لیپوماتیک و بارداری: لیپوماتیک قبل، حین و بعد از بارداری

 1. خانه
 2. /
 3. لیپوماتیک
 4. /
 5. لیپوماتیک و بارداری: لیپوماتیک...
فهرست مطالب

دوره بارداری پیچیدگی‌های خاص خود را دارد، زیرا بدن شما در مدت زمانی کوتاه دچار تغییرات زیادی می‌شود. به همین دلیل شما باید مراقبت‌های خاصی را قبل از زایمان انجام دهید.

به منظور انجام روش درمانی لیپوماتیک و بارداری  سه راه مختلف وجود دارد، انتخاب درمان قبل از بارداری، در دوران بارداری و پس از آن. به طور کلی روش درمانی لیپوماتیک بی‌خطر است، در این دوران بدن شما آماده آسیب می‌شود، به همین دلیل باید مراقبت زیادی را به منظور حفظ سلامت خود و جنین انجام دهید، جهت انجام لیپوماتیک، پزشک بارداری شما را در نظر می‌گیرد.

لیپوماتیک قبل از بارداری

لیپوماتیک قبل از بارداری

ممکن است تمایل داشته باشد که  قبل از بارداری عمل لیپوماتیک را انجام دهید. این عمل بی‌خطر است و می‌تواند قبل از بارداری موجب لاغری شده و شما را به اندامی متناسب نزدیک کند.

این روش درمانی چون تاثیری بر دستگاه تناسلی ندارد، در آینده برای نوزاد خطرناک نیست و تاثیری بر میزان تولید شیر شما نمی‌گذارد. بنابراین، در صورتی که قبل از بارداری تصمیم به انجام لیپوماتیک دارید، می‌توانید با اطمینان آن را انجام دهید، چرا که آسیبی به فرزند شما وارد نمی‌شود.

به طور کلی انجام لیپوماتیک قبل از بارداری کاملاً بی خطر است. به شایعاتی که گفته می‌شود این کار باروری شما را به خطر می‌اندازد، توجه نکنید، زیرا واقعیت ندارد. حتی می‌توان گفت که برداشتن چربی اضافی می‌تواند برای باردار شدن شما نیز کمک کننده باشد.

به طور کلی داشتن وزن ایده آل، شما را در مقابل بسیاری از عوارض بارداری محافظت می‌کند.

بعضی از مزایای لیپوماتیک قبل از بارداری عبارتند از:

 • کنترل افزایش وزن در دوره بارداری: در دوران بارداری، تمام زنان دچار اضافه وزن می‌شوند. در صورتی که از قبل  نیز دچار اضافه وزن باشید، افزایش وزن غیرقابل کنترلی را تجربه خواهید کرد که ممکن است موجب عوارض زیادی شود. از سوی دیگر، اگر قبل از بارداری عمل لیپوماتیک را انجام دهید می توانید افزایش وزن بارداری را کنترل کنید و حتی در صورتی که دچار اضافه وزن شوید، می‌توانید آن را با رژیم غذایی و ورزش آنرا کنترل کنید.
 • جلوگیری از واریس: ایجاد رگ‌های واریس در زنان باردار بسیار زیاد اتفاق می‌افتد. در صورتی که وزن شما بیشتر بر روی باسن و ران باشد، موجب فشار بیشتر به سیستم لنفاوی و عروقی می‌شود. علاوه بر آن وزن نوزاد و چربی انباشته شده در بدن مانع عبور جریان خون در بخش تحتانی می‌شود و در نهایت رگ‌های واریسی را ایجاد می‌کند. به همین دلیل، لیپوماتیک قبل از بارداری از احتمال ایجاد چنین وضعیتی جلوگیری می‌کند.
 • ظاهر خود را بهبود بخشید: چرا همیشه باید در انتظار چهره رویایی خود باشد؟ بدن سالم و باریک خود را همین لحظه به دست بیاورید، زیرا لیپوماتیک در آینده هیچ تاثیری روی باردار شدن شما نخواهد گذاشت. پس سریع‌تر اعتماد به نفس خود را افزایش دهید.

