لیپوماتیک باسن نحوه انجام، مراقبت‌ها و عوارض

 1. خانه
 2. /
 3. لیپوماتیک
 4. /
 5. لیپوماتیک باسن نحوه انجام،...
فهرست مطالب

لیپوماتیک باسن یک روش جهت فرم‌ دهی به باسن است. در این روش جهت بهبود ظاهری، چربی‌ها از قسمت باسن و قسمت‌های اطراف آن خارج می‌شوند. لیپوماتیک مشابه روش لیپوساکشن سنتی است ولی در روش لیپوماتیک، از اولتراسوند و ارتعاش نیز استفاده شده که سبب دستیابی به نتیجه رضایت‌ بخش‌تری می‌شود.

با وجود این که لیپوماتیک باسن سبب فرم‌ دهی و بهبود ظاهری باسن می‌شود، ولی این روش نباید به عنوان یک گزینه کاهش وزن در نظر گرفته شود. بلکه لیپوماتیک روشی برای رفع چربی‌هایی است که توسط رژیم غذایی و ورزش از بین نمی‌روند.

در این مقاله اطلاعات کامل در مورد لیپوماتیک باسن ارائه شده است.

لیپوماتیک باسن کدام نواحی را هدف قرار می‌دهد؟

لیپوماتیک باسن کدام نواحی را هدف قرار می‌دهد؟

در زمان انجام لیپوماتیک، معمولا جراح بر روی خود باسن جراحی را انجام نمی‌دهد بلکه لیپوماتیک بر روی نواحی اطراف باسن انجام می‌شود. لیپوماتیک بر روی قسمت‌های زیر انجام خواهد شد:

چربی‌های کمری‌_‌خاجی در قسمت پایین ستون مهره در محل اتصال کمر و باسن قرار دارند. بافت زیر پوستی در این قسمت در نزدیکی ساختارهای عصبی‌_‌عروقی قرار دارد. به همین دلیل لیپوماتیک در این قسمت با احتیاط بسیار زیادی انجام می‌شود.

این چین در واقع باسن را از ران‌ها جدا می‌کند. این چین در همه افراد مشخص نمی‌باشد. مشخص بودن این چین سبب می‌شود که باسن برجسته به نظر برسد.

جراح در این قسمت با احتیاط عمل می‌کند. لیپوساکشن بیش از حد در این قسمت می‌تواند سبب شود که جدا از مبحث عدم بهبود زیبایی ظاهری، نشستن برای شخص دشوار شود. همچنین ممکن است فرو رفتگی غیر طبیعی در قسمت ران پا ایجاد شود که با انجام حرکات خاصی مانند کشش یا خم شدن قابل مشاهده است.

چربی ها در این قسمت در اثر تجمع در ناحیه بین چین زیر باسن و بخش خلفی و بالای ران ایجاد شده و به شکل یک موز می‌باشند. چربی‌های این بخش معمولا در اثر وزن اضافی تجمع پیدا می‌کنند. لیپوماتیک باسن می‌تواند سبب کاهش بخشی از این وزن شده و باعث بهبود  ظاهری در این قسمت شود. این روش همچنین شامل برداشتن چربی از نواحی مانند بالای باسن، بخش جانبی ران‌ها و یک سوم تحتانی باسن می‌باشد.

کاهش طول چین زیر باسن سبب می‌شود که پاها بلندتر و لاغرتر و باسن نیز برجسته‌تر به نظر برسد.

قسمت‌ بیرونی ران‌ها یکی از قسمت‌های اصلی است که توسط لیپوماتیک فرم‌ دهی می‌شود. لیپوماتیک در این قسمت با نتیجه رضایت‌ بخش و بدون مشکل انجام می‌شود. خارج کردن چربی از این قسمت سبب شده که کل پاها صاف‌تر، بلندتر و لاغرتر به نظر برسند.

