اقدامات لازم قبل از عمل پروتز سینه

 1. خانه
 2. /
 3. جراحی زیبایی سینه
 4. /
 5. اقدامات لازم قبل از...
فهرست مطالب

مهم است که بدانید قبل از انجام عمل پروتز سینه، باید چه اقداماتی را انجام دهید. زیرا این عمل، تأثیر عمده‌ای بر بدن شما دارد. با آماد‌گی مناسب، می‌توانید بعد از عمل بر بهبودی خود تأثیر بسیاری بگذارید. تعدادی از عوامل مهم در طول آمادگی برای عمل پروتز سینه در این مقاله شرح داده شده است. این مراحل شامل ایجاد آمادگی ذهنی در مورد جزئیات عمل جراحی شما، آماده سازی ذهنی و جسمی خود و نیز تهیه تجهیزات لازم پس از آن است. خواندن این مطلب را ادامه دهید تا آنچه را که باید در مورد آمادگی برای عمل پروتز سینه بدانید یاد بگیرید.

چرا به آمادگی نیاز دارید؟

چرا به آمادگی نیاز دارید

آمادگی قبلی برای هر عمل جراحی برای جلوگیری از عوارض و اطمینان از موفقیت‌آمیز بودن عمل، ضروری است. این امر در مورد عمل پروتز سینه به طور مضاعف صادق است زیرا این عمل جراحی شامل تغییر یکی از پیچیده‌ترین و ظریف ترین اندام‌های بدن شما است. آمادگی کامل داشتن، مشکلات بسیاری از جمله عوارض ذهنی و جسمی را از بین می‌برد. شما همچنین باید به محدودیت‌هایی که پس از جراحی خواهید داشت توجه داشته باشید و بر این اساس آماده شوید.

اقدامات لازم قبل از جراحی پروتز سینه

اقدامات لازم قبل از جراحی پروتز سینه

رعایت دستورالعمل‌های زیر برای داشتن یک تجربه خوب و نیز دریافت بهترین نتیجه، ضروری است. با نزدیک شدن به تاریخ عمل جراحی، از این موارد به عنوان چک لیست استفاده کنید. همچنین در نظر داشته باشید که ممکن است بین تصمیم شما برای جراحی و تاریخ جراحی شما چندین هفته فاصله وجود داشته باشد، به همین منظور نکات زیر را حتما رعایت کنید.

در مورد جراحی اطلاعات کسب کنید.

اگر تصمیم گرفته‌اید که جراحی پروتز سینه انجام دهید، ابتدا باید خود را با این روش آشنا کنید. شما در اصل باید متوجه رویه عمل و نیز نتایج مورد انتظار خود، تحقیقات کامل انجام دهید.

پزشکی حاذق پیدا کنید.

استفاده از نظرات و مشاوره‌های فردی متخصص، هنگام تصمیم‌گیری در مورد اندازه پروتز، نوع آن و موارد دیگر، امری بسیار مهم است. از همه مهم‌تر، شما یک جراح می‌خواهید که به شما در دستیابی به نتایج زیبا و طبیعی کمک کند.

در مورد اندازه سینه جدیدتان و موقعیت قرارگیری پروتز تصمیم‌گیری کنید.

جراح پلاستیک به همراه شما اندازه ایده‌آل سینه‌های جدیدتان را تعیین می‌کند. همچنین با جراح پلاستیک خود در مورد میزان منطقی بودن سایز پروتزی که مدنظر دارید، بحث و مشورت خواهید کرد. در اولین مشاوره، مکان کاشت ایمپلنت و محل اسکار مورد بحث قرار خواهد گرفت. دو گزینه در مورد موقعیت کاشت وجود دارد: در زیر بافت غده یا به صورت جزئی در پشت عضله دیواره قفسه سینه. باید بدانید که این مکان انتخاب شده، به ضخامت بافت پستان شما بستگی دارد.

آزمایشات لازم را انجام دهید.