این نکته را بدانید که عمل لیپوماتیک دارای دوره نقاهت است، به همین دلیل دقیقاً پس از لیپوماتیک نمی‌توانید باردار شوید. شما باید قبل از بارداری مدتی منتظر بمانید و این زمان برای هر شخص متفاوت خواهد بود، البته پزشک شما در این زمینه می‌تواند شما را راهنمایی کند، به همین دلیل حتما در این زمینه از او کمک بخواهید. معمولا دوره انتظار چندین ماه طول خواهد کشید، زیرا دوره نقاهت عمل لیپوماتیک نسبتاً طولانی است.

اگر در دوران بارداری وزن اضافه کنم، نتایج لیپوماتیک من چه می‌شود؟

معمولاً بارداری موجب افزایش وزن در تمام قسمت‌های بدن می‌شود. زمانی که نوزاد متولد می‌شود، بسیاری از زنان، وزن اضافه خود را مجدد از دست می‌دهند. اما این قضیه برای هر شخص متفاوت خواهد بود. مقدار اضافه وزن، محل رسوب چربی و نوع کاهش وزن در هر زن متفاوت خواهد بود.

این قضیه تا مقدار زیادی به ژنتیک، هورمون، دوره شیردهی، رژیم غذایی و همچنین  نوع ورزش کردن شما بستگی دارد. با وجود اینکه در دوران بارداری دچار اضافه وزن می‌شوید، اما مناطقی که تحت لیپوماتیک قرار گرفته‌اند کمتر دچار اضافه وزن خواهند شد.

به طور کلی با وجود مقداری اضافه وزن، نتایج لیپوماتیک باقی خواهد ماند. ممکن است نیاز باشد که لباس‌هایی با سایز بزرگتر بپوشید اما انحنای بدن شما باقی خواهد ماند. عمل لیپوماتیک، سلول های چربی را به طور دائم از بین می‌برد. مثلا اگر در اطراف ناحیه شکم، سلول‌های چربی جدید نیز تشکیل شود، حتی با افزایش وزن معمولی نیز در نواحی تحت درمان تاثیری نخواهد گذاشت.

این نکته را بدانید که افزایش وزن قابل توجه در صورتی که به دلیل بارداری و یا سبک زندگی ناسالم ایجاد شود می‌تواند اثرات عمل لیپوماتیک شما را از بین ببرد. زیرا سلول‌های چربی نواحی تحت درمان می‌توانند افزایش یابند. در صورتی که بعد از عمل زیبایی از رژیم غذایی پیروی کرده و همچنین ورزش کنید، می‌توانید از نتایج لیپوماتیک در آینده لذت ببرید.

لیپوماتیک در دوران بارداری

لیپوماتیک در دوران بارداری

عمل لیپوماتیک تقریباً شبیه به لیپوساکشن است با این تفاوت که از لرزش به منظور افزایش تاثیرگذاری استفاده می‌کند. به طور کلی این روش در زمان بارداری به دلیل وجود جنین در بدن شما، ممکن است که روش مناسبی نباشد و پزشکان در این دوره اجازه انجام لیپوماتیک را نخواهند داد. از آنجایی که لیپوماتیک نوعی عمل انتخابی است شما می‌توانید برای حفظ سلامت و ایمنی خود و کودکتان تا بعد از زایمان صبر کنید، پس از زایمان، زمانی که پزشکتان وضعیت شما را پایدار تشخیص داد می‌توانید این عمل را انجام دهید.

به طور کلی عمل لیپوماتیک برای زنان باردار توصیه نمی‌شود، زیرا این روش می‌تواند جنین و حتی مادر را در معرض خطرات زیادی قرار دهد. لیپوماتیک در دوران بارداری ممکن است موجب عفونت جنین و یا حساسیت‌های آلرژیک شود و حتی نقص مادرزادی را برای کودک به همراه بیاورد.

