لیپوترانسفر باسن | نحوه انجام، مراقبت ها و هزینه

 1. خانه
 2. /
 3. تزریق چربی
 4. /
 5. لیپوترانسفر باسن | نحوه...
فهرست مطالب

در سال‌های اخیر، عمل لیپوترانسفر باسن، در بین مردم بسیار محبوب شده است. لیپوترانسفر باسن، یک نوع جراحی زیبایی است که در آن از پیوند چربی استفاده می‌شود؛ به این صورت که چربی‌ را به وسیله روش‌های لیپوساکشن، مانند لیپوماتیک از یک ناحیه بدن برمی‌دارند و به ناحیه باسن تزریق می‌نمایند تا شکل و اندازه باسن را تغییر دهند.

با اینکه، این جراحی زیبایی، نتایج چشمگیر و مزایای زیادی دارد، اما بهتر است که از خطرات آن نیز آگاه باشید. این مقاله، شامل تمام مراحل عمل لیپوترانسفر باسن، دوره نقاهت و هر چیز دیگری را که باید بدانید، می‌باشد و اگر بخواهید این عمل را انجام دهید، اطلاعات مفیدی را برای تصمیم‌گیری صحیح در اختیار شما قرار می‌دهد.

عمل لیپوترانسفر باسن چیست؟

لیپوترانسفر باسن یک جراحی زیبایی پرطرفدار است که در آن، چربی از قسمت‌های دیگر بدن برداشته می‌شود و به باسن تزریق می‌شود، تا شکل، اندازه و برآمدگی باسن را تغییر دهد. این یک عمل کم تهاجمی بوده که با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود و دوره نقاهت بعد از این جراحی، کوتاه است.

این عمل، طی سه مرحله انجام می‌شود: اول، برداشتن چربی از قسمت‌هایی از بدن مانند شکم، ران یا پهلو؛ دوم، پردازش چربی برداشته شده و حذف مواد ناخواسته و ضایعات آن، و در آخر تزریق این چربی به باسن و ایجاد شکل طبیعی باسن.

این عمل، قابلیت شخصی سازی بالایی دارد، یعنی می‌توان بر اساس خواسته‌ها و نیاز‌های بیمار، آن را تنظیم کرد؛ به علاوه، در جوانسازی ظاهر باسن بسیار موثر بوده و نتایج آن در دراز مدت باقی می‌مانند. همچنین، در این تکنیک، جای زخم اندکی به جا می‌ماند و کیفیت و شکل باسن بسیار طبیعی‌تر از پروتز‌های سنتی خواهد بود.

در کل، جراحی لیپوترانسفر باسن، یک تکنیک کم خطر و موثر است و برای افرادی که می‌خواهند ظاهر باسن زیباتر و جوان‌تری داشته باشند، کارآمد می‌باشد.

جراحی لیپوترانسفر باسن، برای چه افرادی مناسب است؟

جراحی لیپوترانسفر باسن

تصمیم‌گیری برای انجام این عمل، کاملاً شخصی است. بهبود ظاهر بدنتان، می‌تواند اعتماد به نفس شما را بالا ببرد.

برای انجام جراحی لیپوترانسفر باسن، باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • باید به رشد کامل رسیده باشید.
 • سالم باشید.
 • از این جراحی، انتظارات واقع بینانه داشته باشید.
 • چربی مورد نیاز برای انتقال به باسن، در نواحی دیگر بدن شما وجود داشته باشد.

اما اگر به اندازه کافی، چربی اضافی نداشته باشید، می‌توانید از روش کاشت پروتز باسن، برای تغییر شکل باسن استفاده کنید.

مزایای لیپوترانسفر باسن

مزایای لیپوترانسفر باسن

عمل لیپوترانسفر باسن، در یک روز انجام می‌شود و دوران نقاهت کوتاهی دارد. همچنین این جراحی نیازی به بیهوشی عمومی ندارد و در آن، از بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود. برای این جراحی، نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارید؛ فقط باید در جلسات معاینه بعد از عمل، در روزهای تعیین شده برای بررسی نتایج و نیاز‌های خاص خود، به پزشک مراجعه نمائید.

لیپوترانسفر باسن، با انتقال چربی بدن خود بیمار، از پس زدن عمل، جلوگیری کرده و یک راه حل طبیعی را برای افزایش حجم و زیبایی باسن ارائه می‌دهد. مزیت دیگر این جراحی این است که، با برداشتن چربی‌های اضافی نواحی دیگر بدن، علاوه بر باسن، شکل ظاهری نواحی دیگر هم بهبود می‌یابد. چربی استخراج شده را، می‌توان با دقت بسیار بالا به نواحی مورد نظر بیمار تزریق نمود و نتایج دلخواه بیمار را تامین کرد.