آزمایشات قبل از عمل ممکن است شامل آزمایش‌های معمول خون و ادرار، اشعه ایکس قفسه سینه، الکتروکاردیوگرام (ECG) و معاینه فیزیکی توسط پزشک شما باشد. اگر سابقه بیماری قلبی یا مشکلات پزشکی دارید، ممکن است آزمایش سنجش میزان استرس یا مراجعه به متخصص قلب و عروق نیز ضروری باشد. آزمایش قبل از عمل باید زودتر از 6 هفته انجام شود و نه بیش از 1 هفته قبل از تاریخ جراحی. این ارزیابی جامع پزشکی قبل از عمل برای اطمینان از سلامت کامل شما و تعیین آمادگی جسمی شما برای جراحی و بیهوشی مهم است. لطفا یک نسخه از نتایج آزمایشات، نتایج معاینه فیزیکی و رضایت‌نامه خود را به مطب پزشک ارسال کنید. آزمایش دیگری که قبل از جراحی پروتز سینه شما بسیار مهم است، آزمایش بارداری است.

قبل از جراحی تا جای ممکن به تناسب اندام برسید.

قبل از عمل، برای جلوگیری از عوارض جدی با بیهوشی در حین عمل، باید یک BMI زیر 30 داشته باشید. در حالت ایده‌آل، BMI شما باید در محدوده سالم 18.5 تا 25 باشد. اگر قبل از عمل خود نگران وزنتان هستید، با جراح یا پزشک عمومی خود صحبت کنید.

در خانه محیطی آرام ایجاد کنید.

هنگامی که محیط اطراف شما ساکت و آرام است، بدن شما راحت‌تر بهبود می‌یابد. قبل از عمل جراحی، اطمینان حاصل کنید که خانه شما تمیز است و کارهای لازم را مانند شستن لباس‌ها، انجام داده‌اید. همچنین، وسایلی که می‌خواهید از کمد بردارید و نیاز به بالا بردن دستتان دارید را به جایی دم دستتان منتقل کنید تا راحت به آن‌ها دسترسی داشته باشید.

در خانه فضای نقاهت را فراهم کنید.

در حین بهبودی مدتی را در رختخواب می‌گذرانید، بنابراین حتماً موارد ضروری را در کنار میز کنار تختخواب خود داشته باشید. مواردی مانند غذا، آب و لوازم آرایشی را کنار دست خود بیاورید. همچنین بهتر است یک بسته دستمال مرطوب کنار دست خود گذاشته تا زمانی که مجاز به دوش گرفتن شدید، از آن برای پاک کردن بدن خود استفاده کنید. تلفن همراه، شارژر و کنترل تلویزیون را در دسترس نگه دارید. همچنین می‌توانید یک زنگ کوچک را کنار دست خود نگه دارید تا در صورت نیاز کمک بخواهید.

بالش‌های زیادی آماده کنید.

باید برای بعد از عمل جراحی خود از تعدادی بالش با زاویه 45 درجه استفاده کنید. به همین منظور یا از یک بالش بلند استفاده کنید و یا از تعدادی بالش کوتاه، تا به زاویه مورد نظر خود برسید. علاوه‌براین که شما را به حالت ایستاده و راحت نگه می‌دارد، از بدنتان در برابر افتادن و آسیب دیدن محافظت می‎‌کند.

به سوتین جدید خود عادت کنید.

جراح شما بعد از عمل، سوتین مخصوصی را برای پوشیدن در اختیار شما قرار می‌دهد. به همین منظور و برای راحتی هرچه بیشتر، می‌توانید چند هفته قبل از عمل جراحی از سوتین‌ ورزشی استفاده کرده تا به پوشیدن سوتین تنگ برای بعد از جراحی عادت کنید.

در فریزر بسته یخ نگه دارید.