علاوه بر آن، داروهای بیهوشی دارای عوارض زیادی برای جنین خواهند بود. هنگامی که می‌خواهید تحت عمل لیپوماتیک قرار بگیرید، برای جلوگیری از درد، شما را تحت بیهوشی قرار می‌دهند. این کار ممکن است عمل را برای شما آسان کند، اما برای جنین کشنده است.

لیپوماتیک بعد از بارداری

لیپوماتیک بعد از بارداری

اکثر زنان پس از دوره بارداری دچار رسوبات چربی اضافی و همچنین شل شدن پوست می‌شوند. با این وجود پیروی از رژیم غذایی سالم و انجام ورزش به طور منظم می‌تواند برای کاهش وزن کمک کننده باشد و یا از شل شدن پوست تا حدودی جلوگیری کند. عمل لیپوماتیک نیز بعد از بارداری ممکن است راه حلی مناسب برای شما باشد.

البته بلافاصله پس از زایمان شما گزینه مناسبی برای درمان لیپوماتیک نخواهید بود، زیرا بدن شما به زمان نیاز دارد تا خود را پس از چنین تغییرات زیادی مجدد به حالت عادی بازگرداند و همچنین دوره شیردهی باید گذرانده شود.

در ادامه در خصوص برتری انجام لیپوماتیک پس از بارداری توضیح داده می‌شود:

 • اندامی بهتر پس از زایمان: پس از زایمان حتی اگر اضافه وزن هم نداشته باشید، ممکن است بدن شما ظاهر خود را از دست داده باشد و در نقاط مختلفی نظیر ران و شکم دچار چربی نامتناسب شده باشید و از آنجایی که نیازی به کاهش وزن ندارید، از بین بردن چربی‌ها تقریباً غیرممکن است. در نتیجه پزشک می‌تواند از عمل لیپوماتیک به منظور صاف کردن این نواحی بدون نیاز به رژیم غذایی یا ورزش شدید استفاده کند.
 • نتیجه ماندگار: با انجام لیپوماتیک، پزشک می‌تواند سلول چربی را به طور دائم از ناحیه تحت درمان حذف کند. از آنجایی که سلول چربی توانایی بازسازی و رشد مجدد ندارد، تا زمانی که بتوانید وزن بدن خود را حفظ کنید، نتایج برای شما ماندگار خواهد شد، اما اگر با عدم رعایت سبک زندگی سالم وزن اضافه کنید، سلول‌های چربی باقیمانده در سایر نواحی بدن شما گسترش می‌یابد، به همین دلیل حفظ عادات غذایی سالم و ورزش منظم بسیار مهم خواهد بود. بهتر است بعد از انجام عمل لیپوماتیک برای بارداری اقدام نکنید، زیرا بارداری‌های بعدی نیز به معنای تغییر در وزن شما خواهد بود.
 • بهبودی سریع: پس از زایمان شما مادر پرمشغله‌ای هستید و زمان برای شما ارزشمند خواهد بود. نگران دوره نقاهت لیپوماتیک نباشید و خیالتان راحت باشد که پیشرفت‌ در فناوری‌ و روش‌های پزشکی زمان بهبودی را برای بیماران سریع‌تر کرده است و شما می‌توانید به جای چند هفته، در عرض چند روز فعالیت‌های روزانه‌تان را از سر بگیرید.  بسته به حجم انجام  لیپوماتیک، معمولاً بهبودی کامل چند هفته طول می‌کشد و همچنین پیشرفت در این زمینه به معنای آن است که تورم، درد و کبودی کمتری نسبت به روش‌های قدیمی خواهید داشت.
 • درمان هدفمند: می‌توان گفت که غیرممکن است تنها از طریق ورزش، چربی‌های سرسخت را از بین ببرید. زیرا رژیم غذایی و ورزش باعث کاهش چربی کلی در بدن شما می‌شود و تاثیر زیادی در چربی نقاط خاص نخواهد داشت. پزشک می‌تواند با استفاده از لیپوماتیک چربی‌های تجمع یافته در مناطق خاص را که پس از زایمان شما ایجاد شده درمان کند.
 • افزایش اعتماد به نفس: اگر بعد از بچه دار شدن از دست دادن وزن برای شما بسیار دشوار شده است، می دانید که هیچ چیز ناامید کننده‌تر از زمانی نیست که تلاش شما نتیجه ندهد. در نتیجه، بسیاری از مادران دچار کاهش و اعتماد به نفس می‌شوند.