با استفاده از این روش کم تهاجمی، بدون اینکه مشکلات سایر جراحی‌های مشابه را تحمل کنید، می‌توانید به ظاهر ایده‌ آل بدن خود دست پیدا کرده و اعتماد به نفس خود را بالا ببرید.

آمادگی برای عمل لیپوترانسفر باسن

برای جراحی لیپوترانسفر باسن، حداقل باید ۱۸ سال داشته باشید. البته خصوصیات بدنی افراد باهم متفاوت است، بعضی افراد ممکن است تا ۱۸ سالگی، هنوز به رشد کامل بدنی نرسیده باشند؛ بنابراین، اگر به رشد کامل نرسیده باشید، این امر، نتایج عمل لیپوترانسفر باسن شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اگر هرگونه سوال و یا نگرانی در مورد عمل خود دارید، با پزشک در میان بگذارید.

پزشک، شما را از نظر سلامت روانی، شرایط اجتماعی و موارد دیگر ارزیابی می‌کند. پزشک، سوالات زیر را از شما می‌پرسد:

 • چرا می‌خواهید جراحی لیپوترانسفر باسن را انجام دهید؟
 • چه انتظاراتی از این عمل دارید؟
 • آیا در مورد مشکلات ظاهری بدن خود، زیاد فکر می‌کنید؟
 • آیا فرد دیگری شما را تشویق به انجام جراحی لیپوترانسفر باسن کرده است؟
 • آیا از خطرات عمل لیپوترانسفر باسن، مثلاً آمبولی چربی، آگاه هستید؟

پزشک، شما را از نظر سلامت عمومی معاینه کرده و از شما در مورد بیماری‌ها و عوامل خطرزای احتمالی، خواهد پرسید. شما باید در مورد هر گونه آلرژی که دارید با پزشک خود صحبت کرده و نام داروهای تجویزی یا بدون نسخه (OTC)، و مکمل‌های گیاهی که مصرف می‌کنید را، به او بگویید.

سطح سلامت جسمانی و فرم اندام‌های شما هم، در این جراحی اهمیت دارد. پزشک، نواحی مختلف بدن شما را بررسی می‌کند تا بهترین مکان(ها) را برای برداشت چربی از طریق لیپوساکشن انتخاب کند:

 • ناحیه پایین کمر
 • ناحیه بغل ران
 • داخل ران‌ها
 • ناحیه بیرونی ران‌ها
 • فضای بین دنبالچه، استخوان خاجی و مقعد (فضای مثلثی شکل)

نحوه عمل لیپوترانسفر باسن

نحوه عمل لیپوترانسفر باسن

ابتدا ناحیه‌ای که چربی از آن برداشته می‌شود را، برای جلوگیری از احساس درد یا ناراحتی، بی حس می‌کنند. پس از بی حس شدن ناحیه، پزشک یک برش کوچک در قسمت تعیین شده، ایجاد می‌نماید. سپس یک لوله باریک، که کانولا نام دارد را از طریق این برش، وارد می‌کند و کانولا که قدرت مکش دارد، بافت‌های چربی اضافی را استخراج می‌کند.

بعد از آن، چربی بدست آمده، جمع‌آوری و پردازش می‌شود تا برای تزریق در باسن، آماده شود. در مرحله بعد، درست مانند روش‌های دیگر تزریق چربی، به وسیله یک لوله، چربی با دقت به ناحیه باسن تزریق می‌شود.

با اینکه این عمل، یک جراحی پیچیده نیست و ساده به نظر می‌رسد، اما عامل مهمی که باعث موفقیت لیپوترانسفر می‌شود، مهارت و تخصص جراح در استخراج چربی و تزریق دقیق آن برای حصول نتایج دلخواه است.

این جراحی، یک عمل سرپایی محسوب می‌شود و فقط 2 تا 3 ساعت طول می‌کشد، و نیازی به بستری شدن شما در بیمارستان نیست. شما بعد از عمل، مدتی تحت نظر خواهید بود و بعد می‌توانید به منزل بروید. بهتر است کسی همراه شما باشد تا شما را به خانه برساند.

دوران نقاهت برای لیپوترانسفر باسن

دوران نقاهت برای لیپوترانسفر باسن

تا چند روز بعد از عمل لیپوترانسفر باسن، ممکن است درد زیادی داشته باشید.

