لیپوابدومینوپلاستی:‌ نحوه انجام، مراقبت‌ها و عوارض

 1. خانه
 2. /
 3. ابدومینوپلاستی
 4. /
 5. لیپوابدومینوپلاستی:‌ نحوه انجام، مراقبت‌ها...
فهرست مطالب

تلاش برای از بین بردن چربی اضافی شکم تجربه کلافه‌کننده‌ای است. وجود چربی اضافی اعتمادبه‌نفس‌تان را کاهش می‌دهد و بر کیفیت کلی زندگی‌تان اثر می‌گذارد. خوشبختانه فناوری مدرن خلق اندام دلخواه را از طریق جراحی زیبایی ممکن ساخته است. لیپوابدومینوپلاستی یکی از پرطرفدارترین عمل‌های زیبایی است. این عمل ترکیبی از لیپوساکشن و ابدومینوپلاستی است. لیپوابدومینوپلاستی پوست و چربی اضافی را از شکم و بخش میانی بدن برمی‌دارد تا اندامی باریک‌تر و با قدرت عضلانی بیشتر خلق شود. در این مقاله می‌خوانید که لیپوابدومینوپلاستی چیست و چگونه زندگی‌تان را بهبود می‌دهد.

لیپوابدومینوپلاستی چیست؟

لیپوابدومینوپلاستی چیست؟

لیپوابدومینوپلاستی عمل جراحی زیبایی محبوبی است که ترکیبی از لیپوساکشن و ابدومینوپلاستی است و برای شکل‌دهی مجدد شکم و خلق اندامی بدون چربی و محکم‌تر انجام می‌شود. لیپوابدومینوپلاستی یک عمل پیکرتراشی مؤثر برای افرادی است که می‌خواهند شکل بدنشان را پس از بارداری، کاهش وزن یا عامل‌های دیگری بهتر کنند که باعث شل شدن پوست یا تجمع چربی اضافی دور شکم‌شان شده است.

جراح، لیپوساکشن را در عمل لیپوابدومینوپلاستی برای برداشتن چربی اضافی از شکم، مفصل‌های ران و پهلوها انجام می‌دهد. جراح عمل ابدومینوپلاستی را پس از لیپوساکشن برای برداشتن پوست اضافی و محکم کردن و کشیدن عضله‌های شکم انجام می‌دهد تا اندام باریک‌تری خلق شود. نتایج عمل لیپوابدومینوپلاستی آنی است و اکثر بیماران اندکی پس از جراحی متوجه تغییر چشمگیری در شکل بدنشان می‌شوند. لیپوابدومینوپلاستی سه مؤلفه اصلی دارد که پزشکان آن‌ها را متناسب با سبک زندگی و نیازهای هر بیمار سفارشی‌سازی می‌کنند تا شکل بدن به بهترین وجه ممکن اصلاح شود.

سه بخش عمل لیپوابدومینوپلاستی را در ادامه توضیح می‌دهیم.

بسیاری از بیماران عمل لیپوابدومینوپلاستی را انتخاب می‌کنند تا با بهره‌گیری از ترکیبی از تکنیک‌های پیشرفته ابدومینوپلاستی و لیپوساکشن (لیپواسکالپچر) از نتایج صاف‌تری برخوردار شوند. به‌این‌ترتیب، می‌توانند قسمت طبیعی عضلات‌شان را به نمایش بگذارند و کمر باریک‌شان را به رخ بکشند.

نوسانات وزن و زایمان گاهی باعث کشیدگی بیش از حد و پارگی عضلات شکم می‌شود. پزشک عضلات یا پوشش فاشیا را از طریق ترمیم آن‌ها در موقعیت اولیه بازیابی می‌کند تا اندامی خوش‌‎فرم و محکم خلق شود.

سفت کردن عضله‌ها و برداشتن چربی موجب سفت و تخت شدن شکم و باریک‌تر شدن کمر می‌شود. پزشک پوست اضافی را نیز سفت می‌کند و می‌کشد.