مزایای لیپوماتیک باسن

مزایای لیپوماتیک باسن شامل موارد زیر می‌باشد:

 • یک روش کم‌ تهاجمی است که با استفاده از بیهوشی عمومی انجام می‌شود.
 • فرم‌ دهی دقیق به باسن و سفت شدن پوست
 • تحریک تولید کلاژن
 • کوتاه بودن زمان درمان
 • کم بودن دوره بهبودی
 • کاهش میزان عوارض
 • کاهش خونریزی و کبودی
 • کاهش درد و ناراحتی
 • تسریع روند بهبودی

 کاندیدای مناسب برای لیپوماتیک باسن

کاندیدای مناسب لیپوماتیک باسن افرادی هستند که بدون بزرگ کردن حجم باسن، تمایل به بهبود ظاهری و فرم‌ دهی به باسن خود دارند. با استفاده از لیپوماتیک باسن و نواحی اطراف آن می‌توان به شکل مناسبی از باسن دست پیدا کرد. متقاضیان بایستی از خاصیت ارتجاعی کافی در قسمت پوست برخوردار باشند تا اطمینان حاصل شود که پس از برداشتن چربی افتادگی پوست ایجاد نمی‌شود.

جهت کاهش احتمال بروز عوارض متقاضیان بایستی از لحاظ سلامتی در وضعیت مناسبی قرار داشته باشند. لیپوماتیک یک روش جهت کاهش وزن نمی‌باشد. این روش در واقع برای خارج کردن چربی به منظور بهبود ظاهری و فرم‌ دهی بدن طراحی شده است. کاندیدای مناسب برای لیپوماتیک افرادی هستند که وزنشان نزدیک وزن ایده‌ آل باشد ولی دارای ذخایر چربی هستند که در برابر رژیم غذایی و ورزش مقاوم است.

آمادگی لازم برای لیپوماتیک باسن

آمادگی‌های لازم برای لیپوماتیک باسن شامل:

 • توقف مصرف هر گونه داروی رقیق‌ کننده خون یا هر نوع دارو یا مکمل دیگر که در روند لخته شدن خون اختلال ایجاد می‌کند.
 • خودداری از مصرف سیگار برای مدت دو هفته تا دو ماه پیش از لیپوماتیک و یک ماه پس از به‌ کارگیری این روش. کاهش اکسیژن در خون می‌تواند احتمال بروز عوارض خاص در شخص را افزایش دهد.
 • خودداری از مصرف الکل. مصرف الکل می‌تواند سبب رقیق شدن خون و بروز عوارض شود.
 • برنامه‌ ریزی برای مرخصی در طول چند روز جهت بهبودی. توصیه می‌شود که متقاضی جهت استراحت برای دستیابی به بهترین نتایج، برای مرخصی برنامه‌ ریزی کند.
 • فراهم کردن امکانات برای دوره بهبودی. بایستی اطمینان حاصل شود که مواد غذایی، داروهای مُسکن، امکانات رفاهی و مکان راحت در دوره بهبود در دسترس قرار دارد.
 • برنامه‌ ریزی با دوستان یا اعضای خانواده برای رساندن متقاضی به منزل پس از لیپوماتیک. همچنین توصیه می‌شود که این شخص برای ارائه هر گونه حمایت برای یک یا دو شب اول در کنار متقاضی بماند.
 • استفاده از لباس‌های گشاد و راحت در روز انجام لیپوماتیک

نحوه انجام لیپوماتیک باسن

نحوه انجام لیپوماتیک باسن

انجام لیپوماتیک باسن به مهارت و تجربه و شناخت زیادی در مورد ساختار بدن انسان نیاز دارد. این روش برای هر فرد جهت دستیابی به بهترین نتیجه و بسته به اهداف متقاضیان، به شیوه خاص انجام می‌شود.

در ابتدا از ماده بی‌ حسی جهت بی‌ حس کردن ناحیه مورد نظر و جلوگیری از بروز درد استفاده می‌شود. امکان دارد این روند به زمان نیاز داشته باشد ولی زمانی که متقاضی آماده باشد، برش‌های بسیار کوچکی در ناحیه مورد نظر ایجاد شده تا لیپوماتیک آغاز شود.

جراح در این مرحله از ابزار کانولا استفاده می‌شود.کانولا یک لوله ظریف و توخالی از جنس فولاد است که به آرامی در لایه چربی باسن قرار داده می‌شود. با حرکت آرام و ماهرانه کانولا به داخل لایه چربی (در حالی که این ابزار موازی با پوست قرار دارد)، سلول‌های چربی از طریق کانولا از بدن خارج می‌شوند.

