کاهش وزن سریع، آسان و بدون بازگشت | بررسی انواع روش‌ها

 1. خانه
 2. /
 3. لاغری
 4. /
 5. کاهش وزن سریع، آسان و بدون...
فهرست مطالب

لاغری سریع و آسان و بدون بازگشت، ایده‌آل‌ترین نوع لاغری برای هر فرد است. ممکن است بعد از زایمان، دچار اضافه وزن شده باشید و یا به دلیل بیماری مزمن، همچون دیابت یا مشکلات قلبی بخواهید به سرعت وزن خود را کاهش دهید. روش‌های بدون بازگشت کاهش وزن، باعث حفظ سلامت جسم شما شده و اندام زیباتری به شما خواهند بخشید. لاغری سریع و آسان، ممکن است شما را تشویق کند که به ورزش منظم روی بیاورید و سبک زندگی سالم‌تری را در پیش بگیرید. در این مقاله، تمامی روش‌های لاغری را بررسی کرده‌ایم و آن‌ها را از نظر سرعت لاغری و آسان بودن، با هم مقایسه کرده‌ایم.

آیا لاغری سریع با رژیم ممکن است؟

آیا لاغری سریع با رژیم ممکن است؟

بر اساس مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، میزان لاغر شدن، بین ۱ تا ۲ پوند (تقریبا نیم تا یک کیلوگرم) در هفته مناسب است. این بدان معناست که به طور متوسط بین ۴ تا ۸ پوند (حدود ۲ تا سه و نیم کیلوگرم)، کاهش وزن در ماه، یک هدف سالم است.

بر اساس واقعیت علمی، اگر کالری کمتری نسبت به کالری که می‌سوزانیم دریافت کنیم، بدن ما برای تامین انرژی مورد نیاز خود، به سوزاندن چربی‌های ذخیره شده، روی می‌آورد. یک پوند، معادل ۳۵۰۰ کالری است. اگر می‌خواهید هفته‌ای ۱ پوند(نیم کیلوگرم) وزن کم کنید، باید ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ کالری کمتر از قبل، دریافت نمائید. اما به این سادگی هم نیست.

بسیاری از رژیم‌ها، مکمل‌ها و برنامه‌های جایگزین وعده‌های غذایی، ادعا می‌کنند که کاهش وزن سریع را تضمین می‌کنند. اما، رژیم‌هایی که باعث کاهش وزن سریع می‌شوند، اغلب کالری و مواد مغذی بسیار کمی را به بدن می‌رسانند. این ممکن است شما را در معرض خطر بسیاری از مشکلات سلامتی قرار دهد، به خصوص اگر رژیم کاهش وزن سریع را برای چندین هفته ادامه دهید. رژیم‌های غذایی حاوی 500 الی 800 کالری در روز، به عنوان رژیم‌های بسیار کم کالری (VLCD)، طبقه‌بندی می‌شوند.

لاغری سریع با رژیم غذایی، خطرات زیادی در پی دارد که عبارتند از:

 • شما ممکن است عضلات خود را از دست بدهید: با اینکه یک رژیم غذایی بسیار کم کالری، ممکن است به کاهش وزن سریع کمک کند، بسیاری از وزنی که از دست داده‌اید، ممکن است از عضلات و آب بدن باشد.
 • ممکن است متابولیسم شما را کند نماید: دو دلیل کاهش متابولیسم در رژیم غذایی بسیار کم کالری، از دست دادن عضلات و کاهش هورمون‌هایی است که متابولیسم شما را تنظیم می‌کنند، مانند هورمون‌های تیروئید.
 • ممکن است باعث کمبود تغذیه‌ای شود: اگر به طور منظم کالری کافی دریافت نکنید، ممکن است در خطر کمبود مواد مغذی در بدن، قرار بگیرید.
 • ممکن است باعث ایجاد سنگ کیسه صفرا شود: سنگ‌های صفراوی، مواد سخت شده‌ای هستند که در داخل کیسه صفرا تشکیل می‌شوند. سنگ کیسه صفرا، می‌تواند یک عارضه جانبی دردناک، در نتیجه از دست دادن سریع وزن باشند.

به همین دلیل، لاغری سریع با رژیم غذایی، نه تنها ساده و بی‌خطر نیست، بلکه معمولا فرد بعد از قطع رژیم غذایی، دچار افزایش وزن می‌شود.