ابدومینوپلاستی در ترکیب با اثرهای سودمند حاصل از روش‌های لیپوساکشن مانند لیپوماتیک، نتایج خوش‎‌فرم‌تر و انحناهای زیباتری را خلق می‌کند.

مزایای لیپوابدومینوپلاستی

مزایای لیپوابدومینوپلاستی

از جمله مزایای لیپوابدومینوپلاستی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بهبود ظاهر: لیپوابدومینوپلاستی شکل شکم را از طریق برداشتن پوست و چربی اضافی بهتر می‌کند که به نوبه خود به افزایش اعتماد به نفس منجر می‌شود.
 • افزایش قدرت عضلات شکم: لیپوابدومینوپلاستی شکم را از طریق سفت کردن عضلات شکم محکم‌تر و سفت‌تر می‌کند.
 • کاهش ترک‌های پوستی: با انجام لیپوابدومینوپلاستی می‌توان ترک‌های پوستی شکم را کمتر کرد.
 • اصلاح حالت اندامی: سفت کردن عضلات شکم حالت اندامی را اصلاح می‌کند و کمردرد را تسکین می‌دهد.
 • نتایج ماندگار: لیپوابدومینوپلاستی نتایج ماندگاری را خلق می‌کند، به‌ویژه اگر با تغذیه سالم و ورزش منظم ترکیب شود.
 • بهبود سلامت جسمی: برداشتن چربی اضافی از شکم سلامت جسمی کلی را از طریق کاهش خطر بروز عوارض چاقی مانند دیابت و بیماری قلبی بهبود می‌دهد.
 • بهبود سلامت روان: سلامت روان بسیاری از بیماران پس از جراحی موفق به دلیل افزایش احساس اعتماد به نفس و راحت‌تر بودن با بدن خود بهبود می‌یابد.
 • گسترده شدن دامنه انتخاب لباس‌ها: لیپوابدومینوپلاستی با تخت‌تر و سفت‌تر کردن شکم به افراد کمک می‌کند تا دامنه انتخاب لباس‌هایشان را گسترده‌تر کنند و برای مثال لباس جذب بپوشند.
 • بهبود کیفیت زندگی: لیپوابدومینوپلاستی کیفیت زندگی بیماران را از طریق بهبود تصویری که فرد از بدن خود دارد و القای حس اطمینان به بدن بهتر می‌کند. در نتیجه حس رفاه عمومی نیز بهبود می‌یابد.

کاندیدای مناسب لیپوابدومینوپلاستی

کاندیدای مناسب لیپوابدومینوپلاستی

لیپوابدومینوپلاستی برای بیمارانی مناسب نیست که شکم لاغر و با پوست اضافی دارند. جراحی ابدومینوپلاستی معمولی قدیمی برای این گروه از بیماران مناسب است.

متقاضیان عمل لیپوابدومینوپلاستی باید شرایط زیر را داشته باشند:

 • چربی و پوست اضافی در ناحیه شکم، پهلوها و دور کمر داشته باشند.
 • چربی اضافی در ناحیه زیر شکم داشته باشند یا بدنشان گلابی‌شکل باشد.
 • افرادی که چربی بیشتری در دیواره شکم دارند.
 • عضلات شکم‌شان ضعیف است.
 • چربی سطحی اضافی در ناحیه بالای شکم دارند.
 • وجود چربی در ناحیه شکم و پهلوها حالت غلتک‌ مانندی ایجاد کرده باشد.
 • ارزیابی قبل از عمل نشان بدهد که مشکلی برای انجام لیپوابدومینوپلاستی وجود ندارد.

