رفع خط لبخند و خنده با تزریق چربی

 1. خانه
 2. /
 3. تزریق چربی
 4. /
 5. رفع خط لبخند و...
فهرست مطالب

خط لبخند یا خط خنده به خطوطی گفته می‌شود که از دو طرف بینی تا گوشه‌های دهان امتداد دارند. هرچه سن بالاتر می‌رود، خط لبخند نیز به دلیل کم شدن خاصیت کشسانی و حجم پوست بیشتر خودنمایی می‌کند. یکی از روش‌های مورد استفاده برای رفع خط لبخند تزریق چربی است. برای درمان خط لبخند از طریق تزریق چربی، از چربی خود بیمار برای پر کردن خط لبخند و بازیابی حجم صورت استفاده می‌شود. تزریق چربی عملی غیرجراحی است که محبوبیتش به دلیل خلق نتایجی طبیعی و ماندگار در حال افزایش است. بنابراین تزریق چربی راهکاری مؤثر برای افرادی است که می‌خواهند صورت‌شان را بدون استفاده از عمل‌های تهاجمی‌تر دوباره جوان کنند.

مزایای تزریق چربی به خط لبخند چیست؟

مزایای تزریق چربی به خط لبخند

تزریق چربی به خط لبخند یا چین نازولبیال نسبت به دیگر عمل‌های زیبایی مانند تزریق ژل و فیلر یا جراحی از مزایای متعددی برخوردار است:

 • نتایج ماندگار: نتایج تزریق چربی دائمی است، حال آن‌که تزریق ژل را باید هر چند ماه یک‌بار تکرار کرد.
 • نتایج طبیعی: چون چربی لازم برای تزریق‌ از بدن خود بیمار تهیه می‌شود، نتایج تزریق چربی طبیعی‌تر است و کاملاً با بقیه صورت یکپارچه است و همخوانی دارد.
 • کاهش خطر بروز حساسیت: از آنجا که چربی مورد استفاده برای رفع خط لبخند از بدن خود بیمار گرفته می‌شود، احتمال بروز حساسیت در تزریق چربی بسیار کمتر از تزریق ژل است.
 • دوران نقاهت بسیار کوتاه: تزریق چربی به خط لبخند، برخلاف جراحی عملی کم‌تهاجمی است که دوران نقاهتش بسیار کوتاه است.
 • مزایای دوگانه: تزریق چربی نه تنها خط لبخند را پر می‌کند و چین ایجاد شده را از بین می‌برد، بافت و کیفیت کلی پوست را نیز بهبود می‌دهد.
 • قابل‌ سفارشی‌سازی بودن نتایج: میزان چربی لازم برای تزریق با توجه به اصلاح مورد نظر تعیین می‌شود. بنابراین نتایجی شخصی‌سازی‌ شده برای هر بیمار به دست می‌آید.

رفع خط لبخند با تزریق چربی برای کدام افراد مناسب است؟

رفع خط لبخند با تزریق چربی

رفع خط خنده با تزریق چربی عموماً به افرادی توصیه می‌شود که از دیدن چین‌ها یا خطوط عمیق دور بینی و دهان‌شان ناراحت هستند. متقاضیان درمان خط لبخند باید از سلامت عمومی مناسبی برخوردار باشند و انتظاری واقع‌بینانه از نتیجه درمان داشته باشند. متقاضیان از بین بردن خط لبخند با تزریق چربی باید چربی اضافی کافی در بخش‌های دیگر بدن‌شان داشته باشند تا متخصص زیبایی بتواند چربی اضافی را استخراج و پس از آماده‌سازی به صورت تزریق کند. ضروری است متقاضیان تزریق چربی پرونده پزشکی‌شان و فهرست تمام داروهای مصرفی را در اختیار پزشک بگذارند تا پزشک تعیین کند که آیا متقاضی مناسبی برای انجام این عمل هستند یا خیر.

آمادگی‌های لازم قبل از تزریق چربی به خط خنده

قبل از تزریق چربی به خط لبخند باید با یک جراح پلاستیک ماهر و باتجربه مشورت کنید تا ایشان مناسب بودن شرایط‌تان را برای انجام این عمل ارزیابی کنند. ابتلا به هر گونه بیماری و مصرف انواع دارو را باید در جلسه مشاوره به پزشک اطلاع بدهید.

به‌ طور کلی مصرف داروهای رقیق‌کننده خون مانند آسپرین و ایبوپروفن را باید از حداقل دو هفته قبل از عمل قطع کنید تا خطر خونریزی و کبودی به حداقل برسد. همچنین توصیه می‌شود که کشیدن سیگار و نوشیدن مشروبات الکلی را از چند روز قبل از تزریق چربی متوقف کنید.

ضمناً لازم است چند آزمایش، مانند آزمایش خون را قبل از عمل انجام بدهید تا مطمئن شوید که از سلامت کافی برای انجام درمان برخوردار هستید. جراح دستورهای خاصی، مانند مدت زمان ناشتایی قبل از عمل، را اعلام می‌کند تا کاملاً برای درمان آماده باشید.