بهترین گزینه برای لیپوماتیک باسن افراد دارای باسن بزرگ و برجسته هستند که تمایل به کاهش اندازه کلی باسن و یا فرم‌ دهی و و بهبود ظاهری باسن دارند ولی لزوما تمایلی به افزایش سایز باسن ندارند. در بیشتر موارد، متقاضیان دارای لایه چربی نسبتا ضخیم بر روی سطح باسن خود هستند.

پزشک همزمان با فرم‌ دهی لایه چربی بیرونی با استفاده از لیپوماتیک، این لایه را خارج می‌کند. بسته به وضعیت فیزیکی متقاضی، پزشک معمولا از لیپوماتیک در قسمت‌های دیگر مانند لگن، ران‌ها و نواحی بالای باسن نیز استفاده می‌کند.

در طی روند درمان، جراح تمامی مواردی لازم مانند انعطاف‌پذیری پوست و تناسب قسمت‌های مختلف بدن را در نظر می‌گیرد.

پس از پایان درمان، پزشک وضعیت جسمانی متقاضی را بررسی کرده و در صورت عدم وجود هر گونه مشکل، متقاضی می‌تواند در همان روزی که لیپوماتیک انجام شده است، به منزل بازگردد.

مراقبت‌های بعد از لیپوماتیک باسن

زمان بهبودی پس از لیپوماتیک باسن بین 4 تا 12 هفته می‌باشد. 36 تا 72 ساعت اول پس از درمان در واقع دشوارترین زمان دوره بهبودی می‌باشد. معمولا ترکیبی از درد و بی‌ حسی پس از درمان ایجاد می‌شود. بایستی از نشستن برای مدت طولانی خودداری شود. متقاضی باید وضعیت خوابیدن بر روی پشت یا شکم را در هفته اول با پزشک در میان بگذارد. جهت تسکین درد امکان دارد از دارو طبق تجویز جراح به این منظور استفاده شود. مراقبت‌های بعد از لیپوماتیک باسن در دوره بهبود شامل:

 • استفاده از رژیم غذایی سالم: استفاده از رژیم غذایی سالم یکی از مهم‌ترین اقدامت برای بهبود وضعیت بدن، تولید کلاژن جدید و جلوگیری از بازگشت چربی در محل جراحی است. به این منظور بایستی از میوه‌ها و سبزیجات تازه (خام یا بخارپز) جهت کمک به هضم غذا و جذب مواد مغذی به مقدار زیاد استفاده شود. شخص باید از مصرف فست فود و دیگر مواد غذایی فرآوری شده خودداری کند.
 • مصرف مقادیر زیاد آب: جهت آبرسانی به پوست و کمک به سفت شدن بافت پوست پس از لیپوماتیک بایستی مقادیر زیاد آب مصرف شود. مصرف آب به دفع سلول‌های مرده از طریق ادرار کمک می‌کند.
 • استراحت به مقدار کافی: متقاضیان پس از لیپوماتیک و در حدود 4 تا 6 روز پس از درمان با اجازه پزشک می‌توانند از ورزش سبک استفاده کنند. جهت تشکیل رگ‌های خونی جدید بایستی از انجام فعالیت سنگین خودداری شود.
 • استفاده از گن فشرده‌ ساز: جهت کاهش ورم و کمک به بدن در روند بهبودی بایستی از این گن‌ها استفاده شود. گن فشرده‌ ساز باید در تمامی اوقات (به غیر از زمان استحمام) برای مدت 4 تا 12 هفته پس از جراحی به کار برده شود.
 • مصرف داروهای تجویزی پزشک: امکان دارد پزشک برای متقاضی پس از لیپوماتیک باسن دارو تجویز کند. شخص بایستی از دستورات پزشک در این زمینه به دقت پیروی کند.
 • تعویض پدهای جذب‌کننده و مراقبت از نواحی جراحی شده: نشت از ناحیه جراحی پس از لیپوماتیک امکان‌ پذیر است. استفاده از پدهای جذب کننده با کیفیت بالا می‌تواند ناراحتی ایجاد شده در این ارتباط با کاهش دهد. به این منظور، به آرامی ناحیه مورد نظر را 1 تا 2 بار در روز با آب و صابون تمیز کنید. استفاده از ضد عفونی‌کننده زخم، به کاهش احتمال بروز عفونت و کمک به بهبود سریع‌تر زخم کمک می‌کند.
 • خودداری از استفاده از پک یخ یا پد حرارتی: در ناحیه تحت درمان. از به‌ کارگیری چسب زخم، هیدروژن پراکسید و غوطه‌ور شدن در آب (مانند وان حمام) نیز بایستی در طی دوره بهبود خودداری شود.
 • ادامه فعالیت‌های روزانه: در هر زمان که شخص آمادگی لازم به این منظور را کسب کرده باشد.

