تزریق چربی به صورت | ماندگاری و عوارض

 1. خانه
 2. /
 3. تزریق چربی
 4. /
 5. تزریق چربی به صورت...
فهرست مطالب

تزریق چربی به صورت یا پیوند چربی، شامل برداشتن چربی از یک ناحیه از بدن، تبدیل آن به میکرو چربی صاف و تزریق آن به ناحیه دیگری از صورت است. این کار می‌تواند به بازگرداندن حجم از دست رفته به نواحی لاغر صورت کمک کند یا برای از بین بردن خطوط و چین و چروک صورت استفاده شود. تزریق چربی به عنوان یک فیلر طبیعی بوده و نتایج آن ماندگاری بالایی دارد. از آنجایی که عوارض جانبی این تزریق کم است و نتایج حاصل از آن طولانی مدت می‌باشد، بسیاری از افراد جذب این شیوه درمانی و زیبایی می‌شوند. بنابراین به شما پیشنهاد می‌کنیم ادامه مطلب را خوانده تا دریابید که آیا این روش زیباسازی برای شما مناسب است یا خیر. همچنین به خاطر داشته باشید که حتما با یک جراح پلاستیک حرفه‌ای مشورت کنید.

چه کسی کاندید مناسبی برای تزریق چربی به صورت است؟

چه کسی کاندید مناسبی برای تزریق چربی به صورت است؟

جوانسازی صورت از طریق تزریق چربی یکی از بهترین شیوه‌ها برای بیمارانی است که می‌خواهند حجم نواحی خاصی را در صورتشان افزایش دهند و جوان‌تر به نظر رسند. چربی تزریق شده به صورت، باعث افزایش حجم آن و بهبود کانتورینگ می‌شود و در نتیجه ظاهری جوان‌تر برای شما به ارمغان خواهد آورد. تزریق چربی همچنین برای از بین بردن چین و چروک و گودی صورت نیز مفید است. این سلول‌های چربی وارد شده به خطوط لبخند، گوشه‌های دهان، ناحیه دور چشم و گونه‌ها، می‌تواند حجم از دست رفته را بازگرداند و پیری را بهبود بخشد. جراح پلاستیک در جلسه مشاوره، نگرانی‌ها و تغییرات مورد نظر و همچنین سابقه پزشکی شما را بررسی کرده تا مشخص کند که آیا لیفت صورت و یا گردن با استفاده از تزریق چربی برای شما مناسب است یا خیر. همچنین شرایط فیزیکی شما مانند فشار خون بالا، دیابت، استعمال دخانیات، بیماری کلیوی، مشکلات قلبی و سایر مشکلات ارزیابی خواهد شد. 

فواید تزریق چربی به صورت چیست؟

 • نتایجی طبیعی خواهید داشت.
 • احتمال بروز واکنش آلرژیک کم می‌شود، زیرا چربی یک ماده خارجی نیست.

سایر مزایای تزریق چربی عبارتند از:

 • روشی سرپایی است، بنابراین شما همان روز به خانه بازمی‌گردید.
 • می‌توانید قسمت‌های کوچک‌تر بدن مانند دست‌ها و جای آکنه را حجیم و پر کنید.

ملاحظات قبل از تزریق چربی

ملاحظات قبل از تزریق چربی

انجام آزمایش خون و مشاوره اولیه با پزشک متخصص و متخصص بیهوشی برای بررسی مشکلات احتمالی این روش و نیز بحث در مورد انگیزه و انتظارات بیمار از انجام این روش بسیار مهم می‌باشد.

همچنین، برخی از دستورالعمل‌هایی که باید قبل از تزریق رعایت شوند عبارتند از:

 • ده روز قبل از جراحی از مصرف داروهای حاوی آسپرین خودداری کنید.
 • یک ماه قبل از جراحی سیگار را ترک کنید.
 • روز جراحی باید ناشتا باشید.
 • در روز جراحی آرایش نکنید.

نحوه تزریق چربی به صورت

نحوه تزریق چربی به صورت

چربی مورد استفاده در این فرایند را می‌توان از هر قسمت از بدن مانند شکم یا ران با روش لیپوساکشن استخراج کرد. همچنین، از این تکنیک زیبایی می‌توان برای جوان سازی صورت، بزرگ کردن گونه‌ها یا لب‌ها و یا رفع مشکلاتی مانند گودی چشم یا جای زخم استفاده کرد. تزریق چربی معمولاً با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. این روش اگر با سایر شیوه‌های جوانسازی ترکیب شود، باید تحت بیهوشی عمومی انجام شود. تزریق انجام به صورت شامل سه مرحله اصلی لیپوساکشن، فیلتر کردن چربی و تزریق آن می‌باشد.

