لیپوماتیک زانو: مزایا، عوارض، هزینه

 1. خانه
 2. /
 3. لیپوماتیک
 4. /
 5. لیپوماتیک زانو: مزایا، عوارض،...
فهرست مطالب

هرچند به نظر می‌رسد لیپوماتیک زانو در مقایسه با سایر انواع لیپوماتیک طرفداران کمتری دارد اما با این حال افراد زیادی را می‌بینیم که از زانوهای چاق خود راضی نیستند و به دنبال راهی برای خلاص شدن از شر چربی‌های سرسخت پشت و اطراف زانو می‌باشند. عواملی مانند اضافه وزن، افتادگی پوست به دلیل افزایش سن، کاهش وزن و کاهش تونوس ماهیچه‌ای (به دلیل جراحت یا عدم تحرک) می‌توانند روی وضعیت ظاهری زانو تأثیر بگذارند. لیپوماتیک زانو می‌تواند یک روش امن با کارایی بالا برای کاهش چربی‌های ذخیره شده اطراف زانو باشد و باعث خوش فرم شدن ساق پا گردد. در ادامه هر آن چیزی که باید در مورد لیپوماتیک زانو بدانید آورده شده است؛ لطفا تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

لیپوماتیک زانو

لیپوماتیک چیست

لیپوماتیک یکی از پرطرفدارترین جراحی‌های زیبایی محسوب می‌شود که ذخایر چربی اضافی نقاط خاصی از بدن را از بین می‌برد. لیپوماتیک زانو چربی‌های پشت و اطراف زانو را کاهش داده و یا از بین می‌برد.

هرچند لیپوماتیک روشی برای کاهش وزن نیست اما می‌تواند چربی‌هایی که از بین بردن آنها با ورزش و رژیم غذایی دشوار است را هدف قرار دهد. لیپوماتیک زانو برای کاهش ذخایر چربی پشت و اطراف زانو کاربرد دارد و معمولاً به همراه لیپوماتیک ران انجام می‌شود تا زیبایی پاها را دوچندان کند. نتایج عمل لیپوماتیک تا زمانی که وزن ثابت بماند ماندگار خواهد بود و دائمی به حساب می‌آید. بسته به اهداف شما ممکن است به چند جلسه لیپوماتیک نیاز داشته باشید.

چه افرادی کاندیدای مناسبی برای لیپوماتیک زانو هستند؟

کلیه افرادی که دارای ذخایر چربی در پشت و اطراف زانو و  قسمت داخلی و بیرونی ران خود هستند و با وجود رژیم غذایی و فعالیت ورزشی نتوانسته‌اند از شر چربی‌های اطراف زانو و ران خود خلاص شوند می‌توانند کاندیدای مناسبی برای عمل لیپوماتیک زانو باشند. چنانچه وزن شما متغیر است و در حال کاهش وزن هستید، نمی‌توانید کاندیدای مناسبی برای لیپوماتیک زانو باشید. افرادی که قصد لیپوماتیک زانو را دارند، باید وزن ثابتی داشته باشند که به وزن ایده‌آلشان نزدیک باشد. همچنین باید از نظر سلامت جسمانی و خاصیت ارتجاعی پوست در شرایط خوبی باشند. لازم است بدانید که لیپوماتیک، سلولیت یا افتادگی پوست را برطرف نمی‌کند. چنانچه در این مورد سوالی دارید می‌توانید در جلسه مشاوره با پزشک خود مطرح کنید.

مزایای لیپوماتیک زانو

مزایای لیپوماتیک زانو

از بین بردن چربی اطراف زانو می‌تواند تغییر چشمگیری در ظاهر کلی پا ایجاد نماید و آن را صاف‌تر و متقارن‌تر جلوه دهد. بعضی از مراجعین ترجیح می‌دهند همزمان با لیپوماتیک زانو، لیفت زانو نیز انجام دهند که این روش جدیداً بین سلبریتی‌ها و افراد مشهور طرفدار زیادی پیدا کرده است. بدین ترتیب می‌توان علاوه بر از بین بردن چربی‌های زانو، چین و چروک و افتادگی پوست زانو را نیز برطرف کرد و تولید رشته‌های کلاژن را تقویت نمود.