جراح پرونده پزشکی بیمار را پیش از عمل به دقت بررسی می‌کند و معاینه بالینی کاملی را انجام می‌دهد. پزشک در جلسه مشاوره توصیه می‌کند که اگر سیگاری هستید، سیگار را ترک کنید تا پس از جراحی دچار عوارض نشوید و فرایند ترمیم به تأخیر نیفتد. باید تغذیه سالمی داشته باشید و در این مدت رژیم لاغری محدودکننده نگیرید. لازم است فهرست تمام داروهای مصرفی را در اختیار پزشک بگذارید و پزشک را از ابتلا به بیماری‌های مهم و سوابق جراحی‌های پیشین مطلع کنید.

آماده شدن برای لیپوابدومینوپلاستی

توصیه‌های زیر را برای آماده شدن جهت عمل لیپوابدومینوپلاستی رعایت کنید:

 • آزمایش‌های لازم و ارزیابی پزشکی را انجام بدهید.
 • داروهای خاصی را مصرف کنید یا میزان مصرف داروهای فعلی‌تان را طبق دستور پزشک تغییر بدهید.
 • سیگار را ترک کنید.
 • آسپرین، داروهای ضدالتهابی و مکمل‌های گیاهی را مصرف نکنید، چون مصرف این داروها خونریزی را افزایش می‌دهد.

عمل لیپوابدومینوپلاستی را می‌توان در مراکز جراحی معتبر مستقر در مطب، مراکز جراحی سرپایی دارای مجوز یا بیمارستان انجام داد. اگر قرار است جراحی زیبایی شکم را به صورت سرپایی انجام بدهید، حتماً با یکی از نزدیکان هماهنگ کنید تا شما را به مرکز جراحی برساند، پس از عمل شما را به خانه ببرد و حداقل شب پس از جراحی مراقب‌تان باشد.

روش انجام لیپوابدومینوپلاستی

روش انجام لیپوابدومینوپلاستی

عمل جراحی لیپوابدومینوپلاستی برای برداشتن پوست و چربی اضافی دور شکمی انجام می‌شود که از بین بردن‌شان با رژیم غذایی و ورزش دشوار است.

لیپوابدومینوپلاستی تحت بیهوشی عمومی یا بی‌حسی اپیدورال انجام می‌شود. مراحل عمل لیپوابدومینوپلاستی به شرح زیر است:

جراح مایع تامسنت را که ترکیبی از محلول سالین (آب نمک)، لیدوکائین و منقبض‌کننده عروق است، در سلول‌های چربی شکم تزریق می‌کند. این مایع بی‌حس‌کننده ورم و خونریزی را کاهش می‌دهد و تخلیه چربی را از طریق لیپوساکشن آسان‌تر می‌کند. سپس لیپوساکشن برای تخلیه بیشترین مقدار چربی از شکم، پهلوها و کمر انجام می‌شود.

جراح برشی را پس از انجام دادن لیپوساکشن در پایین شکم از استخوان یک مفصل ران تا مفصل ران دیگر ایجاد می‌کند. پوست را در صفحه خاصی تا ناف بلند می‌کند و پوست دور ناف را جدا می‌کند. سپس جراح تونلی را ایجاد می‌کند تا عضلات بالای شکم مشخص شود و عضلات را در صورت لزوم می‌کشد و محکم می‌کند.

جراح پوست بالای شکم را رو به پایین روی بخش تحتانی شکم می‌کشد، پوست اضافی را می‌برد و لبه‌های پوست باقی‌مانده را بخیه می‌زند. سپس جراحی ناف یا آمبلیکوپلاستی به منظور ایجاد سوراخی جدید برای ناف متصل به عضلات شکم انجام می‌شود. ناف جدید شبیه به ناف طبیعی است. جراح بنا به صلاحدید خود مایع جمع‌ شده زیر فلپ پوستی را تخلیه می‌کند یا فضا را قبل از تخلیه می‌بندد.

مراقبت‌های لازم بعد از لیپوابدومینوپلاستی

مراقبت‌های لازم بعد از لیپوابدومینوپلاستی

جراح یا پرستار توصیه‌های مربوط به گذراندن دوران نقاهت بعد از لیپوابدومینوپلاستی در خانه را در اختیارتان می‌گذارد.

