لاغری با لیرز | بررسی روش ها، اثر بخشی و هزینه

 1. خانه
 2. /
 3. لاغری
 4. /
 5. لاغری با لیرز | بررسی روش...
فهرست مطالب

هر سال که می‌گذرد روش‌های امیدوارکننده‌ای برای حذف چربی و کاهش وزن شناخته می‌شوند. کسانی که از جراحی‌های کاهش وزن مانند اسلیو معده می‌ترسند می‌توانند لیزر درمانی غیر تهاجمی را انتخاب کنند. در ادامه روش‌های مختلف لاغری با لیزر را معرفی کرده و نتیجه بخشی آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

اگر می‌خواهید با این روش‌ها بیشتر آشنا شوید لطفاٌ تا انتها با ما همراه باشید.

لاغری با لیزر

با شنیدن اسم لیزرهای لاغری اغلب نام روش‌های متداول لیزر فرکشنال و کم‌توان به ذهن می‌رسد. اما تکنیک‌های دیگری مانند لیزر لیپولیز و لیزر لیپوساکشن هم از روش‌های موثر لاغری هستند.

لاغری با لیزر فرکشنال (RF)

لاغری با لیزر فرکشنال

لیپولیز رادیو فرکانسی روشی است که از فرکانس رادیویی برای گرم کردن چربی استفاده می‌کند، بدون اینکه ابزار مورد استفاده با بدن بیمار تماس پیدا کند. اپلیکاتور از فاصله یک سانتی متری از پوست گرما تولید می‌کند. این روش بدون تأثیر روی سلول‌های پوست یا سایر ساختارها، سلول‌های چربی را گرم می‌کند.

اطلاعات دقیق و قابل اتکایی از میزان چربی که با لیزر فرکشنال از بین می‌رود در دسترس نیست، اما نتایج در نواحی تحت درمان دائمی هستند. با این حال اگر وزن سالم خود را حفظ نکنید، به احتمال زیاد چربی در نواحی دیگری جمع می‌شود که چندان جذاب نیست.

لازم به ذکر است که این روش می‌تواند باعث برخی عوارض جانبی موقتی شود که عبارتند از:

 • قرمزی خفیف
 • مور مور
 • داغی
 • حساسیت بافت

از سوی دیگر نتیجه گرفتن از لیزر فرکشنال زمان زیادی خواهد برد و به حداقل 6 تا 10 جلسه برای اثر گذاری مناسب نیاز دارد، که این تعداد جلسات، هزینه را نیز بالا خواهد برد.

لاغری با لیزر کم توان

لاغری با لیزر کم توان

لیزر درمانی سطح پایین (LLLT) یک روش غیر تهاجمی است که در حال حاضر برای از بین بردن چربی‌های اضافی بدن استفاده می‌شود.

در این روش از یک لیزر کم تابش استفاده می‌شود، که طول موج‌های قرمز، آبی و مادون قرمز تقریباً 2.5 تا 5 سانتی متری را به پوست شما ساطع می‌کند. این کار لایه چربی را که درست زیر سطح پوست قرار دارد هدف قرار می‌دهد.

اگر چه مکانیسم آن نامشخص و بحث برانگیز است، اما نظریه رایج این است که LLLT به طور موقت بخشی از غشای سلولی را تجزیه می‌کند. این کار به سلول‌ها چربی ذخیره شده اجازه می‌دهد تا از طریق حذف مواد زائد طبیعی از بدن شما خارج شوند، منقبض شوند و حذف شوند.

درمان با نور قرمز برای کاهش وزن بسیار بحث برانگیز است. علیرغم شواهد مثبت بیماران و نتایج چشمگیر از مطالعات مختلف (منبع 1، منبع 2) بسیاری از محققان و متخصصان مراقبت‌های بهداشتی نسبت به مزایای آن تردید دارند.

لیزر کم توان قدرت اثربخشی بسیار کمی دارد و ممکن است تا 12 جلسه درمان برای یک قسمت خاص از بدن مورد نیاز باشد. این مورد علاوه بر طولانی تر نمودن روند درمان، هزینه‌ی بیشتری هم طلب می‌کند. اطلاعات دقیقی از میزان وزنی که باید لیزر کم توان کاهش دهد در دسترس نیست، اما میزان کاهش وزن با این روش بسیار جزئی است.