پس از انجام لیپوماتیک زانو می‌توانید نتایج زیر را انتظار داشته باشید. در صورتی که در کنار لیپوماتیک زانو لیپوماتیک ران نیز انجام دهید نتایج دوچندان می‌شوند. از جمله مزایای لیپوماتیک زانو موارد زیر می‌باشد:

 • ظاهر خوش فرم‌تر و جوان‌تر پاها
 • راحتی و آسان شدن دویدن یا راه رفتن
 • اعتماد به نفس بیشتر هنگام پوشیدن لباس‌هایی که زانوها را نمی‌پوشانند.

اقدامات قبل از لیپوماتیک زانو

چنانچه قصد انجام ایپوماتیک زانو را دارید به نکات زیر توجه کنید:

 • هر گونه مسئله پزشکی، اختلالات زمینه‌ای، سابقه بیماری، سابقه جراحی و بیهوشی، مشکلات دهان و دندان، حساسیت‌های غذایی و دارویی را با پزشک خود در میان بگذارید.
 • قبل از بیهوشی و انجام لیپوماتیک برای مراجعین دارای اختلالات زمینه‌ای انجام عکسبرداری با اشعه ایکس، آزمایش خون و الکتروکاردیوگرافی (ECG) ضروری می‌باشد.
 • مصرف ویتامین‌ها و داروهای گیاهی و شیمیایی که ممکن است بر جراحی تاثیر منفی داشته باشند، باید حداقل 7 روز قبل از لیپوماتیک متوقف شود. روز جراحی کلیه داروها و مکمل‌ها را با خود به همراه داشته باشید. از جمله: داروهای ضدالتهاب و مسکن، آسپرین، ویتامین‌ها و روغن ماهی.
 • مصرف سیگار را حداقل از 6 هفته قبل از لیپوماتیک زانو متوقف کنید. سیگار مانع رسیدن خون کافی به ناحیه مورد نظر می‌شود و می‌تواند باعث مرگ بافت و انفارکتوس گردد. بنابراین در صورتی که سیگار مصرف می‌کنید آن را به پزشک خود اطلاع دهید و حداقل دو هفته قبل از انجام لیپوماتیک مصرف آن را قطع کنید.
 • مصرف الکل را حداقل 24 ساعت قبل از لیپوماتیک زانو قطع کنید. همچنین توصیه می‌شود حداقل تا یک هفته بعد از لیپوماتیک زانو از مصرف الکل بپرهیزید.
 • قبل از انجام لیپوماتیک زانو دوش بگیرید و موهای خود را شستشو دهید.
 • برای پیشگیری از آسپیراسیون، در صورت بیهوشی، محدودیت‌های غذایی و مایعات توصیه شده توسط پزشک را رعایت کنید.
 • برای پیشگیری از آسیب ناحیه جراحی، لباس‌های گشاد بپوشید. همچنین در دوران قاعدگی از انجام لیپوماتیک خودداری نمایید.

جراحی لیپوماتیک زانو

جراحی لیپوماتیک زانو

عمل لیپوماتیک زانو شامل مراحل زیر می‌باشد:

 1. ابتدا درحالی که ایستاده‌اید، ناحیه موردنظر توسط پزشک علامت‌گذاری می‌شود. سپس پزشک اقدام به بیهوش کردن شما می‌کند تا در طول لیپوماتیک درد را حس نکنید. بیهوشی یا به صورت کامل و یا موضعی می‌باشد.
 2. پزشک برش‌هایی را در ناحیه مورد نظر ایجاد می‌کند و لوله نازک کانولا را وارد بافت چربی می‌نماید. برای از بین بردن ذخایر چربی اطراف زانو از مکش و ارتعاش استفاده می‌شود. چربی اضافی از طریق یک دستگاه وکیوم مانند با فشار منفی جذب می‌شود.
 3. پس از حذف چربی اطراف زانو، جراح، محل برش را می‌بندد و برای پیشگیری از خونریزی و تورم، ناحیه مورد نظر را با بانداژ فشرده‌سازی می‌پوشاند.

لیپوماتیک زانو در بیمارستان یا یک مرکز جراحی انجام می‌شود. عمل سرپایی است و نیازی به بستری ندارد، اما بهتر است از اطرافیانتان بخواهید شما را  قبل و بعد از عمل همراهی کنند و اولین شب پس از جراحی در کنار شما بمانند.