به شما گفته می‌شود که:

 • چگونه از زخم‌ها و لوله‌های درن (تخلیه) مراقبت کنید.
 • عفونت چه علائمی دارد و باید متوجه چه نکاتی درباره سلامت عمومی‌تان باشید.
 • چه ورزش‌ها و فعالیت‌هایی بر خط زخم‌تان اثر می‌گذارد و نباید آن‌ها را تا شش هفته بعد از عمل انجام بدهید.
 • چه زمانی باید دوباره به جراح پلاستیک مراجعه کنید.
 • چه مدت گن فشاری شکم را ببندید.
 • چقدر استراحت کنید.
 • چه غذاهایی میل کنید.

به فردی نیاز دارید که شما را از بیمارستان به خانه برساند و حداقل چند روز پس از جراحی مراقب‌تان باشد. 48 ساعت پس از کشیدن درن می‌توانید دوش بگیرید. تا زمانی که بتوانید دوش بگیرید، می‌توانید بدنتان را با اسفنج تمیز کنید. ممکن است بهتر باشد که تا مدتی هنگام دوش گرفتن روی صندلی بنشینید.

پزشک آنتی‌بیوتیک و احتمالاً داروی ضدانعقاد برایتان تجویز می‌کند. احتمالاً دارویی به شما داده می‌شود که روی پوستتان بزنید. داروی مسکن را طبق دستور مصرف کنید. مصرف داروهای حاوی آسپرین بعد از عمل ممنوع است، مگر آن‌که پزشک دستور دیگری داشته باشد. همچنین مصرف الکل با داروهای مسکن مجاز نیست و استعمال هر نوع نیکوتین را باید به مدت حداقل شش هفته ترک کنید. سیگار کشیدن فرایند التیام‌بخشی را به تأخیر می‌اندازد و موجب بروز عوارض می‌شود.

شاید لازم باشد که تا چند روز پس از جراحی در حالت شیب‌دار و نیمه‌نشسته بخوابید. کمی بالا نگه داشتن بدن و خم کردن زانوها با زاویه مناسب به کاهش ورم کمک می‌کند. گذاشتن چند بالش زیر زانوها نیز فشار وارد بر شکم را کاهش می‌دهد. پزشک توصیه‌های لازم را درباره روش مناسب خوابیدن خواهد کرد. پس از جراحی تحرک داشته باشید، حتی اگر این تحرک کمی راه رفتن باشد. تحرک خونتان را به جریان می‌اندازد، در نتیجه فرایند التیام‌بخشی تسهیل می‌شود و خطر ایجاد لخته خون در پاها کمتر می‌شود.

جراح بهترین و راحت‌ترین وضعیت را برای خوابیدن‌تان تعیین می‌کند. ازآن‌جا که تا چند هفته یا حتی چند ماه پس از لیپوابدومینوپلاستی خسته خواهید بود، تا جایی که می‌توانید استراحت کنید.

چند هفته طول می‌کشد تا به وضعیت کاملاً عادی برگردید. تا چند هفته بعد از عمل نمی‌توانید رانندگی کنید. همچنین لازم است ورزش سنگین و فعالیت‌های بدنی دشوار را به مدت چهار تا شش هفته محدود کنید. پزشک تعیین می‌کند که چه فعالیت‌هایی را می‌توانید انجام بدهید و چه مدت باید مرخصی بگیرید.

فضای راحتی را در خانه تدارک ببینید تا بتوانید با خیالی آسوده استراحت کنید و نیازهایتان را برآورده کنید. حداقل دو هفته را برای استراحت کامل در نظر بگیرید و تا آماده نشده‌اید، به خودتان برای انجام هیچ کاری فشار نیاورید.