آیا لاغری سریع با ورزش ممکن است؟

آیا لاغری سریع با ورزش ممکن است؟

به گفته اداره بهداشت ملی بریتانیا (NHS)، فعالیت‌های هوازی، موثرترین راه برای سوزاندن کالری است. NHS همچنین بیان می‌کند که بافت ماهیچه‌ها کالری بیشتری نسبت به بافت چربی می‌سوزانند. در نتیجه، افزایش توده عضلانی، ممکن است به کاهش وزن کمک کند.

ورزش کردن هر روز، به مدت یک ماه، می‌تواند شما را قادر سازد تا تقریبا ۵/۴پوند (حدودا ۲ کیلوگرم) وزن کم کنید، اگرچه کاهش وزن دقیق، به نوع تمرین و میزان وزن شما بستگی دارد. یک تمرین کامل، شامل فعالیت هوازی است که هر روز، به مدت یک ساعت انجام داده، بعلاوه تمرینات قدرتی که دو روز در هفته، آن را انجام می‌دهید. البته طبق آنچه گفته شد، لاغری سریع و آسان فقط با ورزش ممکن نیست.

آیا لاغری سریع و آسان، با جراحی‌های لاغری ممکن است؟

آیا لاغری سریع و آسان، با جراحی‌های لاغری ممکن است؟

جراحی‌های چاقی، فقط به افرادی با سطح BMI بالاتر از ۳۵، یا کسانی که مشکلات مرتبط با چاقی، مانند دیابت، فشار خون بالا، اختلالات چربی خون، اختلالات خواب، اختلال عملکرد ریوی، مشکلات قلبی و فشار خون بالای مزمن دارند، توصیه می‌شود.

جراحی چاقی، اصطلاحی است برای توصیف چندین گزینه جراحی کاهش وزن که شامل جراحی کاهش اندازه معده، یا جراحی تغییر مسیر روده کوچک، به منظور کاهش توانایی معده برای دریافت غذا است. تغییراتی که جراحی در بدن شما ایجاد می‌نماید، مقدار کالری‌هایی را که بدن شما می‌تواند جذب کند، محدود کرده و در نتیجه منجر به کاهش وزن می‌شود.

میزان کاهش وزن، به نوع جراحی چاقی که انتخاب می‌کنید و سلامت عمومی بدن شما بستگی دارد که گفته می‌شود کاهش وزن، پس از جراحی، معمولاً بین ۴۰ تا ۸۰ درصد از وزن “اضافی” بدن بیمار، متغیر است.

بنابراین، بیماری با قد ۶ فوت (حدود ۱۸۰ سانتی متر)، و وزن ۴۰۰ پوند (181 کیلوگرم)، که  وزن ایده آل او، ۱۹۵ پوند (معادل 88 کیلوگرم) است، باید ۲۰۵ پوند (92 کیلوگرم) از وزن اضافی خود را کاهش دهد. این بیمار ممکن است که با استفاده از حلقه معده قابل تنظیم، حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد (۸۰ الی ۱۰۲ پوند که معادل 36 تا 46 کیلوگرم است)، ۶۰ تا ۶۵ درصد با عمل اسلیو معده (حدود ۱۲۰ پوند معادل 46 کیلوگرم)، یا ۷۵ تا ۸۰ درصد با عمل بای پس معده (حدود ۱۶۰ پوند معادل 72 کیلوگرم)، از وزن اضافی بدن خود را از دست بدهد.

بیشتر کاهش وزن، در چند ماه اول پس از جراحی، رخ می‌دهد و کاهش وزن، ۱۲ تا ۱۸ ماه پس از جراحی چاقی نیز، ادامه می‌یابد. نتیجه‌ جراحی‌های لاغری، بعد از مدت زیادی قابل مشاهده خواهد بود؛ و این روش‌ لاغری، عوارض زیادی هم دارد.

جراحی چاقی، ممکن است برای همه مناسب نباشد و بعضی افراد، ممکن است که به کاهش وزن مطلوب خود نرسند. بیمار باید این جراحی را با فعالیت بدنی، رژیم غذایی و سبک زندگی اصلاح شده، ترکیب نماید. جراحی چاقی، چند خطر و عوارض احتمالی دارد که بعضی از آنها، مختص این نوع جراحی است:

 • عوارض بیهوشی، مانند سردرد، حالت تهوع و گیجی
 • عفونت
 • خونریزی شدید
 • لخته شدن خون
 • مشکلات تنفسی
 • نشتی مواد، در دستگاه گوارش
 • درد شکم
 • ذات الریه
 • آسیب رسیدن به معده یا مری
 • جابجایی یا نشتی حلقه معده
 • نشتی اسلیو معده
 • خطرات بلند مدت این جراحی‌ها، هنوز در حال بررسی هستند
 • اسهال
 • نشتی از دستگاه گوارش
 • باد کردن معده
 • فتق
 • زخم معده
 • بازگشت اسید معده به مری
 • کمبود مواد مغذی

با توجه به اینکه لاغری سریع با ورزش و رژیم غذایی، خطرات خاصی به دنبال دارد و بسیار زمانبر است، ممکن است برای نتیجه‌گیری بیشتر، پزشک به شما توصیه کند که از ترکیب این روش‌ها با دیگر روش‌های لاغری استفاده کنید.