نتایج لیپوماتیک باسن

نتایج لیپوماتیک باسن

پس از جراحی، مقدار کمی از چربی کاهش پیدا کرده و ظاهر باسن تغییر خواهد کرد. البته، امکان دارد کبودی و ورم در ناحیه تحت درمان ایجاد شود. جهت مشاهده نتیجه نهایی بایستی تا رفع ورم منتظر بمانید.

لیپوماتیک باسن سلول‌های چربی را از بدن خارج می‌کند. بنابر این نتیجه درمان دائمی است و یا حداقل برای مدت طولانی و پیش از نیاز به انجام مجدد این روش، ماندگار خواهد بود.

البته در صورت افزایش وزن و رعایت زندگی ناسالم، سلول‌های چربی جدید تجمع پیدا کرده و نتایج درمان از بین خواهند رفت. حفظ وزن ایده‌ آل و رعایت سبک زندگی سالم مهم‌ ترین نکات جهت حفظ ماندگاری لیپوماتیک باسن هستند.

جهت حفظ نتایج درمان بایستی به نکات زیر توجه شود:

یک اصل مهم جهت حفظ ماندگاری نتایج درمان، استفاده از رژیم غذایی سالم حاوی مقادیر زیاد میوه و سبزیجات تازه، گوشت بدون چربی و کربوهیدرات‌های پیچیده می‌باشد. بایستی در رژیم غذایی از مصرف مواد حاوی کربوهیدرات زیاد مانند نان، پاستا و برنج که می‌توانند سبب افزایش وزن شوند خودداری شود. همچنین بایستی از مصرف مواد غذایی مانند چیپس، آب نبات و کیک اجتناب شده و از مواد سالم‌تری استفاده شود. علاوه بر کاهش مصرف کربوهیدرات‌های تصفیه شده، جهت کاهش احتمال افزایش وزن از رژیم غذایی حاوی مقادیر کم چربی اشباع استفاده کنید.

در طول دوره بهبودی، جراح خودداری از به‌ کارگیری تمارین سنگین بلافاصله پس از جراحی را جهت کاهش احتمال آسیب‌ دیدگی و بروز عوارض توصیه خواهد کرد. البته شما می‌توانید مجددا ورزش را به صورت پیاده‌روی کوتاه و آرام در فعالیت‌های روزانی خود جای دهید تا زمانی که احساس کردید می‌توانید به راحتی حرکت کنید. پس از بهبود، ورزش طبق روال عادی برای حفظ وضعیت جسمانی ضروری است. ورزش ایروبیک برای مدت 3 روز در هفته به مدت 30 دقیقه در روز پس از معاینه توسط پزشک توصیه می‌شود.

تمرین ایروبیک

جراح معمولا توصیه می‌کند که متقاضی 48 ساعت پس از جراحی ورزش کردن را آغاز کند. در مدت سه هفته اول پس از لیپوماتیک بایستی به وضعیت بدن در ارتباط با ورزش کردن توجه شود. در حدود دو هفته پس از جراحی نباید از ورزش‌های سنگین و شدید مانند ایروبیک و دویدن استفاده شود (در این ارتباط بایستی به نکات مطرح شده از جانب جراح دقت شود). جهت حفظ نتایج لیپوماتیک بایستی تمارین را به آرامی آغاز کرده و به تدریج در جهت بازیابی قدرت خود اقدام کنید.

