعریف ایده‌آل بودن بسیار شخصی است. بر اساس نظر شخصی بوده و هر خانمی اهداف و انتظارات خاص خود را دارد. هرچند برخی بانوان می‌خواهند ظاهری ظریف و طبیعی داشته باشند، اما برخی دیگر ظاهری مشهود و مصنوعی را دوست دارند. هیچ کدام از این اهداف بهتر از دیگری نیست، هیچ روش واحدی برای همه وجود ندارد. بنابراین، در جواب به تمامی سوالات بالا، درمان می‌تواند برای رسیدن به ظاهری که شما می‌خواهید طراحی شده، انتظارات واقع بینانه شما را برآورده کرده و شکل و اندازه فعلی بدن شما را بهتر کند.

پروتزها توسط شرکت‌های مختلف با مواد، اندازه، حجم، شکل و بافت سطحی متفاوت تولید می‌شوند. بنابراین انتخاب پروتز و تولید کننده مناسب برای موفق بودن جراحی بزرگ کردن سینه بسیار مهم است. به عنوان بخشی از فرایند مشاوره قبل از عمل، در مورد موارد زیر صحبت خواهید کرد:

 • اندازه و شکل بدن
 • اندازه و شکل سینه طبیعی (آناتومی سینه)
 • ظاهر مورد نظر (طبیعی یا مصنوعی)
 • مقدار افتادگی سینه‌ها
 • مقدار یکپارچگی بافت طبیعی سینه
 • سبک زندگی و فعالیت جسمانی

به شما امکان دیدن، لمس کردن و امتحان نمونه‌های متفاوت پروتزهای موجود داده می‌شود تا ببینید کدام موثرترین راه برای تعیین بهترین پروتز برای شما است و بعد از بزرگ کردن سینه‌ها چه ظاهری خواهید داشت.

مواردی که باید هنگام انتخاب پروتز سینه در نظر بگیرید

چیزهایی که باید هنگام پروتز سینه در نظر بگیرید

اگرچه این روش، درمانی زیبایی است، اما جراحی پروتز سینه می‌تواند خطراتی و عوارضی نیز داشته باشد:

 • سینه درد
 • تغییر در حس نوک سینه و سینه
 • زخم بافت و سفتی در نواحی اطراف پروتز
 • جای زخم
 • خونریزی
 • عفونت
 • بروز مشکلاتی در اندازه یا شکل پروتزها (مثلا سینه‌ها ممکن است متقارن نباشند).
 • لنفوم سلول بزرگ آناپلاستیک یا AALCL (نادر است؛ اما ممکن است با پروتز‌های بافتی در ارتباط باشد).
 • بیماری پروتز سینه (خستگی، از دست دادن حافظه؛ جوش، مشکل در حافظه)

امکان پارگی یا نشت پروتزها وجود دارد. اگر جنس پروتزها از سالین باشد خطری وجود ندارد، زیرا به راحتی جذب بدن می‌شوند. نشت سیلیکونی ممکن است داخل پوسته باقی بماند یا به خارج از آن انتقال یابد. زمانی که پروتز سالین پاره شود، ورم می‌کند. اما پارگی پروتزهای سیلیکونی سینه ممکن است هیچ علائم مشهودی نداشته باشند. این مورد پارگی خاموش نام دارد.

نگهداری از پروتز سینه

بهترین پروتز‌ها نیز برای تمام عمر ساخته نشده‌اند. اگر عوارض ایجاد گردد یا اندازه و شکل سینه به مرور زمان تغییر کند، ممکن است نیاز به جایگزینی پروتزها داشته باشید.

بانوانی که پروتزهای سیلیکونی دارند، تا پنج یا شش سال بعد از جراحی پروتز، علاوه بر اسکن سونوگرافی یا MRI سالیانه باید ماموگرافی نیز انجام دهند و بعد از دو تا سه سال به منظور بررسی پارگی خاموش در آنها به پزشک مراجعه کنند. هر زمان اگر علائمی داشتید یا نتایج سونوگرافی نامشخصی در مورد پارگی پروتز داشتید و یا در صورت پارگی پروتز، MRI توصیه می‌شود. در صورت پارگی باید آنها را برداشته یا جایگزین کنید.

پروتزهای سینه نیز ممکن است شیردهی را سخت کنند.

نتیجه گیری

نتیجه گیری پروتز سینه گرد و اشکی

توجه کنید که نتایج جراحی بزرگ کردن سینه به جراح پلاستیک شما و خود شما بستگی دارد.

باید ارتباط خوبی با جراح داشته باشید. فقط در این صورت او می‌تواند به انتظارات شما گوش داده و بر اساس آنها عمل کند. پزشک می‌تواند به هر سوالی که ممکن است داشته باشید نیز پاسخ دهد.

در نهایت، این یک جراحی زیبایی سینه است که روی اعتماد به نفس و تصور شما از خود تاثیر می‌گذارد. بنابراین آن را ساده فرض نکنید. اطلاعات کسب کنید، تمامی گزینه‌ها را مطالعه کرده و بهترین شرایط را برای خود فراهم کنید.

سوالات پرتکرار درباره پروتز سینه گرد و اشکی

خطرات پروتز سینه چه هستند؟

هرچند تحقیقات ثابت نکرده‌اند که پروتز سینه، چه از نوع سیلیکونی یا سالینی، در ارتباط با بیماری جدی باشند، اما با این حال باز هم خطراتی وجود دارد.

طبیعی‌ترین پروتز سینه کدام است؟

پروتز‌های سیلیکونی سینه در مقایسه با موارد سالینی خود و به شکل اشکی ظاهری شبیه تر به بافت سینه دارند.

قرار دادن کدام یک سخت‌تر است؟ پروتز اشکی یا گرد؟

پروتز‌های اشکی از قبل پر می‌شوند، به همین دلیل نیاز به برش بزرگتری دارند و جایگزینی آنها نسبت به پروتز‌های گرد باید سخت‌تر باشد.

کدام ماندگارتر است؟ پروتز اشکی یا گرد؟

از آنجای که پروتزهای اشکی فقط با مواد سیلیکونی وجود دارند، باید مقاومت بیشتری در مقابل عوارضی مانند پاره شدن داشته باشند.

آیا پروتز سینه را می‌توان برداشت؟

بله، اما این کار نیازمند جراحی است. اگر از نتایج بدست آمده راضی نیستید یا چیز دیگری را می‌خواهید امتحان کنید، امکان جراحی برداشتن پروتز وجود دارد.

آیا پروتز سینه قابل لمس است؟

تا چند هفته پس از جراحی نباید به سینه‌های خود دست بزند (یا کسی آنها را لمس کند). بعد از ترمیم بدن و زمانی که پزشک مشخص کرد، می‌توانید با دقت آنها را دوباره لمس کنید.

آیا ممکن است پروتز سینه جابجا شود؟

پروتز می‌تواند جابجا شده یا از کپسول خود بیرون بزند. به احتمال زیاد پوشش تغییر کرده و پروتز به سمت زیر بغل یا پایین سینه حرکت می‌کند.