چگونه بدون لاغر شدن صورت لاغر شویم؟

  1. خانه
  2. /
  3. لاغری
  4. /
  5. چگونه بدون لاغر شدن...
فهرست مطالب

ممکن است بخواهید به دلایل مختلفی مانند: سلامتی، اعتماد به نفس یا تنها داشتن بدنی خوش فرم‌تر کمی از وزنتان را کاهش دهید که مزایای بی‌شماری خواهد داشت. اما عوارض جانبی ناخواسته‌ای هم ممکن است داشته باشد که روی این تجربه‌ی لاغری شما تأثیر خواهد گذاشت. لاغری صورت یکی از این عوارض ناخواسته است و می‌تواند تأثیر زیادی روی ظاهر شما داشته باشد، چون صورت پنجره‌ بدن است و همه آن را می‌بینند. کاهش حجم صورت می‌تواند باعث شود که پیرتر به نظر برسید. اقداماتی وجود دارند که می‌توانید به منظور جلوگیری از لاغری صورت انجام دهید، اما ممکن است کافی نباشند و صورتتان همچنان لاغر شود. به منظور جلوگیری از کاهش حجم صورت، می‌توانید از روش‌های لاغری موضعی استفاده کنید. این روش‌های مؤثر و ایمن می‌توانند بدون نیاز به رژیم و ورزش که ممکن است باعث لاغری صورت شوند، شما را از شر مقدار کمی از چربی‌های سرسخت راحت کنند.

چرا صورت با کاهش وزن لاغر می‌شود؟

چرا صورت با کاهش وزن لاغر می‌شود؟

ممکن است بخواهید چربی‌های قسمت‌های چاق بدنتان را کاهش دهید، اما نتوانید جلوی کاهش آن‌ها در صورتتان را بگیرید. غیر ممکن است که به صورت موضعی لاغر شوید و صورتتان لاغر نشود.

اگرچه چاق بودن مضر است، اما اگر خیلی لاغر شوید ممکن است چربی‌های صورتتان را هم از دست بدهید و حجم آن کم شود. گونه‌های فرو رفته و چانه‌ لاغر گاهی اوقات باعث می‌شوند که فرد مسن‌تر به نظر برسد و ممکن است چروک‌های ریز هم نمایان‌تر شوند که این موارد برای اکثر افراد نامطلوب است. با این حال از دست دادن چربی‌هایی که به صورت شکل داده‌اند و فرم آن را مشخص می‌کنند غیر ممکن است.

ورزشکارانی که مرتباً کالری زیادی می‌سوزانند ممکن است احساس سالم بودن داشته باشند، اما اغلب پیرتر به نظر می‌رسند. دلیل این امر این است که افزایش و کاهش مداوم وزن باعث فشار بر رباط‌های نگهدارنده‌ بافت‌های صورت می‌شود. همانند یک کش کهنه، نهایتاً حالت ارتجاعی خود را از دست داده و در نتیجه حجم صورت تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

روش‌های طبیعی برای حفظ حجم صورت هنگام کاهش وزن

روش‌های طبیعی برای حفظ حجم صورت هنگام کاهش وزن

می‌توانید از روش‌های طبیعی برای جلوگیری از لاغری صورت هنگام کاهش وزن کمک بگیرید. در اینجا به بهترین روش‌های حفظ حجم صورت در زمان کاهش وزن اشاره شده است.

ورزش‌های صورت

ورزش‌های صورت

انجام ورزش‌های صورت می‌تواند عضلات صورت را برجسته‌تر و تقویت کند که باعث خواهد شد تا صورت کشیده‌تر به نظر برسد.

تحقیقی در سال 2018 تأثیرات ورزش صورت بر روند پیری را مورد بررسی قرار داد. زنان 40 الی 65 ساله که ورزش صورت، شامل 32 تمرین به مدت 20 هفته را به صورت روتین انجام داده بودند گزارش کرده بودند که ساختار صورتشان بهبود یافته است. مخصوصاً اینکه بالا و پایین گونه‌هایشان پرتر شده بود.

این تحقیق محدود بود و برای تصدیق این گفته‌ها تحقیقات بیشتری لازم است. با این حال این امر باعث نمی‌شود که افراد تمارینی مانند یوگای صورت را برای پرتر شدن گونه‌هایشان انجام ندهند. همچنین می‌توانند فعالیت‌های دیگری که شامل حرکت دادن صورت هستند، مانند جویدن آدامس و ماساژ صورت را نیز انجام دهند.

