آیا لیپوماتیک درد دارد؟ + روش‌های کنترل و کاهش درد لیپوماتیک

  1. خانه
  2. /
  3. لیپوماتیک
  4. /
  5. آیا لیپوماتیک درد دارد؟...
فهرست مطالب

دستیابی به بدنی با فرم ایده آل و خلاص شدن از شر چربی‌های ناخواسته برای هر شخصی عالی خواهد بود. و این کار به لطف عمل‌های زیبایی نظیر لیپوماتیک به هدفی قابل دستیابی تبدیل شده است. امروزه می‌توان از لیپوماتیک به منظور فرم‌دهی بدن به شکل دلخواه استفاده کرد و همچنین از عوارض عمل‌های جراحی تهاجمی‌تر جلوگیر کرد.

البته موارد خاصی وجود دارد که باید در صورت تمایل به انجام لیپوماتیک، آنها را بدانید. یکی از اصلی‌ترین سوالاتی که بیماران در این خصوص می‌پرسند آن است که آیا عمل لیپوماتیک درد دارد؟ به منظور رسیدن به پاسخ سوال خود ادامه مقاله را بخوانید تا در خصوص عمل لیپوماتیک اطلاعات بیشتری کسب کنید.

آیا لیپوماتیک دردناک است؟

آیا لیپوماتیک دردناک است؟

لیپوماتیک در واقع شکل جدیدی از عمل‌هایی نظیر لیپوساکشن و غیره است که نتایجی عالی به همراه کمترین عوارض ارائه می‌دهد. زمانی که توسط لیپوماتیک سلول‌های چربی خارج می‌شوند، در واقع برای همیشه از بین می‌روند و به مدت طولانی مدت از شر آنها خلاص می‌شوید. آیا لیپوماتیک برای بدن ضرر دارد؟ آیا پس از عمل دچار درد می‌شوید؟

به منظور پاسخ دادن به این سوال، تجربه عمل لیپوماتیک به دو بخش حین عمل و پس از درمان تقسیم می‌شود. زمانی که تحت عمل هستید، پزشک از داروهای بیهوشی استفاده می‌کند و حتی در صورت نیاز شما در حین عمل تحت بیهوشی عمومی قرار می‌گیرید. به همین دلیل طی عمل دردی احساس نمی‌کنید و یا احساس ناراحتی کمی خواهید داشت.

اما پس از عمل بروز حساسیت و درد کمی ممکن است رخ دهد. البته در این روش از برش‌های کوچک استفاده می‌شود و در نتیجه پزشک می‌تواند با این روش درد شما را کاهش دهد، در هر صورت تا چند روز پس از عمل کمی درد را تجربه خواهید کرد.

امروزه پزشکان در بی‌حسی موضعی عمل لیپوساکشن بسیار مهارت کسب کرده‌اند، و بیماران نسبت به بیهوشی عمومی راحتی بیشتری را حین عمل احساس خواهند کرد.

به علت تاثیرگذاری داروی بی‌حسی تا بعد از عمل، میزان درد پس از عمل لیپوساکشن در حد ملایم است. بعد از عمل لیپوساکشن که توسط بی‌حسی موضعی صورت می‌گیرد، ممکن است برای درد کم خود نیاز به استامینوفن داشته باشید. هنگامی که حین عمل تحت بیهوشی عمومی و بدون بی حس کننده موضعی قرار می‌گیرید، ممکن است درد بسیار شدیدتری را بعداً تجربه کنید که در اکثر اوقات نیاز به مسکن مخدر خواهد داشت.