تمرین مقاومتی

در طی هفته دوم پس از لیپوماتیک، بیشتر متقاضیان می‌توانند طبق دستور جراح، تمارین مقاومتی را آغاز کنند. در ابتدا بایستی از انجام تمرین در قسمت جراحی شده خودداری شود. ولی پس از بهبود کامل ناحیه جراحی، می‌توانید تمرین در قسمت شکم یا زیر بغل را آغاز کرده و به آرامی و به تدریج میزان قدرت و شدت را افزایش دهید. کش ورزشی و وزنه‌های کوچک ابزار مناسبی برای انجام تمارین مقاومتی به شمار می‌روند.

مصرف آب به طور روزانه به آبرسانی در بدن کمک می‌کند. نوشیدن آب سبب حفظ سوخت و ساز بدن و بهبود روند هضم و کنترل اشتها می‌شود. مقدار آبی که بایستی در روز مصرف شود به میزان فعالیت شخص بستگی دارد ولی به طور کلی در روز بدن به 8 لیوان آب (هر لیوان حاوی 8 اونس یا 240 سی سی آب) نیاز دارد.

استرس یکی از دلایل اصلی افزایش وزن محسوب می‌شود. در نتیجه جهت جلوگیری از افزایش وزن، استرس بایستی کاهش داده شود.

استرس سبب افزایش سطح کورتیزول در سیستم بدن شده و در نهایت شخص به مصرف انواع غذاهای ناسالم تمایل پیدا می‌کند. بر اساس تحقیقات انجام شده، افزایش سطح کورتیزول سبب کاهش میزان کالری مصرف شده توسط بدن می‌شود. این کاهش می‌تواند ناشی از غذاهای ناسالم مصرف شده در دوره‌های استرس‌زا باشد که سبب افزایش سطح انسولین می‌شود. مقادیر بالای انسولین سبب افزایش ذخیره چربی شده و شخص بایستی در زمان انجام لیپوماتیک از بروز این حالت جلوگیری کند.

مشکلات احتمالی و عوارض جانبی لیپوماتیک باسن

عوارض جانبی لیپوماتیک باسن شامل خونریزی و واکنش به ماده بی‌ حسی می‌باشند. البته چون که در این روش نسبت به روش‌های سنتی لیپوساکشن از روش دقیق‌تری استفاده می‌شود، احتمال بروز عوارض کمتر می‌باشد.

عوارض احتمالی لیپوماتیک باسن شامل:

 • عدم تناسب در فرم باسن: امکان دارد پوست در اثر حدف ناهموار چربی، خاصیت ارتجاعی ضعیف پوست و بهبودی غیر طبیعی پوست، دارای برآمدگی یا موج‌دار به نظر برسد. امکان دارد این تغییرات دائمی باشند. آسیب زیر پوست ناشی از کانولا می‌تواند به طور دائمی سبب ایجاد لکه بر روی پوست شود.
 • تجمع مایع: امکان دارد به طور موقتی توده‌های حاوی مایع زیر پوست ایجاد شوند. ممکن است به تخلیه این مایع توسط یک سوزن نیاز باشد.
 • بی‌ حسی: امکان دارد بی‌ حسی موقتی یا دائمی در ناحیه تحت درمان ایجاد شود. تحریک موقتی عصبی نیز امکان‌ پذیر است.
 • عفونت: بروز عفونت پوستی نادر ولی امکان‌ پذیر است. عفونت شدید پوستی می‌تواند خطرناک باشد.
 • ایجاد سوراخ در عضو داخل بدن: در صورتی که کانولا به طور عمیق وارد قسمت مورد نظر شود، به ندرت امکان دارد سبب سوراخ شدن یک عضو داخلی بدن شود. این حالت ممکن است به ترمیم فوری با جراحی نیاز داشته باشد.
 • آمبولی چربی: امکان داد قطعات چربیِ جدا شده در یک رگ خونی گیر کرده، در ریه‌ها جمع شده و یا به طرف مغز حرکت کنند. آمبولی چربی یک فوریت پزشکی محسوب می‌شود.
 • مشکلات کلیوی و قلبی: تغییر در سطح مایعات در حین تزریق و خروج مایعات می‌تواند سبب بروز مشکلات خطرناک کلیوی، قلبی و ریوی شود.
 • مسمومیت با لیدوکائین: لیدوکائین نوعی ماده بی‌ حسی است که معمولا در زمان لیوپماتیک جهت کمک به کنترل درد استفاده می‌شود. اگر چه این ماده به طور کلی ایمن است، به ندرت می‌تواند سبب بروز مسمومیت شده و باعث بروز مشکلات خطرناک مربوط به قلب و دستگاه عصبی مرکزی شود.