مراقبت‌های پس از لیپوماتیک زانو و دوران نقاهت

مراقبت های پس از لیپوماتیک زانو و دوران نقاهت

دوران نقاهت لیپوماتیک زانو در افراد مختلف متفاوت است و به موارد زیر مرتبط است:

 • سن و سلامت کلی بدن
 • سایر نقاطی که در طول لیپوماتیک زانو درمان شده‌اند.
 • میزان چربی حذف شده از طریق لیپوماتیک زانو

بسیار مهم است که بعد از انجام لیپوماتیک زانو به اندازه کافی استراحت کنید. بیشتر افراد با گذشت 2 تا 3 روز از عمل می‌توانند فعالیت‌های خود را از سر گیرند. اما بهتر است تا بهبودی کامل از انجام فعالیت‌های سنگین خودداری نمایند.

توصیه می‌شود تا بهبودی کامل موارد زیر را رعایت کنید:

 • لباس فشرده سازی را به طرز صحیح بپوشید. این لباس‌ها از بخش‌هایی از بدن که تحت جراحی قرار گرفته‌اند محافظت می‌نمایند.
 • در هفته اول بعد از عمل به مدت طولانی در یک پوزیشن قرار نگیرید و حالات بدنی خود را تغییر دهید.
 • غذاهای مغذی مصرف کنید: تغذیه نقش مهمی در بهبودی پس از عمل دارد. یک رژیم غذایی سالم می‌تواند به حفظ فرم و ظاهر اندام‌های بدن پس از لیپوماتیک زانو کمک نماید. مصرف میوه، سبزیجات تازه، پروتئین بدون چربی و آجیل باعث بازسازی بافت‌های بدن و کاهش مدت زمان بهبودی می‌گردد.
 • به مقدار کافی آب مصرف کنید: نوشیدن حداقل 8 لیوان آب در شبانه روز بدن را هیدراته نگه می‌دارد و به خاصیت ارتجاعی پوست و سازگاری بدن بعد از لیپوماتیک کمک می‌نماید.
 • ماساژ ملایم و تمرینات ریکاوری: ماساژ آرام و ملایم بعد از لیپوماتیک زانو می تواند بر بهبودی نواحی مورد نظر تأثیرگذار باشد. ماساژ سیستم‌های درمان بدن را فعال می‌کند و باعث کاهش تورم و ناراحتی می‌گردد. از پزشک خود بخواهید برای بهبودی سریعتر، تمرینات یا پیشنهاداتی به شما ارائه دهد.
 • داروهایی که توسط پزشک تجویز یا توصیه شده را مصرف کنید: پزشک ممکن است پس از لیپوماتیک زانو داروهایی برای شما تجویز نماید. سعی کنید آنها را طبق دستور پزشک مصرف کنید. چنانچه سؤال یا شک و شبهه‌ای در این مورد دارید با پزشک خود مشورت کنید و سؤالات خود را از او بپرسید.

عوارض جانبی لیپوماتیک زانو

عوارض جانبی لیپوماتیک زانو

لیپوماتیک زانو روشی امن و بی‌خطر برای کانتورینگ پاها با حداقل عوارض جانبی می‌باشد. اما ممکن است بسیاری از افراد تورم، کبودی و سختی را تجربه کنند که به مرور زمان برطرف می‌شوند. عوارض جانبی شدیدتر شامل عفونت، واکنش آلرژیک به بیهوشی و غیره می‌باشد که به مراقبت‌ای پزشکی نیاز دارند. در صورت مشاهده هر گونه عوارض جانبی یا علائمی که با گذشت چند روز برطرف نشده‌اند با پزشک خود تماس بگیرید.

هزینه لیپوماتیک زانو

هزینه لیپوماتیک زانو

هزینه از جمله مواردی است که قبل از انجام هر نوع درمانی باید به آن توجه داشته باشید. لیپوماتیک زانو نیز از این قاعده مستثنی نیست به ویژه اینکه لیپوماتیک زانو یک عمل زیبایی اختیاری محسوب می‌شود و تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرد بنابراین پرداخت تمام هزینه‌ها برعهده خودتان می‌باشد. عواملی همچون دستمزد پزشک، موقعیت جغرافیایی، تعداد جلسات و کلینیک یا بیمارستانی که عمل لیپوماتیک در آن انجام می‌شود بر هزینه نهایی تأثیر می‌گذارند. با توجه به اینکه هزینه لیپوماتیک زانو در افراد مختلف متفاوت است توصیه می‌شود در مورد برآورد دقیق هزینه‌ها با پزشک خود مشورت نمایید.

