لیپوماتیک مجدد: زمان مناسب، مزایا، خطرات احتمالی و هزینه

 1. خانه
 2. /
 3. لیپوماتیک
 4. /
 5. لیپوماتیک مجدد: زمان مناسب،...
فهرست مطالب

کسانی که یک بار عمل لیپوماتیک و یا انواع دیگر لیپوساکشن را انجام داده‌اند، ممکن است بخواهند بدانند که آیا انجام مجدد این عمل، بی خطر است یا نه. با اینکه عمل لیپوماتیک، یک روش کم خطر و موثر است، اما احتمال خطر، به خصوص در دومین بار انجام این عمل وجود دارد؛ بنابراین، بدست‌ آوردن اطلاعات کافی درباره خطرات و مزایای لیپوماتیک مجدد، ضروری است. لیپوماتیک مجدد، به طور معمول، برای رفع مشکلات و اصلاح نتایج ناکارآمد عمل قبلی انجام می‌شود.

آیا انجام دوباره لیپوماتیک بی‌خطر است؟

انجام دوباره لیپوماتیک

اگرچه انجام مجدد عمل لیپوماتیک کم ‌خطر است، با این وجود، سابقه پزشکی و سطح سلامت بیمار، به مقدار زیادی در بروز خطرات آن موثر است. در ابتدا، جراح وضعیت سلامتی بیمار را بررسی کرده و بر اساس سابقه پزشکی او تعیین می‌کند که آیا کاندید مناسبی برای این عمل هست یا نه. به علاوه، عمل‌های لیپوماتیک قبلی بیمار را ارزیابی کرده و در مورد انتظارات بیمار، از لیپوماتیک مجدد با او صحبت می‌کند. اگر پزشک، لیپوماتیک مجدد، را برای برآورده کردن انتظارات بیمار، بی‌خطر و کارآمد تشخیص بدهد، برای لیپوماتیک مجدد برنامه ریزی می‌نماید.

بسیار ضروری است که مقدار چربی برداشته شده در هر عمل لیپوماتیک، به دقت کنترل شود تا مشکلی ایجاد نکند؛ زیرا برداشتن بیش از حد چربی، از یک قسمت بدن، ممکن است که باعث ناهموار شدن آن ناحیه و ایجاد افتادگی و فرورفتگی پوست آن منطقه شود.

بیماران باید در مورد نگرانی‌ها و انتظارات خود با پزشک صحبت کرده و با همکاری با یک پزشک ماهر و در نظر گرفتن ایمنی به عنوان اولویت اول، برای لیپوماتیک مجدد برنامه ریزی نمایند.

با اینکه هیچ محدودیت خاصی برای دفعات انجام عمل لیپوماتیک، در یک ناحیه از بدن وجود ندارد؛ اما هرچه تعداد دفعات انجام لیپوماتیک بیشتر شود، بافت اسکار بیشتری تشکیل می‌گردد و بافت اسکار منجر به ایجاد برآمدگی و ناهمواری در پوست می‌شود.

چه زمانی می‌توان برای انجام مجدد لیپوماتیک اقدام کرد؟

اقدام برای انجام مجدد لیپوماتیک

برای انجام عمل لیپوماتیک مجدد، باید از پزشک سوال کنید که چه زمانی برای انجام این عمل در ناحیه‌ای که قبلاً نیز لیپوماتیک انجام داده‌اید، مناسب است.

پزشکان معمولاً معتقدند که برای لیپوماتیک مجدد، باید ۶ تا ۱۲ ماه از عمل لیپوماتیک قبلی گذشته باشد؛ زیرا در این صورت بدن شما زمان کافی برای بهبودی از عمل قبلی خواهد داشت و تورم حاصل از لیپوماتیک قبلی رفع شده و اختلالی در روند لیپوماتیک مجدد شما ایجاد نخواهد کرد و نتایج عمل بهتر خواهد بود. اگر بدن شما بعد از عمل جراحی، به طور کامل بهبود پیدا نکرده باشد، لیپوماتیک مجدد، باعث بروز عوارض جدی می‌گردد.

در کل تصمیم گیری برای انجام لیپوماتیک مجدد، تصمیمی مشترک بین شما و پزشکتان است و باید دید که آیا این عمل برای شما مناسب است یا خیر.