نحوه تزریق چربی برای رفع خط لبخند

نحوه تزریق چربی برای رفع خط لبخند

تزریق چربی برای رفع خط لبخند معمولاً طی مراحل زیر انجام می‌شود:

 • استخراج چربی: مرحله اول خارج کردن چربی از بخش دیگری از بدن است؛ چربی لازم برای از بین بردن خط لبخند معمولاً از شکم، ران یا باسن استخراج می‌شود. لیپوساکشن برای تخلیه چربی انجام می‌شود.
 • خالص‌سازی چربی: چربی تخلیه‌ شده خالص‌سازی می‌شود تا مایعات اضافی و هر گونه ناخالصی و آلودگی از آن جدا شود. به‌ این‌ ترتیب از تمیز و سالم بودن چربی برای تزریق در صورت اطمینان حاصل می‌شود.
 • آماده کردن محل تزریق: محل تزریق تمیز و ضدعفونی می‌شود و با استفاده از بی‌حسی موضعی برای تزریق آماده می‌شود.
 • تزریق چربی: متخصص چربی خالص‌ را با سوزنی بسیار ظریف در خط لبخند تزریق می‌کند. جراح چربی را با دقت و در مقادیر اندک تزریق می‌کند تا از توزیع یکنواخت چربی و کسب نتیجه دلخواه مطمئن شود.
 • بستن برش‌ها: برش‌ها پس از اتمام تزریق چربی با بخیه یا چسب زخم بسته می‌شود.

کل عمل تزریق چربی برای رفع خط لبخند معمولاً 30 دقیقه تا یک ساعت طول می‌کشد. مدت زمان درمان به میزان چربی تزریق‌ شده و پیچیدگی هر مورد بستگی دارد.

مراقبت‌های بعد از تزریق چربی به خط خنده

پس از تزریق چربی به خط لبخند باید مراقبت‌های خاصی را رعایت کنید تا به خوبی بهبود پیدا کنید و بهترین نتیجه ممکن را از درمان بگیرید. مهم‌ترین مراقبت‌های بعد از تزریق چربی به خط خنده عبارت است از:

 • لمس کردن یا مالیدن موضع درمان‌شده حداقل تا 24 ساعت پس از تزریق ممنوع است.
 • در چند روز اول پس از عمل برای این که ورم کمتر شود، کیسه یخ را چند بار در روز، هر بار به مدت 10 تا 15 دقیقه روی صورت‌تان بگذارید.
 • تا یک هفته پس از تزریق چربی فعالیت‌های سنگین انجام ندهید و ورزش نکنید.
 • سرتان را هنگام خوابیدن تا چند شب پس از تزریق چربی بالا بگذارید تا ورم کمتر شود.
 • حداقل تا یک هفته پس از درمان از کشیدن سیگار و نوشیدن مشروبات الکلی بپرهیزید. چون مصرف دخانیات و الکل فرایند التیام را آهسته می‌کند.
 • داروهای مسکن تجویز شده را طبق دستور مصرف کنید.
 • از ضد آفتاب برای محافظت از موضع درمان‌ شده در برابر آفتاب استفاده کنید.
 • برای بررسی‌های تکمیلی در وقت تعیین‌ شده به پزشک مراجعه کنید تا ایشان روند پیشرفت درمان را تحت نظر بگیرند و مشکلات و نگرانی‌های احتمالی‌تان را برطرف کنند.

شایان ذکر است که روند بهبودی هر بیمار اندکی با بقیه متفاوت است، بنابراین بهترین کار این است که دستورهای ویژه پزشک معالج‌تان درباره مراقبت بعد از عمل را مو به‌ مو رعایت کنید.

عوارض تزریق چربی به خط لبخند چیست؟

عوارض جانبی تزریق چربی به خط لبخند شامل کبودی، ورم، سرخی و حساسیت به لمس دور محل تزریق می‌شود. عوارضی مانند عفونت، خونریزی، عدم‌ تقارن و تشکیل ندول یا توده در موارد نادر بروز می‌یابد. به‌علاوه احتمال بازجذب تدریجی چربی تزریق‌ شده توسط بدن وجود دارد؛ اثر دلخواه ایجاد شده در پی بازجذب چربی، دیگر به اندازه روزهای اول رضایت‌بخش نخواهد بود. پیش از تصمیم‌گیری برای تزریق چربی در خط لبخند لازم است با یک جراح پلاستیک باتجربه درباره مزایا و خطرهای احتمالی درمان مشورت کنید.

ماندگاری نتیجه تزریق چربی به خط لبخند

ماندگاری تزریق چربی به خط لبخند

ماندگاری نتیجه تزریق چربی به خط لبخند متغیر است و به بدن هر بیمار و تکنیک مورد استفاده بستگی دارد. میانگین ماندگاری نتایج تزریق چربی به خط لبخند چند ماه تا چند سال است. بخشی از چربی تزریق‌ شده به مرور توسط بدن بازجذب می‌شود، بازجذب چربی بر ماندگاری نتایج اثر می‌گذارد. تزریق‌های تکمیلی جزئی در  بعضی موارد برای حفظ نتایج دلخواه لازم است.

هزینه تزریق چربی به خط لبخند چقدر است؟

تجربه و تخصص جراح، میزان چربی تزریق‌ شده، هزینه بی‌حسی، موضع درمان و هزینه‌های جانبی مربوط به مراقبت پس از عمل یا ویزیت‌های تکمیلی از جمله عامل‌هایی هستند که بر هزینه تزریق چربی اثر می‌گذارند. به‌علاوه هزینه درمان تابعی از موقعیت جغرافیایی کلینیک و عامل‌های مرتبط با بازار محلی است. برای مطلع شدن از برآورد دقیقی از هزینه رفع خط لبخند با تزریق چربی باید با جراح پلاستیک مجرب مشورت کنید.

برای از بین بردن خط خنده تزریق چربی بهتر است یا ژل؟

شایان ذکر است که هر دو روش تزریق چربی و تزریق ژل برای رفع خط لبخند، مزایا و معایب خاص خودشان را دارند و بهترین روش با توجه به نیازها، اهداف و ترجیحات خاص هر بیمار تعیین می‌شود. اما به‌طور کلی تزریق چربی عوارض کمتری دارد و ماندگاری آن دائمی است.

عاملتزریق چربی به خط لبخندتزریق ژل به خط لبخند
نوع ماده تزریقیچربی گرفته شده از خود بیمارژل یا فیلر مصنوعی
مدت زمان درمانطولانی‌تر بودن درمان به دلیل استخراج چربیکوتاه‌تر بودن زمان درمان
بی‎حسیمعمولاً با استفاده از بی‌حسی موضعیامکان انجام تحت بیهوشی یا با استفاده از بی‌حسی موضعی
ماندگاری نتایجنتایج دائمینتایج موقت با ماندگاری 6 تا 12 ماه
حجم اصلاححجم اصلاح بالاترحجم اصلاح کمتر
خطر بروز حساسیتبدون خطر حساسیتهمراه با خطر احتمالی بروز واکنش‌های آلرژیک به ژل
خطر عفونتپایین‌تر بودن خطر عفونت به دلیل استفاده از چربی بدن بیمارهمراه با احتمال عفونت
هزینهبالاتر بودن هزینه به دلیل لزوم استخراج چربیپایین‌تر بودن هزینه از تزریق چربی
دوران بهبود و نقاهتدوران نقاهت و بهبود طولانی‌تر به دلیل استخراج چربیدوران نقاهت و بهبود کوتاه‌تر

پرسش‌های پرتکرار

هم‌زمان با عمل تزریق چربی به خط لبخند می‌توان عمل‌های دیگری را هم انجام داد؟

بله، تزریق چربی را می‌توانید در کنار عمل‌های دیگری مانند لیفت صورت یا تزریق ژل انجام بدهید تا از درمان جوان‌سازی جامع‌تری برخوردار شوید.

تزریق چربی به خط لبخند دردناک است؟

بیماران حین درمان کمی دچار ناراحتی می‌شوند، البته این ناراحتی با استفاده از بی‌حسی موضعی قابل‌ کنترل است.

دوران نقاهت پس از تزریق چربی به خط لبخند چقدر طول می‌کشد؟

طول دوران نقاهت متغیر است، در مجموع انتظار می‌رود که ورم و کبودی تقریباً یک هفته وجود داشته باشد.

نتایج تزریق چربی به خط خنده بلافاصله پس از عمل مشخص می‌شود؟

نتایج بلافاصله پس از تزریق قابل‌ مشاهده است، اما نتیجه نهایی پس از گذشت چند ماه مشخص می‌شود.

پس از تزریق چربی به خط لبخند می‌توانم آرایش کنم؟

یک هفته پس از درمان خط لبخند با تزریق چربی می‌توانید آرایش کنید. اما باید مراقب باشید که به ناحیه تزریق‌ شده فشار نیاورید.

درمان خط لبخند با تزریق چربی برای بانوان باردار ایمن است؟

عموماً توصیه می‌شود که خانم‌ها عمل‌های زیبایی انتخابی، مانند تزریق چربی در خط لبخند را در دوران بارداری انجام ندهند.

اگر سابقه حساسیت داشته باشم، می‌توانم برای از بین بردن خط لبخند از روش تزریق چربی استفاده کنم؟

بیماران دارای سابقه حساسیت شدید باید برای اطمینان از مناسب بودن شرایط‌شان برای انجام عمل با جراح مشورت کنند، چرا که بعضی آلرژی‌ها احتمال بروز عوارض را افزایش می‌دهد.

نتایج تزریق چربی در خط لبخند طبیعی‌تر و ماندگارتر از تزریق ژل‌های مصنوعی است؟

نتایج تزریق چربی به خط لبخند طبیعی‌تر از نتایج حاصل از تزریق ژل است. به‌علاوه سلول‌های چربی از قابلیت زنده ماندن برای مدت طولانی‌تری برخوردار هستند؛ در نتیجه ماندگاری نتیجه تزریق چربی طولانی‌تر است، حال آن‌که نتایج حاصل از تزریق ژل موقتی است.