نوشیدن آب فراوان

نوشیدن آب فراوان

نوشیدن آب نه‌تنها برای صورت بلکه برای سلامت بدنتان نیز ضروری است. طبق تحقیقات مختلف، آب باعث می‌شود که احساس سیری کنید و به کاهش وزن کمک خواهد کرد. همچنین سوخت و ساز بدن را 24% افزایش می‌دهد؛ افزایش تعداد کالری‌هایی که در روز می‌سوزانید باعث بهبود روند کاهش وزن می‌شود. هیدراته ماندن در طول روز باعث جلوگیری از احتباس مایعات شده و از پف کردن صورت جلوگیری خواهد کرد. از نوشیدنی‌های شیرین، مانند نوشیدنی‌های انرژی‌زا، آبمیوه و نوشابه اجتناب کنید.

خوردن غذاهای مقوی که سرشار از چربی‌های سالم هستند.

 برخی از غذاهای سالم که کالری بالایی دارند کمک می‌کنند تا صورت فرد پرتر بماند. موارد مختلفی وجود دارد، اما موارد زیر غذاهای خوبی هستند:

  • دانه‌ها و مغزها: این منابع طبیعی انرژی کالری بالایی دارند و در عین حال سرشار از ویتامین، مواد معدنی و اسیدهای چرب سالم نیز هستند که باعث می‌شوند فرد بتواند با روشی سالم وزن خود را افزایش دهد.
  • شیر: هر سهم شیر حیوانات معمولاً کالری بیشتری نسبت به نوشیدنی‌هایی مانند شیرهای گیاهی، چای یا آبمیوه دارد. همچنین سرشار از چربی و مواد مغذی و معدنی اساسی است.
  • ماهی روغنی: ماهی‌های روغنی آب سرد مانند: سالمون، شاه ماهی و ماهی کاد نسبت به سایر انواع ماهی و گوشت قرمز کالری بیشتری دارند و چربی سالم دارند. این چربی‌ها باعث بهبود سلامت پوست می‌شوند، زیرا پوست برای اینکه جوان بماند نیازمند چربی است.

روش‌های لاغری موضعی برای پیشگیری از لاغر شدن صورت

اگر تنها در بعضی قسمت‌ها چربی‌های سرسخت دارید که از بین نمی‌روند، احتمالاً بتوانید با کمک درمان‌های لاغری موضعی، بدون نیاز به رژیم گرفتن و ورزش کردن زیاد اندام لاغرتری داشته باشید. در حالی که این روش‌ها برای افرادی که اضافه وزن دارند مناسب نیستند، اما چربی کم را می‌توان با آن‌ها درمان کرد.

در اینجا به بهترین روش‌های لاغری موضعی اشاره شده است:

کرایولیپولیز

کرایولیپولیز

کرایولیپولیز روشی ایمن برای از بین بردن چربی‌های سرسخت با استفاده از فریز کردن سلول‌های چربی است. پس از اینکه سلول‌های چربی منجمد شدند، به طور طبیعی توسط بدن دفع خواهند شد. با کمک روش کرایولیپولیز می‌توانید بدون جراحی به نتایج ماندگار و مشهودی دست پیدا کنید. کول اسکالپتینگ تنها دستگاه کرایولیپولیزی است که از لحاظ علمی تصدیق شده و مورد تأیید FDA است.

اساس کار کرایولیپولیز این است که سلول‌های چربی در مقایسه با بافت‌های مجاور خود در برابر استخراج انرژی، که در اینجا انجماد است، آسیب‌پذیرترند. این امر به این معناست که کرایولیپولیز سلول‌های چربی را تجزیه خواهد کرد و روی بافت‌های مجاور تأثیری نخواهد داشت.

سلول‌های چربی پس از سرد شدن دچار آپوپتوز می‌شوند، که مرگ سلولی کنترل شده است. با بروز آپوپتوز دیواره‌ سلول چربی می‌شکند و باعث می‌شود که لیپیدها (چربی‌ها) از داخل سلول آزاد شوند.

این لیپیدها توسط سیستم تخلیه‌ی لنفاوی شما جابجا می‌شوند تا در بدن، به همان روشی که چربی غذا دفع می‌شود فرآوری و دفع شوند. این روند بسیار تدریجی است، یعنی خطر اینکه سیستم لنفاوی شما دچار اورلود شود وجود ندارد.

لیپولیز

لیپولیز

در لیپولیز چربی‌های کمتر در قسمت‌های خاص بدن مورد هدف قرار می‌گیرند. در صورتی که در قسمت شکم، پهلوها، ران‌ها و باسن خود چربی اضافی دارید و می‌خواهید از شر آن‌ها راحت شوید، کاندید مناسبی هستید. این روش معمولاً به افرادی که اضافه وزن دارند توصیه نمی‌شود. در روش لیزر لیپولیز غیر تهاجمی، اپلیکاتوری روی بدن قرار خواهد گرفت تا چربی‌های زیر پوست را گرم کند.

در دوران تورم، ناحیه‌ تحت درمان نسبت به قبل درمان چاق‌تر به نظر خواهد رسید، اما با شکسته شدن چربی‌ها و برطرف شدن التهاب، اکثر بیماران 6 الی 8 هفته بعد از درمان نتایج درمان را خواهند دید. در صورتی که فرد دیگر چاق نشود، ماندگاری نتایج طولانی خواهد بود.