احتمال دارد که ۳ تا ۴ روز بعد از عمل کمی درد داشته باشید، اما پس از ۴ روز میزان درد کم می‌شود. لازم است که پس از عمل لیپوماتیک کرست بپوشید. استفاده از این کرست به مدت ۳ هفته بسیار ضروری خواهد بود

علت درد لیپوماتیک چیست؟

این فرآیند، با وجود اینکه نسبت به سایر روش‌های جراحی کمتر تهاجمی است، اما در هر صورت موجب تحریک اعصاب و رگ‌های خونی می‌شود. لیپوماتیک موجب پاسخ سریع و ایجاد درد شده و همچنین ممکن است موجب خونریزی عروق کوچک شده و التهاب ایجاد ‌کند. در هر صورت چون لیپوماتیک، چربی را قبل از برداشت آب می‌کند، نسبت به لیپوساکشن سنتی درد کمتری ایجاد می‌کند.

اغلب تورم و درد پس از لیپوساکشن به دلیل وجود محلول بی‌حس کننده و خون باقی مانده است که پس از لیپوساکشن در زیر پوست باقی می‌ماند. گلبول‌های قرمز که از رگ‌های خونی جدا شده‌اند به همراه بخش‌هایی از بافت چربی که از لیپوساکشن فرار کرده‌اند در زیر پوست باقی مانده و موجب التهاب می‌شوند این قضیه نیز تورم و درد را به همراه خواهد داشت. با تخلیه کامل این محلول می‌توان درد و تورم پس از لیپوساکشن را به حداقل رساند. با انجام زهکشی و باز گذاشتن محل‌های برش و پوشیدن لباس‌های مخصوص فشرده سازی الاستیک می‌توان مانع از ایجاد تورم شد.

لباس فشرده به صورت چسبان طراحی می‌شود. برخی اوقات به دلیل تنگی این لباس، بیماران به خصوص بلافاصله پس از عمل که تورم زیاد است، از پوشیدن احساس ناراحتی می کنند. این نکته را بدانید که لباس مخصوص فشرده‌سازی موجب ناراحتی بیش از حد و فشار به محل زخم نخواهد شد.

چگونه درد بعد از لیپوماتیک را مدیریت کنیم؟

درد بعد از لیپوماتیک

بیماران معمولاً با عمل لیپوماتیک که توسط متخصص ماهر و با بی حسی موضعی انجام  می‌شود، نسبت به این عمل با بی‌هوشی عمومی، راحتی بیشتری را تجربه می‌کنند.

این عمل معمولاً روشی سرپایی است، به این معنی که می‌توانید در همان روز به خانه بازگردید، با این وجود، در صورتی که مقدار قابل توجهی چربی برداشته شود، احتمال دارد که لازم باشد یک شب در بیمارستان بمانید.

میزان درد در صورتی که برای لیپوماتیک از بی‌حسی موضعی استفاده شود به دلیل باقی‌ماندن اثر آن خفیف‌تر خواهد بود. پس از لیپوماتیک با بی حسی موضعی، بیماران معمولاً فقط به استامینوفن به منظور کنترل درد نیاز دارند و حتی عمل لیپوماتیک با بیهوشی عمومی و بدون استفاده از بی حسی موضعی ممکن است برای شما عوارض دردناک تری را به همراه داشته باشد.

پس از عمل چه لازم باشد یک روز در بیمارستان بمانید و یا مرخص شوید، به همراه نیاز دارید تا شما را به خانه برساند و یا مراقب شما باشد، زیرا وجود درد و همچنین اثرات باقیمانده داروی بیهوشی یا مسکن اجازه نمی‌دهد که خودتان تا خانه رانندگی کنید.

سه روز اول

پزشک شما لباس مخصوص فشرده سازی و یا باند کشی به شما می‌دهد تا از آن استفاده کنید. حتماً از این لباس‌ها استفاده کنید تا هرچه سریع‌تر تورم شما کاهش یافته و بدنتان به فرم عادی بازگردد.

ممکن است پزشک درن‌های کوچکی در محل جراحی قرار دهد. این کار از تجمع مایع در اطراف برش جلوگیری کرده و روند بهبود را سریع‌تر می‌کند. در صورتی که از درن‌ برای شما استفاده شده، جراح به شما توضیح می‌دهد که چگونه از آنها مراقبت کنید و چقدر لازم است که باقی بمانند.