 لیپوساکشن: چربی مورد استفاده برای تزریق به صورت را می‌توان از طریق لیپوساکشن از هر قسمتی از بدن که مقدار کافی چربی دارد گرفت. در بیشتر موارد، این چربی از شکم یا ران گرفته می‌شود. روش لیپوساکشن بدین صورت است که پس از تزریق بی‌حسی موضعی که خونریزی را نیز در این ناحیه خاص به حداقل می‌رساند، یک برش بسیار کوچک روی سطح پوست ایجاد می‌شود و با استفاده از یک سوزن مخصوص با سوراخ‌های متعدد و یک آسپیراتور مخصوص، چربی‌ها آسپیره و یا از بدن کشیده می‌شوند. در انتها نیز این برش کوچک با بخیه بسته می‌شود.

 فیلتراسیون: در مرحله بعد، چربی گرفته شده از بدن، به منظور جداسازی خون، روغن و بی‌حس کننده موضعی از سلول‌های آن، فیلتر می‌شود.

 تزریق چربی: در این مرحله نیز به جایی از صورت یا دست‌ها که حجم بیشتری از چربی را نیاز دارد، مقدار کمی بی‌حسی موضعی تزریق می‌کنند و پس از آن چربی فیلتر شده را با کانول‌های بسیار ظریف تزریق می‌کنند.

 روش تزریق چربی اینگونه است که با هر بار عبور از کانول، فقط مقدار بسیار کمی از چربی را به صورت تزریق کنید. به این ترتیب چربی تزریقی در تماس مستقیم با بافت‌های اطراف خواهد بود و عبور سریع چربی از عروق را ممکن می‌سازد. از این رو، چربی تزریق شده می‌تواند به خوبی زنده بماند.

جالب است بدانید که، حدود 50 درصد چربی تزریقی برای همیشه ماندگاری خواهد داشت. بنابراین پزشک متخصص، کارهایی را برای جبران کاهش حجم با اندکی تزریق بیشتر انجام می‌دهد. همچنین، بعد از گذشت شش ماه می‌توان نتیجه نهایی را دید؛ زیرا پس از آن دیگر تغییر چندانی مشاهده نخواهید کرد. چگونگی رفتار چربی تزریق شده زیر پوست، طی سال‌ها و یا حتی دهه‌های بعدی هنوز نامعلوم است. با این وجود، این احتمال وجود دارد که روند طبیعی پیری پوست و بدن ادامه یافته و چربی به آرامی از بین برود.

تزریق مجدد: پس از 6 ماه، در صورت لزوم، ممکن است یک دور دیگر تزریق چربی انجام شود تا نتیجه مطلوب مورد نظر حاصل گردد. این تزریق مجدد، برای حدود 50 درصد از بیماران مورد نیاز خواهد بود.

بعد از تزریق چربی به صورت چه انتظار باید داشت؟

فرآیند تزریق چربی به صورت معمولاً بدون عارضه است. با این حال، عوارض احتمالی آنی نبوده و ممکن است برخی از آن‌ها را به مرور زمان تجربه کنید. عوارضی مانند قرمزی، تورم و کبودی. البته باید ذکر کرد که این عارضه‌ها احتمالاً در هفته اول پس از تزریق ناپدید می‌شوند. با این وجود، توصیه می‌شود که در طول این هفته استراحت کرده و از انجام هرگونه فعالیت شدید برای کاهش خطر کبودی اجتناب کنید. نیز به احتمال زیاد نیازی به مصرف مسکن نخواهید داشت. همچنین ممکن است در یک یا دو هفته اول ورم و مقداری کبودی جزئی در محل تزریق داشته باشید که معمولاً با آرایش می‌توان آن را پوشاند.

 پس از تزریق نیز شما می‌توانید در همان روز با همراهی یکی از اعضای خانواده یا دوستان خود به خانه بروید؛ البته پس از اینکه تمام اثرات بیهوشی از بین رفت. در طول روز باید در خانه استراحت کنید و همانطور که گفته شد، تا یک هفته بعد از تزریق از فعالیت بدنی که ضربان قلب یا فشار خون شما را بالا می‌برد، خودداری کنید. البته که می‌توانید فعالیت‌های سبک مانند مطالعه یا کار با کامپیوتر را انجام دهید. شب‌ها نیز باید در حالی که سر خود را در ارتفاع مناسب بر روی بالش قرار داده‌اید بخوابید یا روی یک صندلی بلند بخوابید. زیرا اساسا بالا نگه داشتن سر به کاهش تورم صورت کمک می‌کند.