لیزر لیپولیز

لیزر لیپولیز

تکنیک لیزر لیپولیز بر اساس فعالیت انتخابی پرتو لیزر بر روی بافت چربی است که سلول‌های چربی را با حرارت از بین می‌برد. موجی که از آن ساطع می‌شود شبیه آب است و بیشترین میزان جذب چربی (1500 نانومتر) را دارد و لیپوساکشن مؤثر و بدون درد چربی موضعی و شکل دادن به خط بدن را تضمین می‌کند. این روش کم تهاجمی است و می‌تواند به صورت سرپایی و تحت بی حسی موضعی انجام شود. مزیت اضافی روش لیزر، افزایش انعطاف پذیری و حالت ارتجاعی پوست از طریق گرم کردن الیاف کلاژن (سفت کردن پوست) است.

مزایای این روش لاغری عبارتند از:

 • لیزر لیپولیز باعث ایجاد هیچ زخم بازی نمی‌شود، چون در قسمت بالای پوست اثر می‌کند و با تابش از طریق پوست رسوبات چربی زیر پوست را هدف قرار می‌دهد.
 • لیزر لیپو باعث از بین رفتن رسوبات چربی و سفت شدن همزمان پوست می‌شود.
 • با لیزر لیپو فرد می‌تواند تقریباْ بلافاصله فعالیت‌های روزانه خود را از سر بگیرد.

لیزر لیپوساکشن

لیزر لیپوساکشن

لیزر لیپوساکشن در واقع ترکیبی از لیزر لیپولیز (آب کردن چربی) با لیپوساکشن است. این روش نسبت به لیپوساکشن کمتر تهاجمی است و می‌تواند موثرتر باشد.

این روش حدود یک ساعت طول می‌کشد و چند مرحله ساده دارد. جراح ناحیه مورد نظر را با بی حسی موضعی بی حس می‌کند. سپس با ایجاد یک برش کوچک لیزر را اعمال می‌کند. پس از این پزشک یک کانول کوچک را وارد می‌کند تا به آرامی چربی را خارج شد.

مزایای لاغری با لیزر لیپوساکشن عبارتند از:

 • لیزر لیپوساکشن باعث تولید کلاژن می‌شود. کلاژن پروتئینی است که در پوست وجود دارد و به سفت تر شدن پوست کمک می‌کند. در روش سنتی لیپوساکشن زمانی که سلول‌های چربی ذوب شده و برداشته می‌شوند ممکن است مقداری از پوست افتاده باقی بماند. بیمارانی که لیزر لیپوساکشن انجام می‌دهند اندامی تراشیده تر و کانتور خوش فرم‌تر خواهند داشت.
 • لیزر لیپوساکشن خطر عفونت کمتری دارد، چون برش فقط 1 تا 2 میلی‌متر است. البته خطر عفونت هرگز به طور کامل از بین نمی‌رود، اما لیزر لیپوساکشن یک روش ایمن و پیشرفته است که ظاهر پوست را بهبود می‌بخشد.

این یک روش کم تهاجمی است، اما پزشک به شما توصیه می‌کند که چند روز از محل کار مرخصی بگیرید. به طور طبیعی در ابتدا مقداری کبودی، قرمزی و سفتی را تجربه خواهید کرد، اما این عوارض طی چند روز آینده از بین می‌روند.

هزینه‌ی لاغری با لیزر

هزینه لاغری با لیزر به تکنیک و روش مورد استفاده، تعداد جلسات درمان و نتیجه‌ی دلخواه شما بستگی دارد. واضح است که لیزر لیپوساکشن هزینه‌ی بیشتری نسبت به روش‌های غیر تهاجمی لاغری با لیزر دارد، اما تعداد زیاد جلسات درمانی مورد نیاز برای لاغری با لیزر‌های غیر تهاجمی هزینه‌ی نهایی را در دراز مدت بیشتر خواهد کرد.

جدید بودن دستگاه لیزر، تجربه و مهارت پزشک و موقعیت جغرافیایی کلینیک نیز از دیگر عوامل موثر بر این هزینه هستند.