کاهش وزن قبل از لیپوماتیک

کاهش وزن قبل از لیپوماتیک

این نکته را بدانید که پس از زایمان افراد مختلف با سرعت متفاوتی وزن از دست می‌دهند. به همین دلیل به هیچ عنوان بدن خود را با دیگران مقایسه نکنید و قبل از انجام هرگونه عمل زیبایی اجازه دهید که از لحاظ ذهنی و فیزیکی به وضعیت عادی بازگردید.

با پزشک خود در خصوص عواملی نظیر تغذیه شیر مادر و بارداری‌های بعدی صحبت کنید، زیرا ممکن است بر مدت زمان انجام لیپوماتیک تأثیر بگذارد. برخی از زنان برای انجام لیپوماتیک صبر می‌کنند تا زمانی که قصد بچه‌دار شدن نداشه باشند، در حالی که برخی دیگر در همان بین عمل لیپوماتیک را انجام می‌دهند. نکته اصلی این است که شما در خصوص بدن خود چه تصمیمی خواهید گرفت.

اغلب زنان پس از اینکه تمایلی به بارداری و بچه‌دار شدن ندارند، لیپوماتیک را انجام می‌دهند و نتایجی عالی به همراه خواهد داشت، اما دانستن محدودیت‌هایی که لیپوماتیک ایجاد می‌کند نیز مهم است. لیپوماتیک می‌تواند چربی را از بین ببرد، اما در مورد پوست اضافی و شل شده نمی‌تواند کاری انجام دهد. در واقع، انجام لیپوماتیک زمانی که دچار پوست شل هستید ممکن است عوارض را بدتر کند.

اگر می خواهید از شر پوست اضافی خود خلاص شوید، عمل ابدومینوپلاستی برای شما مناسب خواهد بود. این عمل مخصوص پوست شل شده طراحی شده است و نتایج عالی ارائه می‌دهد. شما می‌توانید در این رابطه با پزشک خود صحبت کنید تا هم زمان با عمل لیپوماتیک، ابدومینوپلاستی را نیز برای شما انجام دهد.

چه مدت بعد از بچه دار شدن می‌توانید لیپوماتیک را انجام دهید؟

لیپوماتیک بعد از بچه دار شدن

جراحان توصیه می‌کنند که برای انجام  لیپوماتیک حداقل ۳ تا ۴ ماه بعد از بارداری صبر داشته باشید، و البته برخی دیگر از پزشکان توصیه می‌کنند که ۶ تا ۹ ماه منتظر بمانید. زیرا بهبودی پس از زایمان در زنان متفاوت بوده و عوامل متعددی بر مدت زمان آن تاثیر گذار است. به عنوان مثال:

 • نوع زایمان. به طور کلی زایمان طبیعی برای اکثر زنان نسبت به زایمان سزارین دارای عارضه کمتری است و زمان کمتری نیز برای بهبودی نیاز دارد. قبل از انجام لیپوماتیک باید عوارض زایمان را کاملاً گذرانده باشید.
 • دوره بهبودی. مطمئن شوید که برای مراقبت از کودک خود دارای حمایت و کمک مورد نیاز هستید تا سریع‌تر بهبود یابید.
 • سبک زندگی. به عنوان مادر شما باید تصمیماتی درست در خصوص بدن خود بگیرید. یعنی درست غذا خوردن و ورزش و استراحت کافی را باید در برنامه خود قرار دهید. این موارد ممکن است در کنار حضور نوزاد جدید کمی دشوار به نظر برسند، بنابراین سعی کنید که برنامه جدیدی برای زندگی خود بچینید.