پس از تزریق ممکن است درد خفیفی داشته باشید و نیز ممکن است در نواحی که چربی از آن گرفته شده کبودی مشاهده کنید. به همین منظور پزشک برای شما داروی ضد درد تجویز خواهد کرد. در 1 تا 2 هفته اول نیز باید انتظار کمی کبودی و تورم داشته باشید. این کبودی و تورم به تدریج هر هفته بهبود می‌یابد. همچنین می‌توانید 1 تا 2 هفته پس از تزریق به تدریج شدت فعالیت‌های خود را افزایش دهید. البته به خاطر داشته باشید که تا زمانی که 4 تا 6 هفته از تزریق شما نگذشته است، نباید هیچ فعالیت سنگینی (افزایش ضربان قلب یا فشار خون) انجام دهید.

 مراقبت‌های لازم بعد از تزریق چربی به صورت

 • پس از بازگشت به خانه، استراحت مطلق را برای 24 ساعت آینده با بالا گرفتن سر خود داشته باشید. تا 3 شب بعد از تزریق نیز به پشت با 3 تا 4 بالش زیر سر و پشت خود بخوابید. این کار به کاهش ادم (تورم) صورت کمک می‌کند.
 • برای کمک به کاهش میزان تورم و کبودی صورت، در 24 ساعت اول پس از تزریق، از کمپرس یخ روی محل تزریق استفاده کنید.
 • اگر درد دارید، لطفاً داروهای مسکن تجویز شده خود را طبق دستور پزشک مصرف کنید. این داروها برای جلوگیری از حالت تهوع باید همراه با غذا مصرف شوند. ممکن است تیلنول (استامینوفن) برای شما تجویز شود.
 • اگر برای شما آنتی بیوتیک خوراکی تجویز شده است، آن را طبق دستور مصرف کنید.
 • در 10 روز اول پس از تزریق نباید داروی دیگری مصرف کرد. همچنین هنگام مصرف هر دارویی از مصرف الکل خودداری کنید.
 • اگر هر یک از علائم زیر را تجربه کردید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید: دمای بالای 101.8 درجه فارنهایت، لرزش، درد شدید، یا شروع ناگهانی تورم یا قرمزی قابل توجه در محل‌ تزریق.
 • در 12 ساعت اول پس از تزریق فقط مایعات رقیق بنوشید. روز بعد از تزریق نیز، می‌توانید غذاهای نرم بخورید. همچنین بعد از روز پنجم بعد از تزریق می‌توانید هر چیزی بخورید.
 • پس از گذشت 24 ساعت اول، می‌توانید باندها را برداشته و صورت خود را به آرامی با یا می‌توانید با احتیاط از دهانشویه مناسب استفاده کنید.
 • پس از تزریق بهتر است انتظار ادم (تورم) و همچنین اکیموز (کبودی) در اطراف صورت خود را داشته باشید. میزان ادم و اکیموز به وسعت جراحی و همچنین بدن فرد بستگی دارد.
 • در هفته اول از خم شدن یا بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید.
 • پس از تزریق، صورت شما به نور خورشید حساس می‌شود که باعث افزایش احتمال سوختگی می‌گردد. به همین منظور از کرم ضد آفتاب با حداقل SPF 15 برای محافظت از صورت خود در برابر سوختگی، به خصوص در محل تزریق استفاده کنید.
 • توجه داشته باشید که سیگار کشیدن یا استفاده از داروهای غیرمجاز می‌تواند منجر به عوارض نامطلوبی شود و نتایج تزریق شما را به خطر بیندازد.

نتیجه تزریق چربی به صورت و ماندگاری آن

نتیجه تزریق چربی به صورت و ماندگاری آن

نتایج حاصل از این روش عموماً تدریجی است و نه فوری. متاسفانه حدود 40 تا 60 درصد از سلول‌های چربی تزریق شده در سه ماه اول از بین می‌روند. پزشکان این موضوع را می‌دانند و کمی صورت شما را بیش از حد با چربی پر می‌کنند تا حجم از دست رفته جبران شود. همچنین 3 تا 4 ماه پس از عمل، سلول‌های چربی منتقل شده به صورت شما به کمترین حجم خود خواهند رسید. از 4 تا 9 ماهگی، سلول‌های چربی که جان سالم به در برده‌اند، شروع به ماندگار شدن خواهند کرد. پس از گذشت نه ماه، هر سلول چربی که به صورت شما تزریق شده، به طور کلی دائمی در نظر گرفته می‌شود، اگرچه در صورت کاهش یا افزایش وزن، حجم صورت شما می‌تواند تغییر کند. به خاطر داشته باشید که هر چه سن شما بالاتر باشد نتایج کمتر قابل پیش بینی خواهند بود و معمولاً افراد سیگاری کاندیدای خوبی برای این تزریق نمی‌باشند. اگر به روش تزریق چربی صورت علاقه مند هستید، می‌توانید با پزشک متخصص مشورت‌های لازم را جهت انجام آن داشته باشید. از آنجایی که پزشک از چربی بدن خودتان در این روش استفاده می‌کند، بدن شما آن را به عنوان یک ماده خارجی متصور نشده و سازگاری خوبی با آن خواهد داشت.