چند روز اول احتمال دارد که تا حدودی درد و کبودی داشته باشید. به همین دلیل جراح به شما داروی ضد درد می‌دهد تا میزان ناراحتی شما کاهش یابد، به همین خاطر داروی تجویز شده را مصرف کنید.

طی دوران بهبودی سعی کنید که فعالیت خود را کاهش دهید. لباس‌های مخصوص فشرده‌سازی ممکن است حرکات شما را محدود کند، به طور کلی محدود کردن فعالیت غیر ضروری در این دوره مهم است. بهتر است که در چند روز اول به خصوص اگر فرزند کوچک دارید برای کارهای خانه از کسی کمک بگیرید.

هفته اول و دوم

پس از گذشت چند روز اول، استراحت کامل و تحمل درد، در هفته اول و دوم، درد و عوارض عمل لیپوماتیک به طور قابل توجه‌ای کاهش می‌یابد. بیشتر افراد پس از دو هفته می‌توانند به سر کار بازگردند، اما در صورتی که شغل سختی دارید، بهتر است تا بهبودی کامل صبر کنید. طی این مدت استفاده از لباس‌های مخصوص فشرده سازی را فراموش نکنید.

هفته سوم تا پنجم

پس از طی یک ماه، بیماران معمولاً دردی را احساس نمی‌کنند. ممکن است که تورم مقداری باقی مانده باشد و این قضیه طبیعی است. تورم ممکن است ماه‌ها طول بکشد تا به طور کامل فروکش کند. در این مرحله، احتمالاً نتایج قابل مشاهده خواهند شد. به خاطر داشته باشید که نتایج شما با ادامه بهبود تورم و کبودی بیشتر نمایان خواهد شد.

پس از حدود چهار هفته، بیشتر افراد می‌توانند ورزش سبک را از سر بگیرند، اما همچنان باید از هرگونه فعالیت سنگین یا شدید اجتناب شود.

هفته ۶ و بعد از عمل

پس از شش هفته کبودی و تورم نیز از بین خواهد رفت، اما اگر تورم شدید باشد ممکن است طولانی شود. پس از یک ماه دیگر به لباس مخصوص فشرده سازی نیازی نخواهید داشت و همچنین سطح فعالیت شما دیگر محدود نخواهد بود، مگر اینکه پزشک دستور دیگری به شما بدهد. پس از گذشت این دوره، احتمالاً می‌توانید نتایج لیپوساکشن را ببینید.

بهترین مسکن و دارو برای دردهای پس از لیپوماتیک

داروهای خود را طبق دستور پزشک استفاده کنید. این نکته را بدانید که ۳ تا ۵ روز اول پس از عمل سخت ترین روزها است. تورم و ناراحتی معمولاً پس از روز سوم افزایش یافته و پس از مدتی کم می‌شود. در نتیجه اگر در روزهای بعد احساس بدتری داشتید نگران نشوید(به عنوان مثال روز چهارم تورم بیشتر از روز دوم شد).

