مرگ بر اثر لیپوساکشن و لیپوماتیک، از شایعه تا واقعیت!

 1. خانه
 2. /
 3. لیپوماتیک
 4. /
 5. مرگ بر اثر لیپوساکشن...
فهرست مطالب

لیپوساکشن یکی از متداول‌ترین روش‌هایی است که در جراحی پلاستیک انجام می‌شود و یکی از اصلی‌ترین سوالات متقاضیان لیپوساکشن و لیپوماتیک این است که آیا این عمل‌های جراحی، خطر مرگ دارند؟ با این حال، جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد؛ زیرا لیپوساکشن و لیپوماتیک به ندرت خطر مرگ و یا حتی خطرات جدی دیگری دارند و معمولا با عوارض خفیفی مانند تورم و درد همراه هستند که بعد از اتمام دوران نقاهت برطرف می‌شود.

آیا احتمال مرگ بر اثر لیپوساکشن و لیپوماتیک وجود دارد؟

آیا احتمال مرگ بر اثر لیپوساکشن و لیپوماتیک وجود دارد؟

بر اساس یک تحقیق که در سال ۲۰۱۷ انجام شد، میزان مرگ و میر، با لیپوساکشن ۱ در ۵۰۰۰ بوده است. در بررسی دیگری که برای ارزیابی میزان بروز پیامدهای کشنده، پس از لیپوساکشن انجام شد، سوراخ شدن احشای داخلی، مسئول ۱۵ درصد از پیامدهای کشنده بود. سوراخ شدن روده، در حین لیپوساکشن، به شدت کشنده است و با میزان مرگ و میر بسیار بالایی همراه می‌باشد. نتیجه این تحقیق، نشان دهنده اهمیت مراجعه به پزشک باتجربه و ماهر است

شایع‌ترین عوارض عمده‌ای که می‌تواند منجر به مرگ در بیماران تحت لیپوساکشن شود، ترومبوآمبولی ریه است که دلیل بیش از ۲۳ درصد از مرگ و میر‌ها را تشکیل می‌دهد. اما بایستی در نظر بگیریم که این تحقیق‌ها مربوط به سال‌های گذشته است و با پیشرفت تکنولوژی در سال‌های اخیر، میزان مرگ و میر ناشی از لیپوساکشن کاهش یافته است. لازم به ذکر است که عوامل مختلفی بر مرگ و میر ناشی از لیپوساکشن از جمله میزان چربی استخراج شده، نوع بی‌حسی استفاده شده، تکنیک و تجربه جراح و همچنین تجهیزات و اعتبار کلینیک زیبایی، می‌تواند بر نتیجه نهایی موثر باشد. از این‌رو، بایستی در نظر داشته باشید که حتما به پزشکان باتجربه و کلینیک‌های معتبر مراجعه کنید.

احتمال مرگ بر اثر داروی بیهوشی در لیپوساکشن و لیپوماتیک

احتمال مرگ بر اثر داروی بیهوشی در لیپوساکشن و لیپوماتیک

بیهوشی ممکن است در موارد خاص، برای برخی بیماران ایجاد حساسیت نماید و موجب سکته قلبی گردد؛ از این‌رو توصیه می‌شود تا برای کم کردن هرچه بیشتر احتمال عوارض خطرناک، از بی‌حسی موضعی استفاده گردد.

عوارض مسمومیت بر اثر داروی بی‌حسی موضعی، تا ۲۴ ساعت پس از جراحی ظاهر می‌شود. هنگام انجام این روش، به عنوان یک جراحی سرپایی، علائم، خارج از محیط پزشکی بدون تشخیص زودهنگام عوارض یا توجه به موقع، رخ خواهد داد. بنابراین توصیه می‌کنیم که بیماران حداقل ۱۵ تا ۲۴ ساعت پس از جراحی، در بیمارستان و یا کلینیک، بستری شوند. بی‌حسی موضعی نیز عوارض خاص خود را دارد؛ اما در نهایت اگر تحت نظر متخصص حاذق و با تجربه انجام گردد، انتخاب بهتری نسبت به بیهوشی است.

دیگر خطرات و عوارض لیپوساکشن و لیپوماتیک

دیگر خطرات و عوارض لیپوساکشن و لیپوماتیک

بعد از لیپوساکشن معمولا موارد زیر وجود دارد:

 • کبودی و تورم، که ممکن است تا شش ماه طول بکشد.
 • بی حسی که در حالت ایده آل باید ظرف شش تا هشت هفته از بین برود.
 • جای زخم در نواحی تحت درمان
 • التهاب ناحیه تحت درمان یا وریدهای زیر آنها
 • مایعی که از محل بریدگی‌های جراحی خارج می‌شود.
 • تورم مچ پا (اگر ساق پاها یا مچ پاها درمان شده باشند).

لیپوساکشن گاهی اوقات می‌تواند منجر به موارد زیر شود:

 • نتایج ناهموار و ناهماهنگ
 • خونریزی زیر پوست (عارضه‌ای به نام هماتوم)
 • بی حسی مداوم که می‌تواند ماه‌ها ادامه داشته باشد.
 • تغییر رنگ پوست در نواحی تحت درمان
 • تجمع مایع در ریه‌ها (به نام ادم ریوی) به دلیل تزریق مایع به بدن
 • لخته خون در ریه‌ها (به نام آمبولی ریه)
 • آسیب رسیدن به اندام‌های داخلی در طول عمل

حتی زمانی که لیپوساکشن، توسط یک پزشک با تجربه به درستی انجام شود، برخی از بیماران از نتایج لیپوساکشن ناراضی هستند؛ زیرا انتظار زیادی از این روش داشته‌اند؛ یا به دلیل تکنیک‌های ضعیفی که توسط پزشک در حال انجام عمل لیپوساکشن، استفاده می‌‌‌شود، مانند توزیع ناهموار چربی یا پوست اضافی، چربی باقی مانده پس از عمل، باعث نارضایتی آنها از ظاهر خود، پس از آن می‌گردد.