روش های جایگزین لیزر های لاغری

روش های جایگزین لیزر های لاغری

روش‌های ذکر شده از جمله روش‌های غیرتهاجمی و کم تهاجمی لاغری هستند، که سلول‌های چربی را هدف قرار می‌دهند. اما این روش‌ها برای افرادی که چاقی آن‌ها به دلیل افتادگی پوست یا شل شدن ماهیچه‌های کمر است، مناسب نیست. به همین دلیل این افراد می‌توانند برای لاغری شکم از جراحی ابدومینوپلاستی استفاده کنند.

همچنین برای افرادی که می‌خواهند علاوه بر لاغری بدنشان فرم و کانتورینگ بهتر و زیباتری پیدا کند می‌توانند عمل کانتورینگ انجام دهند.

نتیجه گیری

روش‌های مختلف لاغری با لیزر را در این مقاله بررسی کردیم. اما این نکته که کدام یک از این روش‌ها برای شما مناسب‌تر است باید پس از مشاوره با پزشک تعیین شود. پزشک با در نظر گرفتن سلامت جسمانی شما و نتیجه‌ی مد نظرتان بهترین روش را به شما پیشنهاد خواهد داد.

سوالات پرتکرار

آیا لیزر درمانی سطح پایین برای کاهش وزن موثر است؟

لیزر کم توان تاثیر کمی برای لاغری دارد. به همین دلیل به جلسات درمانی زیادی برای نتیجه گیری نیاز است.

آیا لیزر لیپوساکشن دائمی است؟

بله. شما می‌توانید نتایج دائمی را بعد از یک هفته و بعد از دو تا شش ماه نتایج کامل را مشاهده کنید. اما همچنان امکان تشکیل سلول‌های چربی جدید وجود دارد. بنابراین شما باید یک رژیم غذایی سالم و تمرینات ورزشی روزانه را دنبال کنید.

آیا بعد از لیزر لیپوساکشن پوست شل و افتاده‌ای دارم؟

یکی از جذاب ترین موارد درباره لیزر لیپوساکشن این است که باعث تحریک رشد کلاژن می‌شود. با لیپوساکشن سنتی چربی از بین می‌رود، اما پوست همچنان شل و افتاده است. گرمای لیزر باعث تولید کلاژن در پوست می‌شود در نتیجه خاصیت ارتجاعی پوست افزایش یافته و رنگ بهتری خواهد داشت.

آیا لیزر لیپوساکشن به اندازه لیپوساکشن سنتی موثر است؟

لیزر لیپوساکشن برای از بین بردن مقدار کمتر چربی موثر است. این روش برای افرادی که از قبل به وزن مورد نظرشان نزدیک شده‌اند بهترین نتیجه را خواهد داشت. لیپوساکشن می‌تواند مقادیر بیشتری از چربی را از بین ببرد.

آیا پیکر تراشی سرد بهتر از لیزر لیپوساکشن است؟

دستگاه لاغری Cool Sculpting برای درمان توده‌های چربی موضعی طراحی شده است و برای بیمارانی که به دنبال روشی غیر جراحی برای کاهش چربی در یک ناحیه موضعی هستند مانند پهلوها یا ران‌ها این دستگاه لاغری ممکن است درمان مناسبی باشد. اما برای بیمارانی که به دنبال درمان چربی اضافی در ناحیه بزرگتری از بدن هستند یا برای بیمارانی که مایل به تغییر چشمگیرتر در کانتور بدن هستند لیزر لیپوساکشن ممکن است انتخاب مناسب تری باشد.

آیا RF برای کاهش وزن موثر است؟

امواج RF سلول‌های چربی را وادار به تجزیه و آزادسازی چربی مایع می‌کند و باعث انقباض آنها می‌شود. این روش به شما کمک می‌کند تا پوستی سفت‌تر و اندامی باریک‌تر و کانتور داشته باشید. ماهیت ایمن و غیر تهاجمی این روش اصلی ترین دلیل محبوبیت درمان با فرکانس رادیویی برای کاهش وزن است.

عوارض لیزر درمانی چیست؟

قرمزی، تورم، خارش و درد. پوست تحت درمان ممکن است دچار تورم، خارش یا احساس سوزش شود. قرمزی ممکن است شدید باشد و چند ماه طول بکشد.