به منظور مدیریت موثر درد و تورم، باید بلافاصله بعد از عمل از یک یا دو بسته یخ استفاده کنید. به طور معمول، باید 20 دقیقه یخ را گذاشته و 20 دقیقه آن را بردارید. حتی می‌توانید برای سهولت بیشتر، از بسته‌های یخ آماده موجود در بازار استفاده کنید.

الکل مصرف نکنید.

نوشیدن الکل می‌تواند خطر کبودی یا خونریزی را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. به همین دلیل توصیه می‌کنیم حداقل دو هفته قبل از عمل پروتز سینه از نوشیدن الکل خودداری کنید.

داروی رقیق کننده خون مصرف نکنید.

مصرف داروهای رقیق کننده خون می‌تواند تأثیر منفی بر جراحی پروتز سینه داشته باشد. البته به طور کلی، مصرف یا عدم مصرف این داروها، از فردی به فرد دیگر متفاوت است. بنابراین ، ما از شما درخواست می‌کنیم که این موضوع را با جراح پلاستیک خود درمیان بگذارید. ولی به طور کلی، دستورالعمل های زیر اعمال می‌شود:

 • آسپرین: هفت روز قبل از عمل متوقف شود.
 • سینتروم (میتیس): سه روز قبل از عمل متوقف شود.

قبل از جراحی سینه از مصرف الکل خودداری کنید.

در حین آماده شدن برای عمل پروتز سینه، جراح پلاستیک شما احتمالاً به شما می‌گوید که از مواد غذایی که ممکن است حاوی سالیسیلات (رقیق کننده خون طبیعی) باشند، خودداری کنید. این موارد ممکن است شامل سیب، بادام، زردآلو، گیلاس، توت سیاه، توت، سیر، خیار، تمشک، انگور، زنجبیل، گوجه فرنگی، توت فرنگی، ترشی و شراب باشد. این لیست ممکن است بر اساس وجود یا عدم وجود بیماری زمینه‌ای فرد کمی متفاوت باشد، بنابراین حتماً با جراح پلاستیک خود صحبت کنید.

سیگار نکشید.

سیگار کشیدن می‌تواند توانایی شما در بهبودی را به شدت مختل کند. شما باید حداقل 4 هفته قبل از عمل، مصرف نیکوتین را قطع کنید. این نیکوتین شامل سیگارهای الکترونیکی، VAPES و ماری‌جوانا یا سایر محصولات مبتنی بر نیکوتین است. از قرارگیری در معرض هرگونه دخانیات خودداری کرده تا سلامت شما تضمین شود.

کیف بیمارستانی خود را آماده کنید.

 یک کیف یا ساک حاوی هر آنچه را که برای اقامت خود در بیمارستان نیاز دارید، مهیا کنید.

 این چک لیست قبل از عمل به شما کمک می‌کند تا بعد از عمل، همه چیز را برای احساس راحتی داشته باشید:

 • یک سینه بند ورزشی در اندازه سینه‌های جدید خود تهیه کنید، بلافاصله بعد از عمل آن را بپوشید.
 • یک پیراهن جلو گشاد، زیرا در ابتدا بلند کردن بازوها به بالای سر دشوار خواهد بود.
 • شلوار گشاد و کشی
 • دمپایی و لباس پانسمان
 • کتاب، مجله و تبلت با شارژر آن
 • دستمال مرطوب
 • مرطوب کننده لب
 • بطری آب با نی تا  بتوانید هنگام خوابیدن راحت‌تر آب بنوشید.
 • میان وعده‌ها؛ شما نمی‌توانید قبل از عمل خود غذا بخورید، بنابراین احتمالاً بعد از آن احساس گرسنگی خواهید کرد. همچنین استفاده از بیسکوییت زنجبیلی برای جلوگیری از حالت تهوع الزامی است. بیهوشی می‌تواند باعث شود برخی افراد احساس تهوع کنند.
 • اگر جراح شما توصیه به یک شب ماندن شما در بیمارستان می‌کند، باید لباس راحتی و گشاد و لوازم آرایش یا هر آنچه که فکر می‌کنید نیاز می‌شود را با خود به همراه داشته باشید. همچنین قبل از ورود به اتاق جراحی، لباس پزشکی به شما داده می‌شود.