لاغری بدون بازگشت با لیزر لیپولیز

لاغری بدون بازگشت با لیزر لیپولیز

لیزر لیپولیز، یا لیزر لیپو، از انرژی لیزر در ناحیه خاصی از بدن، تا حد زیادی استفاده می‌کند که با فرآیندی به نام آپوپتوز، یعنی مرگ سلول‌های چربی با کمک افزایش دمای سلولی، کار می‌کند. این کار، بدون آسیب رساندن به پوست بالای ناحیه چربی و یا آسیب دیگری، انجام می‌شود!

درمان غیر تهاجمی لیزر لیپولیز، با اعمال یک اپلیکاتور بر روی بدن شما، توسط جراح، انجام می‌شود. این درمان، معمولاً در کمتر از یک ساعت کامل می‌گردد و شما در طول درمان، احساس سرما و گرما خواهید داشت. معمولاً چند بار درمان، مورد نیاز است و نتایج نهایی معمولاً در عرض۶ تا ۱۲ هفته، مشاهده می‌گردند. با این حال، شما می‌توانید نتایج اولیه را چند روز پس از عمل نیز مشاهده کنید.

هنگامی که سلول‌های چربی از بین رفتند، بدن به طور طبیعی این سلول‌ها را از طریق سیستم لنفاوی از بدن، خارج می‌کند و آنها توسط بدن دفع می‌شوند. مزیت اصلی این درمان این است که لیزر لیپولیز، سلول‌های چربی را بدون جراحی برای همیشه از بین می‌برد!  نواحی مختلف بدن، از جمله پهلوها، شکم، پشت، قسمت داخلی و خارجی ران، پشت، بازوها، زیر چانه و حتی ساق پا و مچ پا، با این روش، قابل درمان هستند. شما می‌توانید با ورزش کردن و رژیم غذایی سالم، نتیجه لاغری با لیزرلیپولیز را بیشتر کنید.

لاغری بدون بازگشت با کرایولیپولیز

لاغری بدون بازگشت با کرایولیپولیز

کرایولیپولیز، تکنیک پیشرفته اصلاح شکل بدن است. کرایولیپولیز را می‌توان به عنوان درمان رفع چربی در مکان‌های خاص، مانند روی شکم، کمر، بالای ساق پا، زانو، پشت و دور کمر، استفاده کرد. این یک درمان موثر، بی‌خطر و بدون درد است. نتایج آن شگفت انگیز است. اثرات درمانی کرایولیپولیز، از نظر علمی ثابت شده است. کرایولیپولیز، یک روش درمانی است که در آن سلول‌های چربی، با دمای پایین کنترل شده، خنک می‌شوند و این کار، باعث کریستال شدن آنها می‌گردد. سلول‌های چربی، توسط بدن تجزیه شده و به تدریج از طریق مسیر طبیعی بدن، دفع می‌شوند.

پس از درمان، نیازی به دوران نقاهت نیست و می‌توان برنامه روزانه را ادامه داد. پس از ۶ تا ۸ هفته، می‌توانید نتایج درمان را مشاهده کنید. این ممکن است تنها نقطه ضعف این درمان باشد، که به سرعت عمل لیپوساکشن نیست؛ اما دفعات متعدد این درمان‌، اثرات آن را بهبود می‌بخشد.

روش‌های بالا، همچنان مدت اثربخشی چند ماهه دارند اما اگر به دنبال لاغری فوق سریع و آسان در یک جلسه هستید، ما روش‌های دیگری نیز داریم که ممکن است برای شما مناسب باشند.

لاغری سریع و بدون بازگشت با لیپوساکشن

لاغری سریع و بدون بازگشت با لیپوساکشن

لیپوساکشن، یک روش جراحی است که از روش ساکشن، برای برداشتن چربی از نواحی خاصی از بدن استفاده می‌کند. شکم، پهلوها، باسن، ران‌ها، پشت، بازوها و چانه، همه نواحی از بدن هستند که با لیپوساکشن قابل درمان هستند. هنگامی که چربی با لیپوساکشن برداشته می‌شود، چربی از طریق یک کانول، به داخل یک لوله می‌رود و در یک ظرف جمع می‌شود. از بین بردن چربی با این روش کانتورینگ، منجر به ایجاد یک کانتور دلپسند در بدن می‌گردد.