آب فراوان بنوشید تا سموم از بدنتان خارج و ورم کمتر شود. تغذیه‌تان را حتی‌الامکان سالم نگه دارید. میوه و سبزی تازه فراوان را به برنامه غذایی‌تان اضافه کنید.

رعایت توصیه‌های زیر کمک می‌کند تا دوران نقاهت بسیار خوشایندتر و راحت‌تری داشته باشید:

 • مکمل‌های ویتامین A و C مصرف کنید.
 • برای تقویت سیستم ایمنی و بالا بردن میزان آنتی‌اکسیدان‌ها چای سبز بنوشید.
 • مکمل پروبیوتیک مصرف کنید.
 • برای کاهش نفخ و التهاب آناناس بخورید.
 • برای کاهش ورم، کبودی و درد آب کرفس مصرف کنید.
 • برای رفع حالت تهوع مکمل فسفر مصرف کنید یا دمنوش زنجبیل بنوشید.

نتیجه لیپوابدومینوپلاستی

نتیجه لیپوابدومینوپلاستی

نتایج لیپوابدومینوپلاستی متحول‌کننده است و شکم را صاف‌تر و خوش‌فرم‌تر می‌کند. درعین‌حال نباید فراموش کنید که نتایج لیپوابدومینوپلاستی دائمی نیست و تلاش، پشتکار و تعهد برای حفظ نتایج لازم است.

رعایت توصیه‌های زیر به روشی مؤثر به افزایش ماندگاری نتایج لیپوابدومینوپلاستی کمک می‌کند:

تغذیه سالم به حفظ نتایج لیپوابدومینوپلاستی کمک فراوانی می‌کند. مقدار فراوانی پروتئین بدون چربی، غلات سبوس‌دار کامل، میوه و سبزی و چربی‌های سالم را در برنامه غذایی‌تان بگنجانید. از مصرف غذاهای فرآوری‌شده، نوشابه‌های قندی و غذاهای سرشار از چربی‌های اشباع و ترانس پرهیز کنید.

ورزش منظم برای حفظ نتایج لیپوابدومینوپلاستی ضروری است. سعی کنید یک برنامه ورزشی منظم شامل ورزش‌های هوازی، تمرین با وزنه و حرکات قدرتی مرکزی داشته باشید. این ورزش‌ها علاوه بر کمک کردن به حفظ نتایج، رفاه و سلامت عمومی‌تان را نیز ارتقاء می‌دهد.

تأمین آب مورد نیاز بدن برای حفظ خاصیت کشسانی و سلامت پوست حیاتی است. سالم و کشسان بودن پوست رمز اصلی ماندگاری لیپوابدومینوپلاستی است. نوشیدن آب کافی به روشی مؤثرتر به حفظ تعادل بدن و ثابت نگه داشتن وزن کمک می‌کند.

عوارض جانبی و مشکلات احتمالی لیپوابدومینوپلاستی

لیپوابدومینوپلاستی جراحی زیبایی پرطرفداری است که شکمی صاف و محکم را ایجاد می‌کند. بااین‌حال، در لیپوابدومینوپلاستی نیز مانند هر جراحی دیگری احتمال بروز عوارض وجود دارد. در این بخش با عوارض جانبی و خطرهای احتمالی لیپوابدومینوپلاستی آشنا می‌شوید.

خطر عفونت در تمام عمل‌های جراحی وجود دارد. جراح برای پیشگیری از عفونت برایتان آنتی‌بیوتیک تجویز خواهد کرد. درهرحال باید موضع جراحی را تحت نظر داشته باشید و مراقب بروز نشانه‌های عفونت پس از جراحی باشید.

اگرچه لیپوابدومینوپلاستی کمک می‌کند تا جای زخم جراحی‌های قبلی یا ترک‌های پوستی کمتر جلب‌توجه کند اما خود این عمل ممکن است جای زخم آشکاری را به‌جا بگذارد.