 • باسن شما متورم و کبود شود.
 • احتمال دارد محل بخیه‌های شما، کمی خونریزی کند.
 • در اطراف محل تزریق شما مایع جمع شود.

برای کاهش درد، می‌توانید از داروهای مسکنی که پزشک تجویز کرده و یا استامینوفن استفاده کنید. اگر داروهای مسکن تجویز شده را مصرف می‌کنید، بهتر است شخصی همراه شما باشد، زیرا در هنگام مصرف این داروها، نباید رانندگی کنید. حتماً سابقه هرگونه آلرژی و مشکلات پزشکی خود را کاملاً با جراح خود در میان بگذارید.

درد شما معمولاً بعد از یک تا دو هفته، کاهش می‌یابد. شما باید در ناحیه لیپوساکشن شده، گن بپوشید. ممکن است برای خارج کردن خون یا مایع اضافی از داخل محل جراحی، نیاز به تخلیه آن از طریق بخیه‌ها باشد. باید بدانید که تا دو هفته نباید روی باسن خود بنشینید و یا به پشت دراز بکشید. بهتر است به جای نشستن، بایستید و روی شکم یا پهلو بخوابید.

بعد از گذشت چند هفته، می‌توانید برای مدت کوتاه بر روی یک کوسن طبی که فشار را تقسیم می‌نماید بنشینید و تا هشت هفته فقط باید روی همین کوسن‌ها بنشینید. بعد از سپری شدن این مدت، شما به تدریج می‌توانید ورزش‌های سبک را شروع کنید. البته، به مدت یک ماه شما باید از بلند کردن اجسام سنگین و فعالیت‌های شدید خودداری کنید.

۲ تا ۳ ماه، بعد از عمل لیپوترانسفر باسن، بدن شما به طور کامل بهبود می‌یابد. توجه داشته باشید که زمان بهبودی در افراد مختلف، متفاوت است. دستورات پزشک خود را در مورد روش‌های مدیریت درد و ناراحتی، در طول دوره بهبودی رعایت کنید.

بعد از لیپوترانسفر باسن، موارد زیر را رعایت نمایید:

 •  یک تا دو روز بعد از عمل، از حمام کردن خودداری کنید.
 • روی یک بالش بنشینید و روی شکم بخوابید.
 • ممکن است که پزشک در محل بخیه‌های شما لوله تخلیه گذاشته باشد.
 • گن پزشکی بپوشید.

همچنین شاید لازم باشد که داروهایی را مصرف نمائید؛ مانند:

 • آنتی‌بیوتیک
 • مسکن
 • داروهای رقیق کننده خون
 • داروی ملین

ماندگاری نتیجه و مراقبت‌های لازم

ماندگاری نتیجه و مراقبت‌های لازم بعد از لیپوترانسفر باسن

تقریباً ۶ ماه طول می‌کشد تا نتایج این جراحی، به طور کامل ظاهر شوند؛ زیرا زمان می‌برد تا سلول‌های چربی تزریق شده به باسن، در جای خود بچسبند. بعضی از بیماران، بعد از گذشت دو ماه از جراحی،  متوجه بهتر شدن ظاهر باسن خود می‌شوند، اما معمولاً ۶ ماه طول می‌کشد تا نتایج رضایت بخش این درمان، نمایان شوند.

این نتایج دائمی خواهند بود و می‌توانید برای همیشه از تغییرات دلخواه بدن خود لذت ببرید. البته اگر دستورات پزشک را بعد از عمل، به درستی رعایت نمائید و  تغییرات مثبت و اساسی در سبک زندگی، ورزش و رژیم غذایی خود ایجاد کنید؛ می‌توانید در حداکثر زمان از نتایج این عمل بهره‌مند شوید.

این بسیار اهمیت دارد که قبل از جراحی لیپوترانسفر باسن و در دوران نقاهت بعد از آن، از مصرف الکل و سیگار خودداری کنید؛ زیرا سیگار و الکل، فشار خون را بالا می‌برند و در نتیجه بر عمل لیپوترانسفر باسن شما تاثیر منفی می‌گذارند.

باید پس از عمل جراحی لیپوترانسفر باسن، گن بپوشید؛ زیرا پوشیدن اینگونه لباس‌های فشاری، هم به تخلیه لنفاوی ناحیه کمک می‌کند و هم باعث می‌شود که سلول‌های چربی تازه تزریق شده، در محل جدید خود بچسبند.