لیپوساکشن

لیپوساکشن

این روش هیچ تأثیری روی صورتتان نخواهد داشت، اما در صورتی که اضافه وزن زیادی نداشته باشید می‌توانید از لیپوساکشن استفاده کنید. این درمان چربی اضافی را از بدن شما خارج کرده و عوارض جانبی ناخواسته‌ کاهش وزن، مانند لاغر شدن صورت را نخواهد داشت.

قبل از روند درمان داروها تزریق می‌شوند تا طی جراحی ناراحتی نداشته باشید. این داروها می‌تواند شامل بی‌حسی موضعی، آرام‌بخش یا داروی بیهوشی عمومی باشد. پزشک شما بهترین گزینه برای شما را به شما توصیه خواهد کرد.

لیپوساکشن با کمک برش‌های کوچک و نامحسوسی انجام می‌شود. ابتدا از داروی بی‌حسی موضعی برای کاهش خونریزی و آسیب شدید (تروما) استفاده می‌شود. سپس لوله‌ باریک، یا کانولا داخل برش‌ها قرار می‌گیرد تا چربی اضافی را با کمک حرکات کنترل شده‌ رو به عقب و جلو شل کند. سپس این چربی کنده شده با کمک دستگاه وکیوم (مکش) مخصوص یا سرنگ متصل به کانولا از بدن خارج خواهد شد.

اندام (کانتور بدن) متناسب‌تر شما بعد از برطرف شدن تورم و احتباس مایع که اغلب بعد از عمل لیپوساکشن رخ می‌دهد، مشهود خواهد بود.

جمع‌بندی

کاهش وزن به قدری مفید است که یک مقاله‌ کامل باید به مزایای کاهش وزن اضافی اختصاص پیدا کند. اما کاهش وزن مشکلاتی نیز دارد که می‌توان به تأثیر آن بر پوست و شکل ظاهری، مخصوصاً در ناحیه‌ صورت اشاره کرد. می‌توانید با اقداماتی لاغری صورت هنگام کاهش وزن را به حداقل برسانید، اما اکثر افراد در زمان کاهش وزن تا حدودی دچار کاهش چربی‌های صورت نیز می‌شوند. اگر نمی‌خواهید در اثر کاهش وزن چربی‌های صورتتان کاهش پیدا کند، می‌توانید از روش‌های لاغری موضعی استفاده کنید و قسمت خاصی را هدف قرار دهید. با پزشکتان درباره‌ اینکه چه روشی برای شما مناسب‌تر است مشورت کنید، چون هر فرد محدودیت‌های خاص و انتظارات منحصر به فردی دارد.

سؤالات متداول

آیا در ابتدای کاهش وزن صورت لاغر می‌شود؟

در حالی که افراد مختلف متفاوت هستند، اما معمولاً وقتی کمی لاغر می‌شوید، مثلاً در ابتدای روند کاهش وزن، چربی صورت هم کاهش می‌یابد.

آیا می‌توان هنگام کاهش وزن چربی صورت را حفظ کرد؟

چون کاهش وزن اختیاری نیست و روی کل بدنتان تأثیر می‌گذارد، احتمالاً همراه با کاهش وزن مقداری از چربی صورتتان هم از بین برود؛ اما می‌توان این اثر را کاهش داد و روش‌هایی هم برای جبران چربی از دست رفته وجود دارد.

آیا چربی از دست رفته‌ صورت باز می‌گردد؟

بعد از اینکه سلول‌های چربی از بین بروند، باید چاق شوید و آن‌ها را با سلول‌های جدید جایگزین کنید؛ بنابراین، باید بگوییم خیر، آن‌ها خود به خود باز نمی‌گردندن مگر اینکه شما مداخله کنید.

آیا همه‌ افراد بعد از کاهش وزن دچار لاغری صورت می‌شوند؟

چون کاهش وزن منحصر به یک ناحیه‌ی خاص نیست، اکثر افراد بعد از کاهش وزن دچار کاهش چربی‌ها، هم در صورت و هم در بدن خواهند شد.

آیا حتماً باید برای جبران لاغری صورت از عمل جراحی کمک گرفت؟

خیر. می‌توانید از تزریق فیلرهای پوستی کمک بگیرید که نیازی به جراحی ندارند. اما نتایج آنها تنها چند ماه ماندگار خواهند بود.

آیا روش‌های بازگشت حجم صورت دائمی هستند؟

این امر به روش انتخاب شده بستگی دارد. اگر از فیلر صورت استفاده کنید، تنها چند ماه می‌توانید از نتایج آن بهره‌مند شوید، اما تزریق چربی می‌تواند نتایج ماندگاری داشته و تا زمانی که مجدداً وزن خود را کم کنید ماندگار خواهد بود.