ورم و کبودی جزو عوارض جانبی شایع تمام عمل‌های جراحی، از جمله لیپوابدومینوپلاستی است. فروکش کردن ورم چند هفته طول می‌کشد. توصیه‌های جراح را درباره مدیریت ورم و کبودی به دقت رعایت کنید.

ممکن است ناحیه شکم پس از لیپوابدومینوپلاستی تا حدی بی‌حس شود. بی‌حسی از عوارض جانبی عادی لیپوابدومینوپلاستی است و ظرف چند هفته برطرف می‌شود.

لخته شدن خون عارضه‌ای نادر اما جدی پس از عمل‌های جراحی است. جراح اقداماتی را برای پیشگیری از لخته شدن خون انجام خواهد داد.

هزینه لیپوابدومینوپلاستی

وقتی بحث عمل‌های زیبایی مانند لیپوابدومینوپلاستی مطرح می‌شود، هزینه عمل عامل مهمی در انجام درمان محسوب می‌شود. هزینه عمل لیپوابدومینوپلاستی به عامل‌های متعددی مانند پیچیدگی جراحی، موقعیت مکانی کلینیک و تخصص و تجربه جراح بستگی دارد.

اگرچه هزینه عامل مهمی است که نباید و نمی‌توان آن را نادیده گرفت، فراموش نکنید که ایمنی و کیفیت عمل را هرگز نباید فدای قیمت کنید. در نهایت بهترین راه برای تعیین هزینه عمل لیپوابدومینوپلاستی مشاوره با جراح مجربی است که می‌تواند با توجه به نیازها و شرایط منحصربه‌فردتان توصیه‌های ویژه‌ای برایتان داشته باشد.

از یاد نبرید که لیپوابدومینوپلاستی یک عمل زیبایی است و بنابراین به احتمال زیاد تحت پوشش بیمه نیست. بنابراین از قبل برنامه‌ریزی کنید و پول پس‌انداز کنید تا هنگام درمان با مشکل مالی روبه‌رو نشوید.

جمع بندی

در مجموع می‌توان گفت که لیپوابدومینوپلاستی روشی ایمن و مؤثر برای صاف‌تر و محکم‌تر کردن شکم و بخش میانی بدن است. در عمل لیپوابدومینوپلاستی نه تنها چربی و پوست اضافی برداشته می‌شود، بلکه انحناهای بدن، حالت اندامی و میزان اعتماد به نفس و عزت نفس نیز بهبود می‌یابد.

بااین‌حال ضروری است عوارض جانبی و خطرهای احتمالی هر عمل جراحی را پیش از موافقت با انجام آن به دقت بسنجید. پیشنهاد می‌کنیم با یک جراح پلاستیک ماهر و باتجربه مشورت کنید تا ایشان نیازهای منحصربه‌فردتان را ارزیابی کنند و توصیه‌های ویژه‌ای را به شما ارائه دهند.

پرسش‌های پرتکرار

دوران نقاهت بعد از لیپوابدومینوپلاستی چقدر طول می‌کشد؟

بهبودی کامل بعد از لیپوابدومینوپلاستی بالغ بر شش هفته زمان می‌برد.

آیا لیپوابدومینوپلاستی عمل دردناکی است؟

بله، این عمل تا حدی با ناراحتی همراه است، البته می‌توان درد را با مسکن مدیریت کرد.

آیا عمل لیپوابدومینوپلاستی جای زخم باقی می‌گذارد؟

بله، جای زخم باقی می‌ماند، اما این جای زخم زیر لباس پنهان است و دیده نمی‌شود.

ماندگاری نتایج لیپوابدومینوپلاستی چقدر است؟

نتایج لیپوابدومینوپلاستی به شرط در پیش گرفتن یک سبک زندگی سالم مادام‌العمر خواهد بود.

آیا لیپوابدومینوپلاستی یک عمل سرپایی است؟

این عمل را می‌توان به صورت سرپایی هم انجام داد؛ پزشک معالج‌تان دراین‌باره تصمیم می‌گیرد.