عوارض تزریق چربی به صورت

عوارض تزریق چربی به صورت

عوارض جانبی رایج تزریق چربی صورت عبارتند از کبودی و تورم، احساس بی‌حسی یا تغییر حس در نواحی تزریق شده. این عوارض معمولا موقتی می‌باشند. خونریزی و عفونت نیز غیر معمول هستند. علاوه بر این اگر کاهش حجم چربی (پس از عمل) در دو طرف صورت دقیقاً برابر نباشد، احتمال بروز عدم تقارن جزئی وجود دارد. با این حال، اگر به چهره افراد، از جمله چهره‌های بسیار جذاب، دقت کنید، متوجه خواهید شد که هیچ دو طرف صورتی دقیقاً متقارن نیستند. در نهایت، یکی از عوارض بسیار نادر اما جدی تزریق چربی به صورت، تزریق داخل عروقی (تزریق در رگ خونی) است که منجر به آمبولی، سکته، کوری یا نکروز پوستی (از بین رفتن بافت پوست) می‌شود.

پس از انجام عمل انتقال تزریق چربی، در صورت مشاهده موارد زیر فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:

 • تب بالا
 • سرگیجه‌ای که از بین نمی‌رود
 • خونریزی شدید
 • قرمزی و گرما در محل تزریق
 • تهوع و استفراغ شدید
 • درد شدیدی که به طور ناگهانی ایجاد می‌شود یا از بین نمی‌رود.
 • نشت مایع از محل تزریق

 

هزینه‌های تزریق چربی به صورت

هزینه‌های تزریق چربی به صورت

ابتدا باید گفت که تزریق چربی به صورت یک عمل زیبایی است و این بدان معناست که احتمالاً هیچ بیمه‌ای آن را پوشش نخواهد داد، بنابراین بحث مالی را از قبل برنامه‌ریزی کنید. در مورد اصل هزینه‌ها، از آنجایی که هر فرد یک درمان مخصوص خود را خواهد داشت، هیچ قیمت ثابتی برای تزریق چربی وجود ندارد و پزشک پس از جلسه مشاوره به شما اطلاع خواهد داد که ریز هزینه‌ها به چه شکل است. ولی به طور کلی چندین عامل وجود دارد که می‌تواند بر هزینه‌های نهایی تأثیر بگذارد، از جمله:

 • تخصص پزشک: هر چه پزشک شما با تجربه‌تر و شناخته شده‌تر باشد، احتمالاً باید بیشتر هزینه کنید.
 • هزینه‌های کلینیک: بر اساس سطح خدمات و امکاناتی که کلینیک شما ارائه می‌دهد، ممکن است مجبور باشید پول بیشتری پرداخت کنید.
 • تکرار مجدد تزریق: اگر برای دستیابی به نتایج مطلوب مجبور به تکرار این روش هستید، هزینه‌ بیشتری باید بکنید.
 • موقعیت جغرافیایی شما: برخی از شهرها و برخی از محله‌ها به طور کلی گران‌تر از سایرین هستند و این مورد نیز بر درمان شما تأثیر می‌گذارد.
 • حجم چربی تزریقی: مقدار چربی که باید از بدن شما کشیده شود، فیلتر شود و سپس دوباره تزریق شود، هزینه درمان شما را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد.

سوالات متداول

تزریق چربی چقدر طول می‌کشد؟

بسته به میزان چربی مورد نیاز برای تزریق، این روش می‌تواند از 30 دقیقه تا چند ساعت طول بکشد.

آیا تزریق چربی به صورت دردناک است؟

این عمل تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود، بنابراین بیماران نباید در حین عمل احساس درد کنند. با این حال، ممکن است در طول دوره نقاهت کمی ناراحتی و تورم را تجربه کنند.

دوره نقاهت چقدر است؟

دوره نقاهت بسته به نوع درمان متفاوت است، اما اکثر بیماران می‌توانند انتظار داشته باشند که ظرف یک یا دو هفته بعد از تزریق، به کار و فعالیت‌های منظم خود بازگردند.

آیا می‌توان تزریق چربی به صورت را با سایر روش‌ها ترکیب کرد؟

بله، این روش زیبایی را می‌توان با سایر روش‌های زیبایی مانند لیفت صورت یا لیفت ابرو ترکیب کرد تا به جوانسازی بیشتری دست یافت.

چه کسی کاندید مناسبی برای تزریق چربی به صورت نیست؟

افرادی که دارای مشکلات پزشکی خاصی مانند بیماری‌های خودایمنی یا اختلالات لخته شدن خون هستند، کاندیدای مناسبی برای تزریق چربی صورت نیستند.

آیا تزریق چربی به صورت تحت پوشش بیمه است؟

تزریق چربی به صورت به طور کلی یک عمل زیبایی محسوب می‌شود و تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرد.