تزریق چربی به گونه برای برجسته سازی آن + مزایا و ماندگاری

 1. خانه
 2. /
 3. تزریق چربی
 4. /
 5. تزریق چربی به گونه...
فهرست مطالب

تزریق چربی به گونه‌ها با هدف افزایش حجم و بهبود زیبایی ظاهری گونه‌ها و با استفاده از چربی بدن متقاضی انجام می‌شود. با توجه به این که اشخاص به دنبال جایگزین طبیعی و ماندگار برای ژل‌های مصنوعی هستند، تزریق چربی به گونه در سال‌های اخیر از محبوبیت زیادی برخوردار شده است. در این روش، پزشک چربی را از بدن بیمار استخراج کرده (معمولاً از شکم یا ران گرفته می‌شود) و سپس جهت حجم‌دهی به گونه‌ها و جوانسازی صورت، چربی را در گونه‌ها تزریق می‌کند.

مزایای تزریق چربی به گونه

مزایای تزریق چربی به گونه

مزایای تزریق چربی به گونه‌ها شامل:

 • کُند کردن روند پیری: با افزایش سن، چربی گونه‌ها کاهش پیدا کرده و می‌تواند منجر به ایجاد ظاهر سالخورده شود. تزریق چربی به گونه می‌تواند سبب افزایش حجم گونه‌ها و جوانسازی صورت شود.
 • دستیابی به نتایج ماندگار: در پاسخ به این سوال که تزریق چربی به گونه چقدر دوام دارد بایستی توجه شود که بر خلاف دیگر ژل‌هایی که به مرور زمان جذب بدن می‌شوند، تزریق چربی می‌تواند سبب دستیابی به نتیجه ماندگار شود. سلول‌های چربی که به گونه‌ها تزریق می‌شوند به دیگر سلول‌های چربی پیوسته و سبب افزایش دائمی حجم شوند.
 • دستیابی به نتیجه طبیعی: با توجه به این که سلول‌های چربی مورد استفاده در این روش از بدن بیمار استخراج می‌شوند، نتیجه درمان بسیار طبیعی است.
 • کاهش میزان اسکار: برش‌های مورد استفاده برای استخراج سلول‌های چربی بسیار کوچک هستند و این امر سبب کاهش میزان بروز اسکار و تسریع روند بهبود در مقایسه با دیگر روش‌های جوانسازی صورت می‌شود.
 • سازگاری با دیگر روش‌های جوانسازی صورت: جهت بهبود زیبایی ظاهری می‌توان تزریق چربی به گونه‌ها را با دیگر روش‌ها مانند لیفت صورت یا جراحی پلک چشم مورد استفاده قرار داد.
 • کاهش زمان بهبودی: با وجود این که امکان دارد مقداری ورم و کبودی پس از درمان ایجاد شود، بیشتر متقاضیان می‌توانند پس از چند روز فعالیت‌های روزانه خود را ادامه دهند.

تزریق چربی به گونه برای چه افرادی مناسب است؟

تزریق چربی به گونه

تزریق چربی به گونه‌ها برای افرادی مناسب است که به افزایش حجم گونه‌ها و بهبود زیبایی ظاهری صورت خود تمایل دارند. از جمله این افراد کسانی هستند که در اثر افزایش سن، کاهش وزن یا بیماری، حجم گونه‌هایشان کاهش پیدا کرده است. کاندیدای استفاده از این روش بایستی از لحاظ سلامتی در وضعیت مناسبی قرار داشته باشد و انتظارت واقع‌بینانه نسبت به نتیجه درمان داشته باشد. برخورداری از ذخیره چربی دارای اهمیت زیادی است و به ارزیابی توسط پزشک نیاز دارد. امکان دارد افرادی که قبلاً از جراحی در قسمت صورت استفاده کرده و یا به برخی از عارضه‌ها مبتلا باشند کاندیدای مناسبی برای تزریق چربی به گونه نباشند. مشورت با پزشک به تعیین این که آیا متقاضی کاندیدای مناسبی برای استفاده از این روش است یا خیر، کمک می‌کند.

آمادگی‌های لازم

پیش از تزریق چربی به گونه‌ها، جهت دستیابی به بهترین نتیجه به انجام اقدامات مختلفی نیاز است. این اقدامات شامل:

 • مشورت با پزشک معتبر: جهت تعیین این که آیا تزریق چربی برای متقاضی مناسب است یا خیر و همچنین برای بررسی نتیجه مورد نظر، عوارض درمان و انتظارات متقاضی از تزریق چربی، مشورت با پزشک الزامی است.
 • ارزیابی وضعیت جسمانی متقاضی: ارزیابی وضعیت جسمانی متقاضی شامل بررسی سابقه پزشکی و داروهای مصرفی و هر گونه عارضه‌ای است که می‌تواند بر روند درمان و بهبود تاثیر بگذارد.
 • خودداری از مصرف برخی داروها و مکمل‌ها: برخی از داروها و مکمل‌ها مانند آسپرین و ویتامین E می‌توانند سبب افزایش احتمال خونریزی و کبودی شوند. در نتیجه بایستی از مصرف این موارد برای حداقل دو هفته پیش از درمان خودداری شود.
 • قطع مصرف سیگار: سیگار کشیدن می‌تواند سبب بروز اختلال در روند بهبود و افزایش احتمال بروز عوارض شود. توصیه می‌شود که برای مدت حداقل دو هفته پیش و پس از درمان از مصرف سیگار خودداری شود.
 • خودداری از مصرف الکل و کافئین: الکل و کافئین می‌توانند سبب کاهش میزان آب بدن و افزایش ورم شوند. اجتناب از مصرف این موارد برای مدت حداقل 24 ساعت پیش از درمان از اهمیت زیادی برخوردار است.
 • مراقبت پس از درمان: یک نفر همراه بایستی متقاضی را پس از درمان به منزل برساند و چند روز اول در مدت دوره بهبودی به متقاضی کمک کند.

نحوه تزریق چربی به گونه

نحوه تزریق چربی به گونه

در طی روند تزریق چربی به گونه‌ها، پزشک برش کوچکی در ناحیه اهدا کننده (معمولاً شکم، ران‌ها یا باسن) ایجاد کرده و از کانولا برای خارج کردن سلول‌های چربی استفاده می‌کند. سپس سلول‌های چربی جهت خارج کردن هر گونه ناخالصی تصفیه شده و برای تزریق به گونه‌ها آماده‌سازی می‌شوند.

پزشک برش‌های کوچکی در قسمت گونه‌ها ایجاد کرده و سلول‌های چربی را با استفاده از یک کانولای ظریف در گونه‌ها تزریق می‌کند. پزشک جهت دستیابی به ظاهر و زاویه مورد نظر، با دقت گونه‌ها را شکل‌دهی کرده و به دلیل جذب یا کاهش حجم در طول زمان، معمولاً مقداری بیشتری از مورد نیاز چربی را تزریق خواهد کرد. کل روند درمان حدود 1 تا 2 ساعت طول کشیده و معمولاً متقاضی می‌تواند در همان روز درمان به منزل بازگردد.

فیلم تزریق چربی به گونه

 

مراقبت‌های لازم بعد از تزریق چربی به گونه

پس از تزریق چربی به گونه‌ها، به انجام اقدامات خاصی در ارتباط با مراقبت‌های لازم جهت اطمینان از بهبود و دستیابی به نتیجه رضایت‌بخش نیاز می‌باشد. این مراقبت‌ها شامل:

 • خودداری از لمس یا مالش ناحیه تزریق برای مدت حداقل 24 ساعت پس از درمان
 • استفاده از یخ در ناحیه تزریق برای مدت 10 تا 15 دقیقه در هر نوبت برای تعداد چند بار در روز (در مدت 48 تا 72 ساعت پس از تزریق) جهت کاهش ورم و درد
 • خودداری از خوابیدن بر روی صورت برای مدت یک هفته پس از درمان
 • خودداری از انجام ورزش و فعالیت‌های سنگین برای مدت حداقل یک هفته پس از درمان
 • اجتناب از قرارگیری در معرض نور مستقیم خورشید یا برنزه کردن پوست برای مدت حداقل یک هفته پس از تزریق چربی
 • مصرف هر گونه داروی مُسکن و یا آنتی‌بیوتیک طبق دستور پزشک
 • مراجعه منظم به پزشک جهت ارزیابی روند درمان و اطمینان از بهبود
 • شکیبایی در ارتباط با نتایج درمان. امکان دارد کاهش ورم و مشاهده نتایج به صورت کامل به چند هفته زمان نیاز داشته باشد.