روز قبل از جراحی

روز قبل از عمل، حتماً آخرین کارها را برای آمادگی قبل از عمل خود انجام دهید. در اینجا یک چک لیست از مواردی که باید در نظر داشته باشید آورده‌ایم:

 • لباس‌ها را بشویید.
 • خانه را تمیز کرده و ظروف لازم را آماده کنید.
 • باک ماشین خود را پر کنید.
 • چند فیلم برای دیدن دانلود کنید.
 • پیراهن‌های دکمه‌ای و شلوار کشی خود را دم دست بگذارید.
 • یک تخت خواب تک یا دو نفره را تعبیه کنید. مبل یا صندلی را با لحاف، پتو و بالش، به علاوه یک بالش U شکل پر کنید. بهتر است که تا حدودی قائم باشید.
 • تختخواب خود را با لحاف و بالش‌های زیاد پر کنید.
 • غذاهای خشک را روی پیشخوان و غذاهای یخچالی در سطح پایین‌تر قرار دهید تا از خراب شدن آن‌ها جلوگیری شود.
 • درپوش‌های شیشه‌ای کنسرو یا غیره را جلوتر باز کنید.
 • یک کیسه نخود فرنگی یخ زده، کیسه‌های یخ یا بسته‌های ژل یخ زده (یخ آماده) را برای کمک به کاهش تورم و یک پد گرم کننده برای کمر درد تهیه کنید.
 • تمام زباله‌های خود را بیرون بیاورید.
 • یک شب خوب بخوابید!
 • اگر پزشک به شما منع غذایی داده است، حتما به آن گوش کنید! (به طور معمول، به بیماران دستور داده می‌شود که از ساعت 12 نیمه شب در شب قبل از عمل، به جز یک جرعه آب، چیزی نخورند یا ننوشند).
 • لباس‌های گشاد را آماده کنید.
 • حمام خود را آماده دهید؛ کاغذ توالت را در دسترس قرار دهید. آیتم‌ها (دهانشویه، خمیردندان و مسواک، برس مو، لنز تماسی، آرایش و غیره) را سازماندهی کنید تا بتوانید از خم شدن برای دسترسی به آن‌ها خودداری کنید.
 • یک بسته ریکاوری کوچک را برای جراحی آماده کنید،  از جمله موارد مهم، به طوری که بعداً نیازی به نگرانی در مورد آن‌ها نداشته باشید. این کیت می‌تواند شامل یک بطری آب، میان وعده‌های خشک ساده، کارت شناسایی، کارت اعتباری و مقداری پول نقد باشد.
 • به جز رقیق کننده خون، مصرف تمام داروهایی را که برای شما تجویز می‌شود، ادامه دهید. اگر مطمئن نیستید که باید داروهای خاصی مصرف کنید، از پزشک خود بپرسید.
 • دوباره تاکید می‌کنیم که بعد از نیمه شب قبل از عمل، هیچ چیز نخورید و ننوشید. معده شما باید حداقل 8 ساعت قبل از عمل جراحی خالی باشد. البته مجاز به نوشیدن یک جرعه آب با دارو هستید.

روز جراحی

در اینجا مواردی وجود دارند که باید قبل از مراجعه به بیمارستان آن‌ها را لحاظ کنید.