سلول‌های چربی، با این روش، برای همیشه حذف می‌شوند، اما با افزایش مجدد وزن، نتایج لیپوساکشن شما، از بین می‌رود. برای حفظ نتایج این روش جراحی پلاستیک، باید رژیم غذایی سالمی داشته باشید و وزن خود را ثابت نگه دارید. شما باید آب زیادی بنوشید و هیدراته بمانید.

لازم به ذکر است که لیپوساکشن تکنیک‌های متعددی از جمله لیپوساکشن با لیزر، لیپوساکشن اولتراسونیک و لیپوساکشن تامسنت دارند که هرکدام از این روش‌ها، با صلاحدید پزشک، با توجه به شرایط شما انجام می‌گردند.

آیا لاغری سریع با ابدومینوپلاستی ممکن است؟

آیا لاغری سریع با ابدومینوپلاستی ممکن است؟

نتایج یک عمل ابدومینوپلاستی می‌تواند در مورد هر بیمار، متفاوت باشد. بیمارانی که کاهش وزن زیادی داشته‌اند، بدون توجه به موفقیت خود، ممکن است با پوست و چربی اضافی و شل، روبرو شوند. برای این بیماران، ترکیبی از عمل تامی تاک، همراه با لیپوساکشن، ممکن است برای دستیابی به تناسب با بقیه بدن، ضروری باشد. برای بسیاری از زنان، پس از بارداری،  و یا بعد از چند بار زایمان و یا سزارین، بازگرداندن بدن خود به وضعیت قبل از تولد فرزند، بسیار دشوار است. همچنین، بیماران دیگری هستند که سبک زندگی سالم و فعالی دارند و رژیم‌های غذایی متعادلی را رعایت می‌کنند؛ اما می‌بینند که صرف نظر از اینکه چقدر غذای سالم می‌خورند یا چند تمرین هدفمند به طور منظم انجام می‌دهند، ژنتیک، آنها را مستعد نگه داشتن چربی در نواحی اطراف شکم آن‌ها می‌کند. برای بیماران ذکر شده و بسیاری دیگر از افراد، ابدومینوپلاستی (احتمالا به همراه  لیپوساکشن) تنها گزینه، برای درمان این مناطق است.

هنگامی که ما به نتایج طولانی مدت اشاره می‌کنیم، دو جزء بسیار مهم، برای اطمینان از ماندگاری بیشتر در یک روش وجود دارد. بسیار مهم است که بیماران، برای درمان خود، به دنبال یک جراح حرفه‌ای با تجربه و تا حد زیادی معتبر و موفق در انجام این عمل باشند. با اینکه یک عمل ساده به نظر می‌رسد، اما ابدومینوپلاستی، درهر بیمار متفاوت است. بعضی از بیماران، ممکن است که فقط نیاز به برداشتن پوست اضافی داشته باشند، در حالی که برخی دیگر، نیاز به برداشتن پوست و چربی داشته باشند

بهترین روش برای لاغری سریع و بدون بازگشت چیست؟

بیایید نگاهی به جدول بیندازیم و مشاهده نمائیم که چه روش‌هایی وجود دارند که می‌توانند به کاهش وزن و بهبود سلامت کلی شما کمک کنند.

مشخصه‌هاسریع

(مشاهده نتیجه)

آسانبدون بازگشت

(با شرط رعایت رژیم مناسب)

میزان کاهش وزن
روش‌ها
ورزشنامشخص بسته به نوع ورزش و تعداد جلسات است
رژیم غذایینامشخص – بستگی به نوع رژیم و طول مدت آن دارند
جراحی‌های چاقی (بای پس ، اسلیو معده ، بالن و …)بلهبلهبسته به وزن شما- نهایتا تا ۱۵ کیلو در ماه
لیزر لیپولیزبلهبلهبلهبسته به تعداد جلسات ( حدودا ۱۰ کیلو)
کرایو لیپولیزبلهبلهبسته به تعداد جلسات ( حدودا ۱۰ کیلو)
لیپوساکشنبلهبلهبلهنهایتا ۸ لیتر معادل حدود ۸ کیلوگرم
ابدومینوپلاستیبلهبله۵ تا ۸ کیلوگرم