در صورتی که جراحی بر روی بخش‌های بزرگتری از بدن انجام شده و یا در یک جلسه درمانی، چندین جراحی مختلف انجام شوند، احتمال بروز عوارض افزایش پیدا می‌کند. در این ارتباط بایستی با جراح مشورت شود. همچنین جهت کاهش عوارض احتمالی بایستی برای انجام لیپوماتیک به جراح ماهر و باتجربه مراجعه شود.

هزینه لیپوماتیک باسن

هزینه لیپوماتیک باسن

امکان دارد نیاز باشد که متقاضی تمامی مخارج لیپوماتیک را خودش پرداخت کند چرا که شرکت‌های بیمه به ندرت هزینه این جراحی را پوشش قرار می‌دهند. همچنین متقاضی بایستی از عواملی که بر هزینه این روش تاثیر می‌گذارند اطلاع داشته باشد.

در ابتدا بایستی به هزینه دستمزد پزشک، ماده بی‌ حسی و هزینه‌های کلینیک مورد نظر توجه شود. هزینه این موارد در کلینیک‌های مختلف، متفاوت می‌باشد. عامل دیگر شامل موقعیت جغرافیایی کلینیک مورد نظر است. همچنین در صورتی که به تکرار جلسات درمانی نیاز باشد، هزینه درمان افزایش پیدا می‌کند.

پزشکان و کلینیک‌های معتبر، هزینه دقیق درمان را اعلام کرده و پس از جلسه مشاوره هزینه درمان را برآورد خواهند کرد.

جمع‌بندی

لیپوماتیک باسن یک روش کم‌ تهاجمی، ایمن و موثر جهت خارج کردن چربی‌ها در قسمت باسن محسوب می‌شود. با وجود این که لیپوماتیک نباید به عنوان گزینه‌ای برای کاهش وزن در نظر گرفته شود، این روش سبب کاهش سایز و وزن می‌شود.

در ارتباط با انتخاب این گزینه درمانی بایستی با پزشک مشورت کرده، اقدامت مورد نیاز پیش از لیپوماتیک را در نظر گرفته و اطمینان حاصل کنید که هر گونه توصیه ارائه شده از جانب پزشک رعایت شود.

با وجود این که نتایج ناشی از لیپوماتیک باسن دائمی هستند، این نتایج در اثر افزایش وزن و ایجاد ذخیره جدید چربی تغییر خواهد کرد. شما بایستی با استفاده از ورزش و رژیم غذایی سالم وزن ایده‌ آل خود را حفظ کنید تا بتوانید برای مدت طولانی از نتیجه این روش رضایت داشته باشید.

سوال‌های رایج در مورد لیپوماتیک باسن

آیا لیپوماتیک باسن توسط FDA مورد تایید می‌باشد؟

لیپوماتیک یک روش مورد تایید FDA محسوب می‌شود که از دقت بالایی جهت دستیابی به بهترین نتیجه برخوردار است.

پس از لیپوماتیک باسن به چقدر زمان برای بهبودی نیاز است؟

بیشتر افراد می‌توانند یک هفته پس از لیپوماتیک، فعالیت‌های روزانه خود را ادامه دهند ولی امکان دارد بهبودی کامل به شش هفته زمان نیاز داشته باشد.

انجام لیپوماتیک باسن به چقدر زمان نیاز دارد؟

این روش بسته به میزان چربی که بایستی خارج شود معمولا به 1 تا 3 ساعت زمان نیاز دارد.

آیا لیپوماتیک باسن دردناک است؟

این روش با استفاده از بیهوشی عمومی و یا بی‌ حسی موضعی و با مصرف آرام بخش انجام می‌شود؛ بنابر این در بیشتر افراد در زمان درمان دردی ایجاد نخواهد شد.

نتایج حاصل از لیپوماتیک باسن برای چه مدت ماندگار می‌باشند؟

نتایج حاصل از این روش دائمی هستند ولی افزایش وزن یا تغییرات هورمونی می‌تواند با گذشت زمان بر ظاهر باسن تاثیر بگذارد.