 • با استفاده از صابون و آب، دوش بگیرید.
 • هیچگونه لوسیون بدن، دئودورانت، مواد آرایشی روی مو یا بدن خود اعمال نکنید.
 • می‌توانید دندان‌های خود را مسواک بزنید، اما به استثنای یک جرعه کوچک با داروی خود، آب ننوشید.
 • هیچ داروی دیابتی مصرف نکنید.
 • هرگونه داروی فشار خون تجویز شده را مصرف کنید.
 • تمام داروهای خود را با خود همراه داشته باشید.
 • در زمان دقیق به مرکز جراحی برسید. زیرا اصولا آمادگی‌ها و پروسه‌هایی قبل از جراحی وجود دارد که حداقل 2 ساعت زمان می‌برد.
 • برای جراحی جوراب گرم یا دمپایی بپوشید. کفش‌های راحت، لباس‌های گشاد و ترجیحا جلو دکمه‌ای به همراه داشته باشید تا پانسمان بعد از عمل راحت‌تر شود. پیراهن مردانه برای این کار مناسب است.
 • چک لیست پس از عمل را در نزدیکی میز کنار تخت خود با تیتر “من به کمک نیاز دارم” قرار دهید.
 • یک قوطی قهوه درب دار یا هرچیز مشابه درب‌دار را با خود همراه داشته باشید تا در صورت بیمار شدن (حالت تهوع گرفتن) از آن استفاده کنید.
 • در راه بازگشت به خانه، زنجبیل با آب همراه داشته باشید.
 • Chapstick (چاپ استیک) همراه داشته باشید.
 • داروهای ضد درد (طبق تجویز پزشک) همراه داشته باشید.
 • لنزهای تماسی خود را برداشته و در صورت نیاز از عینک استفاده کنید.
 • چک لیست خود را بیاورید.

برداشت آخر

برداشت آخر

در حالی که خود عمل جراحی پروتز سینه بی‌خطر تلقی می‌شود و به طور کلی عوارض جدی ندارد، شما باید تمام تلاش خود را برای آماده‌سازی کامل خود برای جراحی انجام دهید. این شامل انجام تحقیقات در مورد یافتن یک جراح خوب، آماده‌سازی ذهنی خود و انجام تمام آماده‌سازی‌های ممکن برای اطمینان از بهبودی تا حد امکان است. همچنین با پزشک خود مشورت کنید تا نکات دیگری را جدا از مواردی که ذکر کردیم دریافت کنید، در صورت نیاز به دستورالعمل‌های خاص به شما اطلاع خواهند داد. پس از اطمینان از اینکه واقعاً آماده شده‌اید، فقط استراحت کنید، جراحی را انجام دهید و از ظاهر جدید خود لذت ببرید.

سوالات متداول

آیا برای عمل پروتز سینه نیاز به آمادگی‌های قبلی دارید؟

بله، مانند هر عمل جراحی دیگر، این نوع جراحی نیز نیازمند آمادگی قبلی است و بسیار مهم است که از راهنمایی‌هایی که به شما داده می‌شود پیروی کنید تا اطمینان حاصل کنید که تجربه خوبی خواهید داشت.

آیا می‌توانم روز قبل از عمل قهوه بنوشم؟

ما توصیه می‌کنیم: الکل، سیگار، قهوه و چای یا هرگونه مصرف کافئین را متوقف کنید. هنگام دوش گرفتن از صابون ضد باکتریایی مانند Hibiclens استفاده کنید.

آیا می‌توانم قبل از جراحی پستان دوش بگیرم؟

شب قبل از عمل با استفاده از صابونی که توسط جراح پلاستیک شما تهیه شده، حمام کنید یا دوش بگیرید.

آیا می‌توانم قبل از جراحی کاشت پستان، بخورم یا بنوشم؟

مانند بسیاری از عمل‌های جراحی دیگر، بهتر است از نوشیدن و خوردن 8 ساعت قبل از درمان خودداری کنید تا از عوارض احتمالی جلوگیری شود.

آیا قبل از عمل نیاز به ارائه مدارک آزمایشاتم دارم؟

بله، شما باید قبل از شروع عمل جراحی، نتایج آزمایش خود را با خود بیاورید.

اگر قبل از عمل باردار شوم چه اتفاقی می‌افتد؟

پروتز سینه هنگام بارداری ممنوع است. عمل شما باید به تعویق بیفتد تا زمانی که فرزند خود را به دنیا بیاورید (و بلکه تا چند ماه پس از آن).