رعایت موارد فوق می‌تواند به کاهش درد و عوارض و اطمینان از دست‌یابی به بهترین نتیجه کمک کند.

عوارض تزریق چربی

برخی از عوارض تزریق چربی به گونه‌ها شامل ورم، کبودی، قرمزی، بروز درد هنگام لمس و بی‌حسی در ناحیه تزریق می‌باشند. این عوارض معمولاً خفیف هستند و پس از چند روز تا چند هفته رفع خواهند شد. به ندرت امکان ایجاد عوارضی مانند عفونت، خونریزی، عدم تقارن، ایجاد برآمدگی یا توده و بروز اسکار وجود دارد.

ماندگاری تزریق چربی به گونه چقدر است؟

ماندگاری تزریق چربی به گونه

در پاسخ به این سوال که تزریق چربی به گونه چقدر ماندگاری دارد بایستی توجه شود که ماندگاری تزریق چربی به گونه‌ها در هر شخصی متفاوت است. به طور کلی، مقداری از چربی تزریق شده به مرور زمان توسط بدن دوباره جذب می‌شود، ولی چربی باقی‌مانده می‌تواند برای چند سال ماندگار باشد. برخی از عواملی که بر میزان ماندگاری نتایج درمان تاثیر دارند شامل سن متقاضی، کیفیت پوست، وضعیت کلی سلامتی و مهارت پزشک مورد نظر است. در برخی از موارد، امکان دارد جهت حفظ نتیجه تزریق چربی به تکرار جلسات درمانی نیاز باشد. در جلسه مشاوره بایستی در ارتباط با ماندگاری نتایج با پزشک مشورت شود.

هزینه تزریق چربی به گونه چقدر است؟

هزینه تزریق چربی به گونه

هزینه تزریق چربی به گونه بسته به عواملی مانند موقعیت جغرافیایی کلینیک مورد نظر، تجربه و اعتبار پزشک، مدت زمان جلسه درمانی و نوع ماده بی‌حسی متفاوت می‌باشد.

سوال‌های رایج در مورد تزریق چربی به گونه‌ها

طول دوره بهبود پس از تزریق چربی به گونه چقدر است؟

طول دوره بهبود پس از تزریق چربی به گونه معمولاً 1 تا 2 هفته است. در این مدت شخص بایستی از انجام فعالیت‌های سنگین خودداری کرده و اقدامات مراقبتی پس از درمان را به دقت انجام دهد.

آیا تزریق چربی به گونه دردناک است؟

در بیشتر موارد درد بسیار کمی در زمان تزریق ایجاد خواهد شد. این درد با استفاده از بی‌حسی موضعی و مصرف داروی مُسکن خوراکی رفع می‌شود.

آیا نتایج حاصل از تزریق چربی به گونه‌ها برگشت‌پذیر است؟

برخلاف ژل‌های تزریقی، نتایج تزریق چربی به گونه‌ها به راحتی برگشت‌پذیر نیست؛ اما در صورت تمایل، امکان اصلاح کردن آن وجود دارد.

مشاهده نتایج تزریق چربی به گونه به چقدر زمان نیاز دارد؟

مشاهده نتایج نهایی تزریق چربی به گونه‌ها به چند هفته تا چند ماه زمان نیاز دارد.

آیا استفاده از روش تزریق چربی به گونه به همراه روش‌های دیگر امکان‌پذیر است؟

بله. استفاده از روش تزریق چربی به همراه دیگر روش‌های جوان‌سازی صورت مانند لیفت صورت، لیفت ابرو یا جراحی پلک چشم امکان‌پذیر است.

آیا می‌توان پس از تزریق چربی به گونه از محصولات آرایشی استفاده کرد؟

اشخاص بایستی از استفاده از محصولات آرایشی برای مدت چند روز پس از درمان خودداری کنند تا ناحیه تزریق به طور کامل بهبود پیدا کند.

آیا نتیجه تزریق چربی به گونه طبیعی است؟

در صورتی که تزریق چربی به گونه توسط جراح پلاستیک با تجربه و ماهر انجام شود، این روش سبب دستیابی به نتیجه طبیعی می‌شود.