سخن پایانی

وجود چربی اضافه در اطراف زانو می‌تواند تأثیر منفی روی ظاهر پاهای شما داشته باشد. از طرفی چربی‌های اطراف زانو بسیار سرسخت هستند که با وجود ورزش و داشتن  رژیم غذایی سالم همچنان می‌توانند پابرجا بمانند. بنابراین بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند برای حذف چربی اطراف زانو و بدست آوردن بهترین نتیجه از جراحی لیپوماتیک زانو استفاده نمایند. پزشک پس از معاینه شما مشخص می‌کند آیا کاندیدای مناسبی برای لیپوماتیک زانو هستید یا خیر. لیپوماتیک زانو یک جراحی سرپایی می‌باشد که چربی اضافی را به وسیله لرزش و مکش حذف می‌کند و باعث خوش فرم شدن پاها می‌گردد و اثری روی کاهش وزن ندارد. همچنین به دلیل اینکه یک عمل زیبایی اختیاری محسوب می‌شود تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرد.

سوالات متداول

آیا نتایج لیپوماتیک زانو دائمی خواهد بود؟

لیپوماتیک زانو سلول‌های چربی اطراف زانو را از بین می‌برد، بنابراین مانند قبل در ناحیه مورد نظر چربی تجمع نمی‌یابد اما در صورتی که وزن شما بالا برود و دچار اضافه وزن شوید ممکن است مجدداً سلول‌های چربی جدید در ناحیه مورد نظر ایجاد شود یا سلول‌های قبلی بزرگتر شوند.

چه مدت بعد از لیپوماتیک زانو می‌توانم فعالیت‌های روزانه خود را شروع کنم؟

بیشتر افراد پس از چند روز می‌توانند فعالیت‌های خود را از سر گیرند و کارهای سبک انجام دهند اما انجام فعالیت‌های سنگین را باید بنا به تشخیص پزشک تا چند مدت به تعویق بیندازند.

برای لیپوماتیک زانو به چند جلسه نیاز است؟

بسته به افراد مختلف متفاوت است و به میزان چربی اطراف زانو و شرایط هر فرد بستگی دارد. ممکن است برخی افراد در یک جلسه به نتیجه مورد نظر خود برسند و برخی دیگر به چند جلسه نیاز داشته باشند.

آیا لیپوماتیک زانو را می‌توان با روش‌های دیگر ترکیب کرد؟

بله. علاوه بر اینکه لیپوماتیک زانو می‌تواند با روش‌های دیگر ترکیب شود، بلکه بعضی از مراجعین برای رسیدن به بهترین نتیجه و خوش فرم‌تر شدن پاهای خود، لیپوماتیک زانو را با لیپوماتیک ران ترکیب می‌نمایند.

آیا لیپوماتیک زانو دردناک است؟

به دلیل بیهوشی، در حین عمل لیپوماتیک زانو دردی حس نمی‌شود اما بروز کمی درد و حساسیت بعد از عمل و در دوران نقاهت نرمال و طبیعی می‌باشد که بعد از چند روز برطرف می‌گردد.

آیا هزینه لیپوماتیک زانو زیاد است؟

به دلیل اینکه نتایج لیپوماتیک زانو تقریباً دائمی هستند و تا زمانی که فرد افزایش وزن نداشته باشد نتایج پابرجاست می‌توان گفت هزینه لیپوماتیک زانو منطقی و توجیه پذیر است. هر چند لیپوماتیک زانو روش ارزانی به حساب نمی‌آید اما گران هم نیست.

آیا پس از لیپوماتیک زانو می‌توان راه رفت؟

بله، بعد از لیپوماتیک زانو می‌توان راه رفت. در واقع پیاده‌روی ملایم برای گردش خون و افزایش خونرسانی به ناحیه مورد نظر لازم است اما توصیه می‌شود زیاد از حد به زانوی خود فشار نیاورید و تا بهبودی کامل از انجام فعالیت‌های سنگین خودداری کنید.