چه کسی از انجام لیپوماتیک مجدد سود می‌برد؟

چه کسی از انجام لیپوماتیک مجدد سود می‌برد؟

اگر تحت عمل لیپوماتیک قرار گرفته‌اید، اما از نتایج آن راضی نیستید، می‌توانید لیپوماتیک مجدد را انجام دهید. عمل لیپوماتیک مجدد، نتایج بهتر و آشکارتری نسبت به جراحی لیپوماتیک قبلی ارائه می‌دهد.

مشکلاتی که منجر به لیپوماتیک مجدد می‌شوند عبارتند از:

 • حذف نشدن چربی کافی: این متداول‌ترین‌ مشکلی است که منجر به انجام لیپوماتیک مجدد می‌گردد. جراحانی که تجربه کافی در انجام لیپوساکشن ندارند و یا چربی را از مکان‌هایی مانند کشاله ران برمی‌دارند، ممکن است نتوانند که مقدار چربی کافی را از آن ناحیه خارج نمایند؛ و یا اینکه بافت چربی به شکل غیر عادی فیبری و ضخیم باشد و نتوان آن را به راحتی خارج کرد. در این موارد بیماران تغییر قابل توجهی در کانتور و شکل ظاهری بدن خود مشاهده نمی‌کنند.
 • شکل توده‌ای، گودی، ناهمواری: اگر بیش از حد چربی از یک ناحیه برداشته شود، ظاهری گود، ناهموار و یا توده‌ای شکل ایجاد می‌شود و احتمال دارد که، این ناهمواری‌ها و گودی‌ها، در سطح پوست، بیش از اعماق پوست تشکیل گردد.

مزایای لیپوماتیک مجدد چیست؟

مزایای لپوماتیک مجدد

یکی از مهم‌ترین فواید لیپوماتیک مجدد این است که جراحان می‌توانند مناطقی را که در لیپوماتیک اول اصلاح نشده‌ است را هدف قرار دهند. این مزیت باعث می‌شود که به کانتورینگ دلخواه بدن بیش از پیش دست پیدا کنید به علاوه لیپوماتیک مجدد، با اصلاح نتایج عمل قبلی، ظاهری زیباتر و متعادل‌تر به شما می‌دهد.

اگر می‌خواهید که لیپوماتیک مجدد انجام دهید، بهتر است بدانید که تکنیک‌های پیشرفته‌تری در این زمینه به کار برده می‌شود. این تکنیک‌های پیشرفته، با برش‌های کوچک‌تر و روش‌های موثرتر لیپوساکشن، درد کمتر و بهبودی سریع‌تر را به همراه خواهند داشت و کل فر‌آیند لیپوماتیک را کم تهاجمی و کارآمدتر کرده است.

لیپوماتیک مجدد، فوایدی فراتر از مزایای زیبایی دارد و می‌تواند به سلامت عمومی بدن نیز کمک نماید؛ زیرا با کم کردن حجم زیادی از چربی‌های اضافی بدن، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، دیابت و دیگر مشکلات سلامت بدن را کاهش می‌دهند.

خطرات احتمالی لیپوماتیک مجدد چیست؟

خطرات احتمالی لیپوماتیک مجدد

اگر تصمیم دارید که لیپوماتیک مجدد را انجام دهید، آگاهی از خطرات و عوارض جانبی احتمالی آن، بسیار مهم است. لیپوماتیک مجدد، خطراتی مانند عمل لیپوماتیک قبلی شما دارد و بهتر است از آن‌‌ها اطلاع داشته باشید.

این خطرات عبارتند از:

 • عفونت
 • خونریزی
 • کبودی
 • تورم
 • واکنش به داروی بیهوشی

همچنین، کم و زیاد شدن وزن، خاصیت ارتجاعی پوست و اسکار به جا مانده از عمل قبلی، بر موفق بودن عمل لیپوماتیک مجدد، تاثیر می‌گذارند.

روند بهبود و درمان بعد از لیپوماتیک مجدد

روند بهبود و درمان بعد از لیپوماتیک مجدد

بهتر است بدانید که بهبودی بعد از عمل لیپوماتیک مجدد بیشتر از اولین لیپوماتیک انجام شده طول می‌کشد. به این دلیل که بدن بیمار، هنوز تحت استرس و تغییرات ناشی از عمل لیپوماتیک اول بوده و هنوز بهبودی کامل پیدا نکرده است.