شما باید برای جلوگیری از صاف شدن باسن و حصول بهترین نتایج، مراقب وضعیت خوابیدن خود باشید. پس از اینکه پزشک، محل اهدا کننده چربی را در بدن شما تعیین کرد، می‌تواند توصیه‌های مناسبی در مورد بهترین وضعیت خوابیدن را به شما بدهد؛ البته این وضعیت خوابیدن موقتی بوده و مجبور نیستید همیشه آن را رعایت کنید. زمانی که کاملاً بهبود پیدا کردید، می‌توانید بدون نگرانی، هر طور که می‌خواهید بخوابید.

اگر عادت به ورزش کردن دارید، باید بدانید که اجتناب از ورزش‌های مربوط به تقویت باسن، تاثیرات منفی بر نتایج جراحی لیپوترانسفر شما دارد؛  زیرا این تمرینات، روند چسبیدن و ترکیب سلول‌های چربی تازه تزریق شده را مختل می‌کند.

انجام تمرینات کاردیو، برای سلامت قلب و عروق لازم است؛ بنابراین نباید این تمرینات را کنار بگذارید، ولی بیش از حد این نوع تمرینات را انجام ندهید؛ زیرا  تمرینات کاردیو باعث سوزاندن کالری زیادی می‌شوند، اما در عضله سازی تاثیری نداشته و در نتیجه، شما وزن‌ کم می‌کنید. اگر در اثر تمرینات ورزشی کاردیو وزن کم کنید، باسن شما نیز کوچک می‌شود و با کاهش سلول‌های چربی، نتایج جراحی شما را نیز مختل می‌کند.

نباید بعد از جراحی لیپوترانسفر باسن، وزن کم کنید؛ زیرا اگر سلول‌های چربی که به باسن شما پیوند زده شده‌اند، کوچک شوند، اندازه باسن نیز کوچک می‌شود. بنابراین سعی کنید که برای ماندگاری بهتر نتایج بعد از عمل، وزن خود را ثابت نگه دارید.

خطرات لیپوترانسفر باسن و عوارض جانبی آن

جراحی لیپوترانسفر باسن، یک روش پرطرفدار برای شکل دادن به باسن است؛ اما بهتر است که قبل از انتخاب این روش، از خطرات احتمالی و عوارض جانبی آن نیز آگاه باشید.

درد، کبودی و تورم، در ناحیه باسن، شایع‌ترین عوارض جانبی این جراحی است که ممکن است تا چند هفته ادامه داشته باشد. همچنین، احتمال خونریزی، عفونت، عدم تقارن باسن یا تجمع بیش از حد چربی نیز وجود دارد که ممکن است باعث عدم موفقیت جراحی لیپوترانسفر باسن شود.

بی حس شدن نواحی اطراف محل برداشتن چربی هم، یکی دیگر از عوارض جانبی این عمل است. این به آن دلیل است که برداشتن سلول‌های چربی و بافت‌های اطراف آن به وسیله لیپوساکشن منجر به آسیب رسیدن موقتی به اعصاب آن ناحیه می‌شود.

به جا ماندن جای زخم، در محل برش‌های جراحی نیز ممکن است رخ دهد. بسیار مهم است که قبل از تصمیم‌گیری برای انجام این عمل با یک جراح ماهر و با تجربه مشورت نمائید تا در مورد انجام این جراحی و خطرات احتمالی آن، کاملاً آگاه باشید.

اگر بعد از عمل، علائمی در خود مشاهده کردید که نیاز به درمان پزشکی داشت، فوراً به پزشک خود مراجعه کنید. مخصوصاً اگر علائم زیر را داشتید، حتماً با جراح خود تماس بگیرید:

 • درد، در قفسه‌ سینه
 • خونریزی شدید
 • درد شدید
 • تب
 • تورم شدید
 • تنگی نفس

هزینه جراحی لیپوترانسفر باسن

هزینه جراحی لیپوترانسفر باسن

هزینه جراحی‌های زیبایی متفاوت است و پزشک فقط بعد از بررسی وضعیت و خواسته‌های شما در جلسه مشاوره می‌تواند هزینه تقریبی جراحی شما را تعیین نماید. با این وجود عواملی که بر هزینه لیپوترانسفر باسن، تأثیر می‌گذارند، شامل موارد زیر است:

 • مهارت و تخصص جراح: زیرا جراحان زیبایی باتجربه‌تر، دستمزد بیشتری دریافت خواهند کرد؛ البته، پرداخت هزینه بالاتر برای دستیابی به نتایج بهتر و باکیفیت، قابل قبول است.
 • موقعیت جغرافیایی کلینیک: در بعضی از شهرها و محله‌ها، هزینه جراحی زیبایی، بیشتر از سایر مناطق است.
 • هزینه‌های کلینیکی: مواردی مانند نوع بیهوشی، نوع اتاق شما در کلینیک و کیف‌های بهداشتی هم بر هزینه‌های لیپوترانسفر باسن، اضافه می‌شود.