با توجه به جدول بالا می‌بینید که هر روش، ویژگی خاص خود را دارد. مثلا کرایولیپولیز روشی آسان و بدون بازگشت است و عوارض کمی دارد اما نتایج آن به سرعت قابل مشاهده نیست. از سوی دیگر ابدومینوپلاستی و لیپوساکشن روش‌های سریع و بدون بازگشتی هستند اما فرآیند آنها نسبت به روش‌های دیگر پیچیده است. جراحی‌های چاقی نیز با وجود نتیجه سریع و اثر بخشی ماندگار، عوارض زیادی دارند و ممکن است باعث رفلاکس، عفونت و یا حالت تهوع و استفراغ شوند. از طرفی رژیم غذایی و ورزش نیز نیاز به تداوم و ممارست چند ماهه و یا حتی چند ساله دارد تا نتایج مطلوب حاصل گردد؛ زیرا در این روش‌ها سلول‌های چربی از بین نمی‌روند بلکه ذخایر چربی خود را از دست می‌دهند. درحالیکه که در روش‌های منتخب کلینیک ایران، سلول‌های چربی به طور کامل از بین رفته و یا خارج می‌شوند پس به سادگی امکان بازگشت وجود ندارد.

کلام آخر

تقریبا تمامی روش‌های کلینیکی ذکر شده، سریع و بدون بازگشت هستند. بایستی توجه داشته باشید که دائمی بودن نتایج این فرآیند‌ها، به رعایت و مراقبت‌های شما وابسته است. در صورتی که رژیم غذایی مناسب را رعایت نمایید، نتایج جراحی شما ماندگار خواهد بود. در میان این روش‌ها، تنها کرایولیپولیز نتایج فوری از خود نشان نمی‌دهد و مدتی زمان می‌برد تا نتایج نمایان گردند. ابدومینوپلاستی نیز جزو آن دسته از روش‌هایی است که نسبت به بقیه پیچیده‌تر بوده و دوره نقاهت بیشتری دارند. در نهایت پس از جلسه مشاوره، پزشک شما با بررسی شاخص توده بدنی و وضعیت جسمی شما، مناسب ترین راه حل را به شما ارائه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر و رزرو جلسه مشاوره خو، لطفا با شماره تلفن‌های ما در تماس باشید.

سؤالات متداول

چه مقدار چربی را می‌توان در طی جراحی‌های زیبایی استخراج کرد؟

مقدار دقیق چربی کاهش یافته، ممکن است برای افراد مختلف متفاوت باشد، اما این روش‌ها نمی‌توانند بیش از ۸ لیتر چربی را کاهش دهند. کاهش بیش از حد چربی، ممکن است منجر به عوارض جانبی شود. علاوه‌براین، پزشک شما بر اساس شاخص توده بدنی و سلامت عمومی شما توصیه می‌کند که چقدر چربی را می‌توان کاهش داد.

کدام روش برای کاهش وزن در دوران شیردهی مناسب است؟

تمامی روش‌های جراحی، دارای داروی بی حسی موضعی هستند که تزریق آنها به مادران شیرده، می‌تواند موجب بروز مشکلاتی برای نوزاد گردد. از این رو، مادران شیرده بایستی از انجام جراحی‌های زیبایی در این دوران، خودداری نمایند. اشعه‌های لیزر لیپولیز و کرایو نیز برای آنان مناسب نیست، لذا بهتر است این موارد را به زمان بهتری موکول نمایند.

آیا می‌توان بعد از زایمان ابدومینوپلاستی انجام داد؟

بله، اما بایستی تا پایان دوران شیردهی، منتظر بمانید. چنانچه دوباره قصد بچه دار شدن ندارید، می‌توانید از این فرآیند جراحی بهره ببرید.

کدام روش برای کاهش وزن سریع نوجوانان موثر است؟

نوجوانان از آنجایی که در سن رشد هستند و ممکن است تغییرات زیادی برایشان رخ دهد، پزشکان آنها را از انجام جراحی‌های زیبایی کاهش وزن، منع می‌کنند. بهتر است پس از پایان دوره رشد، برای چنین فرآیند‌هایی اقدام گردد. اگر نوجوان شما از اضافه وزن شدید رنج می‌برد، بهترین راه، مراجعه به پزشک تغذیه است.

آیا کاهش وزن سریع با عمل‌های جراحی زیبایی خطرناک است؟

به طور کلی، عمل‌های زیبایی کاهش وزن، خطرات و مشکلات چندانی ندارند، تنها ممکن است کمی تورم، التهاب، کبودی و یا خون ریزی وجود داشته باشد.