مراحل بعد از عمل لیپوماتیک مجدد به شرح زیر است:

 • بلافاصله بعد از جراحی. پزشک یک گن به تن شما می‌کند تا نواحی تحت درمان را فشرده سازی نماید. به شما در هنگام عمل جراحی، داروی بی حسی موضعی تزریق شده است؛ بنابراین دردی احساس نمی‌کنید.
 • چند ساعت بعد از عمل. بعد از اینکه اثرات داروی بی‌حسی از بین رفت، مقداری درد خواهید داشت. میزان این درد، به ناحیه‌ای که در آن لیپوساکشن انجام شده‌ است، بستگی دارد. بهتر است که بعد از لیپوماتیک مجدد، یک شب در بیمارستان بستری شوید، تا شما را از نظر تغییرات مایعات بدن، تحت نظر داشته باشند.
 • ۳ تا ۵ روز بعد از عمل. برای بررسی محل بخیه‌ها و درآوردن گن باید به پزشک مراجعه نمائید.
 • هفته اول پس از جراحی و بعد از آن. بعد از گذشت یک هفته، پزشک از شما می‌خواهد که به آرامی اطراف ناحیه تحت درمان را ماساژ دهید تا مایعات جمع شده به مرور دفع شود و بعد از چند هفته، تورم کاهش پیدا کند.

البته لازم به ذکر است که روند بهبودی در هر شخص و هر نوع لیپوساکشن متفاوت است. برای جلوگیری از بروز عوارض جانبی و بهبودی سریع‌تر، رعایت دستورات پزشک، بسیار مهم است. این دستورات برای بهبودی آسان‌تر و سریع‌تر شماست، پس با دقت آن‌ها را انجام دهید.

مراقبت‌های لازم بعد از لیپوماتیک مجدد

بسیار مهم است که داروهایی را که پزشک برای کاهش درد و کم شدن خطر عفونت تجویز کرده است طبق دستور مصرف نمائید. در این دوران، هیچ دارویی را بدون مشورت با پزشک، مصرف نکنید؛ زیرا می‌تواند در بهبودی شما اختلال ایجاد نماید.

همچنین، پوشیدن گن‌های فشرده‌ کننده با کمک به خارج شدن مایعات جمع شده، تورم را کم کرده و بهبودی را سرعت می‌بخشد و کانتورینگ ناحیه تحت درمان را حفظ می‌نماید.

همچنین در طول دوره نقاهت، باید از انجام فعالیت‌های شدید خودداری کنید. تمرینات ورزشی‌ با شدت بالا و بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید. وقتی که بهتر شدید، می‌توانید با تائید پزشک فعالیت‌های خود را از سر بگیرید.

از سیگار کشیدن و مصرف الکل خودداری کنید. سیگار و الکل می‌توانند روند بهبودی شما را مختل کنند و بر سلامت عمومی شما تأثیر منفی بگذارند. اگر ترک کردن آن‌ها برای شما مشکل است یک ماه قبل از لیپوماتیک مجدد، تا یک ماه بعد از این عمل آن‌ها را مصرف نکنید.

هزینه لیپوماتیک مجدد

هزینه لیپوماتیک مجدد

روش‌های لیپوماتیک پرهزینه است و بهتر است که عوامل موثر در بالا رفتن هزینه‌های این عمل را بدانید. مهمترین عواملی که در هزینه لیپوماتیک مجدد، موثر است، ناحیه تحت درمان و میزان دستمزد جراح است. با این وجود، ممکن است به درمان‌های اضافی مانند، پیوند چربی و سفت کردن پوست نیز در هنگام عمل لیپوماتیک نیاز داشته باشید تا نتایج مطلوبی را بدست بیاورید.

انجام این درمان‌های اضافی هزینه جراحی لیپوماتیک مجدد شما را افزایش می‌دهد. بنابراین قبل از عمل با جراح خود درباره هزینه کلی این عمل و هر گونه درمان اضافی که ممکن است نیاز داشته باشید صحبت کنید تا بتوانید درست تصمیم بگیرید.

پیچیدگی جراحی لیپوماتیک مجدد نیز بر هزینه این جراحی تاثیر می‌گذارد. به طور مثال، اگر نواحی مختلفی از بدن تحت درمان قرار گیرد و یا اگر لازم باشد که بافت چربی اطراف اندام‌ها و یا بین عضلات برداشته شود، هزینه جراحی بیشتر خواهد شد.

عمل لیپوماتیک مجدد، مانند سایر جراحی‌های لیپوساکشن، تحت پوشش بیمه نیست؛ بنابراین هزینه‌ها را با دقت بررسی کنید تا با بتوانید با مدیریت منابع مالی خود هزینه درمان لیپوماتیک مجدد را بپردازید.