چگونه احتمال هرگونه خطر در لیپوساکشن و لیپوماتیک را کاهش دهیم؟

چگونه احتمال هرگونه خطر در لیپوساکشن و لیپوماتیک را کاهش دهیم؟

خوشبختانه احتمال خطر مرگ در جراحی‌های لیپوساکشن و لیپوماتیک بسیار پایین است و با رعایت نکات لازم قبل و بعد از عمل می‌توانید به راحتی از هرگونه خطر و عارضه دور بمانید.

حتما لیپوساکشن و لیپوماتیک خود را نزد جراح با تجربه انجام دهید. متاسفانه برخی کلینیک‌های غیرقانونی و حتی سالن‌های زیبایی به طور مخفیانه، اقدام به انجام لیپوساکشن نموده‌اند که عوارض بسیار ناگواری را بر جای گذاشته است. از این‌رو ابتدا در مورد پیشینه و تجربه جراح خود تحقیق نمایید.

فراموش نکنید که حتما تمامی سوالات و دغدغه‌های خود را با پزشکتان مطرح نمایید. صادقانه شرایط خود را بیان نمایید و به تمامی سوالات پاسخ دهید. چنانچه به مواد بی حسی، آلرژی دارید و یا از بیماری زمینه‌ای خاصی رنج می‌برید، حتما پزشک خود را مطلع سازید تا از هرگونه عارضه دور بمانید.

دستورالعمل‌های قبل و بعد از جراحی را جدی بگیرید. مصرف داروهای خود را به تعویق نیاندازید و تمامی توصیه‌های پزشک خود را عملی سازید تا هیچگونه خطری شما را تهدید ننماید. به توصیه‌های مربوط به بعد از عمل جراحی، به دقت عمل کنید، فعالیت‌های جسمی خود را کاهش دهید و در صورت بروز هرگونه عارضه غیرعادی، حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

سخن اخر

با توجه به نکات ذکر شده، نیازی نیست که نگران جراحی لیپوساکشن خود باشید؛ زیرا با مراقبت صحیح و اصولی و انتخاب جراح حاذق، می‌توانید از این موارد جلوگیری کنید. کلینیک زیبایی ایران، با کادری مجرب و حاذق در کنار شماست تا به تمامی سوال‌های شما در این موارد پاسخ دهد و هرگونه نگرانی را رفع نماید. برای رزرو زمان مشاوره و پاسخ‌دهی به سوال‌هایتان می‌توانید با شماره تلفن‌های ما در تماس باشید.

سوالات متداول

آیا سن بر احتمال مرگ بر اثر لیپوساکشن موثر است؟

اگر سن را به عنوان یک ریسک فاکتور مشکلات قلبی و دیابت در نظر بگیریم، شاید بتوانیم این نتیجه‌گیری را  که سن باعث بالا رفتن خطر مرگ خواهد شد، داشته باشیم اما تاکنون داده‌های آماری روشنی از این موارد در دسترس نیست.

آیا تکرار لیپوساکشن و لیپوماتیک باعث افزایش خطر مرگ می‌شود؟

تکرار این فرآیند شما را در معرض خطر دوباره قرار خواهد داد؛ اما این به معنای افزایش خطر مرگ نیست . در صورتی که شما تحت نظر پزشک و جراح حاذق این فرآیند را انجام داده باشید، احتمال بروز خطرات، بسیار کم خواهد  بود.

آیا لیپوساکشن اثرات منفی دارد؟

مانند هر جراحی بزرگ، لیپوساکشن خطراتی مانند خونریزی و واکنش به بیهوشی را به همراه دارد. عوارض احتمالی مخصوص لیپوساکشن عبارتند از: بی نظمی‌های کانتور. پوست شما ممکن است به دلیل حذف ناهموار چربی، خاصیت ارتجاعی ضعیف پوست و ترمیم غیرعادی، برآمده، موج دار یا پژمرده به نظر برسد.

آیا لیپو می‌تواند به اندام‌ها آسیب برساند؟

اعصابی که بین عضلات مایل داخلی، اندام‌ها و عضلات شکمی قرار دارند، همچنین اعضایی مانند کبد و کلیه‌ها، در طول روند حذف چربی‌ها، در معرض سوراخ شدن هستند.

ایمن‌ترین شکل لیپوساکشن چیست؟

لیپوساکشن تامسنت

آیا لیپوساکشن ایمن‌تر از جراحی شکم (تامی تاک) است؟

لیپوساکشن، یک روش ساده است که خطرات کم و زمان ریکاوری اندکی دارد. جراحی شکم (تامی تاک) عمل جدی‌تری در نظر گرفته می‌شود.

آیا فرآیند لیپوساکشن دردناک است؟

به طور خلاصه، می‌توانید انتظار داشته باشید که بعد از لیپوساکشن، بدون توجه به ناحیه‌ای که درمان را انجام می‌دهید، کمی درد داشته باشید، و ممکن است که برای مدتی بیشتری کمردرد داشته باشید.