سخن پایانی

لیپوماتیک روشی مطمئن و موثر به منظور خلاص شدن از چربی‌های اضافی بدن و رسیدن به اندامی ایده‌آل است. با این وجود، زمانی که باردار هستید، قوانین برای شما متفاوت است و ممکن است که حتی ایمن‌ترین روش‌های درمانی برای شما و فرزندتان خطرناک باشد.

پزشکان تا زمانی که که نوزاد خود را به دنیا نیاورده‌اید و همچنین تا وقتی که از وضعیت سلامتی شما اطمینان نیافته‌اند، لیپوماتیک را برای شما انجام نمی‌دهند. ابتدا شما ارزیابی می‌شوید تا پزشک مطمئن شود که برای انجام لیپوماتیک مناسب هستید یا نه. این مدت زمان ارزیابی برای هر فرد متفاوت خواهد بود.

با این وجود، انجام لیپوماتیک قبل از بارداری و پس از زایمان کاملاً بی خطر است و هر دو می‌توانند برای شما بسیار مفید باشند، زیرا شما قادر خواهید بود که با کمترین عوارض از اندام بسیار بهتری برخوردار شوید.

این نکته را بدانید که برای داشتن یک نتیجه واقع بینانه با پزشک خود مشورت کنید و سلامتی خود یا فرزندتان را به خطر نیاندازید و فقط پس از تایید پزشک این عمل را انجام دهید.

سوالات متداول

آیا افراد باردار می توانند لیپوماتیک انجام دهند؟

افراد باردار باید تا پس از زایمان و بازگشت بدن به وضعیت طبیعی خود از انجام هرگونه عمل نظیر لیپوماتیک بپرهیزند.

آیا می‌توان بلافاصله پس از زایمان لیپوماتیک انجام داد؟

خیر، شما باید قبل از انجام هرگونه عمل زیبایی نظیر لیپوماتیک تا زمان بهبودی صبر کنید و زمانی که بدن شما دوباره به حالت عادی بازگشت می‌توانید این گونه عمل‌ها را انجام دهید.

آیا لیپوماتیک بر جنین تأثیر می‌گذارد؟

تاکنون تحقیقات کافی در این مورد انجام نشده است. در هر صورت پزشکان در دوره بارداری سلامت مادر و نوزاد را به خطر نمی‌اندازند، مگر اینکه چاره‌ای جز انجام عمل جراحی نداشته باشند.

آیا بعد از لیپوماتیک می‌توان باردار شد؟

مدتی طول می‌کشد تا عوارض لیپوماتیک بهبود یابد و شما باید مدتی مراقب بدن خود باشید. بنابراین، تغییر شدید بدن نظیر بارداری که شما را از نظر درونی و بیرونی تحت تاثیر قرار می‌دهد ممکن است برای شما مناسب نباشد تا زمانی که به بدن به تعادل برسد.

اگر دیرتر باردار شوم اثرات لیپوماتیک ماندگار خواهد بود؟

به طور کلی افزایش وزن و از بین رفتن فرم بدن پس از بارداری طبیعی است، اما از آنجایی که لیپوماتیک سلول‌های چربی را از بدن شما حذف کرده است، نواحی درمان شده همچون سایر نقاط بدن شما تحت تاثیر اضافه وزن قرار نمی‌گیرند و تغییر زیادی نمی‌کنند.

آیا لیپوماتیک سینه قبل از بارداری می‌تواند بر توانایی شیردهی تأثیر بگذارد؟

خیر، لیپوماتیک سینه عملی بدون عارضه است و تأثیری بر توانایی شما در تولید شیر نخواهد داشت.

آیا لیپوماتیک می‌تواند بر شانس باردار شدن من تأثیر بگذارد؟

لیپوماتیک بر توانایی زن برای باردار شدن تأثیر نمی‌گذارد. لیپوساکشن  تنها سلول‌های کوچک چربی را مورد هدف قرار می‌دهد و تاثیری بر اندام تناسلی زنان یا سایر اندام‌های مربوطه نخواهد گذاشت.