هم زمان با لیپوماتیک مجدد چه عمل‌های زیبایی دیگری را می‌توان انجام داد؟

شما می‌توانید هم زمان با انجام لیپوماتیک مجدد برای عمل‌های زیبایی دیگری نیز اقدام کنید.

اگر اولین جراحی لیپوماتیک شما، نتایج ناکارآمد و نامطلوبی داشت، شما می‌توانید برای بدست آوردن نتایج دلخواهتان، لیپوماتیک مجدد انجام دهید. درست مانند جراحی لیپوماتیک اول، پزشک چربی‌های باقی مانده را از طریق شکاف‌‌های کوچکی که ایجاد کرده است به وسیله دستگاه ساکشن، خارج می‌کند. همچنین، خطرات، عوارض جانبی، مراقبت‌های بعد از عمل و بهبودی نیز مانند لیپوماتیک قبلی خواهد بود.

اگر در لیپوماتیک قبلی، بیش از حد چربی از ناحیه تحت درمان برداشته شده باشد، پزشک می‌تواند با پیوند چربی آن را اصلاح کند. جراح چربی‌های اضافی را از یک ناحیه برداشته و به ناحیه دیگر تزریق کرده و شکل دلخواه را به‌ آن‌ها می‌دهد. به دلیل اینکه یک عمل پیوند چربی فقط می‌تواند نواحی کوچک را پر کند، ترمیم با حجم زیادی از چربی، به جلسات متعددی نیاز خواهد داشت. به علاوه، تمام سلول‌های چربی منتقل شده زنده نمی‌مانند، بنابراین نتایج این درمان، تا حدودی غیرقابل پیش بینی است.

اگر پوست شما شل شده باشد، پزشک با جراحی ابدومینوپلاستی پوست اضافی را برمی‌دارد و پوست باقی مانده را می‌کشد و سفت می‌کند.

روند بهبودی شما به انواع درمان‌های مجددی که انجام داده‌اید، بستگی دارد. سرعت بهبودی هر شخصی، نسبت به سن، ژنتیک و خاصیت ارتجاعی پوست او متفاوت است؛ اما معمولاً بعد از چند هفته کبودی‌ها رفع می‌شود و تورم بعد از چند ماه برطرف می‌گردد. معمولاً نتایج کامل این عمل بعد از گذشت یک سال قابل مشاهده است.

جمع‌بندی

انجام لیپوماتیک مجدد را نباید ساده در نظر بگیرید، زیرا با اینکه بدن شما را خوش فرم‌تر می‌کند، اما خطراتی نیز به همراه دارد. بسیار مهم است که درباره انجام این عمل با یک جراح معتبر و ماهر مشورت کنید و از خطرات احتمالی آن آگاه شوید.  سلامت عمومی بدن شما، عمل لیپوماتیک قبلی و نتایج مورد نظرتان، در تعیین اینکه آیا لیپوماتیک مجدد برای شما مناسب است یا نه، در نظر گرفته می‌شود. در نهایت، انجام عمل لیپوماتیک مجدد، یک تصمیم شخصی است که باید بعد از بررسی دقیق خطرات احتمالی و مزایای آن گرفته شود.

سوالات متداول

آیا لیپوماتیک مجدد، از جراحی لیپوماتیک اول پیچیده‌تر است؟

بله، ممکن است پیچیده‌تر باشد، زیرا لیپوماتیک مجدد، برای اصلاح آسیب‌های قبلی و پیکرتراشی بدن برای دستیابی به نتایج مطلوب انجام می‌شود.

آیا می‌توان لیپوماتیک مجدد را روی هر قسمتی از بدن انجام داد؟

بله، می‌توان لیپوماتیک مجدد را در هر ناحیه‌ای از بدن که قبلاً لیپوساکشن شده است، انجام داد.

دوران نقاهت، بعد از لیپوماتیک مجدد چقدر طول می‌کشد؟

دوران نقاهت در هر فردی متفاوت است. اما معمولاً 1 تا 4 هفته طول می‌کشد.

اثرات لیپوماتیک مجدد چقدر ماندگاری دارد؟

اگر وزن خود را ثابت نگه دارید، اثرات این درمان، طولانی مدت هستند.

چقدر باید برای انجام لیپوماتیک مجدد صبر کرد؟

باید حداقل شش ماه برای انجام لیپوماتیک مجدد صبر کنید.