لازم است بدانید که، لیپوترانسفر باسن، مانند بیشتر جراحی‌های زیبایی، تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرد. قبل از تصمیم‌گیری برای این جراحی، از شرکت بیمه خود سوال کنید تا برای شما مشخص شود که هزینه‌ها را چگونه باید پرداخت نمائید.

نتیجه گیری

لیپوترانسفر باسن، یک روش جراحی زیبایی سرپایی، کم خطر و موثر است که در آن، از چربی بدن خود فرد، برای افزایش حجم باسن استفاده می‌شود؛ و به وسیله لیپوساکشن و پیوند چربی، تحت بی‌حسی موضعی، انجام می‌گردد.

اگر تمایل دارید که باسن شما پرتر و گردتر باشد، به دلیل اینکه این روش، قابلیت شخصی سازی بالایی دارد و از چربی بدن خود شما برای کاهش خطرات احتمالی، استفاده می‌کند، روشی مناسب برای شما است.

درباره انتظارات خود از این جراحی، هزینه‌های آن و اینکه آیا این درمان برای شما مناسب است یا نه، با پزشک خود مشورت کنید.

سوالات متداول

عمل لیپوترانسفر باسن چقدر طول می‌کشد؟

این جراحی، معمولاً ۲ تا ۳ ساعت طول می‌کشد.

آیا عمل لیپوترانسفر باسن دردناک است؟

بیشتر بیماران بعد از این جراحی، مقداری درد و تورم خواهند داشت؛ اما درد آن با دارو قابل کنترل است.

مدت زمان بهبودی پس از لیپوترانسفر باسن چقدر است؟

مدت زمان بهبودی در هر فرد متفاوت است؛ اما بیشتر افراد بعد از ۲ تا ۳ هفته، به برنامه‌های عادی زندگی خود باز می‌گردند.

خطرات جراحی لیپوترانسفر باسن چیست؟

خونریزی، عفونت و عوارض داروی بیهوشی، خطرات احتمالی این جراحی است؛ همچنین اجرای نادرست عمل، در اثر بی تجربه بودن پزشک نیز، می‌تواند مشکل ساز شود.

نتایج لیپوترانسفر باسن چقدر ماندگار است؟

لیپوترانسفر باسن، نتایج دائمی دارد؛ اما احتمال دارد که مقداری از چربی‌های تزریق شده به مرور زمان، جذب بدن شوند.

مراقبت‌های بعد از لیپوترانسفر باسن چگونه است؟

پوشیدن گن‌های پزشکی، به مدت چند هفته و خودداری از نشستن یا دراز کشیدن برای مدت طولانی، مهمترین مراقبت‌های بعد از این جراحی هستند.

بعد از جراحی لیپوترانسفر باسن چقدر می‌توانم بنشینم؟

باید حداقل به مدت ۲ هفته از نشستن خودداری کنید؛ زیرا نشستن به مدت طولانی، به نتایج عمل آسیب می‌رساند. بهتر است که بیشتر راه بروید و پاهای خود را دراز کنید؛ به این دلیل که حرکت کردن، گردش خون شما را بهبود می‌بخشد.

آیا می‌توان جراحی لیپوترانسفر باسن را با سایر روش‌های درمانی ترکیب کرد؟

بله، خیلی از بیماران، این جراحی را همزمان با جراحی بزرگ کردن سینه و کوچک کردن شکم انجام می‌دهند تا یک تغییر شکل کلی در بدن خود ایجاد نمایند.

آیا جراحی لیپوترانسفر باسن، برای همه مناسب است؟

همه افراد، کاندید مناسبی برای این جراحی نیستند. افرادی که سالم هستند و در بدن خود چربی اضافی دارند که بتوان از آن برای پیوند چربی استفاده کرد، کاندید مناسبی برای این جراحی هستند.

بعد از لیپوترانسفر باسن چه چیزهایی را نباید خورد؟

 • گوشت‌های فرآوری شده
 • غلات تصفیه شده
 • تنقلات شیرین
 • شیرینی و آب نبات
 • غذاهای سرخ شده
 • غذاهای پخته شده آماده
 • نوشابه‌های گازدار
 • فست فود