  • داروهای ضد درد اکسی کدون و غیر استروئیدی را فقط لازم است که ۳ تا ۵ روز اول استفاده کنید. همیشه قبل از مصرف داروهای اکسی کدون غذا بخورید تا از بروز حالت تهوع جلوگیری کنید. همچنین این مسکن‌ها ممکن است موجب بروز یبوست شوند به همین دلیل شاید لازم باشد که از داروهای مسهل استفاده کنید. داروی  دوکوزات برای این مشکل گزینه مناسبی است، اما اگر مستعد یبوست هستید، میرالاکس یا شیر منیزیم انتخاب بهتری برای شما است. پس در هنگام استفاده از این مسکن‌ها استفاده از داروی‌های مسهل را طبق دستور پزشک فراموش نکنید. بعد از ۵ روز می‌توانید به جای مسکن حاوی مخدر از تایلانول استفاده کنید و بعد از ۲ هفته می‌توانید از ایبوپروفن استفاده کنید. با این وجود، برای مصرف مسکن حتماً با پزشک خود مشورت کنید.
  • داروهای ضد تهوع زوفران یا فنرگان: در صورتی که پس از مصرف داروهای مسکن حالت تهوع پیدا کردید. داروی ضد تهوع خود را ۲۰ دقیقه قبل از قرص ضد درد مصرف کنید. پزشک به شما خواهد گفت که کدام قرص برای شما بهتر است.
  • آنتی بیوتیک: به شما گفته می‌شود که چه زمانی آنتی بیوتیک خود را پس از عمل شروع کنید. دوز مصرف آنتی بیوتیک برای هر فرد متفاوت است.
  • داروی اعصاب: این دارو باید طبق دستور پزشک مصرف شود.

سخن آخر

درد عمل لیپوماتیک

عمل لیپوماتیک جزو جدیدترین عمل‌های لیپوساکشن است که نتایجی عالی و با کمترین ناراحتی را به همراه دارد و همچنین اثرات طولانی مدت را به شما ارائه می‌دهد. این عمل به شما کمک می‌کند تا با کمترین عارضه دارای اندام دلخواه خود شوید.

با این وجود، مثل سایر عمل‌های جراحی زیبایی دیگر، احتمال بروز عوارض جانبی پس از درمان وجود دارد. نظیر حساسیت و درد. این درد باید پس از چند روز از بین برود یا کاهش یابد.

در صورتی که درد شما خیلی زیاد است، با پزشک مشورت کنید و همچنین از مسکن نیز استفاده کنید تا هرچه سریع‌تر بهبود یابید. این نکته را بدانید که درد باید پس از چند روز کاهش یابد، بنابراین در صورت ادامه یافتن درد، با پزشک تماس بگیرید، زیرا ممکن است مشکلی زمینه‌ای برای این درد وجود داشته باشد.

سوالات متداول

چه زمانی بعد از عمل لیپوماتیک بیشترین درد را احساس خواهید کرد؟

معمولاً برای چند روز احساس درد خواهید داشت و معمولاً ۲ تا ۳ روز اول شدت آن بیشتر خواهد بود.

لیپوماتیک کدام بخش بیشتر دردناک است؟

میزان درد و تحمل آن برای هر فرد متفاوت است، اما به طور کلی درد بالای بازو و ناحیه لگن برای بیماران دردناک‌تر خواهد بود، این در حالی است که شکم و ران درد کمتری دارد و همچنین درد در ناحیه گردن بسیار کم است.

آیا احساس درد بعد از لیپوماتیک شایع است؟

بله، همه افراد پس از عمل لیپوماتیک درد خواهند داشت. با این وجود، شدت درد برای هر فرد متفاوت است و همچنین باید پس از چند روز کاهش یابد.

آیا می‌توانید پس از لیپوماتیک از داروهایی برای کنترل درد استفاده کنید؟

در این مورد با پزشک خود مشورت کنید تا اطمینان یابید که داروها مناسب خواهند بود یا خیر، معمولاً مسکن‌های بدون نسخه برای شما تجویز می‌شوند.

چه مدت بعد از لیپوماتیک دردش متوقف می‌شود؟

معمولاً پس از یک ماه بیماران دیگر احساس درد نخواهند داشت، اما احتمال دارد که تورم باقی بماند. ممکن است که چندین ماه طول بکشد تا تورم برطرف شود.

جراحی لیپوماتیک چه عوارضی دارد؟

احتمال التهاب در ناحیه‌ای که بی‌حسی تزریق شده وجود دارد و در برخی موارد، احتمال عفونت نیز وجود دارد. همچنین مشکلات کلیوی یا قلبی نیز ممکن است ایجاد شود که بسیار نادر است.